Oproer om Aden! HF ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag i augestus 1957 No. urn Engeland wil en kan kroonkolonie niet laten schieten Politieke wapens belangrijker dan de militaire Een eindeloze zandwoestijn met de groene dalen van enkele rivier tjes en donkere bergen aan de ho rizon - dat zijn Engelands autono me protektoraten van Aden, waar om opnieuw rumoer is ontstaan. 18 sultanaten en sjeikdom-men vormen de westelijke, vijf door be- doeïnenvorsten geregeerde staatjes de oostelijke protektoraten. De westelijke grenzen aan het konink rijk van Oman en Muskaat. Omgeven door de westelijke pro tektoraten verheft zich een aantal zwarte, uitgewerkte vulkanen hoe kig en steil uit het gele zand en de blauwe zee. De basis van dit vul kanenmassief omsluit hoefijzervor mig een modern uitgeruste natuur lijke haven. In de dalen en de kra ters van de vulkanen ligt een stad, waarvan iedere vijfde inwoner als zuigeling sterft en die desondanks binnen een eeuw van een gehucht met 500 mensen tot een gemeente met 150.000 inwoners groeide. Dat is Aden, een vrijhaven en strate gisch en economisch een van de be langrijkste kroonkolonies van het trotse Albion. De bevolking leeft hoofdzakelijk van het handelsverkeer, van het werk in de haven en van werk in de grote olieraffinaderij, die hier tijdens de Perzische oliecrisis ter vervanging van de raffinaderij in Abadan door de British Petroleum Company werd gebouwd. De arbei dersbevolking bestaat uit 100.000 Arabieren en 10.000 Somalis. De Arabieren komen voor ongeveer gelijke delen uit de protektoraten en uit Jemen. Het kader wordt ge vormd door 5.000 Europeanen. On geveer 16.000 Indiërs en enige hon derden Levantijnen vormen samen met Arabieren de koopmansstand. Het. zwaarst lijdt op het ogen blik tengevolge van de nu gelukkig snel afnemende Suezcrisis de tran sitohandel, vooral in de bazars. Honderdduizenden, misschien wel miljoenen Zwitserse horloges en Duitse fototoestellen en bergen In dische, Chinese en Japanse waren wachten tevergeefs op een koper. Militair en politiek In de garnizoenen en kampen zijn sterke strijdkrachten, in hoofdzaak van de Royal Air Force, geconcen treerd. De haard van het in Aden dreigende gevaar ligt in Jemen, dat de haven in de wacht wil slepen. Een communiqué van het Britse gouvernement beschuldigt Jemen er opnieuw van, de stammen in de protektoraten tot moord en oproer te hebben aangezet. Inderdaad is het juist, dat stammen naar Jemen zijn gelokt, waar zij geld, wapens en munitie kregen om anti-Britse ongeregeldheden te verwekken. Naast de militaire bestrijding der rebellen, waarbij collectieve straf fen en vergeldingsvluchten van de R.A.F. een rol spelen, tracht de Britse regering thans vooral met haar politieke instrumenten de si tuatie meester te blijven. Op de voorgrond staat de onofficiële steun aan de gematigde nationalistische „Beroofde" wisselloper niet beroofd De wisselloper van de Amster- damsche Bank te Amsterdam, de 33-jarige G. Buisman, die in de Paleisstraat een tas met f 55.000 kwijt raakte, heeft bekend, dat hij niet beroofd is. De zogenaamde overval, waarvan hij dagenlang heeft volgehouden het slachtoffer te zijn geweest, was gefingeerd. Buisman kende zijn medeplich tige, de 33-jarige W. S. uit Amster dam, uit militaire dienst in het voormalig Nederlands-Indië. Hij ontmoette deze vriend later nog dikwijls in Amsterdam en samen beraamden zij het plan tot de ge fingeerde overval, waarbij de bank- loper de tas aan zijn vriend zou af geven en daarna zou proberen de politie op een dwaalspoor te bren gen. Wel werd dit plan in alle de