ZIERIKZEESCHE®NIEUWSBODE Duizenden trokken op Z.LM.-dagen naar Zierikzee Zwaar onweer boven de kuststreek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks hitte Grote manifestatie uitstekend verlopen MAANDAG 8 JULI 1957 No. 18184 118e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN «797-1889- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Nobetstraaf 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na IS.tW uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - L"' ^N.V, Drukkerij v7h. Lakenman 6 Ochlman, Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De paleisrevolutie in liet Kremlin Rusland streeft er naar Amerika te evenaren en zo mogelijk te overtreffen. Al het nieuws uit het buitenland wordt in de schaduw gesteld door de opzienbarende berichten uit Moskou, die de „val" van een vier tal uiterst belangrijke partij-en re geringsfunctionarissen melden. Mo- lotof, Malenkof en Kaganowitsj zijn ontslagen als leden van het presidium van de communistische partij, het machtigste orgaan in de Sow jet-Unie, terwijl Sjepilof ontslagen als secretaris van het centraal comité der communisti sche partij. Het viertal is tevens uit dit centrale comité gestoten. De betrokkenen zouden geoppo neerd hebben tegen de agrarische politiek van de partij en de maat regelen tot economische decentra lisatie. Speciaal tegen Molotof wordt nog het verwijt gericht, dat hij zich verzet heeft tegen de poli tiek van internationale ontspan ning en in het bijzonder tegen de toenadering tot Joegoslavië, alsme de tegen het sluiten van een vre desverdrag met Oostenrijk en Ja pan. Molotof, Kaganowitsj en Malen kof zijn nauwe medewerkers van Stalin geweest. Het partij-presidi um is na diens dood vrijwel onge wijzigd gebleven. Alleen Beria heeft in december '53 het hoofd moeten laten vallen. Maar Cjiroesjt- sjefs ster, hoewel reeds tot aanzien lijke hoogte gestegen, kon blijk baar bij handhaving van de andere „oude rotten" nog niet genoeg schitteren. Thans heeft het jongste Russi sche staatshoofd de kans schoon gezien en zijn slag geslagen. Zowel Molotof, de oude ervaren partij man en allround politicus, als Ka ganowitsj, de grote organisator, en Malenkof, de technicus, hebben het veld moeten ruimen. En Sjepi lof, die blijkbaar te veel in het zog der oude groten voer, is in de maal stroom der periodiek terugkerende partijzuiveringen in de Sowjet- Unie meegezogen. Touwtrekken om het leiderschap Chroesjtsjef hamert er thans voornamelijk op,' dat de Sowjet- Unie ernaar moet streven de Ver enigde Staten als het land, dat in de wereld de grootste hoeveelheid levensmiddelen en de meeste nij verheidsproducten voortbrengt, te evenaren en zo spoedig mogelijk te overtreffen. Niets bijzonders aan de hand (met griep) Alarmerende berichtgeving De directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, heeft in een radiotoe spraak de verzekering gegeven, dat er in Nederland niets bijzonders aan de hand is met de griep. Prof. Muntendam gaf allereerst te ken nen, dat er over het optreden van Aziatische griep in Nederland een onnodig alarmerende berichtge ving is geweest. Na voorts te heb ben vastgesteld, dat het bulletin van de wereld-gezondheidsorgani satie over de influenza-epidemie vermeldt, dat we te maken heb ben met een goedaardige ziekte, die een normaal verloop heeft, zei de directeur-generaal, dat er geen enkele reden is aan deze ziekte meer aandacht te besteden, dan aan soortgelijke epidemietjes die ons meestal met een tussentijd van ongeveer twee jaar komen bezoe ken. In een uitvoerig persbericht, dat hierover door het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid is uitgegeven wordt het hele influenzavraagstuk behandeld en spreker vond het niet nodig hier opnieuw op in te gaan. Moeder van overleden baby in arrest De Haarlemse politie heeft de 30-jarige mevr. A. L. van M. in arrest gesteld. Zij wordt er van verdacht haar zeven maanden oud zoontje opzettelijk van het leven te hebben beroofd. Het jongetje, dat met zijn zusje een tweeling vormde, is tijdens hevig onweer in een schuur over leden waar het door de moeder was geplaatst, omdat het zo huil de. Op het