FANTASTISCHE SHOW VAN CIRCUS MULLENS TE ZIERIKZEE De vaderlandse jeugd wordt nog goede kansen geboden WERELDGRAANPRODUCTIE IN 1956 GROTER DAN OOIT TEVOREN Het „hooggeacht publiek" genoot Duizenden zagen de boeiende voorstelling treden van de heer Schumann met de prachtige Friese stamboek- hengst „Bento". Edele dieren Het circus is geweesten hoe! Hoog woei 't stof op in de piste, fel klonk de muziek, schoon was de paardrijkunst, scherp roken de dieren cn sensationeel waren de luchtattracties. Het was een wijs besluit van di recteur Jos Mullens zijn kilometers lange stoet rollend materieel en fraaie stoeterij naar Zierikzee te dirigeren: enkele duizenden uit alle delen van het eiland bezochten de voorstellingen. Het „hooggeacht publiek van Schouwen-Duiveland" was voldaan! „Europa's grootste circus presen teert", zo was het publiek aange kondigd en de verwachtingen wa ren hooggespannen. Inderdaad be wezen de attracties dat aan het programma kosten nog moeite wa ren gespaard. Van de verschillende buitenlandse artisten willen we eerst noemen de twee jeugdige Franse contorsionisten Germaine en Gabriël, een sympathiek twee tal, dat op een bijna griezelige wijze boeide door zichzelf en el kaar op de meest ondenkbare wij zen in de knoop te leggen. Ger maine kreeg een rode kleur toen haar namens de directie een fraaie bloemenhulde werd gebracht voor haar vijftiende!verjaardag, die ze dinsdag al werkende vierde. Voetenwerk Een andere buitenlandse attrac tie werd aangekondigd, n.l. „The Castors", als origineel Mexicaans Indianennummer. Over Mexicaans bloed kunnen we niet zo gemakke lijk oordelen, maar wel zagen we het werk van deze ras-artisten, wier stamboom zeker terug moet voeren tot de „vlugvoet-Indianen" gezien het razendsnelle voeten werk. Als gast trad op de beroemde hogeschoolrijder Otto Schumann met het dansende paard Mausi. Mausi danste naar gelang de wens van het publiek samba, polka of zelfs rock en roll, met meesterhand door haar ruiter geleid. Indrukwekkend was ook het op- Willy Mullens presenteerde een vrijheidspotpourri met zes Kauka- sische paarden, edele dieren uit verre streken. Het zaagsel uit de piste stoof tot ver over de tribunes, de zweep knalde regelmatig zonder éénmaal de snuivende dieren te raken. Bizonder genoot het publiek ook van de „ponnies in vrijheid", prach tige dressuur, eveneens door Willy Mullens. Zijn broer Henry jong leerde op een ongezadeld paard behendig met ballen, kegels en vlammende fakkels. Zeer beschaafd en vol vaart was het werk van de tempojongleurs „The 5 d'Angoly's" uit Brazilië. Het tempo waarmee met allerlei voor werpen werd gewerkt was verba zingwekkend. Nog een buitenlandse attractie vroeg de aandacht: de Lehr-family uit Hollywood die een grotendeels muzikale show brachten, op typisch Amerikaanse wijze, van cowboy actie en -muziek tot rock en roll toe. Luchtsensatie Een sensationeel luchtnummer deed begrijpen waarom met val- netten werd gewerkt. De heer Sal- tas verrichtte met assistentie van zijn vrouw en nog enkele mede werksters griezelig werk in de nok van het circus. Imponerend was de sprong van mevr. Saltas vanaf de allerhoogste plaats naar haar in de lucht schommelende echtgenoot en ook haar geblinddoekte sprong. Uiteraard ontbrak bij alles niet de humor, daarvoor zorgden wel de clowns Mais en Manetti. Complete opschudding ontstond toen het pu bliek trachtte ezeltje te rijden op „Napoleon", die hier geheel niet van gediend was. Onvermeld mag vbrder niet blijven het optreden van mevr. José Strassburger met een aantal charmante Engelse poe dels dat aan het begin van het pro gramma een eigen cachet ver leende. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 37. „Die zal ons niet meer verraden", zegt Crimo, als hij ziet hoe Samson bij het verlaten van zijn cel een schuwe blik werpt op de roerloos neerliggende schildwacht. Gehaast duwt hij de ander in de richting van de kerkertrap. „En maak nu, dat je wegkomt! Hier is een mantelProbeer ongemerkt weg te glippende kleine poort aan de zeekant staat openen luister nu goed". De Hertog kijkt zijn dienaar strak aan. „Ik heb El-Kazzar niet goed genoeg geraaktHij leeft nog en Aram is op weg naar hem toe. Als die oude gek gaat praten, is alles verloren! Er is maar één op lossing: het meisje moet sterven!" Inmiddels is in de ridderzaal de feeststemming aanzienlijk gedaald. „Bah", moppert de nar mis noegd, „wat een toestand. Heer Aram naar de stad, Heer Crimo nergens te bekennen en Heer Mario, die zich terugtrekt op zijn kamer! Moet ik, Buffo, de voormalige hofnar van de koning van Castilie, mijn kunsten soms vertonen voor meiden en knechten? Dat is mijn eer te na!" Met een nijdig gebaar grijpt hij een kruik wijn en loopt de zaal uit. Verveeld slentert de nar naar een dei- terrassen van het kasteel. „Wel, hier is tenminste rust", zucht hij, met een blik op de zee, die na het woeden van de storm zacht glinstert in het zilveren maanlicht. Hier broeder, drink eens een flinke teug. Misschien dat de houtwormen stomdronken je kop uitkomen waggelen!" En grinnekend drukt hij de houten kop van zijn narrenstaf tegen de wijnkruik. Maar plotseling kijkt hij ver rast op. De stilte wordt verstoord door sluipende voetstappen en een gestalte, gehuld in een lange mantel, loopt haastig het verlaten terras over en begint de trap naar een der poorten af te dalen SEROOSKERKE Beiaarden maakten eilandtrip Zaterdagmiddag j.l. maakten de ouden van dagen een trip over Schouwen-Duiveland met een ne gental auto's. Om half twee ver trokken de bejaarden van het dorp, waarna via Kerkwerve, Zie rikzee, Ouwerkerk en Oosterland Zijpe werd bereikt, waar 't druk ke verkeer aan de pont in ogen schouw werd genomen. Via het Dijk water ging het op Brouwers haven aan vanwaar werd doorge reden naar de Westhoek. Te Burgh werd gepauzeerd en kregen de reizigsters en reizigers een ver versing aangeboden. Via Burgh- sluis bereikt men weer de eigen gemeente, waar een goedvoorzie- ne koffietafel gereed stond in café Geluk. Na het maal bleven allen nog enige tijd gezellig bijeen. Een woord van dank aan de auto- Om een goede beroepskeuze Eisen van geschooldheid en vakkennis nemen toe (Van een medewerker). De beroepskeuze is in de moder ne tijd een zaak van gewicht. Reeds is de specialisatie zo ver voortge schreden, dat men ook als jongere slechts met moeite terug kan, wan neer men eenmaal een bepaald pad heeft gekozen. Met elke opleiding, in welke richting ook, is veel tijd en geld gemoeid. Beide zijn kost bare zaken waarvan de verspilling veel leed kan veroorzaken, zoveel zelfs, dat men er zijn leven lang de nadelige gevolgen van ondervindt. Veel kosten en tijd,, ook geofferd van de zijde van het bedrijfsleven, hebben tot gevolg dat men op jon gere leeftijd dan voorheen aan zijn maatschappelijke positie wordt vastgeklonken. Kiest men dus zijn toekomst, dan dient de keuze posi tief te zijn en moet men zich met volharding aan de eenmaal aange vatte taak wijden. Moderne ar beidsvoorwaarden completeren dit beeld. Veel meer dan enige tiental len jaren geleden is men er op uit de werknemers aan een bepaalde bedrijfstak of een bepaald bedrijf te binden, o.m. door bedrijfsoplei dingen en dë opname in pensioen fondsen. Op een