Sunil voorde witste was j. b. semeun g. j. wilbrink De witste was die ooit uit de w wasmachine kwam... succesjes het weekoverzicht DOODSTRAFFEN IN HONGARIJE Twee militairen gedood bij auto-ongeluk de „wapenfeiten" van het nederlandse rode kruis Slechte toekomst voor pluimveehouderij amerikaanse c-47 vermist Dreigt tweede griepepidemie DE BURGERRECHTEN VOOR NEGERS IN AMERIKA Enige kennisgeving H. SCHIPPER H. C. A. SCHIPPER- LANDEGENT geven u hiermede kennis van de geboorte van hun zoon HARM MARIUS Schildwolde, 17 juli 1957 Populierenlaan 5 Tijdelijk: Huize „Tavenier", Groningen. 21 juli verloven: Gré Groenenberg en Leo van der BUI Klaaswaal, Kreupele weg 2 Zonnemaire, „Schraphage" Thuis: „Schraphage" 28 juli '57 Het is ons een genoegen U te kunnen berichten, dat de heer op zaterdag 20 juli a.s. zijn 40-Jarig jubileum in ons bedrijf hoopt te vieren. Zijn ijver, toewijding en vriendschap zullen wij steeds blijven waar deren. In verband hiermede zullen wij het zeer op prijs stellen onze cliën- tèle in onze zaak te ont vangen op zaterdag 20 juli, van 2.30-5.00 uur n.m. Tevens zullen wij in verband met het boven genoemde jubileum deze dag gesloten zijn van 10.00-1.00 uur n.m. Firma GEBR. VERTON Burgh (Z.) Voor uw bewijs van deelne ming, betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde vader, be huwd-, groot- en overgroot vader WOUTER VERSPOOR betuigen wij onze hartelijke dank. Ook aan H.H. doktoren en zusters van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zie- rikzee. Tevens hartelijk dank aan alle autobezitters die het mogelijk gemaakt hebben dat wij ge regeld een bezoek aan onze vader in het ziekenhuis heb ben kunnen brengen. Familie VERSPOOR Bruinisse, juli 1957 HENK SCHEPERS en INA TUINDER geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op zaterdag 27 juli, te 10.30 uur, in de Pa rochiekerk van de H. Willi- bordus te Zlerikzee, waar zij elkaar de H. Sacramenten van het huwelijk zullen toedienen. Amsterdam, 7 juli 1957 Jac. van Lennepstraat 28 I Elandsgracht 57 II Toekomstig adres: Nolensstraat 50 II Receptie van 15.00 tot 16.30 uur Verrenieuwstraat 21, Zierikzee 15 juli herdachten H. JUMELET en M. JUMELET-BAL hun 25-jarig huwelijk. Receptie: vrijdag 19 juli a.s., van 7.00 tot 9.00 uur, Molenstraat, Bruinisse. Neven en nichten De Specialisten die alle soorten en merken deskundig repareren Zierikzee, Korte St. Janstr. 4 telefoon 228 D. VAN DEN AKKER Dierenarts - Zierikzee heeft de eer U mede te delen dat zijn praktijk zal worden voortgezet door de heer C. J. H. Scheuerman, dierenarts. GEVESTIGD: C. J. H. SCHEUERMAN Dierenarts - Zierikzee Varremarkt 5 - Tel. 447 Spreekuur: 's avonds van 7.00- 8.00 uur. Boodschappen - zo mogelijk - vóór 9.00 uur 's morgens. Alleen Sunll wast zó wit! 1 m a* 'Z Sunil verschilt immers hemelsbreed van alle andere wasmid- delen... kijk maar... 't is blauw! En kijk vooral naar Uw -I weergaloos witte was. Alstublieft.zó werkt alleen her verte, M M vlijtige Sunil-sop voor UExtra energiek, extra intensief, ïiïisitikik 'vV% wat e«n gemakéén washandeling en alles is stralend ;===i=§^==-=-—wit - zonder weken, bleken of blauwenMaak van élke was- STANDAARDPAK 42 CT. REUZENPAK 81 CT. dag een Suüildag! r tUN 84.180.200.34 met 't minste werk! voor SUNIL.' Sunil, het modernste wasmiddel van de vertrouwde Sunlight- fabrieken, kan geen schade aan Uw wasmachine veroorzaken. De Sunlight-fabrieken geven U de garantie zwart op wit.* Kies dus de veiligste weg, mevrouw... was altijd en alleen met Sunil. Garantitbepalingtn op aanvraag verkrijgbaar bij Sunlight, Postbus 695, Rotterdam 1-4 regels f 1,—. Elke regel meer f 0,15 per mm. Brieven onder letter of no. f 1,20. Te koop: Een windscherm voor N.S.U.- bromfiets. Te bevragen: agent Groenleer, Burgh-Haamstede. Een wit emaille keukenkachel en een korte lederen jas, m. 44. A. van Dongen, Kloosterweg 1, Haamstede. Te koop gevraagd: Kippen, konijnen enz. A. C. de Bruine, Beatrixstraat 4, Anna Jacobapolder, tel. 156, St.