VIER SOWJET-LEIDERS UITGESTOTEN Schade en overlast door zware onweersbuien I - Vo DONDERDAG 4 JULI 1957 No. 18182 113e jaafri ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarih opgenomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797«t609r- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I Lange Nobel,traat 6, Zierikiee. Postbus nr. 1 I H, TT na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Wegens het vormen „van tegen partij gerichte groep" LONDEN, 3 juli. Radio-Moskou heeft woensdag bekendgemaakt, dat Malenkof, Kaganowitsj, Molotof en Sjepllof wegens het vormen van een tegen de partij gerichte groep, uit het presidium van het centrale comité der Sowjetrusslsche communistische party en uit het centrale comité zelf zjjn gestoten. In een communiqué van het centrale comité, getiteld „Over de tegen de party gerichte groep van Malenkof, Molotof en Kaganowitsj" wordt gezegd, dat het comité op een algemene vergadering op 29 juni het volgende heeft besloten: „Ten eerste de methoden om in de partij verdeeldheid te zaaien - de methoden die door het tegen de partij gerichte blok van Malenkof, Kaganowitsj en Molotof, alsmede Sjepllof die zich later bij hen voegde, werden toegepast - open lijk te veroordelen, in aanmerking genomen dat hun activiteit onver enigbaar is met de Leninistische beginselen. Ten tweede Malenkof, Kagano witsj en Molotof uit het lidmaat schap van het presidium van het centrale comité en uit het centrale comité te stoten en Sjepilof te ver wijderen uit de functie van secre taris van het centrale comité, als mede als kandidaat voor 'het lid maatschap van het presidium van het centrale comité en van het cen trale comité zelf". Nieuw presidium De Moskouse radio deelde voorts mee, dat het centrale comité, dat eenstemmig besloten had de vier leiders uit te stoten, een nieuw presidium heeft gekozen, bestaande uit de volgende personen (in alfa betische volgorde): A. B. Aristof, N. I. Beljajef, L. I. Brezjnof, N. Boelganin, J. Foertse- wa, N. G. Ignatief, A. I. Kiritsjen- ko, N. Chroesjtsjef, F. R. Kozlof, O. Kuusinen, A. Mikojan, N. M. Sjwernik, M. A. Soeslof, K. Woro- sjilof en G. Zjoekof. Dit betekent, dat het aantal per sonen met volledig lidmaatschap van elf tot vijftien is uitgebreid. De Sowjet-minister van Defensie maarschalk Zjoekof, mevrouw Je- katerina Foertsewa, Brezjnef en Sjwernik zijn van toegevoegd (kan didaat) lid volledig lid van het pre sidium geworden. Als toegevoegd lid konden zij de vergaderingen van het presidium wel bijwonen, maar zij hadden geen stemrecht. Kuusinen werd gekozen tot lid van het secretariaat van het cen trale comité. Als toegevoegde leden zijn geko zen: N. A. Moechitdinof, P. N. Pos- Duizend doden in Perzië Naar schatting zyn minstens 1000 mensen omgekomen by de aard beving, die maandag een gebied in Perzië, ten noordoosten van Tehe ran, heeft geteisterd, aldus heeft de directeur van het Perzische Rode Kruis, Hoessein Atibi, woens dagavond meegedeeld. Het aantal gewonden bedraagt waarschijnlijk 4000 tot 5000 en het aantal daklozen 50000. Het hoge aantal slachtoffers is een gevolg van het feit, dat de aardbeving zich in de nacht heeft voorgedaan, toen iedereen in bed lag, aldus Atibi. De lijken van 250 slachtoffers zijn geborgen. Stakingen in België breiden uit TURNHOUT, 3 juli. In de streek van Turnhout en in het noorden van de Kempen breidt de staking van de bouwvakarbeiders zich uit, ingevolge het optreden van sta- kingsposten. Een groep van 250 stakers begaf zich naar het vlieg veld te Weelde, waar sommige ar beiders aan het werk waren. Zij werden door de rijkswacht en de militaire politie van het militaire terrein