tails uitgevoerd en ging S. er met de actetas en het geld vandoor, doch Buisman is nu in het dagen lange verhoor ten slotte door de mand gevallen. Het geld is inmiddels terecht, omdat ook de medeplichtige kon worden opgespoord. partij in de kolonie, de „Aden As sociation", die weliswaar zelfbe stuur eist, maar dit in het kader van het gemenebest. Een ander middel is de econo mische en sociale versterking der protektoraten. Deze zullen daar door een peil bereiken, dat ver ligt boven dat van het achterlijke Je men. De stammen moeten er uit leren, dat een breuk met de Brit ten en aansluiting bij Jemen hun geen voordeel, maar nadeel zal brengen. In verbinding daarmede trachten de Britten de sultans en sjeiks van de protektoraten tot vorming van een federatie te be wegen. Tegen Jemen Een dergelijke Zuidarabische fe deratie zou natuurlijk tegen haar annxionistische buur, Jemen, in de oppositie komen te staan. Het nieuwe blok zou immers in Jemen niet langer een bevrijder, maar een bedreiger zien. Met de schepping van een tegen het noorden oppone rende federatie zou Groot-Brittan- nië een belangrijke stap hebben gedaan in de richting van een con troleerbaar, op druk en tegendruk berustend evenwichtssysteem aan de poort van de Rode Zee. En het zou deze stap zonder pijn kunnen doen, omdat het bij de protektora ten geen direkt, maar slechts een indirekt belang heeft: het belang van een vriendschappelijk gezinde beschermingsgordel om de kroon kolonie, Aden, die Engeland'niet wil en niet kan opgeven, omdat nie mand in dit gebied het vermogen bezit, het raderwerk van deze hoogst moderne handels- en olie haven te besturen. (Nadruk verboden). 1000 Netl. padvinders naar de jamboree Opgewekt hebben een duizendtal padvinders en padvindsters dins dagmiddag hun dikke volgestouw de plunjezakken over de kade in Hoek van Holland gezeuld. Kleine padvindertjes van amper drie tur ven hoog en oude, wijze leden van voortrekkersstammen met grijze haren onder hun verkennershoed. Zij gingen op weg naar de „Golden Jamboree", het padvindersevene ment dat ditmaal in Sutton Gold- field in Engeland wordt gehouden. Omstreeks kwart voor vier is het s.s. „Mecklenburg" van de kade in Hoek van Holland vertrokken. Late bestelling In Grenoble is bekend ge maakt dat er een helikopter geland is op de ruim 3.000 meter hoge Mont-Cemet bij Grenoble. De helikopter haalde post op van een pas sagiersvliegtuig, dat bijna vier jaar geleden op deze berg verongelukte. Er kwa men destijds 42 mensen by om het leven. De reddings ploeg had de post vier jaar geleden over het hoofd ge zien. De brieven zullen door gezonden worden. Arbeidsbemiddelingswet tegen ronselarij van arbeidskrachten Het verschijnsel breidt zich thans niet uit 's-GRAVENHAGE, 29-7. De mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid hoopt, dat aan het pro bleem van de ronselarij van ar beidskrachten het hoofd zal kun nen worden geboden door de nieuwe Arbeidsbemiddelingswet, die nu op zijn departement wordt voorbereid. Overigens heeft hij niet de in druk, dat dit euvel zich de laatste tijd uitbreidt, zo deelt de minister mee in antwoord op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer de heer van Lier. De minister zegt voorts, dat voor de beantwoording van de vraag, of de ronselarij gepaard gaat met ont duiking en overtreding der sociale wetgeving op grote schaal en of zij leidt tot verstoring der arbeids- rust, onderscheid dient te worden gemaakt tussen het bona fide en het mala fide uitlenen. Ten aanzien van het bona fide uitlenen kan de gestelde vraag in het algemeen ontkennend worden beantwoord. Bij