Zeilwedstrijden op de Zeeuwse stromen il€U€*> f WIJ OUDERS In feite is het gemakzucht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG IS juli ISSJ N». MUI Leven wordt duurder Het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van 15 mei tot 15 juni een stijging met 4 punten. Het indexcijfer exclusief de AO.W. steeg van 111 naar 115 en het indexcijfer inclusief de A. O.W. van 116 naar 120. Deze belangrijke stijging deed zich in hoofdzaak voor in de sec tor voeding (van 115 naar 124) en wel met name bij de nieuwe aard appelen, het zomerfruit (aardbeien en kersen) en de nieuwe haring. Het indexcijfer voor groenten, dat de vorige maand een belangrijke stijging onderging, vertoonde deze maand een lichte daling. Nederland helpt Iran 's-GRAVENHAGE, 18 juli. De Nederlandse regering heeft een be drag van f 10.000 ter beschikking gesteld van de regering van Iran voor de aankoop van goederen ter leniging van de nood ontstaan door de recente aardbevingen in dat land. Reeds eerder heeft de Neder landse regering bij monde van de tijdelijk zaakgelastigde mr. N. van Dijl haar deelneming doen betui gen. Ingezonden mededeling Seizoen-Opruiming NU m. 18-22 2.50 m.23-26 2.03 ra. 27-30 3.25 Leuk rood liooea kinder schoentje sterk rubber zooltje. Wrak van Amerikaanse C-47 gevonden De politie te Taipeh heeft mee gedeeld, dat donderdag in het ge bergte ten zuiden van Taipeh op Formosa het wrak is gevonden van een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-47, dat sedert dins dag met zestien personen aan boord werd vermist. Het toestel werd gevonden, nadat boeren in het betrokken gebied de autoriteiten hadden meegedeeld, dat zij een luide knal in het ge bergte hadden gehoord. Waarschuwingssein voor fietsers tegen aanhangwagens De E.V.O. (Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie) deelt mede, dat de hoofdcommissie voor denormalisatie in Nederland gereed is gekomen met het ont werp voor een uniform waarschu wingssein, waardoor wielrijders er op attent worden gemaakt, dat het hen passerende motorvoertuig door een aanhangwagen wordt gevolgd, zodat zij niet zodra de trekkende auto is gepasseerd, denken ruimte genoeg te hebben om naar links te zwenken, maar uiterst rechts te blijven rijden tot ook de aanhang wagen is gepasseerd. De E.O.V. hoopt, dat de ontwik keling zodanig zal zijn, dat het waarschuwingssein algemene toe passing zal vinden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gebeurden er in de jaren 1953-1955 839 ongevallen, waarbij vracht auto's met aanhangwagens en wiel rijders waren betrokken. Slang was ontsnapte inuizenvanger De slang, die zoals is gemeld, door een politie-agent in een ligus terhaag langs de Langegeer te Rotterdam is gevonden, blijkt van een bewoner van Tuindorp Vree wijk te zijn. Hij heeft twee derge lijke huisdieren, die dienst doen als muizenvangers. Eén ervan had kans gezien te ontsnappen. Br ts een Ba SL-rUlMl vlaJctoiJ I ROTTERDAM. Op de Strevels- weg te Rotterdam, op de oversteek plaats bij de Dordtselaan, is de 82- jarige M. J. de Looze uit de Ge- mertstraat, die weifelend overstak, door een personenauto aangere den. Hij was vrijwel op slag dood. A „Het ergste is, dat ik er ruzie over krijg met mijn man", beklaag de zich de jonge moeder. „Natuur lijk is het voor mij ook geen pretje, elke nacht één of twee keer uit bed. Je voelt je 's morgens geen mens. Maar ja, daar berust je in. Daar ben je nu eenmaal moeder voor. Het hoort erbij, dus vooruit maar. Maar mijn man krijgt er nu genoeg van. Hij zegt, dat hij recht heeft op een ongestoorde nachtrust en dat hij op zijn werk niets waard is, als hij 's nachts niet behoorlijk slapen kan. Hij zegt, dat ik er voor moet zorgen, dat het kind dóór- slaapt. En als ik zeg, dat ik er niets aan doen kan en het wurm toch al elke keer een fles geef, zo gauw het schreeuwt, dan wordt hij woe dend en zegt, dat