LEXINGTON mil 'cl Een rondgang op de Landbouwtentoonstelling Sowjet-Unie wenst een economische wereldconferentie A. V. Zakharof, plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie en hoofd van de Sowjet-delegatie op de hui dige bijeenkomst van de economi sche en sociale raad van de Ver enigde Naties te Genève, heeft op deze bijeenkomst aangedrongen op het bijeenroepen van een interna tionale conferentie ter bestudering van de economische wereldproble men, waaraan door regeringsver tegenwoordigers zou moeten deel genomen. Volgens Zakharof zou een der gelijke conferentie kunnen plaats vinden binnen het kader van de Verenigde Naties en voorbereid kunnen worden door de secretaris generaal in samenwerking met na tionale economische organisaties. Zakharof uitte kritiek op de plan nen voor een Europese gemeen schappelijke markt en zeide, dat deze plannen niets uitstaande heb ben met een werkelijke economi sche samenwerking. Aan deze plannen ligt volgens Zakharof ten grondslag de idee van tegenstelling tussen oosten en westen en het inzicht, dat de vij andigheid hierdoor tussen het oosten en het westen zou toenemen Russische sleper verliest kraan Het Russische koopvaardijschip s.r. „Jazoni" heeft gemeld dat het ter hoogte van Den Helder op de Noordzee een drijvende kraan, die het op sleeptouw had, heeft ver loren doordat de verbinding met het gevaarte is gebroken. De sleepboot „Hector" van bureau Wijsmuller uit IJmuiden is van morgen uit IJmuiden vertrokken om te proberen de kraan weer op te pikken en op sleeptouw te ne men voor deze op de zandbanken bij Texel of Den Helder zou raken. Ook een rederij op Terschelling heeft haar diensten aan het Rus sische vaartuig aangeboden, maar de „Jazoni" heeft nog niet laten weten of zij hulp van een van beide kanten zal aanvaarden. Nederlands grootste wandtapijt gereed Het grootste wandtapijt, dat voorzover bekend, ooit in Neder land is geweven is thans bij de handweverij Edmond de Cneudt te Baarn gereed gekomen. Het ta pijt is vervaardigd naar een ont werp van de heer H. de Vos te Rotterdam en is bestemd voor de Lounge van de nieuwe stationshal van de K.L.M. op de luchthaven Idlewild bij New York. Vier meis jes hebben de afgelopen maanden 6000 tot 7000 werkuren aan het weefgetouw doorgebracht. Op zaterdag 13 juli zal het tapijt, dat 2% bij 8 meter groot is, voor het publiek worden tentoongesteld in de raadzaal te Baarn van 14.00 tot 16.00 uur. Het landbouwschap over de E.E.G. Niet gerust over een Euromarkt Het landbouwschap heeft zich nu de tekst van het E.E.G.-verdrag in het Nederlands is verschenen, in 'n brief tot de leden van de Twee de Kamer gewend met een aantal opmerkingen en vragen over arti kelen in het verdrag, die de Ne derlandse land- en tuinbouw nauw raken. De vraag of het verdrag al dan niet aanvaardbaar geacht dient te worden, wordt echter niet aan de orde gesteld, omdat het land bouwschap van de gedachte uit gaat, dat het in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de belan gen van de Nederlandse land- en tuinbouw. Het landbouwschap vestigt er de aandacht op, dat het zich in het verleden steeds een voorstander heeft getoond van een werkelijke integratie. De Nederlandse land en tuinbouw ziet, voor wat zijn eigen sector betreft, daarin een mo gelijkheid om te komen tot een meer stabiele basis voor zijn pro- duktie, die voor een belangrijk deel is gericht op de export. Een gemeenschappelijke markt in deze zin wordt echter door de overgansmaatregelen, die het ver drag bevat, voor de agrarische sec tor naar een verre toekomst ver schoven. Wel zullen de algemene bepalin gen