SAROMA kinderarbeid Televisie en veiligheid Kan die kwaad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 28 JUNI 1957 No. 18179 Ophoging van zeedijken langs de Westerschelde Een project van drie miljoen gulden Bij het waterschap „De Breede Watering" bewesten Yerseke is men, op het ogenblik bezig met het weder ophogen van de zeedijken langs de Ooster- en Westerschelde. De bodem waarop de dijk komt te rusten bestaat uit veen, dat op een slappe kleilaag ligt. Door het ge wicht van het zandlichaam wordt dit veen samengedrukt en wegge- perst; hier en daar komt het ach ter de dijk naar boven. Men hoopt echter het kwaad spoedig bedwon gen te hebben, om dan met het eigenlijke werk te kunnen beginnen Het project zal in totaal bijna drie miljoen gulden kosten. Et- moet 700.000 kubieke meter zand uit de Westerschelde worden opge zogen en achter de dijk worden ge perst. Er is al bijna een half mil joen kubieke meter verwerkt. Ver der moet er ongeveer 110 kubieke meter klei worden gebruikt, die als bekleding van het dijklichaam dienst doet. De sluisverlenging vraagt een verwerking van 312 ku bieke meter beton en circa 55.000 kilogram ijzer. Er wordt naar gestreefd op 1 ok tober a.s. de dijk aan de zeezijde geheel met klei bekleed te hebben. Het gehele werk moet 1 april 1958 Hongaars oorlogs materiaal naar liet Midden-Oosten Op last van de Sowjet autoritei ten is er uit Hongarije oorlogsma- terieel ter waarde van 1.600 mil joen forint (ongeveer 500 miljoen gulden) weggevoerd en voor zeven tig procent aan landen in het na bije oosten geleverd, zo wordt door het tijdschrift „Informations Du- nabiennes" in Wenen gemeld. Dit wordt door een voormalige Hongaarse journalist uitgegeven, die over betrouwbare bronnen in Hongarije zegt te beschikken. Zo zou al het materiaal van de Hongaarse luchtmacht zijn wegge voerd. De munitie voor zware ar tillerie zou aan Egypte worden ge leverd, terwijl in een fabriek te Debrecen Hongaarse uniformen zouden worden veranderd om ze in landen van het nabije oosten te kunnen gebruiken. De Duitse Volkswagenf abrieken De volkswagenfabrieken, wellce op verlangen van dr. K. Adenauer als eerste Westduitse onderneming in particuliere handen zullen over gaan, konden haar voornaamste plaats op de Westduitse automarkt in 1956 verder verstevigen. Naar uit het gisteren gepubli ceerde jaarverslag blijkt, steeg de jaarproduktie met bijna 20 procent tot 395.690 auto's en de dagproduk- tie met 334 stuks tot 1.712 auto'- mobielen. De uitvoer werd wederom uitge breid en bedraagt thans 55.3 pro cent van de totale afzet. „Stony Point" wordt naar Antwerpen gesleept De sleepboot „Thames" van L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst te Rotterdam, die dagen voor Falmouth heeft liggen wach ten om toestemming te krijgen de „Stony Point" naar binnen te sle pen, is het wachten moe geworden en heeft koers gezet naar Antwer pen, de haven waarvoor de lading van dit tankschip bestemd was. De directie van het sleepbedrijf heeft de hele kwestie nogmaals onder het oog gezien en daar er geen olie meer uit de „Stony Point" lekt, werd in overleg met de rederij be sloten de sleep naar Antwerpen te laten koersen. Een reparatieploeg van de „Thames" heeft de kieren, ontstaan doordat de wanden van de tanks door de brand waren ont zet voorlopig gedicht. De „Ioannis" wordt naar Bremen gesleept Het 9.345 ton metende Griekse schip „Ioannis" dat op 19 juni tij dens dikke mist voor Brest in aan varing is geweest met de „Stony Point", zal van Brest