*K CcM 0 V J pr: 77" DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Z.LM.-dagen te Zierikzee Nederland koopt 400 liter Amerikaans vaccin „V.S.-POLITIEK MAAKT VAN NATIONALISTEN COMMUNISTEN" Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren hield toógdag op Schouwen-Duiveland 1 Burns ontslag Griekenland krijgt hulp van Amerika STAD EN PROVINCIE DINSDAG 2 JULI 1967 No. 18181 113e jaargi Z1ER1KZEESCHEM1EBWSB0PE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' - - REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32,' na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening^ nr.' 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmai*, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Mr. F. Th. Dijckmeester. Nu de Zeeuwse landbouw de resultaten van zijn wer ken en streven weer gaat vertonen, zal men dit moei lijk anders kunnen zien dan tegen de achtergrond van een bijna bovenmenselijke strijd tegen de elementen. Het is die achtergrond, die misschien ook het meest op vallende kenmerk is van deze tentoonstelling der Zeeuwse Landbouw Maat schappij. In dat opzicht zal zij zich ongetwijfeld onder scheiden van haar voorgang sters, hoe luisterrijk en suc cesvol ook. Met diepgevoelde dank baarheid en trotse voldoe ning kan thans het overwin ningsfeest worden gevierd. Op Schouwen en Duivelnnd werd de landbouw wel het allerzwaarst door de ramp getroffen; daarom is het zo verblijdend, dat juist ons eiland het toneel van de feestvreugde zal vormen. Zo zal deze tentoonstel ling zeer in het bijzonder een manifestatie worden van een gewonnen strijd, en daar naast van de op Schouwen- Duiveland levende wil tot vernieuwing en ontwikke ling. Zij zal in het teken van de landbouw staan, maar ik mag tevens wijzen op de in drukwekkende industrie-hal, die juist op tijd gereed zal zijn om in dit agrarisch ka der te worden ingepast. Waarmee een zinrijk samen gaan van verschillende tak ken van nijverheid is ver wezenlijkt. Niet alleen van het land- bouwherstel zullen de bezoe kers een indruk krijgen, maar ook van het herstel van Schouwen-Duiveland in het algemeen. Met vreugde zal Zierikzee hen daartoe ontvangen en ik roep hen al len van harte welkom toe. Dat tijdens de Z.L.M.-da- gen allerwege de driekleur uit de Zierikzeese huizen zal wapperen is vanzelfspre kend. Eigenlijk is het dan ook overbodig om nog een beroep te doen op de burgers van Zierikzee om de vlaggen uit te steken. Ten overvloede doe ik dat bij deze. F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester van Zierikzee. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-HERTOGENBOSCH. In het Casino te 's-Hertogenbosch is maandagmiddag voor het eerst in het zuiden van het land een textiel beurs geopend, waar 45 fabrikan ten, importeurs, groothandelaren en grossiers in velerlei textielarti kelen een collectie bijeen hebben gebracht. UTRECHT. De bliksem is inge slagen in de bovenleiding van de spoorlijn Roermond-Eindhoven bij Baexem, waardoor de gehele bo venleiding naar beneden kwam. Het spoorwegverkeer werd over beide lijnen geheel gestremd van 19 uur tot ongeveer 21 uur, waarna het treinverkeer weer normaal was. BARNEVELD. De heer B. van Leeuwen te Barneveld heeft in zijn kippenhok een gouden trouwring gevonden, die een vorige bewoon ster van zijn huis, wijlen mevr. Wijngaards, 25 jaar geleden heeft verloren. De strijd tegen de kinderverlamming Inenting op grote schaal in najaar 1957 Vaccin tegen kinderverlamming Is tot dusver slechts voor particu liere rekening uit België geïmpor teerd in bescheiden hoeveelheden. Nog dit jaar zal evenwel een hoe veelheid van ruim 400 liter Ame rikaans vaccin worden geïmpor teerd voor rekening van het Rijk, terwijl ook enkele gemeenten ent stof uit de Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben betrokken of voornemens zijn hiertoe over te gaan. Dit heeft minister Suurhoff ge antwoord op de schriftelijke vra gen van het Eerste Kamerlid de heer Polak betreffende import van vaccin en inenting tegen de kinder verlamming. De import voor particuliere be stemming bedroeg