N> DE ZIËRIKZEESCHE COURANT V.S. BLIJVEN HOOPVOL GESTEMD OVER HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK UNICEF STRIJDT TEGEN TROPISCHE ZIEKTEN IN NIEUW-GUINEA De sterkte van de Chinese strijdkrachten WESTELIJK TWAALFPUNTEN-PROGRAMMA INZAKE DUITSE HERENIGING Rusland en Amerika gaan radio- en televisie-programma's uitwisselen NEDERLAND KAN ISRAEL NIET HELPEN IN NETELIGE OLIEKWESTIE Zomercursus landbouwvoorlichtingsdeskundigen werd afgesloten DINSDAG 30 JULI 1957 -X No. 18197 113e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin opgenomen 1797-1849'. - REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v^h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. 1. BIJ DE VAATE Tel. 309. Minister Dulles in Londen Ter bespreking van het ontwa- peningsvraagstuk is de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken Dulles te Londen aangekomen. In een tevoren opgestelde ver klaring herinnerde minister Dulles er aan, dat president Eisenhower twee jaar geleden op de conferen tie van regeringsleiders te Genèvè zijn voorstel inzake wederzijdse luchtinspecties had gedaan. Iedere maand, die voorbijgaat zonder dat er een akkoord wordt bereikt, ver groot het ontwapeningsvraagstuk, zo meende Dulles. De V.S. waren echter hoopvol gestemd, dat er weldra in een of andere vorm en praktisch begin kan worden ge maakt. Dit zou maatregelen inhou den om het gevaar van een verras singsaanval te verminderen. Hier na zou het eenvoudiger zijn, de be wapeningslast te verminderen f>n de grote politieke vraagstukken, welke de vrede bedreigen, op te lossen. Dulles zei. dat hij de gelegenheid zou aangrijpen om ontwapenings kwesties te bespreken met premier MacMillan en minister Lloyd, als mede met de Franse en Canadese afgevaardigden in de subcommis sie voor ontwapening. Voorts zou hij een ontmoeting hebben met Perkins, de Amerikaanse ambas sadeur bij de Navo. Vooral tie malaria-bestrijding is moeilijk In het rapport van een hoogge plaatste functionaris van het bu reau voor Azië van de Unicef het kinderfonds der Verenigde Naties, de heer Brian Jones, over z\jn re cent bezoek aan Nederlands Nienw- Guinea, wordt gewag gemaakt van de uitnemende samenwerking tus sen het gouvernement, de Unicef en de wereldgezondheidsorgani satie. De Unicef werkt o.m. mede aan de bestrijding van malaria, fram- boezia en tuberculose, voornamelijk door medicijnen en ander mate riaal beschikbaar te stellen. De malariabestrijding, aldus het rap port, ontmoet in Ned. Nieuw- Guinea bijzondere moeilijkheden door de veelheid en de activiteit van de verwekker van deze ziekte, de vei'spreidheid van de bevolking en haar gewoonte*om in de avond uren in de buitenlucht te verblij ven. Toch werden in de jaren T955 en 1956 van de campagne tegen deze volksziekte grotere vorderin gen gemaakt dan waarop was ge rekend, aldus het rapport. Ook bij de framboeziabestrijding worden goede vorderingen ge maakt, zodat deze zich in de loop van 1958 over de gehele bevolking in bestuurd gebied zal hebben uit gestrekt. Met hulp van de wereldgezond heidsorganisatie en de Unicef is het gouvernement in mei 1956 een campagne begonnen ter bestrijding van de tuberculose met het BCB- vaccin, die beoogt in drie jaren honderdduizend personen te be- De Chinese minister van Defen sie, maarschalk Peng Teh Hoeai, heeft onlangs tegenover een Ja panse delegatie in Peking verklaard dat communistisch China meer dan 3.500.000 man onder de wapenen heeft en meer dan 4.000 militaire vliegtuigen bezit. De leider van de Japanse dele gatie, de vroegere luitenant-gene raal Saboero Endo deelde dit maan dag in Hongkong mede. Volgens de generaal zijn de straaljagers die vorig jaar in China gemaakt zijn, beter dan de Russische Mig-17. Wilde oliespuiter in weat-Duitsland 5 uur lang schoten aardgas- en oliefonteinen de lucht