naar Bremen worden gesleept door de sleepbo ten „Barentszee", „Noordzee" en „Witte Zee" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst. Ver wacht wordt dat het Griekse schip in Bremen gerepareerd zal worden. Daar het voorschip door brand zwaar beschadigd is, zal slepen op de normale manier niet mogelijk zijn en zal het schip achterstevoren de reis naar de Duitse haven ma ken, getrokken door de „Barents zee" en de „Noordzee". De „Witte Zee" vormt de achterhoede en zal helpen het schip in de juiste rich ting te houden. De sleepreis zal waarschijnlijk a.s. zondag begin nen. Volgens gewoonlijk welingelich te kringen te Monte Carlo ver wacht prinses Gracia van Monaco tegen het einde van de herfst een tweede kind. Haar eerste kind, prinses Caroline, werd op 23 janu ari van dit jaar geboren. zijn opgeleverd, en na een onder houdstermijn van drie maanden op 1 juli geheel gereed zijn. Ook de dijk langs de Oosterschel- de wil men ophogen, maar met de afsluiting van de Oosterschelde als onderdeel van het Deltaplan is dit overbodig. Er wordt echter wel aan gewerkt, want tussen Krabbendijke en Yerseke zijn in totaal zeven zwakke plaatsen. De dijk ligt thans door verhoging van de betonmuur langs de kruin op een hoogte van 1 meter boven N.A.P. Hervormde Synode besprak Deltaplan Arbeid voor de kerkelijke gemeenten De Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk heeft een rapport behandeld over het Delta plan, dat is samengesteld in samen werking tussen het Sociologisch In stituut en de Stichting Practische, Psychologische en Paedagogische Arbeid. Zij hebben de betekenis van de Deltawerken nagegaan voor de Ned. Herv. Kerk en het kerke lijk leven in dit gebied. Ds. F. H Landsman, voorzitter van de Deltacommissie van het Commissariaat voor Maatschappe lijk Werk, wees er op dat dit rap port oriëntering wil geven. De eigenlijke arbeid zal in de gemeen ten moeten geschieden, maar de verschillende kerkelijke instanties zullen hun arbeid dienen te coördi neren, met medewerking van an dere organen van bijstand. De Her vormde Kerk heeft hier een grote taak omdat het strikte Deltagebied zeer overwegend Hervormd is. Toch is voorzien in kontakt met an dere kerken. Het Deltarapport, zo stelt de commissie zich voor, dient in de verschillende kerkelijke vergade ringen bestudeerd en besproken te worden. Zoveel mogelijk mensen moeten weten wat er aan de orde komen zal en hun verantwoorde lijkheid er voor moeten worden ge wekt. De kosten kunnen aanvan kelijk voor een deel opgevangen worden door overheidsgelden en watersnoodgelden, die op lange termijn konden worden gebruikt. Ingezonden mededeling Iets heel bijzonw I JgM SAR0MA met AARDBEIEN |l n Verrukkelijk... en in één minuut klaar! Heerly'ke pudding en verse aardbeien... - dat wordt smüllen. En zo'n tractatie *- J%*tM bereidt u nu toch zo gemakkelijk: oAQQMf1 met SAROMA - zonder koken! Eén ft minuutje kloppen in koude melk en?., die mmm-zo-lekkere, romige pudding staat klaar. Zorg dat u altijd SAROMA in huis hebt. Iedereen is er dol op en één pakje is voldoende om vier tot zes personeD te verwennen. Een Van Nelle product PUDDING ZONDER KOKEN •W-W Bij de buren van Jantjes ouders hebben ze televisie. Ze zijn al vaak uitgenodigd om eens te komen kij ken, maar het gaat nu eenmaal niet om Jantje. Een jongetje van drie jaar laat je 's avonds niet alleen in huis. De buren, die zelf geen kinderen hebben, vinden het over dreven. Het is toch vlak naast de deur! Wat kan er nu gebeuren? Als de kleine man 's