Feeëriek verlicht Zierikzee was gevangen in zuidelijke ritmen Jonge zeehond slikte gummislang in KAAS Ingezonden mededeling doe' meer met Zomeravondfeest werd een uitbundige realiteit Ruim 2000 personen genoten van openlucht-cabaret Parijs is een stad die in het ge heel niet lQkt op Zierikzee, Mont- martre een wjjk die normaal niets gemeen heeft met het Havenplcin. Maar gisterenavond behoefde men maar heel weinig fantasie op te brengen om zich op een Par\jse feestmarkt te wanen. Kort en goed: het eerste Zierik- zeese Zomeravondfeest is een groot succes geworden. Ruim tweedui zend personen genoten voor een luttel geldsbedrag van een amuse mentsprogramma van de bovenste plank, dank zij het voortvarende initiatief van de vereniging „Zie rikzee Ontvangt Vreemdelingen". De eerbiedwaardige monumenten baadden in een feeërieke verlich ting en vormden een stille achter grond van de gezelligheid in het centrum van de stad. Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester heeft dit eerste Zomerfeest geopend met een korte toespraak waarin hij hulde bracht aan de „Z. O.V.", de middenstanders, alsmede aan de R.T.M., voor het inleggen van extra busdiensten. Spr. sprak de hoop uit dat de Zierikzeese Zomeravondfeesten uit zullen mo gen groeien tot een jaarlijks eve nement, dat tot ver buiten het eiland een goede naam zal mogen krijgen, ter verhoging van de toe ristische aantrekkelijkheid van ge heel het eiland. Maria en haar „Muchachos" De liefhebbers van goede ont spanning genoten hierna van een uitstekend cabaret-programma. Hoofdschotel was het optreden van Maria Zamora en haar „Mu chachos" met een werveling van zuidelijke ritmische muziek. Het temperament van de mambo's, rumba's etc. werkte aanstekelijk en bij het tweede optreden weerkaat sten de echo's van het publiek over de duizenden hoofden. Het meeste succes oogstte Maria ongetwijfeld met enkele verzoeknummers, o.a. „El Bayon" en „La Pensée". Beschaafde conference en zang John Pims was een beschaafd conferencier die met bewonderens waardig gemak de onderdelen van het programma aan elkaar laste en overigens een prettige taak had, daar de namen van de artisten borg stonden voor de prestaties en deze op geen enkele wijze moesten wor den opgehemeld. Zo was daar ver der Sonja Oosterman, de hartver- overende chansonnière, die ont roerde met enkele beschaafde lied jes. „Malle vent ja" Toby „Malle vent ja" - Toby Rix - be antwoordde volkomen aan de ver wachtingen die het publiek van dit befaamde fenomeen had gesteld. Zijn door de radio bekend gewor den liedjes, om. „Rosemarie", wa ren meesterlijke creaties. De Pico's zorgden voor gezellige accordeon-muziek en speelden hun bekende potpourrieën, waarbij naar hartelust door het publiek werd meegezongen. Ad "Veen was een zeer innemende figuur, die zich niet alleen een uitstekend pianist toon de, maar ook een humorist met een geheel eigen stijl. Charme en kracht Het neusje van de zalm op acro- batiek-gebied werd geleverd door het Kalmar-trio, dat een bont mo- zaiek van kracht, lenigheid en charme bood. De dodensprong van mr. Kalmaar door een hoepel met vlijmscherpe dolkmessen zal het publiek ongetwijfeld nog lang heu gen. „Wikkel and Wikkel" vertoon den ook lichamelijke verrichtingen die het publiek tot immense span ning brachten. De markt De door de middenstand verzorg de kramen, die in carrévorm om het helverlichte en keurig aange klede podium stonden opgesteld, mochten zich in de pauze en na af loop van de voorstelling in een goe de belangstelling verheugen. Goe de zaken