Zwembaddebat in Zierikzeese Raad bracht (nog) geen oplossing N0C2 DACEN NESCAFÉ PRIJSVRAAG S ffO.OOO.- Blijf meester Knelpunt zwemkwestiecombinatie „onderricht" en „vrij-zwemmen" Wachten is op gereedkomen plannen bad aan de „Val" voor ZONDER POSITIEVE RESULTATEN bleef gisteren de langdurige discussie die zich ontspon in de raadsvergadering van Zierikzee over het voorstel tot zwembadbouw in de gemeente. De raad kwam algemeen tot de konklusie dat de zaak met een overhaast besluit niet gediend zou zijn, zodat een beslissing werd aangehouden. De voorzitter, burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, gaf een uit voerige uiteenzetting over de problemen die hangen rond de Zierikzeese „zwemkwestie". Het knelpunt hierbij is om tot een juiste combinatie te komen van de twee elementen: onderricht en „vrij" zwemmen. Een zweminrichting, vormende aldus werd besloten. (Wij verne- een combinatie van beide elemen ten, blijft voor de gemeente een onbereikbaar ideaal door de zeer grote investeringen die hiervoor vereist zijn. De gedachte rees aan een bad bij „de Val", waar men gebruik zou kunnen maken van di verse plaatselijk gunstige omstan digheden. Zwemonderricht aan „de Val" zou echter de roosters van de scholen in de war sturen. Vandaar het besluit: instructiebad op het sportterrein met behoud van •het ontspanningsbad bij „de Val". De voorzitter was van mening, dat een recreatiemogelükheid voor de jeugd aan „de Val" van zeer groot belang is, terwijl daarnaast ook een instructiebad een eerste vereiste is, dat bovendien de aan trekkelijkheid van Zierikzee als woonplaats ten zeerste verhoogd. Als eerste bij de hierna volgende bespreking verkreeg de heer De Moor het woord. Deze was van oor deel dat het instructiebad volgens de door de Heide Mij. ontworpen plannen, geen mogelijkheid zal ge ven voor onderricht aan de wat oudere jeugd (boven de 11 jaar), door de naar spreker's mening zeer beperkte diepte, die loopt van 0.30 tot 0.90 m. De uitgetrokken bedra gen vond spr. voorts totaal ontoe reikend voor een goed bad. „La ten we eerst zien te komen tot een goed instructiebad en dan verder zien voor een recreatiebad", aldus oordeelde spr., die zich afvroeg of men niet het gevaar loopt met twee misbaksels opgescheept te worden. Mr. Keuning had over de kwes tie zwembad meer deskundige ad viezen verwacht. „De leden van de sportcommissie spraken zich uit tegen de plannen in deze vorm en toch worden de voorstellen onge wijzigd aan ons voorgelegd", aldus mr. Keuning: Spr. vroeg zich af op welk kompas gevaren wordt en was het verder met de heer De Moor eens, zich hierbij nog afvra gend „wie kinderen die in dit badje hebben leren zwemmen, in diep water zal durven loslaten". De heer v. d. Doel wees er op dat in het verslag van de sportcom missie geen aandacht is geschonken aan de financiële mogelijkheden. „Bij de beschikbare middelen moe ten we waardering hebben voor het voorstel van het college", aldus deze spr., die verder van oordeel was dat de raad gemakkelijker zou kunnen oordelen als de plannen voor het bad bij „de Val" bekend zijn. Ook de heer Simmers wilde lie ver wachten op de plannen voor „de Val". „Gezien het verslag van de sportcommissie kan ik thans mijn stem nog niet aan het voorstel geven", aldus de heer Simmers. Mr. du Croo liet een geheel an der geluid horen. In het verslag van de sportcommissie was hem opgevallen dat het oordeel van deze commissie uitgaat naar „wat ideaal is". „Maar we moeten met dc benen op de grond staan", aldus mr. du Croo en dat doet deze commissie niet. Spr. was van oordeel dat deze kans voor twee baden met beide handen dient te worden aangegre pen. Mr. Keuning ageerde hierna op felle wijze tegen het voorstel, de vergadering voor enkele ogenblik ken te schorsen om de heer Olthof van de Ned. Heide Mij. gelegen heid te geven een nadere toelich ting op de plannen voor het in structiebad te geven. „Nu komt de toelichting, die wel eerder had moeten komen", aldus mr. Keu ning, die deze gang van zaken „bij zonder ongelukkig" noemde. De voorzitter begreep evenwel de bezwaren niet, er op wijzend dat enige tijd geleden besprekingen ge houden zijn met deskundigen. Mr. Keuning had wel graag