De veeteelt op Schouwen-Duiveland Programma Z.L.M.-dagen rrilip] Huidige veestapel toont minder grof maar edeler type dan voorheen Ir. W. L. HARMSEN, Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland Gaarne voldoe ik aan het ver zoek van de Redactie van de Zle- rikzeesche Nieuwsbode om naar aanleiding van de Landbouwdagen te Zierikzee de veeteelt op Schou wen en Duiveland naar voren te brengen. De landbouwtentoonstel ling vormt dit jaar een unieke ge legenheid voor de veehouders en -fokkers in dit gebied, om op 5 juli a.s. te tonen dat aan de weder opbouw en de kwaliteitsverbete ring in de herstelperiode na de overstromingsramp, niet alleen se rieus, maar ook succesvol is ge werkt. Een volledig herstel van het landbouwbedrijf en in het bijzonder ook van de veehouderij vergt in het kader van de herverkaveling en sanering een aantal jaren. Een ge~ matigd tempo kan echter de aan schaf en geleidelijk ook de aanfok van kwaliteitsvee bevorderen, Hierbij wordt wel overwogen te werk gegaan. Van zeer veel belang hierbij is, dat het gros van de vee houders zich doelbewust op aan koop en selectie van hoogwaardig stamboekvee van geregistreerde afstamming richt. Wat het rundvee, als voornaam ste levende have, betreft, is de ont wikkeling nog in volle gang. De overstroming trof de rundveestapel zo ernstig, dat deze terugliep van 10.500 stuks in 1952 tot omstreeks 1500 in mei 1953. Maar thans zijn weer ongeveer 6.500 runderen aan wezig. De melkveestapel zal dit jaar van plm. 600 na de ramp tot 2000 kunnen stijgen. Centrale aankoop Zeer belangrijk is, dat de vee houders na de ramp een centrale aankoop van goede fokdieren door een deskundige commissie van Landbouwherstel aanvaardden ter vervanging van de verloren gega- ne vaste kern. van melk- en fokvee. Dpze commissie, die einde 1956 haar taak beëindigde, heeft een goede grondslag voor kwaliteitsvee van doorgaans goed exterieur en be trouwbare afstamming, vrij van besmettelijke veeziekten, kunnen leggen. Dit betekent voor de vee houders een duurzame investering voor de toekomst. Door de vele aankopen in het oude fokgebied Friesland, drukt het Friese type van het zwart-bonte F.H.-veeslag thans het stempel op het vee van Schouwen-Duiveland. Door de in stelling van een „Fonds Veeoerbe- tering" uit schenkingen, werd het gelijk subsidie te verlenen op aan kopen van stamboekvee met een produktie-afstamming die aan de gestelde eisen voldoet. De plaatselijke keuringen De reeds jaren lang gehouden plaatselijke rundveepremiekeurin- gen hebben in de korte achter ons liggende herstelperiode een peil bereikt als nooit te voren. Dit zo wel wat de aanvoer van fokvee als de kwaliteit er van betreft. In mei jl. werden in 12 keuringsplaatsen niet minder dan 380 stuks fokvee aangevoerd, hoofdzakelijk melkvee. De op deze keuringen gegeven voorlichting geniet goede belang stelling. De huidige veestapel vertoont een edeler - minder grof en stug - type dan voorheen. De fokrichting wordt bepaald door een voor pro- duktie en afzet doelmatig melk- vlees-type, dat naast prima melk- tekenen een ruime en voldoende diepe bouw dient te bezitten. De plaatselijke veekeuringen leidden in september 1955 tot een eerste centrale fokveedag te Zierikzee, die in 1956 werd gecontinueerd met een tweede van aanzienlijk beter ge halte. De in mei 1956 gevormde Bond van Veefokkers in Schouwen- Duiveland heeft hieraan krachtig meegewerkt. Het bestuur vormt ook nu de Rundvee-commissie voor de tentoonstelling. Concrete cijfers Bij de K.I.