avonds om 7 uur in zijn bedje gelegd wordt, slaapt hij dadelijk als een roos en wordt niet eerder wakker dan de volgende ochtend. Avond aan avond zitten de jonge ouders trouw beneden de wacht over hun zoon te houden, maar nog nooit heeft een kreetje van het kind hen opge schrikt. En als op een avond de buurvrouw dan weer eens komt aanlopen en zegt: „Jullie móéten komen kijken vanavond; er is toch zo'n mooi toneelstuk op de televi sie", dan kijken vader en moeder elkaar aarzelend aan. Zullen ze het er maar op wagen? Het zou toch zo gezellig zijn; ze komen er nooit eens uit 's avonds. Er kón Jantje niets overkomen. Hij is er zich niet eens van bewust, of zij hier bene den zitten of hiernaast bij de buren. Helemaal rustig is moeder in het begin nog niet. Maar tenslotte grijpt het televisiespel haar zo, dat ze haar kleine zoon, die thuis alleen in zijn bedje ligt, vergeet. Juist dan Er wordt nog even nagepraat en om half elf staan ze weer op hun eigen stoep. Nauwelijks hebben ze de voordeur open of een jammer lijk geschreeuw dringt van boven tot hen door. Moeder vliegt de trap op. Vader volgt haar. Daar staan ze schuldbewust bij het bedje van hun kind, dat ze in het donker rechtop zien zitten. Moeder draait snel het licht aan. Jantje is over zijn zenuwen heen. Dikke tranen stromen over zijn gezichtje. Hij klemt zich aan moeder vast. „Waar was je? Waar was je?" snikt hij. Vader en moeder voelen zich ver slagen en vol zelfverwijt. Hoe kan dit nu toch bestaan? Avond aan avond zitten ze beneden en nooit geeft Jantje een kik. En die éne avond, dat ze er eens uit zijn ge gaan, wordt het kind wakker en krijgt geen antwoord op zijn roep. Ze troosten en sussen het jongetje, vertellen hem dat ze maar even bij meneer en mevrouw hier naast waren, maar dat ze het nooit, nóóit meer zullen doen. Het kind heeft een schok gehad, die iets van zijn zekerheid heeft af gebrokkeld. Het onwankelbaar ver trouwen in vader en moeder heeft een knak gekregen en nog lange tijd daarna zal Jantje, als moeder hem 's avonds instopt, ernstig vra gen: „Ga je niet weg?" Wie beseft de angst? Misschien zijn er ouders, die het, zoals de kinderloze buren, als over dreven beschouwen, altijd thuis te zitten, wanneer de kleine kinderen goed en wel in bed liggen en er „toch niets meer gebeuren" kan. Er gebeurt al genoeg, wanneer het kind wakker mocht worden, om moeder roept en geen antwoord krijgt. Niemand kan de angst beseffen, die het kind aangrijpt bij dat vre selijke gevoel van in de steek ge laten te zijn door hen die hij on voorwaardelijk vertrouwt en die zijn hele veiligheid uitmaken. Nie mand weet, hoe heel zijn kleine we reld instort, als hij zich alleen ge laten weet. Laat uw kind, zolang het uw aanwezigheid nodig heeft, niet al leen. En zeker niet, als het zich in zijn slaap weerloos en vol vertrou wen aan u overgegeven heeft. MARCELLE. (Nadruk verboden). In een verslag van de Britse raad voor wetenschappelijk geneeskun dig onderzoek wordt verklaard dat het meer roken van sigaretten de enige afdoende verklaring vormt voor het geconstateerde feit, dat het aantal sterfgevallen aan long kanker in Groot-Brittannië in de afgelopen tien jaar is verdubbeld. In het rapport wordt vastgesteld dat één op de acht zware rokers, die hun hele leven blijven roken, aan longkanker zal overlijden, te gen slechts één op de driehonderd ni et-rokers. Er wordt in het rapport op ge wezen dat weliswaar nog geen vol ledige kennis bestaat van de oor zaken van het optreden van long kanker en dat