LEXINGTON )"V? STAD EN PROVINCIE GEMEENTERAAD BURGH Bezwaren tegen het reeds vastgestelde uitbreidingsplan Aansluiting onrendabele gebieden aan waterleidingnet Onder voorzitterschap van Jhr. A. van Citters kwam de raad op 6 juni ji. in voltallige openbare ver gadering bijeen. Bij de ingekomen stukken wordt onder meer besloten toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de muziekschool in deze pro vincie. Naar aanleiding van een inge diende aanvraag door Do was NV. te Bergen op Zoom, waarin be middeling wordt verzocht voor de plaatsing van een benzinepomp bij het perceel bewoond door de heer J. van 't Hoff, blijkt, dat de me ningen verdeeld zijn. B. en w. als mede één lid van de raad zijn nl. van mening, dat de plaatsing van een benzinepomp op de aange vraagde plaats een groot gevaar zal opleveren voor het verkeer, vooral in de zomermaanden. In deze me ning zijn zij nog gesterkt door een rapport vroeger reeds over een der gelijke aanvraag uitgebracht door de B.O.V.A.G. Meerdere leden van de raad zien deze zaak niet zo ern stig liggen en wensen deze aanvrage niet zo zonder meer afgewezen te zien, terwijl een tweetal leden zich op het standpunt stelt om de be treffende aanvrage in te willigen. Na een uitgebreide discussie hierover wordt besloten om geen toestemming te verlenen tot het plaatsen van de aangevraagde pomp op deze plaats, doch aan de aanvrager mede te delen, dat, in dien deze een andere plaats welke geschikt is om een pomp te plaat sen, weet, hij zich daarover in ver binding kan stellen met b. en w. Dhr. M. L. J. Fokker heeft bij Ged. Staten bezwaar ingediend te gen het door de raad vastgestelde uitbreidingsplan. Eenzelfde be zwaar was reeds destijds bij de raad ingediend, met dit verschil dat adressant thans genegen is de om streden grond van de gemeente te kopen. Nadat over dit punt ver schillende heren uitvoerig van ge dachten hebben gewisseld, wordt met algemene stemmen besloten de gevraagde grond niet aan adressant te verkopen, dit aan Ged. Staten mede te delen onder toevoeging dat er volgens het oordeel van de raad in deze geen aanleiding bestaat het vastgestelde uitbreidingsplan te herzien. Overdracht wegen Naar aanleiding van een daartoe door de districtsopzichter van de centrale dienst „Noord Zeeland" uitgebracht rapport wordt met al gemene stemmen besloten om aan het bestuur van de Burgh- en Westlandpolder te verzoeken de wegen in de gemeente, nl. het Duinweegje en de Zandstraat, in beheer en onderhoud over te dra gen aan de gemeente, tegen een daarvoor berekende totale vergoe ding van f 3314,60. Op een daartoe door b. eii w. ge daan voorstel wordt besloten aan de kerkeraad der Herv. Gemeente te Burgh tot wederopzegging in ge bruik te geven de helft van de fiet- senloods op het terrein der Oos tenrijkse zomerwoningen in Wes- tenschouwen, een en ander voor verenigingswerk en in hoofdzaak hierop neerkomende, dat de kosten van inrichting van het gedeelte van deze loods geheel ten laste komen van de kerk. Onrendabele gebieden Ter tafel komt hierna een in de vorige vergadering aangehouden schrijven van de Herverkavelings- commissiè Zeeland inzake aanslui ting van onrendabele gebieden aan het waterleidingnet. De meerder heid van b. en w. handhaaft haar voorstel, nl. aansluiting van alle percelen in de ruimste zin. Van de zijde van b. en w. wordt medegedeeld, dat een tweetal heren van de herverkavelingscommissie een nadere uiteenzetting over deze zaak hebben gegeven. De meerder heid van b. en w. is