J Mislukte staatsgreep in Cairo nuft- DE ZIERIKZEESCHE COURANT TREINONTSPORING IN FRANKRIJK BOM AAN BOORD VAN FRANS VLIEGTUIG Gemeenten willen met regering praten over financiering investeringen BRITS WITBOEK OVER DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN VRIJDAG ID JULI 1997 Nu. lBltl 118e Jure /I lit I k/IF SfiHFMNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin Opgenomen 1797» 1899'- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Cfl,c i,ki Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel, 3^( lf, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 1.fffèf/ Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman öchtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. Bli DE VAATE - Tel. 309. Washing ton niet vercast CAIRO, 18 Juli. In Cairo is don derdagavond meegedeeld, dat er een mislukte staatsgreep tegen het regime van president Nasser is ge pleegd. In de mededeling wordt ver klaard, dat een samenzwering van enige voormalige officieren van het leger en voormalige politici, in april J.I., door de regering was ver ijdeld. Onder de samenzweerders be vonden zich mohammed Salah Ed- din, voormalig minister van Bui tenlandse Zaken, en Abdel Fattah Hassan, voormalig minister van Binnenlandse Zaken, aldus de me dedeling. Andere deelnemers aan het komplot waren zeven voorma lige hoge officieren, twee lagere officieren en vijf burgers. Een militair tribunaal van zeven hoge officieren, onder voorzitter schap van brigade-generaal Foead Digwi, is gevormd. Eddin moest president worden De samenzweerders hadden be kend, dat zij van plan waren pre sident Nasser en zijn ministers tij dens een kabinetszitting te ver moorden en dan de macht over te nemen. Salah Eddin zou president worden. De samenzweerders waren voornemens de staatsgreep gewa pend met machinegeweren en ge kleed in militaire uniformen uit te voeren, aldus de bekendmaking. Dr. mohammed Salah Eddin, een Wafdist, was van december 1950 tot januari 1952 minister van Bui tenlandse Zaken tijdens het bewind van koning Faroek, die in 1952 ont troond werd. In april 1954 werd ge meld, dat hij behoorde tot degenen die krachtens een order van het revolutionaire opperbevel en het kabinet voor tien jaar van hun po litieke rechten werden beroofd. Sindsdien hoorde men niets meer van hem. Abdel Fattah Hassan was onder meer (waarnemend) minister van Binnenlandse Zaken ten tijde van Elf doden en vele gewonden AVIGNON, 19 Juli. Kort na mld- dernacht is de sneltrein Nice-Parijs te Bollene, bij Avignon, ontspoord. Berichten melden dat elf personen het leven verloren en minstens 80 werden gewond. Door nog onopgehelderde oor zaak was de trein met een snel heid van 120 km per uur op een zijspoor van het station Bollene- La Croisière gereden. De locomo tief en de eerste twee wagons, waarvan een Wagon-Lits-rijtuig letterlijk in de locomotief is ge schoven, is gekanteld. Drie van de 81 gewonden, die naar ziekenhuizen te Orange en Bollene werden overgebracht, zijn inmiddels bezweken, zodat het do dental tot acht is gestegen. Onder de doden bevindt zich de machinist. Met twee kranen van 80 ton tracht men de totaal vernielde slaapwagen uit de locomotief te trekken en de zeven andere ont spoorde rijtuigen weer op de rails te 2etten. Een afdeling soldaten helpt mee aan het reddingswerk. Een gewonde passagier belde zijn vrouw om haar gerust te stellen, maar viel plotseling dood neer, al dus de Franse politie. Latere berichten meldden dat het dodencijfer tot elf is gestegen. Vol gens de Franse spoorwegen zijn alle gewonden thans naar het zieken huis van Orange overgebracht. Het ziekenhuis deelde mede dat er ver scheidene niet-Fransen onder de gewonden zijn. Meer studenten in Delft Voor het studiejaar 1956-1957 werden aan de technische hoge school te Delft 5511 studenten