LEXINGTON HÏFÏ7ÏF 3 OUDSTE KLEINZOON VAN AGA KHAN LEIDER VAN ISVIAIUSCHE VOLK MERAPI DREIGT De ramp in Perzië Monument voor Auschwitz Landbouw en veeteelt s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 15 JULI 1957 NO. WISS Prins Karlm, de oudste kleinzoon van wijlen de Aga Kban, is be noemd tot zijn opvolger als 49ste itnan van de Ismaëlitische Moham medaanse sekte. De benoeming is bekendgemaakt in een communiqué, waarin de laatste wil van de Aga Khan wordt aangehaald: „Met het oog op de in de laatste jaren volkomen veran derde toestanden in de wereld, door onder meer de ontdekkingen van de kernwetenschappen, ben ik ervan overtuigd dat het in het be lang van de Ismaïli-gemeenschap is dat een jonge man mij zal op volgen die opgevoed is en zich ont wikkeld heeft in de laatste jaren en midden in de nieuwe tijd en die een nieuwe kijk heeft voor zijn hoge dienst als inam". Prins Karin zelf kon nog niet zeggen of hij naar Harvard terug zal keren om zijn studie te vol tooien. De vulkaan Merapi, nabij Jogja karta, vertoont een verhoogde wer king en de plaatselijke autoriteiten treffen voorbereidingen tot evacua tie van de nog op de hellingen van de Merapi wonende bevolking. Volgens in Semarang ontvangen berichten stootte de vulkaan vo rige week op een enkele dag vijf- en-veertig gloedwolken uit. Van de krater vloeit een lavastroom lang zaam in de richting van de Seno- wono-rivier. Men acht de situatie thans alar merend. De gouverneur van mid- den-Java heeft om vliegtuighulp gevraagd voor het doen van ver kenningen boven de krater. Groepen medisch personeel uit Perzië en van de Wereldgezond heidsorganisatie reizen per muil ezel door het Perzische gebied, dat door aardbevingen betroffen is, om de bevolking in te enten tegen de tyfus, die zich snel aan het ver spreiden is. Grote partijen melk poeder, door het Kindemoodfonds van de V.N. ter beschikking ge steld, zijn naar het gebied gezon den voor de meer dan vijfduizend dakloze wezen. Karim zal de vierde zijn, die de titel Aga Khan zal dragen, welke oorspronkelijk door de Britse re gering is verleend. Prins Ali Khan zei tot een cor respondent van Reuter: „Ik ben verheugd en vind mijn vaders keuze een gelukkige voor de toe komst van het Ismaïlische volk". Llewellyn E. Thompuson Jr. is benoemd tot ambassadexir der Ver. Staten in Rusland. Hij volgt Char les Bóhlen op, welke na vier jaar diplomatieke dienst naar Manilla is vertrokken om op de Philippij- 71 en de taak van ambassadeur op zich te nemen. De heer Thompson verbleef vier jaar in Sowjet-Rus- land gedurende de tweede wereld oorlog. Voordien was hij ambassa deur in Wenen, sinds 1952. Huurverhoging woningwetwoningen Indien het in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van de huurwet door de Eerste Kamer wordt aangenomen, zullen de huur prijzen van diverse categorieën woningwetwoningen met ingang van 1 augustus een verhoging on dergaan. In een circulaire heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de gemeentebestu ren enige richtlijnen doen toeko men met het verzoek reeds thans met de voorbereidende werkzaam heden te beginnen, opdat - indien het aanhangige ontwerp kracht van wet verkrijgt - de huurverhogingen inderdaad per 1 augustus a s. kun nen worden geëffectueerd. Te Buffalo in de staat New York heeft een 39-jarïge vrouw be kend, dat zij veertien jaar geleden haar man door wurging om het le ven heeft gebracht. Het lijk had zij indertijd opgehangen, waardoor de autoriteiten er van overtuigd wa ren, dat het slachtoffer zelfmoord had gepleegd. Door wroeging ge kweld was de vrouw er tenslotte toe gekomen, haar misdaad te be kennen. Een brand ontstaan door kort sluiting, heeft een grote paniek veroorzaakt in een wolkenkrabber aan de New Yorkse Wallstreet, dichtbij het Beursgebouw. In de kelder, waar de kortsluiting zich voordeed, verbrandde een man le vend, terwijl drie personen ernsti