tot dusver ruim 39 liter. Het is te verwachten, dat zowel de import voor het Rijk als die voor particulieren aanvanke lijk zal toenemen totdat Nederlands vaccin kan worden afgeleverd. Het in Nederland geproduceerde vaccin zal vermoedelijk in 1959 kunnen worden afgeleverd. Gere kend wordt met een geleidelijke opvoering van de produktie tot een niveau, dat ten minste overeen komt met de behoefte, welke be staat ten aanzien van de vaccinatie van jonge kinderen tegen difterie, kinkhoest, en tetanus. Elke jaar klasse omvat in Nederland plm. 220.000 kinderen. Hoeveel jaarklas sen tenslotte ingeënt zuilen worden, valt nog niet te overzien. Wel kan als uitgangspunt worden aangeno men, dat tenminste alle kinderen tot en met de schoolplichtige leef tijd moeten worden ingeënt. Van Rijkswege zal tegen het na jaar van 1957 gelegenheid worden gegeven voor inenting op grote schaal. Dan zullen met een tussen poos van een maand twee inentin gen worden gegeven, terwijl de derde in het voorjaar van 1958 zal volgen. De bedoeling is, dat voor deze eerste inenting in aanmerking zul len komen kinderen, die in 1955 zijn geboren. De uitvoering zal on der toezicht van de geneeskundige inspectie van de Volksgezondheid en onder verantwoordelijkheid van de provinciale organisaties voor de kinderhygiëne en de provinciale kinderartsen plaatselijk geschieden. In enkele grote steden zal de uit voering bij de G.G.D. berusten. In verschillende plaatsen bestaan reeds zg. entgemeenschappen, als samenwerkingsorganen van ge meente, Kruisverenigingen en art sen. In principe is men vrij de uit voering overeenkomstig de plaat selijke omstandigheden te regelen; het Rijk stelt alleen de eis, dat het vaccin op de juiste wijze aan de daarvoor in aanmerking komende leeftijdsgroepen wordt toegediend, dat de vaccinaties in kort tijdsver loop in zittingen op vaste plaatsen worden gegeven en dat door de ge neeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid gevraagde me dische gegevens omtrent de vacci natie zullen worden verstrekt. Het vaccin wordt van Rijkswege gratis ter beschikking gesteld aan de plaatselijke uitvoeringsorganen; de kosten van het vaccin voor een serie van 3 injecties bedragen on geveer f 7,50 voor het Rijk. In de kosten van plaatselijke uit voering (honorering artsen, huur lokaliteiten, administratiekosten, materiaal e.d.) zal plaatselijk moe ien worden voorzien. Goedgevon den is, dat ter dekking van deze kosten op basis van vrijwilligheid van de ouders een bijdrage van maximaal f 1 per injectie wordt gevraagd. Nasser voor Britse televisie President Nasser heeft in een televisie-vraaggesprek, dat maan dagavond door de onafhankelijke Britse T.V.-maatschapp\j is uitge zonden, verklaard dat de nationa listen in het Midden-Oosten door de politiek van de V.S. tot com munisten zullen worden gemaakt. In antwoord op een vraag naar de houding van Egypte ten aanzien van de „leer van Eisenhower" zei de president, die rustig de vragen beantwoordde, dat naar zijn me ning het Midden-Oosten door na tionalisme en niet door het com munisme wordt overheerst. De Amerikanen gingen er echter van uit, dat het nationalisme commu nisme is. Hun verzet hiertegen zou maken, dat het openlijke nationa lisme een ondergrondse communis tische beweging wordt, aldus Nas ser. Hij verklaarde dat volgens zijn ervaring van de laatste vijf jaar het communisme in Egypte geneu traliseerd is door de aanvaarding van de nationalistische politiek. Nu was de communistische partij in Egypte buiten de wet gesteld. Het betrekkingen onderhouden met Rusland was evenwel iets ge heel anders, omdat Egypte, evenals India, met alle landen bevriend wil Ontploffing op de zon Amerikaanse geleerden hebben maandag opnieuw een grote ont ploffing op de zon waargenomen. Deze nieuwe ontploffing was slechts weinig minder hevig dan de eerste, die zondag magnetische sto ringen heeft veroorzaakt in de hoogste lagen van de atmosfeer. Ontvangst door gemeentebestuur van Zierikzee De Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren, afdeling Zee land, hield j.l. zaterdag