Eerste fase Deltaplan geslaagd Nijverheid en Techniek onderwijs STAD EN PROVINCIE kamp zelkepolder herbergt weer internationaal gezelschap kerknieuws aram - de heer der slangen Er wordt hard gewerkt aan Ringdijk in Haringvliet Vier aannemersfirma's, verenigd in de N.V. „Haringvliet", werken op het ogenblik met 500 man per soneel en met voor 25 miljoen gul den aan materieel in het Haring vliet aan een ringdijk, waarbinnen een werkput zal komen voor de bouw van een duizend meter lange spulsluis, een werk, dat op een kleine achttien miljoen gulden is geraamd. De bouw van de rmgdyk is thans zover gevorderd, dat dezer dagen aansluiting is verkregen met een bastion van stortsteen op het kraag stuk, dat by de afbuiging op de noordwestelijke punt is gelegen. De eerste fase van het werk wordt door de deskundigen als geslaagd beschouwd. Het eerste deel van de door Rijkswaterstaat ontworpen plan nen, die tezamen het zgn. Delta plan vormen en beogen enige zee armen in zuid-west Nederland af te sluiten, is de afsluiting van het Haringvliet, de circa vijf kilometer brede zee-arm tussen Voorne-Put- ten en Goeree-Overflakkee. Zou zonder meer een dam in het Ha ringvliet worden opgetrokken, dan zou volgens deskundigen het ge volg zijn, dat de binnenwateren en ook de Nieuwe Waterweg geen vol doende afvloeiing meer zouden hebben. Daarom moet in de dijk tussen genoemde eilanden een spui- sluis komen, die één kilometer breed zal zijn. Gezien de stromingen wordt het beslist nodig geacht allereerst deze sluis te bouwen, en deze diep in de bodem te verankeren. Daarvoor heeft men, zoals de ingenieurs het uitdrukken, een „droge plek" nodig Deze droge plek, de werkput, zal komen binnen de ringdijk, waarvan door de nu verkregen aansluiting een derde gedeelte gereed is geko men. De ovale werkput, die circa 1500 bij 500 meter groot zal worden, Britse socialisten willen nationaliseren In Londen is woensdag door de leiders van de Britse Labourpartij een nieuw plan voor socialisatie gepubliceerd. Dit houdt in: 1. Nationalisatie van de staalin dustrie en de transportondernemin gen. (Zoals bekend hebben de con servatieven, toen zij in 1951 aan de macht kwamen, zowel de staalin dustrie als de transportonderne mingen, die door de socialisten wa ren genationaliseerd, weer aan de vroegere eigenaar teruggegeven). 2. Het invoeren van staatscon trole op 500 Britse ondernemingen, die gezamenlijk een kapitaal van meer dan 2% miljoen pond sterling vertegenwoordigen en de Britse economie beheersen. Het plan zal besproken worden op het congres van de Labourpar tij, dat in oktober gehouden zal worden. Tsjankof uit Bulgaars politiek bureau gezet SOFIA, 17 juli. Georgiu Tsjan kof, vice-premier van Bulgarye, is uit het politieke bureau en het cen trale comité van de Bulgaarse com munistische party gezet. Politieagent vond slang in ligusterhaag Een politie-agent te Rotterdam heeft in een ligusterhaag langs de Langegeer een één meter lange slang gevangen. Het reptiel is over gebracht naar diergaarde „Blij- dorp", waar men vertelde dat het een zuid-Europese slang is, vermoe delijk afkomstig uit Italië of Grie kenland. Het dier is niet giftig. Het dier had de agent nog in de hand gebeten, zodat deze zich voor alle zekerheid door de huisarts liet behandelen. Vooralsnog is het een raadsel hoe de slang in de liguster- haag is gekomen. Televisieprogramma's aan de wand Te New York is een demonstratie gehouden met vlakke glazen pla ten van slechts drie millimeter dikte, waarmee het mogelijk is doorlopende radar-beelden of tele visie-uitzendingen aan de wand in plaats van aan het ontvangtoestel zelf op te vangen. Deze platen wor den geactiveerd door elektrische en optische impulsen. Volgens een des kundige