Commissaris der Koningin opende Verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis' input w DE ZIERIKZEESCHE COURANT EX-KONING LEOPOLD HAD AUTO-ONGELUK Amerikaans toestel verongelukt Verklaring van Dulles aangekondigd OOK DECENTRAUSATIE IN OOST-DUITSLAND HERDENKING 90-JARÏG BESTAAN NED. RODE KRUIS MAANDAG 22 JULI 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin Opgenomen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. I, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Cadillac tijdens proefrit over de kop CORTINA DAMPEZZA, 21 juli. Ex-koning Leopold van België en zijn echtgenote, prinses Liliane, hebben kneuzingen opgelopen toen hun auto zondag op een bergweg b(j Cortina Dampezza tweemaal over de kop sloeg en in een grep pel tereecht kwam. Ex-koning Leopold reed in een Cadillac, die men wilde laten zien op een internationaal „concours d'elegance" in de Italiaanse stad Cortina. Toen het ongeluk gebeurde kwam men net van een ritje in de bergen terug. De Italiaanse coureur Farina, die achter ex-koning Leopold reed, trok hem en prinses Liliane uit de resten van de verongelukte wagen en bracht beiden naar hun hotel in Cortina. Ex-koning Leopold en zijn echt genote hadden eerder op de dag de onthulling bijgewoond van een Negen doden TURIJN, 21 juli. Een Ameri kaans marinetoestel met tien in zittenden is zondag nabij Turijn in de bergen neergestort. Slechts één lid van de bemanning overleefde het ongeluk. De man werd met ern stige brandwonden naar een Tu- rijns ziekenhuis gebrcaht. Het toestel nam deel aan de speurtocht naar een ander Ame rikaans vliegtuig, dat met elf men sen aan boord vrijdag op een vlucht van Marokko naar Venetië ver dween on tot nu toe nog niet terug is gevonden. Het verongelukte red dingstoestel was tegen een rots wand gevlogen. Volgens een groep Italiaanse bergbeklimmers, die het ongeluk hoorden gebeuren, zou het toestel door een krachtige en ver raderlijke windvlaag gegrepen kun nen zijn. De Amerkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles,^ zal vanavond (maandag) een uitge breide verklaring voor de radio en televisie afleggen over het Ameri kaanse standpunt in de kwestie van de ontwapening. TEHERAN, 20 juli. Volgens of ficiële cijfers zijn 1.200 mensen om het leven gekomen door de aard beving, die 1 juli j.l. het gebied aan de Kaspische Zee in Perzië ge troffen heeft. Dit is zaterdag door een woordvoerder van het Per zische hof meegedeeld. De schat tingen van het aantal doden liepen na de ramp sterk uiteen - van 20 tot 5.000. DOODVONNISSEN IN HONGARIJE BOEDAPEST, 20 juli. Twee leden van een „contra-revolutionaire ter roristische organisatie", „Federatie van de christelijke jeugd" geheten, zijn zaterdag te Boedapest ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de opstand van vorig jaar. De ter- doodveroordeelden, Ferenc Horvat en Gyorge Spamberger, zouden schuldig zijn aan een poging tot moord en activiteit, welke gericht was op omverwerping van het volksdemocratische reginme. Nog 150 vluchtelingen naar Nederland Aan de Ned. Federatie voor Vluchtelingenhulp heeft de minis ter van justitie toegezegd, te wil len bevorderen, dat een getal van maximaal 150 vluchtelingen, welke zich reeds vele jaren bevinden in vluchtelingenkampen in het buiten land, in 1957 naar Nederland zal kunnen komen, mits het particulier initiatief zich gamat stelt voor de verzorging van deze vluchtelingen. Dit project heeft de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingen thans in voorbereiding. MISS WERELD 1957 Miss Peru heeft de titel miss Wereld verworven. Het is de 18-jarige Gladys Zen der uit Lima. Miss Brazilië is twee de geworden, miss Engeland derde, miss Cuba vierde en miss Duits land vijfde. borstbeeld van de vader van ex- koning Leopold, koning Albert, die - zoals bekend - bij een klimpartij in de Ardennen om het leven kwam. A.F.P. verneemt nader dat de auto bestuurd werd door de prinses