vóór aanslui ting en mochten bezwaren bestaan tegen een aansluiting op ruime schaal dan zou in principe worden besloten om over te gaan tot aan- Droogte in ons land Schade aan landbouw en veeteelt De droogte en de zeer hoge tem peraturen van de afgelopen maand hebben vooral in het noordoosten van ons land grote schade toege bracht aan landbouw en veeteelt, zo wordt vernomen van de afd. landbouw van het K.N.M.I. Vooral de zomergranen in de pro vincies Groningen, Friesland en Drente hebben ernstig te lijden ge had. Ook de weidegebieden van de hogere gronden hebben met de droogte te kampen. Hitte en droogte stellen overi gens ook de landbouwbedrijven in andere delen van het land voor grote moeilijkheden. Alleen Zuid- Limburg, waar verleden week veel regen is gevallen, maakt hierop een gunstige uitzondering. sluiting van de boerderijen in dit gebied. De heer van de Zande heeft over deze zaak ook zijn licht opgestoken bij een lid van de agrarische sub commissie en hem is daarbij ge bleken: 1. dat als de gemeente geen bijdra ge verleent, niet tot aansluiting zal worden overgegaan: 2 dat woningen waarlangs de hoofdleiding bij aansluiting zal worden gelegd en waarvan de eigenaar geen water wenst te betrekken, toch m.i.v. het jaar 1961 rente zullen moeten gaan betalen hiervoor. Tot het jaar 1961 kan men profijt van deze aansluiting trekken, aangezien de rentebetaling voor een en an der pas m.i.v. dat jaar zal in gaan. Men zal echter voor ogen dienen te houden, dat als de ge- menteraad het besluit tot aan sluiting neemt, een en ander er op neerkomt, dat de eigenaren van de betreffende percelen ge dwongen worden om aan te slui ten, althans te betalen hiervoor. De heer Bolkenbaas wenst eerst de betrokken eigenaren te horen. Er staat z.i. voor de gemeente de laatste jaren meer op het spel. Hij denkt hierbij aan de aanleg van een nieuwe openbare verlichting. De aansluiting van het water is er het laatst bijgekomen. Spreker wil dan ook eerst een goede verlichting en dan de rest. Besloten wordt na nog enige be spreking dit punt aan te houden tot een volgende vergadering en eerst hierover te horen de betrok ken eigenaren van de percelen die voor aansluiting in aanmerking komen. Met algemene stemmen wordt op een daartoe ingediend verzoek be sloten de subsidie voor V.V.V. af deling Burgh-Haamstede, met in gang van 1 januari 1957 te verho gen tot f 100 per jaar. B. en w. stellen voor twee Oos tenrijkse zomerwoningen op de Kure, welke thans zijn vrijgekomen te verhuren voor het resterende gedeelte van het jaar 1957 aan de heren G. J. Baan en W. D. Wijn bergen te Rottex-dam. Hiertoe wordt besloten. Aan de heer Pronk, onderwijzer aan de openbare lagere school zal, ter gelegenheid van zijn huwelijk, een cadeau worden uitgereikt. Na rondvraag volgde sluiting. (Het verslag kwam zeer laat in ons bezit, niettemin wordt het ge publiceerd). Ingezonden mededeling Pluk de dag... en neem het er van met AMERICA'S BEST TOBACCOS Reisvereniging „De Vriendenschaar" Dezer dagen heeft de reisvereni ging „De Vriendenschaar" een tweedaagse reis gemaakt via Zijpe naar Antwerpen, Mechelen, Leu ven, Tongeren, Luik, en verder naar Remonchamps en de waterval te Coo met de grote kabelbaan hoog in de bergen. Via Spa, Le Ge- leppe en Verviers werd gereden naar Valkenburg waar werd over nacht. Na het ontbijt vertrok men de volgende morgen weer over de grens via Hasselt, Diest en de Lier naar Antwerpen waar de kermis werd bezocht. Via Bergen op Zoom werd de laatste pleisterplaats Steenbergen bereikt waar de in wendige mens versterkt werd, waarna de terugreis werd aanvaard De reis werd verzorgd door de fa. De Jonge, met prima materiaal en een dito chauffeur. Deze prachtige trip is uitstekend geslaagd en in de beste verstandhouding verlopen. BURGH Reisje O.L.