in geschreven tegen 5138 voor het stu diejaar 1955-'56. Het aantal studen ten in de richting civiel ingenieur steeg van 673 tot 714, werktuigkun dig Ingenieur van 1090 tot 1193 en natuurkundig ingenieur van 394 tot 458. Faroek. Hij heeft ook het bevel ge had over de Egyptische strijd krachten in Soedan. In 1952 werd hem gedurende ongeveer een maand huisarrest opgelegd, omdat hij zou hebben getracht onrust te zaaien. De geheime organisatie, die werd gevormd om de staatsgreep uit te voeren, heette „de vereniging van verdedigers der rechtvaardigheid". Als leider werd genoemd Atef Nas ser. Een andere „samenzweerder", Islam Boely, zou hebben bekend, dat men van plan was president Nasser in een hinderlaag met ma chinegeweren te doden of anders in zijn werkkamer met een revol ver, voorzien van een geluiddem per. Reactie In welingelichte Amerikaanse kringen wordt naar aanleiding van de mededeling omtrent een mis lukte staatsgreep in Egypte gezegd, dat dit nieuws geen algehele ver rassing is. Men had de laatste twee dagen getracht een bericht te be vestigen, dat twaalf personen wa ren gearresteerd wegens een be weerde samenzwering om presi dent Nasser door generaal Naglb, het voormalige staatshoofd, te ver vangen. De proeven niet atoombommen Het hoofdbestuur van het Huma nistisch Verbond zal op het con gres van de internationale unie van humanisten (International Huma- ist and Ethical Union), dat van 26 tot 31 juli in Londen wordt gehou den, een resolutie indienen waarin de aangesloten organisaties wordt verzocht zich tot hun regeringen te wenden „opdat zij als eerste stap de algehele uitbanning van atoom- en waterstof-bomproeven zullen bevorderen" en waarin een beroep wordt gedaan op de organisatie der Verenigde Naties „de toenemende bedreiging der mensheid, die de nachtmerrie van onze generatie is, op te heffen". UTRECHT. Op een overpad aan de Hooftseweg te Rotterdam _i£ een man door een goederentrein aange reden en zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overgebracht. Politie en spoorweg recherche hebben de zaak in on derzoek. Zeventig inzittenden landden veilig in Boston Een toestel van de Air France, met 70 inzittenden aan boord, is vanmorgen vroeg veilig geland in Boston, nadat het kort na z(jn ver trek van het vliegveld New York had gemeld een bom aan boord te hebben. Twee vliegtuigen van de kustwacht hebben het toestel daar op naar New York begeleid. De politie is terstond met een on derzoek begonnen. Donderdagavond werd het kan toor van de Air France in New York opgebeld door een onbekende vrouw, die meedeelde, dat zich een bom in een toestel van de Air France bevond. Daar de Air France niet wist in welk toestel, gaf zij het toestel dat uit New York ver- „Het Zwin" vrij voor publiek Het natuurreservaat „Het Zwin" op de grens tussen België en Ne derland is thans weer opengesteld voor het publiek, nadat het enige maanden geleden tot verboden ge bied was verklaard in verband met de broedtijd van de vogels die er dit seizoen meer hebben genesteld dan in vorige jaren. Ook het Belgisch gedeelte van „Het Zwin" is weer toegankelijk, hoewel de bezoeker daar entree be talen moet. trokken was opdracht te Boston te landen. Bovendien werd een vliegtuig van de maatschappij, dat van New York naar Mexico was vertrokken, naar Montgomery gedirigeerd, waar het inmiddels is aangekomen. Een derde vliegtuig, dat van Syd ney (Nieuw-Schotland) was opge stegen voor een vlucht naar Parijs, kreeg opdracht naar Sydney terug te keren. Ook deze twee toestellen zullen onderzocht worden. Familie van over levenden naar Biak Op uitnodiging van de KLM. zijn enkele familieleden van de overlevenden met de „Meson", die onder gezagvoerder Arriens stond, naar Biak vertrokken. De ouders van de stewardess van de „Neu tron", de heer en mevrouw Klein Klouwenberg bevonden zich in de I.C.A.