Z1ERIKZEESCHEWNIEUWSB0D Waarin opgenomen' j DE ZIERIKZEESCHE QOURANT Geen eind te verwachten aan collectief leiderschap in Sowjet-Unie DE TWEEDE KAMER BEHANDELT DE NIEUWE PACHTWET Jaarlijkse vlootdag van „Onze Vloot" te Vlissingen Burgemeester Dijckmeester: „Maatschappij heeft goede toekomst" VRIJDAG 5 JULI 1967 Nu. 18183 113e jaarling ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. •S797«1M9- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Burg Lange Nobelstraai 6. Zierikzee, Postbus nr. t, Ta?.-d2, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 1371577 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman OcKtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Chcoesjtsjef's positie Amerikaanse functionarissen en commentators geloven niet, dat er een einde aan het collectieve leider schap In de Sowjet-Unie is geko men, zelfs al zou Chroesjtsjef zich omgeven hebben met ja-knikkers. Chroesjtsjef is, ook al is zyn positie versterkt, geen tweede Stalin, zo meende men. De „Prawda" meldde donderdag dat overal in de Sowjet-Unie bij eenkomsten z\jn gehouden, waarop het ontslag van Molotof, Malen kof, Kaganowitsj en Sjepilof werd goedgekeurd. In goed-ingelichte Zuidslavische kringen in Belgrado verwacht men een geleidelijke „georganiseerde li beralisatie" in de Oosteuropese communistische landen mogelijk. Men verwacht, dat Chroesjtsjef spoedig hiermee zal beginnen om eventueel opstandige elementen in de Oosteuropese landen de wind uit de zeilen te nemen. Het Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" verklaarde donderdag, dat het ontslag van Molotof c.s. „een nieuwe belangrijke overwin ning is voor de zaak van de vrede en de samenwerking tussen de lan den". In Boedapest hoopt men op een vermindering van de onderdruk- Nehroe's bezoek aan Nederland 's-GRAVENHAGE, 4 juli. Op 8 juli zal premier Nehroe van India om kwart voor elf op het vliegveld Valkenburg aankomen voor zijn officiële bezoek aan Nederland. Hij wordt vergezeld door zijn zuster Shrimati Vijayalakshmi Pan- dit, hoge commissaris van India in Londen, de heer N. R. Pillai, secre taris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken van India de heer M. O. Mathai, speciale as sistent van de premier en twee par ticuliere secretarissen. king als gevolg van de wijzigingen in de Sowjet-Unie. Radio-Peking zond donderdag, zonder commentaar, de volledige tekst van de bekendmaking van Moskou van woensdag uit. In de uitzending van radio-Cairo - waarin het ontslag der Russische staatslieden bekendgemaakt werd, werd de naam van Sjepilof niet genoemd. SjepiloZ bracht in 1956 een bezoek aan Cairo, waar hij be sprekingen voerde met president Nasser. Nadien heeft hij veel pu bliciteit in de Egyptische radio en pers gekregen. Het Russische persbureau „Tass" heeft donderdagavond uit Kief ge meld, dat de activiteit van de groep van Malenkof, Kaganowitsj en Mo lotof woede en verontwaardiging heeft opgewekt onder de commu nisten in de hoofdstad van de Oekraine. Kiritsjenko, lid van het presidium van het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, bracht rapport uit over het besluit van het partijbe stuur. De aanwezigen namen met algemene stemmen een resolutie aan, waarin het gedrag van de tegen de partij gerichte groep en van Sjepilof, die zich erbij heeft aangesloten, werd veroordeeld, al dus „Tass". Radio-Moskou meldde donder dagavond, dat in het gebied van Moskou ongeveer 60.000 sprekers op meer dan 8.000 vergaderingen het ontslag van Malenkof, Kaga nowitsj en Molotof uit partij- en regeringsfuncties hebben gesteund. Veertig amendementen uitgebracht 's-GRAVENHAGE, 4 juli. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de behandeling van het wetsont werp. houdende nieuwe regeling van de pacht voorgezet. In verband met het grote aantal amendementen - omstreeks veertig - hebben zowel de commissie van voorbereiding als de bij dit ont werp betrokken ministers het wen selijk geoordeeld deze amendemen ten in een mondeling overleg te be spreken. De regering heeft een aan tal wijzigingen in het ontwerp aan gebracht, waarna verscheidene amendementen zijn ingetrokken. Andere amendementen zijn ge handhaafd en over weer andere wilde de regering de beslissing aan de Kamer overlaten. Bij de behandeling der artikelen komen nu de amendementen aan de orde. In artikel 3 wordt bepaald, dat bij algemene maatregel van be stuur regelen worden vastgesteld In Egypte zijn voor het eerst algemene verkiezingen gehouden waaraan ook door vrouwen werd deelgenomen. - In Bab El Smaaria brachten de vrouwen, die waren gekleed in de oude plattelandsdracht, hun stem uit (links boven). In Heliopolis, een moderne voorstad van Cairo, bracht sjeik Abdel Rahman El Tag, de rector van de bekende Arabische uni versiteit Al Ahzar, zijn stem uit (rechts boven) terwijl westers geklede vrouwen voor het stembureau wachten (onder). ten aanzien van de hoogsttoelaat- bare prijs. De minister van Landbouw, de heer Mansholt, gaat naar aanlei ding van de bij de algemene be schouwingen gemaakte opmerkin gen, nader in op het systeem der normen, die worden gehanteerd. O.m. geeft hij te kennen, dat de redelijke belangen van de verpach ter mede in acht zullen worden ge nomen. Er moet naar de mening der regering verband zijn tussen de pachtprijzen en de bedrijfsuit- komsten. Het is echter niet con creet aan te geven hoe de Grond kamer de pachtprijs moet vaststel len of toetsen. Er moet een rede lijke verhouding zijn tussen de pachtprijs en de bedrijfsuitkom- sten. Zo wordt een richtlijn aan de Grondkamers gegeven voor het prijsbeleid. Het amendement van de heer Vredeling (Arb.), dat de bedoeling heeft een redelijk inko men voor de pachter zoveel moge lijk te waarborgen, betekent z.i. geen verbetering. De heer Droessen (K.V.P.) had een amendement ingediend be ogende te waarborgen, dat het Landbouwschap met het oog op de vaststelling van de algemene maat regel van bestuur als zodanig ge hoord wordt. De minister heeft ter zake wijzigingen aangebracht in het ontwerp, waarmede spr. ge noegen kan nemen. Hij trekt zijn amendement in. De heer Vredeling, het betoog van de minister bestrijdend, ver dedigt nader zijn amendement, dat z.i. een gewenste verbetering brengt. De heer Borst (C.N.P.) licht een amendement toe, beogend ook „de redelijke belangen van de pachter" in de wet te noemen. De heer Biewenga (A.R.) meent, dat er geen behoefte is aan beide amendementen, waaraan hij zijn stem niet zal geven. Hij gaat ak koord met de regeringsaanvulling, dat naast het Landbouwschap ook de commissie van advies voor het grond- en pachtprijspeil in de ge legenheid wordt gesteld haar me ning kenbaar te maken over het ontwerp van een algemene maat regel van bestuur. Theezetkampioenschap zuidwest-Nederland Zierikzees kampioene werd nr. 3 In de Rivièrahal te Rotterdam hebben gisteravond drie dames de strijd aangebonden om te tonen wie kampioene theezetten zuidwest Nederland (omvattend Zeeland en Zuid-Holland) zou worden. De eer ste prijs viel ten deel aan Mien Veldhuizen, Dorpsdijk 179 te Rhoon die een zilveren theelepel voor de ze prestatie kreeg. Zij mag aan het einde van het jaar voorts meedin gen naar de titel „Landelijk kam pioene". De finale wordt in Am sterdam of Utrecht gehouden. Tweede werk mevrouw J. Taams, Singel 323 te Dordrecht, die even als nummer drie, mevrouw Luijen- dijk, Zuidwellestraat 20 te Zierik- zee, een zilveren roomstel ontving. Dit „theeduel" werd omlijst door het optreden van een aantal ar- tisten. H.M, koningin Elizabeth, de Engelse koningin-moeder, heeft te Duin kerken in Frankrijk een monument onthuld ter nagedachtenis aan de 4700 gevallenen van 't Engelse expeditionaire leger, die in de mei-dagen van 1940 zijn gesneuveld en wiens graven niet bekend zijn. - Op de foto ziet men H.M. de koningin met de Franse generaal Jean Gameval (rechts van haar), de