DE ZtERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 12 JULI 1967 No. 18187 115e daarfang Z1ER1KZEESCHEWNIEUWSB0BE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cf. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797*1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 16.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uilgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. Bil DE VAATE - Tel. 309. Aga Klian, hoofd van miljoenen Mohamedanen, overleden Wereldburger b(j uitstek In Zwitserland, te Genève, waar hy genezing had gezocht voor zyn hartaanval, Is gisteren overleden, de Aga Kahn, in de leeftyd van 79 Jaar. De Aga werd beschouwd als de 48e rechtstreekse afstamme ling van All, neef en schoonzoon van Mohamed. Iiy bezat geen grondgebied; het leiderschap was zuiver geestelijk. De Aga behoorde tot een der rijkste mensen van de wereld. Zijn zoon prins Aly Khan, die met Rita Hayworth gehuwd Is geweest, volgt hem op. Aga sultan sir sultan Mohamed Shah, zoals de volledige naam van de Aga Khan luidt, is op 2 no vember 1877 geboren. Hij was het hoofd van een Mohammedaanse secte, die tegenwoordig grotendeels in India en Pakistan gevestigd is. Deze Mohammedanen behoren tot de Ismailietische onderafdeling van de Sji'ieten. Zij beschouwen zich als een afzonderlijke kaste. De Aga Khan volgde in 1885 zijn vader als religieus leider op. Hij resideerde in Bombay, maar ver toefde voornamelijk in Europa. Aan zijn religieus leiderschap ont leende hij grote inkomsten. Liefhebber van paardensport In de eerste wereldoorlog be wees hij Engeland grote diensten door zijn invloed aan te wenden tegen de Duits-Turkse propagan da voor een heilige oorlog. Hij vertegenwoordigde Engeland vele malen op ronde-tafel- en volken bondsconferenties. De Aga Khan was een groot liefhebber van de paardensport. In de persoon van de Aga Khan waren oosterse cultuur en wester se beschaving tot op de hoge graad verenigd. De Britse staatsman lord Templewood noemde hem „een wereldburger bij uitstek". De Aga Khan had Perzisch koninklijk bloed in de aderen. Hij was de kleinzoon van een Aga Khan, die in het begin van de vorige eeuw door een omwenteling in Perzië naar India was gedreven en zich later in Bombay had gevestigd na hulp aan de Britten bij de ver overing van Sind. Nog in oktober 1949 heeft de Perzische regering de Aga Khan, op diens verzoek, Perzisch ongedaan verklaard. Drie maal gehuwd De eerste echtgenote van de Aga Khan was een Perzische. Drie jaar na de dood van zijn tweede vrouw te Parijs in 1926, huwde de Aga Khan de Francaise, Andree Ca- roon, dochter van een restaurateur te Chambery, die 23 jaar jonger was dan hij. Uit dit huwelijk is prins Sadruddin geboren. Dit hu welijk werd in 1943 ontbonden. Het jaar daarop maakte de Aga Khan de 38-jarige Yvette La- brousse van Cannes, een costuum- naaister die in 1930 tot „Mis Fran ce" was gekozen, tot zijn begum. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ETTEN. De 32-jarige wijkver pleegster, zuster van Oosterwijk te Etten, is dodelijk verongelukt toen zij op haar scooter de rijksweg Etten-Roosendaal overstak. Op weg naar het ziekenhuis in Breda over leed het slachtoffer. SELLINGEN. De burgemeester van de gemeente Vlagtwedde, de heer H. Waalkeno, heeft de drie daagse feesten ter gelegenheid van het 1100-jarig bestaan van het on der zijn gemeente horende dorp Sellingen officieel geopend. De schooljeugd had door het brengen van een aubade aan de burgemees ter en het houden van een optocht deze feestelijkheden ingeleid. AMSTERDAM. Prins Bernhard heeft een bezoek van twee uur ge bracht aan de tentoonstelling „Am sterdam Diamantstad". De Prins heeft speciaal contact opgenomen met een van de heren van de Dia mond Trading Company, zo wordt van de zijde van het tentoonstel lingsbestuur medegedeeld. PUTTE. Te Putte (N.B.) heeft in de houtzagerij van de firma Hen- drickx in twee houtloodsen een felle uitslaande brand gewoed. Het vuur werd bestreden door de vrij willige brandweren van Putte, Os- sendrecht en Braschaet (België), alsmede door de brandweer van de vliegbasis Woensdrecht. Na vier uur hard werken was men de brand meester. De schade wordt geschat op tochtig tot honderdduizend gul den. Het inkomen, dat de Aga Khan van zijn gelovigen ontving, is eens geschat op meer dan vier miljoen gulden per jaar, zijn kapitaal op een waarde van zes miljard gul den. Men zei, dat zijn kamerdie naar elke morgen duizend gulden in de portefeuille van zijn mees ter deed, als „zakgeld" voor die Een groot gedeelte van zijn inkomsten werd echter besteed aan liefdadigheid en ten gunste van zijn volgelingen. Prof. dr. James L. Wilson van de medische faculteit van de univer siteit van Michigan heeft er woensdag op de internationale po lioconferentie te Genève op aan gedrongen niet alleen aandacht te besteden aan de methoden om het leven van de lijders aan kinder verlamming te redden, maar ook aan maatregelen, die het leven van de geredde patiënten aange naam en nuttig kunnen maken. Standpunt regering inzake IJ-tuunel ongewijzigd Van de Rijksvoorlichtingsdienst ontvangt het A N.P. de volgende mededeling: De regering heeft met verwon dering kennis genomen van de me dedelingen betreffende de plannen voor de IJ-tunnel, die de indruk kunnen geven alsof het vast zou staan, dat thans met de uitvoering kan worden doorgegaan. In het standpunt der regering, zoals het in de Tweede Kamer is uiteenge zet, is geen verandering gekomen. Het kan voor haar oordeel ook niet beslissend zijn of voor een bep°rkt deel der kosten een lening kan worden gesloten. De regering heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met het Amsterdamse gemeentebestuur, zowel over de technische als over de financiële problemen. Zij be treurt het, indien daarop wordt vooruitgelopen. Chroesjtsjef tijdens receptie: „Laten we «R'-»- meer als vijanden zien' Ontwapening is het enige pad De Russische partyleider, Chroesjtsjef, heeft donderdag op een receptie in Praag gezegd „Laat ons ermee ophouden elkaar als vüanden te zien, maar trach ten vooruit te komen. Ik geloof dat er geen andere weg is". „U zegt dat u tegen het socialis me bent", zo vervolgde hij. „Wij zijn er voor. Er zijn vele gevallen van mensen die niet van elkaar hielden, maar toch trouwden en het samen best konden vinden. Zonder liefde, maar met begrip voor elkaar. De Verenigde Naties zijn een groot, sterk land. Wij ook geloven dat we geen kleine en zwakke staat zijn. Derhalve kan men ons beschouwen als gelijk waardige partijen", aldus Chroesjt sjef, die vervolgde: „Waarom heb ben we behoefte aan vrede? Oorlog kan slechts tranen brengen en vernietiging van menselijke levens en waarden. Niet alleen willen wij geen oorlog, maar we willen ook geen tijd aan bewapening verspil len. Wapens verouderen zo snel, dat bewapening ook een dure kwestie bleek. „De huidige bewa peningswedloop komt voor uit be paalde historische ontwikkelingen, maar is geen wet voor de toe komst. Maar met de ontwikkeling van de bewapening zou de toestand rampzalig kunnen worden". „Laat ons daarom met elkaar wedijveren om te zien wie beter is, maar in vrede. Ontwapening is een moeilijk pad, maar het eni ge". Betogend dat de goede ver houdingen onder de landen van het socialistische