van Retie en niet door de ex-koning. Ooggetuigen hadden zich vergist. Beiden zijn er met lichte kneu zingen en schrammen afgekomen. De auto is gedeeltelijk vernield. Ne<l. Rode Kruis telt 616.408 leden De 424 afdelingen, die het Neder landse Rode Kruis in Nederland telt, hebben zich ten doel gesteld om het gezamenlijk aantal leden vóór de viering van de negentigste verjaardag der vereniging te bren gen op 600.000. Dit doel is meer dan bereikt. In de algemene vergadering, die vrij dagmorgen in Seheveningen is ge houden, heeft de voorzitter ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen medegedeeld, dat het Nederland- sche Roode Kruis thans 616.408 le den telt. Met dit ledental is het Rode Kruis niet alleen de grootste ver eniging in den lande - dat was zij reeds enige jaren - maar zij heeft in de loop van haar bewogen ge schiedenis nog nooit zoveel leden gehad. Pakhuisbrand in Amsterdam Zaterdagmorgen tussen zeven en acht uur heeft een flinke brand grote schade aangericht in het be drijf van de N.V. Handelsonderne ming Barro, dat gevestigd is in 2 circa drie eeuwen oude pakhui zen aan de Oude Schans te Amster dam nabij de Houtkopersburgwal. Tegen zeven uur ontdekte men de brand op de tweede etage van het perceel no. 83, waar zich behalve de magazijnen met opgeslagen me taalwaren en gereedschappen ook het kantoor en de toonkamer be vonden. Het vuur sloeg op een ge geven moment met grote kracht naar buiten en toen stond het ge hele, vier verdiepingen tellende pakhuis, in korte tijd in lichter laaie. Toeristisch bezoek blijft gelijk Het toeristisch bezoek aan Ne derland blijft volgens voorlopige indrukken van A.N.V.V. en Hore- caf op ongeveer hetzelfde niveau als in 1956. De vooruitgang van en kele grote toeristencentra bedraagt tot op heden 2 tot 3 percent. Al leen Rotterdam meldt voor de eer ste vijf maanden van dit jaar een toename van 21 procent. De storm rond de foutieve A.- griep berichten in het buitenland is nu vrijwel geheel uitgewoed. Er is een niet bijzonder groot aantal af schrijvingen van besprekingen bin nen gekomen. Een aantal afschrij vingen is, na verdere inlichtingen, toch gekomen. Het Hongaarse vakbondsblad „Nepakarat" maakt melding van „onrust" onder de arbeiders van veel staalfabrieken. Het blad zegt, dat dit te wijten is aan verlaging van hun inkomsten, het gevaar van werkloosheid en gedwongen zon- dagsarbeid. Financiële radio-actie „Bijstand" In het tijdvak van 15 augustus tot en met 28 september 1957 zal een grote financiële actie worden gevoerd ten gunste van het natio naal fonds ter bevordering van maatschappelijk werk („Koningin Juliana Fonds"). VARA, KRO en VPRO zullen tijdens het voeren van de financiële actie, die gehou den wordt onder de naam „Bij stand", steun verlenen. Het Fonds, dat opgericht werd ter gelegenheid van de troonsbe stijging van Hare Majesteit Konin gin Juliana, die hieraan haar naam heeft willen verbinden, heeft tot doel het verlenen van financiële steun voor de oprichting, uitbrei ding of instandhouding van instel lingen (van alle gezindten) welke zich bezig houden met maatschap pelijk werk. Bromfietser stak plotseling over Vader en drie kinderen verongelukt Het plotseling oversteken van een bromfietser is, naar de politie aanneemt, de oorzaak geweest van een auto-ongeluk, dat zaterdag in de vooravond bij Aarle-Rixtel ge beurde en waarbij de 45-jarige heer K. J. F. Z. Holst uit Arnhem en zijn drie kinderen, een meisje en twee jongens om het leven kwa men. Mevrouw Holst werd zwaar gewond. Zij is in het ziekenhuis te" Helmond opgenomen, evenals de bromfietser, de heer Heimans uit Aarle-Rixtel, die een beenbreuk en zwaar aan het hoofd werd gewond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. Zondagmiddag is in het ziekenhuis te Apeldoorn de 51-jarige G. Wenink uit Apeldoorn overleden tengevolge van ernstige verwondingen, die hij dezer dagen had opgelopen, toen hij in Apel doorn door