LEXINGTON Twnfipifc inenting ZEERKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 26 JULI 1937 No. 18195 Ook in Nederland thans tegen kinder verlamming Zoals bekend heeft de hoofdin- inspectie voor de Volksgezondheid bekend gemaakt, dat in de eerst komende herfstmaaanden op grote schaal zal worden ingeënt tegen poliomyelitis. In 1957 Is entstof beschikbaar voor 220.000 kleuters, te weten de kinderen die in 1955 geboren zijn. Het zUn nameiyk 2- tot 5-jarigen die het meest blootstaan aan het krUgen van kinderverlamming; voor de eerstkomende jaren zal dus allereerst moeten worden ge zorgd, dat vertegenwoordigers van deze leeftijdsgroep onvatbaarheid verwerven. In 1958 - te beginnen in het voorjaar - zullen dan nog méér kinderen kunnen worden gevac cineerd. De te bezigen entstof zal zijn het zogenaamde Salk-vaccin. Met dit vaccin werd in de Ver. Staten reeds veel ervaring opgedaan en de re sultaten waren betrekkelijk gun stig: bij de geïmmuniseerde kinde ren traden ruim 60 procent minder gevallen van de ziekte op dan zich vermoedelijk zouden hebben voor gedaan wanneer zij niet waren in geënt. Het toe te passen vaccin moeten we nu nog uit de Ver. Staten krij gen. Washington wenst het overi gens alleen dan te exporteren als het vaststaat, dat hier te lande een nationale organisatie zal zorgen voor een rechtvaardige distributie en tevens voor een nauwgezette re gistrering van de inentingen en de resultaten. Aangezien die organisatie en ook de financiering (er is veel geld mee gemoeid) nog niet geheel op poten staan, kunnen massale inentingen overal in den lande niet eerder be ginnen dan in het najaar. In Friesland eerder Een aantal artsen in Friesland heeft niet willen wachten tot de al gemene voorbereidingen waren ge troffen. In Leeuwarden hebben zij zelf een deugdelijke organisatie ge schapen, daarin bijgestaan door de Gem. Geneeskundige Dienst, afd. Bevolking, het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, het Alg. Leeuwarder ziekenfonds en ook een aantal bedrijven, die geld beschik baar stelden. Op 13 mei 1.1. is een begin ge maakt met de vaccinatie van 80U0 kleintjes. De opkomst bleek goed! Uiteraard kon hier geen vaccin uit Amerika worden gebezigd. De Friese artsen gebruikten de Salk- entstof, die door een Belgische fir ma werd vervaardigd. Vaccinaties elders Zij volgen daarmee het voorbeeld van enige buurlanden, o.a. West- falen, waar reeds eerder met in spuiten van het Belgisch vaccin be gonnen werd. Ook wanneer hier te lande artsen bij kinderen uit de eigen praktijk reeds in de voorzo mer van dit jaar inenting tegen po- liomeylitis willen toepassen, zullen zij zich wel van entstof moeten voorzien door bestelling in België. Hoe het zij, in elk geval zal een kind drie injecties van vaccin no dig hebben: twee worden gegeven met een maand tussenpoos en de derde komt dan na een half jaar. De door onze nationale organisa tie geleide inenting zal plaats heb ben on staatskosten. Desgewenst kunnen ouders echter een bedrag van maximaal drie gulden zelf bij dragen. Dr. ALFREDA BRIEDé. (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling ANTHROPOLOGISCU ONDERZOEK IN ZEELAND Waren de braehyeephalen de immigranten in deze provincie Twee meningen hebben reden van bestaan (II.) Klaarblijkelijk uitgaande van de veronderstelling, dat Zeeland (waar de toenmalige bewoonbaarheid ge ring van moet worden geacht) pri mair bewoond zou zijn geworden door de Nordische dolichocephalen, noemde de Man de volgens hem la ter („nadat de kerk zich vrij ont wikkelen kon") binnentrekkende braehyeephalen de immigranten. Deze kwamen voornamelijk uit het oosten. Dat de bevolking