w ir~r IV f; 1 at- Schone waterstofbom' over 5 jaar ft DE ZIERIKZEESCHE COURANT in Italië DONDERDAG 27 JUNI 1961 ZIERIKZEE SCHEMNIEUWSB01 1 l\)e 'jaarii J WHJ, \/pvV ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN ÓPGENOMEN' 1797*1639'- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eisenhower over kernwapenproeven WASHINGTON, 26 juni. Presi dent Eisenhower heeft woensdag op z(jn wekelijkse persconferentie verklaard, dat vooraanstaande Amerikaanse geleerden hem heb ben gezegd, dat z(j een absoluut „schone" waterstofbom kunnen produceren, als z(j nog vier of vjjf jaar de gelegenheid hebben voor proefnemingen. Een dergelijk wapen zou echter volkomen militair kunnen worden gebruikt op het slagveld. Doordat er geen radio-actieve neerslag zou zijn, zouden er geen burgers of an dere onschuldigen worden getrof fen, mits zij zich op de vereiste af stand bevinden. Dit betekende evenwel niet, dat de V.S. nu hun voorstel om als on derdeel van een algemene eerste stap tot ontwapening de proeven met kernwapens te staken, zouden intrekken. De psychologische factoren en de vrees van de wereld voor een oor log met kernwapens zijn van dien aard, dat de V.S. hun aanbod moe ten handhaven, zo meende de pre sident. Hij herhaalde, dat er in een volgende wereldoorlog geen over winnende partij zal zijn. Proeven moeten doorgaan Op een vraag over de mogelijk heid, dat de Sowjet-TJnie er wel licht niet in zal slagen, een ..schone H-bom te vervaardigen, antwoordde Eisenhower, dat hij 2ich dit zelf ook had afgevraagd. Hij hoopte dat de Russen er wel in zullen slagen Meer loon voor Franse metaalbewerkers De 600.000 metaalbewerkers in het gebied van Parijs hebben een loonsverhoging van 10 pet. gekre gen na onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers, welke 20 uur zonder onderbreking heb ben geduurd. Voor ongeschoolde arbeiders wordt het loon verhoogd van 135 tot 146 frank per uur en voor geschoolde arbeiders van 200 tot 220 frank per uur. Tot dusverre gingen loonsverhogingen voor de Parijse metaalbewerkers steeds vooraf aan een algemene loonsver hoging in de Franse industrie. HET RAPPORT OVER HONGARIJE De commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft dinsdag aangedron gen op bijeenroeping van de alge mene vergadering der V.N. in bij zondere zitting, ter behandeling van het onlangs gepubliceerde rapport van een commissie der V.N. over Hongarije. De commissie keurde een resolu tie goed, waarin wordt gezegd dat de Verenigde Staten hierbij het initiatief moeten nemen. De resolutie zal de volgende week in de Senaat aanhangig ge maakt worden. Schijnproces tegen Nagy voorbereid Volgens de Weense „Neuer Ku- rier" is de voormalige, door de Russen afgezette en gevangen ge nomen Hongaarse premier Imre Nagy van Roemenië naar een ge vangenis in Boedapest overge bracht. Het blad meldt, dat een groot „schijnproces" tegen Nagy wordt voorbereid. „De „Neuer Kurier" zegt van di plomatieke kringen te Warschau vernomen te hebben dat Nagy naar Boedapest werd overgebracht, na dat hij geweigerd had in het open baar een verklaring over door hem begane „fouten" af te leggen. De Sowjet-Russische minister van landsverdediging, maarschalk Sjoe- kof, zou hem in de Roemeense ge vangenis, waarin hij was opgeslo ten, hebben bezocht, om hem over te halen een dergelijke verklaring af te leggen, doch Nagy zou hier toe niet bereid zijn geweest. Het Chinese blad „Takoeng Pao meldt, dat meer dan 50 000 boeren in de provincie Hopei hun boerde rijen hebben verlaten en naar de steden zijn getrokken. Dit was het gevolg van natuurrampen en de slechte organisatie op de collectie ve boerderijen. een dergelijke bom te construeren. Het ging weliswaar om speciale aanrichten. Als de wereld volledig profijt wil trekken van de atoom wapens, die echter niet in oncon troleerbare mate verwoestingen wetenschap ten behoeve van vreed zame doeleinden, moeten de proe ven doorgaan. In dit verband merkte de pre sident op, dat men bij het aangaan van akkoorden om de proefnemin gen te staken er voor moet waken dat hierdoor niet het tegengestelde van wat men wenst, wordt bereikt. Inspectiestelsel noodzakelijk