Dulles gaat persoonlijk naar de ontwapeningsbesprekingen te Londen DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEST-DUITSLAND WIL GEEN STATENBOND OP OOSTDUITS VOORSTEL ERNSTIGE OVERSTROMING TEISTERT HET JAPANSE EILAND KI0ESJI0E Duitse grensboeren willen hun land terug Voorstel wijziging Russisch strafrecht NASSER SNOEFT OVER DE PRESTATIES VAN HET EGYPTISCHE LEGER ZWARE AARDBEVING IN MEXICO LANDBOUWSCHAP VRAAGT f 10 MILJOEN VOOR GETROFFEN FRUITKWEKERS MAANDAG 29 JULI 1957 No. 18196 113e jaargang ZIERIKZEESCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARlX OPGfMÖMrH' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman 6i Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Besprek'ng van internationaal inspectiesysteem De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, JoJin Foster Dulles, is zondag naar Londen ver- trokken, om op verzoek van presi dent Eisenhower zjjn persoonlijke aandacht aan de ontwapeningsbe sprekingen te wijden. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, die dit meedeelde, zei, dat het verzoek van de presi dent niet betekent dat Dulles' aan wezigheid in Londen dringend ver eist is. De minister zou echter be ter in staat zijn een beeld van de toestand te krijgen dan door mid del van telegrammen. Dulles zal met de Amerikaanse afvaardiging te Londen en andere Amerikaanse vertegenwoordigers in Europa de huidige stand van zaken voor ontwapening bespre ken, aldus de woordvoerder, die in antwoord op een vraag zei, dat Dulles' bezoek niet het gevolg is van de behandeling van de ont wapeningskwestie door de voor naamste afgevaardigde, Harold Stassen. „De president is van mening, dat de te Londen besproken problemen Bij monde van zijn gedelegeerde Allan Noble heeft Groot-Brittannië vrijdag op de ontwapeningsconfe rentie te Londen zijn steun toege zegd aan het Amerikaanse voorstel tot instelling van een internatio naal inspectiesysteem om te verze keren dat ruimte-projectielen al leen gelanceerd zullen worden voor vreedzame of wetenschappelijke doeleinden. Dit voorstel was don derdag door de Amerikaanse afge vaardigde Stassen ingediend. zo belangrijk zijn, dat zij persoon lijke bestudering en beoordeling door de minister rechtvaardigen". Nieuwe westelijke voorstellen? Een woordvoerder van het Fran se ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde vrijdag dat men deze week op de onawapenings- besprekingen te Londen een nieuw voorstel kan verwachten van de westelijke mogendheden. Het voorstel zou volgens hem be staan uit een gezamenlijke wester se uitwerking van de voorstellen, die door de Amerikaanse afgevaar digde Stassen zijn gedaan. Landbouwministers confereerden te Parijs De ministers van Landbouw der Landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king hebben tijdens hun bijeen komst te Parijs een resolutie goed gekeurd, waarin wordt aangedron gen op gezamenlijk overleg over subsidies en andere vormen van exportsteun voor landbouwproduk- ten en op het aanvaarden van alge meen geldende concurrentiebepa- lingen voor de handel in deze pro- dukten. De ministers hebben voorts een beroep gedaan op de regeringen van de ledenlanden der O.E.E.S. om laatstgenoemde organisatie op de hoogte te brengen van eventu ele wijzigingen in de exportsteun voor alndbouwprodukten, terwijl het verder in de bedoeling ligt de situatie op het gebied van de in- en uitvoer van landbouwprodukten ieder jaar opnieuw onder de ogen te zien. Chroesjtsjef, de leider van de Russische communistische partij, heeft de V.S. uitgedaagd om ver scheidene honderden studenten tussen beide landen uit te wisselen. De studenten moeten een jaar in een van beide landen studeren en de kosten moeten door het als gast heer fungerende land betaald wor den, aldus Chreosjtsjef. robot Componerende