Om het rioleringsplan voor de gemeente GEMEENTERAAD BURGH De raad dezer gemeente kwam op 17 juni in een voltallige spoed eisende openbare vergadering, on der voorzitterschap van Jhr. A. van Citters bijeen. Als eerste agendapunt stond ver meld verhuur woning voormalige boerderij. J. M. Beije, welk boer derij in zijn geheel is aangekocht door de gemeente. In verband met de bekendmaking daaromtrent de len b. en w. mede, dat een twee tal verzoeken tot het huren van de boerderijwoning zijn ingekomen, n.l. één van dhr. A. Overbeke en één van dhr. M. C. de Koster, deze laatste om gebruik te maken van de betreffende woning als depen dance van zijn hotel. De voorzitter zet uiteen, dat als de woning aan dhr. Overbeke kan worden verhuurd, er weer een Oostenrijkse zomerwoning vrij kan komen, voor recreatiedoeleinden aangezien in deze een driehoeksruil kan worden toegepast. De huur prijs voor de boerderijwoning kan nog niet precies worden bepaald, doch deze zal zo goed mogelijk be rekend worden. Nadat verschillende heren hun mening hebben kenbaar gemaakt over deze zaak, wordt besloten de betreffende woning met ingang van 1 juli a.s. te verhuren aan het ge zin A. Overbeke, in deze gemeente. Mede door de verhuur van deze woning komt thans per dezelfde datum voor huur disponibel een Oostenrijkse zomerwoning op „De Kure", welke op voorstel van B. en W. wordt verhuurd aan de per soneelsvereniging Deltawerken van de Rijkswaterstaat, te Zierikzee. In verband met het reeds in de vorige vergadering ter tafel ge komen punt inzake grondverkoop, deelt de voorzitter mede, dat de heer Rentier te Noordgouwe be reid is de overtollige afgekomen grond van het sportterrein van de gemeente te kopen voor een be drag van f 1,- per m3. Het college van B. en W. stelt voor dit bod voor kennisgeving aan te nemen en de prijs hiervoor te bepalen op f 3,- f 4,- per m3, welk voorstel door dhr. Bolkenbaas nog nader wordt toegelicht. Dhr. van der Klooster acht het beter deze grond helemaal niet te verkopen, doch er een sloot mede te dempen, lopende langs de ge meentegrond nabij de Weeldeweg. Besloten wordt maximaal 350 m3. grond te verkopen tegen de prijs van f 4,- per m3., een en ander nadat opmeting van deze grond heeft plaats gehad door de Gront- mij. Als volgende punt komt in be handeling de mondeling opgegeven prijzen door de N.V. „P.Z.E.M." voor de aanleg van een nieuwe openbare verlichting. Verschillend zijn hierover de meningen van de heren, hetgeen aan de dag treedt in hun uitlatin gen hierover. In verband met dit punt wordt besloten dat zo spoedig mogelijk met het in deze opgemaakte plan een bezoek zal worden gebracht aan de Provinciale Griffie, om te trachten het daarheen geleid te krijgen, dat een nieuwe openbare verlichting kan worden aangelegd in de gemeente. Rekening houdende met de wen sen van de raad in deze, hebben B. en W. zich tot de bevoegde auto riteiten gewend terverkrijging van subsidie, voor het doen opmaken van een rioleringsplan voor de ge meente. Naar aanleiding hiervan is door het hoofd van de D.A.C.W. een bezoek aan deze gemeente ge bracht, waarbij een en ander na der onder ogen is gezien en waarbij gebleken is, dat het hoofd van deze dienst genegen is voor te stellen aan de gemeente een renteloos voorschot te doen verstrekken voor het doen opmaken van een riole ringsplan voor de kom van de ge meente. Voor Burghsluis en Wes- tenschouwen voelde men niet voor het opmaken van een plan, terwijl dit voor „De Kure" nog nader zou worden bezien. Wanneer de gemeente het dan opgemaakte plan in uitvoering zou geven in handen van de D.A.C.W. te zijner tijd, dan kan gerekend worden op subsidie hiervoor, aan gezien dan hiervoor werklozen worden