Matheid kenmerkt de toekomstverwachtingen" ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. Ir. M. A. Geuze: Ir. Herweijer belichtte het structuurbeleid 99 Geheel gevuld was de Concertzaal gistermiddag tydens de vergade ring der Z.L.M. met leden dezer landbouwmaatschappü, onder wie vele met hun dames. Op het podium hadden de bestuursleden, alsmede de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en het lid der Ged. Staten de heer C. Philipse, plaats ge nomen, terwijl ook ir. Herweyer aanwezig was, die de plaats van minister dr. S. L. Mansholt innam, omdat deze in de Tweede Kamer aanwezig moest zyn in verband met de behandeling van de Pachtwet. Het decorum werd doorbroken vanwege de heersende temperatuur, zo dat het algemeen devies luidde: „hoeden af voor het verleden en jassen uit voor de toekomst", in dit speciale geval ook voor de warmte. De algemeen voorzitter, de heer M. A. Geuze, riep de vele aanwe zigen het welkom toe op deze al gemene vergadering, inzonderheid de Commissaris der Koningin in ons gewest, die steeds opnieuw blijk geeft belangstelling te tonen voor het agrarisch bestel in Zee land, en aan de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten. Voorts ver welkomde spr. het gemeentebestuur van Zierikzee, speciaal burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester, wie hij dank bracht voor het beschik baar stellen van het industrieter rein; tot jhr. mr. Schorer, lid der Eerste Kamer; tot ir. Herweijer, directeur van de Cultuur Tech nische Dienst; het ere-lid de heer J. M. van Bommel van Vloten en tot de heren Collot d'Escury, D. J. Lindenbergh en ir. H. J. Dorst; tot de vertegenwoordigers van de Noord-Brabantse Landbouw Maat schappij de voorzitster en secreta resse van de Bond van Plattelands vrouwen; vertegenwoordigers van E.T.I., de Kamer van Koophandel en L.D.G. Landbouwpeiling 1957 Na deze algemene begroeting gaf de heer Geuze een overzicht van de landbouwtelling 1957, die een be langrijke verschuiving vertoont in het akkerbouwareaal. De totale vooruitgang van tarwe- en haver- verbouw bedraagt 10.000 ha. Ver schillende gewassen geven een flinke vooruitgang te zien. Alleen bij vlas werd een teruggang met éénderde waargenomen. Ook het suikerbietenareaal liep terug met 7.5 Voor gerst werd 25.5 en voor haver 23.5 °/o genoteerd. Plannen zijn in bewerking voor landbouwhuishoudscholen in Axel en Oostkapelle. Tot leden van verdienste, die een halve eeuw lid der Maatschappij zijn, werden gekozen de heren L. Blom te Noordwelle, L. J. van Gas tel te Schuddebeurs en J. Becu- Verhage (Zeeuwsch-Vlaanderen). De rekening over 1956 sloot met een voordelig saldo van f 3210,98. Een speciaal woord van dank richtte de voorzitter tot de heer M. Doeleman H.Jz., voor diens mede werking de industriehal ter be schikking te stellen en de heer J. Coumou voor de artistieke hulp daarbij geboden. Daarna begon de heer Geuze aan zijn eigenlijke openingsrede op deze algemene bijeenkomst van leden der Z.L.M., teruggrijpend in de geschiedenis van de stad Zie rikzee en het eiland Schouwen- Duiveland, daarbij een beschrijving gevend naar de Zeeuwse Volksal manak van 1846, waarin de heer J. G. Bethe een aardig, kritisch, soms humoristisch betoog levert over de landbouwdagen die op 8, 9 en 10 juni 1846 door de Maat schappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland wer den gehouden in Zierikzee. Spr. noemde het in zekere zin merk waardig dat in speeches als deze de techniek van de landbouw steeds meer op de achtergrond is geraakt, een bewijs voor het feit dat een goede boer op grond van zijn uit muntende techniek alleen, in het geheel geen bestaansbasis gewaar borgd vindt. De rundvleesproductie Uitzonderingen bevestigen de re gel en