-School Begunstigd door fraai zomerweer maakten de vier hoogste klassen van de o.l. school te Burgh vrijfiag jl. hun jaarlijks schoolreisje orider leiding van het onderwijzend per soneel en enkele leden van de oudercommissie. Om 6 uur 's mor gens startte men met een touring car van garage Van Oeveren en werd via Bergen op Zoom naar de grensplaats Putte gereden, waar voor de eerste keer de nu reeds dorstige kelen gelaafd werden. Na dat de grensformaliteiten vervuld Belangrijke oudheidkundige vondsten te Haamstede Neolitische laag aangetroffen Te Haamstede zijn belangrijke oudheidkundige vondsten gedaan. Ir. J. A. Trimpe Burger van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek te Amersfoort stak zijn enthousiasme over deze vondsten uit het Neolitisme, de late steentijd, niet onder stoelen of banken. Dat kon hij ook niet best doen, want stoelen en banken waren op het terrein van de opgravingen te Haamstede niet te bekennen. Wel bergen zand, begroeid met kamille en uitgestrekte korenvelden. De vondsten te Haamstede zyn zeer opzienbarend en van bijzon der grote betekenis. Tot nu toe werden alleen in het oosten van" ons land vondsten uit de Neolis- tische periode gedaan en over het algemeen werd aangenomen, dat de bewoners uit de late steentijd zich nimmer in het westen van ons land hadden gevestigd. Het vinden van stenen pijlpuntjes, messen, bo ren, zaagjes en scherven van potten uit deze periode, verwerpt thans deze theorie. De laag uit het Neoliticum werd aangetroffen onder een laag uit de Romeinse periode, waarin men ook ook reeds vele scherven van potten heeft gevonden, waaronder één met het stempel van de maker en een aantal afbeeldingen van Ro meinse soldaten. Na de ontdekking van de laag uit de late steentijd werd een deel vlaksgewijze afge graven om het bewijs -te leveren, dat men de plaats had ontdekt van een woning of schuur uit deze pe riode. Ongeveer een maand geleden werden de eerste vondsten gedaan. Toen vond de heer Trimpe een stenen pijlpuntje in een holletje van een paalgat en toen hij daarin verder voelde trof hij tien pijl puntjes bij elkaar aan, waaruit kan worden afgeleid, dat hier een berg plaatsje was geweest. Vuursteenknollen De stenen pijlpunten zijn schil fers van zogenaamde vuursteen knollen, die aan één kant zeer scherp zijn, terwijl zij aan de stompe kant, waar slechts één hoek is, aan de pijl werden gebonden met behulp van lindebast. Men heeft ook een aantal bewerkte steenschilfers aangetroffen, die ge diend moeten hebben als boor en/ of zaag. Van de scherpe kanten van deze schilfers heeft men weer stukjes afgeslagen, waardoor het zelfde idee ontstond als tegenwoor dig bij het kartelmes. De potscher ven die zijn gevonden zijn niet ver sierd. Bovendien zijn ze zeer zacht gebakken en het gebruikte mate riaal is sterk verschraald met gra nietschilfertjes. Uit de vorm van de scherven heeft men afgeleid, dat de potten, onverschillig hun grootte, cylindrisch gevormd zijn geweest. Naast de pijlpuntjes, boortjes en scherven va-npotten werden op het terrein nog talrijke vuursteenknol len gevonden, zowel gekapte als ongekapte. Over de plaats van herkomst is men het nog niet eens. Dr. Mod derman, eveneens