De gegevens zijn schaarst vaak verward en tegenstrijdig DE ZIERIKZEESCHE COURANT R.A.F.-VLIEGTUIGEN VALLEN AAN IN MASKAT 1000 DODEN BIJ OVERSTROMINGEN IN CHINA Anthropologisch onderzoek in Zeeland Ruim 33 miljard voor Amerikaanse defensie WEGENWACHT STELT HULP-AMBULANCES IN RUIM 13 MILJOEN BESCHIKBAAR GESTELD VOOR VLUCHTELINGEN Kwestie-Oman voor Veiligheidsraad DONDERDAG 25 JULI 1957 ZIERIKZEESCBESNIEUWSBOM ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ci. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' t?97-t889r- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. "T, Tel.' 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ OE VAATE - Tel. 309. Door kinderfietsje aangereden AMSTERDAM, 24-7. - Vanmid- dag is de 42-jarige mevrouw M. J. van der Wiele, toen zij in de Pa- troclosstraat te Amsterdam op het trottoir wandelde, aangereden door het driewielertje van een 6-jarig jongetje. Met inwendige kneuzin gen en een hersenschudding is zij naar het Weesperpleinziekenhuis vervoerd. Opstandigeu in bezit van Amerikaanse wapens BAHREIN, 24-7. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht hebben woensdag een fort te Ikzi, onge veer 80 km ten zuiden van Nlzwa gelegen, bestookt. Zy maakten 12 vluchten en veroorzaakten grote schade, aldus is van officiële zijde in Bahrein meegedeeld. Boven Nizwa z\jn opnieuw pam fletten uitgeworpen, waarin het ultimatum wordt gesteld dat de rebellen zich binnen 48 uur moeten overgeven. Het ultimatum loopt donderdag af. Morgen (donderdag) zal de Britse luchtmacht nieuwe aanvalsvluchten maken. Volgens betrouwbare berichten zijn twee compagnieën van het eerste bataljon Schotse jagers in de afgelopen twee dagen in Bah rein aangekomen om de kleine Britse troepenmacht, die daar ge stationeerd is, te versterken. Een officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woens dag meegedeeld, dat de V.S.„ voor zover hem bekend is, geen verzoek tot Groot-Brittannië zullen richten om geen aanvallen te doen op het gebied van Oman. Hij verklaarde voorts dat de V.S. geen protest hebben ingediend bij Saoedi-Ara- bië en dat dit land niet om goed keuring heeft gevraagd om wa pens, die het van de V.S. heeft ge kregen, te verschepen. Van officiële zijde wordt in het openbaar met kracht ontkend, dat cle opstandige stammen met Ame rikaanse wapens zijn uitgerust, al dus de correspondent van Reuter in Washington. Maar waarnemers in Washington zijn het er vrijwel over eens, dat de volgelingen van de opstandige Iman in het bezit zijn gekomen van Amerikaanse wapens, die .zoals bekend, krach tens een verdrag tussen de V.S. en koning Saoed van Saoedi-Arabië zijn geleverd, aldus de correspon dent. K.L.M.-deskiindige terug uit Biak SCHIPHOL, 24-7. - Met de Super Constellation „Meson" is vandaag de heer H. C. Moulijn, operations manager van het routebedrijf Azië en Australië van de KLM., uit Biak op Schiphol aangekomen. De heer Moulijn verbleef in Ka rachi toen de „Neutron" bij Owi in zee stortte en was de eerste K.L.M. official die na de ramp in Biak aan kwam. Hij vertelde, dat het onder zoek naar deze vliegramp nog in volle gang is. „U begrijpt wel, dat ik niets kan vertellenzolang dit on derzoek niet is afgelopen", aldus de heer Moulijn, die in Nederland besprekingen met de directie zal voeren. Een miljoen mensen dakloos De overstromingen, die sinds 19 juli de provincies Sjantoeng en Kiangsoe in communistisch China teisteren, hebben aan circa duizend mensen het leven gekost. Gebieden met een totaaloppervlakte van 1.100.000 ha kwamen onder water te staan en één miljoen mensen werden dakloos, aldus meldt A.F.P. Reuter daarentegen spreekt van overstromingen in Honan en Sjan toeng en meldt dat er in de pro vincie Sjantoeng meer dan vijf honderd mensen om het leven kwa men. Volgens Reuter zijn Chinese autoriteiten van mening dat eer dere berichten een slechtere in druk van de toestand hebben ge geven dan de feiten