Oorzaak K.L.M.=vliegramp in duister gehuld DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONTMOETING TUSSEN WILSON EN ZJOEKOF Ontwerp jeugd -spaarwet Sparen met premie DONDERDAG 18 JULI 1957 Nu. 18190 118e J««rsanjr ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAAftïN OPGENOMEN 1797-1889' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lange Nobelstraat 6, Zierikiee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenman A Ochlmari, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eisenhower dringt aan op onderhoud WASHINGTON, 17 Juli. Presi dent Elsenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat een ontmoeting tus sen de Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, en zijn Russische collega ZJoekof wellicht nuttig kan zijn. De reden hiervoor is dat hij alles wil proberen om betere betrekkin gen tussen beide landen tot stand te brengen. Maar, zo voegde de president hier aan toe ,het moeten geen bijeen komsten zijn, die alleen al om het feit dat zij gehouden worden, aan leiding geven tot grote verwach tingen, die een grote golf van pes simisme veroorzaken als zij niet bewaarheid worden. Eisenhower zei voorts dat men optimistisch en enthousiast moet blijven bij de po gingen om tot een begin van ont wapening te komen. Het alternatief is zo vreselijk, dat alle risico's, die genomen woelen om op dit punt verder te komen, helemaal in het niet verzinken vergeleken bij een passieve houding, die neerkomt op nietsdoen, aldus Eisenhower. Eisenhower herinnerde aan de oorlogstijd, toen hij betrekkingen met maarschalk Zjoekof - destijds Russisch bevelhebber in Berlijn - onderhield. Hij verklaarde, dat hij met Zjoekof zeer bevredigende re laties had onderhouden en noemde maarschalk Zjoekof een zeer op recht mens. Eisenhower verklaarde er tegen gekant te zijn dat de Londense ont wapeningsbesprekingen opgeschort worden, alleen omdat men een beetje ontmoedigd en vermoeid raakt. Jubileumtijdschrift Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis heeft ter gelegenheid van zijn negentig jarig bestaan een speciaal nummer van zijn tijdschrift uitgegeven. In dit nummer wordt een over zicht gegeven van de geschiedenis van geschenken aan allerlei facet ten van het Rode Kruis-werk. Boulicot, de „clown met het groene haar", is dinsdag op 79-ja- rige leeftijd in het ziekenhuis Broussais te Parijs overleden. Bou licot is zijn circuscarrière begon nen als trapezewerker. Hij heeft vooral vermaardheid verworven in het Parijse circus Medrano. De minister en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, als mede de minister van Financiën hebben aan de Tweede Kamer een ontwerp-Jeugdspaarwet aangeboden. Aan de Memorie van Toelichting op dit ontwerp is het vol gende ontleend: Met de indiening van het huidige wetsontwerp wordt beoogd uitvoering te geven aan de eerste van de drie concrete maatre gelen, waarmede de regering voorshands voornemens is de be zitsvorming te bevorderen. Met gepremieerde spaarregelingen wordt in het algemeen een fweetal doeleinden nagestreefd, nl. het aankweken van een re gelmatige spaargewoonte en het leveren van een bijdrage tot de vorming van een bezit, dat hoe bescheiden het ook moge zijn, toch van betekenis kan worden geacht voor de ontplooiing van de persoonlijkheid. In beide opzichten kan in het bijzonder een gepremieerde jeugdspaarregeling van groot belang worden geacht. Wil men bereiken, dat een grote groep jongeren gaat sparen, dan zal de premie niet te laag mogen zijn, terwijl onder meer kostenoverwegingen er toe leiden, deze ook niet te hoog te stel len. Het ligt in het voornemen overeenkomstig de gedachte, neer gelegd in het interim-rapport van de commissie bezitsspreiding betreffende de bevordering van bezitsvorming door sparen, na de totstandkoming van de wet bij algemene maatregel van be stuur de premie op 10 pet. te bepalen. In het ontwerp wordt de regeling ter bevordering van het jeugdsparen niet, alleen echter toepasselijk verklaard op jeug digen, die een beroep uitoefenen, doch op alle jeugdigen ten einde elke discriminatie te vermijden. Het is wenselijk het minimum-spaarbedrag vast te stellen op f 30 per jaar, met dien verstande evenwel, dat het totaal Inge legde bedrag tenminste evenveel malen f 30 moet belopen als het aantal jaren, dat de rekening heeft uitgestaan. Deze laatste restrictie heeft tengevolge, dat niet ieder, die tijdelijk verhin derd is om inlagen te verrichten, zijn jeugdspaarrekening moet opgeven. Tevens zal het maximumbedrag der inlagen moeten worden bepaald, opdat de kosten voor het Rijk niet te hoog oplopen. Het verdient aanbeveling dit te bepalen op f 200 per jaar. Het Algerijnse verzet in Frankrijk De Franse minister van Binnen landse zaken, Gilbert Jules, heeft in het debat In de