Het beroemde elektronische brein „Univak" heeft een rock en roll liedjegetiteld „Push button Bertha", ge componeerd nadat de eigen aardigheden van de betrok ken soort muziek in elektro nische taal aan de machine waren toevertrouwd. Het liedje had een perfect ritme. Dr. Robert Rich van de uni versiteit John Hopkins, die dit bekend maakte, bekende echter, dat Univaknog niet met Mozart kan worden ver geleken maar alleen met El- vis Presley. „Televac", een jongere broer van „Univac", zal binnenkort in een caba ret in de omgeving van New York worden gebruikt om daar het minste teken van verveling onder het publiek te ontdekken. Ook socialisten zijn er tegen De Oostduitse regering heeft voorgesteld, dat oost- en west- Duitsland op basis van een volken- rechtelük verdrag een statenbond vormen als inleiding tot de hereni ging van de twee landen. Het voorstel was vervat in een verklaring „over de weg van de Duitse natie ter verzekering van de vrede en de hereniging van Duitsland", die door premier Grote- wohl zaterdag aan de hoofden van de diplomatieke vertegenwoordi gingen in oost-Duitsland is over handigd. In Westduitse officiële kringen wordt het plan voor een staten bond als onaanvaardbaar be schouwd. Een regeringswoordvoer der zei, dat, zelfs indien er een of ander bondsorgaan in het leven zou worden geroepen, dit verlamd zou zijn door Oostduiste veto's, evenals de geallieerde bestuurs commissie der vier grote mogend heden niet kon werken door Rus sische veto's. Het plan der Oostduitsers komt in hoofdzaak neer op een herhaling van het bekende communistische standpunt, dat het bestaan van twee Duitse staten moet worden erkend en dat deze twee onderling over hereniging moeten onderhan delen. Honderden doden en tienduizenden daklozen men, dat eenheden van de Ameri- kanase marine van het vlootsteun- punt Sasebo naar een gebied tus sen deze stad en Magasaki zijn ge- gegaan, waar bij een aardverschui ving meer dan honderd mensen zouden zijn omgekomen. Andere berichten maken melding van 15.00 vermisten in dit gebied. Bij een aardverschuiving nabij Matsoeo zouden zestig mensen zijn omgekomen. Het hoofdkwartier van de Japan se politie heeft later bekend ge maakt, dat er volgens tot dusver bekende gegevens 335 doden, drie honderd vermisten, 150 gewonden en 82.000 daklozen zijn. De autoriteiten overwegen de al gehele evacuatie van Isahaja. Deze stad, die 65.000 inwoners telde, is nu grotendeels verwoest en met modder overdekt. Uit nadere berichten blijkt, dat reeds meer dan vijfhonderd lijken zijn geborgen en dat er nog onge veer vierhonderd mensen worden vermist. Het aantal ernstig gewon den bedraagt ruim drieduizend. Met hefschroefvliegtuigen is men bezig de vijfhonderd inzittenden te redden van een trein die sinds twee dagen bij Otoera door het water is ingesloten. TOKIO, 27-7. Reddingsschepen z(jn zaterdagochtend btf het aan breken van de dag opgestoomd naar de door overstromingen ge teisterde noordwestelijke kust van het Japanse eiland 'Kioesjioe. Een ambtenaar deelde mee, dat nabij de getroffen kust overal lijken drijven, die door de rivieren naar zee zjjn gevoerd. De politie heeft zaterdag meege deeld nog niet in staat te zijn vol ledige of betrouwbare inlichtingen te verschaffen over het aantal slachtoffers van de ramp. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben zich in het ramp gebied weer stortbuien voorgedaan. Het water zakte zaterdagochtend echter. Van andere zijde werd vernomen, dat alle rivieren op Kioesjioe nog altijd woeste stromen zijn. In de nacht van vrijdag op za terdag is het reddingswerk bemoei lijkt door een buitengewoon hoge vloed. Reddingsvlotten rondom het getroffen gebied van Isahaja wer den door de vloed gegrepen en ver nield. Van Amerikaanse zijde is verno- Het Oostduitse voorstel is ook door de Westduitse sociaal-demo craten van de hand gewezen. Het hoofd van de persdienst, Fritz Heine, verklaarde, dat het een nieuwe poging van de Oostduitse regering is om zich te doen erken nen en de verdeling van Duitsland te doen voortduren. Dr. Erich Mende, liberaal afge vaardigde van de Westduitse Bondsdag en vice-voorzitter der partij, noemde het voorstel een propaganda-manoeuvre. Het gaat om 4.000 hectare De Duitse boeren langs de grens tussen west-Duitsland en ons land zijn van plan een nieuwe stap te doen inzake de kwestie van de traktaat-landerijen, omdat zij met de resultaten, die tot nu toe bij de onderhandelingen tussen de west- Duitse en Nederlandse autoriteiten zijn bereikt, niet tevreden zijn. De Neder-Saksische Boerenbond heeft donderdag in Hannover mee gedeeld, dat het nieuwe initiatief van de boerenbonden „van Aken tot Emden" ontstaan is n.a.v. gesprek ken tussen Westduitse en Neder landse grensboeren over het terug kopen van door Nederland na het einde van de oorlog als „vijande lijk vermogen" gevorderde lande rijen. Een groot aantal Nederlandse boeren zou zich bereid verklaard hebben het onteigende land terug te geven, als zij daarvoor een even redige compensatie in geld krijgen. Ongeveer 1.000 Westduitse boe ren hebben na 1945 meer dan 4.000 ha. land aan Nederlnd moeten af staan. De Russische rechtsgeleerde prof. Romasjkin schrijft in het rege ringsblad „Iswestja", dat bij een toekomstige codificatie van het strafrecht de mogelijkheid dat on- schuldigen gestraft worden, moet worden uitgesloten. Ook de mede verantwoordelijkheid vn de familie wanneer een lid daarvan een mis drijf pleegt, moet spoedig verdwij nen, zegt hij. Het was nog niet mogelijk de doodstraf geheel af te schaffen, maar zij diende tot uitzonderlijk ernstige gevallen te worden be perkt, zoals thans werd gedaan. Romasjkin noemde in dit verband verraad, spionage en ondermijnen de activiteit. „We waren aan de winnende hand" President Nasser van Egypte heeft op een plein in Alexandrië een toespraak gehouden en daar bij premier Menzies van Australië ervan beschuldigd hem te hebben „bedreigd". Menzies had hem tij dens zijn bezoek aan Egypte inter nationalisatie van het Suezkanaal voorgesteld. Hij beschuldigde Engeland en Frankrijk ervan met Israël samen gezworen te hebben om „Egypte een lesje te geven" en het ten voorbeeld te stellen aan andere landen die naar onafhankelijkheid streven. „Nooit had ik gedacht dat Israël, dat de kracht van ons leger kende, onze grenzen zou overschrij den". Nasser vertelde zijn juichende toehoorders dat Egyptes leger in de Sinaï-woestijn en ook de vloot tegenover Israël aan de winnende hand waren voor de Brits-Franse actie begon. Daarna had hij de Egyptische troepen opdracht ge geven zich ten westen van het MEXICO, 28-7. De stad Mexico is zondagochtend vroeg door de zwaarste aardbeving sinds men senheugenis getroffen. Men vreest dat er meer dan honderd mensen om het leven zijn gekomen. Er zijn drie schokken waarge nomen, waarvan de tweede de krachtigste was. Tientallen gebou wen zjjn verwoest. Het onafhan- k'Jijkheidsmonument op de Paseo de la Reforma viel omver. Overal in de stad is grote schade aange richt. Veel mensen zijn, toen zij in pa niek de straat op renden, gewond door vallend glas en stukken steen. De politie en het leger hebben di rect eerste-hulpposten ingericht. Patrouilles trekken door de stad om plundering te verhinderen. Het centrum van de aardbeving lag vermoedelijk in; de omgeving van de haven- en badplaats Aca- pulco aan de Stille Oceaan. De ver bindingen tussen deze stad en Me xico zijn verbroken. Later is officieel bekendgemaakt dat in de stad Mexico 29 mensen om het leven zijn gekomen en 271 gewond. Twintig gebouwen zijn in gestort, waaronder een