kamp moeten worden versterkt, merkt hij op: „Ik weet dat de Zuid-Slaven niet op dit woord gesteld zijn. Zij hou den meer van zoiets als gemeen schap. Zuid-Slavië is een socialis tische staat. Zijn er twee socialis- men of een? Die vraag is herhaal de malen gesteld". Over Polen ver klaarde de Russische leider dat de verhouding uitstekend is. Hij ver geleek de moeilijkheden van het vorig jaar met een puistje op de neus, die spoorloos verdwijnt. Staande in een open auto ivuift Chroesjtsjef de menigte te Praag toe bij zijn inkomst in de Tsjechische hoofdstad. Engels echtpaar bij auto- ongeval omgekomen Het Engelse echtpaar J. A. S. H. H., afkomstig uit een voorstadje van Manchester, is, toen de auto, waarin zij reden, op de weg Doorn- Borger in het plaatsje Ees (gem. Borger), uit de bocht vloog en tegen een boom terecht kwam, om het leven gekomen. De heer H. is 31 jaar oud en zijn vrouw 30 jaar. Zij laten twee kinderen, van omstreeks drie en vijf jaar achter. Het echtpaar logeerde bij een vee arts in Borger. Het totale aantal schepen der Nederlandse binnenvloot bedroeg per 1 januari 1957 15.708 met een laadvermogen van 4.327.398 ton te gen 15.487 stuks met 4.205,648 ton per 1/1/1956. Verreweg het groot ste gedeelte bestond uit vracht schepen. Het Nederlandsclie Roode Kruis Kring Zeeland Met ingang van 9 mei 1957 is be noemd tot Leidster van de Afde ling Helpsters bij de Colonne R.K.K. te Zierikzee, met de rang van vaandrig, mej. zr. E. C. de Ruyter. Tot commandant bij de Colonne R.K.K. van de Afd. Duiveland met de rang van kapitein is m.i.v. 31 mei 1957 benoemd de heer P. Quaak, arts, te Bruinisse, en per gelijke datum tot Leidster van de Afd. Helpsters bij de Colonne R. K.K. van genoemde Afdeling mej. zr. C. J. Fluijt, eveneens te Brui nisse woonachtig, zulks in de rang van vaandrig. De medaille van Verdienste in zilver werd verleend aan de heer A. D. Constandee, Kringsecrètaris voor Zeeland, te Middelburg. De winnaar van de 12de etappe van de Ronde van Frankrijk van Can nes naar Marseille, Jean Stablinski van de Franse nationale ploeg, was ook de eerste, die de 728 m. hoge L'Espigoulier passeerde. - Op de foto ziet men hem als hij de hoogte bereikt en men een emmer water over hem heen stort. Verdedigingstaak eist parate eenheden Minister Staf over eventuele verkorting militaire diensttijd Naar aanleiding van de bespre kingen die in de defensiecommis sie gevoerd zyn met betrekking tot een eventuele verkorting van de duur der eerste militaire oefe ning heeft de Minister van Defen sie aan de voorzitter cn de leden van genoemde commissie alsmede aan de voorzitters van de beide kamers der Staten-Generaal een uiteenzetting doen toekomen. 1. Zowel de verdedigingstaak in gevolge de Navo-afspraken als die voortvloeiende uit nationale ver- a^'Lvoordeliikheid. vereisen parate eenheden. 2. Nederland heeft op zich geno men na?r soort en aantal parate eenheden aan de gezamenlijke ver dedigingsmiddelen van de Navo bij te dragen. 3. Nederland heeft, naast en be halve zijn Navo-verplichtingen, nog nationale defensieplichten, waaron der een territoriale verdediging, een luchtverdediging en de be scherming van de overzeese rijks delen en Nederlands Nieuw-Guinea. 4. Het aantal te formeren een heden luchtstrijdkrachten is geheel afhankelijk van de grootte van het dienstplichtcontingent en van de duur der eerste oefening. 5. Ook de zee- en luchtstrijd krachten zijn voor de vervulling van hun taken in belangrijke mate afhankelijk van de aantallen voor hen uit de lichtingen beschikbare dienstplichtigen en van de duur der eerste oefening. 