tot het geleidelijk afschaffen van de onderlinge invoerrechten en contingenteringen en tot het ge leidelijk invoeren van een gemeen schappelijk tarief van invoerrech ten voor de importen vanuit derde landen evenzeer voor de agrarische sector gelden als voor de overige sectoren van het economische leven maar de vrijmaking van het onder linge verkeer in land-en tuin bouwproducten zal daar echter geenszins mee bereikt zijn. Integendeel zal gedurende een belangrijk deel van de overgangs periode en mogelijk zelfs nog daarna deze handel tussen de landen van de E.E.G. gebonden zijn aan de bepalingen betreffende de afschaffing van nationale markt regelingen en de instelling van een gemeenschappelijke landbouwpoli tiek, het stelsel van minimum-im- portprijzen en de voorschriften be treffende het afsluiten van long term-contracten. SPORT Twee nieuwe Zeeuwse records gevestigd Prof. Zeemanlyeeum 4e bij uatiouale atletiekwedstrijden Zaterdag j.L werden te Dord recht nationale schoolatletiekwed- strtfden gehouden om het kampi oenschap van Nederland, waaraan met fraai succes werd deelgeno men door een meisjes- en jongens- ploeg van het prof. Zeemanlyce um te Zierlkzee. Na de helft van de wedstrijden lagen de meisjes uit Zierikzee nog aan de kop op de nummers 80 m. hardlopen, verspringen en kogel stoten. Bij het hoogspringen werd echter verloren. Toch werd men met gering verschil 4e door goede prestaties bij het speerwerpen en de estafette. Bij de einduitslagen werd het Marnix-lyceum te Haar lem als eerste genoteerd met 39 punten; 2e werd de Rijks H.B.S. te Purmerend met 38 Ms punt; 3e het Chr. Lyceum uit Haarlem en 4e het Prof. Zeemanlyceum uit Zie rikzee met 35 Vz punt. Nummer 5 (het Wagenings Lyceum) stond di rect veel lager, n.l. op 19Vz punt. Uiteraard eindigden de overige scholen weer onder deze laatste. De prestaties Wat de prestaties betreft bleek de Zierikzeese school de enigste te zijn met 2 meisjes die de 80 m. liepen onder de 11 sec. Catrien Bo- lijn liep n.l. 10.8 sec. over deze af stand, nadat ze verleden week in Roosendaal nog 10.6 sec. had gelo- Nieuwe voorzitter „Groene r— Het algemeen bestuur van de Algemene Nederlandse Vereniging, ,Het Groene Kruis" te Utrecht heeft dezer dagen tot opvolger van prof. Tuntler als voorzitter van ,Het Groene Kruis" gekozen, de heer Mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppel. Deze heeft zijn be noeming aanvaard. Het ligt in de bedoeling mr. Kleijn in de sep- tembervergadering van het alge meen bestuur als voorzitter te in stalleren. De Groene Kruisdag op 12 september te Kruiningen zal dan onder zijn leiding staan. De liga van Rode Kruisvereni gingen heeft dinsdag verzocht om tenten voor ongeveer 350.000 per sonen, die bij de aardbevingen in Perzië dakloos zijn geworden. pen. Truus Westerhof kwam voor het eerst beneden de 11 sec. met 10,9 sec. Bij het kogelstoten werd Anne ke v. Eldik nr. 1 met een stoot van 10.95 meter, wat voor haar geen goede afstand was. Bij het ver springen werd Catrien Bolijn nr. 1 met een sprong van 4.96 meter. Jannie Hanse werd tweede bij het speerwerpen met een worp van 26,78 meter. Dit betekende tevens een nieuw Zeeuws record meisjes B. Het nummer estafette bracht een derde plaats mee met 54,5 sec. voor de 5 x 80 m., wat nog 0,1 sec. sneller was dan de winnaars van verleden jaar. Dit is wel een be wijs voor de vooruitgang van de atletiek op de scholen. Wat de jongens betreft van het prof. Zeemanlyceum, deze behoor den tot de zwakkere scholen. Al leen Joop Ribbens kwam boven zijn normale trainingsprestaties uit met een sprong van 1.55 m. hoog, waarmee hij een