Zeeuwse Aeroclub te Haamstede geeft de moed niet op Ondanks slecht weer Vliegfeest gaat woensdag a.s, door (Van onze redacteur) Oost-Java naar stembus De vijftien miljoen zielen tellen de bevolking van Oost-Java is vandaag naar de stembus getogen voor het kiezen van de leden van de Provinciale Raad en van ver schillende regentschaps- en ge meenteraden. Politieke waarne mers in Djakarta verwachten, dat de communisten evenals in Mid den-Ja va en bij de gemeente raadsverkiezingen in Djakarta het geval is geweest, aanzienlijke winsten zullen boeken. Met lede ogen hebben de leden van de Zeeuwse Aeoclub en de ad- spirant-deelnemers aan de voorge nomen vliegfeesten de regen uit de Westhoekse hemel zien leken, want regen en zweefvliegen Is uiterst moeilijk te combineren. Het ging zaterdag niet met het weer, vooral ook door de sterke wind en daarom bleven de „kisten" (vier zweefvliegtuigen en een demon- stratievliegtulg voor loonsproeien) aan de grond. Het ligt nu in de bedoeling dat het vliegfeest a.s. woensdagmiddag zal worden ge houden. Het besluit de vliegdemonstraties uit te stellen, werd na lang wikken en wegen genomen, maar tenslotte werd het ook de grootste vliegen thousiast duidelijk, dat het feest geen doorgang vinden kon. In de morgenuren van woensdag a.s. zul len belangstellenden in de gelegen heid worden gesteld tochtjes mee te maken, 's Middags vinden dan demonstraties plaats, waaraan met vijf toestellen wordt deelgenomen. De leden van de Aeroclub en de deelnemers aan het kamp blijven nadien nog tot vrijdag en ze hopen volop gelegenheid te krijgen de lucht in te gaan. Zoals bekend zijn de deelnemers in een tentenkamp achter hotel vliegveld „Haamstede" verzameld, terwijl de „staf" in een zomerwoning is gestationeerd. Vooral de deelnemers uit Eindho ven zijn over de omgeving en de vliegmogelijkheden in de Westhoek zeer enthousiast. Het is voor hen een verademing daar geen last te ondervinden van straaljagers, die het op het Eindhovense vliegveld de zweefvliegers nogal eens danig lastig kunnen maken. De Eindho- venaren praten dan ook al druk over het volgend jaar. Het lijkt er dus op dat zweefvliegkampen tot een traditie uit kunnen groeien. De leden van de Zeeuwse club maken het ook best en de kans bestaat zelfs dat twee van hen, gedurende het kamp aan solovluchten toeko men. V.V.V. „RENESSE VOORUIT" Derde wandeltocht leidde door fraai natuurschoon van de Westhoek Kleine honderd personen namen deel en dat zij van het natuurschoon dat de Westhoek van Schouwen biedt hadden genoten. De deelnemers aan de 15 km. tocht hadden hun route uitgestip peld gekregen vanaf het dorpshuis via de Laone en de Rampweg naar de duinovergang bij Ellemeet. Van daar over het strand naar de duin overgang bij het „Watergat" te Re- nesse en via de Hoogenboomlaan terug naar de startplaats. Ook deze route werd, wat het natuurschoon betrof, gewaardeerd. Betreurenswaardig was het dat de leden van de E.H.B.O.-ploeg te Renesse weigerden hun medewer king te verlenen, met uitzondering van 2 leden, die zich spontaan aan boden te helpen. Een speciaal woord van dank voor deze 2 per sonen is hier zeker op zijn plaats, evenals voor de heer Vegter, die geheel vrijwillig zijn auto beschik baar stelde voor het vervoer van de E.H.B.O.