Nijmeegse Vierdaagse niet voor IEDEREEN een pleziertocht VERNIETIGEND BOEK OVER PRAKTIJKEN VAN HET COMMUNISME onderwijs Hartelijk weerzien STAD EN PROVINCIE LAATSTE NIEUWS lekker pittig! DOUWE EGBERTS ZWARE SHAG ORCAM Canada biedt mogelijkheden in de tuinbouw en de veeteelt JE MOET FIT BINNENKOMEN ANDERS 87 uitvallers op tweede dag NIJMEGEN, 24-7. „Kijk", zei de heer Harmse, de 68-jarige inwoner van Amsterdam, op de laatste kilo meters, die hij op deze tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse moest atleggen, „kijk, je moet voor je ple zier kunnen lopen. Je moet fit bin nen komen, dan beleef je plezier aan een vierdaagse, anders beslist niet". De grijsaard, die met zijn pa triarchale baard, zijn wandelstokje en zijn open sandalen zich een faam heeft verworven, had gelijk. Hij kwam fit binnen, maar daar had hij dan ookruim 400 trai ningskilometers voor gelopen. On verstoorbaar schoof hij tussen de rijen toeschouwers door naar het Keizer Karelplein. Wij hebben echter deze dag ook andere tafereeltjes meegemaakt. Wij zagen - aldus een A.N.P.-ver- slaggever - deelnemers, die welis waar de „finish' 'haalden, doch die de laatste kilometers strompelend moesten afleggen, die de N.B.V.L. O.-spreuk „Willen is kunnen" in de praktijk brachten, echter niet op de wijze waarop deze bond dat bedoeld heeft. Zij kwamen binnen. Maar of het ook voor hen een ple ziertocht is geweest? Wij betwijfe len het Het is weer druk geweest langs de wegen, drukker zelfs dan op de eerste dag. Om zes uur in de mor gen zaten de Nijmegenaren al voor hun huizen om de Vierdaagselopers uitgeleide te doen. En ook daarna - ditmaal liep het parcours door het land van Maas en Waal ten westen van Nijmegen - zaten over al de mensen langs de weg. De inwoners van dorpjes als Beuningen, Ewijk, Afferden, Dru ten, Bergharen, Wychen, om er maar enkele te noemen, de inwo ners van de boerenhoeven en de kersenplukkers, die even hun werk in de steek hadden gelaten, toon den belangstelling voor dit kleu rige schouwspel van voorbijgaande wandelaars. De verwachtingen bleken juist het aantal uitvallers was groot, na melijk 87. Donderdag zouden er dus nog 11.875 mogen starten. Geschreven door oud-medewerker van Tito NEW YORK, 25-7. Volgens de Britse Ruslandkenner Edward Crankshaw heeft president Tito's vroegere medewerker Djilas, die thans in een Zuidslavische gevan genis is gedetineerd, „waarschijn lijk het meest vernietigende anti communistische document voort gebracht, dat ooit is geschreven". Het boek, „De nieuwe klasse", is door Crankshaw in het Ameri kaanse tijdschrift „Life" bespro ken. Het zal in augustus te New York worden uitgegeven. Djilas heeft het werk in twee ge deelten uit Zuid-Slavië gesmok keld. Het laatste gedeelte kort voordat hij in november van vorig jaar in hechtenis is genomen. In een brief aan de Amerikaanse uit gever van het boek zegt Djilas, dat het boek moet worden uitgegeven, ongeacht de gevolgen die dit voor hem kan hebben. „De nieuwe klasse' 'heeft zijn be staan te danken aan de noodzaak achterlijke en agrarische landen te industrialiseren. Nadat deze indu strialisering een feit is geworden, kunnen de nieuwe leiders thans niets meer doen dan hun ruwe kracht vergroten en het volk plun deren. De leiding is niet langer scheppend. RUSSEN STELLEN BRITTEN TELEUR LONDEN, 24-7. - Een