Veertien personen bij baden in Nederland verdronken DE ZIERIKZEESCHE COURANT ERNSTIG ONGELUK IN ZWITSERSE ALPEN HITTEGOLF IN SPANJE KINDERVERLAMMING IN HONGARIJE AZIATISCHE GRIEP IN BUSSUM? Hoge prijs aan tropische hitte PROEVEN MET NYLON-ZANDZAKKEN Felle brand in Hulst I t*j - v MAANDAG 1 JULI 1957 No. 18180 jaargang ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succes/es (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin Opgenomen 1797*1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Negen bergbeklimmers iloor lawine gedood Een Italiaanse alpinist heeft in de Zwitserse Alpen als door een wonder een val in een afgrond van ongeveer 650 meter diepte over leefd, die negen van z(jn metge zellen het leven heeft gekost. De tien Italiaanse alpinisten had den zaterdag de 4,000 meter hoge Piz Paiue in het gebied van Enga- din beklommen. Vlak bij de top be gon een sneeuwlaag, die door de warmte zacht was geworden, te verschuiven toen zij die passeerden. Er ontstond een lawine waardoor de groep werd meegesleurd. Aanvankelijk vreesde men, dat allen om het leven waren gekomen. De piloot van een reddingsvlieg tuig, die kort na het ongeluk een onderzoek instelde, nam zeven lij ken waar. Gidsen hebben echter zaterdagnacht op ruim 3.000 meter hoogte tussen de lijken van de ne- OPSTAND IN POZNAN HERDACHT De bevolking van Poznan heeft op waardige wijze de slachtoffers van de ongeregeldheden ,die zich op 28 juni 1956 in deze stad hebben voorgedaan, herdacht. Onder het luiden van de kerkklokken en het geloei van de sirenes legden de afvaardigingen van de fabrieken, de militie, het leger, de universi teit, de plaatselijke autoriteiten en de burgers kransen op de graven van de gevallenen. In alle fabrie ken werd het werk drie minuten onderbroken. NAVO-OEFENING „FAIR WIND 2" Van 1 tot 5 juli zal tussen het Skagefak en Schotland de Navo- oefening „Fair Wind" II worden gehouden, waaraan Deense, Britse, Noorse en Nederlandse oorlogsbo dems en maritieme vliegtuigen zul len deelnemen. Nederland is in de ze oefening vertegenwoordigd door Hr. Ms. onderzeeboot „Walrus", commandant luitenant ter zee der le klasse Ph. S. Niemeyer. De oefening zal omvatten: ont moetingen tussen lichte oppervlak te-eenheden in het Skagerak; aan vallen van vliegkampschepen op doelen in Denemarken en Schot land waarbij Britse en Deense vliegtuigen als tegenstanders zullen optreden: offensieve acties van Britse en Deense vliegtuigen tegen de vliegkampschepen; het over brengen van een amphibische een heid, welke wordt ondersteund door vliegtuigen en vliegkamp schepen; terwijl onderzeeboten en een smaldeel oppervlakte-schepen als tegenstanders optreedt en ten slotte defensieve maatregelen te gen atoomaanvallen. 's-HERTOGENBOSCH. De 20-ja- rige dpi. militair B. T., die gelegerd was in 's-Hertogenbosch en afkom- stig was uit de provincie Drente, is bij het zwemmen verdronken in het zwembad „De ijzeren man" te Vught. Bij de „Blauwe Sluis" onder Ros malen is de 28-jarige Th. L. uit Vught, die niet kon zwemmen, in het diepe gedeelte van de Maas ge raakt en verdronken. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. gen anderen de overlevende aan getroffen, die zwaar gewond was. Zij ziji} de gehele nacht di*uk bezig geweest om hem in veiligheid te brengen. De lijken worden overgebracht naar het lijkenhuisje van Samedan, een dorpje bij Pontresina. In Spanje heerste een hittegolf. Zaterdag was het in Zamora 45 graden en in Cordoba 39 graden in de schaduw. Te Madrid was het 33 graden. Van gewoonlijk betrouwbare Amerikaanse zijde in Boedapest wordt vernomen, dat de Hongaarse regering zich niet-officieel tot de Amerikaanse legatie in Boedapest heeft gewend met het verzoek om hulp bij het verkrijgen van vaccin- Salk ter bestrijding van een vrij groot aantal gevallen van kinder verlamming. Naar vernomen wordt, hebben de Amerikanen verklaard, dat zij be reid zijn om te helpen, maar dat zij niets kunnen