-ers. Ook de controleurs worden hier bij dank gebracht voor hun mede werking, alsmede de heer B. Th. Boot, in wiens handen de gehele organisatie van deze 3e wandel tocht was gelegd. V.V.V. „Renesse Vooruit" kon deze keer op een ge slaagde middag terugzien. De vereniging voor vreemdelin genverkeer „Renesse Vooruit" or ganiseerde zaterdagmiddag haar 3e V.V.V. Wandeltocht door westelijk Schouwen over 25 en 15 km. Aan deze tocht namen in totaal 92 per sonen deel, waarvan 25 de 25 km. tocht liepen en 67 de 15 km. tocht. Twee deelnemers maakten de tocht voor de 3e keer en S personen voor de 2e maal. De start vaan de 25 km. tocht vond plaats te 14.30 uur vanaf het dorpshuis te Renesse, waarna de tocht via de provinciale weg naar Haamstede voerde. Bij de splitsing ging men richting vliegveld en hal verwege werd de Vertonsweg in geslagen. Aan het eind van deze weg ging men onder langs de duin voet richting Westenschouwen en via de Adriaan van der Weijdeweg naar het pompstation „De Blinkert" Hierna volgde men het tegelpad door de domaniale bossen tot Wes tenschouwen, waar gepauzeerd werd. Daarna ging men over Burgh en Haamstede weer terug naar de startplaats. Na afloop van de tocht vroegen wij de deelnemers hun oordeel uit te spreken over de route, waaruit bleek dat zij unaniem van oordeel waren, dat de route uitstekend was TECHNISCHE SCHOOL START PER 1 SEPT. MET 200 LEERLINGEN Afgelopen cursusjaar in teken van onderwijsvernieuwing In de kantine der Technische school te Zierikzee had zaterdag middag de uitreiking plaats van de eindgetuigschriften en werden de rapporten uitgereikt aan de leer lingen van de cursus 1956-1957 door de voorzitter van het schoolbe stuur, mr. C. J. B. du Croo, in te genwoordigheid van genodigden en belangstellenden, o.w. een aantal ouders. De voorzitter verwelkomde de vele aanwezigen, speciaal het woord richtend tot wethouder A. M. den Boer, als vertegenwoordiger der gemeente Zierikzee, en de heer D. Goudriaan, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau. In zijn openingswoord gewaagde spr. o.m. van het feit, dat in het afgelopen cursusjaar door de leerlingen heel goed is gewerkt. Vervolgens reikte de directeur, de heer W. Hack, met assistentie van twee leraren, de overgangsrapporten aan de leer lingen uit. Terugblikkend op de afgelopen periode wees daarna de voorzitter er op dat dit cursusjaar in het teken stond van de onderwijsver nieuwing, de omschakeling van het ambachts- naar het nijverheids onderwijs in een volkomen ver nieuwde school. Het leerlingental dat met 1 sept. a.s. de school komt bezoeken, steeg met 20 procent en passeert dan de 200, een feit waarover het be stuur zich ten zeerste verheugt. Tot deze groei heeft zeker bijge dragen dat men meer bekendheid aan het technisch onderwijs heeft gegeven door openbare lessen en voorlichtingsmiddagen. (Mogelijk heeft de Zeeuwse pers hiertoe ook een bescheiden steentje bijgedra gen. - Red.). De uitreiking Hierna reikte de voorzitter de eindgetuigschriften uit aan de ge diplomeerden, wier namen men el-eindigd. ders in dit nummer opgenomen vindt. Een drietal uitblinkers kreeg een boekwerk, passend in het ka der van hun gekozen vak. Het wa ren J. Kik te Bruinisse, D. C. Vier gever te Scharendijke en A. Quist te Anna Jacobapolder. De voorzitter wenste de geslaag den geluk met het behaalde diplo ma, op de betekenis daarvan de aandacht vestigend, welk getuig schrift een basis vormt voor het verdere vakonderwijs. „Doch daar mede is men er nog niet. Wil men iets presteren in een vak, dan richt men op een hoger doel", aldus spr. De voorzitter dankte directeur, leraren, administratief personeel en concierge voor alles wat zij voor de jongeren deden. Mede namens de leraren felici teerde de directeur de jongelui met het behaalde getuigschrift, dat een eerste etappe betekent op de weg naar de eindstreep, daarbij wijzend op de noodzakelijke verdere vak ontwikkeling. De heer C. van 't Veer dankte het personeel der school voor de zorgen, moeite en verdraagzaam heid aan de jongens besteed. Nadat de heer Goudriaan de aan dacht had gevestigd op het arbeids bureau, dat zijn bemiddeling gaarne verleent om in contact te komen met diverse bedrijfstakken, wees wethouder Den Boer op het feit dat het gemeentebestuur het tech nisch onderwijs steeds met be langstelling volgt, vooral ook