achterhoofd zijn won den geconstateerd. De vrouw wei gert de politie antwoord te geven op haar gestelde vragen. Hierin wordt hij ten volle door de leiding van het rode leger ge steund. Uit redevoerignen blijkt onweerlegbaar, dat Zjoekof c.s. de partijleer, zoals die door eerste secretaris Nikita Chroesjtsjef is ge formuleerd, ten volle onderschrij ven. Het wordt verder veelbeteke nend geacht dat het nieuwe pre sidiumlid Kosygin een deskundige is op het gebied van de vervaardi ging van verbruikersgoederen. Weliswaar heeft Chroesjtsjef er al tijd aan vastgehouden, dat de zwa re industrie voorrang moet hebben, doch daarnaast heeft hij er ook naar gestreefd het lot van de ge middelde Rus te verbeteren, voor zover dit mogelijk was, zonder de industriële basis van de Sowjet- Unie te verzwakken. Maar de droeve glimlach der ge kooide vredesduif kan, wel verre van ons gerust te stellen, ons met spaning. slechts doen uitzien naar de volgende zet op het grote Sow- jet-schaakbord. Dat Chroejstsjef er met deze „opruiming" er nog niet is, is echter wel zeker. Er wacht in het Kremlin nog een ernstig touwtrekken om het leiderschap. Mishandeling van kind met dodelijke afloop? Een 34-jarige fabrieksarbeider is door de Rotterdamse recherche in arrest gesteld. Hij zou zijn vier jarig zoontje, dat vermoedelijk door de warmte wat lastig was, hardhandig hebben aangepakt en hem zelfs tegen de buik hebben geschopt. De volgende dag over leed het kind in een ziekenhuis. Sectie zal nu moeten uitwijzen, of de mishandeling als doodsoorzaak aangemerkt kan worden. Verlaging margarineprijs Het secretariaat van de Bond van Nederlandse Margarinefabri kanten te 's-Gravenhage deelt mee, dat binnen zeer korte tijd de pu blieksprijs van het pakje marga rine van 250 gram wederom met één cent zal worden verlaagd. Aanleiding om tot deze prijsver laging over te gaan wordt gevormd door het gunstig verloop van de wereldmarktprijzen op de grond stof fenmarkt. De prijsverhoging van margarine, welke op 7 febru ari 1957 van kracht werd, is hier mee ongedaan gemaakt. Inmiddels worden maatregelen genomen, op dat de handel in de gelegenheid zal zijn de prijsverlaging op maan dag 15 juli voor de consument te doen ingaan. Windhozen veroorzaakten hevige zandstormen Zaterdagavond is een zwaar on weer boven de kuststreek losge barsten, dat gepaard ging met zware windstoten. In Den Haag is de bliksem in geslagen op een onderstation van de Nederlandse Spoorwegen, in de lijn Den Haag-Leiden. In Scheve- ningen werden duizenden bezoe kers aan het strand en op de bou levard verrast. Een windhoos joeg het zand tot in de straten ver van het strand. De trams konden niet rijden, daar de wissels vol met zand waren geraakt. Parasols op terrassen en zelfs consumpties, die op de tafeltjes stonden, gingen de lucht in. De zandstorm was zo hevig, dat de mensen de gebouwen waarin zij een toevlucht hadden gevonden, niet konden verlaten. In de Kur- zaal zaten meer dan duizend be zoekers als het ware opgesloten. In Noordwjjk is tengevolge van het onweer, met begeleidende windhozen en regenvlagen de tap toe, ter gelegenheid van de „Nord- gho"-wandeltocht letterlijk in het water gevallen. Duizenden bad gasten zagen de windhoos in een donkere wolkenformatie met dui delijk een staart aan de onderkant afgetekend, omstreeks kwart voor tien uit zee naderen. Zij zochten haastig een heenkomen en er ont stond een groot gedrang in de stra ten, maar er zijn geen ongevallen geschied. Tijdens het zware noodweer bo ven Vlissingen is een jacht van onbekende nationaliteit in moei lijkheden geraakt. Het gaf ter hoogte van Noorddijk bij Vlissin gen lichtsignalen, waarna de red dingsboot uit Breskens een loods boot van het Nederlandse loods wezen en de sleepboot „Temi twee" ter assistentie uitvoeren. De be manning van het in nood verke rende scheepje werd gered. De bui is dus kennelijk langs de hele Nederlandse kust getrokken. In Den Helder was de zandstorm zo erg, dat men geen meter voor uit kon zien. Auto's werden tot stilstand gebracht en de duizen den mensen die op de been waren - het is juist kermis in Den Hel der - trachtten zo snel mogelijk een