doen zolang niet of ficieel een verzoek wordt gedaan. Volgens functionarissen van de volksgezondheid in Hongarije zijn tot een week geleden uit het gehele land 599 gevallen van kinderver lamming gerapporteerd. De meeste slachtoffers zijn kinderen onder de drie jaar. Droogmalen polder Oostelijk Flevoland beëintligd De regelmatige afmaling van de polder Oostelijk Flevoland is ge staakt. Daarmee is de periode van het eigenlijke droogmalen door de Dienst der Zuiderzeewerken beëin digd. De waterstand bij de gemalen komt thans overeen met de hoogte ligging van het laagste deel van de polder. Intussen bevinden zich in de pol der nog uitgestrekte watervlakten, die niet of nagenoeg niet met de kanalen in verbinding staan. Dit water zal eerst zeer geleidelijk kun nen afstromen of verdampen. Op deze vlakten en in de kanalen wordt nog steeds gevist. Prehistorische waterput gevonden Tijdens baggerwerkzaamheden nabij de Beatrixkade ten behoeve van een steenfabriek heeft men een uitgeholde eiken boomstam met een doorsnee van bijna anderhalve meter ontdekt, welke waarschijn lijk in het jongste stenen tijdperk door de praehistorische bevolking als waterput werd gebruikt. In de holte van de stam werd een stukje van een stenen mes gevonden, dat zou stammen uit het neolithicum. Aangenomen wordt, dat de vondst 3 éi 4 duizend jaar oud is. Profes sor de Vries te Groningen zal met behulp van de C-14 proef de ouder dom vaststellen. Dertig zieken in pensionaat Het virologisch laboratorium van de interne afdeling van het Aca demisch ziekenhuis te Leiden heeft op klinische gronden in een pen sionaat te Bussum influenza vast gesteld, waarvan het oorzakelijke virum volgens prof. dr. J. Mulder, verbonden aan de interne afdeling van het Leidse ziekenhuis, zeer waarschijnlijk gelijk is aan dat, hetwelk in Azië grote epidemieën heeft verwekt. In het betrokken pensionaat ver blijven honderd jonge meisjes, tus sen 8 en 17 jaar, van wie er thans dertig ziek zijn. Het ziekteverloop is zeer goedaardig. Bij nadere informatie bleek, dat de ziekte vermoedelijk reeds sinds 16 juni in Bussum heerst. Het is niet duidelijk langs welke weg de besmetting is gelopen. Waarschijn lijk - juist als bij de geïsoleerde patiënt van enkele weken geleden in den Haag - is het virum met een vliegtuigtransport uit Azië ons land binnengedrongen. Op het ogenblik wordt in het Leidse ziekenhuis gepoogd de ver wekker vah deze influenza vast te stellen. Gezien echter het feit, dat het ziektebeeld typisch is voor in fluenza en men bovendien influ enza vrijwel nimmer in de zomer maanden waarneemt, acht prof. Mulder het zo goed als zeker, dat in Bussum sprake is van de Azia tische griep. In verband met de studie van de epidemiologie van deze ziekte, die blijkbaar een grote besmettings kracht heeft, doet prof. Mulder een dringend beroep op alle artsen in Nederland gedurende de eerstko mende weken nieuwe soortgelijke ziektegevallen te melden aan de afdeling Inwendige Geneeskunde van het Academisch ziekenhuis te Leiden. De laatste zondag van juni heeft een bijna ongekende hitte in ons land gebracht. Overal in het land was het bjjzonder warm. Op het vliegveld Gilze-R(|en werd zelfs 35 graden gemeten. Aan de kust in het noordwesten was het iets min der (28 graden). Dit warme weekend heeft uiter aard weer een enorme drukte ver oorzaakt aan vaderlandse stranden. Ondanks het scherpe toezicht op vele plaatsen, zijn dit weekend veertien mensen in Nederland ver dronken. De warmte heeft een grote drukte meegebracht voor de reddingsbri gades, de E.H.B.O. en de strand- politie. Honderden kinderen raak ten zoek doch konden allen weer aan de ouders worden teruggege ven. Op de stranden waren de gas ten zo dicht mogelijk bij het water gekropen. De omzetten in de con sumptietenten liepen tot ongekende hoogten op. Trieste lijst CASTRICUM. Aan het strand fe Bakkum (N.H.) is het stoffelijk overschot aangespoeld van de 31- jarige ongehuwde de Jong, die