-Vereniging „Naar produktief vee", die over een K.I.- stier van uitstekende afstamming uit de beste Friese bloedlijnen be schikt, zijn momenteel 400 van de ruim 600 veehouders aangesloten. In het afgelopen boekjaar werden ongeveer 1400 koeien en vaarzen geïnsemineerd, een aantal dat, on danks de nog dunne veebezetting, al hoger ligt dan 1952 en 30 pet. meer is dan in 1955. Na 1 insemi natie werden 62,7 pet. van de die ren drachtig, terwijl het totale be vruchtingspercentage 88,2 pet. be droeg. In het bijzonder ook op het ge bied van melkproduktie-controle van de koeien zijn de veehouders ste:-k geactiveerd. De beide melk- controle-verenigingen tellen samen reeds bijna 200 leden tegen 70 in het laatste jaar vóór de ramp. Een 750- tal koeien, d.i. bijna 40 pet. van de aanwezige melkveestapel, wordt thans regelmatig op melkgift en vetgehalte gecontroleerd. Hierdoor beschikt men op vele bedrijven reeds over onmisbare gegevens voor de teeltkeus en de verhoging van de fok- en handelswaarde van het vee. Dat de nieuwe melkvee stapel goede erfelijke eigenschap pen bezit, wordt aangegeven door het feit dat de gemiddelde op brengst van alle controlekoeien ruim 4400 kg. melk bedraagt met een hoog vetgehalte van 3,90 pet. De jaarlijkse melkopbrengst is 350 kg. en het vetgehalte 0,3 pet. hoger dan van alle Zeeuwse melkkoeien - de niet-gecontroleerde dan inbe grepen. Ned. Rundvee Stamboek De aankoop van geregistreerd fokvee maakt het voor de veehou ders beslist wenselijk niet alleen aan melkcontrole te doen en prima stieren te gebruiken, maar ook om deze dieren op hun bedrijven te doen inschrijven in het Ned. Rund vee Stamboek. Regelmatig treden nieuwe leden tot deze organisatie toe, zodat er nu reeds 160 zijn aan gesloten. Vermeldenswaard is, dat er op de genoemde premiekeuringen van dit jaar niet minder dan 130 jonge koeien door de inspecteur van het N.R.S. na goedkeuring op exteri eur en type werden ingeschreven in het N.R.S. Een flinke toename van het stamboekvee dus. Het spreekt vanzelf, dat een kwaliteits veestapel met goede aan leg voor exterieur en produktie dan pas tot het hoogst mogelijke be- drijfsinkomen kan leiden, wanneer de verbetering van de bedrijfsom standigheden zich hieraan op ver antwoorde wijze aanpassen. In het kader van de wederop- „De Frieslandhoeve"gemengd bedrijf met demonstratief karakter bouw zullen betere veestalling, grasland-exploitatie, voederwini ning en rantsoenering van het vee en ook melkwinning onmisbare factoren 'zijn. Veel wordt er geluk kig in het kader van de herverka veling aan cultuurtechnisch werk, ook ten bate van de veehouderij, mogelijk. Belangrijk is dat de vee houders zelf steeds meer gaan in zien van hoe grote betekenis goede levensvoorwaarden voor de vee stapel zijn. In de afgelopen winter kon begonnen worden met een kern van meer dan 100 veehouders, die in samenwerking met de Voorlich tingsdienst gebruik maken van een intensieve voorlichting van de vee voederwinning en -aanwending in de stalperiode. Een commissie van veehouders geeft hieraan leiding. De CJMLM.C. Voor de afzet en het tot waarde brengen van de geproduceerde melk heeft de bestaande C.M.M.C., die samenwerkt met de Melkinrich ting van de V.Z. te Zierikzee, zijn grote nut bewezen. Het overgrote deel van de melkveehouders (nl. omstreeks 450) en van de slijters is aangesloten bij de C.M.M.C. Ruim 5 miljoen kg. melk zal dit jaar al weer aan de V.Z. worden geleverd, tegen 6 miljoen vóór de ramp. Ook