uitmaken. Een woordvoerder van het Chi nese ministerie vvoor het toezicht op de rivieren heeft dinsdag mee gedeeld, dat de huidige overstro mingen niet vergeleken kunnen worden met die van 1954 en dat van de grote rivieren tot nog toe niet één buiten haar oevers is ge treden. De overstromingen zijn veroor zaakt door regenval, die in deze periode viermaal zo groot is ge weest als normaal, aldus Reuter. Voor de Gele rivier zijn juli en KLAAR VOOR ACTIE. Op een vliegveld in Nai robi wachten Britse troe pen naast een groot „Be verly" transportvliegtuig gereed om eventueel naar Oman te vertrek ken, indien hun hulp daar vereist is. Voor het zover is, moet er echter „gewacht" worden en dan blijkt een theeketel een prima zetel op ie leverenDe enorme afmetingen van 't vlieg tuig komen goed tot hun recht in vergelijking met de drietons vrachtwagen die er naast staat. Om meerdere kennis van onze provincie In afleveringen zullen wij een artikel publiceren over het „Anthropologisch Onder zoek in Zeeland" van de di recteur van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek dr. J. Huizinga. Het betreft hier een publi- katie voor de afdeling voor Anthropologic van de Rijks universiteit te Utrecht. Met de anthropologische kennis van de Zeeuwse eilanden is het evenzo gesteld als met de anthro pologische kennis van geheel Ne derland: de gegevens zijn schaars, vaak verward en tegenstrijdig. Onderzoek, in het bijzonder ge richt op het verkrijgen van kennis omtrent Zeeland, is in hoofdzaak verricht aan het einde van de vo rige eeuw (vnl. de Man*). De ove rige gegevens omtrent Zeeland kunnen echter worden ontleend aan de onderzoekingen omtrent de an thropologische samenstelling van de Nederlandse bevolking als geheel (Bolk, van den Broek). Waarom echter onderzoek in Zeeland? A. Het probleem van de primaire bewoners van de Zeeuwse eilanden De mening van Bolk (1908, p. 63) „dat de Zeeuwse bevolking niet al leen mag beschouwd worden als de schoonste van ons land, maar ook als een der schoonsten van Europa" is niet de voornaamste drijfveer. De voornaamste argumenten zul len in volgorde worden behandeld. Sinds het einde van de vorige eeuw bestaat er ten aanzien van Zeeland een interessant probleem. De Man verzamelde van een in zee verdwijnend kerkhof aan t strand van Domburg 39 schedels, die, ge zien de verschillende bijvondsten, ongeveer in de 7e-9e eeuw geda teerd konden worden. In tegen stelling tot andere Zeeuwse sche dels, bedroeg de gemiddelde sche delindex slechts 75,0, terwijl er slechts 8 brachycranen (index 8Q,0) onder voorkwamen. Een dergelijke graad van doli- chocranie werd indertijd voor ons land aan de Friese bevolking toe gekend, zodat de Man op verschil lende plaatsen (1885, 1895) veron derstelde, dat deze strandbewoners verwant zouden zijn aan de Frie zen. Voorzichtig opperde hij zelfs (1885, p. 23 C.Z.), dat zij niet alleen de weinige primaire bewoners van Walcheren zouden zijn geweest, doch misschien ook de oudste be volking van Noord- en Zuid-Beve land, hoewel van deze eilanden geen oude vondsten bekend waren. Dat hij deze langschedeligen in eik geval als de autochtone bevolking van Walcheren beschouwde, zei hij zelfs letterlijk (1895, C.Z., p. 105, 110), waaraan hij toevoegde (C.Z., p. 105), dat deze „ruwe strandbewo ners", „onbeschaafde vissers en boeren" waren, „met weinig gods dienstzin en met uiterst weinig be schaving: dolichocephalcn, gemeen schappelijk behorende tot den Frie- schen of Germaansen stam, die toen ter tijde de Westzijde van Europa bewoonde" (C.Z., p. 101). Willebrord probeerde dan ook in 696 tevergeefs deze mensen te be keren. De craniologische publicaties van de Man verschenen oorspron kelijk in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde, 1885-1889-1895. In 1944 werden deze gebundeld tot „Craniölogica et Ethnografica Ze- landica" (Rotterdam), waaraan de citaten ontleend zijn (C.Z.). DE HONGAARSE VLUCHTELINGEN