in, toen tij dens het afgelopen weekeinde on verwacht een boring van een west- Duitse oliemaatschappij te Nord- horn succes opleverde. De boor meester kon zich op het laatste ogenblik in veiligheid stellen. Alle pogingen het gat te stoppen mis lukten. Na vijf uur hield het spui ten plotseling op en kon het boor gat worden dichtgemaakt. Amerikaanse - torpedoboot jager bezoekt Rotterdam Nauwelijks had gisterochtend het Zweedse smaldeel, dat de afgelo pen dagen Rotterdam heeft bezocht, zee gekozen of de Amerikaanse torpedoboot jager „Davis" ver scheen tussen de pieren van Hoek van Holland met bestemming Rot terdam. Het schip meerde om streeks kwart over elf in de Park haven af. De „Davis", een van de modern ste Amerikaanse jagers, zal tot vrij dagmiddag in Rotterdam blijven. reiken. Een deskundige van de W.H.O. op het gebied van de t.b.c.- bestrijding heeft in mei van het vorige jaar een bezoek gebracht aan Ned. Nieuw-Guinea en bracht over de eerste stadia bij de uit voering van dit project een zeer gunstig rapport uit. De heer Brian Jones maakt in het deel van zijn rapport, dat han delt over de zorg voor moeder en kind, melding van het gunstige re sultaat dat bereikt is met de op leiding van dorpsverzorgsters, van welke 18 in de afdeling Merauke zijn geplaatst en een tweede groep van 45 meisjes thans in opleiding is. Ztvare aardschokken hebben zondagochtend geheel Mexico geteisterd, waarbij de hoofdstad en de badplaats Acapulco het zwaarst werden ge troffen. Reeds honderden gewonden zijn naar de overvolle ziekenhui zen vervoerd, terwijl de schade nog op geen stukken na te becijferen valt. - De telefoto geeft een beeld van de reddingswerkzaamheden in een verwoest huis van 5 verdiepingen in Mexico City. Nieuwe flessen Van 15 september af zullen in west-Dultsland wijn en andere dranken verkocht worden in een nieuw soort flessen gemaakt van licht glas, waarvoor geen statie geld wordt berekend, maar die niet teruggegeven kun nen worden. De omschake ling op deze nieuwe flessen geschiedt niet op kosten van de verbruikers, daar het te rugzenden en weer gebrui ken van een fles van het ge wone soort meer kost dan een verloren nieuwe fles. Een afdeling Britse infanterie is de olierijke oase Boeraimi binnen gerukt, aldus heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken maandagavond te Bahrein bekend gemaakt. Deze oase ligt ongeveer 240 kilometer ten noordesten van het gebied, dat in handen is van de opstandelin gen onder leiding van de Imam van Oman. De Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd heeft op een bijeenkomst van de conser vatieve partij gezegd, dat Engeland een „onafhankelijke macht voor de vrede" wil blijven binnen zijn mili taire bondgenootschappen. Het is niet bereid toe te laten dat in mili tair opzicht de macht in de wereld zal worden verdeeld tussen Ame rika en Rusland. Zonder hereniging geen Europese stabiliteit BERLIJN, 29-7. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich Von Brentano, en de ambassadeurs van Engeland, de V.S. en Frankrfjk hebben maan dagmiddag te Berlfjn een twaalf punten omvattende verklaring over de beginselen van de gemeenschap pelijke politiek dezer landen aan gaande de hereniging van Duits land getekend. Hierin wordt onder meer gezegd dat de regering van een herenigd Duitsland vrij moet zijn om over haar eigen buitenlandse politieke en internationale bondgenootschap pen te beslissen, met inbegrip van het recht op zelfverdediging, zoals neergelegd in het Handvest der V.N. De vrijheid en veiligheid van een herenigd Duitsland mogen niet be perkt worden door een opgelegde neutraliteit of demilitarisering. Al leen een vrijelijk gekozen regering voor geheel Duitsland zou namens een herenigd land kunnen spreken. Een dergelijke regering zou moeten worden gevormd na vrije verkie zingen voor