teruggedrongen, maar een afvaardiging mocht binnengaan en weldra lag het werk geheel stil. Hetzelfde was het geval op de bouwplaatsen te Retie en te Kas- terlee, waar alles zonder noemens waardige incidenten afliep. Anderzijds is in de fabrieken Materne te Grobbendonk( waar 500 arbeiders werkzaam zijn, voor het merendeel vrouwen), een staking aangezegd. Het werk zal maandag worden neergelegd, indien voor die tijd geen akkoord tot stand komt. pelof, J. E. Kalnbierzin, D. S. Ko- rotsjenko, A. P. Kirilenko, A. N. Kosygin, K. Mazoerof, N. P. Mza- vanadze en M. Perwoechin. Laatst genoemde, een vice-premier, was tot dusver volledig lid van het pre sidium. „Terwijl de partij, geleid door het centrale comité en gesteund door het gehele volk, enorm veel werk verzet om de historische be sluiten van het twintigste partij congres uit te voeren, die ten doel hebben de nationale economie ver der te ontwikkelen en gestaag de levensstandaard van het Sowjet- volk te verhogen, de Leninistische normen in het partij leven weer tot gelding te brengen, een einde te maken aan de schendingen van de revolutionaire wet, de band tussen de partij en de massa uit te brei den, de Sowjet-socialistische demo cratie te bevorderen, de vriend schap tussen de Sowjet-volkeren te bestendigen, een juiste nationale politiek te voeren en op het gebied van de buitenlandse politiek de in ternationale spanningen te doen verminderen teneinde een duurza me vrede te verzekeren en terwijl er op al deze gebieden aanzienlijke voortgang wordt geboekt, hetgeen iedere Sowjet-burger bekend is, be gon de tegen de partij gerichte groep van Malenkof, Kaganowitsj en Molotof haar actie tegen de par tijlijn", aldus het communiqué. GEEN UITBARSTING VAN AZIATISCHE GRIEP Slechts lichte opeenhoping van gevallen in enkele plaatsen 's-GRAVENHAGE, 3 juli. In een op gezag van de Wereldgezond heidsorganisatie te Genève ver spreid bericht, wordt gezegd, aldus wordt van officiële zyde medege deeld, dat in Nederland sprake is van een uitbarsting van de „Azia tische griep", dat op sommige scho len een percentage ziektegevallen van honderd procent is geconsta teerd en dat. een 15-jarig meisje aan de gevolgen van deze ziekte is bezweken. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede, dat de geneeskundige hoofdinspecteur, mede naar aanleiding van dit sterf geval, een uitvoerig onderzoek in gesteld heeft. Uit de berichten van de provinciale inspecteurs is ko men vast te staan, dat zich thans slechts in enige plaatsen in Neder land een lichte opeenhoping van een aantal influenzagevallen voor doet. Dat de ziekte zich op enigszins uitgebreide schaal in ons land zou 12 miljoen gulden door boerderijbranden verloren In het afgelopen jaar ontstond aan boerderijen door brand een rechtstreekse schade van 12 mil joen gulden, hetgeen één miljoen meer is dan vorig jaar. In dit be drag zijn de bedrijfsschade en de hogere bouwkosten van de ver woeste panden niet inbegrepen. De werkelijke schade is dan ook on geveer viermaal zo hoog en be droeg bijna 50 miljoen gulden. Bij alle tien branden in ons land is één boerderij betrokken, maar de schade is één kwart van alle brand schade, doordat brand op de boer derij in de regel zo'n grote omvang aanneemt. Per dag branden in ons land ge middeld twee boerderijen af. Vol gens deskundigen wordt de helft van het aantal boerderijbranden veroorzaakt door onoplettendheid, onvoorzichtigheid, nalatigheid en door spelen met vuur door kinde ren. Spelen met vuur alleen al is oorzaak van één-vijfde van alle branden op de boerderij! Was een boerderij altijd al een gemakkelijk brandbaar gebouw, met de tegenwoordige hulpmidde len, zoals