Donderdag gaan Zierikzeese zomeravondfeesten van start fOdil I - w DE ZIERIKZEESCHE COURANT „ZAAK VAN IMPERIALISTEN TEGEN HET SOWJET-SYSTEEM" „Tijdelijk" Sowjet- troepen in Hongarije Programma in kannen en kruiken Circus Jos Mullens komt naar Zierikzee MAANDAG 15 JULI 1957 No. 16156 a USe Jaargang ZIERIKZEESCHEgNIEUWSBOPE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797» 1889' - REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikree, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Chroesjtsjef over de N.A.V.O. De leider van de Russische com munistische parttf, Nikita Chroesj tsjef, heeft zaterdag in de Tsje chische stad Ostrava gezegd, dat men de subcommissie voor ontwa pening van de V.N. net zo goed een subcommissie van de N.A.V.O. zou kunnen noemen, aldus bltfkt uit een mededeling van het Russische persbureau Tass. De Russische partijleider merkte op dat alle landen - uitgezonderd dan de Sow jet-Unie - die op de ontwapeningsbesprekingen te Lon den vertegenwoordigd zijn, lid van de N.A.V.O. zijn. „U kunt zich dus wel voorstellen hoe moeilijk het is de ontwapeningskwestie te bespre ken", aldus Chroesjtsjef. Volgens hem is de N.A.V.O. in het leven geroepen door de „imperialisten" die het Sow jet-systeem en de de mocratie willen vernietigen. Van het budget van de V.S. wor den volkomen officieel gelden be stemd voor propaganda en onder mijnende activiteit, gericht tegen ons, aldus de Russische partijleider. Hij vervolgde: dit zijn nu de leden van de subcommissie voor ontwapening van de V.N.: de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada. Hoe kan er een ontwa peningsovereenkomst -tot stand ko men met vertegenwoordigers van Hertogh van Edinburgh viel van pony De hertog van Edinburgh ia dag bij een polowedstrijd m het Cowdray park (Sussex) van zijn Argentijnse pony gevallen. Hij liep geen verwondingen op en kon spoe dig het spel voortzetten. Zijn partij, afkomstig uit Wind sor, slaagde er in het toernooi te winnen. De hertog nam de prijs, een gouden schaal, in ontvangst. Nederland telde 1 juni 11.008.627 inwoners Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 juni jl. 11.008.627 In de eerste 5 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 35.707 tegen 33.867 in de eerste 5 maanden van 1956. Het aantal le vendgeborenen bedroeg 98.096 te gen vorig jaar 98.853 en het aantal overledenen 34.193 (v.j. 39.329) - het aantal immigranten bedroeg in genoemde periode 18.9991 tegen vo rig jaar 19.253 en het aantal emi granten 30.623 tegen vorig jaar 24.180. Zeiljacht gestrand en vernield Het zeiljacht „Waterman" uit Veere is zondagmiddag voor de Walcherse kust bij Biggekerke ge strand en door de zware zeegang volkomen vernield. De „Waterman" een platbodem en voormalige Zeeuwse veerboot, was eigendom van de heer A. Cranenburgh uit Veere, die het schip voor enkele dagen had verhuurd aan een groep van tien studenten, voor het meren deel afkomstig uit Rotterdam. Als schipper trad op de student Ba- rentse. Baby te vondeling gelegd In de berm van de Cornelis Lely- laan in Slotervaart te Amsterdam trof een voorbijganger zaterdag middag om half vijf een in doeken gewikkelde baby aan, die daar te vondeling was gelegd. Het jonge tje, dat naar schatting slechts één uur oud was, is door de politie naar het Wilhelmina gasthuis overge bracht. Recordbezoek op „Het Atoom" Zondag hebben 11.000 personen een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „het Atoom" op Schip hol. Het grootste deel van dit re cordbezoek kwam in de middag uren. landen, waarvan de regeringen niet willen ontwapenen? „De zaak zou anders liggen als er mensen in deze subcommissie zaten, die landen vertegenwoor digden, wier leidende kringen wer kelijk vrede willen. Als dit het ge val was en als deze landen de zaak van de vrede zelf ter hand zouden nemen, zou de