een nationale vergade ring van het gehele land. Zolang Duitsland verdeeld is, kunnen er geen vredesverdrag met dit land en geen stabiliteit in Eu ropa bestaan. De hereniging in vrijheid is niet alleen een elemen taire en rechtvaardige eis van het Duitse volk, maar zij is tevens de enige gezonde grondslag voor een permanente en- vreedzame orde in Europa. De eis, dat een herenigd Duits land vrij moet zijn om zijn buiten landse politiek te bepalen, wordt verbonden met een aanbod om de gerechtvaardigde veiligheidsbelan- De verklaring herinnert eraan, dat de westelijke mogendheden in juli 1955 op de conferentie van Ge- nève een veiligheidsovereenkomst ingeval van hereniging van Duits land hebben voorgesteld. „De wes telijke mogendheden hebben nooit geëist, dat een herenigd Duitsland moet toetreden tot de organisatie van het Noordatlantisch verdrag. De bevolking van een herenigd Duitsland zal zelf door middel van een vrijelijk gekozen regering kun nen beslissen, of zij de rechten en plichten van dit verdrag wil delen". LONDEN, 29-7. Diplomatieke waarnemers te Londen zeggen dat er geen kans op is, dat de Sow jet- Unie de westelijke politiek van een hereniging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen, zoals uit eengezet in de viermogendheden- verklaring, zal aanvaarden. De Sowjet-regering heeft zich in antwoord op een Amerikaanse no ta van 24 juni bereid verklaard het Amerikaanse voorstel tot uitwisse ling van radio- en televisiepro gramma's te bestuderen. Zij stelt tevens voor te onderhandelen over een dergelijke uitwisseling. Volgens het Amerikaanse voorstel kunnen dedetails van een overeenkomst het" best langs diplomatieke weg worden geregeld. De Sowjet-Unie zegt dat zij al talrijke voorstellen tot een nauwer contact heeft gedaan, maar dat Amerika daar nooit van heeft wil len weten. Russische delegaties waren uit Amerika geweerd. Behalve de uitwisseling van ra dio- en tv-programma's moeten volgens de Sowjet-Unie ook andere mogelijkheden tot contact worden bestudeerd. De Sowjet-Unie is in het belang van een internationale ontspanning bereid met alle lan den op grote schaal economische, wetenschappelijke en culturele be trekkingen aan te knopen, aldus de nota. Twee spelers overleden op sportveld Zondag zijn twee jeugdige Denen overleden op het handbalveld, bei den - naar doktoren aannemen - tengevolge van een hartverlam ming. De 20-jarige militaire Leif Poert- ner speelde in Ulbjerg (noord-Jut land). Toen hij de bal probeerde te bemachtigen viel hij opeens neer en overleed kort daarna. Het tweede slachtoffer, de 19-ja- rige Carl Christiansen, werd onwel terwijl hij na een wedstrijd in Hornbaeck naar de kleedkamers liep. De doktoren hadden hem aan geraden niet te spelen, maar Chris tiansen had hun advies niet opge volgd. Geen invloed op partikuliere ondernemingen 's-GRAVENHAGE, 29-7. Volgens welingelichte kringen in den Haag heeft de Nederlandse regering Is raël laten weten, dat zij op geen enkele wijze invloed kan uitoefe nen op de Shell en de Britse Pe troleum Maatschappij om deze maatschappijen te bewegen hun beslissing, hun belangen in Israël op te geven, te .herzien. Nu weer kousen bij de koffie Als verweer tegen de koffiever koop door textielwinkeliers heeft een Hoogeveense zelfbedienings- zaak besloten over te gaan tot de verkoop van nylonkousen met in gang van gisteren. Men heeft kou sen voor deze actie gekozen, omdat deze veel door dames gekocht wor den en omdat er tevens door de textielhandel een behoorlijke winst op wordt gemaakt. Of de tegenac tie tot dit artikel beperkt zal blij ven, kon de eigenaar van de zelf bedieningszaken - niet zeggen. De zelfbedieningszaken hebben niet meegedaan aan het beschikbaar stellen van textiel tegen punten, terwijl de kofffe-actie van de tex tielhandelaren wel mede tegen hen is gericht, aldus