werden hierbij gedaan. De feestelijke stemming werd ten slotte ten top gevoerd toen er ge legenheid was voor het maken van een dansje op de tonen van een pierement. Commentaar De voorzitter van de Z.O.V., de heer M. C. Doeleman, deel de ons desgevraagd mee, dat dit eerste zomerfeest bij het bestuur aan de gestelde ver wachtingen heeft voldaan. „Ook de artisten hebben het hier reusachtig gevonden", aldus de heer Doeleman. Nog nimmer heb ben zij tegen zulk een fantastisch décor gespeeld als gisteren in Zie rikzee. Vol lof waren zij ook over de outillage, het podium en het pu bliek. Enkele pessimistische stem men uit het eiland, die mischien wel graag dit feest hadden zien mislukken, hebben zoals ook wel te verwachten was, geen gelijk ge kregen. Volgende week donderdag, 25 juli, wordt de tweede feestavond gehouden, die verzorgd zal worden door het bekende radio-dansorkest „The Ramblers" o.l.v. Theo Uden Masman en met zang van Jany Bron en Marcel Thielemans. Gezien de populariteit van dit ensemble zal het ook dan niet aan belang^ stelling ontbreken. Dulles over de atoombewapening De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat de Ver. Staten op het ogenblik een methode bestuderen, volgens welke Navo-bondgenoten in oorlogstijd gebruik kunnen ma ken van voorraden atoomwapens, onder controle van de opperbevel hebber van de Navo. Men zoekt naar wegen om in Navo-verband een voorraad atoomwapens te vor men teneinde er voor te zorgen dat de bondgenoten in geval van een aanval niet de V.S. om atoomwa pens behoeven te vragen. Maar Amerika was van mening, dat men met de bestudering nog niet ver genoeg is om een definitief plan op te stellen. UTRECHT. Op rijksweg 12 op de grens tussen Vleuten en Harmeien is de 48-jarige Haagse vrouwenarts H. Tok verongelukt. De arts zat in een auto, die bestuurd werd door zijn vrouw. Zij passeerde, rijdende in de richting Utrecht, een in de zelfde richting rijdende auto. Ver moedelijk doordat zij de betonnen afrastering van de autoweg raakte, verloor zij de macht over het stuur. De wagen slipte en sloeg over de kop. De arts werd uit de wagen ge slingerd en kwam onder de wagen terecht. Zijn vrouw en twee inzit tende kinderen kwamen met de schrik vrij. Een pas geboren zeehond, door de moeder op het strand te Vlieland achtergelaten, was door de familie v. d. Velde uit Groningen vier weken geleden mee naar huis genomen en werd kunstmatig gevoed met behulp van een slang en een trechter. Vijf maal daags kreeg het diertje hierdoor melk met koffieroom en levertraan toe gediend. Maandag jl. schoot de slang los en werd door het dier schielijk ingeslikt. De zeehond werd naar het Noorderdieren park te Emmen overgebracht, waar men het in overleg met de dierenarts van Artis, vloei bare paraffine toediende in de hoop, dat de slang langs de natuurlijke weg te voorschijn zou komen. Toen dit na drie dagen niet gelukte en het dier zichtbaar last kreeg van de slang werd een injectie met apomorfine als braakmiddel toegediend. Dit middel hielp prima, want na een half uur begon de zeehond te kokhalzen en kwam een stuk van de 42 cm. lange en 1 cm. dikke slang te voorschijn en kon deze uit de keel worden verwijderd. De „opgeluchte" zeehond blijft nu in het dierenpark, waar het diertje reeds begint visjes te eten, hetgeen op deze jonge leeftijd een zeldzaamheid is. De Aga Khan ter aarde besteld Heden - vrijdag - zijn de stof felijke resten van de onlangs in Zwitserland overleden Aga Khan ter aarde besteld en wei in Egypte op de binnenplaats van de villa te