I W7S Bouw kernenergie centrale vraagt spoedige beslissing DE ZIERIKZEESCHE COURANT MM I J DINSDAG 9 JULI 1957 No. 18185 115e J>ur*»nt ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPG'ENOMBT 1797*1889^' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraa! 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. DE LONDENSE ONTYVAPENINGSBESPBEKINGEN Sowjet afgevaardigde: „Westelijke voorstellen vrijwel waardeloos" De westelijke voorstellen van de vorige weck voor opschorting van de kernproeven cn de produktie van kernwapens, zijn „vrijwel waardeloos" door de voorwaarden die de westelijke mogendheden er aan verbinden. Zo heeft de Sowjet-afgevaardig- de naar de Londense ontwape ningsbesprekingen, Zorin, maan dag volgens conferentiekringen verklaard. Zorin zei, dat de weste lijke mogendheden de produktie van kernwapens willen legaliseren en dat zij de weg voor een gedeel- Beschuldiging tegen Malenkof Een communistische functiona ris in Leningrad heeft verklaard, dat oud-premier Malenkof, die vorige weck uit het partij presidi um is gestoten, hem acht jaar ge leden heeft bedreigd en dat hij hem toen een valse verklaring heeft willen laten tekenen. De functionaris, I. M. Turko, die op het ogenblik vice-voorzitter van de commissie voor de plannen in het gebied van Leningrad is, ver klaarde vorige week op een partij bijeenkomst, dat Malenkof een „ruwe en wrede man, zonder eer gevoel of geweten" bleek te zijn, toen hij, Turko, in 1949 voor het centrale partijcongres moest ver schijnen. „Ik dacht een man van grote capaciteiten te ontmoeten, doch ik vergiste mij deerlijk", aldus de verklaring van de partijfunctiona ris die door de in Leningrad ver schijnende „Prawda" is gepubli ceerd. PANDIT NEHROE brengt een tweedaags bezoek aan ons land De premier van India, Pandit Nehroe kwam maandagmorgen op de vliegbasis Valkenburg uit En geland aan, waar hij onder meer werd begroet door de minister van buitenlandse zaken, minister Luns. Deze verklaarde dat ons land zeer trots is op het bezoek dat de pre mier aan ons land brengt. Hij ver klaarde er zeker van te zijn dat het verblijf van de premier zal bijdragen tot een versterking der betrekkingen tussen beide landen. Pandit Nehroe merkte op, dat er sinds zijn laatste bezoek aan ons land, nu dertig jaar geleden, heel wat in de wereld is veranderd. De problemen waarvoor we staan, al dus de premier, zijn niet zozeer het uit de weg ruimen van werke lijke barrières tussen de landen, als wel het opruimen van de bar rières, die 2ich in. de geesten der mensen bevinden. De premier werd later door onze minister pre sident dr. W. Drees ontvangen. Nadat met deze een kort onder houd had plaats gehad vertrok de vreemde gast naar Rotterdam, waar o.m. de lunch werd gebruikt. Ontvangst door onze regering Na zijn bezoek aan Rotterdam en Delft is de eerste minister van In dia, de heer Nehroe, maandagavond in het kasteel Oud-Wassenaar een receptie aangeboden door de Ne derlandse regering. Hier waren o.a. aanwezig de Nederlandse eerste minister dr. W. Drees, de voorzit ters van de Eerste Kamer, resp. de heren mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorst, de vice-presi dent van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers, de ambassadeur van India B. K. Kampur, de gevol machtigde minister van de Neder landse Antillen W. F. M. Lampe, verscheidene ministers en staats secretarissen, alsmede een aantal vertegenwoordigers van het Neder landse bedrijfsleven Na deze receptie begaf premier Nehroe zich naar de „Treveszaal" op het Binnenhof, waar hij aanzat aan een regeringsdiner. Vandaag (dinsdag) volgde een vliegtocht boven het Delta-project en tenslotte een-bezoek aan coöpe ratieve instellingen in Borculo. De lunch werd op het paleis Soestdijk gebruikt. Hedenmiddag zal er een ontmoeting met de pers plaats vin den. gevolgd door een receptie in hotel. „De Witte Brug", waar de ambassadeur van India gastheer is. Morgen (woensdag) verlaat de hoge gast ons land weer. telijke ontwapeningsovereenkomst blokkeren. De westelijken weige ren de belofte te geven, dat zij geen kernwapens zullen gebrui ken. Zij verbinden deze kwestie met andere punten en dat is „on toelaatbaar". De volkeren zullen daar geen genoegen mee nemen, aldus de Russische afgevaardigde. Hij herhaalde het Sowjet-voor- stel voor een verbod van kernwa- proeven voor de tijd van twee jaar