Zierikzeese raad werkt zich met sneltrein* vaart door de agenda DREISCHOR RICHT STICHTING DORPSHUIS EN STICHTING SPORTTERREIN OP Botsing met zeldzame effecten Uiteindelijk minder orders voor scheepsbouw Woensdag ging het beter met de zweefvliegerij boven vliegveld „Haamstede' K.L.M.-vliegers doen weer „gewoon" Naar vernomen wordt hebben de K L.M.-vliegers besloten ingaande vrijdag 2 augustus te 23.59 uur Am sterdamse tijd de normale dienst uitvoering, alle extra-prestaties in begrepen, te hervatten. In een verklaring wordt gezegd, dat dit besluit werd genomen, niet vanwege een verandering van ge voelens ten opzichte van de direc tie van de K.L.M., maar omdat de vliegers er van overtuigd zijn, dat een rustige atmosfeer gewenst is tijdens de komende bemiddeling in het loonconflict door het college van rijks bemiddelaars. Geen tabaksvergunning ziekenhuiswachtkamers 's-GRAVENHAGE, 31-7. - De mi- nister van Financiën voelt er niet voor, voor wachtkamers van zie kenhuizen tabaksvergunningen te doen afgeven. Hij heeft dit meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer de Vos van Steen- wijk naar aanleiding van het af wijzen van een verzoek om een ver gunning voor de wachtkamer van de Hervormde Diaconesseninrich- ting te Meppel. Deze weigering was gegrond op de overweging dat een dergelijke wachtkamer niet als een café kan worden beschouwd. De minister vindt dat een vergelijking met kantines van slachthuizen - waar wel tabakswaren mogen wor den verkocht - niet opgaat, kanti nes van slachthuizen vindt de mi nister wat opzet, inrichting en aan kleding betreft dikwijls niet van café's te onderscheiden. Kostbaar schilderij voor f 20,— Een onlangs door de Edese kunst schilder J. H. Brolsma voor een paar tientjes op een veiling ge kocht oud schilderij blijkt nu een bijzonder goed stuk te zijn van H. Bloemaert, een vrij bekende zeven tiende eeuwse meester, die leefde van 1601 tot 1672. ,Het schilderij verkeerde in zeer verwaarloosde toestand. Er zaten gaten in en door vochtinwerking liet de verf bij de minste aanraking los, doch na een grondige restau ratie kwam een fraai doek te voor schijn, dat een allegorie op Vrouwe Justitia voorstelt, die de lijdende onschuld beschermt. Taak van de kerk: „hulp aan hulpelozen" NEW HAVEN, 1-8. Dr. H. Berk- hof, rector van het theologisch se- menarium der Ned. Hervormde Kerk te Driebergen, heeft voor de centrale commissie van de Wereld raad van Kerken - momenteel in de Yale-universiteit te New Haven (Connecticut, bijeen - betoogd dat de dienst van de kerk in het bij zonder moet zijn „hulp aan de hül- pelozen" en niet moet concurreren met het maatschappelijk werk van overheid of menslievende instel lingen. Wanneer de overheid gaat zor gen voor de mensen, die de kerk eerst had geholpen, moet de kerk zich terugtrekken. Immers indien een bepaalde dienst even goed of zelfs beter door andere instellingen kan worden gedaan, dan heeft het betoon van de kerk „zijn betekenis als symbool van Gods eerherstel verloren", aldus dr. Berkhof. Over het hoofdthema van deze bijeenkomst, „De roeping van de kerk om te getuigen en te dienen", had ook een Indiase collega van rector Berkhof gesproken. Deze, ds. Chandran uit Bangalore, ver klaarde dat de twee voornaamste vormen van tegenstand tegen het Christendom zijn: die van het Hin doeïsme in India, welke de Chris tenen tracht te beperken in hun hulpbetoon en geloofsverbreiding tegengaat; en voorts die van de communistische landen, waar de kerk tot zuiver religieuze activi teit wordt beperkt. Kennis der verkeers-" horden een burgerplicht Het Verbond voor Veilig Verkeer organiseert