de motivering van de Hoogeveense zelfbedieningszaatc. Uit Tel Aviv is gemeld, dat Is- raël de Nederlandse regering had Sen varaUeSbWoktei™tateTte verzocht, op grond van de Neder- garanderen landse belangen m de Shell, haar invloed aan te wenden om de twee maatschappijen er toe te brengen hun besluit te herzien. Op deze be richten uit Tel Aviv kon in Den Haag geen officieel commentaar worden gegeven. Volgens Haagse kringen zou aan Israël te kennen zijn gegeven, dat Nederland geen invloed kan uit oefenen op een particuliere onder neming ook al heeft het er belan gen in. Dq Israëlische stap, aldus de Haagse kringen, moet op een mis vatting hebben berust. Hoewel het in verscheidene landen mogelijk is, dat de regering ondernemingen be- invloedt, bestaat die mogelijkheid in Nederland niet. Alleen in om standigheden, dat een maatschappij handelt in strijd met nationale be langen en haar handelwijze dus een regeringsaangelegenheid wordt, kan de regering optreden. Maar de Ne derlandse regering heeft hoege naamd niets te zeggen over het be leid van de oliemaatschappijen, al dus de Haagse zegslieden. Zoals is gemeld hebben de Shell en de Britse Petroleum Maatschap pij besloten hun markt in Israël op te geven omdat hun-arbeid in Is raël de laatste jaren economisch niet aantrekkelijk is geweest. Kostbaar schilderij ging voor een tientje Een werk van de zeventiende eeuwse Overijsselse schilder Hen- drick ten Oever is in Zwolle met wat oude rommel voor een tientje verkocht aan een opkoper. Het schilderij, dat voorkomt op een lijst van monumentenzorg, hing destijds in het bejaardentehuis aan de Van Karnebeekstraat. Op zekere dag verhuisde het echter naar de zolder van het tehuis omdat men het als een stuk zonder enige waar de beschouwde. Daar lag het maan denlang tussen oude rommel en toen er onlangs een opkoper ver scheen om te vragen of men nog wat had mee te geven, deed men de hele zaak, waarbij ook het schil derij van Ten Oever, voor een tientje aan de man over. Deze ontstellende ontdekking werd gedaan door de directeur van het Provinciaal Overijssels Ge schiedkundig Museum te Zwolle, de heer Joh. W. Schotman, toen hij in het bejaardentehuis het schilde rij wilde bekijken en te leen vra gen voor de aan Hendrick ten Oever gewijde tentoonstelling, die velgende maand in het museum te Zwolle wordt gehouden. Men tracht thans te achterhalen waar het schilderij gebleven is. DEELNEMERS ZAGEN SCHOUWEN-DUIVELAND Na een excursie van vijf dagen door Nederland, is de internatio nale zomercursus van landbouw voorlichtingsdeskundigen, welke 2 juli is begonnen en waaraan dit jaar 92 deskundigen uit 29 landen hebben deelgenomen, gisteren af gesloten met een bijeenkomst op Schiphol, waar het drietal inleiders: ir. A. H. Haak, directeur van de Stichting Internationaal Agrarisch Centrum, ir. J. M. A. Penders, voorzitter van de organisatiecom missie en ir. S. H. Thio, algemeen secretaris, enkele mededelingen hebben verstrekt over de achter grond van de zomercursussen en het belang daarvan voor Nederland en het buitenland. De belangstelling voor deze in het buitenland zeer gewaardeerde zomercursussen blijkt uit het feit, dat sinds het begin der eerste land bouwvoorlichtingscursus in 1953, reeds meer dan 500 deelnemers uit 35 landen voor het bijwonen ervan naar Wageningen zijn gekomen. Het beginsel dezer bijeenkomsten is voor alles uitwisseling van ge gevens. Elke inleiding wordt daar toe consequent gevolgd door een intensieve bespreking van het on derwerp in kleinere discussiegroe pen. Een essentieel onderdeel van de cursussen is een verblijf in het ambtsgebied van een Nederlandse Iandbouwconsulent in groepjes van meestal drie man, waar de deel nemers het dagelijkse werk van onze voorlichtingsdiensten van na bij kunnen meemaken. Elke cursus, die in grote lijnen