Veredeld dilettantisme op Zeeuwse Culturele Dag 1957 Een hoogstaand gebeuren Eilandelijke amateurs kwamen goed naar voren In de reeks van evenementen die de laatste tüd Zierikzee in het middelpunt van de belangstelling plaatste, neemt de jongste - de Zeeuwse Culturele Dag 1957 - wel een heel eigen en bizondere plaats in. Vele amateur-beoefenaars van allerlei takken van kunst, legden zater dag getuigenis af van een veredeld dilettantisme, die niet anders kon zün geschaagd dan door een verheugend grote mate van zelfwerk zaamheid. Bizonder prettig was ook wel dat Schouwen-Duiveland deze dag artistiek heel behoorlijk naar voren kwam. Het ochtendprogramma werd gehouden in de Schutterszaal van het raadhuis, waar ook de officiële opening plaats vond door mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten, dit omdat de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland iets later arriveerde. In zijn openingswoord toonde mr. Mes zich verheugd over wat de laatste tien jaar op cultureel ge bied in Zeeland is bereikt, doch spr. beklemtoonde tevens dat men er nog lang niet is. Men zal voort durend moeten blijven aandringen op de aandacht van de overheid voor de culturele problemen in de provincie. In dit verband wees spr. er ook op dat nog steeds een Zeeuws beroepsorkest ontbreekt. Culturele samenwerking tussen de eilanden is voorts een uiterste noodzakelijkheid. Spr. bracht ten slotte dank aan b. en w. van Zie rikzee voor het bereidwillig afstaan van de Schutterszaal, alsmede aan de heer D. C. A. Lugt, die veel ge daan heeft voor de totstandkoming van deze dag. Spr. toonde zich ook erkentelijk voor het vele werk op cultureel en maatschappelijk ge bied van de heer mr. J. F. Horn- stra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, en zijn medewer kers. Het muziekschool-kamerorkest Direct na de officiële opening trad op het muziekschoolkameror kest, o.l.v. de heer Frangois Olivier, gr. t., van C. Ph. E. Bach. Toonde men zich aanvankelijk wat schuch ter, wat leidde tot een saaie speel wijze, als spoedig was de nervosi teit overwonnen en kwam men tot een beheerste en gave vertolking. Opvallend in het geheel was de rol van het spinet, dat zeer goed werd bespeeld en gedurende het gehele optreden een heel mooie partij liet horen. Bijzonder imponerend en het muzikale hoogtepunt van deze dag was het concert in C kl. t. van B. Marcello voor hobo en strijkor kest. Inzonderheid bij het adagio bereikte de solist een hoogtepunt en bij dit gedeelte ook bereikte het orkest een zeer gevoelvolle bege leiding, wat rechtvaardigt te kon- kluderen, dat het muziekschool ka merorkest een goede kern zou kun nen vormen van een Zeeuws or kest, één van de culturele zaken waarmee onze provincie ten ach ter is bij de andere. Poppenspel Een geheel andere zaak vroeg hierna de aandacht. Het poppen theater „De Tondeldoos" uit Zie rikzee gaf naar een tekst van Ad. Leij dekkers een opvoering van de legende van Westenschouwen. Dit spel waarin de vloek van de meer man het welvarende vissersvolk aan de kaak stelt, bevatte vele rake typeringen. Evenwel buit men naar onze mening het (zich bij uitstek voor symboliek lenende) poppen spel (nog) niet geheel uit. Men ge bruikte de poppen te veel als mid del tot het lanceren van fraaie vol zinnen, waardoor te veel imitatie van het „menselijke" toneel. Iets meer waardering voor het specifiek eigene van het poppentheater had wel op zijn "laats geweest en waar om zulk een gezwollen taal op een culturele dag in 1957? Overigens alle waardering voor de karakteriseringen (Zeevoncke en Starre!) en voor de fantasierij ke poppen en decors van de heer I. P. A. Vlinkervleugel. Mevr. G. C. B. Vlinkervleugel-Niekamp ver zorgde op fleurige wijze de aan kleding. Benevens de tekst schreef de heer Leij dekkers de omlijsten de muziek. De geluidsdecors waren in goede handen bij mej. J. F. v. d. Vate. Kamermuziek in Concertzaal Na een korte toespraak