een verslag van deze besprekingen gezien. De vergaderingwerd hierna ge schorst (mr. Keuning tegen), waar na de heer Olthof in een uiteen zetting er op wees dat op voor schrift van hogerhand alle instruc- tiebaden die tegenwoordig worden gebouwd, van 30 tot 90 cm diep zijn. Ook de deskundige instanties gaan hiermee akkoord. De heer v. d. Doel stelde hierna voor het voorstel aan te houden tot de plannen voor het bad aan „de Val" gereed zijn. Alle leden hadden een geljjk oordeel, zodat men dat de tekeningen, bestek en begroting woensdag a.s. aan b. en w. zullen worden overlegd. Red.). Vóór het „zwembad-debat" wa ren enkele minder belangrijke za ken aan de orde gekomen. Een grondruil werd aangegaan met de erven Den Boer-van Burg. Een ge dempte sloot nabij de Regenboog straat werd verkocht aan mevr. wed. O. Berrevoets-Rix alhier. Benoeming In de vacature-„Commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken" werd met 6 stemmen gekozen de heer H. Uijl; op de heer Rameijs werden 5 stemmen uitge bracht. Voorts werd besloten dat een herziening van het uitbrei dingsplan wordt voorbereid. Dit raadsbesluit opent de mogelijkheid voor b. en w. om de beslissingen op aanvragen om bouwvergunning, die het aanhangige uitbreidings plan zouden kunnen doorkruisen, aan te houden. Gemeenterekening 1951 De rekening 1951 van het ge meente-gasbedrijf en de gemeente rekening 1951 werden voorlopig vastgesteld. Een aantal openstaande posten aan de gemeente verschul digde pachten werden on-invorder- baar verklaard. N.a.v. het verslag van de raadscommissie over de ge meenterekening wees de heer v. d. Doel er op dat naar zijn mening deze commissie een vinger had moeten leggen op de wonde van nalatigheid door de gemeente, verband met deze oninbare posten. Vastgesteld werd vervolgens het ontwerp tot eerste wijziging van de gemeentelijke verordening „uit- kerings- en pensioenverordening wethouders". Een krediet van vier maal f 500,werd beschikbaar ge steld als een bijdrage in de kosten van aanleg van waterleiding voor vier nagekomen "percelen in her- verkavelingsgebieden. Besloten werd vervolgens tot het verlenen van een rechtstreekse ge meentelijke garantie voor een door de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten af te sluiten geldlening. De instructie bezoldiging hulpkeur meesters vleeskeuringsdienst werd in dier voege gewijzigd, dat het salaris wordt vastgesteld overeen komstig de voorstellen van de kommissie-Ubink. Het ontwerp besluit „instructie ambtenaar plaat selijke belastingen" werd vastge steld. Eveneens een instructie en beloning voor de schoonmaker van het gebouw van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg en een derde wijziging van de bezoldigingsver- ordening juli '55 (personeel Dienst Maatschappelijke Zorg). Verlenging kasgeldlening Besloten werd tot het verlengen van een kasgeldlening. Een aan vullend krediet groot f 5.550, (tweederde ten laste van het Rijk, éénderde ten laste van de ge meente) werd verleend om enkele betrokkenen gebruik te kunnen la ten maken v.d. Rijkspremieregeling 1953 woningverbetering en -split sing. De zevende wijziging van de gemeentebegroting 1957 werd vast gesteld. Grond werd uitgegeven in erf pacht aan de heer A. Rottier voor het bouwen van een garage op het terrein kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie B, nr. 1578, gele gen aan het Karsteil. Het nog komende besluit van de minister van Bezitsvorming, Bin nenlandse Zaken en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, regelende kindertoelage en kindertoeslag over het tijdvak 1 oktober 1956 tot 1 januari 1957, voor het gemeente- personeel, werd op het gemeente- personeel van toepassing verklaard. De commissie „Zierikzee Ont vangt Vreemdelingen" werd de mogelijkheid gegeven de entree prijzen te verlagen. Mr. Dijckmees ter sprak er zijn verheugenis over uit dat de bijdragen van de mid denstand hoger geworden zijn en hoopte op een eclatant succes van de komende zomerfeesten. Ingezonden mededeling dan sluit de inzending voor de grote Haal nog gauw een wedstrijdformulier bij Uw winkelier en post het UITERLIJK OP 30 JUNI aan prachtige prijzei Programma der zomeravondfeesten te Zierikzee