er van mijn hele opvoeding niets deugt". „Een fles?" vraag ik verbaasd. „Geeft u dat kind van ruim een jaar nog elke nacht één- of twee maal de fles? Die moest toch allang uit een bekertje drinken". „Als ik hem daarmee 's nachts begin te plagen, gaat hij nog veel harder krijsen. Het lurken aan de fles is het enige, wat hem nog een poosje stil maakt". „Maar hij moest 's nachts hele- móal niets hebben. Een kind van die leeftijd, dat nog elke nacht wakker wordt en gaat huilen, is op zichzelf al een abnormaal ver schijnsel. Wanneer het niet ziek Is althans". Deze moeder volgt een volstrekt verkeerde methode, om het kwaad te bestrijden. Zij gaat ér van uit, dat het kind ten koste van alles gesust moet worden opdat haar man niet gaat mopperen. Dan maar een fles aan zijn mondje! Met dót gevolg, dat zij de verkeerde ge woonte van het kind steeds vaster aankweekt en zij steeds groter moeite zal hebben het hem eenmaal af te leren. Dit kind is er zó aan gewend geraakt, dat het maar even hoeft te kikken en er wordt aan dacht aan hem geschonken, dat hij reageert als een afgestelde wek ker. Bovendien heeft, door het zoet houdertje van de fles, zijn maag zich ingesteld op het ontvangen van voedsel midden in de nacht. Hij wordt dus waarschijnlijk ook al door een gevoel van honger wak ker. „Maar moet ik hem dan maar laten brullen en elke nacht ruzie met mijn man hebben?" vraagt ze wanhopig. „U moet aan uw man in alle re delijkheid vragen, u te helpen hij de opvoeding. U zult beiden moe ten proberen te verdragen en door te zetten. Een paar nachten, een week hóógstens, dan is het uit met het hinderlijk geschreeuw. Dan zal het kind, zoals ieder normaal kind van zijn leeftijd, na de laatste voe ding 's avonds de hele nacht door slapen tot 's morgens toe. U zult alle drie 's morgens uitgerust ont waken; uw humeur zal er wèl bij varen en het kind zal geen twist punt meer vormen tussen u en uw man. Het zal zelfbeheersing kosten. U zult uzelf misschien erg wreed vin den, zo'n arm klein kind maar te laten huilen. Maar in de grond is die verwennerij maar gemakzucht. Liever dan u er in te verdiepen, wat het beste is voor het kind, laat u zich tiranniseren, om hem maar stil te krijgen en van het ge schreeuw af te zijn. Bedenk echter, dat al in het eerste levensjaar be gonnen wordt met de karaktervor ming van het kind. Het is aan de ouders om er een onuitstaanbare dwingeland van te maken, of hem te vormen tot een tevreden, handel baar, evenwichtig mens". MARCELLE. (Nadruk verboden). VISSERIJBERICHTEN DE VISSTAND IN DE NOORDZEE IJMUIDEN, 18 juli. De visserij biologen van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek hebben in een bulletin aan alle vissers en reders vanmorgen verklaard, te hebben moeten concluderen, dat er een groot voedseloverschot in de Noordzee moet zijn en dat ditover schot zonder gevaar voor de vis stand door de visserij kan worden uitgedund. Deze verklaring is gevolgd op de onrust, die de laatste weken ging heersen bij reders en vissers, sinds de Nederlandse visserij zich inten sief ging bezighouden met de vangst van de zgn. zandspiering, een vet visje, dat voor de bereiding van vismeel en visolie bijzonder geschikt is en in grote hoeveel heden wordt aangebracht. Men weet van de kant van de visserij de slechte vangsten van de „gewone visserij" aan het overbe- vissen dezer zandspiering. Volgens de wetenschapsmensen moet de oorzaak niet worden gezocht in de zandspieringvisserij, maar in de Noordzeevisserij als geheel. Te veel schepen vissen op de Noordzee op klein bestek bij elkaar en men maakt op deze wijze de aanspra ken op het kapitaal, dat er aan vis aanwezig is, te zwaar, zodat dit kapitaal langzaam maar zeker in teert. Maandag, dinsdag en woensdag e.k. organiseert de Kon. Roei- en Zeil vereniging ,:De Maas" zeilwedstrijden op de Zeeuwse stromen, waaraan door ongeveer vijftig jachten