ruime arbeidsmarkt is het niet gemakkelijk een plaats te vinden. Men moet zich werkend met handen en voeten een positie veroveren. Men slaagt daarom niet behoorlijk of men moet bewezen hebben op het gekozen terrein ca paciteiten te bezitten. Heeft men na vechten iets bereikt, dan zal men niet terugwillen, omdat men weet hoeveel inspanning het heeft ge kost om een zeker punt te bereiken. Te kust en te keur Op een schaarse arbeidsmarkt ligt het keuzeprobleem geheel an ders. Het aanbod van jongeren wordt direct opgenomen. De nieu we deelhebbers aan het maat schappelijk leven kunnen hun keus maken uit een veelvoud van aan biedingen, waaronder er zijn met verlokkende toekomstbeelden, die stellig niet alle in waarheid zullen verkeren. Men dient zich ook als jongere dus goed een beeld te vormen van de werkelijke toekomstkansen en dan is het meer dan eens verstan dig een beter betaald baantje op jeugdige leeftijd, dat na enige jaren op een dood spoor eindigt, te laten schieten voor een toekomst, die in de aanvang slechts „bloed en tra nen" kan bieden, maar die op lan gere termijn een beter fundament geeft voor een zinvolle levensposi tie. Ook nu zal de aankomende ge neratie moeten beseffen dat men het juk in zijn jeugd moet dragen en wij willen er aan toevoegen: meer dan ooit. In een gunstige conjunctuur wordt iedereen min of meer be vangen door de gedachte dat men een graantje moet meepikken uit de welvaartsschuur. Dit kweekt het materialisme aan, dat ook bij de jeugd thans duidelijk waarneem baar is. Men is geneigd goed be taalde werkzaamheden te zoeken, waarbij een minimum aan vakken nis nodig is. Dit standpunt moge voor tijdelijk baten afwerpen, men komt er èn als natie én als enke ling niet ver mee. Dit mogen zij bedenken, die als jongeren door hun ouders in de gelegenheid wor den gesteld nog voortgezet onder wijs te genieten, maar die er nu de voorkeur aan geven zelf geld te gaan verdienen. De eisen stijgen Ook mag dit wel in overweging genomen worden door hen, die wel iswaar een werkkring moeten zoe ken uit financiële noodzaak, maar die daarnaast een zee van vrije tijd verknoeien. De eisen van vakken nis zullen steeds hoger worden naar mate de techniek, de wetenschap der chemie en de rationalisatie van het productieproces voortschrijden. Wie de lectuur over de komende automatisatie volgt, kan er duide lijk uit concluderen, dat de eisen van geschooldheid en vakkennis zullen toenemen. Wie er zich nu op voorbereidt, mogelijk met een min der betaalde maar wel leerzame baan, kan er in de toekomst rijke, ook financiële, vruchten van pluk ken. In dit verband mag de aandacht er op gevestigd worden dat er in de gehele westelijke wereld, ook in Nederland, een geweldig gebrek is aan voldoende onderlegde techni sche krachten op allerlei terrein en dat wij daarin zelfs een achterstand dreigen te boeken met de landen achter het ijzeren gordijn. Is dit te kort wellicht mede ontstaan omdat technische opleidingen veelal een lange aanloop en veel leertijd eisen met een matig inkomen? In de techniek komen uiterste bekwaamheid en bijgevolg hoge be taling pas na nogal veel praktijk jaren. Wordt hierdoor de toeloop naar technische beroepen misschien nadelig beïnvloed? Dit zou van kortzichtigheid getuigen. Het is on ze vaste overtuiging, dat ons land en de wereld in de komende jaren om de meest uiteenlopende soorten vakmensen en beoefenaren der- technische wetenschappen zullen bedelen. Met de maarschalkstaf in de ransel Is dit pleidooi voor meer theore tische voorbereiding en -aanvul ling van het praktisch leven niet desillusionerend voor hen, die zelf