van bur gemeester mr. F. Th. Dijckmeester, waarin deze de op- en neergang van Zierikzee releveerde, werd het middag programma in de Concert zaal aangevangen met een kamer muziekprogramma door mevr. M. L. E. Ochtman-Moelijker, piano. Vertolkt werden de Arabesque no. 2 van Claude Debussy, de Im promptu op. 142 no. 3 van Schubert en de Moscheles-etuden no. 1 en 3 van Chopin. De soliste heeft het recital na een nerveus begin, tot een goed einde gebracht. Het ver edelde dilettantisme kwam hier wel in een zeer goede vorm tot uiting, al leek ons dat de uitgevoerde wer ken iets te hoog waren gegrepen. 7ïten'~VSft1~aé"'TruitYst_dë"heer A. de Looff, was, een enkele strubbe ling daargelaten, goed. Ook de so ling, die het fluitconcert in D gr. t., K.V. 314 van Mozart, speelde, gaf een goede interpretatie te ho ren. De techniek was uiteraard niet geheel volkomen, wat hier en daar leidde tot een wat vlak spel. Creatief spel De lekespelgroep van de Herv. Jeugdraad te Goes, o.l.v. wika D. Hiensch, gaf hierna een demonstra tie van „creatief spel". Deze mo derne manier van toneelspel geeft bijzondere mogelijkheden tot ex pressie en - door de volkomen im provisatie - een gesprek „met el kaar". Slechts één gegeven stond vast en dat was de slotzin: „Pas op dat u de boot niet mist". Naar deze slotzin werd op aanvaardbare wij ze heengewerkt, waarbij wel bleek dat de heren het vlotst voor de vuist weg spraken. Koorzang De Zierikzeese Oratoriumvereni ging o.l.v. de heer Jac. M. Luyke- naar, was zeer spijtig gehandikapt, doordat enkele leden zich op de za terdagmiddag niet hadden kunnen vrijmaken. Wij hebben het koor dan ook wel eens beter horen zin gen dan deze middag, waarbij ech ter niet vergeten mag worden, dat dé Concertzaal zich moeilijk leent voor koorzang. Daarom kan toch de vertolking van „Die Seele des Wel- talls" van Mozart goed geslaagd worden genoemd. Als soliste trad op mevr. C. Daniskas-van Swieten, mezzo-sopraan, die hier en daar op een nogal ruwe wijze overheerste. Als tweede stuk werd aanvaard baar uitgevoerd „Lorelei" van Fe lix Mendelssohn Bartholdy. De heer Jac. M. Luykenaar leidde het koor SPORT MOTORSPORT Oriënteringsrit m.c. „Sparta" Bij de gehouden oriënteringsrit, georganiseerd door de m.c. „Spar ta" te Zierikzee, op 14 juli jl., na men 36 voertuigen deel. Alle deel nemers wisten de finish te berei ken. Er waren in deze oriënterings rit enkele fop-controles, waardoor verschillende deelnemers werden gefopt en hierdoor meer strafpun- ten moesten incasseren. Uitslag autoklasse: W. J. Nieu- wenhuijzen 8 strp.; L. v. Gastel 32 strp.; L. Dooge 32 strp.; P. v. Hat- tum 35 strp.; C. J. Kuiper 55 strp.; N.N. 56 strp.; I. den Boer 79 strp.; V.V. 82 strp.; L. v. d. Berge 85 strp;. M. Locker 94 strp.; M. der Wedu wen 115 strp.; F. Schuiling 155 strp. J. P. W. C. Stols 173 strp.; L. Theu- nisse 178 strp.; S. J. Hanse 191 strp.; H. Schot 236 strp.; Joh. van Aken 239 strp. Motor-duo-klasse: D. Bultman 21 strp.; H. C. Franke 66 strp.; J. Staal 66 strp.; W. A. Kuijper 84 strp.; P. Hanse 104 strp.; P. Bolijn 117 strp.; J. W. Thierie 139 strp.; A. W. Stout- jesdijk 209 strp.; H. J. Botbijl 213 strp.; M. C. Walraven 232 strp.; C. Opree 237 strp.; J. F. de Rijke 241 strp.; G. v. d. Linde 247 strp. Motor-solo-klasse: W. Bolijn 60 strp.; J. Gilden 117 strp.; C. H. Kuijper 163 strp. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Dreischor Uitslag concours Creil op 6 juli jl.: K. Wagemaker 1; A. J. Koster 2; J. Quist 3, 6; N. A. Leemans 4, 5. Vrijdagavond a s. inkorven con cours Vilvoorde. ook nu weer op overtuigende en- bezielende wijze. De piano-begelei ding door de heer Henk Stam was zeer goed, niettegenstaande slechts eenmaal was gerepeteerd. Uitstekend toneelspel Slotstuk van de dag vormde eei\ uitstekend optreden van het Mid delburgs Dilettanten-toneel met „Meisjes-Gymnasium" van Ladis- laus Fodor. Zonder enige overdrij ving kan gezegd worden dat hier