daarom vroeg spr. de aan dacht voor de methode van rund vleesproductie. Het mesten van rundvee neemt in onze provincie een niet onbelangrijke plaats in. Men is daartoe aangewezen op on-e drie erkende veeslagen en moeten voor het uitgangsmateriaal terug grijpen op markten elders. Bij velen is de gedachte opgekomen of men nu wel vee moet mesten. Er zijn inderdaad nieuwe aspecten. De steeds meer toegepaste kunstmatige inseminatie kan er toe leiden dat de indertijd reële gevaren voor de zuivere teelt en de stamboomfok kerij onder de duim gehouden kun nen worden. Vervolgens is er de vraag of een verbeteringsmiddel gelegen kan zijn voor de rentabi liteit van de mesterij in het gebruik van het zg. Heterosis-effect, waar over spr. in de Eerste Kamer vra gen heeft gesteld, waarop de mi nister van Landbouw geantwoord heeft dat hij een proef op dit ge bied zou willen bevorderen. De Zeeuwse veehouderij zal ongetwij feld dergelijke proeven met grote belangstelling volgen en zo moge lijk er zelf aan deelnemen. Toekomstverwachtingen Een heel ander chapiter werd door spr. aangesneden toen hij sprak over de toekomstverwach tingen. Er is een grote matheid te bespeuren t.a.v. de toekomstver wachtingen. De mensheid leeft on der de ban van een directe vernie tigingsdreiging en zweeft in korte tijdspauzen van optimisme en om gekeerd vanwege de verwarrende berichtgeving over het atoomge vaar. De algemene moeilijkheden van dit moment zijn overheersend en de financiële aanpassingspoli tiek waartoe men gedwongen is, blokkeert de continue opgang en ontwikkeling der laatste jaren. Een der factoren die de bestedingsbe perking zeer hinderen is de extra consumptie die men overal ziet op treden ten gevolge van de beste ding van zwarte lonen. Men zegt wel dat de revoluties de eigen kinderen verslinden, maar het lijkt er evenzeer op dat de welvaart eigen kinderen, onder welke „het sparen" verslindt. Machine-investering De toekomst op korte termijn in economisch opzicht valt tegenwoor dig in hoofdzaak op het terrein van onze economen, die aan de hand van plannen en berekeningen voor spellen, waaraan spr. echter geen te absolute betekenis hecht. Ze zijn waardevol, maar men dient ze met verstand te interpreteren. De eco nomische wetenschap stelt dat ze in staat is catastrophen te voorko men, maar een dergelijke prestatie dient eerst bewezen te worden. Van vele ondernemers kreeg onlangs een minister te horen dat men geen absolute vrije concurrentie kon doorstaan, omdat men bang was voor een crisis als die zich in de dertiger jaren voordeed. De om standigheden zijn niet dezelfde als in die jaren. De agrarische produc ten zijn nog niet onverkoopbaar, maar in hoever zijn we afhankelijk van het ophouden der overschot ten? Hoezeer is er sprake van een labiel evenwicht? Het probleem ligt momenteel in de onophoudelijke stijging der kos ten en een sterke verhoging der arbeidsproductiviteit in de land bouwbedrijven. De verhoging van de arbeidsproductiviteit is begon nen te staan en te vallen met de investeringen in de machines. De snelle slijtage der landbouw machines doet een enorm beroep op de liquiditeit en dat op een mo ment van financiële teruggang en kredietschaarste. Men wil echter Volgend jaar vakantiespreiding bouwvakarbeiders Regeling ook van toepassing op nevenbedryvcn De vakantie van de bouwvakar beiders zal volgend jaar gespreid zijn over twee perioden. Van 12 tot 21 juli zullen de va kanties vallen van de arbeiders die werken in het noordelijke deel van Nederland (ten noorden van de lijn Rijn-Lek-Nieuwe Maas. In welk gebied dan ook vallen de steden Arnhem en Rotterdam en het eiland Rozenburg). De arbeiders die in de zuidelijke helft van Ne derland werken, krijgen vakantie van 2 tot 