DE ZIERIKZEESCHE COURANT WESTELIJKEN ZIJN HET EENS OVER PLAN TOT WEDERZIJDSE LUCHT1NSPEKTIE Resolutie over kernproeven verworpen De uraniumproduktie in de Ver. Staten JODLERGROEP UIT BIELEN BRACHT AANTREKKELIJK PROGRAMMA ■WJLWt DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1857 No. 18198 113e Jaargi ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max, 15 mm.) f 1,- per stuk. ZIERIKZEESfflEMNIEUWSBO WAlAIUN OPGÉNÖMÖr 1797-A009' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. 1. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De ontwapeniiigsbesprekingen Amerika haakt naar steun van Frankrijk LONDEN, 31-7. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de delegaties op de Londense ontwapeningsbesprekingen Is ver nomen, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dul les, en de westelijke delegatielei ders overeenstemming hebbeu be reikt over een plan tot wederzijdse luchtverkenning van delen van Eu ropa, de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en het noordpoolgebied. Ook is gesproken over inspectie te land, maar de plannen hiervoor zijn nog niet geheel uitgewerkt. Minister Dulles heeft woensdag ook gesproken met het hoofd van de Russische afvaardiging, Zorin, om te trachten de vastgelopen ont wapeningsbesprekingen weer op gang te brengen. De twee politici ontmoeten elkaar in de woning van de Amerikaanse ambassadeur, Whitney. Ook de leiders van de Britse, Franse en Canadese afvaar diging waren hierbij aanwezig. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau ,was even eens uitgenodigd, maar hij kon woensdag Parijs niet verlaten. Het onderhoud tussen Dulles en Pineau zal vandaag (donderdag) plaats vinden. Franse diplomaten te Parijs zei- Merkwaardige busdienst Tussen Manchester en de Pakistaanse hoofdstad Ka- ratsji zal een regelmatige busdienst worden onderhou- i den. De dienst op dit, naar i wordt aangenomen langste i traject ter wereld, zal vier i maal per jaar worden onder- i houden door een autobus, die plaats biedt aan 41 passa- 1 giers. Nadat het Kanaal is overgestoken, wordt door Europa en het midden-oosten naar Karatsji gereden. De kosten van deze merkwaar- i dige autobusdienst worden gedragen door een groep Pa- i kistaanse kooplieden. GENEVE, 31-7. De economische en sociale raad van de V.N., die op het ogenblik in Genève bijeen is, heeft woensdag met 12 tegen 6 stemmen een Russische ontwerp resolutie verworpen, waarin de V.S., Groot-Brittannië en de Sow jet-Unie wordt verzocht „gelijk tijdig" te stoppen met de kern proeven. De afgevaardigden van Indone sië, Polen, de Sowjet-Unie, Zuid- Slavië, Egypte en Finland steun den de resolutie. Tegen stemden Mexico, Nederland, Pakistan, Gr.- Brittannië, de V.S., Argentinië, Brazilië, Canada, China, de Domi nicaanse republiek, Frankrijk en Griekenland. den woensdag niet te weten wat minister Dulles beoogt met zijn uitnodiging aan Pineau. Men had echter de indruk dat de Ameri kaanse minister de steun van Frankrijk wenste te verwerven voor vergaande plannen tot weder zijdse luchtverkenning. Frankrijk en de andere NAVO-landen had den reeds overeenstemming be reikt over een aantal mogelijkhe den van luchtinspectie. Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering hebben de NAVO-landen vorige week Ame rikaanse voorstellen voor een Euro pese zone, waarin de bewapening wordt geïnspecteerd, goedgekeurd. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in haar halfjaarlijks rapport aan het Con gres verklaard, dat de produktie in de V.S. van uranium oxyde te gen het einde van het volgend jaar waarschijnlijk bijna verdubbeld ■zal zijn. Er zijn tien nieuwe fabrieken die deze kernbrandstof moeten maken, ontworpen of in aanbouw en tegen het einde van 1958 zal de totale Amerikaanse produktie van ura nium oxyde waarschijnlijk onge veer 14.000 ton per jaar bedragen. In het verslag wordt voorts op gemerkt dat er in het verslagjaar geen nieuwe- uranium houdende gebieden van betekenis zijn ont dekt en dat het Amerikaanse erts gemiddeld ongeveer tweemaal zo veel uranium oxyde bevat als het