brief van Boeiganin heeft teleurstelling ge wekt in officiële Britse kringen. Men vindt dat de inhoud weinig vooruitzichten biedt op nauwere betrekkingen tussen Groot-Brittan- nië en de Sowjet-Unie. Over Boelganins suggestie dat de regeringen van de Europese landen en de V.S. zich moeten verplichten militaire en economische hulp te weigeren aan de landen die de vre de verstoren, wordt opgemerkt, dat de V.S., Groot-Brittannië en Frank rijk een dergelijke verplichting reeds op zich genomen hebben toen de West-Europese Unie in het le ven werd geroepen. De Amsterdamse tunnelbouwplannen AMSTERDAM, 24-7. - „B. en w. van Amsterdam moeten tot hun leedwezen mededelen, dat de rege ring heeft vastgehouden aan haar standpunt dat het technisch over leg inzake de IJtunnelbouw tot overeenstemming moet hebben ge leid, voordat nadere beslissingen kunnen worden genomen. Op 23 juli jl. is een breed overleg aange vangen op de grondslag van het bestaande tunnelproject, waarvan het eerste resultaat in een gemeen schappelijk communiqué is vastge legd. B. en w. hebben zich bijzon der verheugd over de warme be langstelling die van zovele zijden in en buiten Amsterdam voor de IJtunnel aan de dag is gelegd. Zij vertrouwen dat de getoonde bur gerzin onverzwakt zal blijven be staan". Dit heeft de loco-burgemeester van Amsterdam, mr. A. de Roos, namens b. en w. meegedeeld in een overzicht van de gang van zaken met betrekking tot de IJtunnel- bouw in de raaddsvergadering. Beperking burgerrechten Amerikaanse negers De Amerikaanse Senaat heeft woensdag gedeeltelijk de kracht ontnomen aan het wetsvoorstel van president Eisenhower betref fende de burgerrechten van de ne gers. De Senaat schrapte nl. de be paling, dat de minister van jsstitie bevoegd is om van federale hoven uitspraken te vragen ter bekrach tiging van alle burgerrechten, waaronder de integratie van de verschillende rassen op de scholen en openbare plaatsen. Door dit amendement, afkomstig van de de mocraat Clinton Anders uit Nieuw- Mexico en de republikein George Aiken uit Vermont wordt niet de bepaling getroffen, dat de minister van justitie machtigt de hulp van tegen schendingen van het stern- federale gerechtshoven in te roepen recht. Winst B.B.A. ROOSENDAAL, 24/7. - De Bra- bantse Buurtspoorwegen en Auto busdiensten (BBA) hebben over het jaar 1956 een winst van een half miljoen gulden geboekt, het hoogste winstsaldo in het ruim 20- jarige bestaan van dit bedrijf. Het aantal vervoerde reizigers steeg ten opzichte van vorig jaar met negen procent tot bijna 34 mil joen. Het vervoer was het grootst op de interlocale lijnen, toeneming op de stadsdiensten van Breda, Til burg en 's-Hertogenbosch bedroeg zeven procent. De BBA beschikt thans over 270 autobussen en 78 vrachtwagens. Twee manneu bij het zwemmen verdronken TERSCHELLING, 24-7. - Van- middag zijn twee vrienden, de 36- jarige gehuwde J. van der Meij uit Tzum (Friesland) en de 23-jarige H. Douwsma uit Oldenhove bij het zwemmen aan het Noordzeestrand op Terschelling ter hoogte van paal 12 door de stroom meegesleurd en verdronken. Het stoffelijk overschot van de heer van der M. spoelde een half uur later weer aan, maar hoewel men nog geruime tijd kunstmatige ademhaling heeft toegepast, heeft men de levensgeesten niet meer kunnen opwekken. Het stoffelijk overschot van de heer D. is nog niet gevonden. Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" - Zierikzee Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. Bal, W. E. van Felius, J. Fluijt, Sirjansland; E. Bal, N. J. v. d. Bos, L. E. van Popering, A. v. d. Werf, Bruinisèe; M. H. Capelle, P. T. v. d. Hulle, H. J. Ista, J. Otte, C. Stouten, Oosterland; C. J. L. Folmer, F. W. C. Peute, J. J. Schiet- tekatte, Nieuwerkerk; A. Hanse, W. G. v. d. Have, P. C. Roskam, M. W. Viergever, Kerkwerve; J. Pan- nekoek, Zierikzee; A. P. v. d. Werf, Ouwerkerk; J. J. Schot, F. A. van Aken, T. W. Beeke, J. L. Berre- voets, L. Heijboer, G. Hilverts, J. B. v. d. Houten, C. Mabelis, C. de Jonge, H. M. Meerdink, C. A. de Ruijter, C. B. Slagboom, K. A. Snij ders, M. Verloo, C. J. v. d. Velde, C. P. v. d. Woestijne, H. A. van IJsseldijk, Zierikzee; J. C. v. d. Sande, C. P. de Vlieger, Zonnemai- re; L. Bal, M. J. J. de Keijzer, M. N. Klippel, C. v. d. Linde Jd., M. G. v. d. Linde Bd., J. C. de Waaij, Dreischor; Th. P. van Beveren, P. J. Bolkenbaas, E. C. Duinhouwer, C. Jonker, E. C. Kristalijn, Brou wershaven; A. C. Bos, Den Osse; A. Evelaar, J. den Hollander, Schuddebeurs; L. Fondse, Kerk werve; L. D. Rozeboom, Renesse; J. de Graaf, J. A. J. Schiettekatte, M. Tanis, G. C. van Tiggelen, K. L. W. Verton, Noordgouwe; A. Stoel Brijdorpe. Op naar Venus De Russische gelèerde Joeri Chlebtsowttsj heeft ver klaard van mening te zyn, dat tussen 1962 en 1967 een raket naar de planeet Venus kan worden gezonden. Men zal hiervoor een vijfdelige raket van in totaal 250 ton nodig hebben. Op een af stand van 350.000 kilometer van de planeet zul de raket beginnen met het uitzenden van gegevens en filmbeelden naar de aarde. Als de rakel de planeet dicht genaderd zal zijn, zal men kunnen vast stellen of er leven op Venus voorkomt. Dr. P. H. Ritter 75 jaar Op 16 augustus zal dr. P. H. Rit ter Jr. zijn 75ste verjaardag vieren. De A.V.R.O. zal in samenwerking met een huldigingscomité op zater dag 28 september des middags een receptie aanbieden. De jubileum Jamboree Donderdag 1 augustus zal in Sut- tonpark (Eng.) de golden jamboree 1957 geopend worden door de her tog van Gloucester. Temidden van 35.000 padvinders uit alle wereld delen kamperen in Suttonpark 1000 Nederlandse jongens en meisjes. In de komende dagen zal de AVRO in samenwerking met de KRO, de NC RV en de Wereldomroep uitzendin gen van de jamboree geven. Deze intieme begroeting vond plaats op het vliegveld Melsbroeck bij Brussel, toen daar koning Leopold en prinses Liliane terugkeerden uit Cortina d'Ampezzo. De gedachte aan het auto-ongeval bij Cortina, dat gelukkig voor de koning en de prinses zo goed afliep maakte het weer zien tussen hen en koning Boudewijn en prins Albert dubbel verheu gend. (Links met rug naar camera koning Boudeioün, rechts prins Albert). ZIERIKZEE Piet Kraak blijft Omdat het niet mogelijk is een hotel të exploiteren in Zieril.