"31 1" f,1,1 li iil'i 1 mini 1 "'1 llnJLl 1.. limn hoest? weg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 27 JIINI 1957 No. 18178 GEMEENTERAAD ELLEMEET Bouw van vier woningwetwoningen aan de Burgeni. de Bruijnstraat Plan voor gemeentehuis wordt besteksklaar gemaakt De raad van Ellemeet kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. M. Dalebout, wnd. burgemeester. Afwezig waren de leden C. D. Gast en J. bij de Vaatet (de laatste we gens ziekte). Het raadsbesluit van 29 mei j.l. tot het aangaan van een vaste geld lening ad f 98.400,met de Bank voor Ned. Gemeenten, werd goed gekeurd door G.S. van Zeeland. Op voorstel van b. en w. wordt afwijzend beschikt op een aan vraag om subsidie van de Vogel wacht „Schouwen en Duiveland". In verband met de op 12 juli a.s. te houden schoolsportdag in de ge meente Burgh zal voor 20 leerlin gen der o.I. school een bijdrage van f 1,per leerling worden beschik baar gesteld. Rondom de aanvraag om een be drag van f 50,beschikbaar te stellen in de kosten van het school reisje, ontspint zich een discussie. De heer De Graaf vraagt nadere inlichtingen over de bijdragen der leerlingen. Hij kan zich niet geheel verenigen met de vaststelling van de kosten per leerling en de prak tische toepassing van de spaarre geling. De heer Hanse sluit zich bij deze bezwaren aan. Algemeen is men van oordeel, dat de kosten van het schoolreisje te hoog wor den. De raad gaat akkoord met het voorstel van b. en w. om een bij drage van f 25,— te verlenen. Bouw wachthuisje buspassagiers Op voorstel van b. en w. wordt besloten het bouwen van een wachthuisje ten behoeve van de autobuspassagiers onderhands op te dragen aan de timmerman-aan nemer H. Leijdens te Ellemeet. Als wachthuisje is gekozen het type dat te Noordgouwe is gebouwd. De N.V. Rotterdamsche Tramweg Mij. zal een bijdrage van f 500,ver lenen. Op voorstel van b. en w. zal het plan tot het bouwen van een dub bele woning, dienende als ge meentehuis, besteksklaar worden gemaakt. Tevens wordt besloten om nog vier woningwetwoningen te doen bouwen, gezien het feit dat er nog vraag naar woonruimte is in deze gemeente. Als bouwplaats is gedacht het terrein aan de Bur gemeester De Bruijnstraat, naast de woning bewoond door de heer J. T. Dalebout. Rondvraag Wethouder De Jonge wijst er in de rondvraag op, dat er tussen de beplantingen veel onkruid groeit. Ingezonden mededeling Bijzondere „De Ruyter"-stempel Ter gelegenheid van de De Ruy- ter-herdenking zal op 2 juli a.s. te Vlissingen een tijdelijk bijkantoor worden gevestigd, nl. in het zgn. rijdende postkantoor, dat die dag staat opgesteld in het Bellamypark. Alle aan dit autopostkantoor aan geboden gewone, aangetekende en/ of expressestukken, mits volledig gefrankeerd, krijgen een afdruk van een bijzonder rubberstempel, waarin het wapen van „De Zeven Provinciën" is verwerkt. Epos van Zeeland's strijd tegen de zee De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft mejuffrouw dr. M. K. E. Gottschalk, lerares in de aardrijks kunde aan een middelbare school voor meisjes te Rotterdam, een subsidie verleend voor de uitgave van het tweede deel van haar „His torische geografie van westelijk Zeeuws Vlaanderen". Het eerste deel van dit werk verscheen in 1951 als dissertatie, waarop mejuf frouw Gottschalk aan de Rijksuni versiteit te Utrecht cum laude de doctorstitel heeft behaald. Het ma nuscript van het tweede deel, dat met verschillende foto's en teke ningen verlucht zal worden, be vindt zich bereids bij de drukker. Het werk is niet alleen van belang voor de geschiedenis en de geogra fie, maar evenzeer voor de Water staat, het Delthplan, de bodemkar- tering, de