Am Katendrechtse jeugd kreeg buitencentrum te Haamstede Verlichtingsplan Renesse voorlopig van de baan Huur gemeentewoningen met 25 pCt verhoogd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE a DONDERDAG 18 JUU 1957 No. 18190 Jhr, Mr. A. F. C. de Casembroot zal opening verrichten Bouwkosten bedroegen circa 100 000 gulden Het Katendrechts Volkshuis ving op 10 maart 1956 met de uitvoering van het bouwplan voor het Buiten centrum te Haamstede aan. Thans is het zover dat de officiële ope ning van het „Kampcentrum Haamstede" op zaterdagmiddag 3 augustus zal kunnen plaats vinden. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft zich be reid verklaard de opening te ver richten. De heer mr. K. P. van de Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, zal tijdens deze plech tigheid namens het bedrijfsleven en de fondsen, welke de stichting van het Kampcentrum hebben mo gelijk gemaakt, het complex over dragen. Aan de voet van de duinen De bouwkosten van het Buiten centrum hebben circa f 100.000, belopen, welk bedrag voornamelijk door Rotterdamse haven en aan verwante bedrijven en enige fond sen werd bijeengebracht. Daarnaast is grote medewerking ontvangen van de Rijksoverheid en de ge meentebesturen van Rotterdam en Haamstede. Door vrijwilligers wer den te Noordgouwe en omgeving 26 noodwoningen afgebroken, ver voerd en op het kampterrein te Haamstede (aan de Adriaan van der Weijdeweg) herbouwd. Hierdoor ontstond aan de voet van de duinen, te midden van hoogopgaand hakhout, een klein dorp, bestemd voor het zomerwerk van de Katen drechtse Vereniging voor So ciaal-Cultureel Vormingswerk. Jeugd, huisvaders en huismoe ders, bejaarden, zullen tijdens het zomerseizoen in de toekomst hier heerlijke weken kunnen beleven. Vrijwillige arbeidskrachten De vrijwillige arbeidskrachten hebben ruim 30.000 werkuren be langeloos besteed aan deze bouw. Het Buitencentrum is hierdoor ge worden tot een prachtig voorbeeld van offervaardigheid van het Rot terdamse bedrijfsleven en fondsen alsmede van gemeenschapszin en zelfwerkzaamheid van de inwoners INKRIMPING AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN President Eisenhower heeft zijn goedkeuring gehecht aan een in krimping van de Amerikaanse strijdkrachten met 100.000 man binnen zes maanden. De minister van Defensie, Char les Wilson, kondigde de maatregel af, nadat hij de goedkeuring van het Witte Huis had gekregen. Hij zei dat ongeveer 200 miljoen dollar bespaard zouden worden. De vermindering voor de ver schillende onderdelen van de strijd krachten is: leger 50.000 man( op de goedgekeurde sterkte van een miljoen man); marine: 15.000 man; marinierscorps: 10.000 en lucht macht: 25.000 man. Verkorting werktijden hotelpersoneel Staatsblad no. 225 bevat een be sluit tot wijziging van het werktij denbesluit voor koffiehuis- en ho telpersoneel 1949. Krachtens het nieuwe besluit wordt de maximum-werktijd in het algemeen verkort van 55 uren per week tot 106 uren in de twee we ken. ONDERWIJS Commissie beheersvorm openbaar lager onderwas De minister van Onderwas, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft de commissie be heersvorm openbaar lager onder wijs geïnstalleerd. Hij zeide hierbij in een rede dat de beheersvorm van de openbare lagere school een onderwerp is, dat reeds geruime tijd in en buiten de Staten-Gene- raal de aandacht van vele onder wijsdeskundigen bezighoudt. Al een aantal jaren geleden zeide hij, heeft de Vereniging Volksonderwijs een rapport het licht doen zien: „Be vrediging door nieuwe organen in het