om dat er in ons land groot gebrek is aan geschoolde arbeidskrachten. Een diploma van de technische school zou wel eens een sleutel kunnen zijn die vlugger toegang verschaft dan een ander getuig schrift van gelijkwaardige of ho gere betekenis. Namens zijn mede-geslaagden dankte A. Quist voor het genoten onderwijs waarmede de jaarlijks terugkerende plechtigheid was gë- Ingezonden mededeling Turmaj tOBACCO COMPAN' LAGERE TECHNISCHE SCHOOL ZIERIKZEE Uitreiking eindgetuigschriften en bevorderingen In een der lokalen werden zater dagmiddag aan de volgende leer lingen eidgetuigschriften uitgereikt. Afd. Machine-bankwerken: M. van Dongen, Haamstede; A. Douw, Zierikzee; C. Folmer, Nieu- werkerk; M. P. J. Geleijnse, Zon- nemaire; P. T. Jonker, Brouwers haven; A. v. d. Lans, Zierikzee; C. v. d. Lans, Zierikzee; L. de La ter, Ouwerkerk; G. Schepes, Zie rikzee; L. Schilperoord, Zonnemai- re; G. Schraver, Bruinisse; P. H. Wansink, Zierikzee. Afd. Machine-bankwerken - ver- volgklas: J. van Gilst, Bruinisse; H. G. de Glopper, Ellemeet; J. Kik, Brui nisse (2e prijs); D. C. Viergever, Scharendijke (2e prijs); M. A. de Vrieze, Renesse; A. Westra, Re nesse. Afd. Motorrijtuigher stellen „Kop- klas": A. Bakker, Zierikzee; L. J. de Bruijne, Haamstede; M. van Don gen, Haamstede; S. M. de Feiter, Renesse; N. A. J. Goossens, Renes se; C. v. d. Have, Bruinisse; T. N. de Jonge, Zierikzee; J. Lemson, Eikerzee; P. Quist, Zierikzee; W. L. Rentier, Nieuwerkerk; C. Slager, Brouwershaven. Afd. Electrotechniek: B A. Moelijker, Zierikzee; P. Hoornweg, Haamstede; A. Wurth, Brouwershaven. Afd. Eelctrotechniek - vervolg- klas: K. v. d. Hoek, Burgh; W. J. G. Krello, Zierikzee; J. de Ruiter, Bruinisse. Afd. Timmeren: M. L. Heijboer, Zierikzee. Afd. Timmeren - vervolgklas: H. J. Fierens, Brouwershaven; M. J. v. d. Houten, Zierikzee; C. de Jonge, Eikerzee; A. Quist, Anna Ja cobapolder (2e prijs); A. v. 't Veer, 1 Zierikzee; L. Verloo, Zierikzee; K. L. v. d. Wervè, Dreischor. Toegelaten tot de 2e klas „Alge meen Metaal": C. P. M. van Aken; K. A. van Ast; A. A. v. d. Berge; A. M. A. Berre- voets; A. J. C. Blom; U. H. M. Bod bijl; L. M. den Boer; M. de Boer; J, M. v. d. Bos; S. A. Bos; H. Bouw man; K. Buijs; J. C. van Dienst; F. J. van Dijke; J. A. Fonteine; M. D. Goudzwaard; C. J. de Graaf; J. W. Gudde; H. den Haan; J. A. van Haut; M. v. d. Have; C. Hilleman; A. v. d. Hoek A. de Jonge; J. J. Jon ker; P. Jonker; W. Kik; C. Kloet; M. A. van Leersum; M. U. Neele; J. van Oeveren; L. M. van Oeveren; L. L. M. Peute; L. J. Platteschorre; A. Roon; J. C. Rijnberg; J. van de Sande; A. J. Schiettekatte; A. A. Schouwenaar; S. Th. Sies; M. J. Snijders; C. Vaane; W. J. Vis; J. de Vlieger; A. F. de Vos; J. C. de Vrieze; J. de Waal; J. v. d. Wek ken; P. Willeboordse; J. Willemse; D. van Wijk; W. J. Wijsman; C. IJzelenberg; J. A. Zijta. Toegelaten tot de 2e klas „Alge meen Hout": M. A. Berrevoets; D. C. Beuzen- berg; A. Deurloo; M. L. van Don gen; J. A. van Dijke; B. Leijdekker; A. Rodoe; C. Romijn; J. M. de Ron de; N. v. d. Schelde; A. I. Scher- penisse; J. M. N. v. Steijn; C. J. Tanis; P. W. de Waaij; J. K. v. d. Weel; A. v. d. Woesteijne; A. Wijs man. Togélaten tot de 2e klas „Schil deren": W. v. d. Berg; H. Bouwman; W. J. Heijboer. Bevorderd naar de 3e klas Afd. Machine-bankwerken: M. Kloet (voorw.); H. J. van Oeve ren; J. M. van Sas; M. v. d. Spek; niet bevorderd 1. Afd. Motorrijtuigherstellen: J; I. Botvliet; J. A. Deurloo; M. C. Dooge; H. W. Lange jan; T. J. Tanis „SCHOUWSE RUITERS" HADDEN SUCCES BIJ ZEEUWSE KAMPIOEN SCHAPPEN Winnaar hoofdnummer kampioenschap achttallen Op de Z.L.M.