Canadese. Verder wordt gezegd dat de be woners van de atol Congelap, welke tot de Marshall-eilanden behoort, kortgeleden naar de atol zijn te ruggekeerd. Zij waren geëvacu eerd i.v.m. de radio-actieve neer slag tengevolge van de proef met de waterstofbom in maart 1954. De bewoners zijn pas terugge keerd naar de atol, nadat de ra dio-actieve neerslag tot een „aan vaardbaar" niveau was gedaald en het gevaar voor besmetting met radio-actief strontium 90 vermin derd kon worden door de bewoners geen landkrabben meer te laten eten. Deze dieren bleven n.l. be smet met een gevaarlijke hoeveel heid strontium 90. Volgens de minister van Buiten landse Zaken van de sultan van Oman, Innes, heeft het fort Izki, dat in handen der opstandelingen was, zich overgegeven. Een groepje Saoedi-Arabische soldaten heeft twee jonge mensen gestenigd, die op hun pelgrims tocht naar Mekka berouw kregen over het overspel dat zij hadden gepleegd en hun zonde aan een rechter bekendmaakten. Het twee tal kwam hierbij om het leven. De steniging geschiedde in overeen stemming met de Islamitische wet. De rechter wierp de eerste steen, aldus meldt het Egyptische blad „Al Massaa". Benoeming Amerikaanse ambassadeurs Eisenhower schoot uit President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie, woensdag, nijdig ontkend, dat hij bij de benoeming van ambassa deurs rekening houdt met iemands bijdragen aan de politieke cam pagne van de republikeinse partij. Met deze uitlating reageerde hij op een vraag over de benoeming van de zakenman Maxwell Gluck tot Amerikaanse ambassadeur in Ceylon. Uit een verslag van de verklarin gen van Gluck, afgelegd voor de Senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen, was nl. gebleken dat Gluck veel geld ter beschikking had gesteld voor politieke cam pagnes van de republikeinse partij. Volgens Eisenhower is Gluck het type man waarin men vertrouwen kan hebben. Nederlandse familie verongelukt in Spanje De 38-jarige verzekeringsagent C. "W. Hogestijn uit Naarden is dinsdag in Spanje bij een auto ongeluk om het leven gekomen. De heer Hogestijn reed met zijn echtgenote en twee zoons in een D.K.W. in de buurt van Medina Del Campo (provincie Valladolid), toen zijn wagen slipte en tegen een boom werd geslingerd. Eén van beide jongens was ook op slag dood. Mevr. Hogestijn werd ern stig gewond. Zij werd met haar tweede zoon, wiens toestand even eens zeer ernstig is, naar een zie kenhuis in Medina Del Campo ge bracht. De auto werd volkomen vernield. Laatste Douglas DC-7C naar Schiphol De K.L.M. heeft, zoals bekend is, geruime tijd geleden tien Douglas DC-7c toestellen besteld („Seven Seas" met een woordspeling op 7c) waarvan de aflevering in april van dit jaar begon. Zaterdag 3 augus tus wordt het tiende, en laatste toestel van deze bestelling, de PH- DSK (Zuiderzee) op Schiphol ver wacht. De „Zuiderzee" vertrekt 1 aug. van Santa Monica, waar een deel van de Douglasfabrieken is geves tigd, naar Los Angeles teneinde een gezelschap van 18 leden van de Kamer van Koophandel van die stad, met hun dames, op deze af- leveringsvlucht mee te nemen naar Nederland. De K.L.M. heeft, gelijk men weet, deze toestellen de namen gegeven van bekende zeeën. Negerstam wil niet verhuizen Het Zuid-Afrikaanse blad „Die Vaderland" heeft dinsdag bericht dat de in Oost-Transvaal wonende negerstam, de „Mamatola", een ul timatum heeft „genegeerd" van de minister voor Naturellenzaken, Verwoerd, om te verhuizen naar een nieuw gebied, op 48 km. van zijn huidige woonplaats. „Die Vaderland" publiceert een vraaggesprek met het - stamhoofd, waarin deze zegt dat de stam wil blijven „op de grond die wijlen president Kruger van Transvaal de stam heeft gegeven". De Zuid-Afrikaanse regering heeft het bevel tot verhuizing ge geven vanwege de erosie in het ge bied van de „Mamatola". Op het ogenblik wordt op het infanterieschietkamp „Harskamp" een driedaagse oefening gehouden door de 13de gevechtsgroep uit Oorschot. De 13de gevechtsgroep heette tot nu toe het 43ste regiment infanterie als onderdeel van de vierde divisie. Thans zijn