A K.L.M.-toestel bij Nieuw-Guinea in zee gestort Hm I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na vertrek van vliegveld Biak 56 personen vermist DELINGSMOGELIJKHEID VAN HET EILAND NIET UITGESLOTEN Herstel van de Spaanse monarchie Herziening streekplan Walcheren Geslaagden Landbouwhuishoudschool ontvingen diploma's STAKINGSACTIE IN FRANKRIJK DINSDAG 16 JULI 15*67 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tet. 309. 's-GRAVENHAGE, 16 juli. Maandagavond om tien minuten over zeven Nederlandse tijd is de Super Constellation „Neutron" van de K.L.M., kort na het vertrek van het vliegveld Biak, in Nederlands Nieuw-Guinea, voor de vlucht naar Amsterdam, verongelukt en hl zee terecht ge komen. Het toestel had 59 passagiers en een bemanning van 9 personen aan boord. Volgens berichten die bij de K.L.M. in haar hoofdkantoor te den Haag zijn binnengekomen in de loop van de nacht van maandag op dinsdag, hebben twaalf personen het ongeluk overleefd en zijn er zes- en-vijftig vermisten. Van de twaalf overlevenden zijn elf passagiers; de stewardess van het toestel behoort eveneens tot de overlevenden. Drie passagiers van de 59 die zich aan boord bevonden, hadden de Britse nationaliteit, alle andere de Nederlandse. De drie Britse passagiers behoren tot de vermisten. Toedracht onbekend Hoe het ongeluk zich heeft toe gedragen was dinsdagmorgen om streeks vijf uur in 's-Gravenhage nog niet bekend. In het hoofdkan toor van de K.L.M. in den Haag. waar de president-directeur van de luchtvaartmaatschappij, de heer I. A. Aler, met vrijwel de voltallige directie de gehele nacht aanwezig was, en op Schiphol, waar even eens directeuren van de maat schappij de nacht van maandag op dinsdag aanwezig waren, was dins dagochtend vroeg nog geen nader bericht over de toedracht ont vangen. Het enige dat men met vrjj grote zekerheid weet, is dat het toestel in de omgeving van het op onge veer tien myl ten zuiden van Biak gelegen eilandje Owi in zee te recht moet ztfn gekomen. De zee is daar ongeveer 200 meter diep. Radiostoringen vertragen berichten Maandagavond om kwart voor elf Nederlandse tijd kwam het eer ste telegram met de rampspoedige tijding over het verongelukken van de Super Constellation „Neutron" bij „Operations Movement Con trol" (O.M.C.), dat gevestigd is in het vluchtproduktiegebouw van de K.L.M. op Schiphol, binnen. Later is gebleken, dat dit telegram, uit Biak verzonden, vrij lang onder weg is geweest, hetgeen te wijten is aan radiostoringen, die op dat uur van het etmaal veelvuldig voorkomen. O.M.C. is de afdeling op Schiphol, waar de bewegingen van de vliegtuigen binnenkomen en op elk uur van het etmaal weet men dus daar, waar de toestellen van de K.L.M.-vloot zich, waar ook ter wereld zij zich bevinden, zijn. Onmiddellijk na het ontvangen van het telegram waarschuwden de dienstdoende leden van O.M.C. een groot aantal leidende figuren van de K.L.M. Ook ir. F. Besancon, directeur produktie van de K.L.M., die op het punt stond met de avondmachine naar New York te vertrekken, kon nog worden be reikt. De heer Besancon stelde zijn reis uit en nam onmiddellijk, te zamen met de heer J. A. Bach, de bedrijfsdirecteur vluchtproduktie en ir. J. Luymes, directeur van het technisch bedrijf van de K.L.M., die evenals de heer Besancon op dat ogenblik op Schiphol vertoef den, de eerste maatrgelen. De inhoud van het eerste alar merende telegram luidde: „Bik 476 icarus repeat icarus first general message 1 1049 e de roos kl. 844 phlkt 151810 crash on water five miles ese airfield". De kwestie-Cyprus LONDEN, 15 juli. De Britse re gering heeft maandag in het Lager huis laten weten, dat men de mo