Z.L.M.-DAGEN 1957: f«ehü9 De herverkaveling op Schouwen- Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 2 JULI 1957 NO. ism TEN GELEIDE Met genoegen voldoe ik aan het verzoek van de redactie van dit blad om een enkel woord te schrijven naar aanleiding van do landbouwdagen van de Z.L.M., op 4, 5 en 6 juli in Zierikzee. Gaarne wil ik echter in de eerste plaats gebruik maken van de gelegenheid om de redactie van de Zierikzeesche Nieuws- bode hulde te brengen voor het initiatief om dit blad inzonder- heid aan deze Z.L.M.-dagen te wijden. Daarnaast - en dit is nog belangrijker - wil ik getuigen van de dankbaarheid die X er in landbouwkringen heerst voor de voortdurende belang- y stelling die deze krant aan de aktuele landbouwproblemen op het eiland besteedt. Het is twintig jaar geleden dat een tentoonstelling van deze allure op Schouwen-Duiveland werd georganiseerd. Een oorlog, .j. een evacuatie met inundatie van de grond en een watersnood kwam over ons. Grondig en ingrijpend zijn de verhoudingen X en situaties thans gewijzigd, verregaand zullen nog de konse- y kwenties zijn. *s* Het toekomstbeeld houdt in de uitvoering van het Deltaplan, met name van toerisme en op de lange duur wellicht enige industrialisatie. Maar daarboven blijft Schouwen-Duiveland een belangrijk gebied voor land- en tuinbouw, modern ge- outilleerd, worstelend om de slagen te boven te komen en om zich aan te passen aan zich steeds vernieuwende om- standigheden. Kwam tot voor kort de vele belangstelling die dit eiland *j* geniet, over ons als een lawine, thans zijn we het tijdstip ge- X naderd dat we zelf kunnen en willen tonen wat hier leeft en v op welke wijze de opbouw van de streek gebeurt. Juist hier- X voor leent deze tentoonstelling zich bij uitstek, met al de paarden, de ruitersport, het rundvee, het kleinvee en tal van interessante inzendingen. Bovendien slingert zich de grote X rijtoer langs wegen en dijken en verkent op boeiende wijze het eiland. Het organiseren van deze dagen gaat met bijzondere moei- A lijkheden gepaard. Het secretariaat staat voor een uitzonderlijk zware taak. De heer F. C. Hanse te Zierikzee verdient als alge- X meen secretaris alle lof voor zijn inspanning en organisatie- talent. Vooral dank zij ook zovele daadwerkelijke steun en X medewerking, hoopt het bestuur tijdens deze landbouwdagen in brede kring interesse te wekken, voorlichting te geven en X inzicht te verrijken. X De gemeente Zierikzee is zo welwillend het industrieterrein y X voor deze tentoonstelling beschikbaar te stellen, terwijl o.a. in X X de nieuwe imposante fabriekshal van de N.V. Koninklijke v „Zeelandia" wordt geëxposeerd. De „Johan Willem Friso-kapel" en de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" verlenen hun medewerking. Met een voetbal- *j* X wedstrijd en een vuurwerk worden de dagen op spectaculaire X X wijze besloten. y In wil eindigen met het uitspreken van de hoop dat deze X X dagen niet alleen voor de Z.L.M. maar in alle opzichten ook voor de gehele streek zullen slagen. X ;S; A. M. GELUK X Kringvoorzitter Z.L.M. X ♦j* Schouwen-Duiveland. X 1 I v v v v v v Kring „Schouwen-Duiveland" toont zich volwaardig agrarisch partner Na een twintigjarig „manifestatieloos" tijdperk zal agrarisch Schou wen-Duiveland bereid zijn de komende dagen weer echt Zeeuwse gast vrijheid te verlenen. De tijd sinds de laatste Z.L.M.-tentoonstelling op het eiland (in 1937) is gekenmerkt door een enorme evolutie op allerlei gebied en Schouwen-Duiveland heeft een grote gedaanteverwisseling ondergaan. Deze ontwikkeling is voorwaar niet vanzelf gekomen, maar hiervoor is van hoog tot laag hard gewerkt. Uiteraard heeft ook het organiseren van deze tentoonstellingsdagen zijn eigen specifieke moeilijkheden gegeven. De Kring „Schouwen- Duiveland" is er echter in geslaagd, dank zy daadwerkelijke en spon tane medewerking, een bijzonder aantrekkelijk programma aan te bieden. Deze dagen zyn met beide handen door agrarisch Schouwen- Duiveland aangegrepen, om aan te tonen dat het zijn partnerschap in de Z.L.M. op volwaardige wijze inneemt. De landbouwdagen worden geor ganiseerd op een tijdstip dat de te kens van de ramp nog niet zijn uit gewist, maar.de bezoekers zul len verrast staan over hetgeen hier gepresteerd is. In de toekomst zal afgewacht moeten worden of de landbouwer zich geestelijk en ma terieel aan zal kunnen passen aan de zich snel wijzigenden omstan digheden maar hoe het ook zij: de Z.L.M.