GENEVE, 24-7. - Van de 193.000 Hongaarse vluchtelingen, van wie er aanvankelijk 174.000 naar Oos tenrijk en 19.000 naar Zuid-Slavië waren uitgeweken, zijn er tot dus ver 150.500 in 34 andere landen op genomen. Dit is meegedeeld door de hoge commissaris voor de vluch telingen, August Lindt. Radio Peking heeft woensdag avond bekend gemaakt, dat de vei ligheidspolitie een opstand tegen het Chinese communistische be wind in de afgelegen, aan Tibet grenzende provincie Tsinghai, heeft onderdrukt. Stewardess „Neutron" overleden 's-GRAVENHAGE, 24-7. Bij de K.L.M. is aan het eind van de mid dag bericht ontvangen uit Biak, dat daar vandaag in het hospitaal is overleden mej. D. J. Klein Klou- wenberg, de stewardess van de „Neutron". Zoals gemeld zijn de ouders van mej. Klein Klouwenberg vorige week naar Biak gevlogen. Zij zijn daar zaterdag j.l. aangekomen. WASHINGTON, 24-7. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden is woensdag akkoord gegaan met het verstrekken van een krediet van 33.759.850.000 dollar aan het departement van Defensie voor het fiscale jaar, dat loopt van 1 juli 1957 tot 30 juni 1958. Dit bedrag is het resultaat van een compromis tussen het eerder door het Huis goedgekeurde be drag van 33.562.725.000 dollar en het door de Senaat aanvaarde be drag van 34.534.229.000 dollar. Nieuwe Engelse serie-wagen 's-GRAVENHAGE, 24-7. De We genwacht van de Koninklijke Toe ristenbond A.N.W.B. zal voortaan alle nieuwe inspectieauto's zodanig uitrusten, dat zy in een handom draai als ambulance voor gewon- denvervoer kunnen worden ge bruikt. Reeds zijn twee dezer wagens, die in de streken ten noorden van Den Haag, Leiden en Gouda in het noor den van Zuid-Holland en in Noord- Holland tot halverwege de afsluit dijk dagelijks op de weg zijn, met een nieuwe installatie uitgerust. De andere inspectiewagens zullen ge leidelijk bij vervanging tot hulp ambulances worden ingericht. De A.N.W.B. is tot dit besluit gekomen, omdat van de ongeveer 2000 ge wonden bij verkeersongevallen, die jaarlijks door de Wegenwacht wor den verbonden en geholpen, er vrij veel zijn, die een te lange tijd op transport naar een ziekenhuis moe ten wachten. Dit komt eensdeels, omdat het waarschuwingssysteem voor ambulances niet is gecoördi neerd, anderdeels, omdat niet altijd op stel en sprong voor gewonden- vervoer kan worden zorg gedragen. Met behulp van de inspectie-wa gens-hulpambulances hoopt men in samenwerking met behandelende artsen althans enigszins in deze moeilijkheid tegemoet te komen. Men heeft, teneinde een geschikte hulpambulance te kunnen inrich ten, een nieuw type seriewagen van Engelse makelij aangekocht, die zo wel voor het dagelijkse als voor het bijzondere werk geschikt is. augustus de gevaarlijke maanden; voor de Jangste is augustus de meest kritieke maand. Een miljoen arbeiders zijn be zig de oevers en dijken langs deze beide reusachtige rivieren te ver sterken. De bewoners van de be dreigde gebieden zijn geëvacueerd. Kernfysici doen beroep op Eisenhower Een vijftigtal Amerikaanse kern fysici van het atoomcentrum Los Alamos hebben Woensdag in een schrijven aan president Eisenho wer verklaard, dat de politiek van de Verenigde Staten in de eerste plaats gericht moet zijn op maat regelen die de oorlogskansen kun nen verminderen. De technische verbeteringen aan de middelen tot oorlogvoering blijken bij dit doel onbetekenend te zijn, aldus de briefschrijvers. Zij zeggen verder nog, dat als de proeven met kern wapens werkelijk nodig zijn om het gebruik van de kernenergie voor vreedzame doeleinden te bevorde ren, deze proeven onder controle moeten staan van de Verenigde Naties, Festiviteiten te Haamstede Daar deze zomer door de midden stand geen winkelweek georgani seerd wordt, zijn er enkele andere attractie's voor de hier vertoeven de gasten georganiseerd, waarmee a s. zaterdag een aanvang wordt gemaakt. Op die dag komt nl. de hier reeds bekende harmonie „Con cordia" uit Bergen op Zoom een muziekfeest geven, waaraan mede werking wordt verleend door de drumband „De Markiezen" en de kinderdrumband „Kindervréugd', ook beiden uit Bergen op Zoom. Nadat er des middags een muzikale wandeling gemaakt is, wordt des avonds op de speelweide bij de Eeatrixschool een concert gegeven, dat met een taptoe besloten zal worden. Wanneer het weer wat meewerkt belooft dit dus wel een mooie dag te worden. Nederland doet zijn plicht Verhoging van posten op begroting noodzakelijk 's-GRAVENHAGE, 24-7. In een by de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wyzïging van de begroting 1957 van het ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt voorgesteld enige posten van deze begroting te verhogen met bedra gen die Nederland ter beschikking van vluchtelingenhulp heeft ge steld, aan de activiteiten van de Verenigde Naties tydens de Suez- crisis heeft moeten meebetalen en zal geven voor de hulpverlening aan minder-ontwikkelde gebieden. In totaal is aan de vluchtelingen hulp beschikbaar gesteld een be drag van f 13.098.000,dat als volgt werd verdeeld: levensonder houd van Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk f 4.440.000,finan ciering van transport naar landen welke in tweede instantie asyl bie den aan Hongaarse vluchtelingen uit Zuid-Slavië, alsmede aanvul lend hulp voor de vluchtelingen, die langer in Zuid-Slavië blijven f 2.000.000,bijdrage aan perma nente oplossingen voor Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk f 3.800.000,hulp aan Joodse vluchtelingen uit Egypte f 160.000; bijdrage aan Intergouvernementele Comité voor Europese Migratie (ICEM) te Genève (vervoer enige tienduizenden Hongaarse vluchte lingen uit Oostenrijk en Zuid-Sla vië naar overzeese bestemmingen) f 950.000,hulp aan Arabische vluchtelingen in het Midden-Oos ten f 120.000,kosten voor ver blijf van de transit-vluchtelingen, afkomstig uit Hongarije, vertoe vend in Nederland bestemd voor Canada f 380.000,onvoorzien f 1.248.800,—. Kosten Suez-crisis Nederland moet, blijkens de Me morie van Toelichting 171.062,50 dollar bijdragen in de kosten van het leger der Verenigde Naties in Egypte. Voorts heeft Nederland een voorschot van 500.000 dollar aan de V.N. gegeven voor de op ruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal; omtrent terugbetaling van niet-gebruikte gelden is thans nog geen regeling tot stand geko men. In totaal wordt dus voor extra V.N.-activiteiten f 2.573.525 uitgetrokken. Verder wordt de post „hulp aan minder ontwikkelde gebieden" in de begroting verhoogd met een be- draag van f 4.101.200,waarvan f 3.701.200,zijn bestemd als aan deel van Nederland in de kosten van de technische hulp der Ver. Naties aan minder-ontwikkelde ge bieden en f 400.000,ter beschik king van het Kinderfonds der Ver. Naties worden gesteld. BEIROET, 24-7. In Arabische diplomatieke kringen te Beiroet is gezegd dat de kwestie-Oman spoe dig voor de Veiligheidsraad ge bracht zal worden, vanwege de „Britse interventie" aldaar. Tussen het secretariaat van de Arabische Liga en de ledenlanden zou reeds overleg over een beroep op internationale instanties wor den gepleegd. Minister Algera in Zeeland GOES, 24/7. - De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Al gera heeft vandaag een bezoek aan Zeeland gebracht. Het bezoek dien de niet om beleidszaken aan de orde te stellen. De minister wilde zich op de hoogte stellen van de techniek van het Deltaplan en van de vorderingen van de plannen. Op het kantoor van het Drie-eilanden plan te Goes werden vele aspecten van het plan besproken met de des kundigen van de Rijkswaterstaat in Zeeland. De minister bezocht vervolgens de werkhaven tussen Veere en Vrouwenpolder en woon de daarna een demonstratie bij van het vullen van nylon zandzakken. In Wemeldinge werden tenslotte besprekingen gevoerd over de oes tercultuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1