ballonvaart tal van vragen rond het delta-projekt Wat de bank U biedt De Twentsche Bank Nederlandse vaart wel! TONEEL EN FILM „DEMETRIUS EN DE GLADIATOREN' (Vervolg op „De Mantel") In de laatste scènes van „De Mantel" gaan Marcellus en Diana, de beide Christen martelaren, hand in hand de dood in, na een schijn proces onder leiding van de waan zinnige, wrede keizer Caligula. In de nu te vertonen film die dit week end in de Concertzaal wordt ver toond, nl. „Demetrius en de Gla diatoren" concentreert de geschie denis zich weer op de voormalige slaaf Demetrius, die uit de handen van Petrus de Mantel ontvangt en verbergt in het huis van de blinde pottenbakker Kaeso. Caligula is be zeten van de idee-fixe dat de Man tel, die Christus op zijn kruisweg droeg, een bijzondere toverkracht bezit en de eigenaar het eeuwige leven schenkt. De Pretorianen krijgen opdracht de Mantel op te sporen. Zo dringen ze ook Kaeso's werkplaats binnen, waar de beeld schone Lucia, die verliefd is op De metrius, het slachtoffer van ruw geweld wordt. Demetrius snelt haar te hulD, maar wordt overmeesterd en voor het tribunaal gedaagd. Daar hoort hij zijn vonnis: hij zal tot gladiator worden opgeleid. Na korte tijd trekt deze gladiator de aandacht van Messalina, de vrouw van Claudius, oom van de keizer. Zij gelast dat Demetrius in het krijt zal treden met de reusachtige Glycon, een favoriet van de garde. Maar deze kampvechter heeft pech en wordt aan de genade van De metrius overgeleverd, doch deze, getrouw aan zijn geloof, weigert zijn tegenstander te doden. Messa lina fluistert Caligula in de over winnaar tegen tijgers te laten vechten. De uitgehongerde roof dieren werpen zich op hun prooi, maar de gladiator weet de woeste dieren stuk voor stuk af te maken. Deze daad maakt hem tot een der favorieten van de garde en Messa lina lijft hem in bij haar hofhou ding, om hem in haar macht te krijgen. In de tempel van Isis, waar Mes salina hogepriesteresse is, zweert Demetrius, nu hij denkt dat zijn geliefde Lucia dood is, zijn geloof af en werpt zich in de armen van Messalina. Op een avond krijgt hij bezoek van Petrus, maar Deme trius wijst hem de deur. Tweestrijd en wroeging achtervolgen hem echter. Caligula draagt Demetrius op de Mantel op te sporen en hij begeeft zich naar de woning van Kaeso, waar ook Petrus aanwezig is en ook Lucia, die hij had dood gewaand. Demetrius knielt naast haar neer en bidtHem komt de kruisiging op Golgotha weer voor ogen en hij herwint zijn Gods vertrouwen. Op dat ogenblik komt Lucie weer tot bewustzijn. Deme trius brengt dan de Mantel naar de keizer om de christenen in Rome voor represailles te behoeden, maar de toverkracht van de Man tel faalt als Caligula een dode weer tot leven wil wekken. Woe dend keert hij zich tot Demetrius, maar deze blijft gespaard omdat de Pretorianen zich nu op de keizer werpen en hem doden. Keizer Clau dius, zijn opvolger, beveelt dat on der zijn regering de christenen niet meer zullen worden vervolgd. De metrius verlaat het paleis als vrij man om zich daarop bij zijn mede christenen enLucia te voegen. Ingezonden mededeling (onder meer!) belegging van Uw spaargelden, verhuur van safeloketten voor het opbergen van waardevolle papieren, reisdeviezen voor Uw buitenlandse vakantie, uitvoering van betalingen in binnen- en buitenland, beheer van vermogens, verstrekking van kredieten, afsluiten van verzieringen, adviezen bij al Uw fnanci'èle transacties. KANTOOR ZIERIKZEE OUDE HAVEN 9 - TELEFOON 9 Uw financiële raadsman Dank zij echtpaar Boesman De Nederlandse ballonvaart gaat zich weer in stijgende belangstel ling verheugen. Wie kent niet de ballonvaarders J. Boesman en me vrouw Nini Boesman? Zij nemen een vooraanstaande plaats in de rij der ballonvaartpioniers in en het is mede dank zij hun activiteit, dat als ergens ter wereld een ballon opstijgt, hier in acht van de tien gevallen Jo of Nini bij betrokken is. Mevrouw Boesman is de eerste vrouw in Nederland, die het brevet voor ballonvaren veroverde. Vóór haar huwèlijk had zij al enige ke ren de sensatie van een opstijging beleefd en kreeg zij al spoedig de smaak te pakken. Nu is het niet zo eenvoudig om in het bezit van zo'n brevet te ko men en er zit wel het een en ander aan vast. Zo moet men tenminste een tiental vaarten geheel alleen maken, waaronder een nachtvlucht waarbij men tenminste gedurende de tijd van drie uren op een 3000 meter hoogte moet blijven zweven. Ook het uitvoeren van een landing, die dan niet altijd onder gunstige weersomstandigheden plaats