verbonden aan de Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek, is van mening, dat deze grondstof voor de „wapenindustrie" aangevoerd werd uit zuidelijk gelegen gebie den. De andere deskundigen zijn hiervan niet overtuigd. Zij zijn van oordeel, dat het zeer goed mogelijk is, dat de vuursteenknollen uit de Oosterschelde werden gehaald. Het grootste deel der vondsten zal een plaats krijgen in het ge meentemuseum van Zierikzee, tot grote vreugde van de conservator, de heer P. van Beveren, die zelf zeer geïnteresseerd is. in de ont dekkingen en die trots verkondigde dat hiermee is bewezen, dat Schou- wen-Duiveland een vroegere be woning heeft gehad dan het eiland Walcheren. (Na de laatste vondsten op dit eiland werd aangenomen, dat Walcheren eerder bewoond was). waren ging het naar Antwerpen, het doel van de tocht, waar eerst een bezoek aan de haven werd ge bracht, zodat de kinderen een in druk kregen van de grote drukte die er in een havenstad heerst. Vervolgens werd naar de dieren tuin gereden, waar genoten werd van hetgeen hier te zien was. Het volgend punt van het programma was een bezoek aan het zeer mooie stadhuis. Ook de voetgangerstun nel onder de Schelde werd heen een weer doorgewandeld, wat voor de kinderen een sensatie op zichzelf betekende. Vervolgens werd geno ten van een schitterend panorama vanaf de 90 m. hoge Boerentoren. Na nog een tochtje door de stad te hebben gemaakt werd de terug reis aanvaard, waarbij nog enige tijd in een speeltuin te Bergen op Zoom werd vertoefd, waarna in Steenbergen getracteerd werd op patat, die er in ging als koek. Om kwart voor tien werd Burgh weer bereikt, waar het hoofd der school, de heer de Ruijter dank bracht aan de chauffeur voor zijn prettige en vakkundige reis, welke woorden door de kinderen met een „hoera" onderstreept werden. NOORDWELLE Bij het te Bergen op Zoom ge houden examen voor kantoorty- pist(e) slaagde onze dorpsgenoot Marinus Haringman. BROUWERSHAVEN Bond van Plattelandsvrouwen De Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Brouwershaven kwam in het jeugdgebouw bijeen onder voor zitterschap van de presidente mw. Jansen-Glas. Mevïouw Huisman- Griep, die deze avond zou verzor gen, was wegens ziekte verhinderd. Gelukkig was de heer Vijverberg te Schuddebeurs bereid haar plaats in te nemen om iets te vertellen over het vogelleven op Schouwen- Duiveland. De presidente zei in haar openingswoord dat we dank baar mogen zijn voor deze vogel rijkdom, en vooral het feit, dat we hier midden in leven. Vervolgens nam de heer Vijverberg het woord, die de aanwezigen eerst wegwijs maakte op het eiland, door op een kaart de vogelbroedplaatsen te to nen. Op een vaak zeer humoristi sche wijze vertelde de heer Vijver berg over het leven der vogels, waarbij hij mooie kleurendia's ver toonde. De presidente sprak dan ook namens alle aanwezigen woor den van dank voor de mooie cau serie tot de heer Vijverberg. Ten slotte werd nog meegedeeld, dat de afdeling Brouwershaven met hand werken op de a.s. Z.L.M. tentoon stelling vertegenwoordigd zal zijn. De leden verkregen een formulier waarop ze hun wensen kunnen ken baar maken voor het winterpro- gramma. Concert en wandeling „Apollo" Ter gelegenheid van de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard bracht de muziekvereniging „Apol lo" zaterdagavond een muzikale fe licitatie ten huize van burgemeester J. L. van Leeuwen. Van hier ging het naar het sportterrein, waar een korf bal wedstrijd tussen Brouwers haven I en