een caravan, getrokken door een personenauto, werd ge grepen. Hij werd toen met een sche- delbasisfractuur en inwendinge kneuzingen naar het Julianazieken- huis te Apeldoorn overgebracht. HEEMSKERK (N.H.) De 16-ja- rige P. Koelman uit Heemskerk is zondagmiddag tijdens het baden in zee bij het Heemskerkse strand tus sen Wijk aan Zee en Castricum verdronken. Enkele vrienden met wie hij in zee speelde, misten hem op een gegeven moment. Kort daar na heeft men het stoffelijk^ over schot uit zee gehaald. AMSTERDAM. Zondag is op nieuw een record aantal bezoekers op de tentoonstelling „Het Atoom" geweest. Hoewel de tentoonstelling op zondag twee uur korter open is dan op werkdagen, passeerden er ruim 12.000 bezoekers de loketten. 1.000 meer dan de vorige zondag. DEN HAAG. Het 298 b.r.t. me tende motorschip „Nanna" uit Ham burg heeft in de vroege ochtend uren van maandag geseind, dat het ten noorden van het Oostfriese Waddeneiland juist in aanvaring is gekomen met het Britse jacht „Lyddie". Het jacht is gezonken. Van de drie opvarenden werden er twee gered. De derde wordt ver mist. HEEMSKERK. Het 16-jarige meisje Hendrica de Gooyer uit Heemskerk is zondag op de weg tussen deze plaats en Uitgeest door een auto overreden. Ze fietste met enkele jongelui op de weg, ten zij onverwachts een duw kreeg Ze kwam ten val, vlak voor een auto, die niet meer kon uitwijken. In zorgwekkende toestand is het meis je naar het ziekenhuis vervoerd, waar ze later is overleden. Naar Russisch voorbeeld De Oostduitse communistische leiders hebben het Russische voor beeld gevolgd en in principe goed gekeurd dat het Oostduitse staats apparaat gedecentraliseerd wordt, aldus het communistische party- orgaan „Neues Deutschland". De decentralisatie was voorbe reid door partijsecretaris Walter Ulbricht, die het centrale comité van de partij een aantal stellingen over dit onderwerp heeft voorge legd. De departementen, die toezicht uitoefenen op bepaalde fabrieken die van de staat zijn, zullen ver plaatst worden. De fabrieken krij gen een grotere onafhankelijkheid door middel van „verenigingen van fabrieken en staat". Deze verenigingen zullen worden opgericht in de staal- en ijzerindu- strie, de steenkolenmijnen, de ban denindustrie, de kunstvezelindu strie en de filmindustrie. De grote ondernemingen, waar onder de chemische fabrieken van Leuna, de ijzergieterijen in Stalin- stadt en de optische fabrieken Zeiss blijven echter onder rechtstreeks toezicht van de ministeries. Toespraak dr. W. Drees 's-GRAVENHAGE, 20 juli. Mi nister-president dr. XV. Drees heeft bij de viering van het 90-jarig be staan van het Nederlandse Rode Kruis mededeling gedaan, dat een der directeuren van het Rode Kruis, jhr. G. M. Verspyck, bij Koninklijk Besluit benoemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Verspyck dankt deze onder scheiding aan zijn uitstekende werk tijdens de oorlog gedaan. Onder daverend applaus der aan wezigen speldde minister-president Drees de versierselen van de on derscheiding op de jas van Jhr. Verspyck. In een voorafgaande toespraak zeide dr. Drees, dat bij besluit van koning Willem III het Rode Kruis van bovenaf werd voorgeschreven. De organisatie is echter niet dooi de overheid beheerst en steunt ook niet op de overheid. Er kwam een krachtige particuliere ontplooiing, die leeft in ons volk. Sinds 90 jaar is de taak veel breder geworden. Eerst beperkte men zich tot het verzorgen en verplegen van zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, waar ook ter wereld. De taak is uitgebreid tot hulp bij aller lei rampen, epidemieën, honger snood enz. De grote betekenis daarvan hebben we kunnen zien in 1953 en bij de hulp aan de Hon gaarse vluchtelingen. In het geheel van de Nederlandse gezondheids zorg, aldus dr. Drees, neemt het Nederlandse Rode Kruis een uiter mate belangrijke plaats in, onder meer door de bloedtransfusiedienst, de hoornvliescentrale en de moe- dermelkcentrale. Het werk heeft een grote vlucht tot heil van ons volk en - zo nodig - ook tot heil van andere volken genomen. Het Nederlandse Rode Kruis, zo besloot dr. Drees „geeft gelegenheid om de beste eigenschappen van ons volk naar buiten te doen komen". Na mens de regering bracht hij har telijk dank en hulde voor alles wat gepresteerd is en wat gepresteerd wordt. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 25 juli, half acht: ds. Mallan. Initiatief is afgaan op een kans, terwijl anderen wachten op een kans. Beatrix en Irene terug uit Parijs H.H K.K.H.H. de prinsessen Bea trix en Irene zijn per vliegtuig van hun bezoek in Parijs teruggekeerd. Woensdag a.s. zullen zij met H.M. de Koningin en Z.K.H. Prns Bern- hard voor enige dagen naar Londen vertrekken. Zoals bekend brengt het Kon. paar dan een privé-bezoek aan Londen en zal het daar de „Horseshow" en een internationaal springconcours bijwonen. De kinderverlamming De commissie van deskundigen voor kinderverlamming van de We reldgezondheidsorganisatie, die in Genève thans bijeen is, is van oor deel, dat op grote schaal mensen in geënt moeten Worden met een ent stof vervaardigd uit levend virus. Deze stof, die door de mond wordt toegediend, zou langere immuniteit kunnen geven tegen kinderverlam ming. De proeven met de entstof zijn thans zo ver gevorderd, dat in enting van mensen mogelijk is ge worden, zo meent de commissie. Sluitstuk wederopbouw Nieuwerkerk Burgemeester varF; Eeten „gemengde gevoelens vervullen ons" In aanwezigheid van talrijke autoriteiten en genodigden is vrij dagmiddag het nieuwe gemeente lijke verenigingsgebouw te Nieu werkerk, „Ons Dorpshuis" ,door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr, mr. A. F. C. de Casembroot, officieel in ge bruik gesteld. Dit projckt kon wor den gerealiseerd dank zij financiële steun van de Staat der Nederlan den, de stad Amsterdam en de pro vinciale commissie van de Stich ting „Herstel zuidwest-Nederland". In een toespraak in het nieuwe dorpscentrum wees burgemeester A. A. van Eeten er op, dat Nieu werkerk deze dag met gemengde gevoelens begroet. „Enerzijds ver vuld ons de weemoed om ons oude verenigingsgebouw en de personen die er hun activiteiten ontplooiden en die door de ramp van ons wer den weggerukt, anderzijds zijn we met grote dankbaarheid vervuld nu we in juli 1957 dit prachtige nieuwe gebouw in gebruik kunnen nemen", aldus spreker. In het vervolg van zijn rede bracht burgemeester van Eeten naar voren dat men voor de ex ploitatie van het gebouw is aan gewezen op de plaatselijke vereni gingen. Spr. was daarom zeer ver heugd dat vele vertegenwoordigers hiervan bij de ingebruikstelling van het gebouw aanwezig wilden zijn. „De tijd dat men voor een kwartje op de eerste rang zat is voorbij en daarom doe ik een beroep op allen om met elkaar de grote kosten van ex ploitatie op te brengen", aldus spreker. Door de gemeente is een rede lijke tariefregeling ontworpen. Bij b. en w. leeft de hoop dat ook de burgerij van het gebouw gebruik zal maken voor het houden van privé-feesten. Een nieuw dorp De Commissaris der Koningin herinnerde er aan dat Nieuwerkerk de enige rampgemeente is die door de watersnood een goed vereni gingsgebouw heeft verloren. Met het gereedkomen van het Dorpshuis is thans het herstel van het dorp nagenoeg voltooid, het wachten is slechts op de realisering van de rioolwaterzuiveringsinstal latie, naar verwachting medio sep tember a.s. „Er is hier een nieuw dorp ont slaan", aldus vervolgde spr., „maar geen cliché-gemeente". Spr. com plimenteerde het gemeentebestuur voor de durf om tot herbouw van de gemeente over te gaan. „Deze herbouw is voor mij zeer leerzaam geweest", aldus concludeerde de Commissaris, die er voorts nog op wees dat het nieuwe verenigingsgebouw zijn verwachtingen heeft over troffen. „Ik wens U van harte geluk met deze prachtige aanwinst en ik hoop dat tot in lengte van jaren het ver