gelijkheid van een deling van het eiland Cyprus niet kan uitsluiten. De minister van Koloniën, Len- nox-Boyd, verklaarde dat het „on gelukkig zou zijn als het eiland wordt verdeeld, maar ingeval er zelfbeschikking komt zal dit ge schieden, op basis van het zelfbe schikkingsrecht van de Grieken en dat van de Turken". John Profumo, de plaatsvervan ger van Lennox-Boyd, zei dat de regering „niet opnieuw uitziet naar mogelijkheden om weer een initia tief te nemen". Hij was van oor deel, dat aartsbisschop Makarios veel tot een oplossing van het vraagstuk kan bijdragen, door ko lonel Grivas en andere leiders van de verzetsbeweging Eoka te be wegen, het Britse voorstel om Cyprus onder vrijgeleide te ver laten, te aanvaarden. James Callaghan viel namens de socialistische oppositie de regering aan, omdat zij nog geen bespre kingen heeft geopend met aarts bisschop Makarios. Onder gejuich van zijn medestanders vroeg Cal laghan, waarom er wel met Nasser wordt onderhandeld en niet met Makarios. MADRID, 15 Juli. Luis Carrero Blanco, hoofd van het kabinet van generaal Franco, heeft maandag het parlement officieel meegedeeld, dat in Spanje de monarchie zal worden hersteld, wanneer Franco overlijdt of als staatshoofd af treedt. De minister zei, dat het konings schap „traditioneel en katholiek zal zijn en dat het getrouw de beginse len van het regime zal dienen". De vorst, die generaal Franco zal op volgen, zal echter niet dezelfde macht hebben als generaal Franco, een buitengewoon iemand, die de (burger)oorlog won en Spanje ver overde, aldus de minister Blanco. De volgende koning zal, naar men verwacht, de thans 19-jarige prins Juan Carlos zijn. Franco, die 64 jaar is, kwam bijna twintig jaar geleden aan de macht. Commissie naar Biak Een commissie, bestaande uit 7 personen van de operations-afde- ling van de K.L.M. en technici, zal naar Biak vertrekken, zo wordt nader vernomen. Intussen verneemt het A.N.P. ook, dat een of meer leden van de staf, die gestationeerd zijn in een der steden op de route naar het Verre Oosten, naar Biak zullen gaan, terwijl naar bekend is, op het vliegveld van Biak een groot aantal technici ter beschikking staat. De overlevenden Blijkens een tweede hedenoch tend uit Hollandia door het A.N.P. ontvangen telegram, zijn de elf overlevende passagiers: mr. J. O. de Rijke, met echtgenote en drie kinderen; de heer H. O. Wagenaar, vertegenwoordiger „Geveke"-tech- nisch bureau, met echtgenote en een kind; de heer S. M. den Boer van de K.P.M. te Biak en de gou vernementsarts D. L. Leiker met een kind. De opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Marine te Biak heeft uitstekend werk verricht. On middellijk na het bekend worden van de ramp trad hij in werking. Van Hr. Ms. „Kortenaer", welk schip juist in Biak was, werden direct alle sloepen ter assistentie gestreken, waarna zij zich naar de plaats van de ramp spoedden. (Zie verder Laatste Nieuws). Marie van Zeggelen overleden De schrijfster Marie Christine van Zeggelen is de afgelopen nacht op 87-jarige leeftijd in een tehuis voor bejaarden te Huizen (N.H.) plctseling overleden. De ter aarde bestelling zal op de begraafplaats Oud Eik en Duin te Den Haag ge schieden. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren, tijdens de eerste gewone zitting in 1957, besloten tot herziening van het streekplan Wal cheren 1951 en een provinciale schadevergoedingsvcrordening- streekplan Walcheren vastgesteld. De S.G.P.-fractie, bestaande uit drie man, kreeg aantekening tegen dit plan te zijn. Vrijwel de gehele dag werden, in hoofdzaak door de S.G.P.