^xp en om te spelen en te trainen ïfï Rotterdam heeft de bekende doel- verdediger Piet Kraak besloten geen contract te tekenen bij Feij en- oord, waarvoor enige weken gele den onderhandelingen waren ge opend. Jeugd uit St Hilaire vermaakt zich De jeugdgroep uit de Franse adoptiestad St. Hilaire vermaakt zich uitstekend te Zierikzee. Na een dag rust om van de reisvermoeie- nissen te bekomen, werd gistermid dag per fiets een bezoek gebracht aan de duinstreek. Het weer hield zich aardig goed en daarom namon verschillende leden van het gezel schap van de gelegenheid gebruik in het zilte nat te duiken. De dag werd besloten met een bezoek aan het circus, dat uiteraard bijzonder in de smaak viel. Morgen zal een bezoek worden gebracht aan de sluitcaissons te Ouwerkerk en wordt de groep ontvangen door mevr. Lievense-der Weduwen te Nieuwerkerk. KERKWERVE Kleuterschool mag starten De ministeriële goedkeuring is verleend te starten met de kleu terschool in deze gemeente. Hier voor was een speciale toestemming nodig, omdat het aantal leerlingen kleiner is dan het minimum, ge steld om een kleuterschool te mo gen openen. Er zullen door het schoolbestuur onmiddellijk maatre gelen worden genomen, om een kleuteronderwijzeres aan te trek ken en de nodige onderwijsmate rialen aan te schaffen. NOORDGOUWE Kind te water In een onbewaakt ogenblik ge raakte het 1-jarig dochtertje van de fam. J. S. te Noordgouwe al spe lenderwijs te water in de Kerk- gracht. Hierop begonnen enige an dere kinderen luidkeels om hulp te roepen, welk hulpgeroep de aan dacht trok van een juist passerende wachtmeester der Rijkspolitie le klasse de heer A. Leautaud. Deze bedacht zich geen ogenblik en sprong gekleed te water, waarna hij het genoegen smaakte de dren kelinge, die reeds onder was ge weest, op het droge te kunnen bren gen. Door deze snelle redding kwam het kind, behoudens de schrik en een nat pak, er zonder letsel af. NOORDWELLE De heer J. van Sluijters, lid van de vrijwillige plaatselijke brandweer, slaagde voor pompbe diende. HAAMSTEDE NatuUr wandeltocht V.V.V. Burgh-Haamstede De sportvereniging „Zeemeeu wen" heeft zich evenals vorig jaar belast met de organisatie van twee natuurwandeltochten van V.V.Vj, nl. op 31 juli en 14 augustus a.s, Ook dit jaar zijn in het af te leg gen traject gedeelten opgenomen, die in gewone omstandigheden voor de gasten niet toegankelijk zijn. Zo is bv. door mevr. van Royen- van der Lek de Clercq toestemming gegeven de tocht door het zeer mooie „Zeepe" te leiden. De start vindt plaats vanaf de muziektent te Haamstede, waarna gelopen wordt via de Noordstraat, Kloosterweg en Nieuwe weg naar de duinen, om dan door bovenge noemd „Zeepe" dwars door de dui- nen naar de Uitkijktoren van de waterleiding te gaan. Vandaar over het tegelpad door de duinen door de dennenbossen naar Westen- schouwen. Na vandaar een eind de Prov. weg gevolgd te hebben slaat men rcehts af, om achter Lisiduna om weer op de Prov. weg te ko men, die een eindje terug gelopen wordt om door de Adriaan v. d. Weijdeweg de duinrand te berei ken. Hier volgt men 't pad onder langs de duinen tot aan „Boeijes- bos" (fruitbedrijf) waar men door heen gaat, om vervolgens weer het duinpad te vervolgen tot aan de Tempelput, waarna men door de Slotdreef de finish bij de muziek tent bereikt. Voor de natuur- en wandellief hebbers belooft dit weer een zeer mooie tocht te worden en er wordt dan ook niet aan getwijfeld, of het aantal deelnemers zal dit van het vorig jaar overtreffen, waarom be sloten is deze tocht tweemaal te houden, nl. op 31 juli, start om 6.30 uur en op 14 augustus, start om 6 uur. Zij, die de tocht volbrengen ont vangen een herinneringsmedaille. Men kan zich opgeven op de ge meentehuizen te Burgh en Haam stede, slagerij