haar tweede bondsdag, waarvoor uitgekozen was het eiland Schouwen-Duive land. Nadat enige bestuursleden van de onderafdeling Schouwen-Duive land de deelnemers na hun aan komst met de provinciale boot te Zierikzee verwelkomd hadden, kwam men voor een officiële ont vangst door het gemeentebestuur van Zierikzee ten stadhuize aldaar bijeen. In zijn welkomstwoord sprak de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester er zijn vreugde over uit dat de afdeling Zeeland Zierikzee uitgekozen had om met een bezoek te vereren. Voorts schetste hij in korte trekken de taak en de positie van de ambte naar ten opzichte van het gemeen tebeleid. Het grote aandeel dat de ambténaar hier in heeft kwam tij dens deze toespraak duidelijk naar voren. Ook wees hij op het voor deel van zulk een bondsdag, waar door vele ambtenaren elkaar onder ling beter leren kennen. Hij besloot zijn welkomstwoord met de hoop uit te spreken dat de afdeling Zee land op een geslaagde bondsdag zal mogen terugzien. Namens de afdeling Zeeland dankte de afdelingsvoorzitter de heer J. Ph. Koene de burgehieester voor zijn welkomstwoorden en het gemeentebestuur v. Zierikzee voor de zeer prettige ontvangst. Hij deelde voorts nog mede, dat het sinds kort gewoonte is geworden ieder jaar een bondsdag te houden en dat deze op Schouwen-Duive land tevens een welkome gelegen heid is dit zo zwaar door de ramp getroffen eiland te kunnen bezich tigen. Hij merkte voorts nog op dat hoewel het aantal deelnemers hem niet tegenviel, de leden van de onderafdeling Schouwen-Duive land zeer slecht vertegenwoordigd waren; Dit viel hem tegen. Hierna werd gelegenheid gegeven het stadhuis te bezichtigen, terwijl intussen sherry werd aangeboden vanwege het gemeentebestuur. Na afloop van het samenzijn ten stadhuize begaf men zich naar ho tel „Concordia" waar gezamenlijk een koffiemaaltijd werd gebruikt, waarbij mede aanzaten burgemees ter en wethouders van Zierikzee. Des middags werd per bus een rondrit over Schouwen gemaakt, waarbij diverse dorpen bezocht werden. Tijdens het bezoek aan de Westhoek gebruikte men in het R.T.M. hotel „Vliegveld" de thee, hetwelk werd aangeboden door de onderafdeling. Een bezoek aan de uitkijktoren bij het pompstation „De Blinkert" en de Schelphoek besloot deze rond rit, waarna de deelnemers wederom per provinciale boot huiswaarts keerden. zijn ter wille van de vrede. Op de vraag, of hij van mening was, dat hij een risico loopt als Rusland zijn positie in het Midden-Oosten ver sterkt, antwoordde Nasser dat Egypte gekant is tegen overheer sing van het Midden-Oosten door wie dan ook. Als commentaar op de Egyptische wapenaankopen in communistische landen zei hij, dat Egypte zich moet verdedigen tegen agressie, en hij herinnerde aan de Israëlisch-Brits- Franse actie. Uit diplomatieke bron in Jeruza lem wordt vernomen dat generaal Burns, bevelhebber van het inter nationale politieleger in het mid den-oosten en het hoofd van de Palestijnse bestandscommissie bin nenkort om ontslag uit zij beide functies zou vragen. Na de recente incidenten bij Gaza, waar de V.N.- troepen tegenover Egyptische zelf moordcommando's stonden zou Burns om meer bevoegdheden heb ben verzocht, maar daar hij deze niet kreeg, zou hij in conflict zijn gekomen met het secretariaat-ge neraal van de V.N. Als zijrt' opvolgers worden in de zelfde kring genoemd de Ameri kaanse kolonel Leary (voor de be standscommissie) en een Zweedse generaal (voor het politieleger). De Amerikaanse admiraal Ar- leigh Burke heeft voor zijn vertrek naar Ankara in Athene verklaard, dat Griekenland in de loop van dit jaar en in begin 1958 van de V.S. 2 duikboten, 2 torpedobootjagers en verscheidene kleinere oorlogssche pen ter leen zal krijgen. Over de levering van Russische onderzeeboten aan Egypte merkte Burke op, dat de Russen in novem ber van het vorig jaar begonnen zijn met een duikboot aan Egypte te leveren. Deze moest echter naar Rusland terugkeren. Volgens de admiraal zal Egypte de Russische onderzeeboten niet gebruiken om de geallieerde mo gendheden te bestrijden. Ook