-Phi- lipsland. Personeel gevraagd: Hulp in de huishouding of nette werkster, door mevr. Boogerd-Labrijn, Wandeling 14 Zierikzee. Aboneert U op dit streekblad Personeel aangeboden: Met october een chauffeur, in 't bezit van alle rijbewijzen, ook bekend met GMC. P. de Vries, Ring 15, Ouwerkerk (Z.) Per 1 september net meisje, 20 j., voor winkel of winkel en huishouding, te Zierikzee, in tern. Brieven onder no. 742 a.h. bureau van dit blad. Diversen: Speciale koopjes in „De Mag neet", Nieuwerkerk, tel. 255. WEES ER BIJ. Door het in ge bruik nemen van een grote partij ongewoon fijne Virginia tabak voor Sterling shag, is dat nu de shag, die in kwali teit ver aan de kop ligt. Ster ling: dat is super kwaliteit. Damesjaponnen en -bloeses voor halve prijzen in „De Mag neet", tel. 255, Nieuwerkerk. In voorraad: klaverruiters, ge- creosoteerde palen en drai- neerbuizen. P. L. Quist, tel. 443 Dreischor. A.s. zaterdagavond dansen in de grote zaal op Schuddebeurs. In- en verkoop van tweede hands naaimachines. Verder alle reparaties. J. v. d. Werf, d'Aillystraat 30, Zierikzee. Verloren: Nummerbord van motor no. 27-22, tussen Brouwershaven en Zierikzee. Gaarne terug te bezorgen bij J. Verwest, Mo lenstraat 15, Zierikzee. Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Veranderlijke bewolking met en kele buien, hier en daar met on weer; weinig verandering in tem peratuur; overwegend matige wind aanvankelijk tussen oost en zuid, later uit uiteenlopende richtingen. 19 juli. Zon op 4.44, onder 20.51. Maan op 23.23, onder 12.55 Laatste kwartier: 20 juli te 3.17. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 juli 7.42 v.m. 19.51 n.m, BROUWERSHAVEN: 19 juli 7.13 v.m. 19.34 n.m. Springtij: 29 juli DE BILT, donderdag 10 uur. De oceaandepressie, die gisteren Ier land naderde, bereikte vanmorgen het zeegebied tussen Ierland en zuidwest-Engeland. Een regenge- bied van deze depressie trok van nacht en vanmorgen over ons land. Op vele plaatsen was de regen evenwel van weinig betekenis. Het depressie-centrum verplaatst zich langzaam in de richting van zuid- Engeland. In verband daarmede zullen er de komende 24 uur in onze streken enkele buien vallen, hier en daar met onweer. Het temperatuur-verloop onder gaat in ons land niet veel verande ring. Boven noord-Rusland hand haaft zich een hogedrukgebied aan de flank waarvan storingen uit Polen via Scandinavië naar het noordwesten trekken. Deze storin gen veroorzaakten in Zweden regen en onweersbuien. Een gebied van hogere luchtdruk verplaatst zich van zuid-Frankrijk via zuid-Duits- land naar het oosten. In verband daarmede nam boven centraal Europa de buiigheid af. ZIERIKZEE Bij het te Amsterdam gehou den examen Engels M.O. A, slaagde o.a. mevr. C. van Sloten-Boekel al hier. Het Hongaarse opperste gerechts hof heeft woensdag zeven verdach ten, die door een lagere rechtbank ter dood waren veroordeeld, ge vangenisstraffen gegeven. De dood straf tegen zeven andere verdach ten werd bevestigd. Enkele minuten nadat bevesti ging van het doodvonnis tegen de 21-jarige Lasló Lengyel was beves tigd, brak deze in tranen uit. Van de publieke tribune riep iemand: Huil niet, mijn kind. De andere doodvonnissen, die werden bevestigd, waren die tegen Géza Balasz, Laszló G. Tóth, Zol- tén Szasz, Ferenc Komjati, Deszoe Siko en Zoltan Nagy. Van vier der verdachten werd de doodstraf gewijzigd in levenslang, de drie anderen kregen gevangenis straffen van twintig jaar. Op de weg Zwolle-Hoevelaken, bij de overweg onder de gemeente Putten, is gisteravond, door nog onbekende oorzaak, een particu liere auto met vier tweede luite nants tegen een boom gereden, mot het gevolg, dat twee der inzittenden het leven verloren. De omgekomenen zijn de onge huwde 21-jarige J. M. C. Jacobs uit Den Haag en de 21-jarige even eens ongehuwde, L. J. A. Kolstee uit Rotterdam. Van de overige twee inzittenden is er een zwaargewond en de ander minder ernstig. Het zijn resp. de 20-jarige J. E. Heesbeen uit Haar lem en de 20-jarige L. A. A. Veraart, eveneens uit Haarlem. Zij zijn beiden in het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht opgenomen. De slachtoffers maakten alle vier