ge verwondingen opliepen. De brand kon spoedig worden geblust. Hoofdprijzen loterij Koningin Wilhelmina- fonds De trekking is gehouden van de nationale loterij van het Koningin Wilhelminafonds. De eerste vier prijzen zijn gevallen op de nos. 369149 (woonhuis), 96284 (auto), 457881 (televisietoestel) en 412154 (naaimachine). Het internationale Auschwitz- comité heeft een prijsvraag uitge schreven voor een monument, dat in het voormalige concentratie kamp, waar vier miljoen mensen de dood vonden, zal verrijzen. Alle beeldende kunstenaars uit de ge hele wereld kunnen aan deze prijs vraag deelnemen. Het reglement voor deze wedstrijd, die anoniem is, is opgesteld in overleg met de internationale unie van architecten. Nederlandse meisjes stewardess bij P.A.A. Drie Nederlandse jongedames uit Amsterdam, Wassenaar en Zelhem zijn door een speciale commissie van de Pan American World Air ways uitgekozen om voor stewar dess bij deze Amerikaanse lucht vaartmaatschappij te worden opge leid. Het drietal, van wie de leeftijd varieert van 21 tot 24 jaar, zal in augustus naar New York gaan om daar een zesweekse opleidingscur sus te volgen als voorbereiding voor de taak, die haar wacht op de „Clippers", die de transatlantische diensten (verre oosten, zowel Euro pa en Zuid Afrika) vliegen. Het is voor de eerste maal, dat de Pan American een beroep in Nederland heeft gedaan op Holalndse meisjes om stewardess te worden. Adviesorgaan ooi-logs- of rampschade Donderdag, 22 augustus van 11 tot 14 uur te Zierikzee in het „Huis van Nassau". Getroffenen die ernstige moei lijkheden hebben met betrekking tot de regeling van de door hen ge leden oorlogs- en/of watersnood schade, kunnen zich, wanneer een bezoek aan voormelde zitting te Zierikzee voor hen bezwaarlijk is gelet op de afstand, welke zij van die plaats woonachtig zijn, monde ling of schriftelijk tot het Advies orgaan wenden en wel via het Se cretariaat van de Gewestelijke Raad Zeeland voor het Landbouwschap, Grote Markt 28a, Goes. Bovag-sectie handel in gebruikte auto's De Bovag - dat is de Bond van ondernemers in automobiel- en ga ragebedrijven - heeft een aparte sectie opgericht voor de handel in gebruikte auto's. Deze sectie zal de Sega heten. In het bestuur van de sectie hebben de meeste leden zitting van de vorig jaar opgerich te en weer opgeheven Bond van ondernemers in gebruikte automo bielen, de Boga. Deze bond is des tijds in de Bovag opgegaan. Advies schoolvakanties in 1958 Het Nederlandse centrum voor vakantie en vakantierekreatie - waarin opgenomen het centraal werkcomité vacantie) deelt mede, dat vanwege het Bureau Vakantie spreiding aan de gemeente- en schoolbesturen een schrijven is ge richt, met het advies de aanvangs datum van de zomervakanties 1958 vast te stellen, voorzover de scho len zich bevinden benoorden de ri vieren Rijn, Lek, Nieuwe Maas, Botlek en Brielse Maas, inclusief Arnhem-zuid en Rotterdam-zuid op 12/14 juli 1958 of vroeger. Het Bureau Vakantiespreiding adviseert voorts de vakantie voor de scholen voorzover zy niet in de genoemde gebieden zijn gelegen te bepalen op 19/21 juli 1958. De brief van het Bureau Vakan tiespreiding gaat vergezeld van een opwekking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan het daarin vervatte advies gevolg te geven. Op de heide bij het Engelse plaatsje Hertfort is het graf gevon den van een Britse edelman van de uit België gekomen stam, die in de eeuw voor de komst van de Ro meinen in Engeland, over het zuid oosten van Groot-Brittannië heeft geheerst. In het "graf trof men o.m. een voertuig op wielen en een grote hoeveelheid aardewerk aan. Het conflict tamlartsen- ziekenfondsen Hoop op arbitrage gevestigd De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevor dering der Pharmacie, en de Ne derlandsche Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde delen in een communiqué mede, dat zij zich bezorgd