echter de infanterie-re- Cimenten gereorganiseerd en in gevechtsgroepen ingedeeld. - De foto geeft een beeld van een bataljonsaanval op Oostdorp in de „Harskamp". Administratief handigheidje X Enige duizenden circulaires zijn gedrukt en rondgestuurd aan alle personeelsleden van X X y de gemeente 's-Gravenhage A X om hen te vertellen hoe de X bestedingsbeperking ook te- y rugslag zal hebben op de wijze van uitbetaling van X y hun salaris. X In deze circulaire staat nl.: y „De bestedingsbeperking en A in het bijzonder het daar- y X mee verband houdende ren- X y teprobleem hebben onder X meer tot gevolg dat ten aan- X y zien uan de uitbetaling van X de salarissen een vereenvou- y diging zal plaats vinden. X Aangezien de tijd tussen het y X bij de bank opnemen van de y voor salarisbetaling nodige X X gelden en de uitbetaling daarvan uitermate kort is, X X verdient het aanbeveling het meer tijdrovend gebruik van X •j* pasmunt te beperken, ten- X X einde zoveel mogelijk in af- y geronde bedragen van een X X gulden en een rijksdaalder •j* te kunnen betalen. In ver- X X band daarmede zullen te be- ginnen met de salarisbeta- X X ling over augustus 1957, de X X netto uit te betalen maand- X X salarissen, waar de ambte- X X naar uiteraard recht op y y heeft, op veelvouden van 50 X X cent naar beneden worden •j* afgerond. De afrondingsver- X X schillen zullen aan het einde van het jaar of bij eventueel X *j* vertrek worden verrekend"X XX l* V*|' .J*.*, In het eerste halfjaar van 1957 zijn er in Polen 129 misdadigers- benden, waarvan er 41 zich schul dig hadden gemaakt aan gewapen de overvallen, onschadelijk ge maakt, zo meldt een Warschaus blad, dat een verklaring van kolo nel Gorecki, het hoofd van de cri minele politie, aanhaalt. In het Engelse graaf schap Berkshire wordt een internationaal gid- senkamp gehouden als onderdeel van de viering van de honderdste ge boortedag van Lord Ba den Pou>ell. Op de rech.- terfoto zien we hoe gid sen van velerlei nationa liteiten Lady Olave Ba den Powell verwelko men bij de officiële ope ning van het kamp. - Links demonstreren 2 meisjes uit Zuid Rhode sia hoe je op een makke lijke manier drie emmers met z'n tweeën kan ver voeren. Premieregeling voor het gehele mijnpersoneel Variërend van f 25,en f 75, per maand HEERLEN, 31-7. Met 21 stem men voor en één tegen heeft de mijnindustrieraad vandaag de ont- werp-verordening betreffende een premieregeling voor het gehele mijnpersoneel vastgestela. V De verordening behoeft nog de goedkeuring van de ministers Zijl stra en Suurhoff, die gekant zijn tegen een premie voor bovengron- ders. De premies zullen volgens de ontwerp-verordening variëren tus sen f 25,en f 75,per maand. Vóór vaststelling van de veror dening waren de elf werkgevers vertegenwoordigers, de zes verte genwoordigers van de Nederlandse katholieke mijnwerkersbond, de vertegenwoordiger van de protes tants-christelijke mijnwerkersbond en die van de algemene bond van werkers in het mijnbedrijf. Tegen stemde de vertegenwoordiger van de bij het N.V.V. aangesloten al gemene Nederlandse bedrijfsbond in de mijnindustrie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hoogmoed wil niet schuldig zijn en eigenliefde wil niet be talen. Ouden van dagen kregen niet waarop ze recht hadden Behoeftige en geestelijk gestoor de ouden van dagen, die zijn on dergebracht in tehuizen en inrich tingen, hebben recht op een zak geld van tien procent van hun A. O.W.-uitkering, maar het blijkt dat vele verzorgende instanties dit be drag niet uitbetalen, zo heeft mr. F. M. Wilbreninck, de scheidende officier van justitie bij de recht bank te Roermond gisteren meege deeld in een bijzondere zitting van de rechtbank, waarin hij afscheid uit zijn functie heeft genomen. Tal rijke instanties, zo vervolgde hij, die het onderhoud van deze ouden van dagen bekostigen en curatoren van inrichtingen menen zelfs, dat zij niet aan hun trek komen als zij de aan hun zorgen toevertrouwde oudjes het hun toekomende zak geld uitkeren. Ingevolge zijn alge mene instructie heeft de officier van justitie te