LEXINGTON TZhcVi W OMMAAK ZWARE SHAG BOUILLON Inzittenden „Neutron" beleefden vreeslijke seconden Blijf meester 35 ct per dubbel tablet BRANDEWIJN „DE GRAAUWE HENGST" Kamerleden in het Deltagebied De groep leden van de r.k. frac tie der Eerste en Tweede Kamer, die een tweedaagse oriënterende ris door het Deltagebied maakten, zijn woensdag geconfronteerd met de gedachten, die in Zeeuwsch- Vlaanderen leven rondom dit na tionaal project. Allereerst gaat de belangstelling uit naar verbinding met overig Ne derland, bij voorbeeld met de Bra bantse of met de Zuidbevelandse kust. Voorts spelen een verdere in dustriële ontwikkeling in de ka- naalzöne van Teneuzen en even tueel een nieuw industriegebied me een grote zeehaven rond en tegenover Vlissingen en aanpas sing van de bevolking in nieuwe ontwikkelingen, een grote rol in het denken van deze streek. Ingezonden mededeling DOUWE EGBERTS ORCAM KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maasdam (toez.): vi- karis J. Lalleman, Terneuzen; te Leerbroek: kand. P. J. Bos, Vee- nendaal; te Uithuizen (toez.): G. W. IJzerman, Blokzijl. Aangenomen naar Eibergen: L. de Vrijer, Makkum. Bedankt voor Silvolde (toez.): vi- karis A. J. van der Linden, Creil (N.O.P.). Ger. Kerken Beroepen te Dussen en te Gies- sen-Rijswijk: kand. C. J. Tissink, Middelburg; te Groningen-oost: dr. J. van den Berg, Zutphen; te Enu- matil: kand. I. Stienstra, 't Zandt (Gron.). Aangenomen naar Abcoude: kand. J. Kuiper, Den Haag. Bedankt voor Avereest: H. Dijk stra, Oosterend (Fr.); voor Klazi- naveen: Joh. Dijkstra, Schermer- horn; voor Heer Hugowaard, Roo sendaal en Vleuten-De Meern: kand. J. Kuiper, Den Haag. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar verklaard: kand. Tj. Boersma en R. Timmerman, En schedé. Tweetal te Bergentheim: D. van Houdt, Uithuizermeeden en J. J. de Vries, Zuidhorn. Beroepen te Waardhuizen: kand. T. J. Keegstra, Groningen; te Dro- geham: kand. Tj. Boersma, En- scheé. Bedankt voor Bunschoten-Spa kenburg (miss.pred.): G. Mulders, Ulrum; voor Zwartsluis: J. M Kroes, Dalfsen; voor Schildwolde: J. Verkade, Voorburg. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Ede: B. Bijleveld, Ned. Herv. Kerk De Nederlands Hervormde Kerk telde op 1 juli jl. in totaal 3.383.748 zielen. De Kerk heeft 1287 gemeen ten met 2030 predikantsplaatsen. Van deze laatsten worden er 333 tot de vrijzinnige modaliteit gere kend, 311 tot die van de Gerefor meerde Bond en 1386 tot de zoge naamde midden-orthodoxie. De vrijzinnigen hebben de meeste pre dikanten in Friesland, nl. 84, ter wijl de Ger. Bond en de midden- midden-orthodoxie. Zuid-Holland de meeste predikantsplaatsen tel len, resp. 120 en 1253. In totaal zijn er 194 predikants plaatsen vacant, nl. 57 vrijzinnige, 66 van de Ger. Bond en 711 van de midden-orthodoxie Zuid-Hollnad heeft de meeste vacante predi kantsplaatsen, nl. 49 en Overijssel de minste, nl. 6. Van deze 194 vaca turen zijn er 69 onvervulbaar, on derverdeeld in 27 vrijzinnige, 18 Ger. Bond en 24 midden-orthodoxie Friesland heeft de meeste onver vulbare vacaturen (15), Limburg geen enkele. Ingezonden mededeling over Uw zenuwen. Neem Mflnhnrdt'i Zenuwtabletten SPORT KORFBAL Brouwershaven Ü-Burgh III 3-5 Ondanks het feit, dat de gasten maar met 11 spelers binnen de lij nen verschenen, hebben ze kans gezien de volle winst mee naar huis te nemen. In de eerste speelhelft had Brouw het volle overwicht, hetgeen duidelijk door de goede voorsprong tot uiting kwam. In de tweede helft was bij de thuisclub „het kankeren tegen elkaar" beter dan het spel, waardoor hun voor sprong geheel verloren ging. Reeds