maken over het nog steeds uitblijven van een overeen komst tussen tandartsen en zieken fondsen, waardoor huns inziens voornamelijk voor de minst draag- krachtigen, tandheelkundige hulp achterwege blijft en dientengevolge de volksgezondheid wordt bedreigd. Naar de mening van de maat schappijen moet men, gezien de laatste ontwikkeling in het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen, met name het gebrek aan eenheid van opvatting in de kring der zie kenfondsorganisaties, ernstig gaan twijfelen aan de mogelijkheid van overeenstemming tussen beide groepen, waardoor de ziekenfonds verzekerden in hoge mate worden gedupeerd en het gehele stelsel van ziekenfondsverzekering in gevaar wordt gebracht. De maatschappijen vragen zich af, of het, als niet spoedig een over eenkomst tot stand komt. in deze noodsituatie niet onontkoombaar wordt om voorlopige voorzieningen ten behoeve van de verzekerden te treffen. Intussen spreken de maat schappijen de hoop uit, dat de po gingen van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid om tot een oplossing door middel van arbitrage te komen, met suc ces zullen worden bekroond. Prijsverlaging olieprodukten Een der grote oliemaatschappij en (de Caltex) meldt, dat „met in gang van 15 juli a.s. de prijzen van stookolie zullen worden verlaagd met f 7.50 per 1000 liter, of 1000 kgm. Afhankelijk van de soort. De prijzen voor dieselolie, lichtpe- troleum, tractorpetroleum en huis brandolie worden verlaagd met f 1,- per 100 liter. De prijzen van benzine blijven normaal. xjs LAWAAI OM NIETS.. X De organisatoren van de dienst Bescherming Bevol- king van de Amerikaanse stad Bag City (Michigan) X hebben zich voor niets uit- gesloofd bij oefeningen, die in de V.S. zijn gehouden als X voorzorgsmaatregel tegen 4* een mogelijke aanval met X kernwapens. Na lezing van een geheime boodschap stel- X den de organisatoren alles j' in het werk om tijdig klaar X te zijn voor het „bcmibarde- ment" op hun stad, dat vol- X gans hen om 6 uur 's avonds moest plaats vinden. Tegen X drie uur ontdekte echter iemand, die de tekst van de y geheime boodschap nog eens X bestudeerd had, dat men y zich vergist had en dat de X stad sinds 5 minuten voor twee reeds verwoest was en X wel zodanig, dat zij sinds 'l' die tijd „van de kaart, der y V.S. was verdwenen". Man - katten - hond Dertien katten en een hond met schurft leven in de kleine behui zing in afgrijselijke hygiënische omstandigheden. De keuken, waar van de vloer met turfmolm is be strooid, is ingericht als kattebak en de katten slapen waarschijnlijk bij de man in bed. De rotting van het houtwerk is toe te schrijven aan het jarenlange verblijf der katten. Geen arbeider wil een stap in dit huis zetten om de door b. en w. voorgeschreven herstelwerkzaam heden uit te voeren. De bovenbe woners en buren hebben geklaagd over deze toestanden en de stank van de uitwerpselen der beesten, waarvan zij enorme last hebben. Deze bepaald onwelriekende mi lieu-beschrijving gaf de advocaat van de huiseigenaren bij de behan deling voor de vice-president van de Amsterdamse rechtbank van een kort geding, tussen de bewoner (als eiser) en de huiseigenaren (ge daagden). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RUSSEN. Op de onbewaakte overweg in de Klokkendijk te Rijs- sen zijn twee op een scooter geze ten personen door een uit de rich ting Wierden komende trein gegre pen en onmiddellijk gedood. DORDRECHT. De hoffeesten, die tot en met 20 juli in Dordrecht ge houden worden ter herdenking van de op 19 juli 1572 gehouden eerste vrije statenvergadering zijn begon nen met een officiële bijeenkomst in de Grote Kerk. 