MODELWONING TE GOES hoekje NATIONALE LANDBOUWEXPOSITIE GEOPEND Minister Mansholt pleit voor een snelle modernisering Landbouw dient technisch en economisch versterkt De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, heeft de nationale landbouwexpositie op het Jaar beursterrein aan de Croeselaan te Utrecht geopend met een rede waarin hij pleitte voor een ver hoogd tempo in de modernisering van de landbouw. Hiervoor zullen hogere investeringen nodig zijn. Op het ogenblik wordt in de landbouw aan machines 200 mil joen gulden per jaar geïnvesteerd en aan gebouwen eenzelfde bedrag. Dit noemde hij nog niet voldoende. Er moet nog veel gedaan worden, ook op het gebied van ontsluitings wegen, vernieuwing van de gebou wen en betere huisvesting. Aan verkaveling wordt vijftig miljoen per jaar uitgegeven. Dit moet naar de mening van de mi nister binnen vijf jaar oplopen tot 150 miljoen per jaar. Wanneer deze noodzakelijke investeringen achter wege zouden blijven, zou de Neder landse landbouw achterop raken bij die in de ons omringende lan den. Integendeel, het is nodig onze landbouw zowel technisch als eco nomisch te versterken. Om onze landbouw op het nood zakelijke hogere niveau te brengen worden kapitalen vereist, die mis- Te vroeg vrij De Amerikaanse mevrouw Emily Mosinki zag tot haar verbazing haar negentienja rige zoon, die in juli jl. we gens het aanvallen van een ander tot gevangenisstraf was veroordeeld, haar huis binnenstappen. „Je hebt toch anderhalf jaar gekre gen?" vroeg zij. „Ja?" vroeg haar zoon. Joseph besloot de gevangenis op te bellen en kreeg toen inderdaad te ho ren dat hij bij vergissing was ontslagen. Met instem ming van zijn moeder onder nam hij daarop de weg te rug. „Ik ben blij je weer te zien", luidde de begroeting van zijn bewaker. Vieuuerkerk „Blijvend Contact" bezocht Ardennen De vereniging „Blijvend Contact" van oud-leerlignen der landbouw school heeft met 25 personen haar jaarlijkse tweedaagse excursie ge maakt. Deze ging ditmaal via zuid- Limburg naar de Belgische Arden nen. De eerste morgen werd gere den naar het stikstof-bindingsbe- drijf van de Staatsmijnen te Lutte- rade. Onder deskundige leiding kreeg men hier te zien en te horen het ontstaan van kalksalpeter, kalkammonsalpeter en ureum en neven-elementen. Er volgde een rondleiding door het bedrijf (ca. 100 ha. groot). Na deze rondleiding werd het pension in Valkenburg opgezocht en na het eten nog een mooie wandeling gemaakt. De vol gende dag werd bij Eijsden de grens gepasseerd. Via Visé en Luik ging het door de Ardennen op Di- nant aan, dat omstreeks 12 uur be reikt werd. Verder ging liet door de prachtige Maasvallei op Namen aan. Vervolgens werd in Waterloo het panorama bezichtigd. Vanaf de Leeuw van Waterloo (226 treden hoog) had men een prachtig ge zicht op de omgeving. Vervolgens reed het gezelschap naar Brussel, waar men bij het Paleis van Justi tie genoot van het prachtige pano rama der benedenstad. In Antwer pen werden nog enige vermakelijk heden bezocht, waarna men na een groot uur rijden weer thuis aan kwam. Allen waren zeer voldaan over de mooie reis en het prima rij den van de chauffeur de heer van Aken van de firma van Oeveren. ANNA-JACOBAPOLDER Reisje Meisjesclub en Knapenvereniging De meisjesclub maakte in combi natie met de knapenvereniging een reisje naar Valkenburg. Onder lei ding van een gids werd de gemeen tegrot bezichtigd waarvan het Ro meinse gedeelte, dat meer dan 2000 jaar oud is, aller belangstelling trok. Zeer opvallend waren hier de wandschilderingen. Daarna stond een bezoek aan de kabelbaan op het programma. De kanovijver en het bijbehorende rotspark mochten zich eveneens in ruime mate in de belangstelling verheugen. Op de te rugweg werd een bezoek gebracht aan het geallieerde kerkhof Mar graten. In