nieuw Zeeuws record jongens B. vestigde. Protest tegen situatie op veerboten naar Goeree De kerkeraden van de Herv. ge meenten, de gereformeerde kerken, de chr. kerken, de gereformeerde gemeenten, de remonstrantse ge meente en r.k. parochiebesturen op Goeree-Overflakkee hebben zich met een schrijven gewend tot de voorzitter van de stichting „Flak- kese Gemeenschap" te Middelhar- nis, burgemeester P. W. Hordijk, waarin zij hun verontrusting uit spreken over de situatie bij het vervoer van pendelarbeiders per veerboot naar en van het eiland. „De daar heersende toestanden", aldus dit schrijven, „zowel ten aan zien van de gesprekken als de om gang tussen de sexen, zijn van dien aard, dat zij de toets van het toe laatbare niet kunnen doorstaan. Een en ander vormt een ernstige bedreiging voor het morele en geestelijke welzijn der betrokkenen Het is duidelijk, dat totaal ontoe reikende vervoers-outillage hier aan mede schuldig is". Daarom dringen de kerken er op aan bij de bevoegde instanties stappen te on dernemen, waardoor aan deze toe standen ten spoedigste een eind wordt gemaakt. Na passering der controle ont waarde men eerst de indrukwek kende .industriehal, welwillend af gestaan door de „Kon. Zeelandia". De open voorzijde hadden de sme den van Schouwen-Duiveland voor zich gereserveerd met een keur van werktuigen en gereed schappen aangepast aan de thans te stellen eisen. „De smeden kun nen meer dan u denkt", vertelde een spandoek en een ander „De landbouw marcheeert als de smid repareert". Een heel andere stand had de Ned. Ver. voor Huisvrouwen afd. West Schouwen ingericht die na tuurlijk ook de attentie trok van het vrouwelijk deel der duizenden toeschouwers die de agrarische ex positie bezochten. De Singer, „meer dan een eeuw een begrip", gaf voortdurende demonstraties voor de belangstellende kijkers. Van zelfsprekend waren er diverse, soms zeer grote stands van alles wat maar enigszins met de land bouw te maken heeft. Zo noemen we in de eerste plaats de Herver kaveling, de N.V. Grontmij, de Plantenziektenkundige dienst, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, het Landbouwschap, dat „door een ruk aan de bel" voor het bedrijfs leven een jaarlijkse inkomsten- verhoging van f 200 miljoen heeft kunnen bereiken, Consulentschap voor grond- en pachtzaken, de Rijkslandbouwwinterschool (het diploma daarvan is een paspoort voor de toekomstige boer) en het Boekhoudbureau. Ruil- en Herverkaveling De aandacht der tuinders werd vooral bepaald bij de schade die de appelzaagwesp menigmaal aan brengt. Het oogstverlies bedraagt vaak 80-90 Enorm groot was de maquette van de Ned. Heide Maatschappij de aandacht vragend voor de omgeving van de afgedam de Brielse Maas, waar recreatie gebieden zijn of worden gecreëerd. Vanzelfsprekend vroeg de Her verkaveling, die op ons eiland zo'n grote verandering teweeg bracht, door wegen en vaarten te maken Een andere maquette toonde de resultaten van de ruil- en herver kaveling naar de toestand op 1 januari j.l. De oude en nieuwe toe stand werd duidelijk gedemon streerd. Een heel ander aspect leverden de drie stands van de firma Wil brink, die met brei- en naaimachi nes exposeerde. Zo met de „Elna"- machine een precisieproduct van Zwitserse makelij. Ook „Perlon"- visnetten waren daar te kijk, net ten die een veel langere levens duur hebben dan de gebruikelijke. De fa. Weltevreden kwam met een grote afdeling, radio's, wasmachi nes, stofzuigers .en televisieappa raten, waarvan een in vol bedrijf. Op een andere plaats vroeg het fokbedrijf Haamstede van de heer R. A. C. den Haan de aandacht voor de fokkerij