ongetwijfeld ook vele andere factoren bijdragen tot het ontstaan van deze gevreesde ziekte. Zo is bekend dat er ten minste vijf oorzaken zijn, die sa menhangen met werken in be paalde bedrijven. .Niettemin neemt het aantal ge gevens, waaruit het verband tus sen roken en het optreden van long kanker blijkt, gestadig toe en de hieruit getrokken conclusies hou den ook bij de meest cri tische be schouwing onverzwakt stand", al dus de Britse raad voor weten schappelijk geneeskundig onder zoek. Conclusies De vijf hoofdconclusies, waartoe de raad in zijn rapport komt, zijn: Kankerverwekkende bestanddelen in tabaksrook Verdubbeling sterfgevallen aan longkanker door meer sigaretten roken De autobotsing te Oldebroek Omtrent het ernstig ongeluk dat op de Zuiderzeestraatweg te Olde broek is gebeurd, wordt nader ver nomen, dat de juiste toedracht nog niet geheel vast staat. Waarschijn lijk, aldus de politie, is het in de richting Zwolle rijdende autobusje, dat werd bestuurd door de onder aannemer J. van R. uit Zwolle, plotseling achter een hooiwagen ge komen tom te passeren. Op da ogenblik naderde van de andere kant een personenauto, bestuurd door de 31-jarige A. O. uit Middel- harAis. Een hevige botsing volgde. De timmerman W. S. was een der eersten die op de plaats van het ongeluk verscheen. Tezamen met passerende automobilisten en om wonenden zette hij het busje dat onderste boven lag recht. Toen bleek, dat de tien inzittenden, met selaars en timmerlieden die van hun werk in Harderwijk terug keerden, allen min of meer ernstig gewond waren. Met een breekijzer slaagde men er in de slachtoffers, die bijna allen bekneld zaten, te bevrijden, waar na zij in allerijl, nadat eerste hulp was verleend, naar ziekenhuizen in Zwolle werden vervoerd. De 34- jarige timmerman L. T. uit Zwolle bleek er het ergst aan toe. Drie ge wonden konden in de loop van de avond het ziekenhuis verlaten. -V Nieuwe richtlijnen toepassing woonruimtewet De minister van Maatschappelijk Werk heeft nieuwe richtlijnen vast gesteld voor de vergunningverle ning en de vordering van woon ruimte. Eén van de voornaamste wijzi gingen houdt in, dat burgemeester en wethouders, in geval van wo- ningruil, aan een niet-ingezetene, een vergunning niet zullen mogen weigeren indien het om een pas sende woonruimte gaat. De bedoe ling van deze nieuwe bepaling is, dat door b. en w. in beginsel aan woningruil wordt medegewerkt en dat zulks alleen in die gevallen niet geschiedt, waar de doelmatige ver deling van de woonruimte in het gedrang zal komen. Voorts is bepaald, dat indien geen gemeente bereid is aanspra ken op woonruimte te erkennen, Ged. Staten een gemeente kunnen aanwijzen, welke volgens de gel dende normen een vergunning zal verlenen. Op grond van dit artikel zijn in de toekomst dus ook de be langen van de „zwervende" wo ningzoekenden beschermd, doordat Ged. Staten als beroepsorgaan zijn ingeschakeld. De nieuw richtlijnen treden op 1 juli in werking. Telefoon voor u In Amsterdam-west is weer eens de bekende telefoontruc toegepast. Een winkelier werd door een buur man aan de telefoon geroepen. Hij liet zijn zaak enkele ogenblikken ongesloten en onbeheerd achter. Een onbekende bestelde per tele foon schroeven. Toen de winkelier, die argwaan had gekregen na twee minuten terugkwam en zijn col bertjasje controleerde was zijn por tefeuille met circa 5.000 gulden er uit verdwenen. Uit de Socialistische Unie getreden In aansluiting op het bericht, dat de voorzitter van de Socialistische Unie, de heer C. Pronk uit Rotter dam, voor het lidmaatschap van zijn partij heeft bedankt, wordt vernomen dat ditzelfde het geval is met de secretaris mr. F. R. Böhtlingh en het lid van het partij bestuur mej. J. Vlaskamp. Zij ver klaarden het niet langer verant woord te achten lid te blijven van ,een partij die een eenzijdige ont- wapeningspolitiek blijft voorstaan ondanks het feit, dat in Hongarije de Russische onwil of onmacht tot mentaliteitsverandering is bewe zen". 