-dagen te Zierikzee zullen getuigen van de grote werkkracht van de Schouwen-Duivelandse boer die niet versaagde in de strijd te gen water, zand en zout. Het programma Het opgestelde programma biedt vele interessante punten. Hoofd schotel van de eerste dag zal onge twijfeld zijn de rede door Zijne ex cellentie de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. S. L. Mansholt over „Prijs politiek en structuurproblemen", tijdens de algemene vergadering in de Concertzaal. Hieraan vooraf gaand vindt de officiële openings plechtigheid van de tentoonstelling plaats (om 12 uur) door de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De eerste dag wordt besloten met een diner, aangeboden door de Kring Schouwen-Duive land van de Z.L.M. in het „Huis van Nassau" aan het hoofdbestuur en genodigden. Vrijdag, de tweede dag, vindt de imposante rijtoer plaats en zal een aanvang worden gemaakt met de keuringen van de ingezonden die ren. In de middaguren demonstre ren de Landelijke Ruiters. Een grootse taptoe door de Johan Wil lem Friso-kapel in samenwerking met de Kon. harmonie „Kunst en Eer" besluit deze dag. De taptoe wordt door de Kring aangeboden aan de gemeente Zierikzee. De derde en laatste dag vinden atletiekwedstrijden plaats tussen alle Landbouwhuishoudscholen in Zeeland, behendigheidswedstrijden in tractoren met vierwielige wagens door de L.J.G., een springconcours, Mening van Duivelandse boer: „Wij zullen hard en veel moeten werken" Gipsen"typische last voor boer in rampgebied veel en hard werken „De onkosten die wy de eerstkomende jaren te dragen zullen krijgen, zullen enorm zyn. Niet alleen brengt de verkaveling grote lasten met zich mee maar ook de belastingen zijn waarlijk niet gering.. Wy moeten hopen op goede opbrengsten enop goede prijzen. In ben niet pes simistisch, maar dit staat wel voor mij vast: er zal veel en hard gewerkt moeten worden door de boerenstand om het hoofd boven water te houden". Dit kwam - kort en bondig - uit de mond van een Oosterlandse boer, eigenaar van een middelgroot be drijf, door wie wij hartelijk werden ontvangen voor „zo maar een land- bouwpraatje" in verband met de spectaculaire dagen die het eiland deze week gaat beleven. Nieuwsgierig waren we wel in zonderheid naar de kwaliteit van de gronden na de jammerlijke wa tersnood in 1953. Onze zegsman meende, dat als de boeren de voor schriften op de juist wijze volgen, er al heel wat gewonnen is. Maar veelzeggend voegde hij hieraan toe: slordig ploegen en op andere wijze een goede werkwijze verzaken is uit den boze. De schuld voor minder goed bewerkte akkers ligt echter niet alleen bij de landbouwer. De herverkaveling wil ook wel eens een spaak in het wiel steken. „Het is toch immers duidelijk dat een strook grond voor één jaar in gebruik ge kregen, niet die aandacht kan krijgen die de boer er wel zo graag aan zou willen geven" aldus sprak deze boer, die het weten kan. Rust en gips Overigens deelde hij ons mede dat de kwaliteit van de (Duiveland se) grond langzaam vooruit gaat. Geredelijk kan aangenomen wor den dat het dieptepunt gepasseerd is. De boer kan ook niet veel ver anderen in dit proces: de natuur is de beste heelmeester. Rust is voor de zieke grond het beste tegengif. Netjes bijhouden en gipsen zijn de regels die voor de bewerker gelden. Over dit gipsen wilde onze gast heer nog wel iets meer vertellen. Hij was van mening dat dit gipsen wel een typisch narampse aangele genheid is, die voor de landbouwers in het rampgebied zijn eigen spe-, ciale lasten meebrengt. Lasten wel te verstaan die de boeren in overig Nederland niet kennen. De eerste tijd na de ramp en ook na de vo rige