-fractie, aangevoerd door haar voorzitter de heer D. Kodde, op- en aanmerkingen gemaakt over de voorgestelde wijziging. De fractie-voorzitter der P.v.d.A. - de heer L. van Oorschot - uitte namens zijn fractie Instemming met dit voorstel, dat hij zag als een noodzakelijke ordeningsmaat regel. De heer Kodde hekelde de orde ningsgedachte der P.v.d.A., waarop de heer v. Oorschot op een voor deze provinciale statenvergaderin gen felle manier repliceerde. Hij achtte het beginsel der P.v.d.A. door de heer Kodde aangetast en verweet deze, dat hij blijk had ge geven nog te behoren tot de ach terlijke groep, die 50 jaar geleden al verwijten tegen sprekers partij richtte. Bij de besprekingen van het streekplan Walcheren ging het in hoofdzaak om twee belangrijke punten: de grote gedetailleerdheid van dit plan en het recreatiepro bleem, waarvan het kampeerpro- bleem de hoofdschotel vormt. Meisjes kregen loon naar werken Vier leraren verlaten de school in Zierikzee Gisterenmiddag vond in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw de eindles en uitreiking van de diplo ma's plaats aan de leerlingen van de landbouwhuishoudschool „Prin ses Juliana' 'te Zierikzee. Het was met al dat jonge volkje in de zaal een zeer geslaagde en gezellige middag, die echter ook een weemoedig tintje had omdat uiv-r-aard verschillende van de ge slaagden niet meer op de school Gezeten op een klein stoeltje, was de voormalige Engelse staatsman Sir Winston Churchill het centrum van een „conferentie" op het Sandown Park tijdens de paardenraces. De jockey W. H. Carr, die Sir Winstons Holiday Time in de 6terklasse reed, had ondanks deze kleine voorbe spreking weinig succes. Het veulen werd niet geplaatst. PARIJS, 15 juli. De zevenduizend bewakers van de 175 gevangenis sen in Frankrijk zullen dinsdag en woensdag staken om aan hun loon eisen kracht by te zetten. Zy zul len weliswaar hun gewone bewa kingsdienst verrichten, maar zfó weigeren gevangenen naar de rechtzaal of een andere gevange nis over te brengen. Het personeel van het nationale gas- en elektriciteitsbedrijf eist ook hogere lonen. Men verwacht plaat selijk korte stakingen. DEN BURG. Op het Texelse strand is het stoffelijk overschot aangespoeld van een naar schat ting zestienjarig meisje. Het li chaam heeft vermoedelijk een dag of tien in zee gelegen. AMSTERDAM. Toon Hermans moet op advies van'zijn arts we gens een griepaanval enige dagen het bed houden. Naar verwacht wordt zal hij zaterdag a.s. zijn voorstellingen kunnen hervatten. Het stoffelijk overschot, dat zon dag nabij het lichtschip Texel is gevonden en door de reddingboot „Prins Hendrik" naar Den Helder is gebracht, is geïdentificeerd als dat van de Belgische kapitein-vlie ger Symaeys, die onlangs tijdens Navo-oefeningen boven de Noord zee verdween. zullen terugkeren. Ook enkele le raren hebben dit seizoen voor het laatst - althans in Zierikzee - voor de klas gestaan en zullen het vol gend schooljaar niet meer op hun post verschijnen. De bijeenkomst stond onder lei ding van de heer B. H. G. Ter Haar Romeny, burgemeester van Wol- faartsdijk en voorzitter van de Commissie voor het Landbouwhuis- houdonderwijs in Zeeland, die zijn welkomstwoord inzonderheid richt te tot wethouder A. M. den Boer, die het gemeentebestuur vertegen woordigde en de leden van het Kringbestuur der Z.L.M. en van de Commissie van Toezicht. Ruggesteun voor het leven Spr. drukte de meisjes op het hart dat hun diploma een rugge steun in het verdere leven kan be tekenen en dat het diploma niet ge bagatelliseerd moet worden. Tot de ouders van de leer lingen met minder goede cij ferlijsten zei de heer Ter Haar: „Het leven is geen schoolwerk en wie de minste fouten maakt is nog altijd niet de