geologische dienst, de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek en andere in stanties. Ofschoon de aannemer verplicht is om de beplanting enkele malen per jaar schoon te maken, wordt be sloten het onderhoud van ge meentewege uit te voeren. De heer De Graaf vestigt er de aandacht op, dat tengevolge van de onderhoudswerkzaamheden aan de Kuijerdamseweg de aansluitingen van de gemeentelijke straten lager is komen te liggen, zodat voor het verkeer een gevaarlijke situatie is ontstaan. Ook aan de Schelpweg is dit het geval. De voorzitter zegt toe dat zo spoedig mogelijk contact zal worden opgenomen met de Her verkavelingscommissie. De heer De Graaf informeert wanneer er een telefooncol komt te Ellemeet, nu het poststation is opgeheven. De voorzitter antwoordt dat de directeur van het P.T.T.- kantoor te Zierikzee hierover in onderhandeling is getreden met en kele inwoners van het dorp. Over de uitslag hiervan heeft hij nog niets vernomen. Hierna sluiting. De „Hongarije-relletjes" te Utrecht Het Tweede Kamerlid de heer Bakker heeft onlangs in schrifte lijke vragen aan de minister van Justitie verzocht te bevorderen dat alsnog wordt overgegaan tot straf vervolging van een jongeman die zich in de nacht van 4 op 5 novem ber 1956, de nacht van de „Hon garije-relletjes", te Utrecht aan vernieling had schuldig gemaakt. De gemeentepolitie te Utrecht had, volgens mededeling van de heer Bakker op 19 november, een aan tal namen opgekregen van perso nen die bij deze vernielingen be trokken zouden zijn geweest. Een van deze personen, namelijk de be doelde jongeman, bekende zowel tegenover de recherche als tegen over de officier van justitie. De officier besloot hem niet te vervolgen. LITER MELK ZES CENT DUURDER Met ingang van 1 juli a.s. zal de verbruikersprijs van melk, los en in flessen, in het algemeen met zes cent per liter worden verhoogd. De prijzen voor melkprodukten zullen in evenredige mate aan deze stij ging worden aangepast, terwijl de prijs voor karnemelk met twee cent zal stijgen. Herv. synode over predikantstractementen In de voortgezette zitting van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk te Driebergen is, na het rapport over de vrouw in het ambt, de kwestie van de predi- kantstractamenten aan de orde ge komen. Van de classis Leeuwarden en van de Bond van Nederlandse predikanten was een voorstel ge komen om de per 1 januari 1959 in te voeren salarisverhogingen reeds per januari 1958 verplicht te stel len en het aantal salarisgroepen te rug te brengen tot drie. De Alge mene Kerkvoogdij raad en de Raad voor de Predikantstractementen hebben hierover echter ongunstig geadviseerd. Onder meer voeren zij aan, dat vele kerkvoogdijen reeds vrijwillig doen wat straks wordt verplicht. De Synode is met dit ad vies acc'oord gegaan. De Aziatische griep De griepepidemie heeft thans Perzië bereikt, waar volgens lichtingen, die de Wereldgezond heids-organisatie bereikten, 83 ge vallen - vooral bij zeelieden - zijn geconstateerd. Ingezonden mededeling kleintjes uitëf kat bituxanlaixd STADSKANAAL. Het vierjarig jongetje J. Kamies is, toen hij voor het huis van zijn ouders aan het Zuiderdiep te Valthermorid plotse ling de weg overstak, door een auto gegrepen.Hij was op slag dood. De auto werd bestuurd door S. M. S. uit Heilo. HEERHUGOWAARD. De 52-ja- rige mevr. W. Groen-Bakker, die met haar dochter op de rechterzij de van de Middenweg te Heerhugo- waard wandelde is door een ach teropkomende personenauto gegre pen. De bestuurder van de perso nenauto had de wandelaars niet op gemerkt omdat hij zijn lampen moest dimmen voor een tegenligger Het slachtoffer kwam door de bot sing in de naast de weg gelegen vaart terecht waaruit zij echter spoedig door omstanders kon wor den bevrijd. Enkele ogenblikken later is zij overleden. GOUDA. In de straat „Achter de kerk" te Gouda is de 67-jarige me vrouw G. IJ.