ZIEMKZEESCHEMN1EUWSB0H Monarchie in Tunesië afgeschaft Hui I DE ZIERIKZEESCHE COURANT BE KONSEKWENTIES VAN BE HUUR VERHOGING EN BE BLOKKERING Vliegtuig stort neer Honderden verdronken in Japan STAB EN PROVINCIE VRIJDAG 26 JULI 1957 No. 18195 118e Jft&rgang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 1-5 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Premier Bourguiba eerste -president nieuwe republiek TUNIS, 25-7. De Tunesische con stituerende vergadering heeft don derdag eenstemmig besloten de monarchie, die 250 jaar heeft be staan, af te schaffen en de repu bliek te proclameren. Premier Hablb Bourguiba werd vervolgens eenstemmig tot eerste president van de nieuwe republiek gekozen. Sidi Mohammed Lamine was de 29ste bey van zijn dynastie, die in 1705 aan de macht kwam, toen Hoessein Ben Ali, leider der Janit- saren (elitetroepen van de Turkse sultan), zich tot onafhankelijk vorst uitriep. Beschuldigingen Tijdens het debat, dat aan de stemmingen voorafging, veroor deelde spreker na spreker de bey. Men beschuldigde hem ervan, dat hij zich verrijkt had door misbruik te maken van zijn absolute macht. Bourguiba verklaarde voor de stemmingen, dat men op grond van hun verleden geen vertrouwen in de vorsten van de regerende fami lie kon hebben, maar men zou te gen de bey en zijn familie niets on dernemen uit wraakzucht. Over de beys zei hij onder meer: „Deze mensen, die in onwetendheid leefden, hadden slechts één doel: hun troon te beschermen, zelfs ten nadele van de belangen van het volk. Bovendien dachten en denken zij nog steeds dat zij niet uit de zelfde klei zijn geschapen als de rest van het volk". Saluutschoten Bourguiba legde de nadruk op het vredelievende karakter van de omwenteling die zich voltrok, en op het feit, dat de geuite kritiek alleen de monarchie in Tunesië be trof. Bourguiba werd na zijn verkie zing tot president langdurig toege juicht. Een artilleriebataljon in de tuinen van het paleis waar de ver gadering werd gehouden, liet na de uitspraak ten gunste van de stich ting van een republiek saluutscho ten horen. De Nederlandse kaas blijft rond Tussen de Duitse kaashandel en de Nederlandse exporteurs is een conflict ontstaan over de vorm van de Nederlandse kaas. De Duitse handel, die op rationalisatie uit is, wenst, dat de kaas voortaan in rechte stukken wordt geleverd en niet meer in zijn traditionele ronde vorm. De Nederlandse zuivelindu strie hgeft thans echter besloten, dat de kaas rond blijft. De Duitse levensmiddelenhandel heeft daar op „teleurgesteld en verrast" hier tegen geprotesteerd bij het Neder landse ministerie van Landbouw en opnieuw aangedrongen op de levering van kaas in rechte stuk ken. De rationalisatiedeskundigen wensen deze vorm, omdat de kaas dan gemakkelijker in kleine porties kan worden verdeeld, wat vooral van belang is voor de filiaalzaken en zelfbedieningszaken. De bey werd na de uitspraak van de constituerende vergadering on der politie-bewaking uit het ko ninklijk paleis overgebracht naar een nieuwe verblijfplaats in een villa te La Manoeba, nabij Bardo, een voorstad van Tunis. De vergadering nam haar beslui ten onder de kristallen kroonluch ters in de rode en goudkleurige voormalige troonzaal van het pa leis Bardo. 2.000 mensen hadden zich op het plein voor het paleis verzameld. De straten waren ver sierd met vlaggen en guirlandes van palmtakken. Twee landgenoten om gekomen in Duitsland LIMBURG (Duitsland), 25-7. Op de Autobahn nabij de Duitse plaats Limburg zijn bij een verkeerson geval twee Nederlanders om het le ven gekomen. Twee Amsterdamse echtparen, de heer en mevrouw H. de Weerd en de heer en mevrouw Stochof, waren samen op motorrijwielen op terugrit naar Nederland. Toen het begon te regenen stopten zij aan de kant van de Autobahn om re genkleding aan te trekken. Op dat moment kwam een zware vracht auto aan, die op de plaats waar de twee echtparen stonden, slipte. De vrachtauto raakte de heer H. de Weerd en mevrouw M. F. Stochof- Hensen; beiden werden gedood. Mevrouw De Weerd en de heer Stochof bleven ongedeerd. Zeeuwse Polder- en Waterscliajisboud De algemene vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 21 september in het Hollandhuis te Scherpenisse. b Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat het aantal manschap pen van de Britse marine tegen 1962 van 120.000 tot 90.000 100.000 zal zijn verminderd, op grond van het nieuwe gestroomlijnde defen sieprogramma van de regering. Hot besluit volgt op de vermindering van het aantal manschappen van het leger. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Bemin de waarheid, maar vergeef de dwaling. (II) Weekwoningen Voor weekwoningen kan de huur verhoging ingaan met het begin van de eerste volle week in augustus 1957. Afronden naar boven De nieuwe prijzen (huur ver meerderd met eventuele vergoedin gen) worden naar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. Wijze van berekening De verhoging der huren van wo ningen geldt onafhankelijk van het geen in huurcontracten is bepaald. De huurders zijn dus verplicht de wettelijke huurverhoging te beta len. Verhuurders zijn echter niet verplicht tot huurverhoging over te gaan. Partijen zijn vrij om lagere huur prijzen dan krachtens de wet is be paald, overeen te komen. Onderscheiding van bedrijfspanden De verhoging wordt berekend over de huurprijzen, dat wil zeggen over het bedrag van de totale prijs na aftrek van eventueel daarin be grepen vergoedingen wegens bij komende voorzieningen of verho gingen wegens aangebrachte ver beteringen, enz. aan de woningen. De huurverhoging heeft alleen betrekking op zelfstandige wonin gen en woningen (niet winkelwo ningen zijnde) die met een bedrijfs ruimte een zelfstandig geheel vor men en waarvan het woongedeelte meer dan 60 pet. van het totale vloeroppervlak beslaat. Deel- en onderhuren Bij huur van een deel van een woning, hetzij rechtstreeks van de eigenaar (deelhuurder) of van de huurder (onderhuur) geldt, dat de huurprijs van dat deel stijgt in evenredigheid met de huurprijs van het gehele pand. In geval de eige naar of hoofdhuurder zelf hoofdbe woner is, mag deze de evenredige onderhuur met 20 pet. verhogen als vergoeding voor het ongerief, dat hij een deel van de woning aan an deren heeft afgestaan. Uitzonderingen Uitgezonderd van de huurverho ging zijn ingevolgde de woningwet onbewoonbaar verklaarde wonin gen en woningen die door de mi nister van Volkshuisvesting cn Bouwnijverheid daaraan zijn of worden gelijkgesteld. Voor deze woningen geldt de huurprijs die 31 december 1950 verschuldigd was, Uitgesloten van de huurverho ging zijn of kunnen wórden wonin gen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van instandhou ding en bewoonbaarheid. Van wo ningen, die door verwaarlozing welke aan de verhuurder is te wij ten, niet voldoen aan de eisen wel ke daaraan in de huidige omstan digheden kunnen worden gesteld, kan de huurprijs voor zover dit niet reeds is geschied, namelijk worden teruggebracht tot die welke gold op 31 augustus 1955. Niet alleen gaat dan de 25 pet. huurverhoging niet door, maar ook werd of wordt de voorlaatste huurverhoging, na melijk die van 5 pet. per 1 septem ber 1955, ongedaan gemaakt. Ver zoeken tot vervallen verklaring van deze huurverhogingen moeten worden ingediend bij de huurcom- missie of bij burgemeester en wet houders der gemeente van inwo ning. 23 doden ISTANBUL, 25-7. Een straal jager van de Turkse luchtmacht is donderdag boven Bursa (noord- west-Turkije) neergestort. Hierbij kwamen 23 mensen om het leven en werden meer dan 16 gewond. De gouverneur van Bursa deelde mee, dat de straaljager boven de stad ontplofte en dat hierdoor 25 huizen in brand raakten. De piloot kwam ook om het leven, omdat zijn parachute niet openging van wege de geringe hoogte. TOKIO, 26-7. - De politie heeft meegedeeld, dat er op Kioesjoe (Zuid-Japan) naar schatting dui zend doden of vermisten zijn als gevolg van overstromingen, ver oorzaakt door overvloedige regen val. Priester- telefoondienst Zodra de P.T.T. een lijn vrij heeft, zal er in Amsterdam een zg. priester-telefoon- dienst worden geopend. De deken van de hoofdstad mgr. G. P. J. van der Burg, heeft het initiatief genomen tot deze „geestelijke primeur". Voorlopig zullen belangstel lenden, wanneer ze straks een bepaald nummer draai en, een geestelijk toespraakje te horen krijgen, dat iedere dag wisselt. Op een later tijdstip zullen priesters dag en nacht de lijn bezetten om persoonlijke geestelijke ad viezen te geven. In Duitsland en Amerika hebben derge lijke telefoondiensten van priesters en predikanten gro te bekendlieid gekregen. R.T.M.