inundatie werd het kostbare produkt door Landbouwherstel verstrekt. Dat is er echter nu niet meer bij: het land schreeuwt er nog om en aan die behoefte moet de agrariër thans zelf tegemoetkomen. En er gaan zo'n 2.500 kilo gips op een bunder En hiermee kwam tevens het ein de aan ons onderhoud op de gast vrije Oosterlandse hoeve. Voor het afscheid werden ons de woorden in herinnering gebracht die minis ter Staf na zijn bezoek kortgeleden aan Australië heeft gesproken. De bewindsman wees er toen op dat voor de boer die naar Australië emigreert vele goede kansen zijn weggelegd mitshij er hard voor werkt. „Mijn mening", aldus de laatste woorden van onze gespreks partner „is dat dit evenzeer geldt voor ons boeren op het eiland en voor de gehele boerenbevolking in de wereld". optreden van de Johan Willem Fri so-kapel en last but not least de grote voetbalwedstrijd Elinkwijk- S.V.V. Een groots vuurwerk ten slotte besluit de manifestaties die bezoekers uit geheel Nederland in grote getale naar Zierikzee zullen doen stromen. De heer F. C. Hanse, volijverig secretaris l>an de Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M. Ir. M. A. GEUZE (Alg. voorzitter Z.L.M.) Wat is, wat was, wat worden zal Foto ..Zeeuws Landbouwblad" Het is wel buitengewoon verheugend thans een kort woord te mogen schrijven ter inleiding van de Z.L.M.-dagen in Zierikzee. Het was tenslotte vier jaar geleden niet zo, dat we konden zeggen: ,,'t en sal waerechtigh wel gaen!" Het was toen afwachten en vertrouwen. Maar tevens was het een af wachten, gepaard aan de daad. Ook thans wil en mag het Z.L.M.-gebeuren een initiatief zijn van de daadkracht. 111 jaar geleden werd voor het .eerst zodanige manifestatie te Zierikzee, van de nauwelijks geboren Maatschappij, georganiseerd en vond op 8 juni 1846 de alge mene vergadering in de Lutherse kerk plaats. Er is in die tijd het nodige over het eiland, dat toch in zijn opkomst en verval van Zierikzee in vroeger eeuwen reeds zoveel historie had beleefd, heengegaan. De meekrapteelt, -fabricage en -handel verdwenen, de onderwaterzetting van 1944 leidde tot een vrijwel gehele evacuatie, de ramp van 1953 veroorzaakte een worsteling om zijn of niet zijn. Thans wordt, aan een nieuw Schouwen-Duiveland geai-beid en tekenen de contouren ook van een veiliger woon- en werkgebied zich in het kader van de Deltaplannen af. He{ is bekend, wat straks op de rijtoer overig Zeeland te zien zal krijgen; het is nog ten dele de baaierd van een genesis. Nieuw en oud door ellcaai*, vruchtenweelde naast droogtesteppe, woest naast eindvorm. Doch juist daarom zal agrarisch Zeeland uitstromen om te zien wat Schouwen en Duiveland thans is, wat het was en wat het worden zal. zal de economische weerstand van de landbouw vergroten Schouwen-Duiveland is door de eeuwen heen een door de zee om streden gebied geweest. Uit de twaalfde eeuw zijn de eerste verove ringen van onze verre voorouders bekend. In de daarop volgende zes eeuwen werden een-en-veer tig polders „beverst", welke samen het eiland Schouwen-Duiveland uitmaken, dat circa 23.000 hectare groot is. Zowel bodem- als hoogtekaarten tonen een levendig beeld van deze moeizame als wisselvallige veroveringen. Schouwen-Duiveland heeft een rijke geschiedenis. Het heeft perio den van grote bloei gekend, waar van met name Zierikzee nog heden ten dage getuigt. Op dit aan histo rie zo rijke eiland heeft de boer voortgeploegd van drieslag stelsel tot het tegenwoordige veelzijdige vruchtwisselingsstelsel, daarbij zor gend voor betere bemaling-van de landbouwgronden. Door de indivi duele inspanning van de boer werd de grond door betere bemestings- en verzorgingsmethoden tot hoge produktie gebracht. De noodzake lijke verhoging van de arbeidspro- duktiviteit werd belemmerd door de ongunstige omstandigheden in alle gebieden waar sedert een reeks van eeuwen de landbouw is uitge oefend. Smalle, onvoldoende ver harde wegen, hielden de produktie tegen, terwijl tal van percelen niet aan de openbare weg lagen. In het algemeen waren de percelen ook te klein