de mala fide bedrijven is veelal sprake van ontduiking der sociale verzekeringswetten, zij het, dat de Melkboer wil schone flessen De Centrale Zuivelcommissie heeft zich in een schrijven gericht tot het Produktschap voor Zuivel, waarin gevraagd wordt na te gaan of er bij verordening van het Pro duktschap een regeling kan worden getroffen, welke, er direct of indi rect toe leidt, dat vuile melkfles sen niet mogen worden teruggege ven. De Centrale Zuivelcommissie heeft een concept-verordening ont worpen, teneinde het bestuur van het Produktschap voor Zuivel een inzicht te geven in de wijze waar op de commissie zich een dergelij ke regeling denkt. Daar het niet mogelijk is de con sument te verplichten de flessen na gebruik om te spoelen, wordt in de ze concept-verordening het vervoer van niet goed omgespoelde flessen verboden. TOENEMEND VERZET TEGEN HET NEMEN VAN PROEVEN MET A-WAPENS Quakers willen naar proefterrein te Nevana Tweehonderdzesenvijftig Britse geleerden hebben zich aangesloten bij de oproep van de Amerikaanse geleerden tot beëindiging van de proefontploffingen met kernwa pens. Onder de Britse zijn twee Nobelprijswinnaars. Om de Amerikaanse openbare mening op te zetten tegen voort zetting van de proeven met kern wapens, hebben Quakers besloten op 6 augustus aanstaande, de dag waarop in 1945 de atoombom van Hirosjima ontplofte, door te drin gen op het terrein voor dergelijke proeven in de Amerikaanse staat Nevada, aldus hebben de organi satoren van deze actie dinsdag te New York bekendgemaakt. Volgens hen is beëindiging van de proeven een onontbeerlijke voorwaarde voor beëindiging van de bewape ningswedloop. Het proefterrein in Nevada is streng verboden voor het publiek. De Quakers zeiden dan ook in breuk op de wet te zullen maken. Zij wilden op deze wijze de aan dacht op zich vestigen, omdat zij niet over de middelen beschikken om op andere wijze de aandacht van het Amerikaanse volk op kun standpunt te vestigen. premie-inning in vele gevallen op grote moeilijkheden stuit. Het weg lokken van arbeidskrachten en het aanbieden van werk tegen een ho- gere dan de normale beloning kun nen leiden en hebben hier en daar geleid tot verstoring van de ar- beidsrust. Op verschillende manieren is met wisselend resultaat reeds getracht aan het euvel der ronselarij paal en perk te stellen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EPE. Een felle brand heeft gis ternacht de nijverheidsschool voor meisjes aan de Wilhelm Tellstraat te Epe verwoest. De brandweer van Epe, bijgestaan door het brand weercorps van Oene en Vaassen heeft slechts kunnen voorkomen dat een in aanbouw zijnde, bijna voltooide, nieuwe vleugel van het gebouw eveneens door de brand werd aangetast. EINDHOVEN. Op de Vlikhoven- seweg te Eindhoven is de brom fietser D. uit St. Oedenrode door nog niet verklaarde oorzaak ten val gekomen. De 33-jarige brom fietser werd met zijn echtgenote, die op de duo zat, naar het zieken huis (Binnenziekenhuis) overge bracht, waar hij na aankomst bleek te zijn overleden. Mevr. D. werd met een hersenschudding ter ver pleging opgenomen. 