in de tweede minuut opende v. d. Weel de score met een fraai doel punt (0-1). Van Schelven, die de gelijkmaker kan scoren door een toegekende strafworp, weet deze niet te benutten. Toch was het de zelfde speler, die in de 10e minuut weet gelijk te maken (1-1). Burgh had enige malen pech met rollers over de mand. In de twintigste minuut wist Brouw opnieuw te scoren door L. v. d. Wielen, die zich prima had vrijgespeeld. Vlak voor de rust pikte mej. van Stein de bal uit een kluwen spelers en bracht met een prachtworp de stand op 3-1. Na de rust werd v. d. Werf zeer produktief en bracht resp. in de tweede en derde minuut de stand op 3-3. Burgh werd steeds actiever hetgeen in de 25e minuut leidde tot een doelpunt van mej. Kloet. Brouw dat alleen maar mop perde, verdedigde zeer slecht, waar door de gasten de eindstand op 5-3 wisten te brengen door van Nieu- wenhuize. Uit deze wedstrijd heeft men weer eens kunnen zien, dat men, hoewel met 11 spelers spelen de, toch kan winnen als er goed wordt samengespeeld en het „ge- jouw" achterwege blijft, waarmede de teamgeest verslapt en de resul taten nihil zijn. Scheidsrechter van Popering leidde goed. MEVO I-Brouwershaven I 3-4 MEVO heeft zich woensdagavond tegen de kampioenskandidaat Brouwershaven uitstekend geweerd Het leidde met de rust zelfs met 3-1, doch ging naarmate het einde naderde onsamenhangender spelen. De SDKB-speler T. Simmers was in uitstekende vorm. De Brouwse aanval, meestal geleid door van den Bos, had teveel tijd nodig en teveel werd met 2 krachten geprobeerd. MEVO profiteerde beter van de kansen. Na goed aangeven van mej. Bom gaf T. Simmers na een kwar tier met een doorloopbal MEVO de leiding (1-0). In de 25e min. schoot Simmers wederom raak (2-0). In de 2e opstelling verhoogde Hans de Oude met een afstandsschot de voorsprong tot 3-0. Aan de andere zijde wist 7 minuten voor de rust C. Slager met een keurig schot de achterstand te verkleinen (3-1). Uit stekend bekeken spel der Brouwse aanval stelde de MEVO-verdedi- ging voor te grote problemen, en binnen 10 minuten na de rust had Bokelaar met 2 doelpunten de par tijen op gelijke voet gebracht (3-3). De gasten bleven constant doorspe len, een doelpunt van van den Bos ging niet door, want tevoren was een overtreding geconstateerd. 4 minuten voor tijd besliste het tech nisch betere Brouwershaven de strijd in haar voordeel. M. Duin houwer liet de goed leidende scheidsrechter Schot naar het mid den wijzen (3-4). Ingezonden mededeling from America's Best Tobaccos STEEDS FAVORIET I DUIVENSPORT Concourscombinatie „Schouwen- Duiveland" Uitslag concours Orleans. In con cours 168 duiven. W. N. Pankow, Zierikzee 1, 27; P. Flikweert, Zie- rikzee 2, 7, 8, 10, 18, 19, 24, 25; A. J. IJzelenberg, Bruinisse 3; A. M. Ber- revoets, Zierikzee 4; J. Quist, Drei- schor 5, 12; Abr. Flikweert, Zierik zee 6; Ph. Steketee, Bruinisse 9; J. M. Kloet, Brouwershaven 11, 21; C. J. v. Dixhoorn, Dreischor 13; A. C. Stoutjesdijk, Zierikzee 14; J. Geelhoed, Zonnemaire 15; G. Flik weert, Zonnemaire 16, 22; J. Stout jesdijk, Zierikzee 17; L. J. v. d. Wielen, Brouwershaven 20; J. Ver wijs, Zierikzee 23; J. J. v. Almen- kerk, Noordgouwe 26; P. Zandijk, Sirjansland 28; T. M. Dalebout, Nieuwerkerk 29, J. Flikweert, Drei schor 30. Snelheid eerste duif: 1522,27 m. per minuut. Winnaar hoofdprijs: P. Flikweert, Zierikzee. A.s. maandagavond inkorven voor Nat. Dax, inkorflokaal Ten Haaf, Sas, Zierikzee. MARKTBERICHTEN Co5p. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Zierikzee Veiling van 17 juli Aardappelen, grote f 15-21, drie lingen f 12-14, kriel f 5, kroten f 15- 16, postelein f 30, uien f 26, rode kool f 15, rabarber f 19, augurken f 50-55, komkommers, stek f 8-12, tomaten f 26-45, prinsessebonen f 101-114, stamsnijbonen f 115, rode bessen f 143-153, witte bessen f 113-121, zwarte bessen f 225, mo rellen f 121, pruimen (Ontario) f 148-160, Yellow, val f 41, per 100 kilogram. Komkommers, wit f 15-36, groen f 8-21, kropsla f 8-9, meloenen f 60- 106, perziken f 14-29, per 100 stuks. Bospeen f 15-39, bosselderij f 6, per 100 bos. Frambozen f 0,49 per doosje. Op een verkoping in Londen is een nog niet gepubliceerde reeks liefdesbrieven, die George Bernard Shaw in zijn jonge jaren heeft ge schreven, voor 780 pond sterling aan een Amerikaanse handelaar verkocht. Hij kocht ook voor 1300 pond 41 brieven van de Ameri kaanse schrijver Nathaniel Hawt- Zij Ingezonden mededeling ijn Nederlandse vrouwen ouderwets? Gelukkig niet! Dat kunnen de man nen met de hand op het hart ver zekeren. Kijk maar eens hoe onze vrouwen gekleed gaan: vlot, mo dern! Kijk maar eens hoe ze koken: liefst volgens de moderne voedings leer. Ja, vooral in de keuken blij ken onze vrouwen oog - en neus! - voor het goede te hebben. Juist nu nu ze iets nieuws hebben ont dekt! Knorr bouillon! Knorr bouil lon tabletten uit Zwitserland! Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ra- goüts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n dubbel Knorr tablet tovert ook met kokend wa ter een hele liter bouillon. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezou ten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „basis". U kunt het zó aanvragen: sluit een postze gel van 10 cent met uw naam en adres in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. van kostelijk vlees voor krachtiger soep! ïmtttvload. Soot ns U* l/vtitl STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE „Kunst en Eer" bracht serenade Onder leiding van de dirigent de heer Jac. Kikke heeft de Kon. har monie „Kunst en Eer" gisteravond een serenade gebracht bij het gou den echtpaar H. A. v. d. Stolpe- de Vrieze. Het paar, dat recipieerde in „Mondragon", heeft deze muzi kale hulde zeer op prijs gesteld. HAAMSTEDE Openluchtbazar „Witte van Haamstede" Om aan de nodige financiën te komen, die de drumband van de harmonie „Witte van Haemstede" met zich brengt, wordt a.s. zater dag weer een zg. „Openluchtbazar" georganiseerd op het plein bij de muziektent in Haamstede. Aan de gebruikelijke attracties, die een dergelijke bazar meestal heeft, zijn deze keer enkele geheel nieuwe toegevoegd, waardoor een bezoek aan deze bazar zeker de moeite waard is. Ook voorde reeds talrij ke aanwezige badgasten is een der gelijke bazar een aantrekkelijk iets. Bij gunstig weer wordt dan ook op een groot bezoek gerekend. Naast deze bazar is ook een verloting ge organiseerd met een groot aantal fraaie en nuttige prijzen, waar voor loten overal verkrijgbaar zijn bij de leden van bovengenoemde vereniging. Rectificatie Niet de heer R. J. Steur, zoals wij abusievelijk vermeldden, doch R. J. Boot I.Cz. is aan de Hogere Technische School te Dordrecht geslaagd voor het diploma afdeling Scheepsbouwkunde. BROUWERSHAVEN Ouden van dagen naar Brabant Begunstigd door fraai zomerweer hebben woensdag de ouden van dagen hun jaarlijks uitstapje ge maakt. Om half negen werd ge start met een tweetal fraaie toe- ringcars van de R.T.M., waarin 88 bejaarden een plaatsje hadden ge vonden. De tocht ging deze keer naar west-Brabant. Via Halsteren, Bergen op Zoom en Hoogerheide ging de tocht door de Wouwse Plantage, waar het natuurschoon zeer werd bewonderd. In het Mast bos gingen de oudjes een uur