1. In de afgelopen 25 jaar is het aantal sterfgevallen aan long kanker in Groot-Brittannië en vele andere landen zeer sterk toegenomen. 2. Een betrekkelijk gering aantal hiervan kan worden toegeschre ven aan het werken in bepaalde bedrijven. 3. Een aantal gevallen van long kanker wordt mogelijk veroor zaakt door besmetting van de atmosfeer. 4. Uit in vele landen vergaarde gegevens blijkt, dat het over grote deel van de toeneming in het aantal gevallen van long kanker een gevolg is van het roken van sigaretten. 5. Deze theorie wordt bovendien gestaafd door het feit, dat in tabaksrook vele kanker verwek kende bestanddelen zijn aange troffen. Ingezonden mededeling r-nqqg OAcsvaxa iiiiiiiiiiiusn MAZETFAiftlEKSM Ti ZEVBMBSftCBM Dit jaar tot medio juni, zijn in Groot-Brittannië 1165 poliogeval- len geregistreerd, aldus heeft de minister van Gezondheid in het parlement meegedeeld. De cijfers voor de overeenkomende periode in respectievelijk 1955 en 1956 wa ren 446 en 689 gevallen. Sedert mei vorig jaar is anti-polio-vaccin ver strekt voor tweemaal inspuiten van ruim een miljoen kinderen. Ingezonden mededeling^ DE PACHTWET Nieuwe regeling in voorbereiding De Tweede Kamer heeft op het ogenblik de nieuwe regeling van de pacht op de agenda. Dit wets ontwerp telt niet minder dan twee honderd artikelen. Dit grote aantal duidt niet alleen op het ingewik kelde van de materie, maar ook op het perfectionistische karakter dat de regering gemeend heeft er aan te moeten geven. De laatste tientallen jaren is de pachtwet aan vele wijzigingen on derhevig geweest. De verwachting dat de in 1937 moeizaam tot stand gekomen en op 1 november 1938 in werking getreden Pachtwet, ge ruime tijd afdoende zou zijn, is he laas niet in vervulling gegaan. Ge durende de bezetting kwam er een Pachtbesluit, waarmede groten deels aan de Pachtwet-1937 een einde kwam. Pachtbesluit-1941 werd bij Besluit Bezettingsmaat regelen ongeraan gemaakt, zodat de Pachtwet-1937 van kracht werd, maar korte tijd later werd dit be sluit ongedaan gemaakt en her leefde het Pachtbesluit-1941 weer. En zo is het tot nu toe gebleven. Bevredigend was zulks niet en daarvan was de regering zich al betrekkelijk korte tijd na de be vrijding bewust. In 1950 bracht een staatscommisise rapport uit, maar daarna heeft het nog vijf jaar ge duurd alvorens de regering met een wetsontwerp voor de dag kwam, dat in onderdelen afweek van het rapport der staatscom missie. Het Landbouwschap bracht verscheidene ernstige bezwaren te gen het wetsontwerp naar voren en in talrijke artikelen en rapporten, in vergaderingen en congressen is het aan kritiek onderworpen ge weest. Het thans in de Tweede Ka mer te berde gebrachte wetsont werp verschilt, schrijft het Hbl., op circa 90 punten met het oorspron kelijke ontwerp. In de oude Pachtwet gold een stelsel van onbeperkte duur. Thans wordt voor een hofstede in het algemeen een beperkte pachttijd, n.L -van twaalf -jaar, voorgesteld en voor los land zes jaar. Deze be perkte duur houdt ook een ver lenging in. In de oude wet werd aan de pachtrechter de bevoegd heid verleend de pachtovereen komst bindend te wijzigen. Vol gens het onderhavige ontwerp wordt aan de Grondkamer deze bevoegdheid toegekend. Wat de pachtprijzen betreft, daarvoor wordt een adviescommis sie in het leven geroepen, wat bij het Landbouwschap bezwaren ont moet. Dit publiekrechtelijk lichaam meent n.l. dat het zelf het aange wezen lichaam is voor advies op dit punt. Vakantie-arbeid van scholieren (Van onze soc.