Desgevraagd verklaarde de pre sident, dat de eerste stap tot ont wapening, waarvan een opschor ting van de kernproeven deel zou uit maken, o.a. een akkoord zal omvatten om de produktie van kernwapens te staken. Voorts zou het worden gekoppeld aan plannen voor luchtinspectie op kleine schaal en mogelijk een begin van een algemene vermindering der be wapening. Daarnaast zou er na tuurlijk een inspectiestelsel moeten zijn om er zeker van te zijn, dat ieder zich aan de afspraak houdt. De ontwapeningsconferentie te Londen SOWJET-UNIE EN WESTELIJKE MOGEND HEDEN WAREN HET EEN KEER EENS LONDEN, 26 juni. De Sowjet-Unle en de vier westelijke mogend heden hebben op de ontwapeningsconferentie in Londen in beginsel overeenstemming bereikt over de wijze waarop de klassieke bewapening moet worden verminderd in het eerste stadium van het ontwapenings plan. De Amerikaan Stassen heeft voorgesteld, dat deze vermindering geschiedt op basis van onderling goedgekeurde lijsten. Het oorlogs materiaal dat op deze lijsten wordt geplaatst ,komt in depots te berus ten onder internationaal toezicht. Het blijft evenwel op het grondge bied van het bezittende land. Stassen heeft de Sow jet-Unie uitgenodigd een lijst op te stellen, waarop ongeveer 15 procent van het aanwezige oorlogsmateriaal voorkomt. Amerika zal dan het zelfde doen. Ket moet modern ma teriaal zijn. De Rus Zorin zei dat hij het Amerikaanse voorstel in beginsel aanvaardde. Frankrijk, Engeland en Canada waren het ook in principe met Stassen eens. Zij maakte», echter het voorbehoud, dat er overeen stemming moet zijn tussen bewa- De watersnood In het gebied van Trente is de Adige opnieuw buiten haar oevers getreden. Enige hectaren van de streek van Ischia di Is§ra zijn on dergelopen. Te Cavarzere, 70 km. van Venetië, is het peil van de ri vier onrustbarend hoog. In de streek van Suse, waar het water van de Dora het station van Ulzio heeft overstroomd, is de toe stand iets verbeterd. Over het eiland Ariano, in de Podelta, waait sinds woensdag ochtend een vrij sterke wind. Het water beukt de dijk van San Ba- silionaar Tagliodi Po. In de omge ving van Mantua is het peil van de Po opnieuw gestegen. pening en troepensterkte. De Sow- jet-Unie en de V.S. hebben name lijk een overschot aan wapens. Stassen zei, dat zijn voorstel al leen voor de eerste ontwapenings etappe zou gelden en uitsluitend voor Amerika en de Sowjet-Unie. De landen die geen wapenover schot hebben, zouden hun lijsten op andere wijze kunnen invullen. Zorin vroeg nog, welke kwesties Stassen op het oog had, toen hij dezer dagen zei dat de overgang van het eerste stadium naar de volgende afhankelijk zou zijn van de oplossing van bepaalde politieke problemen. Stassen wees er toen op dat president Eisenhower en bondskanselier Adenauer onlangs in Washington hebben afgesproken dat een veelomvattende ontwape ningsovereenkomst een hereniging van Duitsland vooronderstelt. Nigeria in 1960 onafhankelijk Engeland is bereid aan zijn groot ste kolonie, Nigeria, onafhankelijk heid te verlenen, maar niet voordat een nieuw federaal parlement, dat in I960 gevormd wordt, er om ver zocht heeft. Dit wordt meegedeeld in een communiqué over de onderhande lingen, die een maand lang door Britse en Nigeriaanse vertegen woordigers in Londen zijn gevoerd. De drie regionale premiers van de kolonie zijn teleurgesteld. Zij hadden in 1959 onafhankelijkheid gewild. De oostelijke en de weste lijke provincie krijgen echter dit jaar nog zelfbestuur. De noordelij ke en grootste provincie wil dit pas in 1959. Bijna geheel voltooid is 's werelds grootste radio-telescoop welke voor de universiteit van Manchester in Cheshire (Eng.) is gebouwd. Woensdagochtend is het hotel ,,'t LÖsse Hoes" op de Holterberg in brand geraakt tengevolge van een schoorsteenbrand. Aan het blussingswerk werd deelgenomen door de brandweerkorpsen van Holten en de om liggende gemeenten. - De foto geeft een beeld van het brandende hotel en de blussingswerkzaamheden. Hoorn viert zijn 600ste verjaardag De feesten ter gelegenheid van het feit, dat Hoorn 600 jaar gele den van graaf Willem V zijn stads rechten verkreeg zijn woensdag