-de B. uit Gouda door een achteruit rijdende bestelauto gerepen en op slag gedood. HEEMSTEDE. De beide kraan vogels, die vorige week in het Heemsteedse wandelbos Groenen- daal zijn geboren, zijn tengevolge van de koude overleden. Het per soneel van de plantsoenendienst heeft getracht de beide jonge die ren, waarvan de geboorte een zeld zaamheid voor Nederland beteken de, te redden. Weer liefdevol ontvangen KINDEREN UIT DUITSE VLUCHTELINGEN KAMPEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Comité Vluchtelingenhulp doet dringend beroep op de bevolking Medio juni arriveerde op Schou- wen-Duiveland - evenals vorig jaar - een groep kinderen uit vluchte lingenkampen in Duitsland. Deze groep is iets kleiner dan de vorige en over het algemeen kan gekon- stateerd worden dat de kinderen er beter uitzien en ook beter zijn gekleed. Toch zijn de omstandigheden in de kampen nog verre van roos kleurig. De mensen die er verblij ven, hebben dikwijls veel ellende doorstaan en moesten huis en haard verlaten. Voor de kinderen ontbreekt de rustige en evenwich tige sfeer om volwaardig op te groeien. Deze kinderen zijn door hun pleegouders op Schouwen-Duive- land weer liefdevol ontvangen. Voor deze betekent het dikwijls een opoffering, óók financieel. Men had echter niet de vrijmoedigheid de kinderen, die toch al zo ontzet tend veel missen, ditmaal niet naar het eiland uit te nodigen. De financiële actie voor deze mis deelde jeugd bracht vorig jaar op f 1.708,95; de uitgaven bedroegen f 1.543,45, zodat er voor dit jaar nog over is f 165,50. Veel geld is er dit jaar evenwel niet nodig, daar de kinderen reizen op reisbonnen en - zoals gezegd - de groep ook kleiner is. Toch is er nog een be drag van ongeveer f 500,— nodig voor allerlei noodzakelijke uitga ven, zoals voor de bus naar Roo sendaal en naar de plaats van be stemming en voorts om voor enkele kinderen nog wat kleding etc. aan te schaffen. Het comité Vluchtelingen (voor zitter ds. H. W. Buinink, Noord- gouwe) doet dan ook een dringend beroep op de bevolking van het eiland, middels een bijdrage op giro 2 5 4 8 ten name van het Vluchtelingencomité, hen hierbij te willen steunen en om hierdoor de vaak zo harde en liefdeloze wereld een beetje blijer te maken. Ook reisbonnen blijven steeds van harte welkom! Groene Kruis Renesse, Noprdwelle, Serooskerke Afscheid van de wijkverpleegster zuster L. Gersom In een dezer dagen gehouden be stuursvergadering van de vereni ging het Groene Kruis van Renesse, Noordwelle en Serooskerke, werd afscheid genomen van de wijkver pleegster zuster L. Gersom, wegens haar benoeming per 1 juli a.s. tot leidster-docente aan het Centrum voor kraamzorg te Stadskanaal. De voorzitter der vereniging, de heer J. M. de Nooijer, dankte haar voor het vele en uitstekende werk dat zij gedurende bijna 7 jaar voor de vereniging en haar leden heeft gedaan. Het speet hem dat mej. Gersom de gemeente gaat verlaten, doch haar benoeming te Stadska naal die in feite een promotie is, gaf hem toch ook weer vreugde. Hij besloot zijn afscheidswoorden met de hoop uit te spreken dat het haar in haar nieuwe betrekking goed moge gaan en hij bood haar namens bestuur en leden ter her innering aan de prettige samen werking een boekwerk aan. Vervolgens sprak de plaatselijk arts, dokter Simons uit Renesse. Hij dankte allereerst zuster Ger som voor de zeer prettige samen werking die hij steeds heeft mogen ondervinden, alsmede voor de on misbare