ingeschakeld. Zou men echter de uitvoering in eigen han den nemen, dan dient ook het ver strekte geld aan voorschot, door de gemeente te worden terugbetaald. Over dit punt ontspint zich een uitvoerige discussie, waarbij even eens ter sprake wordt gebracht de riolering van een sloot te Westen- schouw, in verband met op han den zijnde herverkavelingswerk zaamheden aldaar. Beslot enwordt dan ook dat het college van B. en W. zich in deze, voor zoveel het laatstvermelde be treft, zal verstaan met de herver- kavelingsdienst en weder af te wachten de beslissing van de D.A. C.W. in deze. Hierna volgt sluiting. RONDVRAAG GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Politie zal streng optreden tegen „wedstrijd-brommers" Nummerborden aan zijgevels etagewoningen nieuwe buurt Tijdens de rondvraag aan het slot ten prooi aan ongedierte. Ook had van de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Zierikzee, onder voorzitter schap van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester (zie ons nummer van gisteren), attendeerde de heer van Gastel op de afbraak bij de Zuid havenpoort. Medegedeeld werd, dat dit afgevoerd zal worden. De heer Simmers zou gaarne een snelheidsbeperking ingevoerd wil len zien in enkele straten in de ge meente. Dit is bij de wet niet mo gelijk. Bovendien zag de voorzit ter weinig heil in een maximum snelheid. Wel zal de politie op dracht gegeven worden zo streng mogelijk op te treden tegen „wed strijd-rijders", die met hun brom mers de Dam en omgeving onveilig maken. De heer v. d. Doel had vernomen dat in de 2e helft van juli het cir cus Mullens in Zierikzee zijn ten ten zal opslaan. Spr. voorzag hier door afbreuk aan de komende Z.O.V.-avonden en wilde de circus voorstelling opschuiven naar sep tember. Dezelfde spreker had ver nomen dat het garagebedrijf van de heer Braai in Zierikzee geen vergunning zou krijgen voor het doen plaatsen van een ondergrond se benzinetank. Spr. was van me ning, dat met een beetje goede wil hiervoor nog wel een plaatsje te vinden moet zijn. „De andere be drijven zijn ook geholpen", aldus spr. In antwoord op een vraag van de heer Bij de Vaate deelde de voor zitter mede, dat reeds opdracht is gegeven voor het aanbrengen van nummerborden op de zijgevels van de boven- en benedenverdieping van de etagewoningen in de nieuwe buurt. Ook wees de heer Bij de Vaate er op, dat er steeds minder jonge eendjes overblijven in de gracht. Ze vallen waarschijnlijk „Ik ben van mening, dat Israël het recht heeft van het Suezkanaal gebruik te maken". Dit heeft pre mier Nehroe van India naar uit welingelichte bron wordt verno men, donderdagochtend op de con ferentie van premiers van het ge menebest te Londen verklaard. spreker onkruid waargenomen in de tuintjes voor de huizen in de nieuwe buurt. De woningbouwver eniging „Beter Wonen" zal hierop worden geattendeerd. De heer de Moor wees er op, dat de jeugd de trottoirs bij het H. ,T. Doelemanplein afbreekt. In ant woord op een vraag van dezelfde spr. werd medegedeeld, dat de Wandeling binnenkort weer afge sloten zal worden voor gemotori seerd verkeer. Mr. Keuning zou graag zien dat volgend jaar geen raadsvergadering wordt uitgeschre ven tijdens de Avondvierdaagse, terwijl de heer Leijdekker nog wees op de vieze boel in de zoute gracht. Van de zijde van „Beter Wo nen" vernemen wij, dat in deze de gemeente de zorg heeft voor het in orde maken en houden van de tuintjes voor bedoelde woningen. (Redactie). Arbeiders zyn bezig met het leggen van de laatste platen in de enorme spiegel van de grootste radio-telescoop ter wereld, in het Engelse graafschap Cheshire. De spiegel, welke meer dan 80 meter in doorsnee is en in alle richtingen kan worden gedraaid, geeft