's-GRAVENHAGE. Bij het zwem men aan het Scheveningse strand is ter hoogte van de Keizerstraat de 34-jarige Zwitser R. N. Travel- letti uit Sion vermist geraakt. Om streeks drie uur was hij in het wa ter gegaan, terwijl een broer van hem foto's maakte op het strand. De heer T. kwam niet terug uit het water en om kwart over zes waar schuwde zijn broer de politie, die aanneemt, dat de heer T. is ver dronken. GRONINGEN. Een zesjarig jon getje, Max Luurtsema uit de Me- danstraat te Groningen is in het akademisch ziekenhuis te Gronin gen aan de gevolgen van een val overleden. Het kind klom dezer da gen tegen een schildersladder om hoog die tegen de gevel van een huis was vastgebonden. De jongen deed een misstap en viel met het hoofd op het trottoir. Ernstig ge wond werd het kind door de G.G. D. naar het akademisch ziekenhuis gebracht. NIJMEGEN. In het Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen is het 18-ja- rige meisje C. H. V. overleden. Het meisje was in de woning van haar ouders aan de Van der Weidestraat te Nijmegen aan het werk met een wasmachine. De machine raakte defect en het meisje werd door elektrische stroom getroffen. Zij kreeg ernstige brandwonden en is nu aan de gevolgen daarvan over leden. Ingezonden mededeling Russen en Duitsers praten over kwestie van repatriëring Verdere bespreking tot nader order uitgesteld De Russisch-Duitse besprekingen over het aanknopen van handels betrekkingen en repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie, die op 22 juli in Moskou begonnen zijn, zijn dinsdag na een plenaire ver gadering van de economische en politieke onderhandelingscommis sies onderbroken. Er is geen communiqué over de besprekingen uitgegeven. Een da tum voor voortzetting van de be sprekingen is niet vastgesteld. De leider van de Duitse delegatie, dr. Lahr, is naar Bonn ontboden om verslag uit te brengen, zo meldt D.P.A. uit diplomatieke kringen in Bonn. Volgens deze kringen maken vooral de uiteenlopende standpun ten ten aanzien van de repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie overleg in Bonn nodig. In rege ringskringen wijst men er op, dat de onderbreking van de bespre kingen zonder dat een datum voor hervatting ervan is vastgesteld, „op zichzelf niets ongewoons is" Bijzonderheden over de besprekin gen zijn niet bekend geworden. Verdwenen schilderij terecht Het schilderij van de zeventiende eeuwse Overijsselse schilder Hen- drick ten Oever, dat, zoals we mel den, in Zwolle voor een tientje aan een opkoper zou zijn verkocht, is in bezit van de antiquairsfirma B. Katz in Dieren. Zij laat het doek, waarin enige gaten zitten en dat zeer vuil is, restaureren en over weegt het een maand ten toon te stellen in het provinciaal Over ijssels geschiedkundig museum in Zwolle, in afwachting van een koper. 's-GRAVENHAGE. Te zijnen hui. ze te 's-Gravenhage is op 76-jarige leeftijd overleden de heer Sem Dresden, oud-directeur van het Koninklijk conservatorium te Den Haag en van het Amsterdams con servatorium. Niet veel Vlissingers op de De Ruytertentoon- stelling Meer dan 8000 bezoekers zijn ge durende de maand juli geweest op de herdenkingstentoonstelling over Dr Ruyter, die van 3 juli tot en met 16 september wordt gehouden in het nieuwe bejaardentehuis te Vlissingen. Drie maanden tevoren werd deze tentoonstelling in Am sterdam gehouden. Zij trok daar in de drie tentoonstellingsmaanden 24.767 bezoekers. Het aantal inwoners van Vlissin gen - de geboortestad van Michiel de Ruyter - dat een bezoek aan de ze tentoonstelling bracht is even eens iets vooruitgegaan, hoewel hun aantal nog zeer gering is. Op het moment dat men de 5000ste bezoe ker noteerde, hadden slechts 300 Vlissingers - waaronder vele schoolkinderen - een bezoek aan deze expositie gebracht. Aan het eind van juli bedroeg hun aantal circa vijf- zeshonderd. Onder de vele scholen, die nog geen bezoek hebben gebracht aan deze herdenkingstentoonstelling be- hoort ook de „Zeevaartschool". Van invloed zijn ongetwijfeld de va kanties, die echter nog maar pas zijn begonnen. Een kazenprobleem Vierkant of rond is de vraag •s-GRAVENHAGE, 