beste". Spr. sprak tenslotte de wens uit dat de meisjes hun arbeid altijd in de huishoudelijke sector zullen blij ven zoeken en bracht hulde aan de Z.L.M.die het onderwijs met rui me belangstelling bedeelt. Dank braèht de heer Ter Haar aan de di rectrice mej. C. N. van Liere, de leerkrachten en de commissie van toezicht, voor het vele werk in het afgelopen seizoen verzet. Uitreiking diploma's Vervolgens werden de diploma's uitgereikt door de presidente van de commisie van toezicht mevr. Dijckmeester, geb. Jkvr. de Brauw, die de overhandiging vergezeld liet gaan met voor elk een hartelijk woord. In een spontaan speechje dankte mej. van Liere hierna voor de belangstelling die de laatste tijd steeds op welgemeende wijze werd betoond bij de verschillende acti viteiten der school. Burgemeester Ter Haar van Wolfaartsdijk kreeg e?n aandenken overhandigd, waar na de directrice afscheidswoorden sprak tot de leerkrachten mej. L. M. Verhage, de lerares koken die wegens huwelijk de school ver laat; mevr. D. S. Lysen-Beerens die haar lessen a.v.o. wegens drukke werkzaamheden niet langer kan voortzetten; mej. A. Vos, de naai- lerares die naar elders vertrekt en de heer Th. J. Laagland, de leraar tekenen die een benoeming heeft aanvaard aan het lyceum te Zwolle. De scheidende leerkrachten werd een passende herinnering overhan digd. DE I.N.A.S.-opleiding Mej. van Liere feliciteerde de leerlingen nogmaals met het be haalde succes en gaf nog een korte uiteenzetting van de unieke INAS- opleiding, die de mogelijkheid opent voor de geslaagde meisjes voor leidinggevende functies op huishoudelijk gebied bij inrichtin gen en instellingen door geheel Ne derland. Spr. eindigde tenslotte met d® wens dat de gekweekte vriend schapsbanden onverbrekelijk zul len blijken en dankte voor de prachtige bloemenhuldes haar door de leerlingen ten afscheid gebracht. Enkele leerlingen overhandigden bloemen en presentjes aan de di rectrice en de scheidende lerares sen, waarbij Riek Schot namens klas 2 keurig het woord voerde. De voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M., de heer A. M. Geluk feliciteerde hier na allen met de behaalde resulta ten en dankte voor de medewer king die de school aan de Z.L.M.- dagen heeft verleend. Zo werden in een minimum van tijd 150 vlag gen, die door de harde wind waren beschadigd, door de meisjes her steld. Na dit officiële gedeelte volgde een programma van zang, declama tie en gymnastiek. De leerlingen traden heel aardig voor het voet licht, waarbij uitblonk Brina Kik, die op uitstekende wijze voor het voetlicht verscheen met „De bruid" van Jan Prins. Bij de verschillende keurig uitgevoerde zangnummer tjes begeleidde de heer Jac. M. Luykenaar op pittige wijze aan de piano. De afsluitende demonstraties grondgymnastiek stonden o.l.v. de docent de heer G. v. d. Tholen. De bekende MARIA ZAMORA, vertolkster bij uitstek van zuide lijk ritmes en zang, komt naar Zie rikzee. Donderdagavond zal zij te midden van een keur van Neder landse artisten te bewonderen zijn, als het eerste Zierikzeese zomer- avondfeest van start gaat. ALKMAAR. Te Alkmaar is na een langdurige ziekte op 68-jarige leeftijd overleden de heer D. J. Woldendorp, die bijna dertig jaar lid was van de gemeenteraad van Alkmaar als vertegenwoordiger van de K.V.P. Sinds december 1954 was de overledene wethouder en beheerde de portefeuille van finan ciën en volkshuisvesting, vanaf 1956 die van sociale zaken en volks gezondheid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie zich met iets bezig houdt in de tijd dat hij iets beters had kunnen doen, is ook een leegloper.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1