Hulde aan bevolking van Schouwen-Duiveland' Totale graan-areaal bedraagt rond 524*000 ha* Jhr. Mr. de Casembroot: Aansluiten onrendable gebieden waterleiding eind 1958 gereed II Z.L.M.-LANDBOUWTENTOONSTELLING OFFICIEEL GEOPEND „Deze dagen spreken eigenlijk vanzelf" „BEWONDERING EN WAARDERING gevoel ik voor de bevolking van Schouwen-Duiveland voor de prestaties die het leverde na de rampzalige watersnood in 1953. HULDE wil ik brengen aan diegenen die in staat geweest zijn deze dagen te organiseren. Ik heb bijzonder graag de uitnodiging om de Z.L.M.-tentoonstelling 1957 te openen, aan vaard, opdat ik aan deze oprechte gevoelens uiting zou kunnen geven. Maar eigenlijk spreken deze dagen voor zichzelf, want ik wèet dat de Schouwenaren en Duivelanders hiertoe in staat z\jn. Ik hoop dat de tentoonstelling veel bezoekers zal trekken en dat mooi weer deze dagen luister bij zal mogen zetten. En hiermee wil ik deze tentoonstelling voor geopend verklaren". Zo sprak gisterenmiddag de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bij de aanvang der Z.L.M.-dagen in Zierikzee, vanaf het voor de industriehal op het ten toonstellingsterrein in de Zuidhoek opgestelde spreekgestoelte. Mr. de Casembroot liet niet na hartelijke woorden van dank te richten tot „de Schouwse Ruiters" o.l.v. de heer L. M. Moermond te Dreischor, die ook nu weer - even als bij de opening van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis, op stijlvolle wijze acte de présence gaven. De Z.L.M.-vlag ontplooide hier na zijn trotse groen-witte kleuren - de handeling werd verricht door de Commissaris - en een vlucht duiven ontsnapte aan de korf om koers te zetten naar het in hel zon licht badende silhouet van de oude stad Zierikzee; aan de voet waar van agrarisch Schouwen-Duiveland zijn krachten bundelde, om in een grootse manifestatie te tonen dat het eiland een volwaardige plaats inneemt in het Zeeuwse landbouw- Twaalf uur precies arriveerde Zijn Hoogedelgestrenge per auto op het tentoonstellingsterrein, in gezelschap van mr. F. Th. Dijck- meester, burgemeester van Zierik zee en de algemeen voorzitter van Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot bewondering en waardering de Z.L.M., ir. M. A. Geuze. De ge stroomlijnde grote wagen werd voorafgegaan door de slanke en pittige rijdieren van „de Schouwse Ruiters". De autoriteiten werden na een rondrit over het terrein ontvangen Gemeenteraad Noordgouwe Bestemming van het voormalig ziekenhuis te Noordgouwe nog duister Dezer dagen kwam de raad in voltallige vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester N. A. van Wijk. Naar aanleiding van de notulen van de beide vorige vergaderingen, verkreeg mevr. Motmans inlichtin gen inzake de toegestane garantie aan het Rode Kruis Ziekenhuis voor het aangaan van een rekening courant-overeenkomst. Ingekomen was o.m. een brief van Spijkstaal F.N.S. van 20 juni 1957, inhoudende orderbevestiging van een verplaatsbare muziektent voor de prijs van f 7.250. Voorts was ingekomen een re quest van de heer A. Viergever en acht anderen, houdende medede ling, dat requestranten alsnog be sloten hebben vrijwillig aan te slui ten op het waterleidingnet en/of elektriciteitsnet. Zij verzoeken de gemeente echter boven de ten laste komende kosten voor de gemeente nog de helft van de voor hun re kening komende aansluitingskosten te vergoeden. De heer Flikweert verwees in eerste instantie naar de reeds ter zake verschenen persverslagen en zei, dat soortgelijke moeilijkheden ontstaan door de voor te nemen aansluiting op het waterleidingnet van de zg. onrendabele gebieden zich voordoen in de