onderwijsbeheer", waarin ge pleit wordt voor het scheppen van nieuwe organen in het onderwijs bestel, waardoor de ouders meer invloed krijgen op de gang van za ken bij het openbaar onderwijs. van Katendrecht. Dit is een heuge lijk feit, waaraan zowel Haamstede als Katendrecht niet zonder meer voorbijgaan. Oe openingsdag De openingsdag van het Buiten centrum zal samen vallen met de eerste kampdag. Het centrum zal dus in vol bedrijf zijn. Voor de vele belangstellenden uit Rotterdam, die deze dag ongetwijfeld van nabij willen meemaken, wordt, dank zij de medewerking van de R.T.M., een rechtstreekse toerwagendienst Rotterdam-Haamstede ingelegd. Hernieuwde kennismaking Dit alles wil niet zeggen, dat de Katendrechtse jeugd 3 augustus a.s. voor het eerst kennis maakt met Schouwen's Westhoek. Er zijn reeds meerdere malen zomerkampen ge houden. Vorig jaar genoten er ruim 130 kinderen van de vrije natuur. Die jaarlijkse kampen waren mede mogelijk door een belangrijke gift van het Koninklijk gezin. Kam peerde men de eerste jaren in ten ten, dit is nu voorbij. Het „Katen drechts Volkshuis" beschikt over een permanent kamp, waar door de jeugd onbeperkt genoten kan wor den en gezondheid kan worden op gedaan. RECHTZAKEN Fietser onder invloed van alcohol Voor de Groningse politierechter heeft terecht gestaan H. van B. uit Ruischerbrug wegens het rijden op de fiets onder invloed van alcohol. Twaalf maal eerder was hij reeds veroordeeld, waarvan zesmaal we gens het rijden onder invloed van alcohol. De officier van justitie eis te ditmaal drie maanden gevange nisstraf en de politierechter von niste conform deze eis, omdat ver dachte de levens van anderen in gevaar brengt. 's-GRAVENHAGE. H.M. Konin gin Juliana heeft, vergezeld van haar waarnemend partikulier se cretaresse mevrouw W. A. Repe- laer van Driel geb. van der Willi gen, een onverwacht bezoek ge bracht aan het jeugdhuis „De Leemkule" te Hattem, een der va kantie-oorden van de stichting „Het Prinsenkind", waar thans 45 minder valide meisjes van 14 tot 21 jaar hun vakantie doorbrengen. ZIERIKZEE Goed geslaagde ouderavond openbare lagere school Vertrekkende leerlingen werden „uitgewuifd" Gezellig en feestelijk is het toege- i gaan op de zeer druk bezochte ouderavond van de openbare la- j gere school te Zierikzee, die in hotel „Concordia" werd gehouden. Die vreugdevolle sfeer vond een oorzaak in de aanwezigheid van de jongens en meisjes die de school gaan verlaten en die hartelijk „uit gewuifd" werden. Het „jongens en meisjes, deze avond is van jullie", door de voorzitter van de ouder commissie, de heer M. de Regt, bleek geen ij del woord. De avond stond inderdaad in het teken van de jeugd. Het programma ging van start met een aantal frisse liedjes door de hoogste klassen gezongen, met pianobegeleiding door de heer P. ten Haaf. De fleurige zang werd afgewisseld door een keurig ver tolkte vocale solo van Roel Hune- man, „Ik hou van Holland". Ter verstrooiing speelde „meester" Ten Haaf wat populaire wijsjes op de accordeon, terwijl de meisjes op zeer goede wijze, onder supervisie van de leraar lichamelijke opvoe ding de heer H. J. Ensing, oefe ningen aan de brug demonstreer den. De jongens toonden zich voort varend en vol durf bij de paard- oefeningen. Onder aanvoering van de heer A. Paauwe werd een ge zellige wedstrijd mastklimmen ge houden, waarvoor fraaie hand- werkprijzen waren uitgeloofd, door de leerlingen vervaardigd. De heer en mevrouw L. Dey triomfeerden tenslotte bij deze gezellige geschie denis, waarin overigens ook de jeugd een (heel goede) vinger in de pap hield. Heel stil en ernstig was men ech ter toen het hoofd der school, de heer G. H. Breetvelt, afscheids woorden sprak tot zijn leerlingen en de (56) getuigschriften uitreikte. „Denk er aan dat jullie alleen voor jezelf en voor je ouders werkt", aldus spr. tot de jeugd, hieraan toevoegend: „zorg dat je tevreden over jezelf kunt zijn". Na de uitreiking van de di ploma's overhandigden Harry van der Bijl en Tiny Boogerd toch wel een beetje aangedaan hun „meester" een boekenbon en een keurig versierde lijst met de namen van de schei dende leerlingen. Zo was er deze avond -de wee moed als bij ieder afscheid, wat ook wel tot uiting kwam in de woorden van het schoolhoofd: „kin deren, we zien jullie node gaan". Onder voorzitterschap van bur gemeester G. F. Lunsingh Tonckens kwam de raad in openbare verga dering bijeen. Afwezig was de heer J. Stevense. Ten aanzien van de mogelijkheid tot verplaatsing van de Beatrix- school te Zierikzee naar het voor malige ziekenhuis te Noordgouwe was een rapport ingekomen van de hiervoor ingestelde commissie. Een stemmig is deze commissie van oor deel dat verplaatsing van de school niet gewenst is. Voornaamste mo tief voor deze overweging is wel dat de vervoerskosten voor de leer lingen veel hoger zullen worden. In een volgende vergadering zal de raad dit rapport nader bespreken. Ged. Staten verleenden goedkeu ring aan de volgende besluiten: verhuur volkstuintjes; garantiele ning N.V. Bouwkas Ned. Gem.; verhuur perceel grond aan de Stich ting '40-'45; verhuur idem aan de heren Smits, v. Klooster, Boot en Verton, alsmede de garantie voor de lening van het Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee. De beplanting De beplanting voor de o.l.-school is hersteld. Met het Prov. bestuur zijn besprekingen gaande betreffen de beplanting Stoofweg. Door het waterschap „Schouwen" is de ge meente verzocht een dam aan te leggen in de sloot bij de afwate ring van de riolering. Enkele ver zoeken tot ontheffing van belas ting werden afgewezen, twee wer den toegekend. Subsidie werd verleend aan het Kon. Wilhelminafonds ten bedrage van f 0,01 per inwoner, idem aan de schoolsportdag van f 1 per deel nemende leerling uit de gemeente. Een stuk grond wordt verkocht aan de heer Jac. v. d. Slikke voor f 2,50 per m2. Besloten wordt de onbewoonbaar verklaring van het perceel Mool- weg 11 op te heffen. De Capelweg zal in de toekomst doorlopen tus sen de in aanbouw zijnde wonin gen op de Hogenboompolder. Begrotingswijzigingen Dorpshuis Geen opmerkingen werden ge maakt bij de behandeling van de begrotingswijzigingen 1955 en 1956, alsmede begroting 1957 van de stichting „Dorpshuis Renesse". Aangezien de financiering niet mogelijk is, wordt voorlopig afge zien van het PZEM-verlichtings- plan. Wel wordt besloten de huidige lichtkracht te versterken. In ant woord op een vraag van de heer Padmos wordt medegedeeld dat het doorbranden van enkele lantaarns 's nachts zal worden bezien. Terrein woonwagenkamp Dit nunt leverde veel stof tot dis- kussie. Uiteindelijk werd besloten met de stem van de heer Blom te gen het terrein in de buurt van de vroegere plaats aan te leggen. De heer Padmos had het terrein liever aan de Prov. weg gezien. Huurverhoging gemeentewoningen De huur van alle gemeentewo ningen wordt met 25 pet. verhoogd, uitgezonderd het perceel bewoond door de heer Joh. v. d. Werf. Met de commissie „Dorpsschoon" zal overleg worden gepleegd over de meest geschikte plaats voor een wachthuisje voor de bus. Als meest geschikte plaats hiervoor