thans definitief vastgesteld In de jongste vergadering van de propagandacommissie gehouden in hotel „Mondragon", kon worden medegedeeld dat thans het pro gramma voor de komende zomer avondfeesten, die 18 juli aanvan gen, definitief is vastgesteld. Maria Zamora en haar orkest open de rij. In afsluiting van de adoptie met de gemeente Almelo komen de Bieler Stadtjodler het feest opluisteren. Ook de Amster damse politiekapel zal zich laten horen. Zij zullen een mars door de stad maken, voorafgegaan door een drumband, die een taptoe zal ver zorgen. Lag het oorspronkelijk in de be doeling dat de uitvoeringen in de muziektent zouden plaats vinden, de komst van de Zweedse zangers heeft geopenbaard dat de overdekte Beurs zich veel beter leent voor muzikale prestaties. Voor de Beurs komt een podium, geflankeerd met bloembakken en daarachter golf platen, mede met het oog op de accoustiek. Het te omsluiten Havenplein biedt plaats voor plm. 2500 perso nen, terwijl bij het Visslop en bij het Vrijpoortje controleposten zul len worden geplaatst. Het verkeer naar en langs het Havenpark en Kraanplein kan nu ongehinderd plaats vinden. Om het feestterrein een fleuriger aanzien te geven zullen vlaggemas- ten voor Concordia worden opge richt en contact gezocht worden met de gasfabriek voor speciale verlichting, zoals we die al meer gezien hebben bij openbare feesten. Het marktterrein wordt met I schuttingen afgesloten. De prijzen van de entreekaarten zijn verlaagd, waaraan de raad haar fiat heeft ge geven. Lag het aanvankelijk in de bedoeling abonnementen uit te rei ken, van dat idee is men afgestapt, wel zullen voorverkoopkaarten worden verstrekt, die recht geven op een plaats in de Concertzaal wanneer onverhoopt het weermin der gunstig zou zijn. Het programa Hieronder laten we het volledig programma volgen. Begonnen wordt op donderdag 18 juli e.k. Dan komt, zoals gemeld, Maria Zamora met haar orkest. De andere don derdag, 25 juli, treden de populaire Ramblers op o.l.v. Theo Uden Mas- man met zang van Jany Bron en Marcel Tielemans. De Bieler Stadt jodler vragen op 30 juli de aan dacht. The Kilima Hawaiians, Mans uit Twente, Jos Carpay, de Wama's, het Rivers Trio, Rif Gerardy en Truus Koopmans verschijnen op 1 augustus op het podium. De Am sterdamse Politiekapel o.l.v. Johan Pinkse, met drumband, zal 8 aug. opgewekte klanken door de straten der stad laten schallen, waarna de drumband een taptoe zal geven; een speciale attractie voor velen. Op 15 augustus verschijnt The Dutch Swing College Band, waar na op 22 augustus, de laatste feest avond, de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" het muzikale slot zal ver zorgen, met daarna een groots vuurwerk. Waar dit zal worden af gestoken is nog niet precies bekend maar waarschijnlijk niet op de plaats waar men zulks gewoonlijk doet. Dit zal nader worden bekend gemaakt. Influenza-epidemie in India kostte 200 mensenlevens NIEUW DELHI, 27 juni. De in- fluenza-epidemie heeft tot dusver in India aan tweehonderd mensen het leven gekost. Sinds het uitbre ken van de ziekte, zes weken ge leden, is het aantal patiënten tot bijna een half miljoen gestegen. Het ergst getroffen gebied is de staat Bombay, waar zich 136.000 gevallen hebben voorgedaan, waar van 91 met dodelijke afloop. Sterke aardbeving geregistreerd DE BILT. De seismografen van het K.N.M.I. hebben in de afgelo pen nacht om tien minuten voor half twee een buitengewoon sterke aardbeving opgetekend, de afstand bedroeg 6700 km. en de haard kon gelokaliseerd worden in de Atlanti sche oceaan ter hoogte van de Evenaar, nabij het rotseiland Sint Paul. Ingezonden mededeling over Uw zenuwen. Neem Mljnhardt's Zenuwtabletten ZIERIKZEE Christen Vrouwenbond Woensdagavond hield de afdeling van de Ned. Christen Vrouwen bond haar laatste vergadering van dit seizoen in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw, welke druk be zocht was. Nadat gezongen wasPs. 