hier is maar één conclusie, nl. dat het vee méér produceert. Bij de melkwinning zal het machinaal melken het handmelken nog in toe nemende mate kunnen vervangen. Naast de melkveehouderij en de produktie van kalfvaarzen voor af zet, zal ook het mesten van vee, in het bijzonder op de grotere akker bouwbedrijven, weer in betekenis kunnen toenemen. Op het mooie proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse zijn de laatste 2 stal- perioden reeds weer mestproeven gepomen, waarbij individuele voe ding van de dieren wordt toege past. Voor de gesaneerde bedrijven met gemengd bedrijfskarakter zal de te Ellemeet gestichte voorbeeldboer derij „De Frieslandhoeve", een ge mengd bedrijf met demonstratief karakter, zowel wat de technische als de economische bedrijfsvoering betreft, voor de streek van veel nut kunnen zijn. Trekpaardfokkerij Ik moet mij in hoofdzaak beper ken tot de rundveeteelt. Daarnaast is de trekpaardenfokkerij in Schou wen-Duiveland, zij het in beperkte mate, weer op gang gekomen. De tentoonstelling te Zierkizee zal Ia- ten zien dat het paard nog meer is dan een bedrijfsmiddel dat geheel door motortractie wordt vervangen. Ook de belangstelling voor het landbouwtuigpaard is groeiend, steund door de ruitersport. Ten aanzien van het kleinvee: schapen, varkens en geiten, ver dient vermelding dat inzending van een 70-tal fokschapen en ongeveer 40 geiten, naast het rundvee met 180 catalogusnummers en de paar den, de keuring en demonstratie van de levende have op 5 juli a.s. tot een veelzijdig en boeiend geheel zullen maken. Zo geven de landbouwers van Schouwen-Duiveland» vooral door hun activiteiten op het terrein van de landbouwhuisdierenfokkerij, ter gelegenheid van de Z.L.M.-tentoon- stelling een beeld van een gezonde groei. Deze mag als een mijlpaal worden gezien op de weg naar een rationele veehouderij. De Coöp. Aankoopvereniging (C.A.V.) Moderne silo in het oude silhouet van Zierikzee Het moderne silhouet van de 48 meter hoge silo van de C.A.V. is op grote afstand zichtbaar, als een symbool van onderlinge samenwer king door de landbouwers op Schouwen-Duiveland. Op de 15e april 1932 werd de C.A.V. door de samenwerkende landbouwverenigingen Burgh, Ei kerzee, Nieuwerkerk en Noordwelle in het leven geroepen en thans zijn alle boeren van het eiland aange sloten in één landbouworganisatie met een ledental van plm. 1150. Be droeg de omzet in 1932- 33 plm. 4000 ton, in 1946-'47 steeg dit aantal tot 15.000 ton om in het afgelopen jaar te stijgen tot 20.000 ton ter waarde van bijna f 4 miljoen. Be gonnen in 1932 in een gehuurd pak- huisje op de Nieuwe Haven te Zie rikzee, heeft het bedrijf zich tot de huidige vorm ontwikkeld. De opslagcapaciteit voor mest stoffen bedraagt 4000 ton, de silo heeft een inhoud van 2500 ton, ter wijl zich daarnaast magazijnen be vinden voor de opslag van zaai granen. De huidige apparatuur mag tot de modernste gerekend worden van hetgeen op dit gebied bestaat. Een en ander is aangepast bij de huidige oogstmethoden, terwijl men naast de grote schoningscapaciteit beschikt over twee vijftons graan- drogers. Buitengewone omstandig heden waren oorzaak dat de inves teringen de laatste jaren groot zijn geweest, maar door de gevoerde bedrijfspolitiek is de financiële toe stand gezond te noemen. Ondanks de eveacuatie tijdens de oorlog toen het bedrijf geheel stil lag en na de ramp van 1 februari 1953 is de ont wikkeling van het bedrijf steeds voortgegaan. Was in de aanvang de omzet van