Roermond krachtdadig ingegrepen en die bewindvoerders, die meer naar betalende instanties of naar hun eigen zakken dan naar hun patiënten, aan het verstand gebracht hoe zij hun taak hadden op te vatten. Tal van nieuwe be windvoerders zijn aangesteld voor onverzorgde gevallen en niet min der dan 300 staan onder controle van het parket. „Nieuw gezicht" van de Volkswagen HANNOVER, 31-7. D« Volkswa- genfabrieken hebben medegedeeld dat aan het bestaande model ver beteringen zijn aangebracht, ter wijl de prijzen onveranderd zullen blijven. Onder meer zullen de ra men groter zijn terwijl alle model len van binnen zullen worden be kleed met afwasbaar synthetisch materiaal. TERNEUZEN. Op 3 augustus zal te Terneuzen bij de Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij N.V. een schip van 4600 ton dwt te water worden gelaten van een dwarshel- ling. Dit zal, voor zover bekend is, het grootste schip zijn, dat ooit in Nederland op een dergelijke wijze te water gaat. Vleugje Zwitserse sfeer Gemeente Almelo maakte optreden mogelijk Een snufje Zwitserse sfeer vlei te proeven op «een extra zomer- avondfeest, dat ook ditmaal de ver eniging Zierikzee Ontvangt Vreem delingen dinsdagavond op byzon der succesvolle wijze wist te or ganiseren op het Havenplein ge bruik makend van het unieke aan bod der gemeente Almelo, om Zie rikzee mede te laten genieten van de „Bieler Stadtjodler" uit de Zwitserse stad waarmede de Zie- rikzeese adoptiegemeente eveneens goede en vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt. Binnen het raam van een vriend schapsmanifestatie bracht de jod- lergroep een bezoek aan Almelo en een raadsbesluit van die ge meente was voldoende om de mu- ciserende, vendelzwaaiende en jo delende groep op het plankier in het stadscentrum - schouwtoneel van menig opgewekt evenement - te krijgen. De belangstelling was uitzonderlijk groot en zeker hebben een drieduizend mensen genoten van hetgeen de groep wist te bieden. Een jodelgroep moge dan nor maliter de bergen als accoustische achtergrond hebben, zingend, ven- delzwaaiend en dansend ging het voor „de Beuze" niet minder goed en zoveel ongekunsteldde levens vreugde was voor vele toeschou wers stellig een openbaring. In de middaguren was de groep een har telijke ontvangst bereid in de Schutterszaal van het stadhuis, waar de burgemeester het gezel schap onder leiding van hun voor zitter de heer G. Alioth begroette, met een ditmaal wel bijzonder toe passelijk ::„Les amis de mes amis sont mes amis" („de vrienden van mijn vrienden, zijn mijn vrienden"). Daar was zo gezegd „geen woord Frans bij", al klonk het wel Frans, maar de Zwitsers begrepen het best. Verder sprekend memoreerde mr. Dijckmeester de grote hulp en steun, die Zierikzee na de ramp van de gemeente Almelo mocht ontvan gen en toonde zich verheugd, dat de Zwitserse vrienden van Almelo thans in de gelegenheid waren hun kunst op de Zierikzeese planken te brengen. De toespraak werd be antwoord door de heer Alioth, die zich zeer onder de indruk betoon de van de hartelijke ontvangst. Mede aanwezig was de wethouder van Almelo de heer B. ter Brugge, die dankte voor de gastvrijheid be toond jegens de Zwitserse gasten. Bezichtiging museum Hierna werd de erewijn gepresen teerd, waarna het gezelschap het heringerichte museum bezichtigde. Vooral over de schoonheid van het stadhuis, met name de museum zaal, geraakte men niet uitgepraat. De gemeente bood daarop in „Mon- dragon" een maaltijd aan, die in een bijzonder hartelijke sfeer ver liep. Hoewel vermoeid traden allen 's avonds lustig aan om het geva rieerd programma te brengen. Het zien en horen van de groep ver leidde het publiek telkenmale tot een hartelijk applaus. De groep werd bij het publiek ingeleid door een kort woord van burgemeester mr. Dijckmeester. Woensdag heb ben de Zwitserse gasten van de ge legenheid gebruik gemaakt nog en kele toeristische objecten in Zee land te bezoeken. Vandaag, donder dag, gaan zij Zeeland verlaten, waarna de terugreis naar hun land volgt via Utrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1