en lagen bovendien te zeer verspreid t.o.v. de bedrijven. De op agrarisch gebied zeer ont wikkelde en vooruitstrevende be volking toonde een helder inzicht in de bestaande gebreken. Ruilverkaveling der Vierbannenpolders In enkele gebieden deed zij zelf stappen om uit deze dwangpositie te geraken, door het aanvragen van een ruilverkaveling. Zo werd in 1939 door de 2400 ha. grote Vier Bannenpolder een ruilverkaveling aangevraagd. Deze verkavelings- werken waren in volle gang en de bodem was nagenoeg hersteld van de gevolgen van de oorlogsinunda tie met zout water, toen de storm ramp van 1 februari 1953 het eiland trof. Verbijsterd door de chaos greep de bevolking de van alle zij den toegestoken handen. Het me deleven van de hele wereld en de vele hulpacties zijn van onschatbare waarde geweest. Met vereende krachten werd het herstel der dij ken aangevat en geborgen wat nog te redden viel. Bij de regering werd aangedrongen op toepassing van de Herverkavelingswet Walcheren, waarop op 1 september 1953 de Herverkavelingswet Noodgebieden werd afgekondigd, waarbij de Her verkavelingswet Walcheren 1947 van toepassing werd verklaard. De Herverkavelingswet voorziet alleen in het technische herstel, gecombi neerd met verbetering van het ge- inundeerde gebied. De overige scha devergoedingen in de agrarische sector worden verzorgd door de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Deze schade is inmiddels afgewik keld. 500 hectare grond ging verloren Voor de in 1953 verloren gegane levende have, produkten en derge lijke werd een totaal bedrag van 31 miljoen gulden uitgekeerd. Aan gewassenschade werd de eerste ja ren van de drooglegging, 1954-'56 12 miljoen gulden vergoed. In het begin van 1954 waren de droog legging en het eerste geïmprovi seerde herstel zover gevórderd dat een overzicht van de gevolgen van de ramp kon worden verkregen. Door kreekvorming en buitendij- king bleek ongeveer 500 ha. land bouwgrond verloren gegaan, terwijl grote vlakten met zand waren over spoeld. De eerste taak van de Her verkavelingscommissie was, aldus ir. L. Eelkema in „Land en Water", het opstellen van een plan van we gen en waterlopen, het fundament voor de nieuwe indeling. Om eco nomische reden moest het een compromis worden tussen het his torisch gegroeide en het meest ide ale stelsel. Na het projekteren van de wegen en waterlopen kon met de eigenlijke samenvoeging van de percelen worden begonnen. Toebedeling der percelen Het nieuwe stramien van wegen en waterlopen met de daarmede samenhangende technische kavelra tionalisatie is te beschouwen als het geraamte waarbinnen de gron den aan de rechthebbenden zo ra tioneel mogelijk konden worden herverkaveling toebedeeld. Het doel van de toede ling is de gronden van de betrok kenen zo dicht mogelijk bij de be drijfsgebouwen te brengen. Het herstel of de herbouw van de boer derijen werd afhankelijk gesteld van de toestemming van de Her verkavelingscommissie Zeeland. Bij de uitvoering van de herverkave ling vormt het vergroten van de te kleine bedrijven, dus de sanering, een belangrijk onderdeel van het programma. De uitvoering werd echter mogelijk doordat 2500 ha. beschikbaar werd gesteld in de Zuiderzeepolders voor vestiging van boeren uit de herverkavelingsge- bieden. De 67 boeren die voor verplaat sing in aanmerking kwamen naar een Domeinbedrijf, werden ver plicht hun eigendom te verkopen aan de Stichting Beheer Land bouwgronden. Niet minder dan 546 bedrijven zijn kleiner dan tien hec tare! Uiteindelijk zullen ruim 200 bedrijven worden vergroot tot 12 13 ha. De fruitbedrijven zullen worden opgetrokken tot 5 ha. De totale kosten van uitvoering van het herstel en de verbeteringen sa men zijn geraamd op 116 miljoen, gulden, Hiervan is 60 miljoen be steed aan het herstel. De bijdrage van de betrokkenen is geschat op 12 miljoen. De positieve instelling van de agrarische bevolking houdt de ga rantie in dat de herverkaveling de economische weerstand van de landbouw in dit gebied zal vergro ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5