deel uit van een zware mortierba taljon uit de legerplaats Ermelo. Japanse boer dreigt met zelfmoord Een Japanse boer heeft de auto riteiten meegedeeld, dat hij zal be ginnen met een zelfmoordbetoging In het oefengebied van Ameri kaanse bommenwerpers in de om geving van zijn boerderij. De boer zei dat het beter is te sterven dan nog langer de vlieg tuigen te verdragen, die duizend maal per dag op veertig meter hoogte over zijn woning vliegen. Zijn vrouw heeft door de vlieg tuigen een zenuwoverspanning ge kregen. Andere gezinsleden zijn hardhorend geworden en negen koeien geven geen melk meer. Mooie taak werd in 1870 begonnen Het Nederlandse Rode Kruis, dat dezer dagen zijn negentigjarig be staan viert, is zijn mooie taak be gonnen in 1870/71 tijdens de Frans- Duitse oorlog, met een totale per soneelssterkte van 200 mannen en 56 vrouwen. Voor de tweede maal kwam het Nederlandse Rode Kruis in actie bij de Russisch-Turkse oorlog in 1877/78. Materiële hulp werd ver leend aan de Turkse Rode Halve Maan en een ambulance van Ne derlanders, in Rusland uitgerust, werd naar de Kaukasus gezonden. Vervolgens zond het Rode Kruis een ambulance uit tijdens de Trans vaalse oorlog (1880/81), vier ambu lances tijdens de Boerenoorlog in Zuid-Afrika (1899/1902), twee am bulances naar Griekenland in 1912/ 13 bij de Balkan-oorlog, met een totale sterkte van 23 artsen en 53 voor de pestbestrijding in Neder- lands-Indië in 1914. Naast het verlenen van hulp in binnen- en buitenland bij natuur- In het eerste halfjaar van 1957 zijn ruim een miljard eieren uit gevoerd voor een waarde van 125,4 miljoen gulden. Dat zijn 200 mil joen eieren meer dan in het eerste halfjaar van 1956, die echter slechts twee miljoen gulden meer op brachten. Dit demonstreert de lage eierprijzen van dit jaar. De prijzen zijn in de laatste we ken weer opgelopen tot 17 cent. Engeland heeft enige tijd eieren op de Duitse markt gebracht tegen lagere prijs dan die van de Neder landse en Deense eieren. Dit kon door de steun van de Engelse schatkist. In Engeland kómt een andere subsidieregeling, waardoor we na 1 september daar weinig last meer van zullen hebben. Door de monopolieheffingen bij de invoer op voedergranen zullen de prijzen ongeveer vier gulden per 100 kg hoger worden en zal dus de kostprijs van eieren en slachtgevogelte evenredig stijgen. Zo zal de kostprijs van het ei één cent per stuk hoger worden. Bij een produktie van 4200 miljoen eieren, zou dat de pluimveehou derij 42 miljoen gulden gaan kos ten. Wanneer hiervoor geen oplos sing komt, ziet het er voor de pluimveehouderij zeer somber uit. verplegers, en vier ambulances rampen, hongersnoden, mijnram pen, epidemieën enz., was de hulp en leniging van de ergste nood door het Rode Kruis het belangrijkste tijdens de eerste wereldoorlog, de stormramp te Borculo in 1925, tij dens de Italiaans-Abessijnse oorlog in 1935/36, tijdens de Spaanse bur geroorlog in 1937, bij de Fins-Rus sische oorlog in 1940 en dan na tuurlijk gedurende de periode van de tweede wereldoorlog. Vervolgens vroeg de oorlog in Korea van 1950/1955 weer de no dige hulp, in 1951 de watersnood in Italië en daarna in 1953 de wa tersnood in eigen land. Onnodig te zeggen, hoe ook hier weer het Ne derlandse Rode Kruis zijn onschat bare diensten bewees. TAIPEH, 17 juli. Een C-47 trans- portvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met negen passagiers en een bemanning van zeven, wordt vermist. Het heeft zich voor het laatst gemeld boven centraal- Formosa. Volgens een verklaring van het ministerie van Volksgezondheid van Malakka is het niet uitgesloten dat er binnenkort in Azië een twee de epidemie van de zg. Aziatische griep uitbreekt, die een groter aan tal slachtoffers zal vergen. Het mi nisterie herinnert er aan, dat de griepepidemieën in 1890 en in 1918- 1919 ook uit drie fasen bestonden, waarvan de tweede gekenmerkt werd door een hoger aantal dode lijke gevallen. In Zuid-Korea lijden ongeveer 1.900 militairen aan de ziekte. In Syrië en Bagdad, waar het aantal patiënten toeneemt, zijn de biosco pen, café's