van kalkoenen. J. den Haan en J. van Looij te Brou wershaven toonden wasmachines, diepvriesapparaten en accu's. De ze twee firma's waren onderge bracht in een grote tent waarin o.m. ook stands van de Zierikzee- sche Paardenloterij, de Keurings dienst NAK, Kweekbedrijf en Zaadhandel,D. J. v. d. Have en Huish. Voorlichting ten Plattelan- de. Tractoren Voor een kapitaal aan landbouw machines stond apart op een open terrein geëxposeerd. Deze speciale afdeling trok grote belangstelling van de vele tentoonstellingsbezoe kers. Niet vergeten mag worden de stand van de landbouwhuis- houdscholen van Zierikzee en Haamstede, waar zulk nuttig on derwijs gegeven wordt op velerlei terrein voor de toekomstige huis vrouwen. Daarnaast noemen we de afd. van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Aan tuinaanleg was aandacht besteed door de heren L. Romijn en J. M. van Vossen te Zierikzee. terwijl J. C. Braber te Renesse op zijn boomkwekerij attendeerde. De gezamenlijke bloemisten van Schouwen Duiveland hadden een fraai eiland gecreëerd en een groentemozaïek vervaardigd van op het eiland geteelde groenten, naar een ontwerp van de heer van Immerzeel te Dreischor. De rijkstuinbouwvoorlichting ontbrak niet op het appél, even min als de Lagere Tuinbouw school te Haamstede. Typerend prijkte in het door de bloemisten vervaardigde eiland een bij de verkaveling opgedolven bordje, met het opschrift: „houdt goede moed, komt altijd goed"! Het bouwbureau voor de landbouw was mede vertegenwoordigd en daarnaast een stand van de Coöp. Boerenleenbanken met als motto: „met sparen komt u verder". Aan de expositie zelf waren kosten noch moeite gespaard! Wijzen we tenslotte nog op de afdeling Pluimvee en Konijnen, en de dui venhouders verenigingen; Deze speciale expositie kwam tot stand in samenwerking met de Ver. van Pluimveehouders in Zee land en de Rijksvoorlichtings dienst. Bij de pluimveehouders kon men de modellenhokken en opfolc- batterijen bewonderen. Ingezonden mededeling AMERICA'S BEST TOBACCOS BROUWERSHAVEN Openbare les muziekschool Maandagavond vond in de con sistorie van de Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven een openbare les plaats van de Muziekschool, waar voor van de zijde der ouders en genodigden veel belangstelling be stond. O.m. werd de les bijge woond door burgemeester J. L. van Leeuwen en de gemeentesecetaris, de heer A. Gunst. De aanwezigen werden verwel komd door de heer Luijkenaar uit Zierikzee. Spr. somde de grote voordelen op van de muziekschool voor de latere ontwikkeling. „Vroeg beginnen is de eerste vereiste", al dus de heer Lukenaar. Te Brou wershaven zijn thans een tweetal klassen, welke ongeveer tezamen 30 leerlingen bevatten. Vervolgens was het woord en de daad aan de docente, mej. Lid en aan de leerlingen. Begonnen werd met een cênon, welke door de oud ste klasse werd gezongen en be geleid door een boer en boerinne tje.. Het liedje „Kortjakje" werd precies op maat gezongen en ge danst, met begeleiding van trian gels en tamboerijnen. De leerlingen Geertje Jansen en Jis Keizer lieten zien, hoever hun vaardigheid in het noten schrijven op het bord was gevorderd. De an der kinderen moesten deze noten uitbeelden door ritmisch te klap pen. Men bepaalt zich bij do-re-mi enz. en niet bij de gebruikelijke toonladder c-d-e enz. Wanneer men het eerste jaar achter de rug heeft gaat men pas laatstgenoemde wijze in gebruik nemen. In zijn .slotwoord zei de heer Luijkenaar; dat na dit eerste jaar pas uit komt, of de kinderen mu zikaal zijn aangelegd en voor welk instrument ze later bestemd zijn. bespeuren, waaruit