in verschillende klassen zal worden deel genomen. Woensdagavond de 24e juli wordt koers gezet naar Zierikzee, waar in „Mondragon" de prijsuitreiking zal plaats vinden. Op maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 juli a.s. organiseert de Koninklijke roei- en zeilvereni ging „De Maas", zoals ieder jaar, grote zeilwedstrijden op de Zeeuw se stromen bij Veere. Op 24 juli zal te Zierikzee in restaurant „Mon dragon" de prijsuitreiking plaats hebben. Voor de eerste wedstrijddag, de 22ste, zijn 3 wedstrijdbanen vast gesteld, nl. Stavenisse-Veere, Zijpe- Veere en Zijpe-Zandkreek-Veere. De afvaartlijn voor Zijpe-Veere is uitgezet tussen een piketten-lijn op het zuidelijk havenhoofd van de vluchthaven „Stoofpolder" en start schip. Voor dinsdag 23 staat op het programma de Oosterschelde en de Zandkreek. Woensdag de 24e ko men de zeilers richting Zierikzee voor het traject Veere-Zierikzee. De lijn van aankomst voor deze wedstrijd is hier tussen het finish- schip en het bakentje'van Kurke- nol, oostelijk van het havenhoofd. De prijzen De prijzen bestaan uit dag- en wisselprijzen. Voor de wedstrijden van de 24e is door het zeilcomité Zierikzee een aantal prijzen be schikbaar gesteld. Hieronder be vinden zich enkele fraaie oude gra vures in lijst en kunstvoorwerpen. De eeuwigdurende wisselbeker, de zg. „Atalanta-beker" wordt ver zeild onder alle kruisjachten, zo wel open klasse als kruiserafde ling. Winnaar is het jacht met de kortste berekende tijd in de som van de wedstrijden, gezeild over gelijke banen. De „Mondragon"-wisselzeker, be schikbaar gesteld door wijlen de heer van Toombergen te Zierikzee, moet driemaal achtereen of vijf maal in het geheel gewonnen wor den om in eigendom over te gaan. De Mondragon-beker is 2 maal ge wonnen door de heer v. d. Goede met het jacht „Noorman". Ongeveer 50 jachten, verdeeld in 3 handicap-klassen en een ronde- en platbodem en internationale drakenklasse hebben voor de wed strijden ingeschreven. Voorts is een zilveren boeier- jacht uitgeloofd door een lid van de K.R. en Z.V. „De Maas", die drie maal achtereen of vijfmaal in het geheel gewonnen moet worden om in eigendom over te gaan. Ook is een Zeeuws kunstvoorwerp uitge loofd als dagprijs door de heer F. G. Sprenger, burgemeester van Oostkapelle. Kamers van Koophandel adresseren over verdrag tot oprichting van de E.E.G. De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam en Rot terdam hebben een zeer uitvoerig adres, voorzien van bijlagen, ge richt tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot oprichting van de Europese Economische Gemeen schap. Daarin komen zij tot de slotsom, dat zo ons land mocht besluiten tot de E.E.G. toe te treden, dit toch niet zonder voorbehoud zou die nen te geschieden, ook al zou men tegen zulk een oplossing bezwaren kunnen inbrengen, dan moet toch worden bedacht, dat de partnerlan- den evenzeer deze weg hebben be wandeld. De kamers wijzen er dan op dat vier landen, nl. Frankrijk, Duitsland, Italië en Luxemburg in het verdrag en zijn bijlagen reser ves hebben gemaakt ten aanzien van de volledige werkign van het verdrag, zulks in verband met de bijzondere positie, waarin zij me nen te verkeren. Bijzondere positie van Nederland Er is naar het oordeel van de bei de Kamers van Koophandel geen twijfel aan, dat ook Nederland in een bij zondere positie verkeert. Het is, zeggen zij, het enige land van de gemeenschap, dat zijn overzeese investeringen in cultures en daar op gebaseerde handel grotendeels buiten de gemeenschappelijke markt geplaatst ziet, met alle na delige consequenties van dien. Nederland is bovendien het enige land in west-Europa dat een zo sterke bevolkingsaanwas moet op- Het ontwerp- jeugd-spaarwet Teneinde een zo groot mogelijk aantal jeugdigen te bereiken is het van belang alle spaarinstellingen met inbegrip van de Rijkspost spaarbank en de