en een onvoorwaardelijke be lofte van de atoommogendheden om geen kernwapens te gebruiken, De Sowjet-delegatie is bereid met het westen samen te werken om snel tot een gedeeltelijk ontwape ningsovereenkomst te komen, zo vqegde hij hier aan toe. Veel slachtoffers van hittegolf In sommige delen van Europa is een einde gekomen aan de hit tegolf, doch het grootste deel van het vasteland zucht nog onder de hitte. Vooral in Italië en Oostenrijk is het warm. In Italië zijn in het afgelopen weekeinde meer dan 32 mensen om het leven gekomen bij het zwem men of als gevolg van een zonne steek. Het totaal aantal dodej^ als gevolg van de hittegolf is hiermee gestegen tot boven de 600. In een tehuis voor ouden van da gen in Venetië zijn 15 mensen, me rendeels vrouwen, aan de hitte be zweken. In de meeste Italiaanse steden steeg het kwik maandag tot 35 graden. In Oostenrijk steeg de temperatuur zelfs tot 42 graden. Houtduif broedt tussen ducdalf Wie in de avond met de veerboot „Krammer" het Zijpe overvaart, kan, als hij geluk heeft, aan de kop van de havendam te Anna Jaco- bapolder wilde konijnen zien dartelen. Tussen de duc- dalven van de fuik, waar tegen de „Krammer" min of meer onzacht terecht komt, broedt een houtduif, die zich van al het lawaai niets aan trekt. Het personeel van de boot verzorgt het broedende dier. Roofoverval op benziue- poiupstation Buit circa 8000 gulden Twee gemaskerde en met pistolen bewapende jongemannen hebben maandagmorgen vroeg een roof overval gepleegd op het benzine pompstation aan de Rijksweg no. 2 Amsterdam-Utrecht, even voorbij de Utrechtse brug over de Amstel. Uit de geldlade namen de rovers de opbrengst van dit weekeinde, circa 8.000 gld., weg. De 30-jarige pompbediende en een 53-jarige bromfietser, die kwam tanken, konden de politie een vrij duidelijk signalement van de jongemannen geven. Dit werd direct aan de Rijkspolitie langs deze weg en aan de politie te Utrecht, in welke rich ting het tweetal overvallers ver dween, doorgegeven. Een der overvallers hield de pompbediende en de bromfietser, die juist kwam aanrijden om te tanken, met zijn pistool in bedwang terwijl de ander de geldlade lichtte. De jongelieden gingen zeer des kundig en grondig te werk, want zij vernielden de telefoon en dreig den de pompbediende en de brom fietser, dat zij 20 minuten in het kantoor moesten blijven, „anders zouden zij worden neergeschoten". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEVENTER. Dinsdagmiddag 16 juli komt de gemeenteraad van Deventer in een buitengewone vergadering bijeen om dr. N. Bol- kestein, tot nu burgemeester van Middelburg, als eerste burger van Deventer te installeren. Loco-bur gemeester Th. H. Beerents zal de installatie verrichten. Na ai'loop daarvan geeft de heer Bolkestein aan de Deventer burgerij de gele genheid met hem en zijn gezin kennis te maken. HENGELO. Te Hengelo is de 67-jarige aannemer H. J. Groot huis door een auto gegrepen, toen hij per rijwiel de Enschedesestraat overstak. In het r.k. ziekenhuis is G., die ernstig gewond was onder meer door een ornament van de auto, overleden. HULSHORST. Bij Hulshorst op de Rijksstraatweg Amersfoort- Zwolle zijn een touringcar en een militaire auto met elkaar in bot sing gekomen. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten zijn twee militairen om het leven ge komen, een derde is vrij ernstig gewond. Minister Suurhoff: ,Geen sprake van A.-gxie „In de afgelopen weken is her haaldelijk in mededelingen aan binnen- en buitenlandse pers, on der meer door de wereldgezond heidsorganisatie te «Geneve het begrip „epidemie" gebezigd in ver band met zogenaamde Aziatische griep", aldus de minister van So ciale zaken en Volksgezondheid, mr. J. G. Suurhoff, een verklaring die hij heden tegenover de Neder landse- en buitenlandse pers af legde. „Ik meen", aldus de minister, „dat het op mijn weg ligt u per soonlijk te verklaren, dat dit be grip in dit verband volkomen ten onrechte is gehanteerd". „Het begrip epidemie houdt in een zich snel verbreidende be smettelijke ziekte". „Welnu", aldus minister Suurhof, „ik verklaar, dat deze situatie in Nederland niet aanwezig is en dat de ziekte zich beperkt tot enkele zeer licht ver lopende gevallen, zoals deze her haaldelijk in een warme zomer, zoals we nu hebben, zowel in ons land als in andere landen, voor komen". „Ik heb," aldus minister Suurhoff, „aan