zijn kosthuis te Wormerveer had ver laten om in zee te gaan baden. De man was zaterdag 31 jaar gewor den. NIJMEGEN. De 30-jarige onge huwde B. J. is hl de Rijn bij 'Huizen verdronken. De 23-jarige onge huwde A. van L. uit Dinteloord is te half zeven in de vluchthaven in het Volkerak verdronken. Beiden verstonden de zwemkunst niet vol doende. OOSTVOORNE. In het Brielse meer nabij het kampeerterrein „Kruiningerbos" verdronk de 34- jarige A. Duinker, timmerman, te Rotterdam. Het slachtoffer was ge huwd en had geen kinderen. BEUNINGEN. De 14-jarige L. v. Hemmen uit Beuningen is bij het zwemmen in de Waal onder Beu ningen verdronken. Hij was de zwemkunst eniszins machtig. Het stoffelijk overschot is nog niet ge vonden. SCHOONHOVEN. In de rivier de Lek tussen Schoonhoven en Am- merstol is de 15-jarige C. den Hoed bij het zwemmen verdronken. De jongeman, die de zwemkunst niet voldoende, meester was, had een der zeer gevaarlijke punten van de rivier uitgezocht. Het lijk is na drie uur dreggen gevonden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Prins Bernhard heeft op de in stralend zonlicht ba dende luchthaven Schiphol de in ternationale tentoonstelling „Het Atoom" op symbolische - electroni- sche wijze geopend. ZWOLLE. De 6-jarige H. Schoef- haar uit Zwolle is aldaar uit de open cabine van een driewielige bestelauto gevallen en overreden. Enkele uren later is de knaap in een ziekenhuis aan zijn verwondin gen bezweken. AMSTERDAM. De 66-jarige voet ganger S. de Jong, die op de Over toom te Amsterdam door een brom fietser werd aangereden, is in de Valeriusküniek aan zijn verwon dingen overleden. 's-GRAVENHAGE. In de week van 20 juni tot en met 26 juni wer den hier ter stede 291 verkeerson gevallen genoteerd. Er viel één dode te betreuren. Ernstig gewond werden 14 personen, licht gewond 70. In 5 gevallen werd zware ma teriële schade aangericht, in 238 gevallen lichte. BUSSUM. Een derde verkeers ongeval binnen tien dagen te Naar- den heeft het leven gekost van een bejaarde wielrijder. De 71-jarige Classen uit Huizen stak de Blari- cumse weg over. Een van rechts komende auto, bestuurd door mevr. W. uit Naarden, gaf herhaald sig nalen, de bestuurster week geheel naar rechts uit, raakte een boom, doch kon niet verhinderen, dat de man werd gegrepen. Aan de zware verwondingen is het slachtoffer overleden. ROTTERDAM. In de Waalhaven is de 17-jarige jongen R. G. van K. uit de Tapuitstraat verdronken. De jongeman was bij pier twee aan het'baden en gebruikte daarbij een opgepompte binnenband, Hij kon niet zwemmen en op een gegeven ogenblik zagen omstanders, dat hij in de diepte verdween. UTRECHT. Het 15-jarige zoontje van de fam. M. de Zuilen (Utrecht) is na tweemaal het naburige Am sterdam-Rijnkanaal te zijn overge zwommen aan de oever tengevolge van hartverlamming overleden. ROTTERDAM. Waarschijnlijk doordat hij kramp kreeg is te Rot terdam bij het zwemmen verdron ken. de 17-jarige matroos Günther K. H. Ide, wonende haus 19 Ober- feld, Karistadt am Main. HOEK VAN HOLLAND. Op het eiland Rozenburg is tégenover Hoek van Holland een in het kamp De Beer gelegerde militair tijdens het zwemmen in de Nieuwe "Waterweg verdronken. AMSTERDAM. Vlak bij het Ste nen Hoofd, aan het eind van de Westerdoksdijk en het begin van de Van Diemenstraat te Amsterdam is een knaapje van zes jaar, Pieter Smit uit de naburige Barentsz- straat 27 (3 hoog), in het water van het IJ verdronken. WAGENINGEN. In de Rijn nabij de steenfabriek „De Blauwe Ka mer", is verdronken de 20-jarige Hongaarse student Laszlo Horvath- Sarrodi. De Hongaar, die in novem ber uit zijn vaderland was gevlucht studeerde sinds enige maanden aan de landbouwhogeschool. Poging tot revolutie in dijksbouw Enorme geweven nylon-zakken, gevuld met zand, zyn de hoop van een aantal deskundigen op het ge bied van de dijksbouw, om een re volutie op dit terrein te ontketenen. Met deze nylo-zandzakken, elk bijna tweeduizend kilogram