was hij van mening dat deze duikboten het machtsevenwicht ter zee in het oostelijke bekken van de Middel landse zee niet zullen verstoren. De admiraal achtte het mogelijk dat de Russen een Middellandse zeevloot opbouwen, maar dit zal „op geen enkele wijze wijziging in de Amerikaanse plannen brengen. De Amerikaanse zesde vloot is sterk genoeg om elke situatie het hoofd te bieden". b In de S-bocht van de Boorto- renweg te Giethoorn is de 23-jarige gehuwde caféhouder A. M. uit Giet hoorn met zijn motor tegen een uit tegenovergestelde richting komen de dienstauto van de P.T.T. gere den. De motorrijder was vrijwel op slag dood. ra De 16-jarige wielrijdster P. J W. den PI. uit Muiden is op het kruispunt Comeniuslaan-Brinklaan -Lambertus Horteniuslaan in Naav- den, door de laadbak van een zand auto gegrepen. Enrstig gewond werd het meisje naar het Diacones- senhuis overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Prins Bernhard opende de nieuwe kanselarij van de Canadese ambassade Prins Bernhard heeft op de na tionale Canadese dag, de nieuwe kanselarij van de Canadese ambas sade aan de Sophialaan te 's-Gra- venhage geopend. De eerste steen voor deze kanselarij, die in de klas sieke stijl van het begin der acht tiende eeuw werd opgetrokken, werd op 14 juli 1955 door px-inses Margriet gelegd. Prins Bernhard heeft herinnerd aan de bijzondere banden, welke er tussen de koninklijke familie en Canada bestaan. Voorts heeft hij gewezen op de innige banden tus sen Canada en Nederland, waarvan zovele vertegenwoordigers van de regei'ing, van het leger ^ri anderen blijk gaven. Gestolen fiets per trein verzonden De politie te 's-Hertogenbosch had de indruk gekregen dat fietsen de laatste tijd in deze stad gestolen, per trein werden vervoerd. Toen dezer dagen weer een rijwiel was ontvreemd, ontdekte de politie de gestolen fiets aan het station, waar zij aangeboden was voor verzen ding naar Den Haag. Er werd een seintje naar de Haagse politie ge geven, die op de loer ging liggen, wie de bewuste fiets in Den Haag zou komen afhalen. Toen het rij wiel in Den Haag was aangekomen, werd het afgehaald door de 32-ja rige bedrijfsleider J. J. M. C., die onmiddellijk werd ingerekend en naar 's-Hertogenbosch is overge bracht waar de zaak nader zal wor den uitgezocht. Op de fiets was een kaartje aangebracht met een gefin geerde naam en adres in Den Haag. ra Er is maandag te Praag een ten toonstelling geopend van tekenin gen van Nederland van de hand van Tsjecho-Slowaakse kunste' naars, die vorig jaar in Nederland de Rembrandttentoonstelling heb ben bezocht. Te Onna (gem. Steenwijkerwold) is de 17-jarige W. P. die met kame raden aan het zwemmen was met zijn hoofd in de modder geraakt en gestikt. Toen in de buurt zijnde mi litairen hem eindelijk vonden, bleek de jongen reeds te zijn overleden. De politie stelt een onderzoek in. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor een flink mens zijn ge luk en ongeluk gelijk rechter- en linkerhand: hij gebruikt ze beide. ZIERIKZEE Voor het op 27 mei 1957 ge houden schriftelijke schoolexamen van het Nederlands Talen Instituut slaagde o.m. voor de cursus Ver- koopkunde mej. A. M. van Ruis- wijk te Zierikzee. Franse ballon gevonden Op het land van de heer Joh. Schouls onder deze gemeente werd een ballon gevonden, afkomstig uit Frankrijk, en wel uit La Madeleine (Norm.), welke daar ter gelegen heid van feestelijkheden het lucht ruim was ingezonden. Aan de bal lon bevond zich een kaart die, in gevuld retour werd gezonden. KERKWERVE De jeugd vloog uit De meisjes- en jongens verenigin gen, aangevuld met enkele buiten staanders, ondernamen zaterdag met een volle bus een trip naar Valkenburg, dat men via Tilburg, Eindhoven en Roermond bereikte. Daar de temperatuur flink was ge stegen zocht men eerst verkoeling in de Fluwelen grot, waar het erg interessant was en waaruit men la ter met kippevel uitkwam. Met de kabelbaan werd een tochtje ge maakt naar de Wilhelminatoren, terwijl enkelen gingen winkelen of de stad verkennen. Na even in de speeltuin te hebben vertoefd