werd ge opperd recht voor de ingang van de zg. Bakkergang tussen de wonin gen van de heren Goedbloed en Bienefelt. Voor kennisgeving werd aange nomen een verzoek om vakantie regeling kruidenierssbedrijven van de Kon. Middenstandsbond af. Re nesse. De gemeente zal 10 pet. bijdragen in de kosten voor aansluiting ver afgelegen bedrijven op het water leidingnet. Rondvraag In antwoord op een opmerking van de heer Blom deelde de voor zitter mee dat het toezicht op de werkzaamheden aan het sportter rein aan deskundige mensen zal worden toevertrouwd. De voorzit ter zou verder gaarne zien dat de leden van de s.v. „Renesse" zelf de handen eens uit de mouwen steken om de kale plek op het huidige veld op te knappen. In antwoord op een vraag van de heer Westhoeve deelt de v.orzitter mede dat geen klachten zijn inge komen over het muziek maken op MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 16 juli. Aanvoer 2606 stuks vee (weektotaal 4417), t.w.: 300 vette koeien en ossen; 636 stuks gebruiksvee; 590 vette kalve ren; 60 graskalveren; 356 nuchtere kalveren; 100 varkens; 54 biggen; 82 paarden30 veulens; 366 scha pen en lammeren; 32 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,15, f 2,60-2,90, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,50-2,70, f 2,20-2,40, f 1,60-2,00; slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-400-300; nuchtere kalveren f 62-50-45; veulens f 450-400-300; schapen f 105-90-80; lammeren f 75- 65-55; kalf- en melkkoeien 1190- 990-800; vare koeien f 875-725-650; vaarzen f 870-770-570; pinken f 620- 520-400. 's-GRAVENHAGE. De politie te 's-Gravenhage heeft een 16-jarige scholier aangehouden, die sedert maart een dertiental inbraken ge pleegd heeft, voornamelijk in Sch.ï- veningen. De jongen drong de hui zen binnen door inklimming of verbreking van ramen. De buit be draagt een f 2.000 en bestaat onder meer uitgeld, foto- en filmattribu ten. De heer Westhoeve wees voorts op de afrastering langs de Vroons- weg en de brandnetels in. de omge ving van het terrein bij het mo nument. De heer Padmos vestigde de aan- dacht op een gevaarlijke put langs het wandelpad door de duinen en op de nog niet weggehaalde borden die door V.V.V. Renesse zijn ge plaatst bij een wegomlegging. In antwoord op een vraag van dezelfde spr. beaamt de voorzitter dat klachten inzake het onderwijs zijn ingekomen. De gemeente heeft echter alles in het werk gesteld een voorlopige leerkracht aan te trek ken, doch zonder resultaat. De heer Dorreman tenslotte in formeerde naar de hekjes van de woningen aan de Lindelaan. De voorzitter deelde mee dat dit een pijnlijke zaak is daar deze reeds geruime tijd bij een plaatselijke schilder zijn, die ze evenwel niet klaar maakt, eigen gelegenheid door leden van „Luctor et Emergo" op de feest avond van de s.v. „Renesse". VEEL GASTEN IN DE WESTHOEK Service en zindelijkheid! Het is druk in de Westhoek. Er zün bijzonder veel gasten, zo veel dat er zaterdag a.s. in de streek Burgh-Haamstede geen kip meer bij zal kunnen. Ook het zeer vroeg begonnen voorseizoen is druk (en dus goed) geweest. Dit kan geïllu streerd worden met enkele cijfers: het totaal aantal schriftelijke aan vragen (in het seizoen '56) bij de V.V.V. Burgh-Haamstede om logies bedroeg 1093. Dit seizoen zyn er tot op heden al ongeveer 1300 schriftelijke aanvragen behandeld. Het vreemdelingenverkeer beweegt zich dus in stijgende lijn. Niettegenstaande er steeds meer personen in Burgh en Haamstede toe overgaan om ruimte voor de vreemdelingen beschikbaar te stel len, komt de