be gonnen met een plechtige opening in de uit 1424 daterende Noorder Kerk, waar de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken, een rede hield. De be windsman noemde het juist om zich een ogenblik te bezinnen op de waarden die het verlenen van prrsleges en vrijheden aan de ste den hebben uitgemaakt. In wezen betekende dit verlenen van privi leges de fundamenten waarop deze staat en onze maatschappij zijn ge bouwd. Een gezond maatschappe lijk leven - aldus de minister - is slechts mogelijk wanneer in het midden daarvan staat het gezin, en een staat kan alleen gedijen wan neer de samenstellende onderde len, waaronder de gemeenten, on der goede leiding de gemeenschap dienen. Het gezonde gezin en de ge zonde gemeenten, zij vormen de kennen waarop wij trots mogen zijn maar die wij ook met zorg hebben te behoeden. De burgemeester reikte aan ver scheidene personen, die zich ver dienstelijk hadden gemaakt bij de voorbereiding der stadsfeesten een legpenning uit. Des middags trok een pseudo graaf Willem V de stad weer binnen om Hoorn opnieuw zijn stadsrechten te verlenen. De graaf ontzag zich niet om in zijn toespraak ongezouten kritiek op het gemeentebestuur te laten ho- Het conflict tandartsen ziekenfondsen De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft een communiqué uitgegeven, waarin om. wordt gezegd: „Het ziet er niet naar uit, dat de moeilijkheden tussen ziekenfondsen en tandartsen spoedig tot een einde zullen komen, zolang partijen het niet eens kunnen worden over de omvang van het geschil, waarover dient te worden gearbitreerd. Zo als bekend staat de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, mede op grond van ingewonnen rechtskundige ad viezen, op het standpunt dat de ar bitrage dient te geschieden over de oorspronkelijke uitgangspunten. De ziekenfondsen daarentegen menen dat de arbitrage zich zal moeten beperken tot de bij het afbreken der onderhandelingen ingenomen standpunten. Acht gewonden bij autobusongeluk Acht mensen zijn zodanig gewond geraakt bij een autobusongeluk na bij Boxtel, dat ze in het ziekenhuis aldaar moesten worden opgenomen. Geen hunner verkeert in levensge vaar. De slachtoffers zijn leden van het parochiale zangkoor „St. Ce cilia" Oost Oostelbeers. dat terug kwam van een trip naar de Velu- we. Tussen Boxtel en Oirschot kwam de autobus, waarin zich in totaal 34 personen bevonden in een mistbank terecht. De bestuurder verloor daardoor het zicht op de weg en reed met de wagen in een sloot. Niemand kwam zonder ver wondingen vrij. Hotelbrand op de Holterberg Het hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Holterberg is in brand geraakt ten gevolge van een schoorsteenbrand. Het vuur zette zich voort in het riet-gedekte dak van het hotel en vandaar in het gebouw zelf. De brandweren van Holten, Nijverdal, Rijssen, Wierden, Markelo en Hel- lendoorn hebben zich ingespannen het vuur te stuiten maar het ge bouw stond op een klein gedeelte na vrij spoedig in lichterlaaie. Men is er in geslaagd nog vrij veel van de inboedel en van de be zittingen van de hotelgasten naar buiten te brengen. Op 4 januari 1941 is het hotel ook afgebrand; het is later her bouwd en uitgebreid. In Nepal zijn de laatste tijd 200 mensen van honger gestorven, heeft een politieke leider in de hoofdstad Katmandoe verklaard. In deze stad zijn heftige betogin gen tegen de overheid gehouden wegens de slechte voedselvoorzie ning. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Steek geen vuur aan dat ge niet uit kunt doven. SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM Tientallen brandweerlieden heb ben, gesteund door zeven langszij liggen blusboten, de brand geblust, die was uitgebroken in het m.s. „Tanga" van de rederij Essberger te Hamburg dat uit Antwerpen te Rotterdam was gearriveerd, en lig plaats had gekozen aan de Merwe- haven. Lichters waren langszij ge komen om salpeter over te laden bestemd voor Oost Afrika. In ruim 2 ontstond op een gegeven ogen blik brand, die met enorme rook ontwikkeling gepaard ging. Behal ve in het ruim werd ook water op het dek en tegen de scheepswand die gloeiend heet waren, gespoten. Door