6. Indien - bij gelijkblijvend con tingent - de duur der eerste oefe ning wordt verminderd, neemt de parate mankracht dienovereenkom stig af. 7. Het compenseren van deze vermindering aan dienstplichtigen door het in dienst nemen van meer beroepspersoneel zou uit militair oogpunt gewenst en uit een effici- ency-oogpunt nuttig zijn, doch is in Nederland niet zonder meer te verwezenlijken. 8. Een vermindering van de duur der eerste oefening zou thans be tekenen dat Nederland zijn aan zijn bondgenoten gedane toezeggingen niet meer gestand zou kunnen doen en bovendien in de vervulling van zijn nationale verdedigingsverplich tingen zou moeten gaan tekort schieten. Indien Nederland zijn Navo-afspraken zou willen blijven honoreren, zou dit slechts kunnen geschieden ten koste van ont wrichting van de nationale verde digingssector en daarmee van de samenhang en het noodzakelijk evenwicht tussen deze taak en de Navo-taak. In studie zijn thans twee nieuwe mogelijkheden om aan het nodige technische beroepspersoneel en vrijwillig dienend personeel te ko men, t.w. 1. een geheel nieuwe groep beroepsmilitairen te vormen, een groep specialisten zonder de gebruikelijke militaire rangen en 2. voor dienstplichtigen de moge lijkheid te openen vrijwillig in de rang van soldaat of korporaal een beperkte tijd na te dienen op de zelfde voet als reeds geldt voor jonge reserve-officieren en dienst plichtige onderofficieren. Een der gelijke wijziging in de personeels structuur zouden echter tal van re percussies hebben op de belangen van de zeer velen, die in de reeds bestaande structuur hun plaats en vooruitzichten hebben gevonden. Bij snelverkeer GEEN ALCOHOL Het rijden onder invloed van al cohol is een kwaad dat nog steeds hand over hand toeneemt. Slechts weinige automobilisten passen op zich zelf een consequente onthou ding toe gedurende de tijd dat men met de auto onderweg is. Het is zo snel gebeurd met dat éne borreltje dat toch niet hindertEn na de tweede is het ook nog wel safe hoorMaar dan komen de brok ken. het proces verbaal en wat er verder voor rampzalige gevolgen kunnen zijn. Heren automobilisten, voor U zich weer laat verleiden tot dat en- kele borreltje „dat-toch-niks- geeft", denkt dan even aan de cij fers in deze grafiek: Eerste kwartaal 1955 nog geen duizend. Eerste kwartaal 1956 nog geen honderd meer, maar Eerste kxvartaal 1957 bijna der tien honderd mensen die dachten zoals U. Heus, de cijfers groeien hard, en vergeet vooral niet: al de keren dat men het van U niet merkt® zijn hier nog niet bij Dit Dammer bestaat uit 10 pagina's Wie in een glazen huisje zit moet niet met stenen gooien. STAD EN PROVINCE BURGH Zang en muziek Bij gunstig weer zal zaterdag in de tent een concert gegeven wor den, waaraan meewerken het kin derkoor „Westelijk Schouwen" en de harmonie „Witte van Haemste- de", terwijl wellicht ook de zang vereniging „Nu met Hope" enkele nummers ten gehore zal brengen. Ook nu weer wordt het publiek verzocht de nodige stilte tijdens de uitvoering van de diverse num mers in acht te nemen. Keersluis Brouwershaven gereed Uiterlijk 15 juli aanstaande zal de keersluis in het havenkanaal van Brouwershaven worden opge leverd, hetgeen voor de stad een heugelijke dag betekent. Naar we vernomen hebben, zal er voor de kinderen nog een feestelijk tintje aan worden gegeven door het or ganiseren van kinderspelen e.d. De sluis is vervaardigd door de N.V. van Dongen en van Hoven te Dordrecht, onder directie van het ingenieursbureau Dwars, Heede- rink en Verheij uit Amersfoort. De sluis is uitgerust met een dubbel stel deuren, die met de hand moe ten worden bediend. De doorvaart wijdte bedraagt 6Vz m., de drempel ligt op 2,50 m. N.A.P. en de bo venkom op 6 m. N.A.P. Aan de noordzijde is remmingswerk aan gebracht met een lengte van 40 m. In de landhoofden zijn damwanden geconstrueerd met een lengte va riërende van 15 m. tot 4,50 m„ in totaal 230 stuks. 