de wereldgezond heidsorganisatie w.h.o. verzocht, een rectificatie te geven van vroe gere berichten en deze organisatie zal nu het volgende communique uitgeven: „De wereldgezondheids organisatie kennis genomen heb bende van de verklaringen der Nederlandse gezondheidsautori- )-epidemie in Nederland' teiten, deelt mede, dat er in Ne derland slechts verspreid enkele lichte griepgevallen voorkomen, zoals herhaaldelijk in de zomer het geval is. De algemene gezond heidstoestand in Nederland is niet in het minst gestoord, zodat het maatschappelijk leven op volko men normale wijze voortgang vindt." Lijk schippersknecht van „Merwede" geborgen Vlak bij de plaats waar in het Hollands Diep de zandbak „Mer wede" is omgeslagen, namelijk ter hoogte van het bakenlicht van Strijen Sas is het stoffelijk over schot gevonden van de 39-jarige schippersknecht K. van Dijk, ge woond hebbend te Rotterdam. De Rijkspolitie te water heeft het lijk geborgen. Record aantal „heitjes" De actie „Een heitje voor een karweitje" heeft dit jaar voor de vereniging „De Nederlandse pad vinders" f 92074,11 opgebracht. Een record bedrag sinds de eerste actie in 1952. Vorig jaar was het eindresultaat f 77.680,33. Het hoog ste bedrag aan „heitjes" kwam binnen van een verkennersgroep uit Utrecht, namelijk f 475. Het toerisme in Zeeland Vreemdelingenverkeer als welvaartsbron Ik opdracht van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg heeft het Economisch Technolo gisch instituut voor Zeeland een onderzoek ingesteld naar de be tekenis van het vreemdelingen verkeer als welvaartsbron voor de provincie Zeeland. Het E.T.I. heeft zijn bevindingen neergelegd in een rapport, dat onder de titel „het toerisme in de provincie Zeeland en zijn economische betekenis" is verschenen. In het rapport wordt geconcludeerd, dat het toerisme voor Zeeland van overtuigende be tekenis is. De bestedingen van Nederlandse en buitenlandse bezoekers in Zee land zijn relatief zeer belangrijk. Volgens een zeer voorzichtige ra ming zou in 1956 door Nederland se en buitenlandse bezoekers te zamen een bedrag van 33 a 35 mil joen gulden zijn besteed. De be stedingen van de buitenlandse be zoekers zijn vrijwel nauwkeurig bekend en bedragen 27 a 28 mil joen. De raming van het in 1956 door Nederlandse bezoekers in Zeeland bestede bedrag van 6 a 7 miljoen gulden is stellig aan de lage kant, Na 1977, het jaar waarin het Deltaplan naar alle waarschijn lijkheid zal zijn voltooid, kan naar raming op 230.000 tot 450.000 meer daagse Nederlandse bezoekers per toeristenseizoen worden gerekend. Bij het huidige prijspeil zouden deze vakantiegangers, uitgaande van een gemiddelde verblijfsduur van acht dagen, circa 27 miljoen gulden per seizoen in Zeeland be steden. Aannemende dat bij be zoek van Belgen en andere buiten landers ongeveer constant zal blij ven, betekent dit vreemdelingen- bezoek dan een jaarlijkse beste ding van 40 50 miljoen gulden. Het staat vast dat het dagbezoek aan Zeeland van de randstad Hol land uit na de voltooiing van het Deltaplan enorme afmetingen zal aannemen, terwijl daarmee bij het bedrag van 40 54 miljoen geen rekening werd gehouden. Dit in aanmerking nemend, is een raming van circa 75 miljoen gulden per seizoen omstreeks 1975 voor de totale bestedingen van de buiten landse en binnenlandse bezoekers in Zeeland inclusief het dagbe zoek zelfs niet overdreven. Wanneer een boom ter aarde zjjgt, maakt ieder dat hij tak ken krijgt. De gouden Jamboree Dinsdag 30 juli a.s. zal het Ne derlandse contingent padvinders, ter sterkte van ongeveer 1000 man, zich inschepen voor de reis naar de Golden Jamboree, Indaba (lei ders) en Rover-moot (voortrekkers) in Sutton-Coldfield (Engeland). De overtocht zal worden gemaakt met „De Mecklenburg" van de Stoom vaart-Maatschappij „Zeeland". Bij het contingent zullen zich aansluiten een veertigtal deelne mers uit de West, een radio-equipe van de Nederlandse Radio-Unie, t.w. de heren Tom Bouws (alge meen hoofdcommissaris voor radio zaken), Johan Bodegraven (ere al gemeen districts-commissaris van Utrecht) en Kees de Wolf (oud padvinder) en een aantal journa listen, dat bij aankomst in Sutton- Coldfield nog zal worden aange vuld door een aantal corresponden ten van Nederlandse dagbladen. Deze Golden Jamboree wordt een grootse afsluiting van 't jubileum jaar 1957: het jaar waarin bijna 11 miljoen padvinders