meststoffen hoofdzaak, hiernaast heeft de graanafdeling zich ontwikkeld tot grote omvang, terwijl de brandstoffen en bestrij dingsmiddelen-omzet niet onbe langrijk is geworden. Door de uitgebreide machinale installatie van de silo kunnen zeer grote hoeveelheden granen worden ingenomen en op uiterst korte ter mijn verwerkt tot kwaliteitspro- dukten. In het midden der silo be vinden zich vier hoofdelevatoren waarvan drie met een opvoercapa- citeit van 20 en een van 40 ton per uur. De laatste kan tevens gebruikt worden om schepen te laden via een transportketting. Wanneer bij een grote aanvoer van graan niet direkt kan worden gedroogd, kan het opgeslagen vochtige produkt in de cellen koel worden gehouden door droge lucht hierdoor te persen. De silo is onworpen door het Cen- trool Bureau te Rotterdam en ge bouwd door de N.V. Bredase Beton en Aannemings Maatschappij v.h. H. Vriens te Breda. Op 18 augustus 1955 kwam het eerste graan in de silo terwijl de officiële ingebruik stelling plaats vond op 1 juni 1956 door de heer H. D. Louwes, voor zitter van het Centraal Bureau. Schade nachtvorst fruit: 60 miljoen gulden TIEL, 1 juli. De schade die het afgelopen voorjaar aan het Neder landse fruit door de nachtvorst is toegebracht, wordt geschat op zestig miljoen gulden. Dit is medegedeeld op een pers conferentie te Kesteren, die door de Gelderse Maatschappij voor Landbouw werd gehouden. In het gebied van het consulent schap Kesteren wordt de oogst van hard fruit slechts geschat op negen tien miljoen kilogram. Dit had bij een normale oogst minstens 45 miljoen kilogram kunnen zijn. Voor hen die direct of indirect bij de fruitteelt betrokken zijn, is dit een bijzonder grote schade, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn, aldus werd verklaard. Tijdelijke premie- en pensioenverhoging in de landbouw De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een per 1 juli ingaande tijdelijke verhoging van premies en pensioe nen voor invaliditeit, weduwen en wezen van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw goedge keurd. In afwachting van algemene wettelijke maatregelen op dit ge bied is tot hoogstens 1 juli 1960 be paald, dat het weduwen- en wezen pensioen een toeslag krijgt van 150 percent. Weduwen van 60 jaar of ouder hebben voortaan tot hun 65ste jaar recht op f 7,50 per week. Deze uit kering vervalt, evenals het gewone weduwenpensioen, bij hertrouwen en overlijden. Bij hertrouwen van een weduwe van 60 jaar of ouder wordt geen uitkering in eens ge geven. De premieverhoging per 1 juli houdt in, dat de werkgevers met ingang van het derde kwartaal voor arbeiders van 17 t.e.m. 20 jaar weekzegels van f 1,75 resp. dagze gels van 35 cent moeten plakken en voor arbeiders van 21 t.e.m. 84 jaar weekzegels van f 3,50 resp. dagzegels van 70 cent. De waarde der vrijwillige premie als ook van spaar- en blokzegels is eveneens met een-zesde verhoogd. Na 1 aug. kan men de nieuwe zegels bij de Boerenleenbanken krijgen. Oude zegels kan men er tot 1 december inleveren. De „Eilandman"-rubriek Wegens ziekte van de schrijver moeten wij tot onze spijt medede len dat de „Eilandman"-rubriek voorlopig zal komen te vervallen. Wij wensen Eilandman namens z'n vele trouwe lezers een spoedig her stel toe. Jongen verdronken Naar wij vernemen is hedenmor gen de achttienjarige slopersknecht E. Beekenkamp uit Zierikzee na bij de Schelphoek overboord ge raakt en op jammerlijke wijze verdronken. Ondanks het feit, dat zjjn chef de heer v.d. M. hem is nagesprongen, bleek redding niet meer mogelijk Het lijk is inmiddels geborgen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie provinciale Waterstaat-Fa. de Oude en de Jonge 3-0. Wijziging programma De wedstrijd Fa. Janse-MEVO- veteranen wordt niet gespeeld don derdag 4, maar woensdag 3 juli (half 8). Heden (dinsdag)avond half 8 wordt gespeeld PZEM-Herverkave- ling. Uitgesteld is de wedstrijd MEVO- veteranen-Grontmij KORBAL S.D.K.B. 2e klasse: MEVO I-Storm vogels I 1-4. 