vindt, staat op het programma. Stuurmanskunst vereist Vooral het landen levert nog al eens moeilijkheden op en kan tot de zwaarste taak van het ballon varen worden gerekend Men moet o.m. over een uitstekende terrein kennis beschikken en snel weten tc hadnelen, wil men niet in prikkel draad terecht komen of met mandje en al door een sloot worden ge trokken. Zelfs komt er grote stuurmans kunst aan te pas. Deze bestaat hoofdzakelijk hierin, dat de ballon vaarder de gasklep - een ventiel, dat boven op de ballon zit - naar believen kan openen om gas te la ten ontsnappen. Meent men nu een geschikt terrein gevonden te heb ben, dan kan men aldus manoeu vrerend dalen. Voorts wordt de hoogte geregeld door een aantal zandzakken, die men als ballast meevoert. Nadert men op zijn vaart een obstakel, dan wordt eenvoudig een stel overboord geworpen om het hogerop te zoeken. Gejaagd door de wind Aangezien een ballon niet over een voortstuwingskracht beschikt, is men geheel en al afhankelijk van de wind. En dit vormt in de bal lonvaart nu juist het avontuurlijke element. Men weet van te voren nooit precies waar en op welke tijd men aankomt. Al naar gelang het veel of weinig waait, kan men de snelheid van de ballon bepalen. Het is wel voorgekomen dat een vaart van 70 km. per uur werd ge haald. Een bijzonderheid is nog, dat bij een complete storm het aan boord volkomen windstil is als ge volg van het feit, dat de ballon steeds een gelijke snelheid heeft als de wind, die hem voortdrijft. Geestelijke en economische problemen stellen Veiligheid blijft hoeksteen van de plannen De technische vragen van het Delta-projekt liggen grotendeels bü de Rijkswaterstaat in den Haag; de menselijke vraagstukken, gees telijk en ecoonmisch, liggen in Zee land, Zuid-Holland en Noord-Bra bant. Het is een grote reeks van vraag stukken. Soms botsen de eisen en mogelijkheden, soms gaan ze sa men. Alle hangen ze in nauw ver band met de technische volvoering van het waterstaatkundige huza renstuk van de sluiting der zee armen. De visserij aan de Oosterschelde wil deze arm open houden of afge sloten door een geperforeerde dijk, zodat men de mossel- en oestercul tuur (14 miljoen opbrengst jaar lijks) zal kunnen voortzetten. Het „technisch onmogelijk" heeft reeds over deze eis geklonken. Dan wil de visserij een proefbassin in het Veersegat onder Veere, waarin een broedplaats voor oesters en een verwateringsplaats voor mosselen „Maak, behalve de perforatie dan ook een schutsluis voor de Veerse visserij met een buitenhaven in de dam", zo vraagt het Economisch Technologisch Instituut te Middel burg. „Maar", zo vragen reken meesters, „wegen deze kosten op tegen een integrale schade vergoeding aan de vissers van Yerseke en hulp aan de ver zorgende bedrijven daar en in Veere? Indien de proef slaagt, zal dan een nieuw te maken oester- en mosselbekken in het Brouwershavense gat óók sla gen? En het menselijk geluk? En de Nederlandse verdiensten aan de uitvoer van mosselen, oesters en garnalen?, zo vragen weer anderen. Landbouwstandpunt De Zeeuwse en west-Brabantse landbouw haakt naar het ogenblik, dat de gesloten Oosterschelde tot een zoet Zeeuws meer zal zijn om gevormd. Zilte en te droge gron den leveren aanzienlijk minder oogst, dan goed bevloeide, ontzoiite grond. Ook in west-Brabant hoort men het argument der centrale ligging met logische aansluiting aan de randstad Holland, de Duitse, Bel gische en Franse nijverheidsgebie- den. „Het, economisch nieuwe, Europa klopt aan de poort van deze tijd en door Brabant zullen de ze nuwen van het landverkeersnet lopen", zo wordt gesteld. Brabant wil geen industrie zien op Flakkee, zoals het plan is ge weest, ter opvanging van een ar- beidsoverschot van west-Brabantse zijde. Zuid-Holland wil dit thans ook niet meer, doch zoekt een (glas) tuinbouw-ontwikkeling voor de Versterkt Saoedi-Arabië het eiland Tiran Van welingelichte zijde te Bei roet is vernomen, dat Saoedi-Ara bië batterijen zware artillerie op het eiland Tiran in de zuidelijke toegang van de Golf van Akaba opstelt. Het eiland Tiran en het na bijgelegen eilandje Sanafir zijn Saoedi-Arabisch rechtsgebied. Drie jaar geleden sloten Egypte en Sa oedi-Arabië een akkoord, waarbij het eerstgenoemde land gerechtigd werd strijdkrachten op deze twee eilandjes te legeren. bevolking aldaar met aangepaste landbouw-njjverheid en voorts ont wikkeling van recreatie-centra. De Planologische diensten De Provinciale Planologische Diensten werken onderling en met het Centrale Planbureau samen. Zij