van het ooste lijke deel van Zeeland althans in de 15e-16e eeuw sterk brachyce- phaal is geweest, wordt aangetoond door het onderzoek van de kerkho ven van het verdronken land van Riemerswaal, Nieuwland, Saaitin- gen etc., zoals dat behalve door de Man bv. ook door Sasse en Bolk is geschied. Na het onderzoek van de brachycrane schedels van Nieuw land, merkte de Man op: „Voor zo ver men het uit de schedels kan op maken waren het goedgebouwde, gezonde mensen, uit den stand van den werkman. Het vóórkomen van die immigranten is zeker goed en indrukmakend geweest, hun niet- puntig gelaat en stevig gebit doen ons vermoeden, dat het flinke, con versabele, niet domme of spichtige lieden zijn geweest". Tegengesteld aan de mening van de Man, huldigde de Belgische an tropoloog Jacques (1885) de opvat ting, dat de oorspronkelijke bevol king van geheel Zeeland, dus ook van Walcheren, tot het Alpine ras behoord zou hebben en dat ondanks de invloed van de langschedelige groepen de brachycephalie bewaard bleef. De Zwitser Pittard sluit zich zonder enige restrictie bij deze me ning aan. Ook Bolk was de mening toegedaan, dat de oorspronkelijke Zeeuw brachycephaal geweest is, doch dit dacht hij van de gehele Nederlandse bevolking. Meertens, Vérgaande plannen tot vlootuitbreiding van de K.L.M. Luchtvervoer van passagiers blijft toenemen 1960 (wanneer de schroefturbine en straal-verkeersvliegtuigen in gebruik worden genomen). De heer Aler merkte op, dat met het oog op het snel groeiende lucht- vrachtverkeer men bij de K.L.M. natuurlijk aantrekkelijk vindt te trachten een deel daarvan te krij gen en de steeds aanzwellende vrachtstroom nog te stimuleren, teneinde in 1960, wanneer de maat schappij de DC-3 straalverkeers- vliegtuigen met grote vrachtcapa citeit in gebruik neemt, dit volume zoveel mogelijk te benutten. De vraag naar het luchtvervoer van passagiers blijft voor de K.L.M. op bevredigende wijze toenemen. de dialect-onderzoeker, spreekt ook over „la population alpine primi tive", onder verwijzing naar Bolk (1924) en de Vries (1930). Hij ver meldt, dat de hele oostelijke kust van de Noordzee na de IJstijd door naar het noorden trekkende Alpie- nen bewoond was. Later (1951) blijkt Meertens echter de Homo Nordicus als oorspronkelijke be woner te zien, ditmaal onder ver wijzing naar van der Feen. De Man heeft gemeend zijn visie mede te kunnen staven door het onderzoek van levenden. Inderdaad wezen zijn cijfers er op, dat op Walcheren het niet-brachycephaal zijn frequenter voorkomt dan op meer naar het oosten liggende eilanden. Echter, hij wijst er op, dat hij het merendeel van deze le venden niet zelf heeft onderzocht en dat er bij het meten fouten ge maakt zijn, waarvan hij de grofste heeft kunnen achterhalen. Beide meningen te aanzien van de vroegste bewoners van Zeeland hebben reden van bestaan. Van der Feen (1952) wees er op, dat naar zijn mening „de vroegste menselij ke werktuigen (gevonden) in Zee land op twee verschillende rassen, een Ianghoofdig en een korthoof- dig, wijzen". De bedoelde werktui gen zijn een geslepen stenen bijl kling en vuurstenen pijlpunten. De laatstgenoemde artefecten zouden als regel in gebruik zijn bij de kortschedelige, nogal bewegelijke stammen, de geslepen bijlen bij een landbouwend, langschedelig volk. Het is echter duidelijk, dat dit pro bleem eerst zijn oplossing nadert, als men het skeletmateriaal in han den heeft. Noord-Celebes blijft autonomie eisen Zaterdag aanstaande zal het In donesische kabinet in een speciale zitting bijeenkomen ter bespreking van de laatste ontwikkelingen in de provincie Noord-Celebes. De militaire commandant van dit ge