Valkenburg werd ge stopt voor een hartig hapje en een bezoek aan de speeltuin. Moe, maar dankbaar voor de bijzonder ge slaagde dag kwamen ze omstreeks 11 uur in Anna Jacobapolder terug. schien pas op langere termijn dan in de industrie vruchten afwerpen, maar in de landbouw toch minstens zo hard nodig zijn als in de indu strie. Hiervoor zullen verscheidene knelpunten zijn op te lossen door landbouworganisaties en de over heid op het gebied van de finan ciering. Moderne produktiemethoden ver eisen heel veel kennis van de land arbeider zowel als van de boer. Aan betere opleiding en huisves ting van de arbeider in de land bouw is, naar 's ministers mening, tot nu toe weinig aandacht be steed. Oplossing ook van deze knel punten is nodig om de opvoering van de produktie in de landbouw te verhogen. De verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard Het cadetten tamboerkorps „Prins Bernhard" heeft van Z.K.H. de Prins der Nederlanden volgens tra ditie de eervolle opdracht ontvan gen om op de verjaardag van de Prins, zaterdag 29 juni a.s. bij het paleis Soestdijk van zijn kunnen te doen blijken. Het tamboerkorps marcheert te 7.43 de paleistuin binnen. Na het signaal Wilhelmus te 7.45 uur en het melden bij de Prins worden ten gehore gebracht de Leo-Riek-mars, de Stony Hurst mars en de Morgenstemming-wals. Na het signaal Wilhelmus en het afmelden marcheert de kapel af. Nehroe naar Nederland De Indiase minister-president Nehroe, die gisteren in Londen is aangekomen om daar de gemene bestconferentie bij te wonen, zal op de terugweg naar India o.a. Ne derland, Egypte en Soedan bezoe ken. HAUSSE IN POOLSE BRUIDEN Frankrijk en Australië favoriet Poolse meisjes, die hun land wil len verlaten om elders avontuur en romantiek te beleven en een ho gere levensstandaard te verkrijgen, geven zich in groten getale op voor emigratie naar Frankrijk, Enge land, de Verenigde Staten en Aus tralië, waar zich grote kolonies Po len bevinden. Zij hopen aldaar met een landsman in het huwelijk te treden. Sinds er in Polen een minder star communistisch bewind is ge vestigd, zijn er huwelijksbureaus ontstaan, die onder meer een onder zoek hebben ingesteld naar de bo vengenoemde mogelijkheid. Een dergelijk te Poznan geves tigd bureau stelde een advertentie, waarin dertig Poolse meisjes wer den gevraagd, die genegen zouden zijn met Polen in het buitenland in het huwelijk te treden. Zestig meisjes reageerden hieropp. De meeste meisje willen naar meisjes reageerden hierop. Salarismaatregelen gemeentepersoneel De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gezonden, waarin richtlijnen worden gegeven voor verhoging van de salarissen van gemeentelijke top-functiona- rissen. Deze richtlijnen zijn te be schouwen als een doorwerking van de rijksvoorzieningen. Voor het ogenblik - zegt de minister - zal volstrekt moeten worden afgezien van voorzieningen voor middelba re en lagere ambtenaren bij de ge meenten. Ter zake dient te worden afgewacht wat voor de financiële positie van deze categorieën in de toekomst eventueel zal kunnen worden gedaan. Voor de burgemeesters en secre tarissen beneden het niveau van referendaris is salarisverbetering in overweging naar aanleiding van de jongste salaris verbetering voor de onderwijzers. Prov. N.A.T.U. voor Zeeland geïnstalleerd Gisteren is te Middelburg de provinciale commissie van de Ne derlandse Amateur Toneel Unie voor Zeeland geïnstalleerd door de ondervoorzitter van de NATU, de heer dr. A. J. Teychiné-Staken- burg. Deze commissie is als volgt sa-" mengesteld: mevrouw E. J. van der Broecke-de Man, Aardenburg, en de heren A. L. A. Borst, Middel burg, drs. A. J. Jansen, Terneuzen, J. Jansen, Breskens, dr. H. J. Jon- gepier, Middelburg, G. A. de Kok, Middelburg, M. J. van Poelje te