gemeenten Burgh en Haamstede. In verband hiermee zal een besloten vergade ring worden belegd door de Her verkaveling, Waterleiding Mij. en de gemeenten Burgh, Haamstede en Noordgouwe, ten einde een en an der nader te bespreken. Men denkt alle aansluitingen eind 1958 klaar te hebben. Mevr. Motmans acht het wense lijk, dat nu het presentiegeld van de leden van de Raad van Beheer is verhoogd, de gemeente zijn ver tegenwoordigers, welke niet in enig ambtelijk verband staan, scha deloos te stellen. De heer Flikweert merkte op dat z.i. in de eerste plaats de leden van het dagelijks bestuur der gemeente als afgevaardigden dienen te wor den aangewezen, daar deze beter op de hoogte zijn. Hij deelde ver der mee, tegen het desbetreffende voorstel tot verhoging van de pre sentiegelden van de leden van de Raad van Beheer te hebben ge stemd. Spr. achtte het niet onrede lijk dat niet-ambtelijke vertegen woordigers, die door het bezoeken van de vergaderingen inkomsten derven, terzake een vergoeding ont vangen. De voorzitter stelde voor het re- puest van de heer Viergever c.a., aan te houden, opdat b. en w. ter zake het nodige kunnen verrichten, teneinde de raad van voorlichting te dienen. Z.h.s. werd aldus be sloten. Het ziekenhuis In verband met het schrijven van 21 juni 1957 van het bestuur van het Hervormde Rusthuis „Ire ne" en Rusthuis „Ons Huis" te Zie rikzee, waarbij de aandacht werd gevestigd op het leegstaande zie kenhuis te Noordgouwe, hetwelk volgens genoemd schrijven, zonder al te grote wijzigingen zeer zeker geschikt zou zijn te maken voor een tehuis voor bejaarden, ontspon zich een uitvoerige diskussie. De heer Flikweert neemt de ge legenheid te baat weer zijn ont stemming te uiten, over het feit, dat nog niets inzake de nadere be stemming van het voormalige zie kenhuis te Noordgouwe bekend is. Spr. zei spijkers met koppen te willen slaan en opperde de moge lijkheid een ledenvergadering bij een te roepen buiten het dagelijks bestuur om. Hij is van mening, dat deze aangelegenheid op de lange baan wordt geschoven. De voorzitter wil bij voorkeur de legale weg bewandelen via het da gelijks bestuur, hetwelk binnenkort bijeen komt. De heer Vis acht het niet nodig dat in de leegstaande gebouwen een revalidatiecentrum zal worden gesticht. De voorzitter wijst er op, dat men niet vrij is de nadere bestemming zelfstandig te regelen maar dat men daarbij gebonden is aan rijks goedkeuringen en rijkssubsidies. Mevr. Hotmans pleit voor een be stemming ten gerieve van de in woners uit de eigen omgeving, die wanneer zij hulp behoeven, deze omgeving node willen missen, ter wijl, indien zij in deze omgeving kunnen blijven, dit ook uit een oogpunt van verwantenbezoek de voorkeur verdient. De heer Flikweert is van mening dat een oplossing mogelijk moet zijn, indien de gezamenlijke ge meenten en kerkelijke instellingen hierin elkander kunnen vinden. De heer Visser wees er op dat via publikaties in de pers aan deze aangelegenheid ruime bekendheid is gegeven, maar dat men deson danks van de kant der gemeenten in generlei mate positief reageert. Geen subsidie Vogelwacht Konform het voorstel van b. en w. besloot de raad afwijzend te be slissen op een verzoek tot het toe kennen van een subsidie van de Centrale van Rooms-katholieke mi litaire tehuizen te Voorburg. Eveneens werd op voorstel van b en w. z.h.s. afwijzend beschikt op de subsidie-aanvrage van de „Vogelwacht Schouwen-Duiveland" voor 1957. B. en w. komt het stre ven van genoemde vereniging zeer sympathiek voor, doch meent, dat het verlenen van bijdragen bij voorkeur door partikulieren dient te geschieden. Wel