vrede in de hele wereld verzekerd zijn. Wat ons aangaat, wij zijn bereid alles te doen om de mogelijkheid van een oorlog af te wenden", aldus de heer Chroesjtsjef. Centrale in Algerië ontploft Door een ontploffing, zondagoch tend, in een krachtcentrale te Lag- houat in Zuid-Algerië, zijn zeven mensen om het leven gekomen en eeen gewond. Volgens in Algiers ontvangen be richten zijn het lijk van een Franse schildwacht en van een bekende opstandeling uit de puinhopen van de centrale geborgen. Men vreest evenwel dat nog meer lijken onder de resten liggen. Voorts zijn de stoffelijke overschotten geborgen van vijf mohammedanen uit ver nielde woningen in de omtrek. Utrechtse student in Spanje vermist De 23-jarige Utrechtse student in de geologie J. F. Smoor, die met andere studenten van de Rijksuni versiteit in de Domstad karterings- neeën, is sedert het begin van deze maand vermist. De Spaanse politie heeft de Utrechtse hoogleraar in de geologie prof. M. G. Rutten, die vrijdag j.l. in Torla (in de provincie Huesca) aankwam om zijn studenten te be zoeken, van de vermissing op de hoogte gebracht. Deze heeft via de universiteit de familie van de stu dent in 's-Hertogenbosch inge licht. 's-GRAVENHAGE. Een vijftien jarige scholier heeft op het IJsvo- gelplein in Den Haag bij een vuil nisemmer een oude doos met potjes en busjes en een glazen potje, ge vuld met gouden tientjes gevonden. De politie ging op onderzoek uit, informeerde eens bij de bewoners van het plein, maar vond de eige naar of eigenares niet. Op de po litiepost wacht men nu maar af of er nog iemand zijn tientjes zal ko men ophalen. De Raad van de Hongaarse pre sident heeft zaterdag een Russlsch- Hongaars akkoord van 27 mei j.l. goedgekeurd, dat betrekking heeft op de voortgezette „tijdelijke" le gering van Sow jet-troepen In het land en waarin hun wettelijke sta tus wordt omschreven. Verwanten van Hongaren, die aan de zijde van de „contra-revo lutionairen" in oktober en novem ber van het vorige jaar sneuvel den, zijn niet pensioengerechtigd, aldus blijkt uit een regeringsbesluit dat zaterdag is afgekondigd. Hongaren die bij „tegen-revolu- tionaire handelingen" gewond zijn geraakt, kunnen geen recht laten gelden op invaliditeitsuitkeringen. De maatregel is eveneens van kracht voor verwanten van wegens „tegen-revolutionaire daden" ge- executeerde personen. Twee broertjes in zee door stroming meegezogen Negenjarige jongen verdronken Zondagmiddag omstreeks half vier hebben twee broertjes, de ene negen jaar en de andere twaalf jaar oud, zich in de buurt van het Zui derhavenhoofd te Scheveningen waarschijnlijk te ver in zee ge waagd, zij werden althans door de stroom meegezogen. De oudste van hen kon met moei te door de 23-jarige boekbinder B. Postma uit de Govert Bidlostraat te 's-Gravenhage, gered worden. Hii 7:aff de ion in hem uit het water te halen. Het was de 12-jarige Joh. Bergenhene- gouwen uit de Noorderbeekdwars- straat te 's-Gravenhage. Zijn ne genjarig broertje A. W. B. wordt vermist. Het geredde kind had zoveel wa ter binnengekregen, dat het ter ob servatie in het ziekenhuis Zuidwal moest worden opgenomen. Ook de oververmoeide redder, die een schaafwond aan zijn linker scheen been had opgelopen, is mee naar het ziekenhuis gegaan. De vader van de kinderen was op het strand aanwezig. Zondagmorgen omstreeks negen uur is de 21-jarige Duitser E. B. in Zandvoort verdronken. Hij was de zwemkunst niet machtig en ver dronk voor de ogen van twee ken nissen, die hem niet meer konden helpen. Zijn stoffelijk overschot spoelde drie kwartier later aan en werd overgebracht naar het St. Elisabeth's gasthuis te Haarlem. Prinses Margriet kampeerde Met een groep leerlingen van het Baarns lyceum - ongeveer 60 in to taal - heeft prinses Margriet van vorige week zaterdag 6 juli af tot zaterdag 13 juli in het 15 