de scheiding met het beroepsto neel slechts zeer vaag meer was. De schrijver construeerde zijn verhaal rond het conflict dat ont staat als een leerlinge van het gym nasium vlak voor het eindexamen een misstap begaat en het profes sorenkorps geroepen wordt zich over de strafmaatregelen te bera den. De zaal heeft enorm veel ple zier beleefd aan dit stuk, waarin mevr. J. B. v. Verre-Hangard schit terde als de 30 jaar lang getreiter de lerares. Zonder de andere me despelenden te kort te willen doen, mogen we niet onvermeld laten het spel van „de foute leerlinge", mevr. S. M. M. Tuijt-Mullaart, de rector, een zeer aanvaardbare figuur door P. J. v. d. Berg, de kostelijke pro fessor in de filosofie door de re gisseur B. A. v. Verre, de wiskun deleraar C. v. Hoek, de plant- en dierkunde leraar door H. J. Jonge- pier en het spel van mevr. A. A. Scheltens-Koops als de assistente van de rector. Zo behoort het jaarlijkse cultu rele evenement in de provincie weer tot het verleden. Het is een zeer geslaagde en dikwijls heel mooie dag geworden die aange toond heeft dat Zeeland, ondanks de specifieke provinciale moeilijk heden, in staat is ook op cultureel een vergelijking met, de overige provincies met glans zou doorstaan. J. STAD EN PROVINflF ZIERIKZEE Bij de te Tholen gehouden schietwedstrijden, georganiseerd door de jachtclub „Tholen", be haalde de afdeling Schouwen-Dui veland de vijfde prijs, een mooie lauwertak. De heer G. Timmerman alhier behaalde de eerste prijs met de meeste poedels. Het IVe Zeeuwse Landjuweel Tydens de middagby eenkomst in de Concertzaal te Zierikzee van de Zeeuwse Culturele Dag 1957, heeft de heer Hessel-Jongsma namens jury van het IVe Zeeuwse Landjuweel verslag uitgebracht, waarna door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembróot, de pry'zen werden uitgereikt. De uitslagen waren als volgt: Eerste klasse: le pr. H.M. D.T. te Middelburg; le pr. R.Z.V.T. te Hulst; 2e pr. Sempre Avanti te Sluiskil; 3e pr. De Transfiguratie te Hulst (niet aanwezig). Tweede klasse: le pr. Ex celsior te Sas van Gent; 2e pr. Crescendo te Terneuzen (niet aan wezig); 3e pr. Rederijkers te Goes. Derde klasse: le pr. St. Paulus te Middelburg; 2e pr. A.G.V. te Vlissingen (niet aanwezig); 2e pr. Groede; 2e pr. K.A.B. te 's-Hee- renhoek; 3e pr. Contact te Souburg (niet aanwezig). Bij de beoordeling van de ama teurs heeft de jury, aldus het jury lid de heer Jongsma, niet in de eer ste plaats de technische prestaties beoordeeld, maar zich afgevraagd hoe de amateur van nature zijn rol benadert. Speciaal werd hierbij ge let op het doorleven, het doorvoe len en het doordenken van de rollen. Zoals uit de uitslagen blijkt, is er geen beslissing gevallen voor een eerste prijs-winnaar; er waren er namelijk twee. Beide vereni gingen, H.M.D.T. en R.Z.V.T., had den evenveel punten. De eerste prijs, het vaandel van het Zeeuwse landjuweel, gaat eerst naar Hulst. Het tweede halfjaar wordt het in het bezit van de Middelburgse ver eniging gesteld. Stichting Handelsonderwijs Van de door de Stichting Han delsonderwijs georganiseerde cur sussen slaagden op het examen te Bergen op Zoom: Voor het diploma Machineschrij- ven: de dames M. J. E. Brandsma, Burghsluis; P. W. van Burg, J. G. van Leeuwen, W. Schults, C. Staal, W. v. d. Wielen, H. v. d. Have, Zie rikzee; Krina en Tonia Muller, Bruinisse; P. G. Flikweert, A. de Groen, M. P. M. Heijboer, N. Sloot- maker, L. Talen-Stoutjesdijk, Nieu- werkerk; C. Hanse, Renesse; C. de Vrieze, Renesse; C. Trijzelaar, Brouwershaven; de heren W. Lak- ké, A. van 't Veer, J. Zwiers, Zie rikzee. Voor het diploma Typiste in de Engelse taal slaagden: de dames J. Bezijen, D. Hanse, E. Schot, Zie rikzee; H. v. d. Zande, S. Kwaak, Oosterland; L. v. d. Hoek, Noord- welle; M. Heule, Sirjansland. Voor het diploma stenografie: mej. A. Berrevoets, Zierikzee; dhr. S. de Koning, Bruinisse. Allen werden opgeleid door dhr. Koetsdijk, leraar