31-7. Op de hedenmorgen gehouden openbare vergadering van, het Produktschap Zuivel heeft de voorzitter meege deeld, van twee Duitse importeurs van kaas een brief te hebben ont vangen waarin wordt geprotes teerd tegen het op de laatste bij eenkomst genomen besluit, de Ne derlandse kaas geen vierkante vorm te geven. In dit schrijven wordt de vrees uitgesproken dat de openbare me ning in Duitsland zich tegen deze beslissing zal keren, vooral omdat verscheidene bedrijven in de Duitse levensmiddelenbranche hun voor nemen te kennen hebben gegeven bij levering van kaas met rechte hoeken in plaats van de traditio nele ronde kaas, hun verkoopprij zen met 5 tot 8 procent te zullen verminderen. Om deze reden ver zoeken de beide importfirma's dringend op het genomen besluit terug te komen. In België wordt het ook duurder Het indexcijfer van de kleinhan delsprijzen in België heeft deze maand met 107,29 een nieuw hoogtepunt bereikt. Voor juni be droeg het indexcijfer 106,30. Het indexcijfer behoeft in aug. slechts met 0,12 procent te stijgen om een automatische loonsverho ging van 2% procent tengevolge te hebben voor honderdduizenden ambtenaren en industrie-arbeiders. FINANCIEN EN ECONOMIE Volledige werkgelegenheid zonder inflatie is mogelijk Waardedaling geld een gevolg van foute politiek In een vraaggesprek, gepubli ceerd door een Amerikaans week blad, heeft de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Erhard, als zijn mening te ken nen gegeven, dat voledige werkge legenheid zonder inflatie mogelijk is. Stabiele prijzen in een tijd van volledige werkgelegenheid veron derstellen volgens minister Erhard in de eerste plaats een verantwoor delijke houding van de vakvereni gingen en de werkgevers en res pect voor hetgeen een volkshuis houding kan dragen, aldus minis ter Erhard. Naar zijn mening spreekt het vanzelf, dat er in een tijd als deze geen politiek van goedkoop geld kan worden gevolgd door een centrale bank en dat de regeringen zich dienen te onthou den van deficitaire begrotingen. Minister Erhard is van oordeel, dat een voortdurende daling van de waarde van het geld altijd het resultaat is van een onverstandige en onverantwoordelijke politiek. Deze waardedaling is niet iets, dat zo maar uit de hemel komt vallen, zo zeide hij in het vraaggesprek. Hij verklaarde voorts gekant te zijn tegen loon- en prijsbeheersing. Het komt Erhard noodzakelijk en gewenst voor, dat de arbeiders ten volle delen in de resultaten van een stijging der nationale produk- tiviteit. Naar de mening van de West duitse minister is er voor het be reiken van volledige werkgelegen heid geen behoefte aan bewape ning of reusachtige overheidsuit- 'gaven. Geen verhoging gas-, elektriciteit- en water tarieven ten gevolge van huurverhoging 's-GRAVENHAGE, 31-7, In de staatscourant van heden is een be schikking gepubliceerd van de mi nister van Economische Zaken a.i., waarbij aan de beschikking prijs- stop gas-, elektriciteit- en water leidingtarieven een nieuw lid toe gevoegd wordt. Hierin wordt bepaald, dat, in ge vallen waarin het vastrechttarief voor gas, water of elektriciteit vast gesteld wordt op basis van de huurwaarde van de betrokken wo ning, het tariefbedrag niet mag stijgen, doch gehandhaafd moet blijven op het peil van 31 juli 1957. Dit betekent, dat de huurverhoging de hoogte van het vastrechttarief niet mag beïnvloeden. FEUILLETON lliiiiiiliil lUllhimmimliilliiillhiimiiiil Je hart? Behoort je hart aan hem? En houd je zoveel van hem, dat je het aandurft om met hem te trouwen? Want dan zul je dage lijks in zijn gezelschap zijn ,niet al leen overdag in