Tangeman te Haam stede. Vakantieganger verdronken Aan het vuurtorenstrand bij Haamstede is de 25-jarige schilder de heer D. J. Weidema, afkomstig uit Bennekom (Gelderland), tijdens het zwemmen in zee voor de ogen van zijn verloofde verdronken. Weideman was met een vriend en beider verloofdes te Haamstede met vakantie. Het slachtoffer was de zwemkunst machtig, maar heeft zich waarschijnlijk te ver in zee begeven. NIEUWERKERK Onze dorpsgenoot de heer A. L. Hage, -werkzaam in de smederij van de heer Kesteloo alhier, slaagde voor het diploma Kennis van tractoren en landbouwwerk tuigen. Het examen werd gehou den te Slootdorp. De toestand in Oman SJARJAH, 25-7. - Vier Britse Venom-straaljagers hebben don derdagochtend met raketten en boordkanonnen aanvallen gedaan op het grote fort bij Nizwa, het hoofdkwartier van de opstande lingen van de Iman van Oman. De Arabische Liga zou te Cairo van het plan hebben gewaagd om aan de Verenigde Naties de „ge vaarlijke toestand, geschapen dooi de tussenkomst van de Britse strijdkrachten" voor te leggen. Onder toezicht van experts van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek zijn sinds enige dagen opgravingen aan de gang aan de zg. Gruitberg achter het stad huis van Nijmegen. Men is hier nu gestoten op een carcofaag, welke geheel ongeschonden bleek te zijn en vermoedelijk dateert uit de zes de of zevende eeuw. Dit zou kun nen wijzen op een merovingische vondst. De inhoud van de sarcofaag heeft men nog niet kunnen onder zoeken. AMSTERDAM. De 42-jarige Am sterdammer J. Linzell, die volgens de politie een snelheid van 80 a 90 km. gehad moet hebben, is met zijn motor tegen het Rembrandthuis in de Jodenbreestraat te Amsterdam gereden. De man vloog over zijn motor heen en kwam met zijn hoofd tegen een hek terecht. Bij aankomst in het Wilhelminagast- huis bleek hij te zijn overleden De botsing was zo hevig geweest, dat een stoeptrede 32 cm. was ver schoven. Ingezonden mededeling BRUINISSE - De naam van de waarnemend kantoorhouder der P.T.T. te Brui- nisse is M. Kempe en niet zoals door ons gemeld M. Melse. De heer Kempe is afkomstig uit Hoedekens- kerke. Verwachting tot vrijdagavond: Opnieuw regen Over het algemeen veel bewol king met voornamelijk in de noor delijke helft van het land regen; overwegend matige wind tussen west en noordwest; weinig veran dering in temperatuur. 26 juli. Zon op 4.54, onder 20.42. Maan op 4.09, onder 19.46. Nieuwe maan: 27 juli te 5.28. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 juli 2.20 v.m. 14.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 juli 1.46 v.m. 14.16 n.m. Springtij: 29 juli. HET WEERO VERZICHT Boven de Golf van Biscaye en omgeving handhaafde zich een hogedrukgebied waaromheen war me subtropische lucht over Ier land en Engeland naar zuid- en west-Europa wordt getranspor teerd. De begrenzing van deze lucht liep donderdagochtend over Schotland, langs de Engelse kust en vandaar over ons land naar zuid-Duitsland. Langs dit front kwam gistermiddag boven Schot land een storing tot ontwikkeling die nu vergezeld van een regen zone langs de Waddenkust trekt. Voorts komt ten noordwesten van Ierland een actieve oceaandepres sie tot ontwikkeling, die het ko mende etmaal over Schotland naar de Noordzee zal koersen. Deze de pressie zal vooral de wind doen toenemen en opnieuw