Noer-es-Salam, in de omgeving van Assoean. Met een Egyptisch vlieg tuig was de kist met het stoffelijk overschot naar Assoean overge bracht. Bij de overbrenging hebben zich wilde tonelen afgespeeld, daar de menigte probeerde in de villa te komen, waar de godsdienstige plechtigheden zouden worden ge houden die aan de begrafenis voor af gingen. Door de nieuwe Aga Khan werd de grote herdenkings dienst in de moskee van Assoean afgelast door het optreden van het „belangstellend" publiek. LANDBOUWHU1SHOUDSCHOOL HAAMSTEDE Eindles met uitreiking der diploma's Voor de woensdagmiddag in het Geref. jeugdgebouw gehouden eind les van de Prot. Chr. landbouw- huishoudschool, bestond flinke be langstelling. De voorzitter van het bestuur, ds. F. van der Grift, opende de bijeen komst met een korte Schriftlezing, waarna hij in gebed voorging. Hier na sprak hij woorden van welkom tot de aanwezige leden van het be stuur, de dames van de commissie van toezicht, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, voorzitter van de commissie voor het landbouwhuis- houdonderwijs, mej. A. v. d. Lee- den, consulente voor het landbouw- huishoudonderwijs van de Z.L.M., de leerlingen en moeders, wethou der M. den Boer en verdere be langstellenden. Hij wees er op, dat in de tegenwoordige tijd vrijwel niets bereikt kan worden zonder diploma, doch het is niet alleen dit diploma dat waarde heeft, maar de kennis die dit diploma vertegen woordigt, die alleen tot gelding kan komen wanneer de bezitter van het diploma deze op de juiste wijze ge bruikt. Met aanhaling van een kort ge dicht, waarin de waarde van een goede huishouding naar voren komt, belichtte de heer ter Haar Romeny het nut van goed huis- houdonderwijs. Hij bracht dank aan de directrice, mej. M. G. J. Niehof, en de leerkrachten aan de school voor het gegeven onder wijs, aan de commissie van toe zicht en aan de ouders, die hun dochters aan de school hebben toe vertrouwd. Hierna reikte hij de diploma's uit. Assistenten Huishouding: Ria Pleune, Jannie de Jonge, Dini Bom, Adri v. d. Wekken, Adri Wandel, Ria Saman, Krina de Meij, Willy Steenland, Willy Jonker, Greetjev. Oord. 2-jarige primaire cursus: Greetje Bolkenbaas, Willy Jansen, Maatje Malipaard, Elly van Dijke, Magda Kramer, Corrie de Feiter, Jannie v. d. Berge, Adri Geluk, Adri Wandel, Rietje Wandel, Ineke de Jonge, Greet Kosten, Adri Oosterling, Ma rie Viergever, Jannie Kosten, Jan nie Manni. 2-jarige cursus costuumnaaien: Dirkje de Feiter, Neeltje Bouw man, Riet Eerland, Corrie de Feiter. De voorzitter verleende daarna het woord aan wethouder M. den Boer, die de leerlingen en de ouders namens het gemeentebestuur ge lukwenste. Hij wees er op dat deze meisjes toch nog maar aan het be gin staan wat hun kennis betreft, voor wat zij later voor een even tueel gezin nodig zullen hebben. Hij sprak de hoop uit, dat er over enige jaren een nieuwe school ge bouwd zal kunnen worden, omdat het bestaansrecht van deze school bewezen is. De directrice van de school, mej. Niehof, dankte in het bijzonder de leerkrachten, alsmede het bestuur der stichting en het bestuur der Z.L.M., voor de samenwerking. Na met een kort woord afscheid te hebben genomen van de leerkrach ten die de school gaan verlaten, nl. mej. A. Vos en dhr. Groenewege, richtte zij zich tot de geslaagde leerlingen. In het bijzonder roemde zij de tweede klasse, omdat dit een klasse was met een prettige sfeer. Na de pauze werd de middag verder gevuld met zang en decla matie onder leiding van mej. Hil- dering en de heer Groenewege. Na