km. van Den Helder gelegen natuurreseer- vaat het Zwanenwater gekam peerd. De prinses maakte verschil lende uitstapjes. O.m. bracht zij een bezoek aan de Koninklijke Ma rine in Den Helder en, in gezel schap van nog enige meisjes, aan de o.l. school te Callantsoog. Ontijdig einde van pas begonnen vakantie Langs rijksweg 24 tussen Ede en Arnhem is een vrijwel geheel ver nielde personenauto gevonden. De wagen, waarin verschillende koffers, kledingsstukken, fototoe stellen etc. lagen, bleek toe te be horen aan de familie K. uit Den Haag, die zaterdagmiddag aan een vakantiereis naar Zwitserland was begonnen. Des avonds had men de auto, waarin de vakantie-uitrusting was opgeslagen, in Nijmegen, waar de eerste nacht werd doorgebracht langs de straat geparkeerd. Een dief heeft zich er toen meester van gemaakt, doch hij moet met zo'n hoge snelheid gereden hebben, dat hij bij Ede uit de bocht vloog. De auto ploegde ongeveer 150 meter door de berm, over betonnen paal tjes en boompjes en kwam tenslotte als wrak tegen een stevige boom tot stilstand. Voor de familie K. betekende het een voorlopig einde van een net begonnen vakantie. ROKEN EN KANKER dr. P. Lopes" C?ardózcTvan° dense universiteit heeft zaterdag op een internationaal symposion van geleerden uit 18 landen te Brussel verklaard dat de gemiddelde mens 25 pijpen in de open lucht kan ro ken en er geen enkel kwaad van zal ondervinden. Maar roken in een benauwde kamer of bedompte at mosfeer kan „bijzonder gevaarlijk zijn voor sommige mensen", aldus de geleerde, die er niet aan twijfel de of er verband tussen longkanker en straf roken bestaat. Volgens het Perzische blad „Keihan" zou de regering te Tehe ran van plan zijn successiebelas ting te vorderen van de erfgena men van de Aga Khan, omdat deze bij zijn overlijden een geldig Per zisch paspoort bezat. De Perzische regering zou op deze wijze het te kort op de begroting willen ver minderen. Bij slecht weer uitwijkmogelijkheid in Concertzaal Het programma voor de zomer avondfeesten 1957 te Zierikzee, is definitief vastgesteld. De verschil lende contracten zijn afgesloten en tijdens een persbijeenkomst in „Mondragon" o.l.v. de heer M. C. Doeleman, werd opening van zaken gegeven nopens het ontstaan van de vereniging Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen, de organisatie van de festiviteiten, afsluiten straten, enzovoorts. Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester gaf een toelichting op het ontstaan der Z.O.V. en belichtte de achtergronden. Om het toerisme te stimuleren, kan men niet alleen volstaan met een feeërieke verlich ting van de oude monumentenstad, doch zal men tevens iets van klasse dienen te brengen. Het gemeente bestuur is hierbij van mening dat dit uit de burgerij zelf moet voort komen. De gemeente heeft zich wel garant gesteld voor de financiële risico's. „Er is ook een zeker risico", aldus de burgemeester, „maar er gebeurt iets op het eiland, iets nieuws en iets fris Vaar vaart in zit. Daarom is ook alle vertrouwen op een succes ver antwoord. Door deze festivi teiten draagt Zierikzee bij aan de verhoging van de aantrek kelijkheid van het hele eiland". De vreemdelingen, die het eiland bezoeken, krijgen reeds op de pont te Zijpe het visitekaartje van de Z.O.V. in handen gedrukt. Een aan tal jongelui zal n.l. dagelijks mee heen en weer varen en iedere toe rist een folder overhandigen. Dit deelde de heer L. Broekema mee. Tevens zal een intensieve propa ganda gevoerd worden in de West hoek. De heer A. J. Argelo verklaarde dat bij de festiviteiten de muziek tent niet wordt ingeschakeld. Er komt n.l. een 15 meter breed po dium voor de beurs, waaromheen in carré-vorm de dertig kramen worden geschaard. Het terrein wordt afgezet bij „Concordia" en van het Visslop tot het Vrije. Na de voorstellingen is het marktter rein vrij en