3e klasse B: Unitas II-MEVO II 4-3. Wijziging programma 2e klasse. Uitgesteld de voor he den (dinsdagavond vastgestelde wedstrijd MEVO I-Br.haven I. 3e klasse B. Uitgesteld de voor vrijdag 5 juli a.s. vastgestelde wed strijd NOAD II-WIK I. 4-, 5- en 6 juli 1957 De tentoonstelling is geopend op: donderdag 4 juli van 12.00-18.00 uur vrijdag 5 juli van 9.00-18.00 en vap 19.00-21.30 uur zaterdag 6 juli van 9.00-18.00 uur DONDERDAG 4 JULI 9.30 uur: 12.00 uur: 13.00 uur: 14.30 uur: Vergadering van het hoofdbestuur der Z.L.M. in hotel „Concordia" te Zierikzee. Officiële opening van de landbouwtentoonstelling door de Hoogedelgestrenge heer Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland te Middelburg. Opening „Rijdend postkantoor" en verzending telegram aan het A.N.P. Koffiemaaltijd van het hoofdbestuur. Algemene vergadering van de Z.L.M., waarop o.m. een rede zal worden gehouden door Zijne Excellentie dr. S. L. MANSHOLT, over „Prijspolitiek en structuur problemen". 17.30 uur: Officiële ontvangst ten stadhuize van het hoofdbestuur der Z.L.M. door het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Zierikzee. 19.15 uur: Diner, aangeboden door de Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M. VRUDAG 5 JULI 8.00 uur: Aanvang keuringen der ingezonden dieren. 9.30 uur: Vertrek rijtoer door Schouwen-Duiveland, vanaf de Nieuwe Haven en Laan van St. Hilaire. 13.30-13.50 uur: Défilé: Groep leerlingen Landbouwhuishoudschool - Johan Willem Friso-kapel - Landelijke Ruiters - in gezonden warmbloedpaarden, kampioenen rundvee. 13.50-14.05 uur: Gezamelijke vrije oefeningen door leerlingen van de Landbouwhuishoudscholen te Zierikzee en Haamstede. 14.05-14.30 uur: Landelijke Ruiters (springconcours klasse B). 14.30-15.15 uur: Demonstratie bekroond rundvee en bekroonde geiten. 15.15-35.30 uur: Landelijke ruiters (Klavertje Drie) 15.30-16.00 uur: Demonstratie koudbloedpaarden. 16.00-16.20 uur: Landelijke Ruiters (parade). 16.20-16.35 uur: Demonstratie warmbloedpaarden en vierspannen 16.35-16.50 uur: Landelijke Ruiters (springconcours klasse L. en Z.- handicap)'. 16.50-17.15 uur: Landelijke Ruiters (eilanden-springconcours). (Dit middagprogramma van 13.30-17.15 uur wordt op geluisterd door de Johan Willem Friso-kapel te Assen, o.l.v. de le luitenant-directeur J. P. Laro). 20.00-21.30 uur: Concert door de Johan Willem Friso-kapel op het ten toonstellingsterrein. 22.30-23.00 uur: Taptoe door de Johan Willem Friso-kapel in samen werking met de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee, op het Havenplein, aangeboden door de Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M. aan de ge meente Zierikzee. ZATERDAG 6 JULI 10.00-13.00 uur: Atletiekwedstrijden tussen ploegen van alle Landbouw huishoudscholen in Zeeland om de Z.L.M.-wisselbeker, op het Sportpark „Bannink" te Zierikzee. 10.00-13.00 uur: Behendingheidswedstrijden in tractoren met vierwielige wagens, door de L.J.G., op het tentoonstellingsterrein. 