géven zij de raad in overweging in incidentele gevallen een bijdrage te verlenen, bv. bij strenge vorst, als de vereni ging zich extra financiële offers moet getroosten. Na enige diskussie werd besloten afwijzend te beslissen op een sub sidie-aanvrage voor 1956 van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg op Gerefor meerde Grondslag te Zierikzee. Het besluit werd genomen met de stem van de heer Flikweert tegen. Als motief van afwijzing werd door b. en w. aangevoerd, dat de gemeente reeds een interkerkelijke instelling voor dezelfde doeleinden subsidi eert. Vervolgens werd besloten tot her ziening van de loonverordening voor de gemeentewerklieden, als mede tot herziening der salaris maatregelen voor het gemeente- personeel. Verhuur kantine werkkamp In bespreking kwam dan de brief van 20 juni 1957 van de Inspekteur der Domeinen te Goes, inzake de voorwaarden, waaronder het Rijk de kantine van het voormalige werkkamp aan de Oostweg aan de gemeente wenst te verhuren. Dit schrijven behelst onder meer, dat aan de gemeente een huurprijs zal worden gevraagd van f 15 per week terwijl een opzeggingstermijn van een week in acht genomen zal wor den. Bovendien dient de barak tot genoegen van de Staat door de ge meente te worden onderhouden, terwijl alle schade op de gemeente zal worden verhaald. B. en w. stellen voor het nemen van een besluit door de raad op te schorten, opdat nadere inlichtingen en verdere stappen kunnen worden ondernomen om tot een meer pas sende overeenkomst te geraken. B. en w. kwam de huur veel te hoog voor. Na enige woordenwisseling ging de raad z.h.s. akkoord met het voorstel van b. en w. Daarna werd overgegaan tot be ëdiging van de heer v. d. Broecke, gem.-sekretaris, als waarnemend gemeente-ontvanger. Na de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting. door de voorzitter der kring Schou wen-Duiveland der Z.L.M., de heer A. M. Geluk. In een kort openings woord sprak deze er zijn verheuge nis over uit dat de Commissaris genegen was gebleken deze Z.L.M.- dagen officieel te openen. Optreden L.J.G. en Z.P.M. Het woord en de daad was hier na aan de dochters en zonen van de Schouwen-Duivelandse boer, verenigd in L.J.G. en de Z.P.M., die op keurige wijze o.l.v. de heer J. G. L. de Bie een boerendans ten uitvoer brachten en een bijzondere vlaggenparade, die een welkome variant was op het traditionele vendelzwaaien. De nationale driekleur, de Zeeuw se vlag, de rood-zwarte kleuren van de stad Zierikzee en de vlag gen van de L.J.G. en Z.L.M. wer den hierbij op originele wijze ge bruikt. Corrie van Schelven van de Z-P.M. vertelde op keurige wijze in dichtvorm van wat zoal leeft onder agrarisch Schouwen-Duiveland, stipte terloops Drie-eilanden- en Delta-plan aan tegen het decor van een trotse silo en wees op de ver schillende bezienswaardigheden op de expositie. Een spontaan applaus onderstreepte de waardering van de vele aanwezigen voor dit keu rig afgewerkte onderdeel van het programma. Onder het publiek bevonden zich burgemeesters van verschillende gemeenten op het eiland, autoritei ten van de herverkaveling, wet houders en secretaris van Zierik zee en vele belangstellenden uit geheel de provincie. Ir. Geuze besteeg hierna het spreekgestoelte en bracht na mens de Z.L.M. dank aan de Commissaris, die door zijn aanwezigheid een bijzonder cachet aan deze dag verleende. Ook dankte hij de Schouwse Ruiters, de L.J.G. en Z.P.M. voor hun medewerking en de heer de Bie voor het instude ren. Verzending telegram aan A.N.P. Hierna werd een rondgang over het terrein gemaakt, waarbij de heer Geluk als gids fungeerde en tekst en uitleg gaf bij de verschil lende onderdelen. De Commissaris toonde zich inzonderheid geïnte resseerd in de stand van de Rijks- landbouw-voorlichtingsdienst. Ge arriveerd bij het rijdende postkan toor kocht mr. de Casembroot 100 De Ruyter postzegels van f 0,10 en enkele van f 0,30. De directeur van het P.T.T.