over de hele wereld herdenken dat de eer ste verkenner, Lord Baden Powell, 100 jaar geleden werd geboren en zijn Spel 50 jaar bestaat. Door mijten verdreven Dezer dagen bemerkte de landbouwer H. van der Heij den, die de kapitale boer derij „Vernhout" onder St. Oedenrode bewoont, dat mil joenen huismijten, die zich blijkbaar tussen het hooi hebben ontwikkeld, zijn ge- hel bedrijf van onder tot bo ven bezet httdden. Ten einde raad heeft het gezin moeten besluiten de wijk te nemen. Het heeft nu onderdak ge vonden in de schuur van buurman van Hooft. Men is thans bezig te trachten het ongedierte te verdelgen in samenwerking met en met hulp van de Landbouwhoge school te Wageningen. Het bijna vierjarig zoontje van de familie A. K. te Hardinxveld- Giessendam is maandagavond in het riviertje de Giessen geraakt. Toen het kind tien minuten later op het droge werd gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. Tijdens het weekeinde, vol gend op „onafhankelijkheidsdag" (4 juli) zijn in de V.S. minstens 741 mensen om het leven gekomen, voornamelijk tengevolge van ver keersongelukken. (Rtr.) 1962 wordt de streefdatum De ministei' van economische zaken heeft aan de Staten Generaal een nota aangeboden inzake de kernenergie, waarin hij zich beperkt tot de toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsvoorziening. In deze nota wordt medegedeeld, dat de minister het gewenst acht dat zo spoedig mogelijk met de bouw van een eerste kernenergiecentrale wordt begonnen. Een beslissing daartoe door een of meer elektrici- ieitsproduktiebedrijven kan op korte termijn worden verwacht en de jn bedrijfstelling van een dergelijke centrale zal omstreeks 1962 kun nen geschieden. In de nota wordt een plan ontwikkeld voor de periode 1962-'75 waar bij er van is uitgegaan dat van de jaarlijks tot stand te brengen elek- triciteitsproduktiemiddelen voor uitbreiding en vervanging een steeds toenemend aandeel zal bestaan uit kernenergiecentrales, zodat de nood zakelijke uitbreidingen en vervangingen in 1975 geheel op basis van kernenergie zouden kunnen plaatsvinden. Premier dr. Drees neemt afscheid van de Indiase premier Pandit Nehroe na het korte bezoek dat de laatstgenoemde zijn Nederlandse ambts genoot op diens kabinet bracht. Kernenergie zal elektrici- teitsproduktie verzorgen Indien dit plan uitvoerbaar blijkt zou in 1975 reeds de helft van de gehele elektriciteitsproduktie ver zorgd worden door kernenergie centrales. Hierdoor zou voor 15 °/o in de totale energiebedrijven wor den voorzien. Daar staat tegenover dat in die periode een extra in vesteringsbedrag nodig zou zijn van naar schatting 2.6 miljard gulden boven de ruim 6 miljard gulden, die in die periode vereist zullen zijn voor investering in ap paratuur ten behoeve van de bouw van conventionele centrales en voor aanvullende investeringen in het elektriciteitstransport- en distributie-apparaat. Type nog niet bepaald Wat de ontwikkeling van het elektriciteitsverbruik in ons land betreft wordt er in de nota op ge wezen, dat wanneer rekening wordt gehouden met de invloed van de industrialisatie van Neder land op de energiebehoefte nog geen spoedige verzadiging van het elektriciteitsverbruik is te ver wachten. Gedurende de laatste vijf jaar is dit verbruik, voor zo ver het de openbare elektriciteits voorziening betreft, gemiddeld zelfs met nagenoeg 10 °/o per jaar gestegen. Het is nog niet te overzien welk type kernreactor tenslotte de beste mogelijkheden zal bieden voor de elektriciteitsopwekking. De ontwikkeling van de kern energie is in hoge mate afhanke lijk van het beschikbaar zijn van voldoende deskundigen. Verwacht wordt, dat de oplei ding op lager en middelbaar tech nisch niveau geen direct probleem vormt, doch ten aanzien van de opleiding van academisch gevormd personeel zullen zeker bijzondere maatregelen van de zijde van de overheid nodig zijn. Een kostenvergelijking tussen conventionele en kernenergiecen trales, waarbij werd uitgegaan van zeer voorzichtige veronderstellin gen, geeft een duidelijke aanwij zing, dat reeds thans reële moge lijkheden in Nederland aanwezig zijn om elektriciteit door middel van kernenergie op te wekken tegen een economische verant woorde prijs. De verwachting is dat deze prijs verhoudingen zich steeds meer zullen wijzigen ten gunste van de kernenergie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1