behoeft dus geen en tree te worden betaald. De werk zaamheden zullen door gemeente werklieden worden verricht. Bij slecht weer is er een uitwijk mogelijkheid in de Concertzaal, dit echter alleen voor houders van voorverkoopkaarten. Donderdag 18 juli a.s. gaat men van start met een cabaret-pro gramma met medewerking van Maria Zamora en haar orkest, het Kalmar-trio met acrobatiek, John Pirns, Toby Rix, Sonja Oosterman, Ad Veen, The Pico's en Wikkel Bros. Over het gehele eiland zullen huis-aan-huis programma-folders worden bezorgd van de komende feestavonden. Rode Kruiswerk in cijfers In het eerste jaar na de oprich ting van de (vereniging, die nu al gemeen bekend is als) het Neder- landsche Roode Kruis in 1868 vorm den zich elf plaatselijke afdelingen. In 1871 werd, onder invloed van de Prans-Duitse oorlog, een piek be reikt die het Nederlandsche Roode Kruis vóór de tweede wereldoorlog nooit opnieuw heeft kunnen halen, namelijk 195 afdelingen. In 1892 daalde het aantal zelfs tot 35 en in 1940 bedroeg het 135. De kentering trad in na 1945, toen er 257 afdelingen waren. Dit getal steeg in de daaropvolgende jaren voortdurend, zodat er thans 424 af delingen zijn. Diverse afdelingen omvatten meer dan één gemeente; want ieder plekje van het Neder landse grondgebied in Europa valt onder een afdeling van het Neder landsche Roode Kruis. De ledenwerfactie die in 1956 in het hele land werd ingezet gaf als resultaat dat in 1957 een vermeer dering van 42.000 leden te consta teren viel. Opmerkelijk is dat in dagen van spanning het aantal le den toeneemt en afneemt als de toestand minder dreigend wordt. Eind 1956 was het ledental 557.432. In Zeeland bedroeg dit 18.910. Waarschuwing aan buspassagiers Wacht met oversteken De A.N.W.B. heeft de Nederland se autobusondernemers door mid del van hun organisatie, de Ned. Ver. van Transportondernemingen, voorgesteld hun passagiers te waar schuwen voor het vóór- of achter langs de stilstaande bus overste ken van de rijbaan. Men zou daar toe in de bussen waarschuwings- .kunnen aanbrengen, welke ken te wachten tot de bus is weg gereden. Maar al te veel gebeurt het, dat voetgangers willen oversteken op een punt vlak voor of vlak achter een geparkeerde auto. Het vóór- langs oversteken heeft het gevaar, dat het uitzicht op het rijdend ver keer in ernstige mate door de ge parkeerde auto wordt belemmerd. Ook het oversteken achterlangs een geparkeerde auto is gevaarlijk. Volgens de gegevens van het C.B.S. zijn in 1950 in totaal 36 voet gangers, die bij het oversteken van achter een vervoermidddel of ob ject te voorschijn kwamen, gedood. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een leeg hoofd verschilt van een leeg vat in één belangrijk opzicht: hoe leger het hoofd, hoe moeilijker het is er iets in te gieten. NOORDGOUWE Nare afloop bessen-dief- stal geschiedenis De heer S. P. M. te Noordgouwe had al enige malen gemerkt dat door jongens uit de buurt bij hem bessen werden ontvreemd. Teneinde dit te voorkomen, nam hij van de vermoedelijke daders twee fietsen mee. Samen met zijn oudere en gehuwde broer trok een der jongens (V.) hierop per vracht auto naar M. om zijn rijwiel terug te halen. Deze wilde het vehikel echter niet zonder meer terug geven en eiste de belofte van de knaap dat hij voortaan de bessen met rust zou laten. De heer M. werd daarop zeer nijdig op de knaap, omdat hij weigerde dit te beloven. De bezoekers werden hier op verzocht het erf te verlaten. Eén der broers V. nam echter op zijn beurt de fiets van M.'s echt genote beet, werkte het vehikel op de laadbak van de vrachtwagen en probeerde met de hele zaak het hazenpad te kiezen. Mevr. M.