zwaar, wo: den proeven genomen om tijde- Pü^A^dcmmen in stromend water te bouwen. Gelukken deze proeven dan verwacht men aanzienlijke ver eenvoudiging in de dijksbouw. Het kan dan mogelijk worden dammen van deze of grotere nylon-zand zakken in de „aanvalskant" van het het water te bouwen. Achter deze beschermende dam kan dan de eigenlijke dijk in rustig water worden gemaakt. Grote besparinr gen aan materiaal en arbeid zou den op die manier kunnen worden verkregen. Zinkstukken immers zijn in (vrij) rustig water doorgaans niet nodig, terwijl de door trans port kostbare stortsteen in aan zienlijk geringere hoeveelheden nodig zou zijn. Volstaan zou kunnen worden met het opspuiten van een zanddijk, achter de zakkendam, waar om heen de verdedigende laag uit klei, zand-asfalt of anderszins kan wor den aangebracht. Door ontbreken van zware stromingen zou weinig materiaal verloren gaan, terwijl veel sneller kan worden gewerkt onder meer ongunstige weersom standigheden zelfs, dan thans het geval is. Voorlopige proeven met de bij zonder sterke nylon-zakken zijn genomen op het emplacement te Postorderbedrijf in de as gelegd Een zeer felle uitslaande brand heeft zondagmorgen het nieuwe gebouwencomplex van het post orderbedrijf „Zeeuwse Textielcen- trale" te Hulst volledig in de as gelegd. Het complex gebouwen was nog maar een jaar oud en de zich hier in bevindende voorraad textielgoe- deren, waarvan de waarde geschat wordt op ruim een miljoen gulden, werd eveneens een prooi der vlam men. Om drie uur 's morgens werd de brand ontdekt en hoewel de brand weer met volledig materiaal on middellijk ter plaatse was, slaagde men er niet in het als een fakkel brandende gebouw te redden. De hitte was dusdanig, dat men de vuurhaard slechts op een afstand van 300 meter kon naderen. De administratie van het bedrijf, dat in een tijdvak van anderhalf uur geheel afbrandde, ging even eens verloren. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Een deel der schade is verzekerd. a Bij een tussentijdse verkiezing in het Engelse graafschap Dorches ter heeft de conservatieve rege ringspartij haar zetel behouden. Haai* meerderheid daalde echter van 7.159 stemmen bij de jongste algemene verkiezingen tot 3.102 nu. Gouderak van de aannemer Dirk Verstoep uit den Haag. Het vullen de zakken, het overbrengen door met speciale draglines en het plaat sen in het water is nauwkeurig bestudeerd. Het plan werd uitge werkt in samenwerking met de Rijkswaterstaat en de Zeeuwse provinciale waterstaat. Van officiële zijde heeft men wel enige fiducie in het geval. Besloten Is dan ook een praktijkproef te nemen in de „Pluimpot", die we gens dijkszwakte moet worden af gesloten. Steenbergen adopteert Po-dorp In een buitengewone vergadering heeft de gemeenteraad van Steen bergen besloten een dorp in de Ita liaanse Po-vlakte te adopteren. Welke plaats het zal worden is nog niet bekend. B. en w. zullen hier over nog contact opnemen met de Italiaanse ambassade. Ook over een eventueel te houden inzameling voor een door de watersnood in de Po-delta getroffen dorp zal men zich nog beraden. Steenbergen heeft deze geste willen stellen als tegen prestatie voor de Italiaanse hulp, die Nederland ten tijde van de wa tersnoodramp van 1953 heeft on- vangen. Onze kinderen zullen dingen doen waarvan wij nu zeggen, dat ze onmogelijk zijn. Duinbrand te Oostvoorne Zondagmiddag omstreeks half vijf werd te Oostvoorne alarm ge slagen voor een brand in de duinen van het „Kruininger bos", waar brand was ontstaan in de duintjes tussen het kampeerterrein en het stenen baken. Toen de brandweer arriveerde, was er een geweldige rookontwikkeling, en waren reeds honderden vakantiegangers bezig het vuur te bestrijden. De omvang van de brand noopte tot het waarschuwen van de brand spuiten uit buurtgemeenten. De brandweren van Rockanje en Briel- le verleenden assistentie, terwijl Rockanje na het werk zo snel mo gelijk terugkeerde, aangezien ook