-hal, toen de heren I. A. Aler en J. A. Bach de faminlieleden een goede reis kwamen wensen, verder de heer en mevrouw J. de Boer, ouders van de heer S. M. de Boer van de K.P.M. te Biak, mevrouw G. Leiker, moeder en de heer F. R. de Vries, schoonvader van de gou vernementsarts D. L. Leiker, wiens echtgenote en kinderen bij de ramp om het leven zijn gekomen. De pre sident-directeur van de K.L.M. heeft zich geruime tijd met deze familieleden onderhouden. Kapitein J. W. Kittinger, Amerikaans luchtmachtofficier, heeft met zijn ballon een hoogte bereikt van 29 km., daarmee een vorig record met 6 km. brekendHij was 7 uur en 35 min. in de lucht, waarvan twee uur op de grootste hoogte. In de mand bevond zich een drukcabine van nog geen diameter en twee meter hoogte, waarin hij In totaal 14 uur achtereen doorbracht. Z.K.H. Prins Bernhard heeft donderdag in Zaandam een nieuwe muni tiefabriek geopend. In deze fabriek wordt de zg. 50 munitie vervaardigd. Op de foto zien we hoe de Prins, na de officiële opening, aan de presi- dent-commissoris de versierselen uitreikt behorende bij het comman deurschap van Oranje Nassau. Schrijven aan minister van Binnenlandse Zaken 's-GRAVENHAGE, 18 juli. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft openbaarheid ge geven aan haar opmerkingen naar aanleiding van het ontwerp van de uiteindelijk door de regering verzonden circulaire aan de ge meenten betreffende de financie ring van investeringen. De vereniging heeft deze opmer kingen, nadat zij het ontwerp voor de ciculaire bestudeerd had, sa mengevat in een brief aan de mi nister van Binnenlandse Zaken, Be- zi^orming en Publiekrechtelijke Bedrij isorgan isatie. In deze brief wordt onder meer gezegd: „Wij kunnen ons niet ont trekken aan het gevoel, dat de re gering met de voorgenomen maa^s regel de weg van de minste weer stand volgt, n.l. daar wil ingrijpen waar dit .administratief en juri disch het gemakkelijkst is. In de kringen van de gemeentebesturen, maar ook ver daarbuiten, zal men het als een bewijs van machte loosheid, maar ook als een onrecht vaardigheid zien, dat de regering wel drastisch ingrijpt bij de ge meenten, maar in andere sectoren de investeringen nagenoeg onge moeid laat. Een verbod van investeringen zonder langlopende leningen is naar onze mening alleen verant woord, wanneer het gepaard gaat met een weloverwogen regeling van de uitzonderingen. Er zal, zeker zolang de huidige noodsituatie voortduurt, meer dan Straaljager voor Koninklijke Marine De eerste Seah'awkstraaljager voor de Koninklijke Marine is thans aan Nederland overgedragen. De machine zal zo spoedig mo gelijk worden overgevlogen naar het marinevliegkamp Valkenburg. Dit type vliegtuig zal, zoals be kend, bestemd zijn om te opereren vanaf Hr. Ms. vliegkampschip „Ka- rel Doorman". Meer van deze marinejagers zul len successievelijk worden afgele verd, waarna het eerste squadron Seahawks medio september offici eel in dienst zal worden gesteld. Internationaal verbond van humanisten Congresfeest te Londen Van 26 tot 31 juli zal in Londen het tweede internationale congres van humanisten worden gehouden, waaraan afgevaardigden uit Ame rika, Engeland, België, Nederland, Duitsland, Noorwegen, India, Ja pan, Oostenrijk, Zuid-Afrlka, Aus tralië, Canada, Frankrijk en Israël zullen deelnemen. Lord Boyd Orr, oud-directeur van de wereldvoedselorganisatie, die erepresident van het congres is, zal het woord voeren over het on derwerp „De mensheid vandaag", terwijl H. J. Muller, de bekende geneticus en Nobelprijswinnaar, een rede zal uitspreken over „De radio-actieve werking® van de atoombom in verband met de men selijke vooruitgang". Verder zal op dit congres ook nog het woord ge voerd worden door de oud-direc teur van de Unesco, Julian