zou het binnen vijf jaar mogelijk zijn de televisieprogram ma's te volgen op aan de wand in de huiskamer opgehangen glaspla ten. komt op ongeveer vijf kilometer ten westen van Hellevoetsluis, zee waarts dus. Men hoopt de ringdijk eind oktober a.s. gesloten teheb- ben. De hoogte van de ringdijk wordt ruim acht meter, de diepte van de werkput circa twintig me ter, een hoogteverschil dus van een kleine dertig meter. Dan kan be gonnen worden met de bouw van de sluis en hiervoor denkt men ze ven jaar nodig te hebben. Is ook dat werk gereed, dan kan men - nadat de ringdijk weer zal zijn weggebaggerd - beginnen met aan weerszijden de dam te bouwen, die aansluiting geeft op de duinen van Voorne en Goeree. In de dijk komt dan tenslotte nog een schutsluis voor jachten en vissersvaartuigen. Bij dit alles speelt het weer een grote rol. Als de wind pal uit het noorden, zuiden of oosten waait is er niéts aan de hand, maar een lichte bries uit zee doet een deining ontstaan, waarvan het werk veel hinder ondervindt. De nu bereikte aansluiting brengt mee, dat de golfslag van zee kan worden op gevangen. „We zijn er nog niet", zo zeggen de mannen, die aan de ringdijk in het Haringvliet werken, „maar over enkele maanden is de dijk zo hoog, dat we niet meer bang behoe ven te zijn". Ook de stromingen spreken een woordje mee, want op het ogenblik nemen de snelheden aan weerszij den van het voltooide stuk dijk toe. Tot in de kleinste onderdelen is het werk voorbereid en niets wordt aan het toeval overgelaten. De sa menwerking - ook met Rijkswater staat - noemt men prima en de stemming is zeer goed, ondanks het feit, dat men om zes uur 's ochtends begint en de zee wel eens voor- schrijft, dat de dag om tien uur eindigt. Landbouw blijft mechaniseren Volgens mededeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is het aantal tractoren, dat bij de Ne derlandse landbouw in gebruik is, sedert mei 1955 wederom aanzien lijk toegenomen, en wel met circa 15.000. Het totale aantal landbouw- tractoren bedroeg volgens de voor lopige uitkomsten van de meitelling 1957 rond 60.000 stuks, tegen 45.000 in mei 1955 en 24.000 in december 1950. Dit betekent derhalve een toeneming met resp. 33 en 144 pet.. Zowel voor benzine- als voor die. seltractoren blijkt algemeen een streven naar lichtere trekkers te bestaan. Toeneming van de zwaar dere trekkers komt met name bij de coöperaties voor. Koe overwon arend In de bergstreek van Vipi- teno, ten noorden van Bol zano, heeft een koe een ge vecht op leven en dood met een koningsarend geleverd, die het op haar kalf gemunt had. De roofvogel moest het onderspit delven. De horens van de koe bleken machtiger te zijn dan de snavel en de klauwen van de vogel. MULO-examens te Goes Voor diploma A slaagden: E. Ca. van den Houten en Ja. Braai te Zierikzee en J. Hogerheijde te Brui- nisse, alle leerlingen van de Chr. ULO-school te Zierikzee. Van deze school werden 13 kandidaten ge ëxamineerd, van wie er 12 slaagden en 1 werd afgewezen. JONGEMAN UIT VREEMDEUNGENLEGIOEN „ONTVOERD" Met koene sprong de vrijheid heroverd In Heerlen is dezer dagen een 20-jarige jongeman teruggekeerd, die door zijn vader „ontvoerd" is uit het Franse vreemdelingenle gioen. De knaap, die twee jaar geleden naar Frankrijk trok en via een wer vingsbureau bij het vreemdelingen legioen belandde, schreef enkele dagen geleden uit Afrika, waar hij als legionair dienst deed, aan zijn oudérs in Heerlerheide, dat zijn compagnie zou terugkeren naar Frankrijk, om in Marseille deel te nemen aan een parade. Deze brief is voor de vader en de moeder van de jongeman aan leiding geweest de trein te nemen naar deze Franse havenstad, waar zij, toen de legereenheden daar pa_ radeerden, temidden