's-GRAVENHAGE. Bij de K.L. M. is een aanvrage binnen geko men voor het vervoeren van de stoffelijke resten van de Aga Khan van Zwitserland naar Egypte. De K.L.M .heeft de aanvrage in over weging genomen. Onlangs heeft de Amerikaanse luchtmacht op de luchtbasis Edwards in Califomië een demonstratie gegeven met een X-13 Vertijet, een straaljager die op de kolom uitlaatgassen van de straalmotor iwrticaal kan opstijgen en landen. Wanneer na het opstijgen een bepaalde hoogte is bereikt, neemt het vliegtuig een horizontale stand aan en vliegt weg als elk ander straal vliegtuig. .Land en Tuinbouw Minister dr. S. L. Mansholt zal 16 en 17 juli a.s. te Bonn de gast zijn van zijn Duitse ambtgenoot, dr. H. Lubke. De beide ministers zullen óver verschillende vraag stukken van gedachten wisselen, doie van belang zijn voor de land bouw der beide landen. De arbeidsmarkt in juni In de loop van juni is het aan tal werkloze mannen gedaald van 24.369 tot 22.403, terwijl de bezet ting van de aanvullende werken afnam van 10.001 tot 9.081. De to tale geregistreerde arbeidsreserve daalde hierdoor van 34.370 met 2886 tot 31.484, aldus deelt het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Ingezonden mededeling Inderdaad, een verfijnd genot! Beweidingssysteem en drinkwatervoorziening Nu de zomer aangebroken is met zijn vele droge perioden kan men zien dat het gras in de weiden hard opruimt. De landbouwers die het moderne beweidingssysteem van rantsoenbeweiding toepassen profileren momenteel van deze me thode; immers door het indelen in kleine percelen voorkomt men ver trappen en bevuilen van het gras op grote schaal, en door een gelijk matig rantsoen krijgt men een re gelmatige melkproduktie. Het vee wordt genoodzaakt zowel de top pen als de onderste stengeldelen af te grazen, en dit heeft een zeer gunstige invloed op de samenstel ling van de graszode. Om ten volle te profiteren van de vele voordelen van de rantsoen beweiding verdient het aanbeve ling de nodige aandacht te beste den aan de drinkwatervoorziening van het vee. Om tot een goede drinkwater voorziening te komen, kan men de afrastering zodanig aanleggen, dat de dieren bij een centraal gelegen drinkput kunnen komen. De aan voer van drinkwater levert echter veelal moeilijkheden op. Wanneer er op het bedrijf waterleiding aan wezig is, kan men gebruik maken van de praktische plastic-buis. De ze buis is goedkoop, licht in ge wicht en zeer gemakkelijk te han teren. De drinkwaterleidingbuis wordt geleverd in lengten van 4 meter, welke zeer eenvoudig on derling verbindbaar zijn en in gro tere lengten; dit laatste is twee maal zo duur. De plastic-buis is dus een uitstekende oplossing om alle percelen van goed drinkwater te voorzien. Toepassing van rantsoenbewei ding is zeer aan te bevelen, maar wil m enhiervan volledig prifiteren zorg dan ook voor een goede drink watervoorziening op de percelen. ,;,.;,.X-X^XK«4"X'X~x~X"X~X"X~X"X«X"X^"X~X*4"X«X~X"X*XKKK~X"X»*X,'X»'."X«X«X"X**X"X"X»'> AMERICAS BEST TOBACCOS Huurprijzen van woningbouw 1947-1948 Indien het in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van de huurwet door de Eerste Kamer zal worden aangenomen, zuUen de huurprijzen van woningen, tot stand gekomen met toekenning van een jaarlijkse bijdrage, ingevolge de financieringsregelingen woning bouw 1947 en 1948, met ingang van 1 augustus 1957 worden verhoogd met 25 procent. Dit percentage moet worden be rekend over dé zogenaamde sobere huurprijs op 31 juli 19567, dus n3 aftrek van eventuele toegestane verhogingen, toeslagen of vergoe dingen voor bijzondere voorzienin gen. Aangezien door deze huurverho ging de onrendabele top van de be wuste woningen kleiner wordt, zal de jaarlijkse bijdrage met ingang van 1 augustus 1957 worden her zien. Daarbij zal mede de huurver- hoging van 5 pet., ingegaan op 1 september 1955, in aanmerking ge nomen worden. HEERLEN. De 25-jarige loc mo tiefmachinist G. J. F. Lindelauf uit Vaesrade bij Nuth is in de laad plaats van schacht 3 op de 546 me ter verdieping van staatsmijn Em ma te Heerlen gestruikeld en door een passerende trein overreden. Hij overleed ter plaatse. FEUILLETON