-tentoonstelling te Zierikzee waren de prestaties van de Landelijke Rijvereniging „De Schouwse Ruiters" enigszins te leurstellend, misschien mede door de grote voorbereiding die aan deze dagen vooraf gingen. Op de Provinciale Kampioen schappen die zaterdag jl. te Brou- wenpolder zijn gehouden, hebben zij echter geducht revanche geno men. Het hoofdnummer kampioen schap 8-tallen werd door hen in de wacht gesleept, wat medebrengt dat zij de provincie Zeeland moeten vertegenwoordigen op de Nationale Kampioenschappen op 14 sept. in de Noord-Oost-Polder. Bovendien had Z.K.H. Prins Bernhard een fraaie medaille be schikbaar gesteld voor de vereni ging die het hoogste aantal punten haalde. Ook deze ging mede naar Dreischor en werd met enkele toe passelijke woorden door de Com missaris der Koningin uitgereikt. Het viertal behaalde de 2e prijs. Het eilandenspringconcours - een spannende aangelegenheid, waar aan werd deelgenomen door equi pes van drie ruiters - werd even eens door de Schouwse Ruiters ge wonnen. De groep bestond uit de heren N. v. d. Werf op Sultan (eig. F. Koopman), J. Stols op Derk Jabs en J. de Wilde op Frans (eig. P. Hanse). Verder werd nog een eer ste prijs gewonnen in het nummer Klavertje Drie met de dames S. Verburg, D. Gaanderse en de heer A. Hanse. Tenslotte werden nog en kele individuele prijzen gewonnen, o.a. een 4e prijs in het jeugdnum- mer beneden de 15 jaar door L. Geelhoed. In totaal bracht men 3 bekers en 6 medailles mee naar huis, waarmede de Schouwse Rui ters bewezen hebben hun depres- sie van 1953 geheel te boven te zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Sinds dins- dag treedt de Haagse politie streng op tegen bromfietsers die de voor geschreven maximumsnelheid van 40 kilometer per uur overtreden. Bij het constateren van deze over treding worden de bromfietsen in beslag genomen. Sinds dinsdag is dit vijfmaal geschied. ROTTERDAM. De 28-jarige ba- venarbeider R. Westerhoff uit Roo sendaal is te Rotterdam in de Nieuwe Maas gevallen en verdron ken. Bij het laden van de langs de Wilhelminakade ligende lichter „Dieu Donne" waarop hij zich be vond, is hij gestruikeld en over boord geslagen. Pas na ruim een half uur kon het stoffelijk over schot worden opgehaald. ROTTERDAM. De 23-jar. Delftse student W. H. Meeuwisse die met vakantie in Zweden vertoefde, is bij een motorongeluk in Skaarby, west-Zweden om het leven geko men. Hij botste met zijn motor in volle vaart tegen een hem tegemoet komende auto, en overleed een uur na het ongeluk. Een vriend, die bij hem op de duo zat, is ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Var- berg vervoerd. M. woonde in Rot terdam. ROTTERDAM. Met het s.s. „Rijn dam" van de Holland Amerika Lijn arriveerde mej. Kathie Bol, die op 19 mei 1954 met de „Groote Beer" naar Canada vertrok en als de 100.000ste Nederlandse immigrant in Canada te boek werd gesteld. De H.A.L. heeft haar voor familiebe zoek in Nederland vrije overtocht aangeboden, waarvan zij nu ge bruik maakt. 's-GRAVENHAGE. Minister Luns is bereid te bevorderen, dat het rapport, dat een speciale commis sie van de Verenigde Naties na een uitgebreid onderzoek over de Hon gaarse volksopstand heeft uitge bracht, in het Nederlands wordt vertaald en zo ruim mogelijk wordt verspreid. Aangezien het rapport zeer omvangrijk is en daarom de kosten, aan een dergelijke publika- tie verbonden, aanzienlijk zijn, kun nen deze niet geheel voor rekening van het Rijk komen. Terzake is derhalve contact opgenomen met particuliere instanties, die voor de uitgave en verspreiding van het rapport eveneens belangstelling hebben. (voorw.); J. v. d. Welle; niet be vorderd 8. Afd. Electrotechniek: M. Bakker; W. v. d. Berg (voorw.); L. J. de Bil; C. W. Bom (voorw.); C. Boot; C. J. Evertse; G. W. Klom- pe; W. Quist; G. Tanis; J. A. Ver- kaart. Afd. Timmeren: C. v. d. Berge; H. den Boer; P. J. van Dijke; H. Goudriaan; S. C. de Graaf; Th. Klink (voorw.); G. P. Kraaijeveld; J. L. Manni; C. P. Ra de walt (voorw.); B. v. d. Schelde; niet bevorderd 1. Afd. Schilderen: J. Kloet. HAAMSTEDE Vondsten uit late steentijd Btf opgravingen door de rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek z(jn in de omge ving van Haamstede bijzonder op zienbarende vondsten gedaan. Voor de eerste maal in Nederland zijn de grondsporen van huizen uit de late steentijd gevonden. In en bjj de overblijfselen van deze huizen, die ongeveer 4000 jaar oud moeten zijn, werden scherven van primitief aardewerk en talrijke vuurstenen voorwerpen, waaron der pijlpunten en gepolijste bjjlen, aangetroffen. De grootte van de woningen bedroeg drie en een half bü acht meter. De nederzetting werd er gevestigd in het begin stadium van de vorming van het oude duinlandschap. KERKNIEUWS Oud Ger. Kerk OOSTERLAND. Dinsdagavond half acht hoopt voor de Oud Ger. Kerk alhier op te treden ds. M. A. Mieras van Krimpen aan de IJsel. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 29 juli. Aanvoer 1838 stuks vee, t.w. 1027 vette koeien en ossen en 811 varkens. Prijzen per kg.; vette koeien en ossen f 3,00-3,20 f 2,65-2,95 f 2,50- 2,60. Varkens (levend gew.) f 1,88 -186-1,82. Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week, handel kalm, prij zen als vörige week. Varkens: aan voer groter, handel tamelijk, prij zen iets lager, zware varkens min der in prjjs en moeilijk te plaat sen. Afloop minder. SPORT KORFBAL S.D.K.B. NOAD l-DOSKO I 1-3 NO AD speelt in de eerste hedft met de wind mee en is hierdoor wellicht de eerste helft iets meer in de aanval. Enkele malen echter misten de NOAD-dames een fraaie kans. Een paar maal draaide de bal zelfs uit de mand, maar ook aan de andere zijde werd te vroeg gejuicht, toen uit een schot van A. Jonker bijna, maar net nog niet, een doel punt resulteerde. Vijf minuten voor de rust is het mej. Bolkenbaas, die het verdiende doelpunt maakte (1-0). Na de rust is het veld spie gelglad geworden door een grote onweersbui, maar de wind is gaan liggen. Nu komt DOSKO meer in de aanval en na zeven minuten is het A. Jonker, die de gelijkmaker scoort (1-1). Na de vakwisseling komt DOSKO nog sterker opzetten, maar goed verdedigen van NOAD voorkomt nog doelpunten, tot tien minuten voor het einde H. Jonker langs de verdediging glipt en in werpt (1-2). Dezelfde speler scoort vijf minuten later nog eens (1-3). De wedstrijd stond niet op erg hoog peil. Aan beide zijden werd wel eens iets te hard gespeeld. Scheidsrechter Lemson leidde >ed, maar had mogelijk wel iets strenger* kunnen zijn. ARAM DE HEER DER SLANGEN 38. Verrast is de nar opgesprongen. „Wel, wel", mompelt hij, de geheimzinnige gestalte nakijkend, „als mijn ogen me niet bedriegen is dat onze vriend Samson, die er tussenuit knijpt. Wat nu te doen? Als ik alarm sla, is bij in een ommezien tussen de rotsen ver dwenen! Ik ga hem na!" En de daad bij het woord voegend glipt hij haastig de trap af en de poort uit. Samson heeft het op een lopen gezet, maar zodra het kasteel achter de massieve rotspartijen van de kuststrook verdwenen is, mindert hij zijn vaart. Met drif tige passen loopt de worstelaar langs het stille nachtelijke strand en hij bemerkt niet, hoe tussen de rotsen een kleine, kogelronde figuur verschijnt, die hem op veilige afstand behoedzaam blijft volgen. In een der huizen van de slapende stad buigt een geneesheer zich aandachtig over de bewusteloze fakir El-Kazzar. „U zult ge duld moeten hebben, Messire", zegt hij tot Aram, die zojuist met Agua het ziekenvertrek is binnengetreden. „Het kan nog uren duren eer hij weer bij kennis komt". - „Dan staat ons maar één ding te doen, Agua", zegt Aram vastbeslotoen. „We moeten trach ten het meisje Suleikah te vinden! Zij is de enige, die misschien licht in deze duistere zaak kan brengen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3