-rails verdwijnen in Rotterdam Uit vreugde, dat men de rails van de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij (R.T.M.) thans definitief aan het opbreken is, hebben vele bewoners van de Dordtse straatweg te Rotterdam de vlag uitgestoken. Het trammetje van de R.T.M., dat voor autobussen plaats heeft moeten maken, droeg de naam van „De moordenaar". De bocht waar men nu de rails weghaalt, tegen de grens van Barendrecht aan, stond bekend als een zeer gevaarlijke plek, waar menig ongeluk is ge beurd. TONEEL EN FILM Bekroonde film „Morgen zal ik huilen" in hotel Bom te Haamstede Concertzaal brengt „Western" met allure Een „Western" van zeer bijzon dere allure is „Davy Crockett", die de Concertzaal met het weekeinde uitbrengt. Deze Walt Disney-film verbeeldt het leven van de beroem de woudloper Davy Crockett, ae pinonier uit Tennessee, die in 1786 geboren werd en nog voor zijn twintigste jaar een grote reputatie had verworven als Indianen vechter en berendoder. Hij werd drie maal in het Congres gekozen, waar hij opviel door zijn woudloperscostuurn en zijn puntige speeches, waarin niet om de zaken heen werd ge draaid. Na een leven, rijk aan avonturen, sneuvelde Crockett op 6 maart 1836 in de bloedige slag om fort Alamo. In een stoere en eer lijke vertelling heeft Disney het verhaal van deze held opnieuw aan de wereld gepresenteerd en het was de acteur Fess Parker gegeven een onvergetelijke creatie van de Crockett-figuur te geven. Een film met allure, die vooral ook uitmunt door fraaie natuuropnamen. Onder de weemakende titel: „Daar komen de meisjes" wordt verder een luchtig niemendalletje gepresenteerd met Bop Hope. De beroemde in Cannes bekroon de film „I'll cry tomorrow" („Mor gen zal ik huilen") met in de hoofd rol Susan Hayward, komt in verto ning in hotel Bom. De film behan delt de dramatische geschiedenis van een meisje, dat door haar moe der was voorbestemd een grote ster te worden. Dat lukt haar ook won derwel, maar door verlies van haar man, komt zij onder de bescher ming van een verpleegster, die haar eenmaal een glas whisky geeft als onschuldig slaapmiddel. Voor deze emotionele en geschokte persoon lijkheid evenwel wordt de whisky fataal en de ster wordt een notoire alcoholiste, die aan lager wal ge raakt. Eerst als zij naar geest en lichaam is gebroken, vindt ze haar weg terug naar haar moeder, die nu wel inziet hoe fout zij is geweest Het meisje (Lillian) vindt echter een gids naar een normaal leven en komt tenslotte uit in een ontroe rend televisieprogramma: „Dit is Uw leven". ZONDAGSDIENST doktoren Zierikzee Zondag 28 juli: dokter van Hoorn - Voor het middenstandsexamen te Middelburg is o.m. geslaagd mej. C. v. d. Vaate alhier. - Mej. P. J. A. Schell, onderwij zeres aan de openbare lagere school alhier, is geslaagd voor het tweede gedeelte van het hoofdakte-examen REN ESSE Kalme kermis De deze week te Renesse gehou den kermis had een rustig en kalm verloop. Over het geheel genomen was de belangstelling, mede dank zij de vele vreemdelingen die thans te Renesse vertoeven, goed te noe men. In de avonduren concentreer de zich de grootste belangstelling in de beide café's, waar gelegenheid was tot dansen. Dinsdagmiddag verzorgde het gezelschap „Charles Aerts" in het dorpshuis een pro gramma voor de kinderen, dat bij de jeugd goed in de smaak viel. - Onze dorpsgenoot de heer J. v. d. Hoek Jr. slaagde deze week voor het te Middelburg