een veteranenploeg ge speeld werd, hetgeen met marsmu ziek werd omlijst. De veteranen lie ten vaak goed spel zien, en bleken de kunst nog niet verleerd te heb ben. Het werd niettegenstaande een 7-4 overwinning voor de jongere garde, wat niet wegneemt, dat „de oudjes" zich kranig hebben ge weerd. Na afloop dezer wedstrijd gaf „Apollo" een populair concert in de muziektent, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Opbrengst zomerpostzegels De verkoop van zomerpostzegels 1957 in Brouwershaven heeft het mooie bedrag opgebracht van f 252, hetgeen f 15 meer is dan in 1956. Toen ging Brouwershaven op ons eiland aan de kop. Afgewacht wordt, of dit ook nu weer het ge val zal zijn. De opbrengst komt ten goede aan het maatschappelijk werk, de volksgezondheid en de culturele arbeid in Nederland. Collecte Ouden van Dagen Aanstaande woensdag 3 juli zal te Brouwershaven weer de jaarlijk se kollekte worden gehouden voor de Ouden van Dagen. Deze kollek te, welke als het ware een traditio nele gebeurtenis is geworden, zal door de muziekvereniging „Apollo" met marsmuziek worden opgeluis terd. Gezien de grote successen in de voorgaande jaren zullen de ini tiatiefnemers ook dit jaar weer niet teleurgesteld worden zodat „de oudjes" wederom een onvergetelij ke dag kan worden bezorgd. Verwachting tot dinsdagavond: KOELER Aanvankelijk nog plaatselijk een regen of onweersbui, morgen zon nige perioden; ook in het binnen land koeler: overwegend matige wind uit westelijke richtingen. 2 juli. Zon op 4.27, onder 21.05. Maan op 10.38, onder 23.14. Eerste kwartier: 4 juli te 13.09. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 juli 6.34 v.m. 18.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 juli 5.58 v.m. 18.28 n.m. Doodtij: 6 en 22 juli. Springtij: 14 en 29 juli. HET WEEROVERZICHT Het zeer warme weer tijdens het weekeinde heeft aanleiding gege ven tot de ontwikkeling van warm- testoringen zowel boven Engeland als boven Frankrijk. De storingen, die boven Engeland ontstonden trokken vergezeld van onweer de Noordzee op. De Franse storing was gevuld met betrekkelijk droge lucht zodat de onweersactiviteit daarin gering was. Ze trok in noordoostelijke richting en bereikte vanmorgen ons land. In verband daarmede kwamen er enkele onweersbuien voor van kleine omvang. Achter de stoi-ing om dringt minder warme lucht het land binnen. Deze lucht heeft een onstabiele opbouw zodat mogelijk ook morgen nog hier en daar een regen- of onweersbui tot ontwikkeling kan komen. Vroege aardappelen blijven duur Hoewel er thans een toenemend aanbod is van vroege aardappelen blijft de prijs voor de tijd van het jaar toch vrij hoog. Voor de grote maten eerstelingen en andere vroe ge rassen ligt de prijs op het ogen blik rond 25 ct. per kg. Op de vei lingen en dat is wel een zeer be vredigende prijs voor de kwekers. Er komt echter bij dat de kg. op brengst dit jaar tengevolge van het koude voorjaar en de daaropvol gende droogte, niet best is. Dit ver klaart ook de hoge prijzen van dit ogenblik. Verder zijn de aardappe len van de oude oogst allemaal op, zodat deze dus niet meer in de weg zitten voor het nieuwe pro- dukt. FEUILLETON Na de maaltijd, toen Hanneke opstond, vroeg hij: „Is het erg on bescheiden, juffrouw Schoneveld, als ik vraag of u al plannen hebt voor vandaag?" Ze bleef enigszins verwonderd staan. „Plannen? Och, ik heb eigen lijk voor geen enkele dag vast-om- lijnde plannen. Doorgaans ga ik 's morgens een half uurtje zwem men en daarna zonnebaden. En