wan delen in de mooie bossen. De thee werd gebruikt te Oudenbosch om vervolgens de terugtocht weer te aanvaarden. In Bruinisse had de heer Nieuwersteeg voor een feeste lijk versierde dis gezorgd en tra ditiegetrouw trakteerde slager Van Dongen (oud-Brouwenaar) zijn vroegere stadgenoten. Door het Dijkwater ging het weer op Brouw aan, waar vele belangstellenden, vergezeld van de muziekvereniging „Apollo", aan de grens der ge meente de bussen opwachtten. Na pittige marsmuziek in de tent gaf de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. v. d. Weele, een overzicht van de gemaakte reis. Spr. dankte „Apollo" en de bevol king voor de muzikale hulp en voor de milde gaven die de trip mogelijk maakte. In het bizonder bracht hij dank aan zuster Van Kaam en mevr. de Oude, die mee trokken voor eventuele hulpverle ning, die gelukkig niet nodig bleek. De chauffeurs Van Beveren en Quist werden dank gezegd voor hun I)un service gedurende deze reis weer betoond. BRUINISSE Door een Belgische kempenaar werd in de vluchthaven te Zijpe binnengebracht het motorschip „Vios", schipper van der Sluis. Dit schip kreeg onder Oude Tonge op het Krammer motorschade. Aangrijpend verslag van overlevenden BIAK, 18 juli. In antwoord op een telegram dat het A.N.P. dinsdag j.L zond aan mr. J. O .de Rijke, passagier van de die morgen bij Biak verongelukte „Neutron" van de K.L.M., heeft de heer De Rijke van ochtend medegedeeld dat als gevolg van zijn toestand niet zijn in drukken van het ongeval, maar die van de heer H. O. Wagenaar, ver tegenwoordiger van Geveke, worden medegedeeld. De heer Wagenaar deelt mede, dat er na een normale start de ge bruikelijke speech van de gezag voerder over de omroep-installatie in het vliegtuig volgde. Nadat de laatste lichten van de startbaan onder het vliegtuig wa ren verdwenen en het vliegtuig van het vliegveld wegvloog, was er door de ramen van de kajuit niets meer te zien. De purser was bezig met het uitdelen van lectuur aan de passagiers, toen over de omroep installatie in het vliegtuig gezegd werd: „Dames en heren, over circa een minuut kunt u de lichten van Biak nog zien en dan gaan we door naar Amsterdam". De heer Wagenaar bericht dan verder, dat naar zijn me ning de microfoon opvallend haastig werd afgesloten. Direct daarop, aldus de heer Wage naar, werd een botsing gevoeld, toen waarschijnlijk de linker vleugel met iets in aanraking kwam met een droog en bre kend geluid. Na een volgens de heer Wage naar, duidelijk fatale beschadiging van het vliegtuig volgden voor de inzittenden van het toestel vrese lijke seconden, toen het vliegtuig over de linkervleugel omlaag scheen te vallen. Dit vallen ging zeer snel, de schattingen over de duur variëren van een tot vijftien seconden en daarna kwam de crash De enige herinneringen van de heer Wagenaar zijn het „desintegreren van alles, het snijden van de stoel- riem in het lichaam en direct daar op de vuurstorm". De heer Wagenaar herinnert zich dat hij vervolgens beklemd raakte tussen de wrakstukken. Hij slaagde er in door achteruit te kruipen, los te komen, en lag daarna in zee met rondom hem heen brandende ben zine. De heer Wagenaar was er aan vankelijk van overtuigd, dat hij de enige overlevende van het ongeluk was, omdat hij op het eerste ogen blik nergens een levend wezen kon ontdekken. Nadat het vuur minder was geworden en nadat de heer Wagenaar zich had ontdaan van zijn bovenkleding, slaagde hij er in, naar hij zelf zegt tot zijn ver wondering, zijn vrouw terug te vin den en later hun kind. De heer Wagenaar heeft vervol gens tussen de lijken, waarvan de meeste geheel ontkleed