11 augustus. Het besluit tot deze regeling is genomen door de Bedrijfsraad voor het bouwbe drijf in een vergadering die is ge houden op 26 juni. Opzet van een en ander is geweest ook de bouw nijverheid een bijdrage te laten le veren in de zo gewenste spreiding van de vakanties. Overleg bij de vaststelling van de vakantieperio den voor de bouwvakarbeiders 1958 is gepleegd met de metaalindustrie, de metaalnijverheid, de textielin dustrie en de confectie-industrie. De regeling voor de bouwvakarbei ders is ook van toepassing voor de nevenbedrijven in de bouwnijver heid. Op grond van bedrijfstechni- sche of bedrijfseconomische rede nen kan in sommige gevallen aan de bouwvakondernemers toestem- w ming worden verleend voor een af- recht dat de Z.L.M.-tentoonstêlïing wijkende vakantieregeling. hier gehouden kan worden. wel middelen in het vooruitzicht stellen om tot een kredietverrui ming en verbetering te komen. Wil de Nederlandse landbouw vooruit komen, dan is de tijd daarvoor meer dan rijp! Geen vertraging by verkaveling Na beschouwingen op korte ter mijn, bepaalde spr. zijn gehoor bij beschouwingen op langere termijn, zich o.m. afvragend of men niet van mening is dat in de rampge bieden een verkaveling geen ver traging duldt. Een ramp moet her steld worden. Wanneer het ver kavelingstempo gaat worden afge remd en de rampgebieden over één kam geschoren worden met de nor male gebieden, dan wordt de ramp uitgerekt en het leed verlengd. Wat in zuidwest-Nederland is geschied, is niet alleen met geld en rationele bedoelingen goed te maken! Spe ciaal wees spr. op de zuigkracht van de industrie, de vlucht van het land of de ontvolking van het plat teland, welk laatste verschijnsel economische en culturele zijden heeft. Gemeente-classificatie De landbouw moet rationaliseren in een straf tempo. De zuigkracht van een snelle industrialisatie is groot, de woningbouw op de dor pen is ontstellend achtergebleven, aanleg van telefoon, waterleiding en electriciteit buiten de dorps kommen stagneert, verkeersver bindingen zijn in het minimum, al leen het wegennet en de electrifi- catie in de verkavelingen vormt een lofwaardige uitzondering. Eén van de meest verderfelijke systemen, welke tot een blijvende achterstelling van het platteland medewerken, is het gemeente-clas sificatiestelsel. Dit alles leidt tot een verschraling van het dorps leven, tot een verarming van dit leven, economisch, sociaal en cul tureel. Er zullen vele maatregelen moeten worden genomen om het platteland bewoonbaar te houden. Nederland neemt in het E.E.G.- verdreg tal van verplichtingen op zich, waarvan de praktijk nog zal moeten uitwijzen wat deze uitein delijk voor ons betekenen. Wij voelen er niets voor een overeen komst aan te gaan met een aantal landen die deze verplichtingen niet kennen of op ongelijke en voor ons onvoordelige voorwaarden, zonder dat daar compensaties tegenover staan. Nederland zal goed doen bij verdere onderhandelingen het been stijf te houden. Nadat enkele vragen uit de ver gadering door de voorzitter waren beantwoord, werd gepauzeerd. Na de heropening nam de Commissa ris der Koningin achter het spreek gestoelte plaats en dankte voor de welkomstwoorden tot hem en de heer Philipse gesproken. De Com missaris deelde mede, dat hij een verzoek om vrijdagavond de Prov. boot later dan 8 uur te laten ver trekken, met de directie der Prov. Stoombootdienst zou opnemen, met het doel de boot te half tien te laten afvaren. De Commissaris wees, evenals de heer Geuze, op de ontvolking van het platteland en de veroudering der bevolking, maar hij merkte op dat in Zeeland veel huizen zijn gebouwd, dorpshuizen verrezen, sportterreinen werden aangelegd enz. Er is een streven om het leven op het platteland zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Met de vorige spreker was de Commissaris het eens, dat het classificatiesysteem een hopeloos punt is. Ook wijdde spr. aandacht aan de nationalise ring van landbouwgronden, waar bij hij als zijn opvatting verkon digde, dat eigen erf en land aan de boer moet blijven. De landbouw is de grote bestaansbron, al zal daar naast de toename van de industrie toegejuicht worden. Landbouw en industrie dienen hand in hand te maar de landbouw vormt de beschavingsbron. Van verschillende zijden is spr. er opmerkzaam op gemaakt dat de positie van de landbouwer op dit eiland zorgelijk is. Des te meer verwonderde het spr. voor wat na de ramp hier is tot stand gebracht. Burgemeester mr. Dijckmeester dankte namens het bestuur zijner gemeente voor de woorden van welkom tot hem gericht. Voor Zie rikzee was het een vreugde het in dustrieterrein ter beschikking te kunnen stellen voor de Z.L.M.-ten- toonstelling. Spr. bracht gaarne hulde aan de Kring Schouwen- Duiveland voor wat zij op de ex positie tot stand bracht, wijzend op de veranderingen die zich op dit eiland hebben voltrokken. Het oude eiland is er niet meer; ook de atmosfeer is anders geworden. Zal het over een twintig jaar hier aangenaam zijn te leven, dat is nu het geval. Zo is het een voor- Het structuurbeleid Hierna werd het woord verleend aan ir. S. Herweijer, directeur van de Cultuur Technische Dienst, die minister Mansholt verving op deze vergadering en zijn gehoor be paalde o.m. bij het structuurbeleid, daarbij er op wijzend dat er thans een groot verschil is met de negen tiger jaren van de vorige eeuw, toen de grote crisis werd op gelost in hoofdzaak door non-interventie. Door het vrije spel van krachten was het toen mogelijk om tot een betere situatie te komen. Maar een halve eeuw later is er een andere wereld opgekomen. Van overheids wege wordt in tal van sectoren in gegrepen. Dit ingrijpen is niet al leen een kwestie die van de rege ring uitgaat, maar bevorderd wordt van de zijde van de diverse orga nisaties. Het spel van de econo mische krachten speelt een veel mindere rol. Ir. Herweijer sprak zich met be trekking tot de onafhankelijkheid van de in- en uitvoer uit voor een deelneming aan de Euromarkt, ter wijl hij ten aanzien van de steeds duurder wordende arbeid de me ning bestreed, dat dit zal moeten leiden tot extensivering van de landbouw. Hij zag juist meer mo gelijkheden in een voortgaande mechanisering. Ten aanzien van de mechanisatie van de bedrijven ves tigde- hij ook de aandacht op de noodzaak van invoering van een vijfdaagse werkweek, ook hier. Het mechanisch melken neemt wel sterk toe, doch er is op dit gebied nog veel te doen. Aan het slot van zijn betoog roerde hij ook het door ir. Geuze naar voren gebrachte probleem aan van de bewoonbaarheid van het platteland. Hij was echter van me ning, dat ernstig overwogen dient te worden, of men niet met een samenwerking van gemeenten een zo sterk mogelijk streekcentrum zal kunnen vormen, dat een vlucht naar de stad kan tegengaan. Aan het slot der vergadering bracht de voorzitter dank aan ir. Herweijer voor zijn interessant be toog, er op wijzend dat hij, de voor zitter, sceptisch stond wat betreft de vorming van streekcèntra. Na deze ontboezeming werd ver volgens de algemene vergadering van de Z.L.M. gesloten. Ingezonden mededeling Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen hall mens. Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanvaL Rennies herstellen prompt 't even wicht - neutraliseren alle overtol lig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten ge heel te verdwijnen. Neem toch Ren nies. Gemakkelijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet nèèr om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend! Ingezonden mededeling Bijzondei- poststempel tijdens Z.L.M.