-econ. medewerker) Mogen wij onze kinderen in de vakantie arbeid laten verrichten, wanneer ze dit wensen? Zonder meer kunnen we deze vraag be vestigend beantwoorden. Waarom mogen onze zonen en dochters wel aan het strand gedurende de ge hele dag graven en baggeren en waarom mogen ze niet op een boerderij helpen de oogst binnen halen? Beide soorten van inspan ning zijn een vorm van arbeid, al leen kan in het laatste geval nog geld verdiend worden en levert het jongmens ook nog een bijdrage tot oplossing van de arbeiders- schaarste. Men vergeet dikwijls dat dit een reëel probleem is, dat voor onze gehele volkshuishouding van be lang is. Juist in de vakantiemaan den bestaat er een top in de vraag naar vooral ongeschoolde krachten. Alleen de verschillende vormen van seizoenarbeid vragen al dui zenden paren handen extra. Bij de oogstwerkzaamheden en de oogst- verwerking, bij de vele door de vakantie geschapen extra baantjes in zwembaden, bij de verkoop van ijs en versnaperingen op bizondere verkoopplaatsen, door de vraag naar gidsen en noodhulpen in de toeristenindustrie treedt een plot selinge vermeerdering van werk op, die moet worden opgevangen. Wat zou er gebeurd zijn indien het vorig jaar die honderdduizend paar handen van helpende scholieren eens niet uit de mouwen waren ge stoken? Het is dus van de zijde der maatschappij niet alleen een tegemoetkoming aan de jeugd of een aardigheid. Het is bittere nood zaak. De schooljeugd vervult een economische functie en die mis staat haar geenszins. En de schooljeugd zelf? De jeugd stelt nu eenmaal andere eisen aan het leven dan vader of grootvader in zijn tijd. Vroeger verplaatste men zich in de zomer maanden zo'n twintig tot tweehon derd kilometer. Thans zjjn die li mieten vertienvoudigd, bijgevolg ook de kosten. Men moet iets ver der van huis dan voorheen om zijn blik te verruimen. Daar is geld voor nodig en het is lofwaardig wanneer de jeugd zich spontaan aanbiedt om dat geld zelf te ver dienen. Men weet hier ook weinig tegen over te zetten. Men werpt zich al leen op de bestedingszijde van dat geld. Scholieren, die in de vakantie een goed loon weten te verdienen, willen niet meer terug naar school. Men leert in de vakantie veel geld uitgeven en men stelt dan óók hoge eisen tijdens de schooltijd. De kin deren zouden een te groot onaf- harilcelijkheidsgevoeï krijgen. Op de besteding van het ver diende geld kunnen de ouders toe zien. Men kan bepalen hoeveel van het verdiende geld voor vakantie doeleinden mag worden uitgegeven en welk deel bespaard moet wor den. Al te grote ijver voor het ver werven van geld kan worden ge temperd door heffingen voor de aanschaf van boeken, sportbeno- digdheden en desnoods voor kost geld. Indien bij stijging van de in komsten een steeds groter deel in de gezinskas vloeit, neemt de ani mo voor het zelf verdienen spoedig af, even spoedig als de liefhebberij voor overwerk bij volleerde werk nemers wanneer de progressieve belastingtarieven beginnen te wer ken!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5