blijkt, dat het Spr. kon zeer goede vorderingen nuttige werk door mej. Lid met de nodige accuratesse wordt uitge voerd. Jammer was het dat deze avond, ondanks herhaalde waarschuwin gen, werd verstoord door kinderen, die buiten het gebouw zeer luid ruchtig waren. Winkelsluitingstijd met St. Nicolaas en Kerstmis Een meerderheid van het bestuur van het hoofdbedrijfschap detail handel is van mening dat er on der de huidige omstandigheden geen behoefte bestaat de- sluitings tijd van winkels op de dagen, on middellijk voorafgaand aan St. Nicolaas, op 22.00 uur te stellen, zoals is voorgesteld in het wets ontwerp tot wijziging van de win kelsluitingswet 1951. Het hoofdbe drijfschap deelt dit mede in een schrijven aan de vaste commissie voor de middenstand uit de Twee de Kamer naar aanleiding van de indiening van dit wetsontwerp. De sluitingstijd zou volgens dit ont werp met een uur worden verlaat tot tien uur 's avonds. Voor wat betreft de dagen die aan Kerstmis voorafgaan is het bestuur enigszins van mening, dat de huidige regeling, die het sluitingstijdstip op 21.00 uur stelt, gehandhaafd kan blijven. Ook voor deze dagen is een sluitings uur van 22.00 uur voorgesteld in het wetsontwerp, maar het bestuur wijst dit voorstel'af. V/AT mr Dl 0111 Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met en kele verspreid voorkomende bui en. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 10 juli. Zon op 4.34, onder 21.00. Maan op 19,39, onder 3,22 11 juli. Zon op 4.35, onder 20.59 Maan op 20.17, onder 4.20 Volle maan: 11 juli te 23.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 juli 2.10 v.m. 14.37 n.m. 11 juli 3.00 v.m. 15.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 juli 1.36 v.m. 14.05 n.m. 11 juli 2.22 v.m. 14.49 n.m. Springtij: 14 en 29 juliT" HET WEEROVERZICHT Boven het zuidelijke deel van de Oceaan bevindt zich een krachtig gebied van hoge druk, dat zich meer en meer over Frankrijk gaat uitbreiden. Aan de noordelijke flank van dit gebied voeren over wegend westelijke winden vrij koele Oceaanjucht aan, waar door de grote warmte steeds verder naar het oosten wordt te ruggedrongen. Gisteren kwam al leen ten zuidoosten van de lijn Perpignan-Genève-Frankfurt- Warchau nog temperaturen boven 30 graden voor. De hoogste tem peratuur, 39 graden, werd gemeld uit St. Polten, op 60 kilometer ten westen van Wenen gelegen. In de hogere luchtlagen trok gisteren het restant van oude uit de Golf van Biscaye afkomstige depressie over noord Frankrijk en west Duitsland naar het noord oosten. Dit veroorzaakte in de om geving van Parijs en ook in de Ardennen en het. Eiffelgebergte flinke onweersbuien. Enkele van deze buien trokken gisteravond ook over het zuidoosten van Ne derland. In Eindhoven viel 13, in Volkel 4 mm regen. Morgen blijft Nederland binnen het bereik van de Oceanische luchtmassa's. Peri oden met veel bewolking zullen worden afgewisseld door opklarin gen. De kans op buien is klein. Drie-en-twintig Zuidslavische vluchtelingen, die met een motor bootje uit een kleine haven nabij Sibnik waren vertrokken, zijn te Pescara (Italië) aan land gegaan, waar zij om politiek asyl hebben verzocht. De Amerikaanse stad Detroit bekend om haar grote auto-in dustrie is maandag geteisterd door wolkbreuken. Op een gegeven ogenblik konden circa 100.000 auto's niet verder rijden, omdat de straten van de stad veranderd wa ren in woeste stromen. Op sommige plaatsen bereikte het water een hoogte van 2 meter. FEUILLETON jpi||lll| lluul In Ede bekeek ze de winkelstra ten en stelde zich daarna tussen de andere mensen op in afwachting van de dingen, die komen