Vlissingen, mr. J. C. J. van Scha- gen, Domburg, mr. H. J. M. Stieger, Hoedekenskerke, ds. H. M. Stra- ting, Goes en Jan Lemaire Jr., te Middelburg. Provinciale vereniging „Het Groene Kruis" In het laatst verschenen Contact orgaan van het Groene Kruis wordt mededeling gedaan, dat de gewone algemene vergadering dit jaar te St. Maartensdijk zal worden gehou den, terwijl op 12 september e.k. te Kruiningen een landelijke Groene Kruisdag zal plaats vinden. Op de ze dag zal dr. Cath, die sedert kort van zijn reis door de Ver. Staten is teruggekeerd, een causerie hou den over zijn ervaringen aan de andere zijde van de Atlantische oceaan. Op 12 december zal te Mid delburg het gouden feest van de provinciale afdeling worden her dacht. Het aantal leden der vereniging bedroeg op 1 januari in totaal 146.089. Op 30 maart kreeg Kerk- werve zijn nieuw wijkgebouw. Nu volgen .binnenkort Zonnemaire en Renesse, waarmede dan de lijst van wijkgebouwen, gebouwd uit de Zwitserse gift, zal zijn afgesloten. Op 1 en 15 april werd te Zierikzee een bespreking gehouden met de besturen van een aantal Groene Kruisverenigingen op Schouwen- Duiveland in verband met een re organisatie van de wijkverpleging op dit eiland. Hierover werd een rapport opgesteld dat als leidraad kan dienen voor verdere besprekin gen. Men koestert het vertrouwen dat wel een goede oplossing uit de bus zal komen. De plaatselijke verenigingen en de wijkverpleegsters zullen een schrijven ontvangen waarin zij in gelicht worden over een nieuwe taak, nl. de vaccinatie van de in 1955 geboren kinderen tegen kin derverlamming. Met deze inenting zal in oktober e.k. worden begon nen. CANADA BESTAAT NEGENTIG JAAR Herdenkingen in Nederland Zowel in eigen land als daarbui ten zullen de Canadezen maandag 1 juli het 90-jarige bestaan van hun land als zelfstandige natie herdenken. In Nederland zal aan dacht aan deze gebeurtenis worden besteed, onder meer door een ra dio-programma dat is samenge steld door de Canadese radio-om roep en dat dinsdagmiddag 2 juli over de zender Hilversum I zal worden uitgezonden. Dit program ma eindigt met een kort woord door de ambassadeur van Canada in Nederland, de heer Thomas A. Stone. Met de herdenking van a.s. maandag valt samen de opening van het nieuwe gebouw van de Ca nadese ambassade in Nederland aan de Sophialaan in Den Haag. Er zal dan een receptie worden ge houden, waarop ondermeer tegen woordig zullen zijn Prins Bernhard en de Canadese minister van De fensie, generaal-majoor G. R. Pear- kes. Canada heeft op het ogenblik President Tito heeft de landen van het communistische blok van „kwaadaardige" kritiek op de po litiek van Zuid-Slavië beschuldigd. In een rede tot de 1.800 afgevaar digden op het congres van arbei dersraden verklaarde de president, dat de leiders van de landen van dit blok enerzijds pleiten voor sa menwerking en vriendschap en an derzijds Zuid-Slavië beschuldigen van revisionisme, anarchisme en kapitalisme. Ingezonden mededeling Van de door Bredero's Bouwbedrijf N.V. aan de M. D. de Groot straat te Goes voor verkoop gebouwde woningen is het pand no. 85 tot en met 13 juli a.s. op alle werkdagen van 14-17.30 en van 19-21 uur ter bezichtiging opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Adviesbureau Wo ninginrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen ingericht door de volgende Goese zaken: meubilering en stoffering huishoudelijke artikelen glas- en aardewerk verwarming knutselwerk sportartikelen wandversiering A. M. JACOBS Lange Kerkstraat 11 FIRMA VAN WUYCKHUYSE Lange Vorststraat 39 G. M. BROEKSTRA Koningsstraat 5 J. G. HOLLESTELLE Noordeinde 16 HOBBYHUIS Lange Vorststraat 4 VAN STRIEN Ganzepoortstraat 2 STURM Lange Kerkstraat 5 „De Hoop" helpt haringvissers Gedurende de eerste weken van het haringseizoen heeft het hospi taalkerkschip „De Hoop" steeds op en neer gevaren tussen de 55 en 58 graden n.b. - zo hoog is in vele jaren niet door de loggers gevist - Meer dan 4600 km. werd afgelegd. In totaal werden 109 patiënten behandeld, waarvan er 20 in het hospitaal moesten worden opgeno men. Aan boord van loggers wer den 34 reparaties aan zenders, ont vangers en andere toestellen ver richt. Ds. Jac. de Vos, die deze reis meeging, bezocht 39 loggers en hield 15 kerkdiensten in de kerk- zaal aan boord, die uitgezonden werden via de radio. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Pont St. Maxence. Afstand 280 kilometer. In concours 72 duiven. J. A. ten Haaf 1; C. Seijbel 2; Gebrs. Dalebout 3; A. Bakker 4, 25; J. Feleüs en J. Hagesteijn 5, 17; J. Verwest 6, II, 13, 18; H. Koster 7, 14; C. Krijger 8, 9, 12, 16; L. Kos ter 10. Wedvlucht uit Chateauroux. Af stand 562 km. In concours 70 dui ven. J. Feleüs en J. Hagesteijn 1; C. Seijbel 2; C. Krijger 3, 8, 9, 10; W. v. d. Ende 4, 5; W. den Boer 6; J. A. ten Haaf 7; I. v. d. Wielen 11; J. Wiltenburg 12, 13; F. Maijs 14, 15, 16; C. v. d. Hoek 17; N. Sa- man 18. een bevolking van ongeveer 16 mil joen, 2 pet. van Nederlandse ori gine. Toen Canada zelfstandig werd telde het ongeveer 4 miljoen inwo ners. Vooral in de jaren na de tweede wereldoorlog zijn er nauwe betrekkingen tussen Canada en Nederland gegroeid. De handel tus sen Canada en Nederland beloopt een waarde van bijna 260 miljoen gulden en sinds 1950 heeft Canada ingevolge het programma van we derzijdse hulpverlening van de Na- vo-landen voor ruim 370 miljoen gulden aan militaire goederen aan Nederland geleverd. Uitvloeisel van de betrekkingen tussen Canada en Nederland was ook, dat 2.000 Hon gaarse vluchtelingen, na een voor lopig verblijf in Nederland, zich definitief in Canada konden vesti gen. TWEEDE KAMER Het kweekscholenplan De Tweede Kamer heeft een be gin gemaakt met de bespreking van het kweekscholenplan, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Cals, dd. 4 februari 1956 bij de Kamer heeft ingezonden. De opzet van dit plan is zodanig, dat gekomen wordt tot een sprei ding van de kweekscholen, waar bij, rekening houdende met de his torisch gegroeide situatie, de mo gelijkheid tot het ontvangen van een kwalitatief goede onderwijzers opleiding van de onderscheidene richtingen in de verschillende de len van het land genoegzaam aan wezig geacht kan worden. Het plan wil aangeven welk aan tal rijks- en bijzondere kweekscho len (deze laatste verdeeld naar de richting) door de minister voor een periode van een bepaald aantal jaren nodig wordt geoordeeld. Men mag het plan niet zien als volstrekt bindend, zo heeft de mi nister te kennen gegeven. Nog afgezien van het feit, dat het hier een eerste opzet betreft, die met voorzichtigheid moet worden gehanteerd, meent hij, dat aan instanties, welke scholen in stand houden, een voldoende mate van vrijheid, bijvoorbeeld met betrek king tot de plaats van vestiging van kweekscholen, moet worden gelaten. De uationale landbouwexpositie Een belangrijk deel van de nati onale landbouwexpositie te Utrecht wordt gevormd door de afdeling le vende have: een Nederlandse keur- collectie koeien, paarden, varkens, schapen en geiten. Deze dieren worden tot en met vrijdag in de runderhal op het vee marktterrein tentoongesteld. Elke dag zijn er keuringen en demon straties. In de Margriethal werd een fo rum gehouden van plattelands jongeren, onder leiding van de heer R. Bos, secretaris van de Christe lijke Jonge Boeren- en Tuinders- bond, waar werd gediscussieerd over de invloed van de mechanisa tie in de landbouw op het leven en denken van de jongeren. Om beur ten gaven een jongen en een meisje van de drie centrale organisaties van plattelandsjongeren hun me ning ov.er een