sedert enige tijd een schriftelijke verkeerscursus welke zich over het gehele land in een grote belangstelling mag verheu gen. Steeds meer grote bedrijven, instellingen en overheidsinstanties gaan er toe over deze cursus aan hun personeel ter beschikking te stellen. Gezien de onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen achten de A.N.W.B., de K.N.A.C. en de K.N.M.V. het van belang deze cursus met klem bij het Nederland se publiek aan te bevelen. Deze Bonden achten de cursus een voortreffelijk wapen in de strijd tegen de verkeersonveilig heid, die gemiddeld dagelijks aan vijf Nederlanders het leven kost. Zij noemen een goede kennis der verkeersregels een burgerplicht waaraan geen Nederlander zich dient te onttrekken. In het buitenland, met name in de Verenigde Staten, zijn met der gelijke schriftelijke cursussen op merkelijke resultaten bereikt. De A.N.WB., de K.N.A.C. en de K.N. M.V. hopen dat ook in Nederland een grondige en algemene kennis van de verkeersregels in de toe komst zal bijdragen tot een ver hoging van de verkeersveiligheid. Deze Italiaanse .Abarth' auto, die een machine can 750 cc heeft, is er in geslaagd zes wereldre cords te evenaren en twee te overtreffen. Tij- ens de ritten, waar bü de auto gereden werd door Paltronieri, werd een gemiddelde snelheid behaald van meer dan 177 km/u. De nieuwe re cords werden gevestigd op de 2000 kilometer, die verreden werden in 18 uur 9'43,1" en in de 24- uurs rit, waarin een af stand van 4.258,989 km. werd afgelegd. - Op de foto de „Abarth" tijdens een van de recordritten. Zuiveringsinstallatie meest urgent Geen subsidie voor vogelwacht ,,Schouwen-Duiveland" Met (zomerse) sneltreinvaart heeft de gemeenteraad zich op de woens dagavond gehouden vergadering, onder voorzitterschap van burge- gemeester mr. Dückmcester, heen- gewerkt door een agenda, die een nogal administratief karakter had, zodat heel wat stukken onder de hamer doorgingen, hetgeen de tijds duur van de vergadering uiteraard aanzienlijk bekortte. By de punten: delegeren verkoop van grond aan b. en w. en bij de subsidie aan de Vogelwacht, leefde de diskussie wat op, maar verder verliep de vergadering - die in verband met restauratie van de raadszaal in de Schutterszaal ge houden werd - in alle kalmte. Mr. Keuning was met kennisgeving af wezig. Onder de ingekomen stukken be vond zich o.m. de goedkeuring door de Kroon van het raadsbesluit tot wijziging van de verordening op de heffing van een straatbelasting. De heffingspercentages worden daarbij van 6 en 3 gebracht op 8 en 4. Aan het ingekomen verslag van de schoolarts inzake het onderzoek van de leerlingen van de B.L.O.- school, ontlenen wij dat de school 82 leerlingen telt, t.w. 59 jongens en 20 meisjes. Een voorstel tot het aannemen van grond in erfpacht van de hher C. J. Schot wordt aan genomen. Het betreft hier het erf- pachtsrecht voor een stuk grond aan de Vijfuurhoek, waarop een houten woning is gebouwd. Een perceel grond van_95 c.a., gelegen in het saneringsplan, wordt in erf pacht uitgegeven aan de heer A. Rottier. Bij nieuw raadsbesluit wordt hieraan toegevoegd 63 c.a. eveneens in erfpacht. Daar beslui ten tot verkopen van grond, gele gen binnen het uitbreidingsplan vaak binnen zeer korte tijd geno men dienen te worden, verzoekt het college van b. en w. de be voegdheid te delegeren, waartegen de heer van den Doel bezwaar maakt. Het verkopen van gemen- tebezit te delegeren aan b. en w. gaat z.i. te ver. Deze verkopen pen dienen tevoren door de raad te worden bekeken. De voorzitter licht toe dat men vaak schielijk moet toehappen, terwijl de marge waarin b. en