Boerenleenbanken als uitvoerende organen in te scha kelen. Teneinde dubbele of zelfs veel voudige inschrijvingen door dezelf de spaarder te voorkomen, wordt in de instelling van een centraal register voorzien, waarin de per soonlijke gegevens van alle inge schreven spaarders worden opgeno men en voorts de uittredingen en eventuele onregelmatigheden wor den geregistreerd. De premie zal buiten de heffing van de inkomstenbelasting worden gelaten. vangen op een zo beperkt en van zo weinig natuurlijke rijkdommen voorzien grondgebied. Nederland is ook het enige land van de gemeen schap, waar een zo groot deel van welvaart en werkgelegenheid sa menhangt met en afhankelijk Is van de internationale handel, het inter nationale transport en de zeeha vens. Naar het oordeel van genoemde Kamers bestaat derhalve ook voor Nederland de noodzaak zich ervan te verzekeren, dat bij de ten uit voerlegging van het E.E.G.-verdrag rekening zal worden gehouden met de speciale positie, waarin ons land zich bevindt. PREDIKBEURTEN Zondag 21 juli Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. Bezemer; Ver -gebouw: 9.30 uur ds. v. Royen. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds. v .d. Grift. Burgh: 10 uur ds. Swaak, 7 uur jeugddienst, voorg. dhr. D. van Katwijk. Haam stede: 10 uur ds Buinink, 7 uur ds. Swaak. Renesse: 9 uur cand. A. Blei (jeugddienst), 10 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur prof. dr. A. J. Bronkhorst uit Brussel. Brou wershaven: 11 uur ds. v. Royen. Zonnemaire: 10 uur ds v. Wijck Noordgouwe: 7 uur ds. Buinink (H.A.). Dreischor: 10 uur ds. Duy- vendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 11 uur ds. Rijks. Oosterland: 9.30 uur en 6 u. ds. Rijks. Sirjansiand: 10 en 6.30 uur dhr, W. G. de Jonge uit Vaas- sen. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. C. M. Krijger uit den Haag. St. Phi- lipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Bezemer. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. M. E. Mon- sees uit Dordrecht. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds. Meijer. Renesse: 7.30 uur ds. Schuddebeurs. ScharendUke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Schudde beurs. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Kamper uit Woerden. Nieuwer kerk: 10 en 6 uur dr. Becker. Oos terland: 10 en 3 uur ds. H. L. van Aller uit Geersdijk. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds. J. Spoelstra uit Genemuiden. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Haamstede: 5.30 uur ds. Keizer (in de Chr. Geref kerk). Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. G. J. Buijs uit Papendrecht, 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur godsdienstoefe ning, 6 uur ds. Buijs. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Buijs. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. v.' d. Klis (in het Dorpshuis). Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur lees dienst Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 u. leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 u. ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. H. Wiltink uit Doetinchem. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philips land: 9.30, 2.30 en 6 uur dhr. Ge braad. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur H. Mis (garage hotel ,,'t Wapen van Burgh"). Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. AMSTERDAM. Op de Nieuwe Hemweg nabij de Spaarndammer- dijk te Amsterdam is de 73-jarige wielrijder A. v. d. S. uit Amster dam, toen hij de rijweg wilde over steken, door een personenauto aangereden. Met een ernstige hoofdwond werd de heer v. d. S. naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar hij in de loop van de middag is overleden. Ingezonden mededeling llflIIIIIVIflfl MAZETFABRIEKEM Tl ZEVEMMJtCSM FEUILLETON llllllll "I Illllll '1 Illllll Zwijgend stond ze op, terwijl ze de sigaret uitdrukte en op de grond wierp. Grobbe nam haar bij de ann en opnieuw boog hij voor Dubois, die ook was opgestaan. „Laten we u niet beroven van het genoegen, hier nog een poosje te genieten van het uitzicht. We wensen u veel ple zier". En Hanneke bij de arm mee voerende, liep hij naar zijn wagen. Een halve minuut later reed Grob be met het meisje naast zich de berg weer af, in een snelle vaart de smalle weg op naar Doetinchem. In het spiegeltje had Grobbe gezien, dat Dubois hen vanaf het terras stond na te kijken. In de wagen kwam Hanneke ein delijk tot zichzelf. „Zoiets schofte rigs heb ik in mijn hele leven nog niet meegemaakt", zei ze ziedend. „Kent die man dan helemaal geen fatsoen?" Grobbe schoot in een lach. „Goeie dat zul jij wel het beste we ten, denk ik. Hoe bestaat het Hanneke draaide zich met een ruk om naar haar begeleider en keek hem woedend aan. „Lacht u er nog om?" Bezwerend legde hij een ogen blik zijn hand op haar arm. „Kalm, meisje", - zijn stem klonk heel rus tig - „wees verstandig en bekijk het hele geval van een humoristi sche kant. Dat is verreweg het bes te. Die man heeft gewoon een plank voor zijn kop, anders niet. Die trekt zich van de hele wereld niets aan en gaat gewoon zijn eigen gang. Is dat dus de advokaat Dubois? Ik meen, dat ik wel eens wat van hem gelezen heb". „Hijhij. is een hark. Een ander woord kan ik niet vinden. Wie doet zoiets nu?" „Meneer Dubois", antwoordde hij droogjes. „Je hebt het zelf ervaren" „Ik vind het een toppunt van on beschaamdheid Hij knikte. „Tja, zo zou je het kunnen noemen. Je hebt nu een maal een categorie mensen in de wereld, die er een eigen soort be schaving op na houdt. Overigens, beschaving is maar een dun ver nisje „O.ik kan er niet over uit. ikik geloof, dat ik mijn ont slag neem Hij diepte een pakje sigaretten op en legde het op haar schoot. „Neem een sigaret, dat is veel ver standiger. Dan kalmeer je een beetje". Werktuigelijk nam ze een sigaret en stak die aan. Geruime tijd was in de wagen alleen het zoemen van de motor hoorbaar. Doch opeens zei Hanneke: „Hoe wist hij, dat wij in Elten waren?" Grobbe haalde zijn schouders op. „Misschien heeft hij ons zien ver trekken en heeft hij ons gevolgd. Wie zal het zeggen". „Dat moet haast wel. Wie kan anders in Lunteren weten, dat wij naar Elten zouden gaan? Hebt u het iemand gezegd?" „Ik? Geen sprake van. Welnee, we hebben nogal kalm gereden en hij zal in Lunteren als de wind een wagen gehuurd hebben en ons achterna gereden zijn". door JOKE DE VALK 23 „Wat mankeert hem in 's hemels naam?" Grobbe grinnikte. „Ik weet het wel, maar ik zeg het niet". „Wat? hebben jullie dat soms sa men afgesproken?" Grobbe trapte de rempedaal in een stuurde naar de kant van de weg, waar hij de wagen stilzette. Hanneke keek hem aan en schrok van de veranderde uitdrukking op zijn gezicht. De goedmoedige, vrien delijke treil op zijn gelaat was ver dwenen en het meisje zag de diepe rimpels in zijn voorhoofd. „En dat denk je van mij?" „Sorry, meneer Grobbe, maar ik ben .buiten mezelf. Ikik ben er nog steeds niet overheen". Hij keek haar nadenkend aan en de rimpels op zijn voorhoofd ver dwenen geleidelijk aan. „Hoe lang werk je al bij die meneer Dubois?" „Ruim een jaar. Heb ik dat niet al eens gezegd?" „En je bent natuurlijk elke dag met hem samen?" „Allicht. Dat is te zeggen: me neer is natuurlijk vaak naar de rechtbank. Maar verder is er geen personeel. Ik doe al het schriftelij ke werk, de administratie, de nota's uitschrijven en zo". Grobbe stak een sigaret op een draaide zich verder naar het meisje Zijn trekken verzachtten zich nu geheel en hij begon te lachen. „Je vroeg zo-even: Wat mankeert hem? Zal ik je dat eens zeggen, Hanne ke? Die baas van jou is verliefd op je en bovendien,behoorlijk jaloers". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5