87 1, 4 en 5 ging de presidente, mevr. A. M. Baas-Kloet, voor in gebed, waarna zij las Jona 1 7 en 2 1-10. N.a.v. de teksten Jona 1 7 en 2:9 hield zij vervolgens een korte inleiding, waarna gezongen werd Gez. 112 1 en 2. Na een welkomstwoord van de presidente volgden enige bestuurs mededelingen en bracht mevr. Bil den Boer verslag uit van de Pro vinciale dag in Goes. Hierna was het woord aan mevr. Kooiker uit Katwijk, die een boek bespreking hield over het werk van Jan Mens: „Meester Rem brandt". Op boeiende en gevoel volle wijze schetste de spreekster het karakter van de grote meester, zijn levensloop en de problemen waarmede hij te worstelen had. Zij eindigde met het zesde vers van Ps. 84 berijmd. De presidente was zeker de tolk van alle aanwezigen toen zij mevr. Kooiker dankte voor het gebodene, dat zij „kleinkunst in 't groot" noemde. Hierna werden nog enige huis houdelijke zaken afgehandeld en wenste de presidente alle leden een goede en prettige vakantie toe. Tot slot werd gezongen Ps. 84 6, waarna mevr. Kooiker met dank zegging eindigde. De volgende bijeenkomst werd vastgesteld op woensdag 18 sep tember a.s., waar ds. Y. J. Tiemer- sma hoopt te spreken over „De mens als beeld Gods". De stakingen in België „GEEN VERANTWOORDELIJKHEIDSGEVOEL" BIJ VAKBONDSLEDEN" BRUSSEL, 27 juni. Woensdag z(jn van de zijde der werkgevers in de Belgische bouw- en metaal nijverheid verklaringen omtrent de stakingen afgelegd. De voorzitter van het Nationaal Verbond van de Bouwnijverheid, Holoffe, zei op een persconferentie dat de werkgevers in het bouwbe drijf in geen enkel opzicht verant woordelijk gesteld willen worden voor „hetgeen de schandelijke po litiek van het schepje-er-boven-op het land zal kosten". De minimum lonen in het bouwbedrijf zijn be hoorlijk, zo zei hij, en de arbeiders genieten sociale voordelen, zoals vergoedingen voor slecht weer, lo nen gebonden aan het indexcijfer, etc. De Belgische vakbondsleden to nen geen verantwoordelijkheids begrip te hebben, aldus de heer Holoffe, door een dergelijke staking te beginnen aan de vooravond van de wereldtentoonstelling te Brus- faamstede Reisver. „Ons genoegen" Bovengenoemde reisvereniging maakte vorige week haar twee daagse reis naar Arnhem en om geving met een toeringcar van Garage Van Oeveren." Reeds vroeg in de morgen werd gestart en ging de reis via Rotter dam naar Utrecht en vervolgens door een van de mooiste streken van ons land naar Arnhem. In hotel „Iris" werd overnacht, waar na de stad bezichtigd werd. De an dere morgen werd ook weer bij tijds gestart en eerst een bezoek gebracht aan Burgers' dierenpark, waarna van de prachtige verge zichten bij de „Postbank" genoten werd. Des middags werd de terug reis aanvaard. Deze ging door de Betuwe naar 's Hertogenbosch, waar vooral de dames wat winkel den. Vervolgens ging het door Bra bant op Steenbergen aan, waar voor de laatste keer gepleisterd werd. Aan het veer Anna Jacoba- polder bracht de leider van de reis, de heer A. de Bruine, dank aan chauffeur Maskus voor het vele dat hij gedurende de beide dagen had laten genieten. Een van de le den dankte daarna de heer De Bruine voor de organisatie van de mooie reis. Omstreeks elf uur arri veerde het gezelschap dankbaar en zeer voldaan weer in hun haard steden. sel, want deze laatste verkeert in gevaar en de vakbondsleden weten dit. „Oorspronkelijk was het een politieke staking met als eerste doel de regering een hak te zetten. Thans ontaardt zij in een staking waarbij de vakbonden er ieder voor zich een schepje bovenop doen". De werkgevers in het bouwbe drijf kunnen niet verder gaan dan de gedane voorstellen, die echter door de vakbonden zijn verworpen. Evenals te Zierikzee trad mevr. Kooiker dezer aagen ook op voor de N.C.V.B.-afdelingen A.J.-Polder, Kerkwerve en Tholen. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij warm Droog en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige wind tus sen west en zuid; opnieuw warmer. 28 juni. Zon op 4.24, onder 21.06. Maan op 5.19, onder 21.14. Nieuwe maan: 27 juni te 21.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 juni 3.34 v.m. 16.