al het bluswater kwam de „Tanga" scheef te liggen. In de loop van de nacht was men de brand meester. Veertien gewonden bij autobotsing Bij een ongeluk op de Zuiderzee straatweg te Oldebroek (Geld.) waar een autobusje, waarin werk lui gezeten waren, in botsing kwam met een particuliere auto, zijn veer tien mensen gewond, van wie twee levensgevaarlijk. De beide wagens zijn in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van het busje wilde in dezelfde richting rijdende militaire jeeps passeren. Te laat bemerkte hij de uit de richting Zwolle komende personenauto op. Hij trachtte nog door sterk te remmen iets uit te wijken, waardoor het busje over de kop sloeg. Op dat ogenblik werd dc bus door de personenauto gegrepen. Alle gewonden werden na voorlo pig door ijlings ontboden artsen te zijn geholpen, met ziekenauto's naar ziekenhuizen in Zwolle vervoerd. De personenauto werd deerlijk ge havend. iGrik-zee Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen le gedeelte ge neeskunde mevr. C. B. H. Yoe te Zierikzee. GEMEENTERAAD ELKERZEE Ontevredenheid over de gemeentewerken en beplantingen De raad kwam dinsdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder M. A. Gaanderse. Afwezig met kennis geving was wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. Het in de vorige vergadering ge nomen raadsbesluit tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten groot f 42.200 werd goedgekeurd De raad gaat akkoord met het voorstel van b. en w. om afwijzend te beschikken op een aanvraag van de Vogelwacht „Schouwen-Duive- land" tothet toekennen van een jaarlijkse subsidie, zulks met de stemmen van de heren Viergever en de Vrieze tegen. Op voorstel van b. en w. besluit de raad in verband met de op 12 juli a.s. te houden schoolsportdag te Burgh een bedrag van f 1 per leerling te voteren of in totaal f 36. De huur voor de nieuwe woning wetwoningen aan de Julianastraat zal in verband met de hogere stich- tingskosten ingaande 30 juni a.s. worden verhoogd tot f 6,75 per week. Op voorstel van b. en w. besluit de raad overeenkomstig artikel 50 der Kleuteronderwijswet aan het bestuur der Chr. Nat. Kleuter school te Scharendijke gelden be schikbaar te stellen voor aanschaf fing van ontwikkelingsmateriaal enhulpmiddelen tot een bedrag van f 896. Tevens besluit de raad een ter rein aan de zuidzijde der kleuter school te doen inrichten als speel veld voor de kleuters. Overeenkomstig artikel 103, 2e lid der L.O.-wet 1920 besluit de raad ten aanzien van de Chr. Nat. school te Scharendijke over 1956 de vergoeding vast te stellen op f 2.933,33 en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven op f 2.946,82. De rondvraag In de rondvraag uiten verschil lende raadsleden er hun ontevre denheid over, dat de gemeentewer ken, zoals beplantingen, worden verwaarloosd. Gemeend wordt, dat de regeling, volgens welke de ge meentewerkman in losse dienst, ge durende de zomermaanden sproei- werkzaamheden verricht voor de landbouwvereniging, niet gehand haafd kan blijven, daar de gemeen te hiervan de dupe wordt. De heer Dorreman vraagt of door b. en w. reeds aandacht geschonken is aan de stank bij de overstort der riolering aan de Platteweg. De voorzitter antwoordt, dat dit nog niet het geval is geweest. Het blijkt evenwel, dat ook het gemeentebe stuur van Duivendijke bij de riole ring is betrokken. Met het gemeen tebestuur van Duivendijke zal zo spoedig mogelijk contact worden opgenomen tot uitvoering van de plannen tot het bouwen van een rioolgemaal. De heer de Vrieze informeert of er reeds nader contact heeft plaats gehad met de Herverkavelings commissie over het leggen van een riolering in het dorp Eikerzee. Dit is volgens de voorzitter nog niet het geval geweest. Volgens de heer de Vrieze dient de gemeente vooraf eerst duidelijk te weten op welke wijze zij de lozing van het afval water der woningen heeft gedacht. Na enige discussie is de raad alge meen van mening, dat achter de er ven door de Herverkavelingscom missie scheidingssloten dienen te worden getrokken, waarop de lo zing kan geschieden. Hierna slui ting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1