bied, majoor Somba, verklaarde woensdag: „Wij wachten thans op het standpunt van de centrale re gering ten aanzien van onze eis om een afzonderlijke provincie te zijn". Hij zette uiteen, dat de eisen van deze provincie duidelijk zijn om schreven in 't zogenaamde „Hand vest van 2 maart", dat in Makassar door 50 leidende figuren van oost- Indonesië, waaronder de vroegere militaire commandant overste Ventje Sumual werd ondertekend. In dit handvest werd autonomie op het gebied van financiën, bestuur en wederopbouw geëist. Verder zeide majoor Somba, dat met de speciale regeringsmissie, welke op het ogenblik in Noord- Celebes vertoeft voor het vinden van een oplossing voor het vraag- stuk-Noord-Celebes, „een bepaal de basis" van wederzijds begrip is bereikt. FEUILLETON IllnifliillInliiUliniliillhillliilliiniUilllliHil door JOKE DE VALK Een Nederlands product In de toekomst hoopt men ge bruik te kunnen maken van een vaccin, dat door het nieuwe labo ratorium van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid zal wor den vervaardigd volgens dezelfde beginselen als de naar dr. Salk ge noemde entstof. Pas over twee jaar zal het vermoedelijk zover zijn. Het Salk-vaccin geeft jammer genoeg geen zekerheid, dat het in- geënte kind blijvend onvatbaar is. Herhaling van de vaccinatie over één of meer jaren zal daarom no dig zijn. In verband daarmee wordt wel duidelijk van hoe groot belang een nauwkeurige administratie bij de massale inenting is. De resultaten van de vaccinatie zullen door de verantwoordelijke autoriteiten met spanning tegemoet worden gezien. Landbouwschade door droogte in de V.S. In verscheidene belangrijke land bouwgebieden in het oosten van de V.S. wordt door de droogte een schade van vele miljoenen dollars aangericht. Er wordt voorlopig geen regenval van enige betekenis ver wacht. Het getroffen gebied strekt zich uit van Zuid-Carolina tot Maine. De prijzen van tuinbouwprodukten zijn sterk gestegen. De staat Massachusetts heeft een meteoroloog in dienst genomen om regen te maken, maar er zijn geen wolken, die hiervoor geschikt zijn. Ingezonden mededeling felpi ll^ib^^iiiuinTmiii MAZE TT A Et It KEN TE TEVIMlUCUf „Rechtse" neigingen van Rode Chinezen Een Chinees regeringsrapport, dat donderdag te Peking is ver schenen, maakt voor het eerst offi cieel gewag van het bestaan van een „rechtervleugel" in de gelede ren van de Chinese communistische partij: „Talrijke leden van de com munistische partij zijn meegelokt door rechtse afwijkingen en heb ben zich bij hen aangesloten. Het was niet eenvoudig om hen weer tot een beter begrip van zaken te brengen". Het rapport noemt met naam en toenaam politici, hoge functionarissen en journalisten - o.a. van het persbureau Nieuw- China - die tot de rechtsen zouden behoren. Onderzoekingen hadden aangetoond dat rechtse elementen in vrijwel alle geledingen van de Chinese samenleving worden aan getroffen. CAMERA'S Nadat zich onder invloed van het seizoen in de maand maart reeds een daling van het aanbod had voorgedaan, waardoor eind maait het aanbod tot 1813 was afgeno men, zette zich deze daling in de beide volgende maanden voort, waardoor op het einde van de maanden april en mei nog 1.741 en 1.246 personen stonden ingeschre ven, aldus het rapport van het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoor ziening in de provincie Zeeland te Middelburg, betreffende de ontwik keling van de Arbeidsmarkt in het 2e kwartaal 1957. Aan het einde van de maand juni was het aanbod weer tot 1.290 toe genomen, omdat na het gereedko men van de voor j aars werkzaamhe den in de landbouw weer een aan tal personen tijdelijk werd ontsla gen. Onder