benzine, trekkerspetrole- um, wasbenzine en flessengas is het brandgevaar nog aanzienlijk toege nomen. Deze stoffen zijn, bij onoor deelkundig gebruik, uitermate ge vaarlijk. Bijvullen van trekkers moet, zo enigszins mogelijk, in de buitenlucht geschieden. De motor mag nimmer draaien tijdens het vullen. Men mag ook nooit en te nimmer bij het bijvullen van de motoren roken, ook niet na het sluiten van de brandstofhouders. Anders zou het u kunnen vergaan als een andere, overigens zeer zorg vuldige, boer, die na het bijvullen van de benzinemotor van zijn melk machine en zorgvuldig afsluiten van beide doppen, door het opste ken van zijn pijp nauwelijks zijn eigen leven kon redden en zijn ge hele veestapel en zijn boerderij in vlammen zag opgaan. hebben geopenbaard, moet op dit ogenblik, mede op grond van de meest recente berichten, waarover de provinciale inspecteurs beschik ken, met nadruk worden tegenge sproken. Bovendien heeft de ziekte een bijzonder goedaardig karakter. De geneeskundige inspecteurs ontvangen van de hun ten dienste staande meldingsposten regelmatig informatie ovei het voorkomen van griep. Deze berichten wettigen geenszins de conclusie, dat op dit ogenblik een uitbarsting van „Azi atische griep" in Nederland heeft plaats gehad. Voor de vrees dat de „Aziatische griep" thans in Neder land een verontrustende vorm aan genomen heeft, is dan ook geen aanleiding, aldus het ministerie. In feestvierend Vlissingen, dat de 350ste geboortedag van een groot zoon, Michiel Adriaanszoon de Ruyter op grootse wijze herdenkt, is een her opvoering gegeven van de landing welke Michiel Adriaanszoon daar in 1666 deed na in de vierdaagse zeeslag de Engelse vloot van de kaart te hebben geveegd. - De foto laat zien hoe de vermaarde vlootvoogd na zijn landing de erewacht van stram in de houding staande musketiers en piekeniers inspekteerde. Bloedbad in Algerië Franse ambtenaren hebben gis- teith te Algiers meegedeeld, dat Arabischtalige Algerijnse opstande lingen in het gebied van Titteri in de bergen ten zuiden van Algiers ruim honderd opstandige Kabylen hebben vermoord. De Kabylen zijn Mohammedaanse bergbewoners, wier taal en zeden dateren van voor de Arabische invasie in Noord Afrika. Slachtoffer van noodweer Tijdens het hevige onweer, dat gistermiddag boven zuidoost Fries land woedde is de 33-jarige onge huwde veehouder Thijs W. de Jong uit Wijnjeterp, toen hij tijdens werkzaamheden op het land be schutting zocht in een schuurtje, door de bliksem getroffen en ge dood. Blikseminslag, windstotenregenval Met een vrywel constante snelheid van zestig kilometer per uur is gisteren een zwaar onweer van west naar oost over ons land getrokken, daarbij grote schade en veel overlast veroorzakend. Boerderyen brandden af als gevolg van blikseminslag, treinen kwam tot stilstand, straten en wegen kwamen bij de zware regenval onder water te staan. De oiiweersbuien, die tezamen een groot front vormden, be reikten de Nederlandse kust vanuit de Noordzee omstreeks het mid daguur. De buien werden vooraf gegaan door een donkere wolken- wals, waaruit zware windstoten kwamen. In De Bilt werd een windstoot van 90 kilometer per uur gemeten. Doordat de wolkentoppen tot een enorme hoogte reikten, ver oorzaakten de buien op vele plaat sen een bijna nachtelijke duister nis. Volgens het K.N.M.I. bewoog de wolkenwals met het er op vol gende onweer zich van west naar oost over het gebied ten noorden van de grote rivieren. In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg kwam maar op enkele' plaatsen onweer voor. Omstreeks half zes was de bui over de Duitse grens verdwenen. Grote schade Tussen twaalf uur en half