V.V.V. nog altijd lo- gies-mogelijkheid te kort. Dit blijkt ook wel hieruit, dat men reeds 150 gasten voor verschillende perioden in dit seizoen heeft moeten af wijzen. En dan de accomodatie. Helaas laat die by sommigen nog wel wat te wensen over. Men mag er wel aan denken, dat straks, als er aan de vraag om ruimte kan worden voldaan, de gasten onderdak ne men daar waar de meeste service wordt gegeven. En aan die service kan het nu juist wel eens ont breken. Stromend water bijv. is zeer be langrijk. Men wil zich nu immers niet meer wassen in een kom en doet het dan nog liever onder een pomp in de vrije natuur. Toeristen vragen zindelijkheid. Dit is zeer belangrijk! Als men zich dan voor de rest wat moet behelpen, vindt men dat geen doodwonde. Vier stoelen en een tafel in één koffer Verpoost u graag in de vrije na tuur maar houdt u er niet van om dan op de grond zittend uw boter ham op te eten, geen nood, hierin is door de Ned. industrie voorzien. Wat zoudt u denken van een koffer van normaal formaat (bijvoorbeeld 40 x 57 cm.), die kan worden uitge klapt tot een flinke tafel (80 x 57 cm.)? Twee stoeltjes mèt en twee stoeltjes zónder rugleuningen, die in de koffer-tafel waren verborgen geven een prettig zitje. Tafel en stoelen kunnen buispoten hebben of de stoelen zijn geheel uitgevoerd in hout en alleen de tafel heeft buispoten. Er zijn verschillende koffermaten en verschillende com binaties van tafel en stoelen. Ook bestaan er koffers die speciaal ge schikt zijn voor vervoer per scoo ter of bromfiets, dan echter worden twee stoelen bijgeleverd. Bed kan ook mee Zelfs bestaan er geheel opvouw bare bedden, bijvoorbeeld met ver stelbaar hoofdeinde en rustend op zes rubber stootbuffers, die ook als logeerbed kunnen worden gebruikt. De afmetingen in uitgeklapte toe- stanp kunnen zijn: 65 x 190 x 39 cm. en 60 x 190 x 38 cm. E - lest best - worden in Nederland ook voortreffelijke hangmatten ge maakt van wit katoenkoord. 's-GRAVENHAGE. Evenals in 1956 is het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam van 1 augustus tot 1 september voor het publiek opengesteld en wel op werkdagen (ook zaterdag) van tien tot vier uur. SPORT P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en omstreken Concours Creil, 6 juli 1957. Joh. Flikweert, Dreischor 1, 4; Joh. Pannekoek, Schuddebeurs 2, 3; H. de Vries, Brouwershaven 5; L. J. v. d. Wielen, Brouwershaven 6. A.s. vrijdagavond voor 7 uur in- korven voor jonge duiven voor de vlucht Vilvoorde. Concours St. Denis, 29 juni 1957 Joh. Flikweert, Dreischor 1, 4; Joh. Pannekoek, Schuddebeurs, 2, 13; G. Flikweert, Zonnemaire 3, 5, 15; L. J. v. d. Wielen, Brouwers haven 4, 14; W. de Wilde, Duiven- dijke 7; H. de Vries, Brouwersha ven 8, 10; J. Duinhouwer, Brou wershaven 9; J. M. Kloet, Brou wershaven 11; L. Platteschorre, Brouwershaven 12. Concours Limoges, 28 juni 1957 L. J. v. d. Wielen, Brouwersha ven 1, 5; Joh. Flikweert, Dreischor 2; W. de Wilde, Duivendijke 3; A. J. Flikweert, Zonnemaire 4. FEUILLETON ||MiHiiii|||ii minimum Llllkilhilllii llnllmlllli! ii.;!:, „O, er zijn tal van aardige jonge vrouwen, die graag met u zouden willen trouwen. Daarvan ben ik overtuigd" „Dat zal wel", antwoordde hij. „Eigenlijkweet uik heb". Hij kleurde als een schooljongen. Hanneke begreep onmiddellijk, wat hij zeggen wilde. „U hebt al een vrouw op het oog, nietwaar?" „Ja, zo is het". „En u weet zo half en half, dat ze uw aanzoek zal afslaan". Hij zuchtte. „Ik vrees het, hoe welik hoop toch, dat ze zich zal bedenken". „Meneer Grobbe, laten we niet langer