geld moeten verdienen en geen langdurige schoolopleiding kunnen kiezen? Dit menen wij te moeten ontken nen. Uitblinkers op elk gebied ko men zeker niet alleen van de hoge- schoolbanken. In onze tijd is de vraag zelfs aan de orde of het on derwijs niet te veel is verstard in theorie en of de theoretische vor ming niet voor een groter deel dan thans moet worden aangevuld met de praktische toepassing, ook tij dens de leertijd. Deze wetenschap en de drang naar kortere werktij den, die steeds meer succes heeft, geeft iedereen zijn kans op stijging op de maatschappelijke ladder. De ze kansen zijn veel groter dan in het verleden toen degenen die een maal in het arbeidsproces waren opgenomen, lange werkdagen met weinig kans op bij studie maakten. De ontwikkeling van het onder wijs in de loop der jaren presen teert in de moderne tijd avondscho len op bijna elk gebied. Tal van in stituten en particuliere leraren be lasten zich daarenboven met oplei dingen voor diploma's, waarvan de verscheidenheid te groot is om op te noemen. Tekenen wij daarbij nog aan dat iedere verstandige werkge ver zijn personeel tegemoet komt hetzij in tijd, hetzij in geld ofwel zijn medewerkers stimuleert door promoties in uitzicht te steHen, dan is daarmee een voldoende bewijs geleverd dat het oude woord van Napoleon: „iedere soldaat heeft de maarschalksstaf in zijn ransel", zeer zeker voor het maatschappe lijk leven van nu nog betekenis heeft. Tenslotte mogen wij er op wij zen dat bijna elke personeelsafde ling van industriële en handelsbe drijven open staat om de jongeren alle inlichtingen over de verschil lende bedrijfstakken te geven. En wie deze wereld van de practijk alom met open armen uitgestrekt ziet staan wachten op hen, die de bloem der natie van morgen zullen zijn, die moet met ons van oordeel zijn, dat de jeugd van nu op aller lei terrein kansen te over heeft, mits zij met verstand kiest en met hoofd en handen van aanpakken weet. (Nadruk verboden). bezitters, die de trip mogelijk maakten en aan de ingezetenen, die op milde wijze hun gaven schonken voor deze tocht, is stel lig op zijn plaats. KERKWERVE Dorp zonder stroom In de nacht van maandag op dinsdag is de gemeente Kerkwerve verstoken geweest van stroom. Reeds maandagavond 6 uur viel het licht uit en het duurde tot dins dagmorgen 8 uur, tot de stroom voorziening weer normaal was. De oorzaak was een kabelstoring in de Kerkweg. Personeel van de P.Z.E. M. was de gehele nacht in de weer om het euvel te verhelpen. Praktijkdiploma machineschrijven Voor het praktijk diploma Ma chineschrijven slaagden van de Openbare Ulo te Zierikzee de vol gende kandidaten: Dames: Cornelia Barendse, Le- vina J. Boot, Wilhelmina Fondse, Adriana de Hooge, Jannetje C. Janse, Thona G. Kraak, Corn. M. Lems, Geertruida Merle, Jacoba Noordhoek, Cornelia Polderman, Maatje J. v. d. Velde. Heren: Antonius Jac. v. Felius, Joost W. Geleijnse, Marius Haring man, Hendrik Harinck, Johannes de Jonge, Marinus C. Mol, Nicolaas J. Slager, Johannes C. Verton, Marinus Vijverberg. De volgende kandidaten der Chr. Ulo te Zierikzee slaagden voor het Praktijk Diploma Machineschrijven Dames: Laurina E. Bij de Vaale, Barendina Timmerman, Janna Spaans, Hendrina Padmos, Maria Kloet, Johanna C. Jonker, Agatha E. Hanse, Johanna Hanse, Lorina de Feijter. Heren: Cornelis P. Wurth, Adri- aan Steenpoorte, Jan H. Overbeeke Cornelis Olree, Cornelis Legemate, Bartel M. Landman, Hermanus A. Koper, Leendert v. d. Graaf, Wil- 'lem Boot, Jacob Bolijn. LAND- EN TUINBOUW Ver. Staten de grootste producent De volgens een overzicht van de economische commissie van het