flatgebouw van vijf verdiepingen, waarin 12 gezinnen huisden. Uit de puinhopen van dit gebouw zijn tien lijken ge borgen. Uit radioberichten die uit andere steden zijn ontvangen blijkt, dat alleen in de hoofdhtad ernstige schade is aangericht. Soldaat vermoordde president van Guatemala President Carlos Castillo Armas van Guatemala is vrijdagavond in de stad Guatemala door een sol- daar van de garde van het presi dentiële paleis vermoord. Suezkanaal terug te trekken om het kanaal voor vernieling door de „imperialisten" te sparen. De slag om Port Said had vol gens hem politiek gezien tot het „Russische ultimatum aan Enge land en Frankrijk" van 5 novem ber geduurd. De woorden „Rus sisch ultimatum" werden met luid gejuich begroet. CANADA BEPERKT IMMIGRATIE De Canadese regering heeft me dedeling gedaan van maatregelen ter bepei'king van de immigratie in de tweede helft van dit jaar. Volgens de nieuwe bepalingen zullen immigranten die geen van te voren geregeld arbeidscontract hebben, na 31 juli niet meer wor den aangenomen voor plaatsing op de open arbeidsmarkt. Na ge noemde datum zullen slechts nauwe verwanten van eerder aangekomen immigranten worden toegelaten. De toevloed van Hongaarse vluchtelingen, die naar verwach ting per augustus 34.000 in aantal zullen zijn, zal onmiddellijk wor den beperkt tot hen, voor wie wordt ingestaan door verwanten die hen kunnen aanhouden of door ondernemingen die hun terstond werkgelegenheid kunnen aanbie den. Niet harder dan 50 km in bebouwde kom Een Staatsblad is uitgegeven (no. 264), houdende een Koninklijk Be sluit tot wijziging van het Wegen verkeersreglement. Krachtens het onderhavige besluit is het de be stuurder van een motorrijtuig ver boden daarmede te rijden over een weg of een weggedeelte, gelegen binnen de bebouwde kom, met een grotere snelheid dan 50 km. per uur, tenzij de weg of het wegge deelte een aanduiding draagt voor grotere snelheid. In dat geval is de maximumsnelheid 70 km. per uur. Van rijkswege worden deze aanduidingen aangebracht door het Rijk, voor andere wegen op aan wijzing van Gedeputeerde Staten. Het besluit treedt 1 november a.s., in werking. Bouw IJ-tunnel aanbesteed Op het Amsterdamse stadhuis is het bouwen van een autotunnel on der het IJ in Amsterdam met bij komende werken overeenkomstig het bestek no. 5 van Publieke Wer ken aanbesteed. Drie combinaties van aanneming maatschappijen hebben hierop ingeschreven voor bedragen van 103 miljoen gulden tot 139 miljoen gulden. De raming van de dienst der publieke werken voor uitvoering volgens het door de dienst opgestelde bestek, was 110 miljoen gulden. Advies gevraagd over vorming belastingvrije reserve Het Landbouwschap heeft de be lofte, op de openbare vergadering van 17 juli j.l. gedaan, nagekomen en in een brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening gevraagd een bedrag van f 10.000.000,beschikbaar te stellen om de fruittelers, die aan zienlijke schade hebben geleden als gevolg van het optreden van nacht vorst, te helpen hun financierings tekort te overbruggen. Dit zou analoog kunnen geschie den aan de wijze waarop onder meer in 1956 kredieten beschikbaar zijn gesteld ter sanering van de kleine vollegronds tuinbouwbedrij ven. Voorts heeft het Landbouwschap - eveneens ingevolge een op de openbare vergadering gedane toe zegging - de minister van Finan ciën verzocht er toe te willen medewerken dat de betrokken in specteurs van 's-Rijksbelastingen binnen het raam van het mogelijke met de nodige soepelheid zullen optreden, indien hen verzoekschrif ten of bezwaarschriften van de zijde der getroffen fruittelers zul len bereiken. Tenslotte heeft het bestuur van het Landbouwschap aan de belas tingcommissie van het Landbouw schap gevraagd een advies uit te brengen inzake de mogelijkheden