van een com pagnie legionairs hun zoon ont dekten. Op korte afstand volgden zij de troep en op enkele tientallen meters van de kazerne wisten ,de ouders de aandacht te trekken van hun zoon, die door een koene sprong en een flinke sprint zijn vrijheid wist te heroveren. In een zijstraat verwisselde de jongeman zijn legionairsuniform voor het burgerpakje, dat zijn ouders hadden meegebracht. En kele uren later zaten vader, moe der en zoon in de bus naar Parijs. Examen Nijverheidsakte Bij de vorige week in Den Haag gehouden examens ter verkrijging van Nijverheidsakten slaagde voor de akte NI (letterzetten) onze oud stadgenoot J. van der Sande. Hij is werkzaam geweest op de druk kerij v.h. Lakenman Ochtman N.V. en genoot zijn opleiding bij firma J. M. C. Pot te Tholen. Thans is hij in tijdelijke dienst als leraar aan de Nijverheidsschool voor Gra fische Vakken te Rotterdam. „Ons Genoegen" naar Zwolle Zaterdag 20 juli a.s. maakt de reisvereniging „Ons Genoegen" al hier een tweedaagse reis naar Zwolle. In deze plaats wordt over nacht en de volgende dag gaat het weer terug naar Zierikzee via Kam pen, Harderwijk, Amersfoort, Utrecht en Rotterdam-Dordrecht. NOORDGOUWE Uitgaansdag voor bejaarden De Culturele Vereniging heelt besloten om, in nauwe samenwer king met het kerkbestuur, een uit gaansdag te organiseren voor de bejaarden uit de gemeente. Binnen kort wordt een beroep gedaan op de bevolking om hiervoor een bij drage te willen geven. Het bestuur vertrouwt dat ieder een milde gave zal schenken om deze uitgaansdag voor de oudjes tot een ware feest dag te maken. ANNA JACOBAPOLDER Ten bate van „Ons Dorpshuis" werd een voetbalwedstrijd gespeeld die een netto-bedrag van f 60 op leverde. „Ombona" zorgde hierbij voor de vrolijke noot. BRUINISSE Kantoorhouder P.T.T. vertrokken Na een diensttijd van 21 jaar ver trok vorige week naar Nieuw Loos- drecht de kantoorhouder van de P.T.T., de heer C. van Waarden burg te Bruinisse. De heer van Waardenburg werd te Oosterland geboren, als zoon van de kantoorhouder aldaar. Voor hij te Bruinisse als kantoorhouder be noemd werd, was hij werkzaam bij de Postcheque- en girodienst te 's-Gravenhage. Zowel de oorlog als de ramp vallen in de periode dat de heer van Waardenburg het kan toor te Bruinisse beheerde, maar hij bleek tegen iedere situatie op gewassen. Vooral de zakenmensen was hij altijd ter wille. Maar ook Ingezonden mededeling het schrijven van formulieren voor mensen die deze zelf niet konden invullen, was hem niet vreemd en zo zal hij door velen worden ge mist. In intieme kring nam hn afscheid van zijn medebestuursleden van de plaatselijke vereniging „Het Groe ne Kruis". Hem werd dank ge bracht voor wat hij in de 10 jaar van zijn bestuurslidmaatschap had gepresteerd, daar het juist in deze 10 jaar was, dat de verwezenlijking van een eigen wijkgebouw in ver vulling ging. Ontslagen aan betonfabriek De bestedingsbeperking die voor al de wegenbouw treft, laat ook Bruinisse niet onberoerd. De be- tonwarenfabriek van de heer J. Griep alhier, die na de oorlog ge sticht, ieder jaar uitbreiding onder ging en vele jaren worstelde met personeelsgebrek, heeft thans niet genoeg orders om het bedrijf op volle toeren te laten draaien. Za terdag moesten als gevolg daarvan enkele arbeiders worden ontslagen. Directrice huishoudschool Tot directrice van de per 1 sep tember 1957 te openen huishoud school te Bruinisse, is benoemd mej. S. van der Kooy. Het gebouw tje dat voorheen als kerkje in ge bruik was aan het Beijersdijkje, is thans geplaatst op het tegelplateau naast de oude Chr. school. Aan de verbouwingen die dit oude gebouw moet ondergaan om tot huishoud school te worden ingericht, wordt volgende week begonnen. Het is de bedoeling