hulp die hij van haar ont vangen heeft en dan speciaal bij de zuigelingenzorg. Vooral dit laatste werk verrichtte zij met zeer veel enthousiasme en securiteit. Hij prees voorts het centrum voor kraamzorg in Stadskanaal gelukkig met de benoeming van zuster Ger som, gezien haar werkzaamheden hier. Hij wenste haar tenslotte alle goeds toe in haar verdere loopbaan. Zuster Gersom dankte tenslotte de sprekers voor hun waarderende woorden, daarbij mededelende dat zij altijd met plezier voor de ver eniging heeft gewerkt, mede door het feit dat de bevolking haar al tijd vriendelijk en gastvrij heeft ontvangen. Zij zal met genoegen en dankbaarheid terug kunnen denken en zij hoopte ook in Stadskanaal voldoening in haar werk te zullen vinden. Hierna werd, ter voorziening in de vacature, met ingang van 1 juli a.s. in tijdelijke dienst benoemd mej. zuster K. de Munck te Sluis, zulks in afwachting van een be noeming van een wijkverpleegster in vaste dienst. '\%jj~Zierikzee Rijtoer bejaarden uit „Irene" Dinsdag maakten een dertigtal bejaarden uit net rusthuis „Irene" te Zierikzee de jaarlijkse rijtoer over het eiland. Omstreeks half twee werd vertrokken in een auto bus en een vijftal particuliere wa gens. De tocht werd meegemaaut door de bestuursleden en hun da mes en personeel. De tocht voerde eerst naar Duiveland waar Ouwer- kerk en Nieuwerkerk werden aan gedaan. Via Dreischor en Brou wershaven werd koers gezet naar de Westhoek (Renesse en Westen- schouwen). In theetuin „De Toren hoeve" werd een verversing aan geboden, nadat een bezoek was ge bracht aan de vuurtoren te Haam stede. Ook werd een wandeling in de prachtige omgeving gemaakt. In „Westenschouwen's Welvaren" werd 's avonds gedineerd, waarna de terugreis werd aanvaard. Zeer voldaan over het genotene arriveer den allen weer behouden in Zie rikzee. Slotavond bejaardensociëteit Vrijdagavond 28 juni a.s. organi seert de plaatselijke U.V.V. een feestelijke avond, toegankelijk voor alle Zierikzeese bejaarden, ter af sluiting van het seizoen. Op het programma voor deze avond - waarop vele bejaarden verwacht worden - staan enige aantrekkelij ke films, o.a. over Zierikzee. Voorts zal een tractatie worden aangebo den. Deze bijeenkomst zal gehou den worden in de foyer van de Concertzaal en vangt aan om half acht. \en.<?ss<? Opbrengst Rode Kruis-collecte De Rode Kruis-campagne 1957 heeft te Renesse het fraaie bedrag opgebracht van f 412,58. Aan de actieve dames die de inzameling verzorgden is een compliment ze- ker op zijn plaats. Mej. C. Hanse alhier slaagde dezer dagen voor het te Bergen op Zoom gehouden examen voor kan toor-typiste. Zij werd opgeleid door de heer K. Koetsdijk. >X~>X«X"XK"XXX^"X~X"XKK"X"X"X"X"X"X"X»X»«X~X»*>'X''K'<»*X"X"X*<"X> x«x"x«x***x~x~x**> FEUILLETON I aiti liiiin Na het ontbijt pakte Hanneke haar badgerei bij elkaar en ging naar het Bosbad. Ze bestudeerde de tarieven en vond, dat een week kaart wel het voordeligst zou zijn. Nadat ze een poosje gezwommen had, ging ze zonnebaden, waarna ze zich aankleedde en het dorp in ging. Zo, nu een paar mooie boeken en dan de hei op. Of ergens het bos in. Hier was alles vlak bij elkaar. De dorpsboekwinkel bleek niet bijster gesorteerd.