14.00-14.30 uur: Demonstratie grondgymnastiek door de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool te Zierikzee. 14.30-15.00 uur: Optreden van de Johan Willem Friso-kapel. 15.00-16.30 uur: Springconcours, voltige-nummer, hogeschool-nummer, uit te voeren door leden van de Landelijke Rijvereni- ging „Kapt. v. d. Wal" te Hoofddorp, de „Oranjeruiters" te Willemstad en de „Schouwse Ruiters" te Dreischor. 18.30 uur: Grote voetbalwedstrijd: Elinkwijk (Utrecht)-S.V.V. (Schiedam) op het sportpark „Bannink" te Zierikzee. 21.00 uur: Concert op de muziektent door de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee, o.I.v. de dirigent Jac. Kikke. 22.30 uur: Vuurwerk op de Nieuwe Haven. M riiTTr: Lii De rijtoer van de Kring Schouwen-Duiveland De rijtoer over Schouwen-Duiveland zal starten te Zierik zee om 9.30 uur precies vrijdagmorgen a.s., vanaf de Laan van St. Hilaire. Met deze rijtoer hoopt men een indruk te geven van hetgeen landbouwers, landarbeiders, aannemers firma's, bouwvakarbeiders, rijks- en provinciale waterstaat hebben gepresteerd om na de ramp in 1953 het eiland weer te herstellen, benevens van de stand der gewassen, die nogal uiteenloopt door de nog niet herstelde structuur van de grond. Over de Zandweg langs de aanjager van de Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Duiveland" zal gereden worden richting Kerkwerve. Vóór Kerkwerve gaat de stoet linksaf door de Verseputseweg, rijdt dan over de Provinciale weg langs het in aanbouw zijnde gemaal via Moriaanshoofd rich ting Serooskerke. Verder gaat men over de zeedijk, langs de Oosterschelde, de Plompe toren, via Burghsluis en de Meeldijk naar Burgh. Hiervandaan wordt gereden naar Haamstede. Van Haamstede koerst men via de Hooge Zoom (aan weerszijden mooi begroeid) naar Renesse. De route vervolgend rijdt men naar Scharendijke en verder langs de Langendijk via „den Osse" naar Brouwershaven. Voor de gemeente slaat men rechtsaf in de richting van Zonnemaire en Noordgouwe en voorts langs Schuddebeurs. De tocht wordt voortgezet naar Sirjansland en Bruinisse. Voorts loopt de route over de rijksweg langs Oosterland; bij Nieuwerkerk slaat men linksaf richting Ouwerkerk. Via het vroegere gehucht Capelle gaat het dan weer op Zierikzee af. Extra boten tijdens de landbouwdagen KATSEVEER-ZIERIKZEE v.v. Op 5 april 's morgens zal het m.s. „Zandkreek" om 7.15 uur en het m.s. „Oosterschelde" om 7.50 uur een extra vaart naar Zierikzee maken. Het m.s. „Oosterschelde zal direct terug keren en zonodig om 10 uur 10.30 uur nogmaals naar Zie rikzee varen, 's Avonds zijn beide schepen weer beschikbaar in Zierikzee voor extra-vaarten terug naar Katseveer. De laatste reis zal uiterlijk te 23.00 uur in Zierikzee aanvangen. ANNA JACOBAPOLDER-ZIJPE v.v. Tijdens de landbouwdagen zal een extra boot worden inge legd. Uiteraard heeft deze tweede boot een beperkter capa citeit dan de „Krammer". Bovendien geeft het varen met twee boten bijzondere moeilijkheden. De tweede boot zal uit sluitend personenauto's laden aan het veer waar door grote drukte hieraan behoefte is ('s morgens te Anna Jacobapolder en 's avonds te Zijpe). COLIJNSPLAAT-ZIERIKZEE Extra vaarten op: 4 juli: 13.30 uur uit Colijnsplaat; 5 juli: 10.30 uur uit Colijnsplaat; 6 juli: 11.00 uur uit Colijnsplaat. VEERE-ZIERIKZEE v.v. Voor de deelnemers uit Walcheren aan de rijtoer vaart op 5 juli een extra boot. Vertrek Veere 6.45 uur ('s morgens); vertrek Zierikzee 19.00 uur ('s avonds).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3