gehouden middenstandsexamen. OUWERKERK Tijdelijke onderwijzeres nam afscheid Op de laatste schooldag der open bare school is officieel afscheid ge nomen van de tijdelijk onderwij zeres, mevr. van den Broek-Krom hout, die wegens benoeming van haar man in een functie te Borger daarheen vertrekt. Het voltallig college van b. en w. en de ouder commissie was hierbij aanwezig. Door de leerlingen werd de schei dende „juffrouw" een rotan bloe- menstandaard aangeboden. De bur gemeester, de voorzitter der ouder commissie en het hoofd der school voerden het woord, de scheidende onderwijzeres in de nieuwe woon plaats het allerbeste toewensend voor de toekomst. OOSTERLAND Nagroei op aardappelpercelen Tengevolge van de vele regens der laatste tijden, welke volgden op zeer droog weer, wordt in ver schillende aardappelpercelen in on ze gemeente nagroei geconstateerd. De beruchte aardappelziekte laat zich gelukkig nog niet zien. Nu de oogstwerkzaamheden een aanvang hebben genomen, verschillende boe ren zijn met gerstmaaien begonnen, zal het onbestendige weertype ho pelijk spoedig veranderen. Onze dorpsgenote mej. Mien Meerman Md. slaagde cum laude bij de woensdag te Bergen op Zoom gehouden examens voor het mid denstandsdiploma. Zij had het grootst mogelijk aantal punten, en werd opgeleid door de heren Spaans en de Raay te Zierikzee. BRUINISSE De dijkverzwaring In het noorden van de polder Bruinisse heeft de zand perszuiger „Amerland" zijn zuig- en pers-ak- tiviteiten gestaakt, omdat er thans genoeg zand binnendijks aanwezig is om de dijkverzwaring te verwe zenlijken. Ouden van dagen op reis De reis met de ouden van dagen te Bruinisse, die op 15 augustus is gesteld, kan doorgang vinden, dank zij de offervaardigheid van de in gezetenen. Voor dit doel werd 1 f 573,80 bijeengebracht. De gepensioneerde ge- neraal-majoor P. J. Bont uit Beekbergen heeft voor het regiment Intendance een mars gecomponeerd, die don derdag tijdens een plechtigheid in kamp Zeeburg te Amsterdam overgedragen is aan de de Intendance. De Ko ninklijke Militaire Ka pel speelde de mars tij dens deze plechtigheid voor de eerste maal - waarbij dit overzichtje werd gemaakt. ST. PHILIPSLAND Benoeming bij waterschap 's-GRAVENHAGE, 26-7. - Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van het waterschap St. Philipsland, P. Boudeling, te St. Philipsland; met ingang van 1 augustus 1957, tot gezworene van het waterschap St. Philipsland, H. Timmers, te St. Philipsland. ONDERWIJS Lagere Landbouwschool Zierikzee Bevorderd van klasse 1 naar klasse 2: J.NLemsom, M. Otte, M. A. Brouwer, J. C. Hanse, C. Goud zwaard; J. Huigens; K. J. Brou wer; P. Flikweert, J. H. v. d. Panne, L. J. Ganzeman, W. A. Jonker, C. Legemaate, J. M. de Reus. Niet be vorderd twee leerlingen. Bevorderd van klasse 2 naar klasse 3: G. A. Moelker, G. Koo- man, A. B. Koster, A. L. den Haan, A. C. Remeeus, A. Verseput, A. M. de Rijke, J. Blom, A. Bouman, N. J. Beije, J. J. Bil, A. J. Hanse, C. J. Hanse, M. de Reus, N. M. v. d. Have, W. Blom, J. A. v. d. Bijl. Bevorderd van klasse 3 naar klasse 4: D. Heijboer, P. Heijboer, J. Kik, J. de Bakker, J. v. d. Maas, W. Flikweert, W. T. v .d. Have, C. Boot, M. H. Slaager, A. J. v. d. Zande, H. Roks, J .den Boer. VISSERUBERICHTEN Mosselvaartuig werd langer gemaakt Een niet alledaags karwei, dat op de scheepswerf te Bruinisse tot een goed einde werd gebracht, was het inzetten van een stuk van 3 meter lengte in het motormosselvaartuig Bru 68 van Gebrs. Okkerse. Dit karwei is tevens een maatstaf voor de veranderingen die zich geleide lijk in het mosselkwekersbedrijf voltrekken, namelijk van steeds grotere schepen en steeds sterker motoren. Toen dit schip is 1942 door genoemde firma was aange kocht was men algemeen van oor deel, dat het te groot was en men liet er daarom een stuk tussenuit nemen. De laatste jaren betreurde men het 15 jaar eerder genomen besluit en nu ging men er toe over het schip weer met 3 meter te laten verlengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1