verstoppertje spelen. Ik be grijp best, wie die vrouw is. Maar hoe lang kent u haar?" „Tja, nog maar enkele dagen.." „Juist. En wat weet u verder van haar? Wat weet u van haar vroe gere leven af?" Plotseling greep hij over de tafel heen haar handen en omklemde die. Ze zag zijn trouwhartige ogen op haar gericht en ze hoorde als in een droom zijn stem: „Juffrouw SchoneveldHannekeik.. jij bent het". Hij zuchtte diep en zwaar. „Nu is het er uit en nu zul je wel boos zijn. We hadden alleen maar goede vrienden moeten blij ven. Maarik houd van je. Ik kan er niets aan doen, Mischien die avond al, toen mevrouw Overbelce vroeg, of ik bij u aan tafel mocht zitten. En later, woensdag, toen we aan het toeren waren. En vandaag weer. Jij bent de vrouw, die ik wil. Kun je dan niet een klein beetje van me houden, Hanneke?" Haneke werd rood, toen zij z'n stevige handen om de hare voelde. Afwezig hoorde ze zijn wooi'den en er kwam een floers voor haar ogen. Toen Grobbe zweeg, wist ze, dat er een antwoord van haar verwacht werd, maar de woorden bleven haar in de keel steken. En het was een vreemde stem, die de betove ring van dit ogenblik wreed ver brak en die op sarcastische toon zei: „Goedenmorgen, is dat even toevallig, dat ik u beiden hier in Elten tref? Een beetje fris vandaag, nietwaar?" 11. Met een ruk trok Hanneke Scho- neyeld haar handen terug en toen ze opkeek, blikte ze in het spotla chende gezicht van haar baas. Het was Dubois, die bij hun tafeltje stond. Hij draaide zich nu naar Grobbe, die zijn handen nog steeds op het tafeltje had, nadat Hanneke de hare er uit had getrokken. „Mis schien wilt u me even voorstellen, juffrouw Schoneveld?" Automatisch kwam Hanneke overeind en haar stem klonk toon loos, toen ze met een handbeweging naar Grobbe wees en antwoordde: „Meneer Grobbe uit Delft. En dit is mijn patroon, meneer Dubois". Grobbe was het eerst de situatie geheel meester. Hij stond even op, boog stijfjes en ging toen weer zit ten. Om zich een houding te geven, haalde hij zijn sigarettenkoker te voorschijn en presenteerde het meisje een sigaret. Zelf stak hij er ook een aan. „Het is zeker wel gepermitteerd, door JOKE DE VALK 22 dat ik er even bij kom zitten?" Zonder antwoord af te wachten, nam hij op een stoel plaats en keek lachend van de een naar de ander. „En? Hoe vinden jullie de Elter- berg? Interessant, niet?" Hij wees met zijn hand links en rechts. „Schitterend uitzicht heeft men hier. Werkelijk hoogst interessant". Hanneke was plotseling razend van woede. Maar ze hield zich in. Met stijf opeen geklemde lippen keek ze voor zich, de walmende si garet in haar hand. De andere hand was tot een vuist gebald. Grobbe begreep terstond, wat er in het meisje omging. Hij zocht haar blik en toen hun ogen elkaar ont moetten, maakte hij een geruststel lende beweging met zijn oogleden. Alsof hij zeggen wilde: Blijf kalm. Daarna wendde hij zich tot de an dere man en zei op rustige toon: „Ja, het is hier heel mooi. Juffrouw Schoneveld en ik hebben er wer kelijk van genoten. Inderdaad is het uitzicht hier bijzonder mooi. Hebt u de omgeving al eens gezien van de andere zijde van de kerk? Kan ik u werkelijk aanbevelen". Dubois knikte. „Ik weet het, ik weet het. Inderdaad". Grobbe haalde even zijn schou ders op en wenkte een kelner, die langs kwam. „U krijgt van me?" „Twee koffie, twee gebak, dat is precies één-vijftig inclusief". „Alsjeblieft". „Dank u beleefd, meneer". Meteen stond hij op en keek Han neke vragend aan. „Zullen we ver der gaan?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5