e.d. geheel of gedeelte lijk gesloten om de verbreiding van de griep tegen te gaan. Klepbrug buiten dienst De klepbrug die de Oude Haven overspant, is sedert een paar dagen opgetrokken zodat het verkeer daarover niet kan plaats hebben. Het feit dat de brug opgetrokken is, vindt zijn oorzaak in het feit dat een balk boven de brug kapot is zodat herstelwerkzaamheden nood zakelijk bleken. Men hoopt zo spoe dig mogelijk de brug weer open te kunnen stellen. Weg is volledig vrij voor seuaatsdebat De Amerikaanse Senaat heeft met 71 tegen 18 stemmen besloten met de debatten over een wetsontwerp inzake burgerrechten voor negers, dat door president Eisenhower in gediend was, te beginnen. Hieraan waren acht dagen van verbitterde discussies over de vraag of het ontwerp in behandeling moest worden genomen, voorafge gaan. Voor het eerst sedert tien jaar is de weg thans vrij voor een volledig Senaatsdebat over het on derwerp burgerrechten voor negers maar men verwacht 'n „filibuster- campagne" van de zijde der tegen standers, tenzij er amendementen worden aangebracht op het ontwerp dat reeds door het Huis van Afge vaardigden is goedgekeurd. Alle republikeinen en de demo craten uit de noordelijke en wes telijke staten steunen het wetsvoor stel, maar de zuidelijke democra ten zijn er tegen. Zij stemden er tenslotte echter wel mee in, dat het ontwerp in behandeling wordt ge nomen, al zijn zij het niet eens met de inhoud. Er was grote belangstel ling van de zijde van het publiek voor de stemming. President Eisenhower gaf kort na de uitslag een verklaring uit, waar in hij er bij de Senaat op aandrong zijn voorstel een „doeltreffend stuk wetgeving te laten". Men zou voor al een bepaling, welke door de zui delijken scherp is gekritiseerd, moeten behouden, namelijk dat be paalde processen welke voortvloei en uit de wetgeving betreffende de burgerrechten, alleen moeten wor den gevoerd met een rechter, zon- 'der jury. De zuidelijke democraten wensen een proces met een jury maar de noordelijken zeggen, dat weinig zuidelijke jury's in een nro- ces aangaande burgerrechten een blanke zouden veroordelen. NOORDGOUWE Bazar „Con Amore" De plaatselijke muziekvereni ging „Con Amore" heeft het plan aangevat een grootscheeps opge zette bazar te organiseren ten bate van het uniformfonds (m.a.w. ten einde te kunnen komen tot het aan schaffen van uniformen voor de werkende leden). Deze „bazar" wordt gehouden op 26 en 27 juli a.s., in de kantine aan de Oostweg. Duizenden prijzen worden ter beschikking gesteld. ELLEMEET Ingebruikneming Coöp Boerenleenbank Het nieuwe bankgebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank te Ellemeet zal vrijdag 19 juli a.s. of ficieel in gebruik worden genomen, zo vernemen wij van de zijde van het bestuur. ANNA JACOBA POLDER School met den Bijbel In de consistorie van de Geref. kerk alhier kwamen de leden van de School met den Bijbel in jaar vergadering bijeen onder presidi um van haar voorzitter, de heer A. C. van Strien. Na de gebruikelijke opening werd het jaarverslag voor gelezen. „Omdat er geen wereld schokkende gebeurtenissen plaats vonden in het schoolleven, kunnen we dankbaar terugzien op dit schooljaar", aldus de sekretaris. Het aantal leerlingen bedraagt momenteel 91. Zichtbaar zijn de vorderingen aan de bouw van de nieuwe onderwijzerswoning. Ook het nieuwe hoofd, de heer van 't Hoog, is voor velen geen onbekende meer. De uniecollecte is nog steeds nodig, waarom nog een beroep op de leden wordt gedaan. Uit het financieel verslag bleek dat er nog een batig saldo was. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heren: C. v. d. Reest en Chr. Wisse met grote meerderheid herkozen. Tijdens de rondvraag werd ge vraagd hoe het zat met het aantal leerlingen in de toekomst. Het hoofd der school, de heer J. P. van Dijk, deelde mede dat dit wel veilig stond. Momenteel wordt de school bezocht door 60 meisjes en 31 jon gens. Dc vergadering werd door het aanwezige oud-bestuurslid, de heer M. J. Nelisse, gesloten met dankgebed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3