Nationale Ver gadering over het regeringsverzoek om speciale volmachten voor de politie tegen gewelddaden van Al gerijnen in Frankrijk verklaard, dat er in Frankrijk gemiddeld twee Algerijnen per dag worden ver moord. Hij deelde mede, dat de regering een socialistisch amendement om de duur van een voorlopige hech- tepis tot dertig dagen te beperken, heeft overgenomen. Volgens het oorspronkelijke voorstel zouden verdachte elementen voor onbe paalde tijd in voorarrest kunnen worden gehouden. De gewone weg geeft de overheid het recht om verdachten slechts vijf dagen in hechtenis te houden, alvorens hen voor te geleiden. Franse gevangen bewakers blijven staken De vakorganisaties van de Fran se gevangen bewakers hebben gis teren besloten, hun 48-uurstaking die donderdag zou eindigen, voort te zetten, totdat hun looneisen zijn ingewilligd. Ook het bankpersoneel heeft, na een mislukte pogihg tot bemidde ling in zijn salarisgeschil, besloten zijn staking voort te zetten. De douaniers, die aangesloten zijn bij de communistische C.G.T., zullen met ingang van negentien dezer „wisselstakingen" beginnen om hun looneisen kracht bij te zetten. De actie van het personeel van de nationale gas- en elektriciteits bedrijven om zijn looneisen door middel van korte stakingen kracht bij te zetten,'is woensdag zonder incidenten verlopen. De gas- en elektriciteitsvoorziening ondervond vrijwel geen hinder van de actie. Het eerste werk van de Delta-af sluiting kan als geslaagd worden be schouwd doordat de bouw van de werkput bij Hellevoetsluis thans zover gevorderd is, dat geen terugslag meer wordt verwacht bij de komende herfststormen. - De bovenste foto geeft een beeld van het aanbrengen van keien op de zinkstukken van de ringdijk, die ongeveer 8 meter bo- ven N.A.P. moet komen. - De onderste foto geeft een beeld van de werkzaamheden vanaf het noordoostelijke punt. (Zie verder binnen- pagina bijblad). Vlaggen halfstok in Hollandia en Biak HOLLANDIA, 17 juli. De vertegenwoordiger van de K.L.M. in Biak, oud-gezagvoerder G. J. C. Teroller, heeft vanmorgen medegedeeld, dat men over de oorzaak en de toedracht van de ramp met de „Neutron" nog volledig in het duister tast. Alle berichten van buitenlandse radio stations, die gewagen van technische fouten en waarin gezegd wordt dat de bemanning een noodlanding op zee trachtte te maken, heeft hij als „volkomen onzin" bestempeld. De Italiaan Nencini gaat als eerste over de finishlijn van de achttiende etappe van de Tour, van St. Gaudens naar Pau, gevolgd door Gay. Gistermiddag zijn de stoffelijke resten van negen volwassenen en twee kinderen geborgen. Zij zijn echter merendeels nog niet geïden tificeerd. Onder zeer grote belang stelling zijn de resten op een be graafplaats in Biak, elk afzonder lijk, ter aarde besteld. Wrakstukken Op zee zijn verscheidene wrak stukken van enkele koffers en post zakken, met bestemming Neder land, aangetroffen. Het zoeken naar overlevenden is gisteren bij het invallen van de duisternis gestaakt, doch vanmor gen voortgezet. Er is evenwel geen hoop, dat nog overlevenden aan getroffen zullen worden. Drie zwaargewonden zijn de eer ste 24 uur doorgekomen en men heeft hoop voor het behoud van hun leven. Van de andere acht ge wonden in ziekenhuizen in Biak zal waarschijnlijk morgen reeds één volledig hersteld ontslagen worden. In Hollandia en Biak woeien gis teren de vlaggen halfstok. Alle openbare bijeenkomsten waren af gelast. Opsporingswerkzaamheden gestaakt De commandant zeemacht in Ne derlands Nieuw-Guinea heeft na der gemeld: „Van het aanbreken van de dag tot elf uur des ochtends is het gebied nogmaals systema tisch onderzocht, doch geen voor werpen zijn meer gevonden. Om twaalf uur des middags zijn de op sporingswerkzaamheden gestaakt. Harere Majesteits schepen en vlieg tuigen in dit gebied hebben de op dracht scherp uit te kijken naar eventueel nog drijvende wrak stukken". Communiqué HOLLANDIA, 18 juli. Gouver neur Van Baal, die hedenmorgen, op reis van Nederland naar Hol landia, te Biak is aangekomen, heeft het volgende communiqué doen publiceren: „De „Neutron" was dinsdagoch tend te 03.32 uur opgestegen van het vliegveld Mokmer op Biak, met aan boord negen leden van de be manning en 59 passagiers. Bij de start waren er geen bijzonderhe den: de radioverbinding met de luchtverkeers-leiding was normaal en het uitgebrachte verslag geeft geen enkele aanwijzing, dat er zich iets ongewoons heeft voorgedaan. Het toestel startte in oostelijke richting, waarna een bocht werd beschreven. Gedurende deze han deling bestond er een normaal ra dio-telefonisch contact met de ver keersleiding op het vliegveld. Aan de passagiers is, blijkens verkla ringen van de overlevenden, mede gedeeld, dat men zo dadelijk de lichten van Blak weer zou