- Ze kocht één boek en besloot in de loop van de dag eens de naburige dorpen te verkennen. Jammer, dat ze geen fiets had. In de stad was het te druk om te fietsen. Maar hier, waar het veel rustiger was, ondanks de massa zomergasten, zou ze best kunnen toeren. Eens informeren bij mevrouw Overbeke, of er ook fietsen te huur waren in het dorp. „Hebt- u zelf geen fiets?" vroeg de pensionhoudster, toen Hanneke haar vraag gedaan had. Ze schudde ontkennend het hoofd „In de stad is het me te druk". „Gaat u grote tochten maken?" „O nee, een beetje de omgeving verkennen. Anders niet. En ook niet iedere dag". „Dan kunt u wel een fiets van een mijner dochters gebruiken. La ten we zeggen: vijf gulden voor uw vakantietijd. Is dat goed?" Hanneke vond het uitstekend en even later reed ze weg op een be hoorlijk rijwiel. Wandelen was wel prettig, maar op de fiets schoot je wat vlugger op. Ze zou er in de stad toch maar één kopen. Voor de weekeinden. Dan kon ze wat meer naar buiten, het Gooi bijvoorbeeld. Om twaalf uur was ze weer te rug. Mooi op tijd voor het warme eten, want het was hier anders dan in de stad: Thuis at ze 's avonds altijd warm eten. Ze zat alleen aan een tafeltje. De andere tafeltjes waren alle bezet door echtparen, met of zonder kin deren. En er was een vrolijk geroe zemoes. Hanneke keek lachend naar een drietal kinderen, dat ge regeld babbelde. Toch wel gezellig in zo'n pension. Het eten was uitstekend. Mocht trouwens ook wel, want de pen- sionprijs was schrikbarend hoog. Enfin, in de vakantietijd moest je niet op een paar centen kijken. 's Avonds, enkele minuten voor de broodmaaltijd, kwam er een nieuwe gast. Een jongeman met een ernstig gezicht. Hanneke was al aan het eten, toen de nieuweling weer naar beneden kwam. Samen met mevr. Overbeke keken ze het vertrek rond, maar alle tafels wa ren bezet. Toen haar oog viel op de alleen zittende Hanneke. 'Ze stevende naar het meisje en vroeg: „Hebt u er bezwaar tegen, juffrouw Schoneveld, dat meneer hier bij u komt zitten? Ik heb na melijk nergens meer plaats". Hanneke verzekerde, dat ze het helemaal niet erg vond. „Mag ik u dan voorstellen? Dit is meneer Grobbe. Meneer Grobbe, dit is juffrouw Schoneveld". Hanneke stond op en stak haar hand uit, die de man, na een korte buiging, zacht drukte. „Ik hoop, dat ik u geen overlast aandoe?" vroeg hij, nadat hij te genover haar was gaan zitten. Hanneke schudde haar blonde lokken. „Welnee. Ik heb bovendien maar recht op één plaats". Tijdens de maaltijd vertelde de heer Grobbe, dat hij blij was, in I.unteren nog een gaatje te hebben door JOKE DE VALK 12 ontdekt. „Ik heb een drukke zaak en ik weet nooit van te voren, wan neer ik met vakantie kan gaan". Toen de maaltijd afgelopen was, wist Hanneke, dat haar tafelheer een grossierderij had in Delft, die nu gedurende een week gesloten was. De volgende dag fietste Hanneke naar Barneveld. Ze bekeek de win kels en kocht nog een paar boeken. Barneveld was in ieder geval beter gesorteerd dan Lunteren, maar dat was niet vreemd, want het centrum van Barneveld was veel drukker. Ze hoorde, dat er donderdags markt was en besloot donderdagmorgen nog eens te gaan kijken. 's Middags trok ze de hei op en luierde wat. Het weer was tot nu toe stralend en ze prees zich geluk kig, dat ze het zo trof. Grobbe zag ze enkel tijdens de maaltijden. Hij bleek een gezellige prater te zijn. Terloops had Hanneke al eens naar zijn handen gekeken en gezien dat hij twee ringen droeg aan één vin ger. Dus een weduwnaar. Ze schat te hem op een goede dertig. Na de maaltijden trok hij zich doorgaans terug. Zoals allen deden, ging ook hij zijn eigen weg. In het bad had ze hem nog niet gezien. Maar daar kwamen zoveel mensen en het was er zo druk, dat het niet te verwonderen was. 's Avonds slenterde ze door de Dorpsstraat, waar de winkels tot 't avonds laat open bleven en keek naar het verkeer. Terwijl ze voor een etalage stond, voelde ze, dat er iemand in haar nabijheid stond. Ze keek even op, maar meteen sperde ze haar ogen wijd open van verba zing. Want naast haar stond haar baas: Jan Dubois. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5