74 stuks beton^alen (15 m. lang) werden geheid. In de sluis is een totaal van 877 m3. be ton verbruikt en 67 ton betonijzer. Over de vaarwijdte kan voor het dichtdraaien zen aluminium rol- brug worden gelegd, welke is voor zien van een contragewicht van 1800 kg. De aannemingssom van dit gigantische werk bedroeg f 828.500. Schouwen's geschenk aan hoofdstad staat proef Naar het „Vrije Volk" ver neemt heeft de vier meter lange bank, geschenk van Schouwen-Duiveland aan Amsterdam, proef gestaan op het Weteringcircuit in de hoofdstad. De bank is ver vaardigd door de beeldhou wer Nico Onkenhout. Bij deze proefstelling was Schouwen-Duiveland verte genwoordigd door burge meester mr. F. Th. Dijck- meester van Zierikzee, bur gemeester J. Romijn van Ouwerkerk en de gemeente secretaris van Noordwelle de heer G. A. Haringman. De bank werd vervaardigd uit Beiers graniet. De bank zelf zal uit taekhout worden gemaakt. Rondom de bank komt een belegging van Vil- voordse steen, waar de dijk in Ouwerkerk mee is ge dicht. De rugleuning wordt gesierd met achttien wapens van het eiland. Wanneer het eigenlijke werk gereed zal zijn is nog niet bekend. Het proefexemplaar was nl. van gips vervaardigd op ware grootte. Het werk en de plaats waar de bank neer gezet zal worden is in ieder geval door Stadsontwikke ling van Amsterdam goedge keurd. DREISCHOR Concert „Nut en Uitspanning" Zaterdagavond a.s. om half acht zal bij gunstig weer het harmonie- gezelschap „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire, een concert geven in de muziektent alhier. Woensdagavond a.s. zullen de leden van het harmoniegezelschap „Crescendo" weer oud papier op halen bij de bevolking. Op de me dewerking van de inwoners wordt gerekend. OOSTERLAND - Onze dorpsgenote mevr. J. van der Have-Stouten slaagde bij de gehouden examens te Den Haag voor het diploma vakbekwaamheid kleinhandel in tot verbruik berei de tabak. In de maanden mei en juni werd als volgt van het badhuis al hier gebruik gemaakt: doucheba- den leeftijd boven 14 jaar 960; dou- chebaden beneden 14 jaar 376; kuipbaden alle leeftijden 76. Aldus in totaal 1412 baden. Hulpleidster kleuterschool Nadat zij ruim zeven jaar als hulpleidster op de Chr. kleuter school „Radda Barnen" alhier is werkzaam geweest, waarvan ook nog enige tijd na haar huwelijk, heeft mevr. M. Capelle-Kwaak er- vol ontslag uit haar dienst verkre gen. In de plaats van „juffrouw Marie", zoals ze altijd door de kleuters werd genoemd, is thans aangesteld mej. C. de Jager, afkom stig van Krabbendijke. v De kermis Deze week, woensdag en donder dag, was het weer de tijd, dat de sedert mensenheugenis bestaan hebbende, en nu sedert enige jaren ter ziele gegane jaarlijkse kermis werd gehouden. Het was in het jaar 1688 dat Baljuw en Schenenen on zer gemeente op hun verzoek van de Staten van Zeeland vrijheid verkregen tot het houden van en jaarlijkse paardenmarkt, waaraan verscheidene voo^chten en privi legies verbonden waren, zoals bv. vrijheid van tol- en kaaigelden, ge durende een hele week. Er was echter deze voorwaarde aan ver bonden, dat alle paarden uit de ge hele polder op de markt moesten verschijnen, of ze al of niet te koop waren. Meer en meer kwamen in de loop der tijden verschillende at tracties op zo'n paardenmarkt, tot dat deze ten laatste in een kennis veranderde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1