goed heenkomen te vinden. De kapitale boerderij van de heer C. Aantjes in Wijngaarden werd door bliksem getroffen en brandde tot de grond toe af. Op het strand Scheveningen raakten de badgasten bij het los breken van de elementen in pa niek. Toen de storm opstak, met een zodanige hevigheid, dat van i Smarten zijn als zuigelingen: i zü worden groter door ze te i vertroetelen. een windhoos gesproken kon wor den, was het bereiken van kleren voor zeer velen een illusie. De wind waaide het zand op tot een woestijnstorm, en voerde in zijn snelheid en wervelingen alle voor werpen en kledingstukken die on beheerd lagen met zich mee. Ver- scheidenen hebben niets terug kunnen vinden en moesten, ge kleed in hun badgoed, zien thuis te komen. Rattenvanger verdelgde 60.000 ratten De bekende Nederlandse ratten vanger J. Olischlager uit Maas tricht heeft tijdens een zeven daagse verdelgingsactie op de ge meentelijke vuilnisbelt van Mou- lins, departement Allier, Frank rijk, ongeveer 60.000 ratten ge dood. Ook deze ratten bleken erg verzot te zijn op een door de heer Olischlager samengesteld verdel gingsmiddel, welke snoeppartij zij met de dood moesten bekopen. Het terrein is nu volkomen rat-vrij. Streefprijzen voergranen oogst 1957 De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft bepaald dat er naar zal worden gestreefd voor de telers van gra nen van de oogst 1957, ten minste de volgende marktprijzen te reali seren: Gerst 25,50 per 100 kg, ha ver 23,75 per 100 kg, Rogge 21,75 per 100 kg, evenals in voorgaande jaren zullen ter verwezelijking van deze prijzen eventueel mono polieheffingen bij invoer van deze granen worden opgelegd. Ondanks de enorme hitte, zijn de Z.L.M.-dagen 1957 te Zierikzee een groot succes geworden. Duizenden belangstellenden overstroomden vrijdag en zaterdag de stad. De verkopers van koele dranken op het terrein aan de Zuidhoek konden geen flesjes genoeg aangesleept krijgen. Zeer velen ook zochten verkoeling en lafenis in de plaatselijke café's en restaurants. Ruim tweehonderd personenwagens en een dertigtal toerbussen slingerden zich vrijdagmorgen voor een grote rjjtoer over het eiland, een stoet van vele kilometers lengte. Duizenden genoten van de hip pische „concoursen d'elegancc" door de landelijke rijverenigingen cn de Schouwse Ruiters welke laatste wel bijzonder actief waren. Evenzo een spectaculair schouw spel vormde de grootse taptoe door de Johan Willem Friso-kapel in samenwerking met „Kunst en Eer", op het schitterend verlichte Ha venplein. Vele duizenden ook woonden het vuurwerk bij dat za terdag de Z.L.M.-dagen op dave rende wijze besloot. Reeds in de vroege uren van de tweede dag begonnen de straten van Zierikzee zich te vullen met bezoekers uit alle delen van het land. Om 8 uur begonnen de keu ringen van de ingezonden dieren. De keurmeesters hielden zich in de hitte staande met vele soorten „prikkelwaters", want soms was het werkelijk geen doen. Défilé Een groot défilé m.m.v. de Joh. Villem Friso-kapel, waarin de koud- en warmbloedpaarden mee liepen en de kampioenen rundvee opende het middagprogramma van de tweede dag. Onder leiding van de heer G. v. d. Tholen gaven leer lingen van de landbouwhuishoud- scholen te Zierikzee en Haamstede op keurige wijze demonstraties vrije oefeningen. De hoofdschotel, waar velen reikhalzend naar uit zagen was echter wel het spring concours door de Landelijke Rui ters, dat een uniek schouwspel op leverde. Voorgeleid werden ook de koudbloedpaarden die bij de keu ringen prijzen hadden gewonnen. De eigenaren kregen uit handen van de autoriteiten de prijzen uit gereikt. De kampioenen Zo kreeg het publiek bijv. te zien de prijswinnaar in de rubriek „hengsten met afstammelingen", de hengst „David", van de hengsten- Na de officiële openingsrede van de Commissaris der Koningin in dze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gaven de L.J.G.