w. zich kunnen be wegen maar zeer klein is. De heer Simmers is het eens met de heer v. d. Doel. Mr. du Croo acht het in het algemeen niet juist dergelijke bevoegdheden aan het college te delegeren, maar in incidentele ge vallen heeft hij er geen bezwaar tegen, temeer daar de grondprij zen toch door de raad worden vast gesteld. Het voorstel van b. en w. wordt hierna verworpen met 6 te gen 5 stemmen. De huren voor de panden Ca- landweg 2 (bewoond door de heer M. D. J. Berrevoets) en 't Vrije 34 (bewoond door de heer M. A. Sweere) worden vastgesteld. In verband met de ziekte van de tweede waarnemend gemeente-se cretaris de heer M. A. Sweere, wordt als derde gemeente-secreta ris benoemd de heer R. van Om meren, hoofdcommies ter gemeen te-secretarie. Tot plaatsvervangend lid van de Woonruimtecommissie wordt benoemd de heer C. J. Manni. De totalen voor de vergoedingen aan de Nutskleuterschool, de Chr. Kleuterschool en de R K. Kleuter school worden respektievelijk vast gesteld op f 4016,88, f 4206,72 en f 1688,11. Op de huurvergoeding voor de R.K. Kleuterschool wordt een voorschot verleend tot een be drag van f 480. Medewerking wordt verleend aan het aanbrengen van een erfafscheiding tussen het schoolterrein en de Touwbaan, t.l^ v. de Chr. Nat. School. Eervol ont slag wordt verleend aan mej. H. A. Schaleven onderwijzeres aan de o.l.-school alhier. Eervol- ontslag wordt verleend als keuringsvee arts, niet hoofd van dienst, aan dhr. D. v. d. Akker. In diens plaats wordt met gelijke salariëring als zijn voorganger benoemd de heer C. J. H. Scheuerman. Subsidie Vogelwacht Een voorstel van b. en w. geen subsidie te verlenen aan de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" lokt diskussie uit. Mr. du Croo acht het nuttig voor dit geval af te wijken van de richtlijnen van het subsidie beleid. De Vogelwacht doet zeer nuttig werk. Ook de heer de Moor acht hier een overwegend algemeen belang aan de orde, speciaal op het punt van de jeugdopvoeding. De voorzitter is het daar geheel mee eens, maar hij verwacht konse- kwenties als men voor dit geval gaat afwijken van de algemene ge dragslijn. Het voorstel (tot het niet verlenen van subsidie) wordt daar op aangenomen. Een tweetal kas geldleningen wordt verlengd. Tot het sluitend maken van de begro tingen van het dienstjaar 1956 gaan - na uitgebracht rapport van de commissie - onder de hamer door de 2e wijziging van de begroting 1956 van de dienst voor maatschap pelijke zorg, de 3e wijziging van de begroting 1956 van de gemeen tegasfabriek en de 17e, 18e en 19e wijziging van de gemeentebegroting 1956. Rondvraag Bij de rondvraag merkt mevr. v. Werf op dat i.v.m. de verhoging van de uitkering per 1 augustus aan de ouden van dagen, deze ver hoging is ingehouden bij de Dienst voor Maatschappelijke Zorg. Wet houder Verheijen wijst in dit ver band op verschillende wijzigingen van de uitkeringen, o.m. kleding- toelage, kolentoeslag e.d. De heer bij de Vaate vraagt naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Van aanbesteding is nog geen sprake, aldus de voorzitter, maar het college van b. en w. achten dit punt het meest urgent momenteel. De toestand van de gracht is on houdbaar geworden. Aanbesteding moet voorafgaan door voltooiing van het rioolgemaal aan de Zuid hoek een dito gemaal aan de R.K. begraafplaats en aan de Zuidwelle- brug. Mevr. v. d. Werf wijst op de noodzakelijkheid tot het. aanbren gen van een waarschuwingsbord bij het Vrijpoortje in -verband met de schoolkinderen, die hier veelvuldig voorbijkomen. De suggestie wordt overgenomen. Stichtingen de meest aangewezen vorm In een volledige