-kantoor Zierikzee trad hierbij op als loketbeambte. Een telegram werd verzonden aan het A.N.P. in 's-Gravenhage, waarin werd gesteld dat heden de Z.L.M.-tentoonstelling was ge opend en dat deze expositie een beeld geeft van het herstel en de wederopbouw van het eiland. Dit telegram werd aangenomen door de heer L. Dey van het P.T.T.-kan toor in Zierikzee. Op geanimeerde wijze werd de rondgang hierna voortgezet. De Commissaris onderhield zich met verschillende standhouders en toon de speciale interesse bij de stand van de Bond van Plattelandsvrou wen. Een hartig hapje werd aange boden bij de stand Indisch koken, een specialité: Boemboe Seraté. Ra- barber-limonade werd gekonsu- meerd bij de Plattelandsvrouwen en speciale aandacht werd geschon ken aan de imposante stand van de Rijkstuinbouw-voorlichtingsdienst. Bij een vleeswarenstand kreeg de Commissaris namens de Zecova en een vleeswarenfabriek een speciaal opgemaakte vleesschotel aangebo den. Ook de heren Geluk en Geuze mochten hier een hartige attentie in ontvangst nemen. Na deze rond gang ging het met de Schouwse Ruiters voorop naar Concordia, waar een koffiemaaltijd werd ge houden. Voor de hierna volgende algemene vergadering in de Con certzaal zie men elders in dit num mer. PREDIKBEURTEN Zondag 7 juli Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 9 uur ds. Bezemer, 10.30 uur ds. v. Roy en (bed. H.A.), 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift (bed. H.A.). Burgh: 9 uur ds. Swaak (jeugddienst), 10 uur ds. Swaak. Haamstede: 10 uur ds. H. J. Dijck- meester ulit Middelburg (bed. H.D.) 7 uur ds. v. Wijck. Renesse: 10 uur v. Liere (bed. H.D.). Noord- welle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur kand. A. L. v. Melle uit Goes. Brouwershaven: 10 uur vika- ris H. v. Nieuwenhuize uit Buinen. Zonnemaire: 10 uur ds. v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof (bed. H.A.). Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dhr. Sijthoff. Bruinisse: 10 en 5 uur dhr. C. Bolijn, evangelist te Veelerveen. St. Philipsland: 9.30 u. leesdienst, 2.30 uur ds. v. Dieren (bed. H.D.). Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. J. Happee uit Groede. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Meijer. Renesse: 7.30 uur ds. Meijer. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. J. L. Bakker uit Laren (N.H.). Nieuwerkerk: 10 en 6 uur ds. G. J. Pontier uit Vlissingen. Oosterland: 10 uur ds. S. van Popta van Rijswijk, 3 uur ds. Wielemaker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wiele maker. Anna Jacobapoldear: 10 u. ds. H. D. Bakker uit Tholen, 2.30 uur ds. Smit (bev. lidmaten). Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis (bed. en dankz. H.A.). Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Haamstede: 10 en 3 uur lees dienst. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur dr. C. Steenblok uit Gouda (herdenking 25-jarig bestaan der gemeente). Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Akkerbouwgewassen oogst 1957 Meer tarwe, minder gerst, rogge en mais Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek bekend ge maakte voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1957, is het totale graanareaal, vergeleken met 1956, niet gewijzigd. Het bedraagt rond 524.000 ha. Ih de oppervlakten van de afzonderlijke gewassen heb ben zich echter wel verschuivingen voorgedaan. Het tarwe-areaal blijkt met rond 13.000 ha of 15 procent te zijn uit gebreid en beloopt thans bijna "1.500 ha. Met uitzondering van de provincie Overijssel, waar een in krimping van de beteelde opper vlakte met 8 procent plaats vond, geven de overige provincies alle een uitbreiding te zien, welke in verhouding het grootst is in de zui delijke provincies, t.w. Zeeland 45 procent, Limburg 33 procent en Noord-Brabant 27 procent. De oppervlakte rogge is 14.500 ha kleiner dan verleden jaar en be slaat nu 156.700 ha (8 procent). Ook het gerst-areaal blijkt te zijn ingekrompen en wel met 2.000 ha of 3 procent. De achteruitgang van de opper vlakte mais, welke de laatste jaren kon worden waargenomen, blijkt zich dit jaar nog in versterkte mate te hebben voorgedaan. De opper vlakte bedraagt 1.790 ha, hetgeen een inkrimping betekent met bijna 60 procent. De oppervlakte mengsels van granen is met 6 procent uitgebreid en beslaat thans rond 36.600 ha. Het peulvruchten-areaal Het peulvruchten-areaal blijkt met 3.300 ha of 7 procent te zijn achteruitgegaan. Tegenover een uitbreiding van de oppervlakte schokkers met 15 procent tot ruim 5.100 ha vertonen de overige peul vruchten alle een teruggang, welke naar verhouding het grootst is bij de veldbonen en stambonen (resp. 27 procent en 20 procent). De oppervlakte oliehoudende en vezelgewassen blijkt met 13.000 ha of 24 procent te zijn verminderd. Het koolzaad-areaal daalde met 37 procent tot ruim 6.400 ha. Ook de oppervlakte vezelvlas is aan zienlijk teruggelopen en beslaat thans 23.300 ha, hetgeen 9.600 ha of 30 procent minder is dan in 1956. De oppervlakte kanariezaad ver toont na de aanzienlijke uitbrei ding in 1956 een achteruitgang met 1.760 ha of 34 procent. Het areaal blauwmaandzaad is tot rond 4.900 ha uitgebreid (20 procent). Bij de knol- en wortelgewassen heeft alleen een uitbreiding plaats gevonden van de oppervlakte fa brieksaardappelen tot 36.700 ha (10 procent). De oppervlakte klei-aardappelen ter grootte van 52.20 Oha is 3 pro cent kleiner dan verleden jaar. De verbouw van zand- en veen- aardappelen beslaat thans een op pervlakte van 46.300 ha, hetgeen 3.500 ha of 7 procent minder is dan in 1956. Het suikerbieten-areaal is met ruim 5.000 ha (7 procent) ingekrom pen en bedraagt thans 64.000 ha. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 26. „Ik, Samson de geweldenaar, daag de sterkste mannen van deze burcht uit hun krachten te meten met de mijne", roept de worstelaar op hoogdravende toon. „Wie uwer wil trachten deze ijzeren staaf krom te buigen? Laat hem naar voren treden". Enkele van Aram's sterke krijgers laten zich niet onbetuigd. De spieren op hun armen zwellen en dreigen haast te scheuren onder hun krampachtige pogingen, maar één voor één laten zij verslagen de staaf weer zakken. Dan grijpt Samson, die met een meewarig glim lachje de pogingen heeft aangezien, de staaf. Onder doodse stilte brengt hij de staaf boven het hoofdeen trilling gaat door de spierbundels van zijn geweldige armen en langzaam buigt het ijzer onder de onverbiddellijke kracht van de worstelaar. De stilte breekt in een daverend handgeklap als Samson vol trots de krom gebogen staaf omhooghoudt. „Ziedaar", schreeuwt hij uitdagend, „Samson is blijkbaar de enige echte kerel in dit gezelschap. Aram is plotseling van zijn zitplaats opgerezen. „Dat is een belediging voor mijn gasten en mij", roept hij op luide toon. „Geef hier die staaf en ik zal je het tegendeel van je woorden bewijzen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6