zouden. Toen het donker begon te worden, werd de feestverlichting in de stra ten aangestoken. Hanneke keek er belangstellend naar. Zo, dus hier konden ze ook wel feest vieren. De fakkeloptocht was kilometers lang. Nadat de laatste deelnemers gepasseerd waren, gevoelde ze nei ging om met de tientallen andere jongelui er adhter aan te sluiten. Tenslotte was ze nog jong en le venslustig en op zijn tijd een pretje versmaadde ze beslist niet. Doch, dat ging natuurlijk niet. Als ze nu nog een partner had „Dat was een leuke optocht, juf frouw Schoneveld", hoorde ze eens klaps de rusige stem van Grobbe naast zich. Ze schrok en keek in het glim lachende gezicht van de man. „Hoe komt u hier?" vroeg ze, terwijl haar vrolijke stemming als bij to verslag verdween. „O, met de wagen. Die staat er gens bij het station geparkeerd. Ik had gehoord van de optocht en dacht: „vooruit, dat wil ik zien. Zodoende ben ik hier". Hanneke dacht na. Zou hij gezien hebben, dat ze in de bus stapte? Of was het toevallig, dat hij ook hier stond? Ze vertrouwde het niet erg. „Het was heel aardig", zei ze koel. „Ik geloof, dat ik niet erg wel kom ben, is het niet?" Illlllll Hanneke haalde de schouders op. „U kunt natuurlijk gaan en staan waar u wilt", zei ze, terwijl ze langzaam de winkelstraat weer in liep. „Juffrouw Schoneveld, als u lie ver alleen bent, zegt u het dan eer lijk. Dan verdwijn ik onmiddellijk weer uit uw gezichtsveld. In het ander geval nodig ik u uit om wat te drinken. Kijk hij wees naar een restaurant op de hoek daar zijn nog plaatsen vrij op het ter ras". Ze zuchtte. Weg was haar avond weer. En ze wilde ook niet onbe schoft zijn. Per slot van rekening was hij geen onbeschofte kerel. Dat niet, maar toch „Oké", antwoordde ze gelaten. „Ik neem uw uitnodiging aan". „Daarmee doet u me een groot genoegen, want ik wil graag eens met u praten". Toen ze enkele minuten later ieder met een flesje limonade voor zich op het terras zaten, zei Han neke: „Nu, steek maar eens van wal, meneer Grobbe, en vertel me, wat u op het hart hebt". „Dan eerst een vraag recht op de man af. Of liever: op de vrouw af. Wat hebt u tegen mij, juffrouw Schoneveld?" Hanneke keek hem stomverwon derd aan. „Ik wat tegen u hebben? Wat zou ik tegen u moeten heb ben?" door JOKE DE VALK 17 „Dat is het nu juist, wat ik me al enkele keren heb afgevraagd. Ik ben nu eenmaal een scherpe op merker, juffrouw Schoneveld, en af en toe krijg ik de indruk, dat mijn gezelschap u niet welkom is". „Wel, meneer Grobbe, dat geldt niet speciaal u, maar eigenlijk iede re man. Ik wil vrij zijn en vrij blij ven. Ik heb vakantie en ik wil er in m'n eentje van genieten. Ik weet niet of u het begrijpt „Volkomen", antwoordde hij droog. „Het spijt me, dat ik de indruk ge wekt heb, dat ik mijn gezelschap aan u wil opdringen. Want dat is natuurlijk niet het geval. Ik stelde mij op het standpunt: u bent hier alleen in pension en ik ben alleen. Met z'n tweeën zouden we wat meer kunnen genieten. Zoals bij voorbeeld woensdag. Dat was voor mij een heel prettige dag". Voor mij natuurlijk eveneens. Maar ik ben een beetje eenzelvig mens, meneer Grobbe. Ut leef thuis ook in m'n eentje, heb geen enkel familielid meer en pi'aktisch geen kennissen, mannelijke noch vrou welijke. Dan beschouw je het als iets heel gewoons om je alleen te vermaken. En ik kan dat opper best". „Dat neem ik terstond aan. Dan zijn we eigenlijk antipoden: U zoekt de eenzaamheid, ik zoek ge zelschap. Versta me echter goed: niet ieders gezelschap. Maar uw gezelschap stel ik evenwel op zeer hoge prijs". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2