verder vermaak ik me met een boek op de hei of in het bos". „Zou ik u mogen uitnodigen voor een trip over de Veluwe?" Hanneke bleef aarzelend staan. Kijk, dat had je er nu van als je een beetje intiem met iemand werd. En ze wilde het liefst in haar eentje van haar vacantie genieten. Aan de andere kant leek het haar wel, om eens kris-kras over de Veluwe te gaan. „Hoe wilt u dat doen?" vroeg ze. „Op de fiets? Of met de bus? Je kunt dagkaarten krijgen. Op de bus bedoel ik". Hij schudde lachend zijn hoofd. „Ik ben hier met een auto". „Hebt u een wagen? Dat wist ik niet eens". „Dus dat geeft de doorslag?" Klonk er teleurstelling in zijn stem? Het leek haar van wel. „O, dat maakt voor mij geen verschil. Maar hoe laat denkt u dan te gaan?" „Dat laat ik aan u over". „Ik zou graag eerst willen zwemmen, ziet u?" „Zoals u wilt natuurlijk. We zouden ook ergens anders kunnen gaan zwemmen. Er zijn zwemba den genoeg". Nog' bleef ze aarzelen. „Ik denk, dat ik uw gedachtengang kan ra den, juffrouw Schoneveld. U denkt natuurlijk: een wildvreemde man Wat weet ik van hem. En dan samen over de Veluwe. Zie ik er erg onbetrouwbaar uit?" Ze schoot in een lach. „Nee, dat bedoel ik niet. Goed. Ik neem uw uitnodiging vandaag aan. Maar al leen vandaag. Als u me een half uurtje excuseert, dan wil ik andere kleren aantrekken". „Zo u wilt. Over een half uur staat mijn wagen klaar". Om half acht reed Grobbe Lun- teren uit. „Kent u de Veluwe?" „Praktisch niet", aitwoordde ze, terwijl ze zich behaaglijk in haar hoekje nestelde. „In mijn kinder jaren ben ik eens in Lunteren ge weest. En gisteren was ik in Bar- neveld. Maar dat is ongeveer alles". „Dan gaan we eerst' naar Apel doorn. Ik weet hier goed de weg. In mijn jeugd heb ik dikwijls bij familie in Ede gelogeerd. Vandaar, dat ik Lunteren als vakantiever blijf heb uitgekozen". Via Meulunteren, Wekerom cn Harskamp kwamen ze op de grote weg naar Apeldoorn. Gx-obbe reed kalm, zodat ze alle gelegenheid had om van het natuurschoon te ge nieten. „Vertel eens wat van uzelf, juf frouw Schoneveld". Ze haalde haar schouders op. „Mijn levensboek is niet interes sant, meneer Grobbe. Ik heb al ja- door JOKE DE VALK 13 ren geen ouders meer, heb aanvan kelijk huishoudelijk werk gedaan en in mijn vrije tijd gestudeerd voor het werk, dat ik nu doe". „Rechten?" Ze proestte het uit. „Stel je voor! Ik zit elke dag al in die droge kost. Nee, steno, typen en zo. En ik spreek tamelijk goed Engels". „U bent dus steno-typiste". „En sekretaresse. Eigenlijk een manusje van alles. Meneer heeft helemaal alleen zijn kantoor en ik ben het enige personeelslid. Zo, en nu is het uw beurt". „Mijn leven is niet erg rooskleu rig geweest, juffrouw Schoneveld. Ikik ben weduwnaar". Ze knikte. „Dat vermoedde ik al". „Mijn vrouw was een schat. We zijn heel jong getrouwd. Omdat mijn vader ziekelijk was, moest ik al spoedig de leiding van onze gros- sierderij op me nemen. Ik was een en twintig en Joke, mijn vrouw, negentien. We kenden elkaar al van school af. Ze is, jux twee jaar ge leden, overleden. We zijn tien jaar gelukkig getrouwd geweest". Dan ben je nu drie en dertig, re kende Hanneke in stilte uit. „Hebt u kindex'en?" Hij schudde zijn hoofd. „Ook dat geluk scheen niet voor ons wegge legd te zijn". Hij zuchtte. „Nu ben ik weer helemaal alleen. Mijn va der is kort nadat we getrouwd zijn overleden. Gelukkig heb ik een drukke zaak, zodat ik doorgaans niet aan dat alles kan denken". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2