daar brandgevaar niet denkbeeldig was. Het duurde tot omstreeks half acht voor men het vuur meester was. Er was toen 30.000 vierkante meter duinbeplanting verloren ge gaan. Predikant uit pastorie gezet Ds. T. Cabaret is door een deur waarder uit de pastorie van de Ge reformeerde Gemeente te 's-Gra- venpolder op Zuid-Beveland gezet. Vorig jaar oktober is ds. Cabaret geschorst als predikant der ge noemde gemeente, waarna hij een groepje hem trouw gebleven ge meenteleden om zich heen verza melde in de Gereformeerde Ge meente in Hersteld Verband. Hij kreeg van de kerkeraad der Gere formeerde Gemeente aanzegging, de pastorie te ontruimen en liet zich' daarom inschrijven bij de plaatselijke woonruimtecommissie, doch slaagde er tot nu toe niet in, een woning te krijgen. De zes kinderen zijn onderge bracht bij inwoners van 's-Graven- polder, de inboedel is opgeslagen in de pastorietuin. Er staat een schoolbord bij, waarop een gemeen telid enkele verzen heeft geschre ven uit Psalm 133: „Ziet, hoe goed en hoe lieflijk is het, dat broeders ook tezamen wonen". HAAMSTEDE Ontslag Raadslid De heer J. van Waveren heeft bedankt als raadslid, wegens druk ke werkzaamheden. Door de voor- zititier van het stembureau is als zijn opvolger benoemd verklaard de heer K. Manni. „VOGELWACHT" MAAKTE VAARTOCHT NAAR ZANDBANK „HOMPELVOET" Twintigtal jeugdleden ook van de partij Zaterdagmiddag maakten ruim dertig leden en een twintigtal jeugdleden van de Vogelwacht „Schouwen en Duiveland", voorna melijk uit Brouwershaven, een vaartocht naar de zandbank „Hom pelvoet", gelegen tussen Brouwers haven en Ouddorp. Juist toen schipper De Nooijer met de B.H. 1 van de kade te Brou wershaven vertrok, kwam een be kende Chevrolet de haven op ge reden. Snel werd de botter weer vastgemaakt en nadat de heer Vij verberg als laatste was ingescheept, verliet de B.H. nu definitief de haven. Zowel op de heen- als de terug reis gaven verschillende deelne mers en deelneemsters blijk van hun stuurmanskunst. Niettegen staande dat werd toch na een goed half uur de Hompelvoet bereikt. Zo op het eerste gezicht werd men als het ware begroet door honderden vogels, zoals grote sterns, noordse sterns, visdiefjes enz., die krijsend boven de zandbank en het schip vlogen. Nadat schipper De Nooijer de B.H. 1 tegen de zandbank had ge zet en het anker had laten vallen, werd het gezelschap met een bootje naar de wal geroeid. Het laatste gedeelte van de tocht werd op de laarzen door het water afgelegd, waarbij bleek dat de meeste laar zen juist enige centimeters tekort waren om droge voeten te houden. Op de zandbank bleek dat de grootste oplettendheid geboden was om niet op een van de vele nesten te trappen. De nesten bestonden doorgaans uit niet meer dan enkele strootjes en soms slechts uit een ondiep kuiltje. Af en toe vond men echter een nest waar meer werk van gemaakt was, dan aan tiental len nabij gelegen nesten te samen. Overal vond men ook jonge vogels. Door hun prachtige schutkleur vie len ze niet op en kwamen ze ge heel met de omgeving overeen. De zandbank zelf toont duidelijk hoe destijds de Zeeuwse eilanden zijn ontstaan. Een groot gedeelte van de zandbank, die bovenop voornamelijk uit klei bestaat, is begroeid met allerlei slikplanfcen, zaols zeekraal, schijnspurrie, zout- minnende grassen en op enkele plaatsen obione en lamsoren, die zich juist met hun prachtige paarse bloemen tooiden. Daar het deze middag een hoog tij was, bleek dat deze planten een onderdompeling in zout water goed kunnen verdragen. Na zo'n onder dompeling blijft iedere keer een dun laagje slip tussen deze planten achter. Zodoende wordt de zand bank steeds hoger tot ze op den duur bedijkt kan worden. Een nieuw eiland is dan geboren. Nadat nog enige regenbuitjes door de meesten - dank zij De Bilt - zonder jassen waren geaccep teerd, bereikte men na een ge slaagde tocht om half zes weer de haven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1