de aantallen personen die op het einde van de maanden maart tot en met juni ingeschreven ston den waren respectievelijk 1.147, 1.401, 1.058 en 1.102 geheel werklo zen en 666, 340, 188 en 188 personen werkzaam op aanvullende werken. Bij vergelijking van de gedetail leerde cijfers van 31 maart 1957 en 30 juni 1957 blijkt, dat in vele be- drijfsklassen en beroepsgroepen het aanbod is afgenomen en dat voor al de landbouw, de bouwnijverheid, het niet-varend transportpersoneel, het hotelpersoneel, personeel in al gemene dienst en de minder ge- schikten tot de afneming van het aanbod hebben bijgedragen. Wanneer men de cijfers van 30 juni 1957 vergelijkt met die van 30 juni 1956, dan blijkt het aanbod thans 514 hoger te liggen. De minder geschikten, het niet- varend transportpersoneel, het per soneel in algemene dienst, de be- drijfsklassen landbouw en bouw nijverheid hebben het grootste aan deel in het verschil. De toeneming van het aanbod is in verschillende gevallen vooral een gevolg van het droge weer in dit voorjaar, waardoor de werkgele genheid in de landbouwsector in ongunstige zin werd beïnvloed. Daarnaast dient het doorwerken van de investeringsbeperking in de W.S.W.-sector van de bouwnijver heid als een der voornaamste oor zaken te worden vermeld. Nederland en het Kindernoodfonds der V.N. Minister Luns deelt in de memo- r r. i v.rf r.n hpt riesbe- het Kinderzones oer v.rt. vvjvja maal met f 100.000 te verhogen. Voor de speciale hulpverlening aan minder-ontvvikkelde gebieden wordt voorgesteld een bedrag van f 2.800.000 uit te trekken. De onder verdeling van dit artikel wordt: jongerendeskundigen-programma f 600.000; fellowship-programma f 300.000; deskundigenprogramma 400.000 en projecten voor techni sche en economische bijstand f 1.500.000. Nieuwe supertanker voor Nederland ARNHEM, 25-7. - In Japan werd vandaag de supertanker „Caltex Arnhem" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verncht door de echtgenote van de Neder landse ambassadeur in Japan, me vrouw Reuchlin. Ter gelegenheid van deze tewa terlating hebben zowel b. en w. van Arnhem als de in Arnhem geves tigde Kamer van Koophandel en Fabrieken voor midden-Gelderland en de Gelderse Industriële Club een telegram naar Japan gestuurd, waarin deze supertanker van 32.000 ton een behouden vaart over de wereldzeeën wordt toegewenst. De „Caltex Arnhem" is in aan bouw voor de N.V. Nederlandse Pa cific Tankvaartmaatschappij, het schip is tweede van de zeven su pertankers die worden gebouwd in Nederland, België en Japan en het achtste schip dat gaat varen onder Nederlandse vlag voor het vervoe ren van ruwe olie naar ons^land. Het aantal openstaande aanvra gen verminderde van 548 op 31 maart 1957 tot 532 op 30 juni 1957. De bouwnijverheid geeft vooral een vermindering van het aantal openstaande aanvragen te zien. Dit is vooral het gevolg van de daling van de vraag naar grondwerkers wegens de afnemende werkgele genheid in de bouwnijverheid ten gevolge van de investeringsbeper king. De vermeerderingen of vermin deringen in de overige bedrijfsklas- sen en beroepsgroepen zijn van meer ondergeschikte betekenis. Vrouwelijk personeel De werkgelegenheid onder het vrouwelijk personeel is gedurende dit kwartaal aanvankelijk nog ge stegen. Terwijl aan het begin van het kwartaal 163 vrouwen stonden ingeschreven, bedroeg dit aantal op 30 april 1957 238. Daarna nam het zeer sterk af, zodat op het einde van de maand mei nog slechts 63 vrouwen stonden ingeschreven. Eind juni waren er 64 vrouwen on der het aanbod genoteerd, zodat het in de maand mei bereikte peil bleef gehandhaafd. De daling van het aanbod in de maand