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 juni 2.56 v.m. 15.25 n.m. Springtij: 30 juni. HET WEEKOVERZICHT Het hogedrukgebied, dat gisteren boven Frankrijk gelegen was, ver plaatste zich het afgelopen etmaal naar zuid-Duitsland. Het weer in ons land wordt door dit hogedruk gebied beheerst. Een warmtefront van een oceaandepressie, die vrij wel niet van plaats verandert, be reikte, vergezeld van een regen zone, de oostkust van Engeland. Wolkenvelden, die met dit front samenhangen, dreven gisteravond en vannacht ons land binnen, waar door de zonnestraling tijdelijk ge temperd wordt. De regenzone be reikt ons land niet. Voor het weer van morgen is belangrijk, dat opnieuw iets war mere lucht in aantocht is, waardoor de temperaturen morgen tot 25 graden of hoger kunnen oplopen. Aangezien de frontale bewolking voor een groot deel oplost, kan voorts op meer zon gerekend wor den dan vandaag. Op wat langere termijn gezien, ziet het er naar uit dat er enkele warme dagen ver wacht kunnen worden. Hertog van Edinburgh had aanrijding LONDEN, 27 juni. De auto, waar mee koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edinburgh woensdag op weg waren van het paleis Buckingham naar het kasteel Windsor, is te Staines in botsing gekomen met een kleine Morris. De hofauto, die door de hertog be stuurd werd, werd licht bescha digd. Het was sinds 1948 het vierde ongeluk met een auto, waarin le den van de koninklijke familie za ten. Bij alle keren zat de hertog aan het stuur. Enige uren voor het ongeluk had prins Philip voor de vereniging van automobilisten een rede gehouden over de veiligheid op de weg. VANAVOND AL WEER DE LAATSTE MAAL Dinsdag- en woensdagtochten Avondvierdaagse goed verlopen „Kunst en Eer" zal tippelaars inhalen De 2e avond van de Zierikzeese Avondvierdaagse werd wederom begunstig door goed, hoewel wat fris, wandelweer. Enkele deelne mers waren door verschillende om standigheden, niet opgekomen. De tocht voerde ditmaal door Schou wen, Via de Oudeweg ging het langs Kerkwerve, door de Verse- putse weg, over de Provinciale weg naar Zierikzee. De kleintjes volgden gedeeltelijk dezelfde route, maar sloegen hal verwege links af. Allen waren weer bijtijds binnen, hoewel de voetver zorging het deze avond vrij druk had met blaren prikken. Het schoei sel en de weinige training zullen hieraan wel niet vreemd zijn ge weest. Woensdagavond, de 3e avond, was het nog zachter weer dan dins dag en vol moed startte de schare van plm. 680 tippelaars(ters) - en kelen waren niet opgekomen - voor de 3e etappe, die een stuk langer was dan de 2e. Door de Zuidhaven poort tippelden de 15 km. deelne mers over de Rijksstraatweg, de Oude Polderdijk, langs Bellaert door Saspolder terug naar Zierik zee. De 8 km. deelnemertjes gin gen langs de Zaagmolen de dijk op en kwamen zo via le Leverdijk weer in Zierikzee. Ook nu waren allen op tijd binnen. De eerste 15 km. lopers reeds om 9 uur! Het aantal blaren was ook nu vrij groot en het zou niet te verwonderen zijn als er hedenavond enigen niet zou den opkomen. De 2e en 3e avond ontbraken de tractaties voor de adspiranten ook weer niet. Dinsdag boden de firma's D. bij de Vaate en J. v. d. Valk en woensdag de firma's M. C. Pape- veld en R. P. Hogerheijde verver singen aan, die zich goed lieten smaken. Ook voor de leidsters en leiders van de ruim 400 jeugdige tippelaars vormden deze een wel kome hartversterking, want deze hadden - vooral de 3e avond - de handen vol om hun „wandelpupil len" in het juiste spoor te houden. En zo is het vanavond al weer de laatste avond, die - naar het zich laat aanzien - ook weer mooi weer zal hebben. De tocht voert ditmaal weer door Schouwen. Door 't Vrij poortje, Vrije gaat het over de nooddam, waar de groten linksaf en de kleintjes rechtsaf gaan. Eerst genoemden tippelen de Zandweg door over Kerkwerve richting Noordgouwe over Schuddebeurs, laatst genoemden langs een andere weg naar Schuddebeurs. Verzameld wordt dan in de Emil Sandström- weg, waar „Kunst en Eer" zich bij de stoet voegt, waarna men geza menlijk naar „Concordia" mar cheert, waar de prijsuitreiking plaats vindt. De route is dan als volgt: Lange Blokweg, Korte No- belstraat, Watermolen, Verrenieuw- straat, Melkmarkt, Dam, Korte St. Janstraat, St. Domusstraat, Korte Groendal, Kraanplein, Havenpark N.Z., Havenplein. Ongetwijfeld zal de belangstel ling in de Blokweg en langs de route weer groot zijn en zal ook de traditionele bloemenhulde niet ont breken!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2