om te komen tot een wettelijk toe gestane belastingvrije reserve op de bedrijven, ongeveer naar ana logie van de in artikel 10 van de wet op de inkomstenbelasting ge noemde assurantiereserve eigen ri sico. Het zou mogelijk moeten zijn, meent het Landbouwschap, jaar lijks bijvoorbeeld 10 procent van de omzetbelasting vrij te reser veren totdat men een maximale reserve heeft gevormd gelijk aan de bruto-opbrengst van een nor maal oogstjaar. Hij, die er mee ophoudt iets beter te doen, doet het ook niet langer goed. SUIKER 8 CENT PER KG DUURDER Met ingang van vandaag (maan dag 29 juli) wordt de prijb van suiker voor de consument mefi acht cent per kg. verhoogd, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mee. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft na melijk - blijkens een publikatie in een uitgegeven buitengewone Ne derlandse Staatscourant - de prijs van suiker af fabriek verhoogd van f 76 of 84 per 100 kg. Deze prijsverhoging houdt ver band met het niveau van de ga rantieprijs voor de suikerbieten verbouwers voor suiker van oogst 1957, dat ten opzichte van de ga rantieprijs voor oogst 1956 is ver hoogd. De koffie-acties van ile textiel winkeliers De in de Commisie van Overleg samenwerkende middenstandsvak- centralen, namelijk de Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath Middenstandsbond hebben zich telegrafisch gewend tot het Hoofdbedrijfschap Detailhandel om bemiddelend op te treden inzake de koffie-acties van de winkeliers in textiel en huishoudelijke artike len, in verband met de cadeau acties van de kruideniers. De middenstandsbonden achten het op de weg liggen van dit li chaam, waarin ook het grootwin kelbedrijf en de coöperatie zijn ver tegenwoordigd, om wegen te zoe ken ter beperking en regeling van het cadeau- en kortingstelsel, hetzij middels een wetswijziging hetzij door gebruikmaking van de bij het instellingsbesluit gegeven bevoegd heden. Hangende de bestudering van het vraagstuk kan gevraagd worden, acties te staken. Militaire auto tegen boom Twee doden BERGEN OP ZOOM, 28-7. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Wouwsestraatweg onder Ber gen op Zoom een auto, bestuurd door de 40-jarige kapitein Van Lonkhuizen uit Breda, waarin mede gezeten waren de kornet Van der Poel en de 18-jarige Nellie Hage naars en de 19-jarige Maria Dem- ming, beiden uit Bergen op Zoom, op nog onverklaarbare wijze tegen een boom aan de linkerzijde van de weg opgereden. De bestuurder en mej. Hagenaars, die naast hem was gezeten, werden vrijwel op slag gedood. De beide andere in zittenden werden ernstig, doch met levensgevaarlijk gewond. Nieuwe commandant Leger des Heils Kapitein Ragnar Aahlberg, com mandant van het Leger des Heils in Finland, is vrijdag benoemd tot commandant van het Leger des Heils in Nederland. Kapitein Aahlberg zal zich 27 septemer naar Nederland begeven. Sarcophaag (4e eeuw na Christus) gevonden Bij opgravingen die onder leiding van prof. dr. Brunsting op terrei nen yan de gemeente Nijmegen aan de Nieuwstraat en op de Gruitberg te Nijmegen geschieden, is in een Romeins grafveld dat uit de vierde eeuw na Christus moet stammen, een sarcofaag gevonden. De tufste nen kist, die nog te nat en te broos is om haar te kunnen openen, is naar het Rijksmuseum Kam te Nij megen vervoerd, waar over een paar weken in tegenwoordigheid van prof. Brunsting het dikke holle deksel van de sarcofaag zal wor den gelicht. Vermoedelijk is de kist een kindergraf, dat zowel uit de Romeinse als uit de Merovin- gische tijd kan dateren. Men zal dit waarschijnlijk uit de inhoud van de sarcofaag kunnen afleiden. Het museum Kam bezit thans zes sar cofagen. De eerder aangetroffen exemplaren waren echter bescha digd en leeggehaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1