mei is vrijwel geheel een gevolg van de ruime werkgelegen heid, welke in de landbouw ont stond. Vergelijkt men het aanbod met dat op 30 juni 1956, dan blijkt er slechts een vrij gering verschil te zijn, omdat toen 56 vrouwen ston den ingeschreven. Het aanbod in de bedrijfsklasse personeel in algemene dienst en het aantal ingeschreven minder ge schikte vrouwen is thans enigszins groter van omvang. Het aantal openstaande aanvra gen om vrouwelijk personeel ver meerderde dit kwartaal van 253 tot 375, terwijl ten opzichte van 30 juni 1956 eveneens een vermeerdering, zij het van geringere omvang, valt waar te nemen. Vermeerdering van het aantal openstaande aanvragen kwam ge durende dit kwartaal, met uitzon dering van de bedrijfsklasse land bouw, in alle bedrijf skiassen en beroepsgroepen voor. In vergelijkingn met het vorige jaar is de stijging van de vraag in de bedrijfsklassen kleding, handel, hotelpersoneel en overige bedrijfs klassen en beroepsgroepen van be tekenis. Het roken en de longkanker Een patholoog van de universi teit van Yale in de V.S., dr. Greene, heeft donderdag tegenover een sub commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard dat onderzoekers niet het bestaan van een directe oorzaak en wer kelijk verband tussen roken en longkanker hebben kunnen aanto nen. Het orgaan van de Britse rege ring voor industriële geschillen heeft donderdag aanbevolen, het thans stakende buspersoneel in En geland een loonsverhoging te geven van 11 shilling per week. De lei ders van de staking hebben onmid dellijk voor zaterdag een speciale conferentie van afgevaardigden in Londen belegd om een beslissing over de aanbeveling te nemen. Ingezonden mededeling Neem iedere dag de kleine dosis KRDSCHEN en drijf zo die Rheumatische Pijnen uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gun stige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes mine rale zouten op uw bloedzuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge 'weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Naar aanleiding van de plannen van de K.L M. inzake verdere uit breiding van de vloot heeft het A. N.P. een onderhoud gehad met de president-directeur, de heer I. A. Aler. Over de motieven, die de K. L.M. hebben bewogen thans over te gaan tot de bestelling van één DC-7 en één Lockheed L 1049 H en 'een optie te nemen op vier „Seven Seas" en twee 1049 H's, deelde de heer Aler mede, dat de volgende punten daarbij van groot belang zijn geweest: 1. modernisering van het vrachtvervoer; 2. invoering van de derde klasse in de burgerlucht vaart; 3. goede aansluitingsmoge lijkheid te scheppen voor de pe riode van 1958 tot eind 1959 begin „U bent een wees, nietwaar? En u woont bij anderen in. Wel, ik ken u nu ongeveer vijftien, zestien maanden. Dat is voor mij voldoen de om te weten, dat ik een hoofd prijs trek, als ik u naar het altaar zal mogen geleiden. Vandaar, dat ik het waag u ten huwelijk te vra gen". Hanneke schudde energiek haar hoofd „Meneer, laten we elkaar niet voor de gek houden. In een hu welijk moet wederzijdse liefde zijn. U houdt van me en ik voel me na tuurlijk zeer vereerd. Ik kan het me helemaal nog niet realiseren, dat mijn patroon mij ten huwelijk vraagt. Maar er kan niets van ko men meneer, want ik houd niet van u „O, dat is een kwestie van tijd. U zult me leren liefhebben „Kom, meneer Dubois, nu gooit u al uw eigen theorieën ten aanzien van het huwelijk overboord. Hoe vaak heb ik u niet betreffende echt scheidingszaken horen zeggen, dat liefde, wederzijdse liefde een eerste en besliste voorwaarde is voor een gelukkig, duurzaam huwelijk?" „Er zijn uitzonderingen, die de