enigingsleven hierin zal mogen bloeien en dat er veel feesten in gehouden zullen worden", aldus besloot de Commissaris. Burgemeester van Eeten wees er hierna nog op dat één ding in Nieuwerkerk nog ontbreekt. Spr. zei nl. „wij zouden zo graag onze toren nog willen terughebben". Maar of dit mogelijk zal zijn zal de toekomst moeten uitwijzen Verbazing Namens de gemeente Amsterdam werd vervolgens het woord ge voerd door de heer P. C. Besanger, die de leiding had bij diverse .hulp acties voor Nieuwerkerk. Spreker toonde zich verbaasd over wat in de gemèente in anderhalf jaar tijds is gepresteerd. Spr. feliciteerde op hartelijke wijze met de nieuwe aanwinst, „die in Amsterdam een zeer goed figuur zou slaan". „Met vreugde heeft Amsterdam een bij drage aan de totstandkoming ge leverd", aldus besloot spr., die nog hoopte dat het gebouw het vereni gingsleven sterk zal mogen stimu leren. Dankbaarheid Burgemeester van Eeten dankte hierna een groot aantal personen die aan de bouw medewerking ver leend hadden. Eerstens complimen teerde spr. de architect ir. 't Hooft, die met veel élan de plannen heeft ontworpen. De heer Verburg, da gelijks opzichter werd pp speciale wijze in het zonnetje gezet, daar met de oplevering van het Dorps huis tevens het eijjde kwam aan zijn actieve dienstperiode in Nieu werkerk. Voorts complimenteerde spr. de aannemers Gebrs. Thijssen uit Rotterdam en Den Haag en de onderaannemers Hanse te Sirjans- land (loodgieterswerk), J. Tanis te Nieuwerkerk (stoffering etc.), M. J. Westrate te Oosteriand (electri- ficatie), firma Lievense te Nieu werkerk (schilderwerk). In zijn dankwoorden betrok spr. ook de districts-opzichter der Centrale Dienst de heer F. Schuiling. Inzonderheid wees burgemeester van Eeten er op dat Nieuwerkerk alleen het nieuwe verenigingsge bouw nimmer tot stand had kun nen brengen, waarom spr. bijzon dere dank bracht aan de instanties die loyale financiële medewerking hadden verleend. Sprekers en geschenken Vele sprekers voerden deze mid dag nog het woord onder aanbie ding van praktische geschenken. Mevr. van Eeten bood namens de afdeling Duiveland der, Platte landsvrouwen een sierlijke water kan aan. De heer H. C. v. d. Zande vertegenwoordigde de polder „Vier Bannen", de Coöp. Boerenleenbank en de Landbouwvereniging en over handigde namens deze organisaties een praktisch projectiescherm. Voorts feliciteerde burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk. De korf balver. „D.S.S.", de IJsvereniging, de mandolineclub, de Oudercom missie der o.l.-school, de Culturele Vereniging, het leesgezelschap „O. K.K." en het Oranjecomité waren vertegenwoordigd door de heer J. J. van Dijk, die een pianolamp aan bood. De heer J. L. v. d. Have sprak vervolgens namens het Groe ne- en Rode Kruis, terwijl de heer D. J. Quist namens de chr. gem. zangvereniging „Eén Naam is onze Hope" een voorzittershamer pre senteerde, Ook spraken nog de ex ploitant van het buffet de heer van Felius onder aanbieding van een klokje, de heren Thijssen, Tanis, 't Hooft en Lievense. Bloemstuk ken waren ontvangen van de firma Gebrs. Huizer te Den Haag, de fir ma's Lievense, Hanse en Tanis als mede van de afdeling Nieuwer kerk van de Algemene Ned. Arbei ders Bond. Van de gemeente kregen een speciale attentie de heer Verburg, alsmede de dames Felius-de Braai en Heijboer-de Bil voor het schoon maken van het gebouw. Zo kreeg Nieuwerkerk dan z(jn verenigingsgebouw, dat opgezet is met het oogmerk spreekbuis te z(jn van alle facetten van het plaatse lijke verenigings- en culturele le ven. „Ons Dorpshuis" is de naam en „ons" wil hier zoveel zeggen als „voor iedereen zonder uitzonde ring". Enkele sprekers attendeer den in deze richting en hoopten dat bij het gebruik van het gebouw de politieke en religieuze gescheiden heid geen rol zal mogen spelen en dat deze zal vervagen tot heil van de gehele dorpsgemeenschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1