een kort slotwoord sloot ds. v. d. Grift met gebed. Ingezonden mededeling TOEKOMSTBESPIEGELING Winkelcentra en een auto voor elk Europees gezin Grote, ver van de stad gelegen winkelcentra met grote parken die plaats bieden aan een volledig ge motoriseerd winkelend publiek en minstens een auto per gezin beho ren tot de mogelijkheden in het Europa van de toekomst. Dit heeft sir William Rootes, de voorzitter van de British Dojlar Exports Council en president van de Rootes groep verklaard in £en lezing over de „Motorisering van Europa" die hij op 18 juli heeft'ge houden op de zesde internationale conferentie van de Zwitserse Mi- gros organisatie in Zurich. Sir William zeide in zijn lezing dat de registratie van auto's in sommige delen van het vasteland van Europa tussen 1950 en 1954 ■was verdubbeld en dat de toene ming in vele gebieden groter was dan de totale toeneming in de twin tig voorafgaande jaren. In de afge lopen twee jaar was deze toene ming nog sterker geworden. Het doel van de Britse auto-fabrikan ten is het mogelijk te maken dat ieder gezin in Europa minstens een auto bezit en dat twee auto's per gezin iets heel gewoons zal worden. Dit, aldus zei hij, zou ertoe mee helpen om winkelcentra van het Amerikaanse type te ontwikkelen. De auto is nu „en psychologische, sociale en economische noodzaak" geworden, evenals de vrachtwagen en de bus een essentieel werktuig van de industrie zijn geworden en als zodanig ook worden erkend. Europese fabrikanten zijn in staat om de toegenomen vraag naar auto's op te vangen. Chroesjtsjef zou de V.S. willen bezoeken Een Russische diplomaat heeft gezegd, dat de leider van de Rus sische communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, een uitnodiging voor een bezoek aan de Ver. Staten gaarne tegemoet zou zien. De tweede secretaris van de Rus sische ambassade te Washington, Gorsjenew zei, dat Chroesjtsjef gaarne de reis zou maken als een tegenbezoek van president Eisen hower aan Rusland. De Russische leider, die nogal reislustig is, heeft in het verleden al laten doorschemeren, dat hij wel graag een bezoek aan de Ver. Sta ten zou brengen. Maar de Vei". Sta ten hebben dit idee nooit aange moedigd. De verklaring van de tweede se cretaris van de Russische ambas sade, die werd afgelegd tijdens een interview voor een radio-station van de hoofdstad, kwam slechts een paar uren nadat president Eisen hower had laten doorschemeren dat een bezoek van de Russische mi nister van Defensie Georgi Zjoekof, welkom zou zijn. De Russische ambassade, die ge woonlijk nergens commentaar op wil leveren, heeft het idee van Eisenhower onmiddellijk een goed idee genoemd. Telefoonkabel F rankrij k-Amerika Te Parijs is donderdag een Frans- Westduits-Amerikaans akkoord ge tekend betreffende de gezamenlijke aanleg en beheer van een transat lantische telefoonkabel tussen Frankrijk en de Ver. Staten. Deze kabel, die de eerste recht streekse telefoonverbinding tussen het Europese vasteland en Ameri ka zal zijn, zal veertig miljoen dol lar kosten en in 1959 worden ge legd. De kabel zal 36 kanalen be vatten, waai'van Frankrijk en Westduitsland er elk dertien kun nen gebruiken. De overige tien zul len aan andere Europese landen 6-jarig meisje overreden Toen zij met haar jongere broer tje speelde op de rijksstraatweg te Nieuw Helvoet, is donderdagavond omstreeks zes uur de 6-jarige Alie Snoeij door een passerende auto bus gegrepen. Zij was vrijwel op slag dood. Ingezonden mededeling Overdenking „Uw akker zult gij niet met tweeërlei zaad bezaaien". Lev. 