regel bevestigen, juffrouw Schone- veld". Opnieuw schudde Hanneke haar hoofd. „Meneer het spijt me ont zettend, dat dit alles is voorgeval len. Ikik vind het ontzettend jammer en vervelend, dat ik om vakantie gevraagd heb. Dit is een ellendige week geworden en als ik rustig op kantoor was gebleven, zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn „Juffrouw Schoneveld, vroeg of laat zouden mijn ogen toch zijn opengegaan. Kan ik het helpen, dat ik van u ben gaan houden?" „,Maar ik heb helemaal nog geen zin om te trouwen!" „O, dat hoeft ook niet op stel en sprong te gebeuren. Om te begin nen moet er op kantoor een opvolg ster voor u komen en die zult u na tuurlijk moeten inwerken. Er is niets op tegen, dat we ons huwelijk uitstellen tot bijvoorbeeld volgend voorjaar, hoewel „Meneer, laten we er alsjeblieft over ophouden. Ik denk er niet aan om te trouwen. Werkelijk niet. Ik ben zeer vereerd met uw aanzoek, dat spreekt vanzelf. Maarnee ik kan het werkelijk niet". „Juffrouw Schoneveld, ik vraag niet vandaag een beslissing. U weet nu, hoe mijn gevoelens zijn. Ik heb besloten om vandaag nog terug te keren naar de stad. Denkt u eens kalm over mijn aanzoek na. Ilc weet drommels goed, dat ik een konkurrent hebnee, u hoeft me niets te vertellen daaromtrent. Die meneer Grobbe doet ook zijn best om u te winnen. Als ik van daag vertrek, weet ik, dat hij vrij spel zal hebben. Maar ik heb wel zoveel vertrouwen in uw gezond verstand, dat ik dit er op waag. Misschien heb ik me in de afgelo pen dagen als een dwaas aange steld, soit. U moet me dat maar vergeven en schrijven op rekening van mijn gevoelens voor u. Ik wil u alleen nog dit zeggen: Ik bezit een groot huis in de stad, en dat huis is ook voor u, als u mijn aan zoek aanneemt. U kunt personeel nemen: een dienstbode, werkster en wat eventueel meer nodig is. Ik ben behoorlijk gefortuneerd en mijn beroep brengt voldoende op om u een zorgeloos bestaan te verschaf fen. Wanneer u wilt, koop ik een auto, die dan ter uwer beschikking zal staan. Ik zal u kunnen geven, wat u verlangt. Denk er eens goed over na en als u de 15e augustus weer op kantoor komt, zal ik gaar ne uw antwoord vernemen. Zou dat gaan?" Hanneke zuchtte. „Het zal weinig zin hebben, meneer, maar goed Ik zal er rustig over na denken" „Dank u, juffrouw Schoneveld. Dat is meer, dan ik durfde hopen. En wilt u nu uitstappen om uw wandeling te vervolgen?" Ze schudde haar hoofd. „Ik. ik heb geen zin meer. Breng me maar naar het dorp terug en laat men dan alstublieft 13. Dubois bracht haar terug naar het pension en na een handdruk namen beiden afscheid. Ten prooi aan de meest tegenstrijdige gevoe lens liep Hanneke naar boven en viel op haar bed neer. Eén week had ze vakantie en in die week had ze twee huwelijksaanzoeken gehad. De eerste van een weduw naar, die een behoorlijke zaak had. En de tweede van haar eigen baas, een goed gesitueerde advokaat. Ze hoefde tegen één van beiden maar „ja" te zeggen en ze zou, naar men selijke maatstaven gerekend, een zorgeloos bestaan hebben. Bij één van beiden zou ze meesteres in huis zijn en kunnen beschikken over personeel. De een had een auto, de ander wilde er een voor haar ko pen. Ze zou overgeplaatst worden in een andere wereld. Nu behoorde ze nog tot het gilde der kantoor meisjes, sekretaressen en typistes. Tot de grote categorie van hen, die 's morgens zich naar hun werk haastten en 's avonds zo spoedig mogelijk thuis wilden zijn. (Wordt vervolgd). ARBEIDSVOORZIENING IN ZEELAND Meer aanbod van personeel door droog weer in het vooriaar Investeringsbeperking doet zich ook gelden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5