een gezellige huis kamer, maar ook 's nachts, in een intiem slaapvertrek. Dan zul je zijn lippen voelen op de jouwe, Hanne- ke Schoneveld, en zijn handen zul len je beroeren Je rilt, als je er aan denkt? Maar dan houd je ook niet van hem. Na tuurlijk, hij is een heer, en hij- zal je aanbidden en verwennen en je geven wat in zijn vermogen ligt. Maar dat is niet alles. Je zult van hem zijn en hij zal zekere rechten op je hebben Of zal het Dubois zijn? De baas, die dikwijls zo verstrooid is? Ook hem mag je wel, ondanks zijn ge breken. Ondanks het feit, dat hij zich in Elten aanstelde als een idioot. Maar dat deed de liefde, Hanneke Schoneveld, en in oorlog en liefde is immers alles mogelijk. In de oertijd zouden beide man nen waarschijnlijk om haar gevoch ten hebben en de sterkste zou haar in triomf hebben weggedragen. Doch nu leven we in een beschaaf de samenleving, waarin niet meer gestreden wordt om een wijfje. Nu vraagt men de vrouw op vormelijke wijze ten huwelijk en aan haar is de uiteindelijke beslissing. Ze is een vrij mens in een demokratisch land en niemand kan haar dwin- llllllll ken. Ze kan „neen" zeggen en hem desnoods geheel in de steek laten. Niemand zal haar daarom één haar krenken. En zelfs zonder getuig schrift van Jan Dubois zal ze weer een andere baan krijgen, want als ze tijdens haar sollicitatie door laat schemeren, dat haar patroon meer van haar wilde dan sekretaresse zijn, dan zou dat voldoende zijn om het te doen begrijpen. Natuurlijk zou ze het bij Dubois ook goed hebben. Maardan is er onvermijdelijk ook weer dat an dere, de konsekwenties, die er aan êen huwelijk vastzitten. En dan is er geen terugkeer meer mogelijk, want een huwelijk is een band voor het leven En de derde mogelijkheid is alles te laten zoals het is. Dus niet trou wen, noch met Grobbe, noch met Dubois. Dit laatste zou natuurlijk betekenen, dat ze haar ontslag zou moeten nemen, want de verhoudin gen waren immers geheel veran derd tussen haar en haar patroon? Natuurlijk, ze zou beleefd, doch be slist „neen" kunnen zeggen en vol gende week donderdag weer nor maal om half negen op kantoor kunnen zijn. Maar hij zou het ab soluut niet bij één poging laten. Nee, ze had de langste tijd bij ad- vokaat Dubois gewerkt, onverschil lig of ze al dan niet met één van beiden trouwde. Ze keerde zich om en wendde zich naar het raam. „Ik kom er niet uit", prevelde ze. „Ik weet niet, door joke de valk 29 wat ik doen moet. Ik wou maar, dat ik iemand wist, die me raad kon geven, maar ik heb geen kennissen of vriendenIk sta helemaal al leen op de wereld, ondanks het feit, dat er twee mannen zijn, die van me houden Werktuigelijk nam ze een kam en begon het haar bij te kammen. Daarna poederde ze haar gezicht een beetje, zodat de vurige rode plekken op haar wangen werden gemaskeerd. „Ik zal maar een wandeling gaan maken. Of nee, ik ga een eind fietsen, ver hier van daan. Misschien dat ik dan een idee krijg Lusteloos liep ze naar beneden. In de hall stond juist de postbode en gaf een pakje brieven, kranten en kaarten aan de pensionhoudster. Hanneke wilde haar voorbijgaan, maar de vrouw hield haar tegen: „Er is een brief voor u bij, juffrouw Schoneveld". Hanneke bleef verwonderd staan: „Voor mij?" vroeg ze. „Ja, hier is de brief. Alstublieft". „Dank u". Hanneke draaide de brief om en keek naar het adres van de afzender. Ze las: J. v. Galen- Derks, Thorbeckestraat 91 Goeie, een brief van Josien Gauw even lezen. Ze liep naar het vertrek, dat in gericht was als een soort konver- satiezaal en scheurde de brief open. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5