waren, ge zocht naar drijfmiddelen, die zeer schaars bleken. Er volgde een lange en uitputtende poging om de wal te bereiken. Het was onmogelijk geweest de wal te bereiken indien niet op tijd de Papoea-vlerkprau wen waren verschenen. Aldus be sluit de heer Wagenaar zijn mede delingen. Ingezonden mededeling Thans seizoen voor Met Suiker en Vanille geheel gereed voor de inmaak van vruchten! Fl. 7.15 per Literkruik Fl. 3.70 per Va Literkruik Het beste paard van (de Schiedamse) stal OPGERICHT 1714 ZIERIKZEE Hoofd r.k. parochiale school nam afscheid Geschenken en lof voor scheidende leerkracht Gisteravond hebben in „Concor dia" de leerlingen van de R.K. Pa rochiale school te Zierikzee en de ouders, tijdens een bijzondere ouderavond afscheid genomen van het hoofd der school, de heer J. de Raaij. De heer de Raaij heeft een benoeming aanvaard te Leiden als hoofd van een volledige school. Tot zijn opvolger is benoemd de heer W. J. Langedijk (29) uit Amsterdam die medio september zijn taak zal aanvangen. Nadat geopend was met de chris telijke groet sprak de heer F. Ver speek een welkomstwoord. (De voorzitter de oudercommissie, de heer Sweere, was wegens ziekte verhinderd). Direkt hierna werd door de leerlingen die de school gaan verlaten in een kleurig tone- listisch en vocaal programma'tje afscheid genomen van het hoofd der school. Gerda Berrevoets over handigde het scheidende hoofd een keurig, door de leerlingen fraai vervaardigd programma van de uit te voeren nummers. Ook de kleinsten, 3 jongens en 3 meisjes, gaven een zeer leuk afscheidsliedje ten beste. Het door de oudere leer lingen uitgevoerde mozaiek van zang en verbindende tekst was zeer geslaagd en bevatte vele geestige vondsten. De uitnemende zang stond o.l.v. de heer de Raaij, met aan de piano de heer B. Odijk. Op gevoerd werden 3 toneelstukjes, „Bij de ziener", „De wandelende divan" en „Afgeknipte vlechten". Pastoor J. Dekker reikte hierna de getuigschriften uit. Namens de ouders richtte de heer J. Volkeri afscheidswoorden tot het scheidende schoolhoofd. Spr. wees hierbij op het vele werk dat dooi de heer de Raaij voor de school is gedaan. Aan zijn initiatief dankt de school thans een oudervereniging, schoolradio en schoolreisjes, nieu we borden, kasten, kachels en vloe ren. Onder de leerkrachten heerste steeds een uitstekende sfeer. „Een goed vriend mist men node", aldus spr., „maar we hebben begrip voor uw besluit dat wijde perspectieven voor U opent". Namens de ouders werd hierna een fraaie schemerlamp en bloe men aangeboden aan mevr. de Raaij en een serie studieboeken aan haar echtgenoot. Hierna voerden nog het woord pastoor Dekker en de heer J. Ver munt. In enkele welgekozen be woordingen dankte de heer de Raaij voor de hem toegezwaaide lof en toegedachte geschenken. Eisenhower over NA V O-atoombommen President Eisenhower heeft zich op zijn wekelijkse persconferentie over de voorgenomen vorming van een voorraad atoomwapens voor Je Navo-bondgenoten in dezelfde geest uitgelaten als minister Dulles dinsdag. Hij verklaarde dat dit plan het voor andere landen over bodig maakt kernwapens te gaan vervaardigen, waarmee een toe stand zou worden geschapen waar in elkeen onafhankelijk handelt. Dat zou erg gevaarlijk zijn. Voor een rechtbank te Frank fort is woensdag een 28-jarige moordenaar van een 10-jarig jon getje berecht. De beklaagde leed evenwel in zeer ernstige graad aan tuberculose, zodat men hem op de beklaagdenbank deed plaats nemen in een glazen kooi, die van een om roepinstallatie was voorzien voor het contact met de rechters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2