werd de terugreis aanvaard na enkele stopplaatsen te hebben aangedaan om bij te tanken ten einde alge hele uitdroging te voorkomen. Dank werd gebracht aan de chauf feur die allen veilig thuis bracht en ook aan hen, die de financiering verzorgden, zodat deze tocht kon worden gemaakt. BORSSELE. Bij het zwemmen in de Westerschelde te Borssele is de 15-jarige jongen M. Krijger door de sterke stroom meegesleurd en verdronken. De 65-jarige J. Ver meulen zag de jongen in moeilijk heden en begaf zich te water om hem te redden. Hij mocht hierin niet slagen en verdronk eveneens. De redder kon nog uit het water worden gehaald, het lijk van de jongen is nog niet gevonden. GEMEENTERAAD KERKWERVE Melkverstrekking aan lagere scliool-leerlin<'en afgeschaft Kan de oude school gymnastieklokaal worden De raad der gemeente Kerkwer- ve kwam op 29 juni jl. onder voor zitterschap van burgemeester S. Francke in vergadering bijeen. Af wezig waren de leden M. L. den Boer, J. der Weduwen en wethou der D. van der Wekken. Bij de ingekomen stukken bevond zich de akkoordverklaring van de directeur-generaal van de Volks huisvesting voor de bouw yan nog 3 woningen aan de Schoolstraat. (De huur van deze woningen is voorlopig bepaald op f 11,35 per woning per week). N.a.v. het schrijven van de Wa terleidingmaatschappij S. D. be sloot de raad een garantie te ver lenen voor de opbrengst van de in het uitbreidingsplan te leggen wa terleiding. Op het verzoek van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland om een subsidie beschikt de raad op voorstel van b. en w. afwijzend. De heer A. G. Kloet pleit voor het toekennen van een subsidie, doch met het oog op de financiële posi tie der gemeente is het gewenst geen nieuwe subsidies voor reke ning der gemeente te nemen. Het schrijven van de heer P. Boot inzake het verlenen van een bij drage in de kosten van het volgen van het onderwijs aan de brug- klasse van het lyceum te Zierikzee, welk schrijven in een vorige ver gadering was aangehouden gaf aan leiding tot een uitvoerige gedach- tenwisseling. B. en w. menen, dat dit onderwijs als overgang van het lager naar het middelbaar" onder wijs nuttig is en zij stellen dan ook voor een bijdrage overeenkomstig de regeling te verlenen. Gelet op cle konsekwenties en met het oog op de begrotingspositie stelt de heer A. G. Kloet voor de helft van de bijdrage overeenkomstig de rege ling toe te kennen, welk voorstel, nadat eerst het voorstel van b. en w. Is verworpen, wordt aangeno men. Op voorstel van b.' en w. besluit de raad voorts de melkverstrekking aan de leerlingen der lagere scho len te beëindigen. Besloten wordt het terrein rond de Ned. Herv. kerk van onkruid te zuiveren en opnieuw in te zaaien. Voor het aanbrengen van een licht en krachtmeter op de haven Flaauwers besluit de raad een cre- diet beschikbaar te stellen. De verplaatsingskostenvergoeding als mede de pensioensgrondslag van de heer W. B. van Leeuwen worden door de raad vastgesteld. Over eenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 werd medewerking verleend voor het aanschaffen van een vijf tal banken door het bestuur van de bijzondere lagere school. Aan mevr. wed. Lemsom-Ver- boom zal een strook grond worden verkocht voor de som van f 4 per vierkante meter. De rondvraag Bij de rondvraag, vestigt de heer A. G. Kloet er de aandacht op, dat de stopstreep naast het café Neele verdwenen is. Aangezien de Oude weg naar Noordgouwe een dezer dagen komt te vervallen zal geen nieuwe streep meer worden aan gebracht. De heer de Jonge vraagt of het mogelijk is de oude o.l. school tot gymnastieklokaal te verbouwen. De voorzitter adviseert het gebouw eerst eens te bezichtigen en de dis cussie tot later uit te stellen. De heer A. G. Kloet zou gaarne zien, dat geen fietsen meer tegen het verenigingsgebouw werden ge plaatst nu er een rijwielberging Is, terwijl hij voorts er op wijst, dat de dakbedekking van de rijwiel berging niet in orde is. De voor zitter zegt toe, dat een en ander de aandacht zal hebben. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1