vergadering is de raad der gemeente Dreischor op maandagavond jl. in het café „Cen trum" bijeengeweest, onder voor zitterschap van burgemeester A. H. Vermeulen. Deze vergadering was bijeenge roepen voor de oprichting van een tweetal stichtingen, t.w. het Dorps huis en het Sportterrein. De voor zitter deelde mede dat nu besloten is tot de aankoop van het café „Centrum", om dit te exploiteren als dorpshuis, het in bet belang van de exploitatie daarvan is dat de belanghebbende verenigingen hierin zoveel mogelijk worden be trokken door hen medezeggenschap hierin te doen dragen. De aangegeven vorm hiervoor is een stichting, omdat deze vorm in verband met de aard van de be hartiging van het openbaar belang daarvoor bijzonder aangewezen moet worden geacht. Voorgesteld werd deze overKeids- stichting in het leven te roepen en aan deze stichting voor de prijs van f 1 in eigendom over te dragen het café met inventaris en woonhuis en erf en voor deze stichting de statuten vast te stellen, die aan de raadsleden in koncept waren toe gezonden. In deze statuten wordt o.a. be paald dat deze stichting wordt be heerd door een bestuur bestaande uit 7 personen, t.w. de burgemees ter als voorzitter en 6 leden, waar van 3 leden worden benoemd uit en door de raad en 3 leden door en uit de vertegenwoordigers van de deelnemende verenigingen. Als deelnemende vereniging kun nen zich aanmelden alle in de ge meente Dreischor gevestigde ver enigingen en instellingen, welke in stemmen met het doel der stichting. Bij deze aanmelding moet tevens opgave worden gedaan, welk lid de vereniging zal vertegenwoordigen. De Stichting Dorpshuis heeft ten doel het instandhouden en exploi teren van een dorpshuis en het be hartigen van algemeen sociaal-cul turele belangen. Voor het sportterrein werd het zelfde voorgesteld. Deze Stichting heeft ten doel het instandhouden en exploiteren van een sportterrein en het behartigen van de algemene sportbelangen. De heren Van der Linde en Van der Doe verzochten te worden ge ïnformeerd over de wijze van ex ploitatie waarop de voorzitter me dedeelde dat dit uitsluitend aan het beleid van het stichtingsbestuur is overgelaten en door deze dient te worden bepaald. De raad kon zich met de voorge stelde statuten verenigen en stelde deze aldus vast. Tot leden van het stichtingsbe stuur, die door de raad moesten worden aangewezen, werden voor het dorpshuis achtereenvolgens ge kozen de heren C. van der Linde, J. J. Klaasse en J. van der Doe voor het sportterrein de heren L. M. Moermond, A. M. de Vlieger en W. C. Vane. Na de rondvraag ging de raad in besloten zitting over. Herenmodebeurs in de R.A.I. Van 2 tot 6 september a.s. zal in het RAI-gebouw te Amsterdam de 12e herenmodebeurs worden gehou den onder de titel „Heer in Hol land". Deze vakbeurs van de Stichting Nederlandse Herenmodebeurs, dit jaar bebaseerd op het thema „Heer en Film", zal ook des avonds van 8 tot 10 uur voor het publiek ge opend zijn. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft haar goedkeu ring gehecht aan een verzoek om een eerste zending radio-actieve isotopen naar de Sow jet-Unie te zenden voor onderzoekingen in ver band met de kankerbestrijding. Dit blijkt uit hét halfjaarlijkse rapport van de commissie aan het Congres. Een uiterst spectaculaire auto- botsing op het kruispunt Zeebur- gerdijk-Molukkenstraat te Amster dam heeft gisterochtend tegen half twaalf talloze voorbijgangers op dit punt met open mond en trillen de benen aan de grond genageld. Een uit de stad komende kleine dichte vrachtwagen, geladen met koek, reed volgens de getuigen met grote snelheid over de