een goede indruk van de gigantische af metingen van het gevaarte, dat 100 meter hoog is. De be wegende delen wegen met elkaar meer dan 2.000 ton. Ingezonden mededeling MODELWONING TE GOES Van de door Bredero's Bouwbedrijf N.V. aan de M. D. de Groot- straal te Goes voor verkoop gebouwde woningen is het pand no. 85 tot en met 13 juli a.s. op alle werkdagen van 14-17.30 en van 19-21 uur ter bezichtiging opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Adviesbureau Wo ninginrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen ingericht door de volgende Goese zaken: meubilering en stoffering huishoudelijke artikelen glas- en aardewerk verwarming knutselwerk sportartikelen wandversiering A. 1. M. JACOBS Lange Kerkstraat 11 FIRMA VAN WUYCKHUYSE Lange Vorststraat 39 G M. BROEKSTRA Koningsstraat 5 i. C. HOLLESTELLE Noordeinde 16 HOBBYHUIS Lange Vorststraat 4 VAN STRIEN Ganzepoorlstraat 2 STURM Lange Kerkstraat 5 DULLES OVER KERNWAPENS Minister Dulles heeft op zijn persconferentie in antwoord op een vraag gezegd, dat Amerika er bij de Londense ontwapeningsbespre- kingen niet op zal staan, dat een schorsing van de kernproeven ge lijktijdig geschiedt met het staken van de produktie van kernwapens. Dit laatste zou ook later kunnen gebeuren. Het apparaat voor het uitoefenen van toezicht zal voor de proefne mingen veel eenvoudiger kunnen zijn dan voor de produktie, zei hij. Dulles zei, dat hij over het ver loop van de onderhandelingen over de ontwapening optimistisch noch pessimistisch is gestemd. Het rege len van alles tot in details was een enorm moeilijke taak. Wat de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko ge zegd heeft over de Amerikaanse houding ten aanzien van de ont wapening noemde de minister pro paganda. ARNHEM. Het gerechtshof te Arnhem heeft de 49-jarige arts A. C. M. uit Nijmegen veroordeeld tot een geldboete van f 26.600, subsi diair drie maanden hechtenis on voorwaardelijk wegens het niet op geven van inkomsten voor de be lasting. Zijn administrateur, de 56- jarige H. P. R. uit Nijmegen werd vrijgesproken. ROERMOND. Jeanne Bouman, uit Roermond is een van de zeven winnaars van prijzen die zijn toe gekend door de „American Home Economics Association" (AHEA), de vereniging voor huishoudkunde in de Ver. Staten. De prijzen be staan uit een beurs voor een jaar studie in „Home Economics" aan één van Amerika's colleges of uni versiteiten. AMSTERDAM. Van de zijde der Kon. Ned. Stoomboot Mij. wordt medegedeeld: met ingang van 1 juli 1957 ondergaan de tijdelijke vracht toeslagen in het verkeer naar en van onderstaande landen resp. ha vens de volgende wijzigingen: Por tugal wordt 2.5 procent; Spanje wordt 2.5 procent; Denemarken wordt 2.5 procent. PREDIKBEURTEN Zondag 30 juni Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerkj 10 en 7 uur ds. Bezemer; Ver.-gebbuw: 10 uur ds. v. Royen. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift (H.A.). Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 u. ds. Swaak (H.A.). Haamstede: 10 en 7 uur dhr. C. Bolijn, hulppred. te Veelerveen. Renesse: 7 uur ds v. Liere. Noordwelle: 10 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot (H.D.). Zonnemaire: 10 uur ds. v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur dhr, M. C. Malipaard. Dreisclior: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke (H.D.). Nieuwer- kerk: 10 uur ds. Westerhof. Ooster- land: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sir- jansland: 10 en 6.30 uur dhr. Sijt- hoff. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Poort, legerpred. te Tilburg. Sint Philipsland: 9.30 uur ds. de Lint, 2.30 uur ds. v. Dieren. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur Haam stede: 10 en 5 uur ds. Meijer. Re- nesse: 7.30 uur ds. Tiemersma. Scharendijke: 10 uur leesdienst, 7 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. G. J. Pontier uit Vlissingen. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Nieuwerkerk: 10 en 6 uur drs. M. J. Arntzen uit 's Gravendeel. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Tiemersma. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker uit Sil- volde. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Smit (bed. en dankz. H.A.). Geref. Kerk (Art 31 K.O.) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. I. v. d. Knijff uit Den Helder, 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 6 u. ds. v. d. Knijff. Haamstede: 10 en 3 uur ds. v. d. Klis (bed. en dankz. H.A.). Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur dhr. Wisse uit Tholen; woensdagavond 7.30 u. ds. v. Gilst uit Dirksland. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oos terland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 u. leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur dhr. Gebraad. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. ierikzee Het consultatiebureau voor zuige lingen is voor één keer maandag en niet dinsdag zoals gebruikelijk. Het bureau wordt op dezelfde tijd gehouden. ANNA JACOBAPOLDER Ned. Christenvrouwen- bond vergaderde Voor de laatste maal in dit sei zoen kwam de plaatselijke afdeling van de Ned. Christenvrouwenbond in vergadering bijeen, onder leiding van mej. J. W. C. van Strien. Als spreekster trad deze avond op me vrouw Kooiker-Mohé uit Katwijk. Zij gaf een boeiende verhandeling over 't boek „Meester Rembrandt", geschreven door Jan Mens. In september hoopt voor de af deling te spreken ds. Grolle uit Utrecht. Bij het te Den Bosch gehou den examen uitgaande van de Stichting Vakexamens Detailhan del Tabak, slaagde onze dorpsge noot de heer M. J. v. d. Velde. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 22. „Spreek, waar is Suleikah?" herhaalt de fakir op felle toon. „Indien ge haar meeneemt naar Barranca, handelt ge tegen de wensen van de Hertog!" snauwt Samson terug. „De Hertog! Wat heb ik nog met hem te maken?!" sist El-Kazzar, „in drie maanden ontving ik reeds geen penning voor mijn diensten!" Dan, plotseling, schiet een gedaante uit de schaduwen van de steeg naar voren. Het maanlicht kaatst op een dolk, die flitsend omlaagschiet en met een zwakke kreet kromt de Oosterling voorover. Zwaaiend op zijn benen waggelt hij nog enkele passen voorwaarts, naar een stenen trap, die naar het water voert. Dan rolt hij voorover langs de treden en blijft aan de waterkant roerloos liggenOp de trap treden buigt Hertog Crimo zich, lijkbleek, maar met een wrede, vastberaden trek om de lippen, over zijn slachtoffer. „Ziedaar je loon, El-Kazzar.... Heer der Slangen", mompelt hij hees. Dan treedt hij terug in het straatje, waar Samson hem opwacht. Nog even werpt Crimo een vluchtige blik op de roerloze gestalte onder hem. „Laat dit je een voorbeeld zijn, Samson", zegt hij op koude toon, „zo vergaat het diegenen die de Hertog van Barletta willen dwarsbomenEn nu snel van hier!" Vergadering gemeenteraad Zaterdagmorgen a.s. om half tien komt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o m. de volgende punten: voorstel tot het verlenen van medewerking (ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920) bij de aan schaffing van vijf banken voor de bijzondere school; voorstel tot vaststelling wijziging wederop- bouwplan; voorstel tot vaststelling 2e wijziging begroting 1956. ^^jÓosierland Ouden van dagen koersten naar Brabant Begunstigd door bijzonder fraai zomerweer maakten de bejaarden onzer gemeente woensdag