zes is op allerlei plaatsen in ons land voor in totaal tienduizenden gul dens schade aangericht. Jn Barne- veld brandde een grote boerderij tot de grond toe af, nadat de blik sem in het achterhuis was gesla gen. In dezelfde gemeente ging ook een grote landbouwschuur in vlam men op. Mede dank zij de hulp van militairen, die in de omgeving aan het oefenen waren, kon de boer derij, waarbij de schuur behoorde, worden gehouden. Te Schermerhorn is een van de bekende seinmolens, behorende tot de groep noorder ringmolens, door de bliksem getroffen en afgebrand. Ook te Heerhugowaard is een boer derij na blikseminslag totaal af gebrand. In Delft kwamen bij de brand weer vier meldingen van brand als gevolg van blikseminslag binnen. Eén van deze branden woedde in een schakelstation van het electri- citeitsbedrijf en breidde zich later uit tot een hoeveelheid in dit sta tion opgeslagen rubber en olie, het geen een zware rookontwikkeling veroorzaakte. Enkele duizenden li ters olie raakten in brand en omdat ook olietanks in de nabijheid ge vaar liepen, werd het verkeer over de vlakbij gelegen rijksweg den Haag-Rotterdam tijdelijk omge legd. Om half drie was men het vuur meester. Duisternis De eerste grote stad waarboven het onweer woedde was den Haag. Daar was het zo donker, dat de straatverlichting werd ontstoken en het verkeer met de lichten op reed. Van ernstige schade is geen mel ding gemaakt. In Rotterdam Hepen kelders on der. Twee fabrieksschoorstenen moesten het bij blikseminslag ont gelden. Het tramverkeer had hier en daar vertraging, doordat de bliksem de bovenleiding onklaar maakte. Boven de weekmarkt heeft een wervelstorm gewoed, die een chaos veroorzaakte. Kramen gin gen tegen de vlakte en tal van goe deren waaiden weg. Ook in Amsterdam heeft het tramverkeer vertraging gehad door het inslaan van de bliksem op de bovenleiding. Het verkeer reed ook daar met de lichten op, doch de stadsverlichting werd niet ont stoken. De bestedingsbeperking f 122 mUjoen zal worden bezuinigd In een brief aan de Tweede Ka mer heeft de minister van Finan ciën gegevens verstrekt over de bij drage, die het Rijk via de staats huishouding levert tot het streven naar beperking van de bestedingen. In het kader van de bestedings beperking zal door de staat op zijn eigen huishouding in 1957 in totaal 122 miljoen worden bezuinigd. Hiervan heeft betrekking op con sumptieve uitgaven (in hoofdzaak lonen, salarissen en materiële uit gaven) 52 miljoen en op uitgaven voor investeringsdoeleinden 70 mil joen. De belangrijkste posten van het bedrag ad 70 miljoen, waarmede de investeringen van het rijk in 1957 zullen worden beperkt, zijn de vol gende: weg- en waterbouwkundige werken 25 miljoen, cultuurtechni sche werken 14 miljoen, investerin gen van staatsbedrijven 10 miljoen, bijdragen ten behoeve van aanvul lende werken 10 miljoen. De minister heeft deze medede lingen gedaan op verzoek van de commissie van rapporteurs inzake de wetsontwerpen tot tijdelijke verhoging van de vennootschaps belasting, tijdelijke wijziging van de omzetbelasting en wijziging van de personele belasting en van de financële verhouding tussen het Rijk enerzijds en de gemeenten en provinciën anderzijds. Grote zonne-ontploffing Een Zweedse groep sterrekundi- gen op het eiland Capri heeft woensdagmorgen bekendgemaakt, dat zij een van de grootste zonne- explosies die ooit zijn opgetekend heeft waargenomen. Een woordvoerder van het Ita liaanse centrum voor het geofy sische jaar zei dat de explosie stel lig binnen 20 uur op de aarde merkbaar zou zijn, o.a. door noor derlichtverschijnselen aan de polen en in de poolgebieden. Ook zullen er hevige storingen komen in de radio-magnetische velden. Drie uren na de eerste waarne ming duurde de ontploffing nog steeds voort. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Gisfren is geweest Morgen is verborgen Wat' u kunt besteden Is de dag van heden Vlissingen eert een zijner grootste zonen „Bestevaer MlehJel" kwam terug Vlissingen viert feest. Feest ter gelegenheid van de 350ste geboor tedag van één zijner grootste zo nen: Michiel Adriaanszoon de Ruy ter. Een der hoogtepunten van deze feestelijke herdenking was de his torische landing van De Ruyter, een natuurgetrouwe herhaling van de landing in 1666, na beëindiging van de vierdaagse zeeslag, waarin De Ruyter de sterke Engelse vloot vernietigde. Het tweede hoogtepunt in deze De Ruyterherdenking was woensdagavond op de Oude Markt, waar de opvoering werd gegeven van het door Louis Lockefeer ge schreven openluchtspel: „Bestevaer Michiel". De oude St. Jacobskerk, op welks toren Michiel eens klom, deed in dit openluchtspel als decor dienst. Dinsdag landde Michiel de Ruy ter opnieuw in VlissingenHei- werd een onvergetelijk schouwspel dat werd gadegeslagen door vele duizenden Vlissingers en niet-Vlis- singers. Want net zoals het in 1666 het geval was, was ook nu heel Vlissingen weer uitgelopen om „zijn" Michiel te begroeten. Meer dan duizend schoolkinderen, gesto ken in 17e eeuwse kledij verleen den dit historische spel door hun aanwezigheid een extra fleurige noot. Burgemeester en wethouders van Vlissingen deden voor de lieve schooljeugd niet onder en versche nen eveneens in 17e eeuwse kledij op dit feest ter ere van Michiel. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Minister Mansholt verhinderd Naar wij vernemen is Zijne Ex cellentie dr. S. L. Mansholt ver hinderd hedenmiddag tijdens de vergadering van de Z.L.M. het woord te voeren, daar hij in de Kamer aanwezig moet zijn. In zijn plaats spreekt nu de di recteur van de Cultuur Technische Dienst te Utrecht, ir. S. Herweijer. RENESSE Geslaagde ontspanningsavond Woensdagavond werd door de fa. Krijnse Locker, plaatselijk winke lier alhier, aan zijn klanten en ad- spirant klanten een gezellige ont spanningsavond aangeboden met medewerking van een aantal be kende merkfabrikanten, t.w. „En- ka", „De Zwarte Kip", cacaofabriek „De Zaan" „Eri" kaasfabrieken, Hooimeijers beschuitfabrieken en de Wessanen's fabrieken. Deze bijeenkomst werd geopend door de heer M. J. Krijnse Locker met een humoristisch welkomst woord. Hij dankte daarbij boven genoemde fabrikanten voor hun medewerking. Vervolgens traden op in een liedje en een praatje de heren Harry Bouman en Dick Smit, die conferenciers van de bovenste plank bleken te zijn. In een aantal geestige praatjes werden de diver se artikelen op hun voordeligste zijde toegelicht. Een proefje van een en ander verduidelijkte de goe de kwaliteit van deze waren. Ook op muzikaal- en goochelgebied ble ken beide heren hun mannetje te staan. Aan het slot van deze keurig ver zorgde en beschaafde ontspannings avond sprak wederom de heer Krijnse Locker een dankwoord, waarbij hij zich speciaal richtte tot mevrouw Bouman, die de divei'se proefjes had verzorgd. Als blijk van waardering bood hij haar een doos Zeeuwse boterbabbelaars aan, ter wijl de meisjes die voor de bedie ning zorgden een enveloppe met in houd aangeboden kregen. De beide heren die deze avond verzorgden mochten een doos sigaren in ont vangst nemen. Tenslotte wees hij nog op het doel en werk van de Culturele Vereniging ter plaatse, daarbij opmerkende, dat wat een winkelier kan presteren ook zeker de Culturele Verengiing in deze niet achter kan blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1