vertegenwoordiger van de Franse president, en de hertog van Gloucester, de president van de „Imperial War Graves Com mission", nadat H.M. koningin Elizabeth het monument (achtergrond) had onthuld. Vlootschouw in kader van de „De Ruijter-herdenking" Ter gelegenheid van de „De Ruij ter-herdenking" te Vlissingen en de daarbij te houden vlootschouw, hield de Koninklijke Nederlandse vereniging" „Onze Vloot" gisteren haaf jaarlijkse vlootdag in de ge boortestad van De Ruijter. Rond net middaguur werd men officieel ontvangen door het ge meentebestuur van Vlissingen, waai de burgemeester, mr. B. Kolff, o.m. zeide dat het houden van een der gelijke vlootschouw een reeds lang gekoesterde Zeeuwse wens is, die nu bij de „De Ruijter-herdenking" in vervulling is gegaan. Burge meester Kolff merkte op, dat de vloot uit de tijd van De Ruijter en de hedendaagse vloot naast veel grote verschillen ook grote over eenkomsten vertonen. Wat de jaren door hetzelfde is gebleven, is het openhouden der zeegaten en het in stand houden van verbindingen. De voorzitter der Koninklijke vereniging „Onze Vloot", de heer G. Ritmeester, verklaarde in zijn dankwoord dat de geweldige orga nisatie, die Vlissingen ten toon spreidt om de „De Ruijter-herden king" volledig te doen slagen, aller bewondering afdwingt. Na afloop van dze ontvangst ver enigde men zich aan boord van de Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bekwaam leiderschap is snel f beslissen en - iemand anders f bij de hand hebben om het uit f te voeren. Zandbak omgeslagen op het Hollands Diep Twee opvarenden vermist In de nacht van donderdag op vrijdag is op het Hollands Diep een zandbak van de firma Oosterwijk uit Rotterdam omgeslagen. Aan boord bevonden zich zes op varenden van twee gezinnen. Vier hunner konden worden gered, na dat met een snij apparaat een gat in de bodem was gemaakt. De knecht en zijn vrouw worden nog vermist. Men is bezig de zandbak naar de zeehaven van Dordrecht te slepen om hem daar te kantelen en als nog te pogen de twee vermisten te bereiken. Het tandartsenconflict Nog geen overeenstemming Tijdens een bespreking, die gis termorgen op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid plaats vond tussen minister Suur- hoff en vertegenwoordigers van de ziekenfondsorganisaties en de Mij. tot Bevordering van de Tandheel kunde is over de gerezen geschil punten nog geen overeenstemming bereikt. De besprekingen zullen worden voortgezet. HAARLEM. In het ziekenhuis St. Joannis de Deo te Haarlem is de 50-jarige monteur T. van der Helm overleden, -die op het Kennemer plein bij het oversteken door een motorrijder is aangereden. kruiser „De Zeven Provinciën" voor een maaltijd, welke bestond uit de traditionele snert. Hierna volgde een vaartocht over de Wester- schelde. Om half zes werd de thee in café-restaurant „Brittannia" ge bruikt, waar de heer Ritmeester sprak over de huidige vlootpolitiek, waarover hij ook in de Tweede Kamer het woord hoopt te voeren. Officiële ontvangst Z.L M.-bestuur ten stadhuize Luisterrijk diner besloot eerste landbouwdag Na afloop van de grote algemene vergadering, werd ten stadhuize, in de prachtige en aan historie zo rijke Schutterszaal, een officiële ontvangst gehouden van de Com missaris der Koningin en het hoofd bestuur der Z.L.M. door het col lege van burgemeester en wethou ders van Zierikzee. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester noemde het een eer en genoegen het gezel schap te mogen ontvangen op his torische grond. Spr. gaf een overzicht van de op komst der oude stad, die zijn hoog ste bloei beleefde in de middel eeuwen. In die jaren was Zierikzee éen handelsplaats van de eerste rang, de pijlers waar het op steun de waren de zoutwinning en mee krapteelt. De burgemeester wees er op dat men in de geschiedenis weinig leest over de landbouw. In vorige eeuwen was er ook weinig of geen georganiseerd overleg in de agrarische wereld en kon men zelfs spreken van een zekere gela tenheid bij de boeren. Door de op komst der natuurwetenschappen kwam hierin gaandeweg een ver andering ten goede. De bewerking van de grond werd bijv. veei effi ciënter. De boeren in Zeeland slo ten zich aaneen en de Z.L.M. was geboren. Een Z.L.M. die zowel op- als neergang heeft gekend. „Maar altijd weer zijn er nieuwe ideeën in de organisatie gebracht", aldus spr., „en dat is dan ook de reden van haar bloei". De burgemeester wees er op dat oude en historische zaken alleen van waarde zijn als er een nieuw leven in wordt ge leefd. En dit geldt ook voor de Z. L.M. Spr. noemde tenslotte de toe komst van de maatschappij zeer veel belovend. „De Kring Schou- wen-Duiveland heeft in de maat- sehapnij altijd een volwaardige plaats ingenomen", aldus spr. De welkomstrede van de burge meester werd beantwoord door ir. M. A. Geuze, die nader inging op de zoutwinning, hetgeen hij een merkwaardige zaak noemde. Hij trok een parallel met de nieuwe tijd en noemde hierbij het soda- projekt te Delfzijl dat zulke enor me wijzigingen teweeggebracht heeft in de streek. Die veranderin gen zijn met geweld gegaan en heb ben grote problemen geschapen, al dus spr. „In Zeeland zullen we het ook in een andere richting moeten gaan zoeken", aldus vervolgde ir. Geuze, „maar er moet voor ge waakt dat de industrie in onze pro vincie niet alles gaat bepalen". Ten slotte wees spr. de aanwezigen op het prachtige oude stadje Zierikzee, nu er deze dagen gelegenheid is er eens diep mee kennis te maken. „Kijk uw ogen de komende dagen uit in deze typische Zeeuwse stad", aldus spr., die eindigde met te zeg gen dat hoe de toekomst ook zal mogen zijn, Zierikzee de kern zal blijven van een Zeeuws gebied. Burgemeester mr. Dijckmeester dankte hierna voor de lofzang op zijn gemeente, waarmee een einde kwam aan deze geslaagde ont- ontvangst. Allen kregen vervolgens het boekje „Een rondwandeling door Zierikzee" overhandigd. Diner in „Huis van Nassau" Begeleid door de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer", werd het gezelschap hierna, na 'n korte rondwandeling door de gemeente, begeleid naar het „Huis van Nas sau", waar door de Kring Schou- wen-Duiveland aan het hoofdbe stuur en genodigden een diner werd aangeboden, dat bijzonder ge slaagd genoemd mag worden. De maaltijd werd opgeluisterd door een strijkje, samengesteld uit leden van de Joh. Willem Friso-kapel o.l.v. de oud-stadgenoot de heer K. Hogerheijde. De kringvoorzitter, de heer A. M. Geluk, hield voor de aanvang van het diner een toespraak, waar in hij dank bracht aan de Com missaris der Koningin. „Mede door uw energie is het eiland geworden wat het is", aldus de heer Geluk. Spr. huldigde ook ir. Geuze voor zijn inspanning voor de landbouw en sprak woorden van dank tot burgemeester mr. Dijckmeester voor het beschikbaar stellen van het industrieterrein. De heer M. Doeleman H.J.zn. werd dank ge zegd voor de industrieloods. Voorts betrok de voorzitter in zijn dank woorden de heer J. Klompe, voor zitter van het waterschap ^Schou wen", de heer H. C. van de Zande, oud-kring voorzitter, en mej. Corrie van Schelven voor haar prachtige voordracht bij de officiële opening van de tentoonstelling. Allen kre gen een tegel aangeboden met het wapen van de Z.L.M., waarna de voorzitter een dronk uitbracht op ir. M. A. Geuze. Tijdens de geanimeerde maaltijd werd door vele sprekers en spreek sters het woord gevoerd. Omstreeks 9 uur 15 werd de radioreportage beluisterd, door de A.V.R.O. van de openingsplechtigheid gemaakt. Aan het slot, omstreeks half 12, sprak de Commissaris namens de gasten woorden van dank voor het gastvrije onthaal. De heer Geuze bracht hulde aan de heren Geluk en F. C. Hanse voor de prima or ganisatie van deze dagen. Tenslotte werd gezamenlijk het eerste cou plet van het Wilhelmus gezongen en een driewerf hoera -uitgebracht op H.M. de Koningin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1