hun jaarlijks uitstapje. Als naar ge woonte berustte de organisatie bij de plaatselijke Oranjevereniging, terwijl de reiskosten werden ge dekt door gelden, geschonken door de burgerij. De reis werd deze keer uitgevoerd door een tweetal bussen van de R.T.M. Er waren 48 be jaarde deelnemers, zomede een drietal bestuursleden der Oranje vereniging en zuster Compagne. Kwart over acht werd gestart en via Steenbergen werd op Breda ge koerst. Na een koffiemaaltijd ging het naar Tilburg. Na hier de stad met het mooie natuurschoon be wonderd te hebben, werd in hotel „Oud-Holland" een keurig diner gebruikt. Hierna reed men naar „de Efteling" te Kaatsheuvel. De vele bezienswaardigheden werden door de oudjes bewonderd, terwijl zelfs de speeltuin niet werd ver geten. Om half vijf werd de terug reis aanvaard. In Steenbergen werd de inwendige mens nog versterkt en om half negen kwam men op het dorp aan. „Oosterlands Fanfare" heeft de oudjes weer een „blijde incomste" bereid door het muzikale welkom, terwijl de heren C. Bolle en J. G. Boot namens alle oudjes hartelijk bedankten voor het genotene en voor de schone dag, die nog lang in aller geheugen zal blijven voort leven. De voorzitter der Oranjevereni ging, de heer De Waal, betrad als laatste spreker de muziektent. Hij sprak een woord van dank tot allen die aan het welslagen van deze reis hebben meegewerkt, in 't bijzonder de burgerij voor de milde giften, „Oosterlands Fanfare" voor de mu zikale medewerking, zuster Com pagne voor de medewerking en voorts allen die het hunne hebben bijgedragen om hen die aan de avond des levens gekomen zijn, zulk een schone dag te bereiden. 1 Siirjaiisland Feestelijke dag voor Vrouwenvereniging Het was voor de vrouwenvereni ging „De harten omhoog" ongetwij feld een feestelijke dag toen ze woensdag de twee zusterverenigin gen van Eikerzee en Zonnemaire op bezoek kreeg. Dit was te meer een hoogtepunt in 't verenigings leven omdat dit nooit eerder kon gebeuren wegens het gemis aan lokaliteit. Met het verenigingsge bouw zijn de bezwaren opgelost. Ongeveer half elf arriveerden de gasten per bus. De Sirjanslandse vrouwen verwelkomden hen bij het verenigingsgebouw. In totaal wa ren er ongeveer 50 vrouwen bijeen, wat voor het stille Sirjansland een ongewone drukte betekende. Nadat het prachtige gebouw was bezich tigd, werd de koffie aangeboden, waarna mevrouw Sijthoff, die de leiding had, een hartelijk welkom sprak, de wens uitsprekend, dat deze eerste bijeenkomst nog vele malen zou worden herhaald. Geza menlijk werd gezongen, waarna mevr. Sijthoff voorging in gebed. Hierop hield mevr. Sijthoff een bij belinleiding, waarna nogmaals ver schillende Psalmen en Gezangen dit gedeelte besloten. Gezamenlijk wandelde men naar de dijk om te zien welke verande ringen hier de laatste jaren waren voltrokken. Het aanvankelijke na tuurreservaat en het toekomstige recreatieoord had aller belangstel ling. Inmiddels was het tijd gewor den voor de gezamenlijke maaltijd. Daarna werden loten verkocht om de kosten van deze dag te verlich ten. Door de leden waren een aan tal attracties bijeengebracht. Nadat tot ongeveer drie uur zang en de clamatie elkaar afwisselden, wer den door dhr. Sijthoff enkele films vertoond over het Bethesda-werk. Met grote aandacht werden deze films gevolgd. Mevr. Sijthoff was wel aller tolk, toen zij eigen leden, alsmede de gasten, dank bracht voor deze dag. Wederkerig was het mevr. van Wijck van Zonnemaire, die haar dank vertolkte voor deze schitterende ontvangst, waarbij mevr. v. d. Ban van Eikerzee zich aansloot. Na gezamenlijk zingen werd deze alleszins geslaagde dag door ds. Sijthoff met dankgebed gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6