Zeeburger- dijk in de richting van het viaduct en verleende bij het kruispunt met de Molukkenstraat een uit deze straat van rechts komende grote, met ijzer beladen, truck met opleg ger van „De Blauwe Ster" uit Rot terdam geen voorrang. In voUe vaart botste de kleine vrachtwagen tegen de linkervoor zijde van de grote truck op, werd door deze botsing in zijn geheel de lucht in gezwaaid - helemaal over de nu volkomen vernielde motor kap van de truck heen - en vloog, zeker enkele meters hoog, door de lucht rechtuit het kruispunt over. Daar, in het verlengde van de Zeeburgerdijk, ramde de wagen, die volgens ooggetuigen in de lucht ge told had, over de kop geslagen was en bij het neerkomen op de straat nog eens over de kop sloeg, een langs het trottoir geparkeerde auto uit Weesp, die geladen was met manden van een blindeninrichting. Door de schok werd deze auto via het trottoir tegen een gevel opge duwd, hetgeen materiële schade opleverde. Tenslotte kwam de door de lucht gebuitelde wagen loodrecht op zijn neus staande tot stilstand, op een afstand van circa 20 meter achter de plaats van de botsing met de truck. ,Hij vloog bijna op gelijk ni veau als de ramen van één-hoog door de lucht", hield een van de ooggetuigen vol. Wonder boven wonder kwam de bestuurder er - voor zover gister middag bekend - met een shock af. Vrouwelijk protest tegen suikerprijsverhogiug De prijsverhoging van het onont beerlijke voedingsmiddel suiker be tekent een nieuwe verzwaring van Öe moeilijkheden waarvoor de huis- Vrouwen zich geplaatst zien. Bo vendien zal deze prijsstijging on getwijfeld tot gevolg hebben dat zij wordt doorberekend in alle artike len, waarin suiker is verwerkt, al- flus het hoofdbestuur van de Ne derlandse vrouwenbeweging in een brief aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, waarin het de bewindsman dringend verzoekt de verhoging fan de suikerprijs ongedaan te maken. Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, voornamelijk in het noorden van het land; wei nig verandering in temperatuur; matige tot zwakke wind in hoofd zaak uit noordelijke richtingen. 2 aug. Zon op 5.05, onder 20.31. Maan op 13.34, onder 23.10. Eerste kwartier; 2 aug. te 19.55. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 aug. 7.48 v.m. 20.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 aug. 7.17 v.m. 19.42 n.m. HET WEEROVERZICHT Van oost-Europa tot de oceaan handhaaft zich een gordel van hoge druk waarin een tweetal afzonder lijke kernen voorkomen en wel één boven Duitsland en een andere ten westen van Ierland. Aan de noord kant van de hoge drukgebieden verplaatsen zich oceaanstoringen in oostelijke richting. Ze veroor zaken af en toe wat bewolking in het noorden van het land. Door het zonnige weer liep de temperatuur in het zuiden van het land gisteren op tot 24 graden ;in het noorden van het land was het wat minder warm door zeewind. Morgen zal de aanvoer van lucht van de Noordzee sterker zijn, zodat het de komende 24 uur niet war mer wordt. Welk jaar is het ook weer Er zal een internationale confe rentie worden gehouden om de tijdrekeningen, die in de Moham medaanse wereld worden gebruikt, in één stelsel te coördineren. De noodzaak hiervan is weer eens gebleken toen de Egyptena- ren dezer dagen niet met zekerheid wisten, of het' nieuwe Islamitische jaar al dan niet was begonnen. Volgens de officiële sterrenwacht was het zondag 28 juli nieuwe maan waarmee het nieuwe jaar begint. De geleerden van de Alzhar uni versiteit, die volgens de traditie het begin van het nieuwe jaar moe ten aankondigen, waren echter van mening, dat het jaar 1377 pas op maandag