-R. zag dit echter met lede ogen aan en snelde naar de auto om haar fiets alsnog in veiligheid te bren gen. Doordat de chauffeur echter, alvorens weg te rijden, iets terug reed, werd mevr. M. dusdanig tegen de grond gewerkt, dat zij met een bekkenfractuur in het zie kenhuis moest worden opgenomen. De politie heeft verder de zaak in onderzoek. Caiiantjpnriifi fabrieksaardappelen De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de garantieprijs voor fabrieksaard appelen van de oogst 1957 vastge steld op f 6,85 per 100 kg. Deze prijs geldt bij levering op de ge bruikelijke laadplaats voor gewas sen aardappelen met een onderwa tergewicht van 330 gram. Aan deze garantie is de voorwaarde verbon den dat niet meer aardappelen tot aardappelmeel zullen worden ver werkt dan 17 miljoen hl. veldge- wicht. Amerikaanse artisten uit Hollywood U.S.A. De heer Jos. Mullens, directeur eigenaar van de bekende circus onderneming heeft een goede slag geslagen. Toen vorig jaar bekend werd, dat het grootste circus ter wereld Ringling Barnum en Baily zijn voorstellingen had gestaakt en de topnummers uit dit circus op toernee gingen door Europa, o.m. voor de Aemrikaanse troepen, was hij er als de kippen bij om een aan tal van hen voor zijn onderneming te engagaeren. Hij is er in geslaagd een aantal topnummers uit Holly wood naar Nederland te krijgen om deze zomer in zijn circus op te treden. De Amerikaanse circusar- tisten hebben een artistiek peil be reikt, waar men in Europa nog niet aan toe is. 23 en 24 juli zullen ze te zien zijn in Circus Jos Mullens. De enorme tent wordt opgesteld op het Indu strieterrein te Zierikzee. Een der Amerikaanse artisten is o.m. de stuntman van de filmsterren Roy Rogers en David Crocket. De gasten uit Hollywood mogen dan de grote trekpleisters zijn van Mullens circusvoorstelling, de an dere nummers zijn er niet door in gedrang gekomen: een zestigtal uitmuntend gedresseerde paarden en ponny's komen in de piste. Er zijn clownnummers, slangenmen sen, een dolkomisch reknummer, acrobatiek en jongleurkunst te paard door Henri Mullens. Als gast is extra geëngageerd de wereldbe roemde hippoloog en hogeschool rijder Otto Schumann. Wat de hoofdnummers betreft, de meeste sensatie veroorzaken de Dangolys. Wat deze 5 Brazilianen presteren op het terrein van jong leren is ongelofelijk. De Dangolys zijn meesters in het tempo-jong leren. Zo'n nummer is zelden in ons land vertoond. Onder de uit stekende nummers vermelden wij ook de Lehr family uit Hollywood. Wat deze Aemrikanen doen is bij zonder opwindend. The Castors is een Idianennummer met veel ge roffel van tamtams en prachtige acrobatiek. Een ontdekking van de heer Jos Mullens is ook Germaine en Ga briel, een jeugdig Frans artisten- paar. Paarden ontbreken uiteraard niet, welke gepresenteerd worden door Willy Mullens en mevr. José Strassburger, welke behalve paar den ook nog op charmante wijze een groep Engelse poedels presen teert, terwijl Henri Mullens op on- geëvènaarde wijze de klassieke jongleerkunst te paard beoefent. Het programma vermeldt verder nog the 6 Saltas, een vliegend tra pezenummer. Een bekend show-or kest zorgt voor de muzikale bege leiding. Het circus komt HOORN, 15 juli. Zondagavond te half zeven zijn op de Zwaagdijk onder de gemeente Zwaag, bij een ernstig verkeersongeluk tweemen sen omgekomen. De heen»P. A. en mevr. C. A-H. uit Midwoud, beiden 54 jaar, reden samen op een bromfiets. Toen ze vanuit een zijweg de Zwaagdijk opzwenkten, reden ze tegen een uit de richting Hoorn komende auto op. Mevr. A. werd zo zwaar ge wond, dat zij na enige ogenblikken overleed. D eheer A. is vervoerd naar het St. Jansgasthuis te Hoorn, waar hij vannacht is overleden. Het echtpaar had negen kinderen, waarvan nog zeven thuis. In de buurt van Teresina, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Piahy, zijn zondag bij een botsing tussen een autobus en een vracht wagen drie-en-twintig mensen om gekomen en twintig gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1