hliiiriluilMmlllmliilnii lliilluUlltn Hliilll In het bosbad zag ze Dubois staan. „Zielepoot", dacht ze. Die man is met vakantie, maar hij weet zich in het geheel niet te vermaken. Ze ontkleedde zich en trok haar badpak aan, waarna ze in het wa ter dook. Rustig zwom ze enkele baantjes, waarna ze weer naar haar hokje terugkeerde. Zonnebaden was er vandaag niet bij. Toen ze uit haar badhokje kwam, zag ze op enkele meters afstand haar baas staan. Kennelijk had hij op haar gewacht. O, die mannen! Als de een niet om je heen zwierf, was het de ander wel. Die had na tuurlijk weer wat op zijn lever. „Morgen, meneer Dubois", be groette ze hem op ongedwongen toon. „Niet zo mooi weer als giste- ren". Hij keek haar verstoord aan. „Ik zag u gisteren in Ede weer zitten met die kerel". O, dacht Hanneke, het begint weer. „Nou, en?" „En? Wat en?" Hij slikte en ver volgde ietwat grof; „Ik heb het lie ver niet". „Ik stel uw bezorgdheid voor mij geweldig op prijs", antwoordde Hanneke liefjes. „Geweldig, hoort u? Was er verder nog iets?" „Juffrouw Schoneveld, zo be gint het altijd. Een man en een vrouw ontmoeten elkaar en in het begin betekent het niets. Maar op de duur komt er een huwelijksaan zoek en „En u denkt natuurlijk, dat het in dit geval ook zo zal gaan. Nou, hebt u maar geen vrees, want ik heb hoegenaamd geen enkel plan om te trouwen, met die meneer Grobbe niet en met niemand niet. Bent u nu tevreden?" „Nee", antwoordde hij koppig. „Ik zal het op prijs stellen, als u vandaag nog met me terug gaat naar de stad. Ik snap niet, wat u er aan vindt, hier in dit gat". Hanneke's mond viel van pure verbazing wijd open. „Wat zegt u? Mee terug naar de stad? U bent niet lekker". „Dat is best mogelijk", antwoord de hij, „maar dan komt het door dit dorp. Ik kan niet aarden op het platteland, ik hoor in de stad. Ik moet drukte om me heen hebben". „Nou, het is hier anders druk genoeg". „Kan wel zijn, maar ik wil, dat u met mij mee gaat. Terug naar de stad". Hanneke schoot in een lach. „En als ik weiger? Dan word ik zeker op staande voet ontslagen, niet?" „Ik ontsla u helemaal niet. Dat is het 'm juist; ik wil u houden. Waar vind ik zo gauw weer een andere kracht? Vakantie is niets waard. U en ik horen in de stad". „Dat kan wel zijn, meneer Du bois, maar ik heb m'n hele pensi- ongeld vooruit betaald en ik wil tot de laatste dag hier blijven. Ik geniet hier volop". „O, wat dat geld betreft, dat kunt u wel van mij terugkrijgen. Als het dat is „Nee, dat is het niet. Begrijpt u dan niet, dat ik wel uw onderge schikte ben tijdens het werk, maar dat u in mijn vakantie geen zeg genschap over me hebt? Ik ben hier door JOKE DE VALK 20 t en ik blijf hier. En als het u hier niet bevalt, wel, niemand zal u te genhouden, als u weer naar de stad terug wilt gaan". „Dat kan niet", weerlegde hij koppig. „Ik moet een oogje op u houden". „Zeer vereerd", zei ze spottend. „Ik kan anders best op mezelf pas sen". „Dat blijkt anders niet. U bent steeds in gezelschap van die kerel". Hanneke werd vuurrood. „En nu is het genoeg, meneer Dubois. Ik kies het gezelschap uit, dat ik zelf wens en ik ben u hiervoor geen verantwoording schuldig. En doet u me één plezier: Laat u me als jeblieft de rest van de vakantie met rust". Zonder verder kommentaar af te wachten, ging ze met opgeheven hoofd langs hem heen en vertrok weer naar het dorp. In één ruk liep ze door naar haar pension om haar badgoed op te hangen. Toen dit geschied was, ging ze nog even naar haar kamer om een boek te halen. Op de trap kwam ze natuurlijk Grobbe weer tegen. „Verslapen?" vroeg hij lachend. „Het is niet zo mooi vandaag, hé?" Wat ging het hem aan, dat ze al gezwommen had? „Nee", loog ze, „ik had zin om eens wat langer te blijven liggen". Hij bleef op de traptrede staan en keek haar aan. Jammerdat er geen zon is. De temperatuur is veel kouder". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5