regen ver oorzaken .zodat de onbestendigheid in het weer toeneemt. De tempe raturen zullen de neiging vertonen iets te dalen. Eindlessen kookcursussen Mannen kunnen koken De kookcursus voor mannen, die aan de Landbouwhuishoudschool gegeven werd van maart tot eind juni werd met een gezamenlijk di ner besloten, waaraan werd deel genomen door de heren: J. M. v. d. Berge, B. den Boer, A. P. Boogerd, A. v. d. Bos, J. v. d. Bos, N. A. Dambruin, M. O. Dijkman, J. M. Groenleer, W. J. Goudzwaard, J. Jonker, J. Monig, J. W. Polderman en M. P. Zorge. De 1-jarige kookcursus voor da mes en de halfjarige kookcursus werden ook met een gezamenlijk diner besloten op 23 juli. Voor de 1-jarige. cursus namen hieraan deel: W. C.-van Oosterom- van Dijke, L. J. Slager-van Dijke, G. J. Bodbijl, A. de Vletter, N. Kooman-Blom, L. Boot, C. G. O. de Meij, N. K. v. d. Graaf-v. d. Bos. Aan de halfjaarlijkse cursus na men deel: J. N. Braai, C. C. van Liere-Saman, C. v. d. Wekken, L. Noordhoek-Beije, C. J. Fokker- Straaijer, D. T. Hanse-Blom, H. Priemis-Meyers, J. C. Groenewe- gen-Hansen, J. H. Geluk-Slaager, D. Verton-Verhage, A. Jonker- Aalbrecht, H. v. d. Bijl-v. d. Nood, N. M. de Haan-Fokker. KANSEN VOOR NEDERLANDERS Nederlandse ondernemer kan aanvullend werken „Wat betreft de Nederlandse landbouwers geloof ik dat zowel voor de tuinbouw als voor de vee teelt nog goede kansen in Canada zijn te vinden, indien de landbou wers althans enige jaren in de leer willen gaan om ervaring op te doen betreffende typisch lokale omstandigheden, zoals klimaat, be werkingswijze, marktmogelijkhe- den, enz." Aldus de heer M. Visser, verte genwoordiger van het Verbond van Nederlandse Werkgevers in Ca nada en directeur van de Mercan tile Bank of Canada te Montreal, tijdens een over de radiozender Hilversum I uitgezonden radio praatje. De heer Visser legde er verder de nadruk op dat de Nederlandse boeren die naar Canada gaan, als plaatsvervangers beschouwd moe ten worden van de Canadese boe ren, daar deze de voorkeur geven aan werk in de industtrie en de steden. Betreffende de kansen van de Nederlandse ondernemer in Cana da zeide de heer Visser, dat zijn ondernemerstaak een aanvullende moet zijn. Canada is een reusach tig groot land en voor het open leggen zijn dan ook zulke enorme kapitalen nodig, dat zij de draag kracht van vele Nederlandse on dernemingen te boven gaan. In het algemeen geven grote, met Canadees en Amerikaans kapitaal, uitgevoerde projecten echter, di rect of indirect, een bestaansmo gelijkheid aan middelgrote of mis schien zelfs kleinere firma's, bij voorbeeld toeleveringsbedrijven of ondernemingen die indirect profi teren van het geld dat door een groot project in omloop wordt ge bracht. Het is hier dat de Euro pese en in het bijzonder" de Neder landse ondernemer een kans heeft, uiteraard in concurrentie met an deren. Indien hij een open oog heeft voor de moeilijkheden, die vooral in de aanvangsperiode overwon nen moeten worden en zich be perkt tot die projecten die met be scheiden middelen tot uitvoering kunnen worden gebracht, zal de ondernemer in dit welvarende land een gezond bedrijf kunnen opbou wen. De aanloopkosten zijn hoog doch daartegenover staat dat het fiscale klimaat in Canada milder is dan in Nederland, aldus de heer Visser.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2