ten doel heeft een nascholing van landbouwconsulenten op interna tionaal niveau, wordt afgesloten met een opinie-onderzoek, op grond waarvan de programma's voortdu rend afgestemd blijven op de be hoeften en wensen der buitenland se deelnemers. Zols gisteren gemeld, maakten de cursisten ook een trip naar Schouwen-Duiveland. Brieven schrijven is de ver rukkelijkste manier van tijd verspillen. Negers en blanken slaags te Chicago Het is zondag te Chicago tot vechtpartijen gekomen tussen ne gers en blanken. Het eerste handgemeen ontstond, toen 50 of 60 blanken een groep van ongeveer 100 negers aanvielen, die in een park aan het picknicken wa ren. Hier werden ongeveer 25 per sonen licht gewond. In de avonduren werden de ge vechten hervat, toen blanken door negers bestuurde auto's met stenen gingen bekogelen en in brand sta ken en autobussen met neger chauffeurs aanvielen. Bij deze ge vechten werden tien personen licht gewond. De politie, die in de middaguren met ongeveer 100 man een einde had gemaakt aan het gevecht in het park, heeft 's avonds waar schuwingsschoten gelost. Nederlands vliegtuig in Baliem-vallei Voor de eerste maal is een „Cess na" eenmotorig vliegtuig geland op het vliegveld van het binnenlands bestuur van Ned. Nieuw Guinea in de Baliem-vallei in Ned. Nieuw Guinea, nabij de plaats Waimena. Het binnenlands bestuur in Ned. Nieuw Guinea is sedert december 1956 doende, aldaar een bestuurs post te vestigen. Aangezien de ver binding over land zeer bezwaarlijk is, wordt de verbinding, bevoorra ding e.d. onderhouden door de lucht, waartoe nabij Waimena een „air-strip" is aangelegd. Advies voor suikerprijs: f 0,93 per kilogram De kruideniers-vakorganisaties hebben de handel geadviseerd, de consumentenprijs voor suiker te stellen op 93 cent per kilo. Dit is het resultaat van een bespreking, die de organisaties gistermiddag hebben gehad met de staatssecreta ris van Economische Zaken. Het eerdere advies van de kruideniers vakorganisaties tot verhoging van de suikerprijs tot 94 cent per kilo is, zo wordt door deze organisatie meegedeeld, veroorzaakt door een reeks misverstanden, waarin tij dens de bespreking van gistermid dag klaarheid is gekomen. „Deze misverstanden zijn in de hand ge werkt door een voortijdige en on juiste publikatie vanwege de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzening in de Staatscou rant van zaterdag 27 juli. Bij het onderhoud'met de staatssecretaris is duidelijk komen vast te staan, dat aan het toegezegde overleg tus sen de organisaties van de handel en overheid met betrekking tot de marges geheel de hand wordt ge houden", aldus de kruideniersvak organisaties. Twee doden bij auto-ongeval Gistermorgen omstreeks kwart over negen is bij Orvelte een per sonenauto uit Beilen, bestuurd door de heer J. Naber, vertegenwoordi ger aldaar, in een bocht van de weg in botsing gekomen met een vracht auto. De bestuurder van de perso nenauto was op slag gedood. Zijn echtgenote werd zwaar gewond en in het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht, waar zij in de loop van de middag is overleden. Twee kinderen die eveneens in de auto zaten, zijn er vrij goed afge komen, evenals de chauffeur van de vrachtauto. Nederlanders in België verongelukt VERVIERS, 30-7. Maandagmid- dag zijn bij een auto-ongeluk bij Julemont in België twee Neder landers om het leven gekomen. De bestuurder van een kleine Nederlandse auto, die van Batisse naar Mouland reed, wilde bij Ju lemont een jeep met een aan hangwagen passeren, maar remde toen hij een tegenligger, een zware Belgische auto, zag naderen. De Nederlandse auto slipte op het as falt, dat in de afgelopen hittegolf was gesmolten en nu door de regen uiterst glad was geworden, en werd in de flank door de tegenligger ge grepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1