steno-typen. Geslaagde concerten Begunstigd door mooi zomerweer waren zaterdagavond bij het con cert dat in de tent gegeven werd een record aantal bezoekers aan wezig, wat wellicht zijn oorzaak vond in het optreden van het kin derkoor „Westelijk Schouwen", dat dit concert opende met enkele nummers, die op verdienstelijke wijze ten gehore werden gebracht. Opvallend was de stilte, die tijdens de uitvoering van het kinderkoor in acht werd genomen, waaraan zelfs de aanwezige kinderen rond de tent hun aandeel hadden. Ook tijdens de zang van „Nu met Ho pe", die daarna volgde, werd de gevraagde stilte voldoende in acht genomen, terwijl ook bij de uitvoe ring van de nummers door „Witte vón Haemstede", geen hinder on dervonden werd, wat door alle uit voerenden ten zeerste op prijs ge steld werd en de vele aanwezige gasten zeker een goede indruk zal hebben gegeven van het medele ven met de uitvoerende verenigin gen. HAAMSTEDE Aan de Vakschool voor Maal- slaagde onze dorpsgenoot &de heer W. Geleijnse voor het Midden standsdiploma voor brood- en ban ketbakkerij. Onze dorpsgenoot, de heer R. J. Steur, slaagde aan de Hogere Technische School te Dordrecht voor het diploma afdeling Scheeps- bouwkunde. Raadsverg adering Haamstede Op de agenda voor de op donder dagavond a.s. te houden gemeente raadsvergadering komen o.m. de volgende punten voor: Aanbieding gemeentebegroting 1958; voorlopige vaststelling gemeentereking dienst jaar 1952; verlenen bijdrage school sportdag; onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen raadslid, de heer K. Manni; benoeming lid woonruimte commissie; voorstel b. en w. tot verzoek aan Ged. Staten aanwij zing voorrangskruising Hogeweg boven A. v. d. Weijdeweg. OOSTERLAND Autotocht naar Gelderland en Overijsel Vorige week heeft de reisvereni- ging „De Vriendenkring" alhier haar jaarlijkse tweedaagse trip ge houden. Er waren 36 deelnemers aanwezig toen de bus van de firma Van Oeveren uit Zierikzee 's mor gens vroeg van het marktplein al hier startte. Via Zijpe ging het over Steenbergen naar Dordrecht. Dooi de altijd piooie Alblasserwaard be landde men in het hotel „De Poort van Cleef". De stad Utrecht was daarna aan de beurt en via De Bilt en Zeist koerste men naar Amers foort. Hiervandaan werd naar het Udelermeer gereden, waar de deel nemers volop genoten van het mooie natuurschoon. Vervolgens- ging het over Wezep naar Zwolle, waar de nacht werd doorgebracht. De volgende morgen werd over Ommen en Nijver dal koers gezet naar de bekende Holterberg. Na hier enige tijd vertoefd te hebben reed men naar Holten en via Lo- chem naar Zutphen. Over Arnhem kwam men in Berg en Dal, waar ook weer werd gepauzeerd en van het rijke natuurschoon genoten. Om ongeveer vijf uur arriveerde men in Den Bosch, waar men de reis onderbrak voor een diner. Nadat in Steenbergen voor de laatste maal werd gestopt, kwam men even over tien uur weer in het dorp terug. Dank zij het mooie zomerweer en dank zij niet minder de rijkunst van chauffeur Van Aken is deze reis bizonder goed geslaagd. NOORDWELLE PTT jubileum Morgen - dinsdag 16 juli - is het veertig jaar geleden dat de heer J. de Blonde, brievenbesteller le klas, zijn dienstverband aanging bij het staatsbedrijf der Posterijen. Ge ruime tijd was de heer de Blonde hulpbesteller, doch nu reeds se dert een reeks van jaren in vaste dienst. Deze bekende figuur in onze samenleving zal het die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Schooljeugd ging kamperen De hoogste klassen van de la gere school hebben vorige week een driedaagse kampeertocht naar Bra bant gehouden onder leiding van het hoofd der school, waarbij de schooljeugd intens genoot. De laagste klassen maakten een trip naar de bekende „Efteling" te Kaatsheuvel, waar volop genoten werd van hetgeen daar te zien is. Een woord van dank aan de autobezitters voor de medewerking cii uu ivhlua, la icci ïcKci up zijn plaats. BROUWERSHAVEN Wie krijgt T.V.