zien en dat vervolgens koers zou worden gezet naar Amsterdam. Daarop moet er iets zijn gebeurd waarover geen mededelingen zijn gedaan aan de verkeersleiding. Al les moet zich bijzonder snel hebben afgespeeld, doch wat er is gebeurd valt niet op te maken uit de tot nu toe verkregen getuigenverklarin gen. Zeker is alleen, dat het toestel te 03.36 uur dicht onder de kust brandend in zee werd waargeno men. Gebleken is, dat de staart is afgebroken; alle geredden hadden dan ook plaatsen achter in het vliegtuig. Twaalf stoffelijke resten konden worden geborgen. Uit de toestand waarin deze zijn aangetroffen blijkt dat degenen, die niet in de staart van het toestel hebben ge zeten, op slag moeten zijn gedood. Dat er nog geredden zijn is voor een niet gering deel te danken aan de snelle reddingsacties en het op treden van enkele particulieren en Papoea's, die zich met prauwen in zee begaven. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp is onmiddellijk be gonnen en wordt met kracht voort gezet. Een grote tegenslag daarbij is, dat de plaats van het wrak zeer moeilijk zal zijn te bepalen, daar het in minstens honderd meter diep water ligt, zodat berging wel on mogelijk zal zijn". De correspondent van het A.N.P. voegt aan het communiqué toe, dat het wrak ongeveer een zeemijl uit de kust ligt. AMSTERDAM. Het is burge meester en wethouders van Am sterdam gebleken, dat uitstel van de datum van de inschrijving op de IJ-tunnellening 1957, oorspronke lijk vastgesteld op vrijdag 19 juli as., bij de huidige stand der be sprekingen met de regering voor keur verdient. In overleg met de inschrijvingskantoren is derhalve de inschrijving tot een nader te be palen datum opgeschort. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 Een tong van drie duim i lengte kan een man van 2es 1 1 voet doden. Reeds 108 doden op Luzon MANILLA, 18 juli. De Philip- pijnse regering heeft bekendge maakt, dat door de overstromingen van zondag op het eiland Luzon 108 personen zijn omgekomen en 500 mensen worden vermist. Door de overstromingen werden zeven dorpen weggespoeld. Een gebied van 5.700 vierkante kilometer is getroffen. De presi dent, Carlos Garcia, heeft in negen steden in het rampgebied de nood toestand afgekondigd. Witte muizen Te Bornum bij Hannover is een kwekerij van witte mui zen voor gebruik bij proef nemingen gevestigd, die een twee miljoen muizen per jaar als produktiedoel heeft. Men is begonnen met een paar honderd muizen en enkele witte ratten. In het eerste jaar wordt gerekend met een produktie van ruim een half miljoen muizeru Koning van Afghanistan in Moskou De koning van Afghanistan, mo- hammed Zahirsjah, is woensdag per vliegtuig, na een oponthoud in Tasj kent, te Moskou aangekomen voor een bezoek op uitnodiging van president Worosjilof. Zijn vliegtuig werd door straaljagers naar Mos kou vergezeld. Op het versierde vliegveld waren Worosjilof, Boel- ganin, maarschalk Zjoekof en Chroesjtsjef te zijner verwelko ming aanwezig. „De Koebel" in Burgh Dat het conferentie- en vacantie- oord „De Koebel" in «en be hoefte voorziet, moge blijken uit het feit, dat sedert de opening vo rig jaar er al heel wat kampen, weekends en conferentie's in zijn gehouden, niet alleen uit Zeeland, doch ook van buiten de provincie. Aan „De Koebel" wordt nog steeds gewerkt, om deze te verbe teren. Zo is nu het terrein er om heen, door een hekwerk afgesloten. Ook is het gebuow, zowel van bin nen als van buiten geverfd, waarbij het groen van buiten voor bruin heeft plaats gemaakt. Verder wer den zowel binnen- als buitenspelen ten gerieve van de gebruikers aan- chaft. Een grote verbetering is ook de huur van de achter „De Koebel" gelegen weide, die als sportterrein gebruikt kan worden. Ook dit jaar zullen weer heel wat groepen van „De Koebel" gebruik maken, zowel lagere als middelbare scholen, alsmede diverse jeugdgroe pen en instellingen. Als bijzonderheid dient vermeld te worden, dat ook landelijke kam pen hun oog op „De Koebel" heb ben laten vallen. Het is nl. voor deze kampen zeer moeilijk om een geschikt gebouw te huren, ergens aan de kuststreek van Nederland. Zo zullen er kampen komen van de Herv. Jeugd-organisaties „Het Kompas" en de „Jonge Kerk". Toch blijkt steeds weer, dat het bestaan van „De Koebel" en de mo gelijkheden, die zij biedt voor de weekends en conferenties temidden van een mooie natuur, juist in Zee land, nog te weinig bekend is, zo dat een doeltreffende propaganda zeker nog gewenst is. De 71-jarige mevr. E. Booms van Eijk uit Haarlem is, toen zij op de Schoterweg in de richting van de stad fietste en, zonder op het verkeer te letten, naar links uitweek, door een haar achterop rijdende personenauto aangereden. De vrouw was op slag dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1