aantal vragen be treffende de houding van de jon geren tegenover de machine op de hoerderij en de taak van de jeugd voor de toekomst van het platte land. een aner/kaan nee ft cen of- 8LAASOAOR VLIEGTUIG gecon strueerd. oil een de <n pk noTor EU DE HOUTEN PROPELLER 2UN NIET OPVOUWBAAR PT ET DlT TOESTEL IS HEEDS OP SOO N NOOGTE HET EEN SNELHEID VAN TOO KM PEK UUR GEVLOGEN /N DE AMERIKAANSE PL PPTS WARREN WE PD EEN STRAAT VERKOPER, DIE AAN DE DE UP IETS TRACHTTE TE VEPKOPEN DOOP EEN DONE GEWAPEND NET EEN PEVOL VER WEGGEWERKT H'J DEED HIERVAN AANGIFTE OU DE PlAATSELUKf POC/T/E Havens St. Maartensdijk en Scherpenisse worden afgesloten Met ingang van volgende week donderdag 4 juli zullen de havens van St. Maartensdijk en Scherpe nisse niet meer voor schepen be reikbaar zijn. Op 4 juli wordt het verkeer naar deze havens namelijk gesloten, omdat dan de werkzaam heden beginnen aan de afsluiting van de Pluimpot, een zij-arm van de Oosterschelde, waaraan deze havens liggen. X£por<i DAMMEN Het „Coca-Cola"-damtoernee F. Brandenburg won le en 2e ronde Het grote „Coca-Cola"-damtoer- nee, waaraan veel Zeeuwse dam mers deelnemen, is begonnen. In dit toernooi wordt gespeeld volgens het afval-systeem. Als een speler in totaal 2 maal heeft verloren is hij uitgeschakeld. De laatste vier spelers die overblijven spelen een enkele competitie om de beker. De grootste favorieten hiervoor zijn wel Anderson, Sinke, van Biemen, de Jonge, Heijdra en Brandenburg. De eerste twee ronden zijn ge speeld. In de le ronde won Bran denburg van O. Scherp uit Kort- gene. In de 2e ronde toonde Bran denburg zich eveneens de sterkere. Hier won hij van H. C. v. d. Vreug de uit Goes. Aanstaande zondag komt de Zierikzeese dammer uit in Goes in de 3e ronde tegen C. van Rijswijk uit Middelburg, 's Mid dags bindt Brandenburg de strijd aan tegen een nog nader aan te wijzen speler om de 4e ronde te be slechten. H. L. O. De H.L.O.-proeven werden voor de zesde maal afgelegd door de heer M. van Langeraad te Kerk- werve. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door de heer A. Moelijker te Bruinisse. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 21. „Houdt Crimo er zulke vreemde invallen op na?" vraagt Aram verbaasd, „hoe meent ge dat?" Mario laat zich op een stoel vallen en plaatst met een nijdig gebaar de hand onder het hoofd. „Ik weet het niet", mompelt hij wrang. „Hij doet vaak zo vreemd, als had hij een geheimen dan zijn aandringen op mijn huwe lijk. hij voert iets in zijn schild.iets.ach.vergeet deze woorden maar, Heer Aram. Ik ben misschien wat neerslachtig en achterdochtig van nature.Terwijl op Barranca dit vreemde gesprek gevoerd wordt, maakt El-Kazzar, de Heer der Slangen, zijn wagen gereed voor de tocht naar de burcht. Plotseling klinkt achter hem de stem van Samson: „Je gaat dus toch, El-Kazzar, on danks mijn waarschuwing?" - „Ja", snauwt de fakir vinnig. „Er valt vanavond goud te verdienen, daar op Barranca! Alle kermis klanten gaan, dus waarom El-Kazzar niet? En Suleikah zal zwij gen. Ze is doodsbang voor mijn magische krachten en voor mijn slagen. En bovendien, wie zou haar onwaarschijnlijke verhalen geloven?" De dreigende, vijandige ogen van de Oosterling kijken Samson strak aan: „maar waar is zij? Ik was in de tent en daar trof ik haar niet.' Heb jij het soms gewaagd haar tegen mij op te zetten?" Samson wendt zich schouderophalend af en slentert weg. Maar met driftige passen komt de fakir hem achtei-op. „Spreek!" sist hij, naast de ander voortlopend een donker, smal steegje in, „waar is Suleikah!? Als ik haar straks niet vind, klaag ik je aan bij de schout!" En hij merkt in zijn drift niets van de gedaante, die bij hun nadering haastig in de schaduw van een pilaar ineenduikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6