de 29ste begon, een ge volg van deze onenigheid was, dat er zowel op zondag als op maan dag vrijwel niet werd gewerkt. „NADEEL" VAN ATOOMENERGIE? LONDEN, 1-8. Volgens de heer W. G. Weston, hoofd van de scheep- vaartafdeling der Anglo-Saxon Pe troleum Company, zal de toepas sing van de atoomenergie uiteinde lijk leiden tot minder orders voor brandstoffenvoorziening in de de scheepsbouw. Hij deelt dit mede in een rapport over de vooruitzichten op lange termijn voor de brandstoffenvoor ziening in de scheepvaart. De helft van het huidige aantal tankschepen in de gehele wereld en 30 °/o van de schepen in de wilde vaart wordt fhans gebruikt voor de aanvoer van olie in west- Europa, doch tegen 1975 zal atoom energie per jaar een hoeveelheid energie opleveren overeenkomende met 230 miljoen ton kolen per jaar en Europa zou dan slechts 180 mil joen ton kolen per jaar nodig heb ben. De scheepswerven beschikken over het algemeen over orders, welke werkgelegenheid tot na 1960 verzekeren, doch in het rapport wordt aangedrongen op een on middellijke herziening van de plan nen voor de bouw van tanksche pen. Tegen 1960 kunnen de moge lijke andere vormen van aanvoer van olie uit het Midden-Oosten in Europa mogelijk eveneens van in vloed zijn op de tankscheepvaart. Straaljager vlieg tuig voerde stunts uit (Van onze redacteur) De organisatoren van het vlieg- feest op het vliegveld Haamstede hebben geen spjjt van hun besluit de oefentochten en zweefvliegde- monstraties uit te stellen tot woens dag. Een stralende zon had de min der gunstige weersomstandigheden van zaterdag vervangen en zo was er niets in de weg om tot een goede dag te komen. Een dertigtal vluchten werd ge maakt en de deelnemers aan het kamp van de Zeeuwse Aeroclub hebben er in totaal al een tachtig vluchten opzitten. Leerzaam was ook dit vliegfeest weer, omdat het meer inzicht ver schafte in de hoedanigheid van de luchtsamenstelling boven Scliou- wcn-Duiveland, gezien in het licht van de zweefvliegsport. Zo midden in de week kon uiter aard niet veel publiek van Schou wen-Duiveland worden verwacht. Het waren dan ook meest zomer gasten, die de zweefvliegdemon- straties volgden. Financieel is het feest dan ook geen groot succes ge worden. Een vijftal toestellen (w.o. een toestel voor sproeidemonstra- ties) waren die dag ter beschikking. De rustige zweefvliegerij werd om twaalf uur onderbroken door het stuntvliegen van de kapitein van Mil, die de toeschouwers koude ril lingen bezorgde. Om half vier volg de een loonsproeidemonstratie', die een uitstekend verloop had en wel bewees, dat er wat te beginnen valt met een vliegtuig in de land bouw. Daarna demonstreerde de heer R. v. d. Ende met een radio grafisch bestuurd, door hem zelf vervaardigd modelvliegtuig, dat het heel best uithield in de lucht. Een succesje voor deze jeugdige lucht vaartenthousiast. Wat de termiek betreft, is de zaak boven de duinstreek nog niet hele maal duidelijk. Afwezigheid van termiek is geschikt voor het oplei den van leerlingen, naar men ons verzekerde, maar voor grotere vluchten heeft men termiek hard nodig om tot behoorlijke hoogte te komen. Er is wel stijgingslucht boven de duinen, maar deze gaat niet hoger dan 40 tot 50 meter. Een en ander is echter allemaal nog niet duidelijk. Gezien de geslaagde re sultaten staat de Zeeuwse Aero club nu wel aan de vooravond van een zelfstandig (vliegend) leven. Een zweefvliegtuig kon worden ge huurd, maar de enige nood in deze kring is gebrek aan geld. Er is nu het gespannen wachten on een mil jonair die de club uit de brand kan helpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2