Huxley. ooit behoefte bestaan aan een min; of meer permanent overleg tussen de regering en de gemeentebestu ren. Zodanig overleg kan het be grip voor de wederzijdse moeilijk heden en mogelijkheden verhelde-, ren. Het kan de regering de ver zekering geven, dat ook op zichzelf onaangename en door de gemeente besturen ontraden maatregelen met begrip worden ontvangen. Wij van onze kant zijn tot zodanig perma nent overleg gaarne bereid en wij zouden het - zonder hiermede onze hierboven geuitte bezwaren prijs te geven - een winstpunt vinden, in dien dit uit de huidige nood gebo ren zou worden". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Invalide hielp drenkeling De waarnemend burgemeester van Venlo, mr. E. M. O. Haffmans heeft de zilveren medaille van het Carnegie Heldenfonds uitgereikt aan de heer J. Stapper te Venlo. Op 11 mei van dit jaar reed de heer Stapper 's nachts met zijn auto van Luik naar Maastricht, toen hij werd aangehouden door enige onthutste dames, die zijn hulp inriepen voor iemand, die in de Maas gevallen was. Ofschoon de heer Stapper een kunstbeen heeft, begaf hij zich onmiddellijk te wa ter en dank zij zijn vastberaden op treden kon de drenkeling met de uiterste krachtsinspanning op het di'oge gebracht worden. Oudheidkundige vondsten in Roemenië Een boer in de Roemeense plaats Daeni heeft in zijn tnin een partij munten opgegraven die uit de tijd van Alexander de Grote bleken te stammen. Een groep oudheidkun digen ontdekte bij Basarab een in een krijtrots uitgehouwen christe lijke kerk uit de tiende eeuw, op de wanden daarvan komen teke ningen, kruisen en teksten voor. In een brief aan Charles Flory, de voorzitter van het katholieke sociale congres, dat maandag in Bordeaux is begonnen, heeft Paus Pius de twaalfde aangedrongen op krachtige pogingen om de „gesels van de maatschappij" - n.l. echt scheiding en geboortebeperking - te bestrijden. De „English Electric P. 1", het nieuwste model straaljager, dat voor de Engelse luchtmacht werd gebouivd, heeft tijdens proefvluchten het wereldsnelheidsrecord gebroken. Het is bekend, dat_ de 36-jarige test piloot Roland Beaumont verscheidene malen achtereen sneller heeft gevlogen dan 1811.2 km. per uur, het officiële wereldrecord, dat op naam staat van de Engelse testpiloot Peter Swiss. De werkelijke snelheid, die met de P. 1 werd behaald is niet bekend omdat de officiële gegevens nog geheim zijn. Beperkt accoord mogelijk LONDEN, 18 juli. „De vooruit zichten op een beperkt accoord over de ontwapening zpn sedert maart j.I., toen de subcommissie der V.N. voor ontwapening haar werk hervatte, verbeterd", zo ver klaart de Britse regering in een witboek over de stand van zaken btf de besprekingen. De Britse regering stelt vast, dat er in beginsel overeenstemming be staat over een aantal kwesties. Zo zouden de Sow jet-Unie en de V.S. in het eerste stadium van de ont wapening hun troepensterkte tot 2.500.000 man moeten verminderen. Voor Engeland en Frankrijk zou een plafond van 750.000 man gel den. (Men moet echter nog vast stellen, wat er in dit verband on der „troepen" moet worden ver staan. Voorts moeten alle staten in dit eerste stadium hun klassieke be wapening beperken door een uit wisseling van lijsten met wapens, die onder internationaal toezicht in depot zouden moeten worden gehouden. (De gang van zaken met deze lijsten moet echter nog wor den geregeld). Ook zouden de mi litaire begrotingen moeten worden besnoeid. Tevens is men het er over eens dat door middel van controle van uit de lucht en te land gewaakt moet worden tegen een eventuele verrassingsaanval. Tenslotte schijnt men de mening te delen, dat men in eerste instan tie beter maar een gedeeltelijk dan naar een volledig ontwapenings- accoord kan streven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1