-ers en plattelandsmeisjes enkele demonstraties. Hier zien we Corrie van Schelven van de Z.P.M. op het spreekgestoelte, vanwaar zij met veel succes een voordracht op rijm uitsprak. (Foto Feijter) combinatie „S. en D." Ook de kam pioen merrie „Josée van Schei- berghof" van C. Padmos uit Eiker zee werd het mikpunt van duizen den bewonderende ogen. Aan de kop van de kampioenen rundvee ging de trotse stier „Jan tjes Eduard" van L. v. d. Wekken uit Zierikzee en de res. kampioen „Rika's Adema's Juweel" van A. H. Hendrikse uit Ouwerkerk. Ui teraard ontbraken de kampioen koe „Grietje 3" van C. Padmos uit Eikerzee en de res. kampioene „Adema 213" van Ed. Verburg uit Noordgouwe niet in. deze stoet, die wel het beste bood wat Schouwen- Duiveland te bieden heeft. Een stoet die bewees dat de eilandelij- ke veehouders hun taak na de ramp serieus hebben aangevat. Een opgewekt zomeravondcon cert werd gepresenteerd door de Joh. Willem Frisokapel, voor ie aanvang van de taptoe. Wat rithme en romantiek was juist waar deze zoele juli-avond om vroeg. Atletiek en behendigheids- wedstrijden Zeeuwse dochters van alle land- bouwhuishoudscholen in de pro vincie, bestreden elkaar zaterdag morgen op het sportpark Bannink. De meisjes deden weinig voor el kaar onder, want de scholen uit Zierikzee, Schoondijke en Kruinin- gen eindigden allen met 33 punten. Iedere school krijgt nu voor drie maanden de Z.L.M.-wisselbeker en Kruiningen mag hem het eerst. Ir. M. A. Geuze reikte de beker in de middaguren met een toepasselijk woord over aan een van de Krui- ningse meisjes. De L.J.G. intussen zat ook niet stil, maar hield behendigheidswed strijden met tractoren met vier wielige wagens. De knapste chauf feur was St. v. d. Wekken, Zierik zee, gevolgd door Leo van Gastel, Schuddebeurs, C. v. Popering te Nieuwerkerk en C. de Jager, Wol- faartsdijk. Er waren 20 L.J.G.-ers die aan de wedstrijden deelnamen. Het gaat goed met de jongeren organisatie van de Z.L.M., want tijdens de laatste dagen werden weer enkele nieuwe leden geboekt. Het middagprogramma van de laatste dag werd ingezet door meis jes van de Landbouwhuishoud- school in Zierikzee, die o.l.v. de heer v. d. Tholen demonstraties gaven in grondgymnastiek. Hogeschoolwerk Met hooggesloten uniformen be trad de militaire kapel vervolgens het veld en gaf een staaltje „hoge schoolwerk" weg, om in het kader Na het openingswoord werd de groen-wïtte Z.L.M.-vlag gehesen. De foto toont de Com missaris en de voorzitter van de Kring Schouwen- Duiveland, de heer A. M. Geluk, nadat onder plechtige stilte het doek zich ontplooide in het zachte zomerbriesje. (Foto Feijter). van deze dagen te spreken, van militaire discipline en marsmuziek. Het springconcours bood bijzon der fraaie momenten, evenzo het voltigenummer. Zeer knap was het hogeschoolnummer door de heer J van Leeuwen met het paard Hassan. Om vijf uur 's avonds zaten de eersten al op het sportterrein om verzekerd te zijn van een goed plaatsje voor de voetbalwedstrijd Elinkwijk-S.V.V., die om half zeven aanving. Ontlading Het werd inmiddels steeds druk kender en wat niet uit kon blijven gebeurde zaterdagavond. Donkere wolken pakten zich samen, een he vige wind stak op, joeg het stof hoog op en de donder ratelde over de stad. De natuur gaf op zijn beurt een spectaculair schouwspel te zien en een grote ouverture op het komen de vuurwerk. In een oogwenk wa ren de straten leeg en zocht ieder een goed onderkomen. Het concert door „Kunst en Eer" kwam spij tig te vervallen, doch het vuur werk kon op de vastgestelde tijd door gaan. Het werd een concurrentiestrijd tussen kunst- en weerlicht, maar de eerste won het ongetwijfeld in volume. Het was een daverend besluit van de grote Z.L.M.-manifestatie, die bewezen heeft wat samenge bundelde activiteit vermag. Het was de boer op Schouwen-Duive- land ernst na de ramp en van zijn grote prestaties, worstelend met zand en zout, heeft hij de afgelopen dagen op zeer geslaagde wijze ge tuigenis afgelegd. De bezoekers stonden verbaasd over wat hier sinds 1953 is gepresteerd en dit te recht. Naast goed boeren heeft men ook getoond te kunnen organiseren, het programma klopte in alle on derdelen en werd precies volgens tijdschema afgewerkt. De „Kring Schouwen-Duiveland" heeft zich agrarisch en organisa torisch een volwaardig partner ge toond in de Zeeuwse Landbouw- Maatschappij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1