Britse gemenebest inzake de pro- duktie, de handel en het verbruik van granen in het afgelopen jaar, werd in dat jaar in de gehele we reld meer graan geproduceerd dan ooit te voren, met een totaal van 465 miljoen ton. In dit wereldpro- duktiecijfer is echter niet begrepen de produktie van de Sowjet-Unie en van China. De Verenigde Staten waren de grootste producent met 130,1 mil joen ton, gevolgd door India en Pakistan met 55 miljoen ton en Canada met 29,3 miljoen ton. In haar overzicht wijst de com missie erop, dat de produktie van tarwe in het afgelopen jaar kleiner was dan in sommige voorafgaande jaren, als gevolg van de vorst in Europa, doch de maisproduktie be reikte het record van 130 miljoen ton, hetgeen voornamelijk aan de grote oogst in de Verenigde Staten is te danken. De gerstproduktie van 55 miljoen ton was eveneens een record als gevolg van de grote oogsten in west-Europa. Het herstel van de produktie in Azië wordt weerspie geld in de grote wereldproduktie van rijst, welke wordt geraamd op 85 miljoen ton. De hoogste opbrengst per acre ter wereld werd geboekt in noord west-Europa. Denemarken had de grootste op brengst per acre aan tarwe ter we reld, nl. 31,7 hundredweight per acre in 1956/57, gevolgd door En geland met 24,8, west-Duitsland 24,1 en Zweden 18,9. Een record-hooeveelheid van 51,2 miljoen ton aan granen werd in het afgelopen jaar door de pro- duktielanden uitgevoerd. Het grootste deel van de stijging kwam voor rekening van de Noord- amerikaanse tarweuitvoer ter com pensatie van de vorstschade in west-Europa, vooral in Frankrijk. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en omstreken Uitslag van het concours Orleans op 13 juli 1957. J. M. Kloet, Brouwershaven l 5, 13; J. Geelhoed, Zonnemaire 2; G. Flikweert, Zonnemaire 3, 6, 10; L. J. v. d. Wielen, Brouwershaven 4, 11; J. J. v. Almenkerk, Noord- gouwe 7; Joh. Flikweert, Dreischor 8, 12; L. J. Fonteine, Dreischor 9; L. Platteschorre, Brouwershaven 14, 15; C. Wesdorp, Br.haven 16. De heer J. M. Kloet won het be kertje dat door de vereniging be schikbaar gesteld is. Wandeltocht V.V.V. Renesse Zaterdag 27 juli a.s. organiseert de V.V.V. „Renesse" haar 3e V.V.V. Wandeltocht. Deze tocht gaat door de mooiste gedeelten van Schou- wen's Westhoek. Ingeschreven kan worden voor de 25 km.- of de 15 km.-tocht. De 25 km.-tocht gaat bovendien door de schitterende bossen van de domaniale duinen (het bospad is verhard met tegels). Indien men Schouwens Westhoek nog niet kent, kan men, door mid del van deze tocht, kennis maken met de flora en fauna van deze streek. Ook het schitterende duin gebied kan in al zijn vormen wor den bewonderd. Inschrijven voor deze tochten kan men vanaf 14 uur aan het Dorpshuis te Renesse. Start vanaf het Dorpshuis te Re nesse deelnemers 25 km.-tocht 14.30 uur; 15 km.-tocht 15 uur. Iedere deelnemer, die de gehele tocht vol brengt, ontvangt een fraai herin- neringskruis. MOTORSPORT Sparta neemt deel aan Duitse Ralley Met 8 voertuigen en in totaal 15 personen zal de m.c. „Sparta" op 26, 27 en 28 juli a.s. deelnemen aan de internationale rally Heidelberg- Leimen in Duitsland. Voor deze rally hebben zich niet minder dan 128 deelnemers uit Ntederland aan gemeld, zodat men gevoegelijk zal kunnen spreken van een Neder landse invasie in de universiteits stad aan de Neckar. Heden (don derdagavond te 18.30 uur starten de deelnemers vanaf het „Huis van Nassau" te Zierikzee. De route naar Heidelberg bedraagt ongeveer 500 kilometer. Alle deelnemers moeten vrijdagavond binnen zijn. Wij wen sen de deelnemers een goede reis en veel succes! Kwelling - Excuses - Ritme - Ritus - Fee Negen uur en Tranen Men weet nooit zo wat een (vreemde)-zomer nog in petto heeft, maar men moet bij een hittegolf nooit op bed gaan liggen vrienden, want bij 35 graden is dat geheid een kwelling. Terwijl een tropische zon door de ramen blikkerde en trillend in de kamer bleef hangen, heeft Eilandman lekker toegestopt, zijn eigen hittegolf je beleefd en al leen het denken aan de morgen- koele Schelde, houdt een mens dan op de been, het laatste uiteraard figuurlijk, want niemand staat in zijn bed, zelfs niet bij een hittegolf. Overigens eerst alle excuses voor dit zeer onappetijtelijke en on-zQ- merse onderwerp, maar een mens heeft (soms) te maken, met de din gen, waarmede hij krijgt te maken en er bestaat geen schrijfverbod in ons spreekwoordelijke goede vader land. Daarom hier toch iets over het andere levensritme, helemaal afwijkend van het normale patroon, maar overigens echt een ritme hoor, bv. in een ziekenhuis, waar de dag begint met het wegwissen van het kolengruis uit de ooghoeken 's mor gens om vijf uur. Eilandman heeft zelf gezien, dat de silo van de C.A.V. dan nog wat in flarrige ochtendnevels schuil ging, hoewel de (gebenedijde) Kaaskenswater- visser zijn eerste palinkje al boven het wateroppervlak had gelokt. Nu zo'n vroeg bad komt een zeer on bestemde tijd. Wie heel erg ziek is, dommelt verder de onbestemde dag tegemoet en wie minder ziek is, pakt een oude krant om de periode naar een normaler tijdstip te vul len. Dit normaler tijdstip komt aan zijn trekken met het ontbijt, waar na een uiterst onrustige tijd aan breekt, want wacht even, sinds vijf uur is de vervuiling uiteraard door gegaan en de gevolgen daarvan die nen ongedaan gemaakt. Alle kus sens worden gebeukt en alle lakens glad gestreken, waarna de ledikan ten met een bijtend sop worden af gedaan. Daarna ligt alles er proper bij en wie zich heeft ingesteld op het „andere ritme" (zie boven) haalt zonder hoofdbrekens de vette hap wel, die gevolgd wordt door een wegdommelen in de vergetelheid. Dan breekt het tropische uur aan, met louter ananas, sinaasappelsap en/of andere vloeistoffen, die men anders niet of te weinig tot zich neemt. Eilandman kan niet alles verklappen, bv. niet van het heilig ritueel van de sprei, die soms op een bed behoort en er dan zeer be slist weer niet op thuis behoort. Genoeg zij verder hier te vermel den dat alles verder toegroeit naar het „moment suprème", nl. het be zoekuur, tijdens hetwelk het andere (en echte) levensritme men zich met smart herinnert. Men hoort wat flarden en fragmenten uit het grote leven, maar het is altijd zeer spoedig voorbij en geloof van Eilandman dat ook op vol zomerse dagen, de gordijnen om negen uur dicht gaan, waarna (helaas voor velen) de worsteling met de nacht begint. Gelukkig dat er altijd een goede fee is, in de vorm van een verpleegster, die niet vergeten zal een overmenselijk „welterusten" te laten horen. Of het helpt? Nee, niet altijd, ondanks de goede bedoelingen, want van negen tot vijf uur is een hele ruk. Lang genoeg in ieder geval om zich alle zomerse heerlijkheden van het buitenzie- kenhuiselijke leven voor te stellen, die later natuurlijk toch een beetje blijken tegen te vallen. En voor de rest vrienden, hier en daar in zo'n ziekenhuis pijn en tranen, mogelijk ook door de tijd ingepast in het wonderlijke ritme, dat automatisch voert tot de overtuiging: „hier is alles anders dan elders", maar dan toch maar pijn en tranen, zij het met een schepel humor om het dra gelijk te houden voor de mensen die er leven en werken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6