19 19. Merkwaardig woord uit de bijbel! Er staan nog enkele van die uit spraken. Geeen tweeërlei kleed dragen. Geeen tweeërlei dier voor de ploeg. U vindt dat mede in Deut. 22. Wij bepalen ons bij het boven staande. En nu mag het een Oud- Testamentische en schaduwachtige bepaling zijn, om Israël te leren dat God bepaalde grenzen stelde en onderscheidingen, zou er ook voor onze tijd geen waarschuwing in verborgen liggen? Geen tweeërlei zaad op uw ak ker! Op de akker, waarvoor u ver antwoordelijk bent. Weet u, dat we soms hard bezig kunnen zijn tweeërlei zaad te zaai en, bv. in ons gezin? In onze om geving! Onder hen die ons zijn toe vertrouwd? Wat ik bedoel? Dit: we zijn natuurlijk voor het gezag, voor erkenning van het ge zag, vooarl van het onze - en dan tegelijk maar gezagsondermijnende opmerkingen rondzaaien over die en gene, die ook met gezag zijn be kleed! Tweeërlei zaad! We zijn erg voor het geestelijke, maar strooien we niet tegelijk ma terialistische zaden, door ons jagen en jachten naar rijkdom? We willen eerbied inprenten voor de bijbel en zo, maar - die gemeen zame geestigheden dan met bijbel woorden of psalmregels? We zijn voor de zondag en voor de kerk, maar leven we het ook vóór in de praktijk,, dat onze ge negenheden brandende zijn om de voorhoven des Heren te betreden? Zo niet, dan strooien we tweeërlei zaad. En noem zo maar hp. Als deze vragen op ons afkomen, dan moet ik bij mij zelf zeggen: Ben ik nu tot een zegen, of breek ik af bij al mijn vermeende op bouwen? Wat zijn onze verant woordelijkheden groot! Laat dit ons brengen tot 't gebed: O Here, neig mijn hart en voeg het saam tot de vrees van Uwe Naam. Breng Gij in mijn leven de vaste lijn. Om één ding te doen, één ding te zoeken. Altijd te vragen: Wat wilt Gij. Altijd te zoeken: Uw eer. Om dan onze woorden en daden zo te schikken en te richten, dat er maar één zaad wordt gezaaid: nl. het zaad van Gods Woord, Zijn dienst, Zijn vrees. Dan zal er ook zijn: enerlei vrucht, Gode welbe- hagelijk. En anders: met tweeërlei zaad ook tweeërlei vruchten, zoete maar ook wrange! En dan zien we zo vaak, dat het kwade ten slotte het goede gaat overheersen. We zien tegenwoordig verkeers borden staan. Eerst een, die wijst op een gevaar. En dan even verder: U bent nu gewaarschuwd. Zo is het ook hier. Nieuwerkerk. Dr. J. H. BECKER. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 14 juli: Martha, d. van Leendert Verloo en Catharina Adri- ana van Hus; 15 juli: Marinus Cor- nelis, z. van Jacobus Meertens en Elizabeth Kostense, wonende te Bruinisse; 17 juli: Pieter Cornelis, z. van Aarnout Cijvat en Cornelia Christiaanse; 17 juli: Frederik, z. van Hendrik Johannes van der Doe en Hubrina Antheunisse. Overleden. 10 juli: Jannetje Ma rina Klompe, 83 j., echtgenote van Frans Cornelis van den Bout. Journalisten uit de V.S. naar communistisch China De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft donderdag te kennen gegeven, dat hij bereid is een beperkt aantal Amerikaanse journalisten toestem ming te geven om een bezoek van een half jaar aan communistisch China te brengen. De vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers, tegen wie de minister dit zei, verklaarden echter niet akkoord te kunnen gaan met dit beginsel van een beperkt aan tal. Pogingen om tot een voor alle pai'tijen aanvaardbaar getal te ko men, mislukten. Het „State Department" had tot dusver steeds geweigerd medewer king te verlenen aan journalisten, die Peking willen bezoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2