-toestel Wellicht heeft de schoonmaak woede der huisvrouwen het op zijn geweten, dat bij de gelukkige be zitter van het lot nr. 288029 een mooie prijs verloren is gegaan. Het is namelijk zo, dat bij de penning meester van het Groene Kruis in deze gemeente bericht is gekomen dat op genoemd der T.B.C.-loterij in 1956 een televisietoestel is ge vallen. Tot op heden heeft de ge lukkige eigenaar(esse) zich nog niet gemeld. Wel is bekend dat ver schillende personen hun loten reeds hebben weggegooid of kwijt zijn geraakt. Vermoedelijk zal na de schoonmaakwoede nu de snuffel- woede in Brouwershaven gaan heersen, daar deze prijs niet is te versmaden. Volkszangavond Zaterdag 20 juli a.s. wordt door de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Brouwershaven, een volkszangavond gehouden bij de muziektent. Het programma, dat onder leiding etaat van de provin ciaal secretaresse, mej. v. d. Lee- den, vangt om 7 uur aan. Ook staan er enige volksdansen op het programma. Na afloop zal de mu ziekvereniging „Apollo" een con cert verzorgen in de muziektent. RENESSE Geslaagde ballonoptocht Zaterdagavond bracht het mu ziekgezelschap „Nu met Hope" uit Bruinisse, op uitnodiging van de attractiecommissie van de V.V.V. Renesse, een muzikaal bezoek aan deze gemeente. Nadat met een muzikale wande ling vanaf de Stoofweg het keurig in uniform gestoken „Nu met Hope" de kom der gemeente had betre den, werd opgesteld voor de bal lonoptocht, welke mogelijk was ge maakt door de plaatselijke midden standsvereniging. Ruim 500 kinde ren, allen voorzien van een mooie gekleurde ballon, nam aan deze op tocht deel. Onder de vrolijke tonen van het muziekgezelschap ging het naar de Hogenboompolder, waar de ballonnen bij ene flinke westen wind werden opgelaten, wat een fraai, veelkleurig schouwspel gaf. Nadat de ballonnen uit het gezicht verdwenen waren, werd weer naar de kom der gemeente afgemar cheerd, waar „Nu met Hope" een concert op de tent ten beste gaf. Met een gezellig bal in het dorps huis werd deze geslaagde avond besloten. ST. PHILIPSLAND Vergadering C.B.P.B. In de bovenzaal van hotel „De Druiventros" kwamen de leden van de C.B.P.P. bijeen voor het houden van haar maandelijkse vergadering. Presidente was mevr. C. Vogelaar- Hanse. Bij het huishoudelijk gedeelte had een bestuursverkiezing plaats. Gekozen werden: mevr. Geense- Noorthoek en mej. M. Neele. Eén nieuw lid gaf zich op. Na de pauze werd een causerie gehouden door de heer Kalse uit Breda onder medewerking van de heer J. P. Kramer te St. Philips- land. De fabrikant kwam met een grote collectie lederwaren, waar van hij het ontstaan en het dragen van alle luxe lederwaren liet zien. Ooit do Taraa-fabriek liet zich niet onbetuigd door het uitreiken van een zeer modieus modeblad, zowel voor schoenen als dameskleding. In de rondvraag deelde de pre sidente mede dat op de in septem ber te houden vergadering gespro ken zal worden door dr. H. Menger, arts alhier. De Britse majoor-vlieger Ogil- vie, die zich in de tweede wereld oorlog meermalen heeft onderschei den, wordt sedert drie weken ver mist. De majoor had op 24 juni van verlof moeten terugkeren. De po litie heeft kunnen vaststellen, dat majoor Ogilvie tijdens zijn verlof niet naar Glasgow is gegaan, zoals hij tevoren had gezegd. De ver dwijning heeft ongerustheid ge wekt, omdat Ogilvie op de hoogte was van de inhoud van talrijke geheime documenten. De hertog van Edinburgh heeft het „Internationale Geofysische Jaar" voor de televisie van de B.B.C. ingeleid met een korte rede, waarin hij de betekenis van het geofysische jaar uiteen zette. Aan het geofysisch onderzoek zullen vrijwel alle landen ter wereld deelnemen. - Op de foto ziet men de hertog temidden van camera's en lampen en tegen een ach tergrond van een wereldkaart met tijdklokken in de B.B.C. Lime Grove studio's te Londen, tijdens de televisie-opname.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2