-dagen Tijdens de landbouwdagen zal bij het stempelen van de post, op het tijdelijk bijkantoor van de P.T.T. op het terrein aan de Zuidhoek, gebruik worden gemaakt van een speciaal poststempel. Voor verza melaars is dit in het bijzonder een goede gelegenheid voor het ver krijgen van een speciaal gestem peld exemplaar. De directeur van het P.T.T.-kan- toor Zierikzee, de heer W. Kwant, heeft tijdens de opening van het bijkantoor de Commissaris der Ko ningin in deze provincie een an sichtkaart aangeboden van Zierik zee, die met een afdruk van dit stempel werd voorzien. In Groton, Connecticut, is de derde door atoomenergie aange dreven onderzeeboot, „Skate", te water gelaten. De eerste, de „Nautilus" werd in januari 1954, de tweede „Seawolf' in juli 1955 te water gelaten. Met deze derde onderzeeboot is een eind gekomen aan proefnemingen met proto-typen en verdere ont wikkeling: dit schip is het eerste van een serie, die volgens het principe van „de lopende band" gebouwd werd. Verwachting tot zaterdagavond: Zoimig weer Zonnig en tamelijk warm weer met een kleine kans op onweer in het zuiden van het land; overwe gend matige noordoostelijke wind. 6 juli. Zon op 4.30, onder 21.03. Maan op 15.45, onder 0.33. 7 juli. Zon op 4.31, onder 21.02. Maan op 16.54, onder 1.06. 8 juli. Zon op 4.32, onder 21.02. Maan op 17.57, onder 1.44. Volle maan: 11 juli te 23.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 juli 10.06 v.m. 22.32 n.m. 7 juli 11.22 v.m. 23.50 n.m. 8 juli 12.35 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 6 juli 9.43 v.m. 22.17 n.m. 7 juli 10.58 v.m. 23.29 n.m. 8 juli 12.09 n.m. n.m. Doodtij: 6 en 22 juli. Springtij: 14 en 29 juli. HET WEEKOVERZICHT In de afgelopen 24 uur is de luchtdruk in een groot deel van west-Europa gaan stijgen, vooral op de Britse eilanden en in onze omgeving, met het gevolg dat hier een nieuw hogedrukgebied tot ont wikkeling komt. De winden draaien hierdoor in ons land naar noord tot noordoost, waarbij koelere lucht van de Noordzee binnenstroomde. Dit ging plaatselijk met mist en laaghangende wolkenvelden ge paard. In het noorden van het land kwam vannacht ook onweer voor. De koelere lucht bestaat maar uit een dun laagje, dat vooral in het binnenland weer spoedig ver warmd zal zijn. Onder invloed van het hogedruk gebied zullen morgen zonnige pe rioden voorkomen en zal het tame lijk warm zijn. HET SUEZKANAAL Kolonel Mahmoed Joenis, direc teur van de Egyptische kanaal maatschappij, heeft verklaard dat er binnen twee maanden schepen met een diepgang van 35 voet door het Suezkanaal kunnen. De grootst toegelaten diepgang is nu 33 voet. Hij zei dat er van 10 april - de ig van de heropening - tot 30 juni 2400 schepen het kanaal zijn ge passeerd. Het geïnde tolgeld be droeg over die periode meer dan 42 miljoen gulden. Ingezonden mededeling CAMERA S KERKNIEUWS Bevestiging en intree kandidaat P. Melse Kand. P. Melse van Vrouwenpol der zal zondagmiddag 1 september a.s., na 's morgens te zijn beves tigd door ds. L. Melse van Mariën- berg, zijn intree doen als predikant van de Ger. Kerk van Zonnemaire, waar hij de opvolger wordt van ds. Nagelkerke, die op 5 juni 1955 naar Zweelo in Drente is vertrok ken. Kand. Melse werd op 12 juli 1930 te Vrouwenpolder geboren, be zocht het stedelijk gymnasium te Middelburg en studeerde vervol gens aan de theologische hoge school te Kampen, waar hij op 12 april van dit jaar zijn kandidaats examen deed. Ruim een maand la ter, nl. op 14 mei 1.1. werd kand. Melse door de classis Middelburg beroepbaar gesteld in de Ger. Ker ken in Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2