hechten aan het woord „veilig heid", dat in de ontworpen Delta wet de hoeksteen is. Zij stellen de mens en zijn levensgeul centraal en willen een klimaat scheppen, waarin het goed leven en werken zal zijn. De geestelijke leiders in deze streken wikken en wegen over de aanpassing van de bevolking der eilanden en vrij afgesloten gebie den. Vele zijn de rapporten en plannen. Talloos zijn de argumen ten voor het „ja" of „neen" daar van. Het wachten is op de beslis singen van volks vertegen woord i ging en regering. En ondertussen werken nietige mensen en machti ge machines aande mond van het Haringvliet aan de eerste dijk ter wijl ook het Drie-eilandenplan voor Walcheren, Zuid- en Noord-Beve land gestalte krijgt. De vaarweg van Antwerpen Een belangrijk aspekt is ook de vaarweg van Antwerpen naar zee. Hoe zal de aanzanding van een af gesloten Oosterschelde zijn? Zal die aanzanding zich voorbij West- kapelle in de richting Vlissingen voortzetten in het Oostgat, de voor naamste vaarweg naar Antwerpen? Nederlandse waterstaatkundigen menen van niet, doch in Antwerpen is men er niet gerust op. Gefluis terd wordt over een mogelijk pro ces voor het internationale ge rechtshof over deze aangelegenheid. De meesten, die bij het projekt be trokken zijn, maken zich daarover geen zorgen. De Westerschelde zal niet verzanden, ook het Oostgat niet, zo meent men. Zo zijn er tal van vragen rond het zuiver technische Deltavraag- stuk, die de gemoederen bezig hou den. Men verwacht nog vele puzz les, voordat het grote werk zal zijn volbracht. KORTE BERICHTEN ROTTERDAM. De 74-jarige heer M. de Graaf van de Spaansebocht te Rotterdam die in gedachten ver zonken op de spoorwegovergang aan de Laanslootseweg tegen de lokomotief van een rijdende goe derentrein liep, is in het Westerzic- kenhuis aan de opgelopen verwon dingen overleden. Ingezonden mededeling 's-GRAVENHAGE. De 12-jarige Wouter P. was aan het baden in de binnenhavenkom op Scheveningen. Op een gegeven ogenblik raakte de jongen in moeilijkheden. De der tienjarige Bernhard K. begaf zich te water en wist Wouter, die zich tien meter van de kant bevond en reeds in bewusteloze toestand ver keerde te grijpen. Hij zwom met hem naar de kant en gaf hem over aan twee burgers, die zich ook al te water hadden willen begeven. Met succes paste men op de dren keling kunstmatige ademhaling toe waarna de jongen naar het Juliana kinderziekenhuis is overgebracht. De Jordaanse regering heeft be kend gemaakt, dat op zaterdag 27 juli het proces zal beginnen tegen personen, die ervan worden ver dacht een samenzwering tegen ko ning Hoessein op touw te hebben gezet. De verdachten zullen te rechtstaan voor een militaire recht bank. Ingezonden mededeling Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! ARAM - DE HEER DER SLANGEN 34. Op de landweg naar het kasteel Barranca rijdt een eenzame ruiter. Regenvlagen slaan hem in het gezicht en huiverend trekt de man zijn wijde mantel dichter om zich heen. Boven de wild-kol- kende zee siddert met korte tussenpozen een bliksemschicht, on middellijk gevolgd door het doffe gerommel van de donder. Bij een bocht van de weg rijzen plotseling, als een donker silhouet af getekend tegen het felle licht van de bliksem, de trotse muren van de burcht hoog voor hem op. „Aram"mompelt de ruiter pein zend. „Eens, jaren geleden, heb ik een man gekend van die naam, de enige vriend die ik ooit gehad heb"Even later komt de poortwachter in de feestzaal de komst aankondigen van een vreem deling, die de burchtheer dringend wenst te spreken. Verwonderd begeeft Aram zich naar de binnenplaats, maar bij het zien van zijn onverwachte bezoeker maakt zijn verwondering plaats voor stomme verbazing. Dat hagedisachtige gezicht, de grote kikker ogen, dat kan haast niemand anders zijn dan.„Agua!".roept Aram stomverbaasd, „dat is niet mogelijk! Liet ik je niet als slacht offer van de Gouden Horde, levenloos achter in de moerassen van Barbarijè?" - „Aram!" stottert de ander ontroerd, terwijl hij de ridder, bij de schouders grijpt. „Oude strijdmakker! Neen, ik ben destijds voor dood blijven liggen, over de kling gejaagd door de Mongolen van Chamag-Chan, maar een oude Mameluk heeft me weer opgelapt. Maar dat is een lang verhaal. Nu is er iets anders aan de orde. In de stad ligt een Oosterling, dodelijk gewond door een dolksteek. Hij moet u dringend spreken, voordat zijn kaarsje voor goed uitgaat!" - „Een Oosterling?" vraagt Aram verrast, „dat moet El-Kazar zijn!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6