dat te zijner tijd een nieuwe huishoudschool zal worden gebouwd aan de Dorpsweg. Hilfsdienstlager beplant Zierikzeese wallen Voor de vijfde keer komt het Hilfsdienstlager een bezoek bren gen aan Schouwen-Duiveland. Zij vestigden zich thans in de Zeike polder waar na de ramp zovele buitenlanders vertoefden om mede te helpen aan de wederopbouw van het eiland. De eerste keer dat het kamp te Zierikzee arriveerde, werden werk zaamheden verricht in dienst van de gemeente Zierikzee. Het tweede jaar vertrokken ze naar Kerkwer- ve, waar ze zwaar en moeizaam werk verrichtten met het ruimen van puin en het rooien van boom stronken. Aan het padvindershuis onder Schuddebeurs werkten ze het derde jaar dat het lager zich hier tijdelijk vestigde. Thans, voor de vierde maal, komen ze naar Zie rikzee om te helpen aan de beplan ting van de Wandeling en het Doe- lemanplein op te knappen met bij komende werkjes. Het geheel staat onder leiding van de Heide Maat schappij. Leider van het lager, dat bestaat uit Denen, Amerikanen, Fransen, Engelsen en speciaal Duitsers, is de heer P. Krahe. Met het aanbie den van hun werkkracht, zonder daarvoor betaling te ontvangen is mede bedoeld nadere contacten te leggen met de bevolking van ons eiland. De zetel der organisatie be vindt zich in Frankfort am Main. De „Nothelfer Gemeinschaft der Freunde e.V." is gegrond op een geestelijke basis die iedere religi euze, wereldbeschouwelijke en po litieke overtuiging gelijk acht. Ze zet zich in voor een betere ver standhouding en verzoening van mensen en volken onder elkaar. Het ligt dan ook in de bedoeling van de deelnemers aan dit kamp contacten te leggen met de bevol king van ons eiland, die desgewenst zelf een avond kunnen bijwonen om eens iets te vertellen in een der mo derne talen, over Schouwen-Dui veland vóór of na de ramp. Ger. Kerken Na gehouden paeremptoir exa men heeft de classis Zierikzee toe gelaten tot de Dienst der Woords en de Sacramenten in de Gerefor meerde Kerken de heer P. Melse, kandidaat te Vrouwepolder, beroe pen predikant te Zonnemaire. 's-GRAVENHAGE. Op donder dag 18 juli zal de heer Th. Sanders, oud voorzitter van de Algemene Rekenkamer, wonende in 's-Gra venhage, de 75-jarige leeftijd be reiken. ZAANDAM. Tijdens werkzaam heden aan de fabriek van de N.V. Potlood Industrie Bruynzeel te Zaandam is de 45-jarige J. Massink uit Amsterdam door een dak van eternietplaten gevallen, waarna hij op de twaalf meter lager gelegen fabrieksvloer terecht kwam. De man was direct dood. 33. Haastig daagt de schipper El-Kazar naar binnen en legt hem op een rustbank. „Agua! Wat heeft dit te betekenen?" barst het meisje woedend los, „is die man dood?" - „Inderdaad", is htt droge antwoord. „Men heeft hem een mes in de rug geplant, iets, waar de ruggen van ons stervelingen helaas niet op berakend zijn". - „Maar als men hem hier vindt, worden wij verdacht van de moord! Waarom heb je de schout niet gewaarschuwd!?" - „Aan_ gezien de schout in dat geval morgen met een damasten jas met bontkraag zou lopen pronken, iets, wat hij beter aan mensen van mijn beschaving kan overlaten. Bovendien"Op dat moment klinkt plotseling een zwak gesteun van de rustbank en wit van schrik breekt Agua zijn woorden af. „Grote genade! Hij leeft nog!" roept hij dan en haastig buigt hij zich over de Oosterling heen. „Aram.... haal Aram van BarBarranca"...., stamelt de ge wonde met zwakke stem. „Wie heeft je neergestoken", bijt Agua driftig. „Wie?!" - „Samson.... Samson, de worstelaar".... El- Kazars ogen vallen toe en zijn hoofd zakt opzij. „Snel! Verbindt zijn wonden en haal een heelmeester!" beveelt Agua, „ik ga on middellijk de kasteelheer waarschuwen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6