RANG is alleen RANG als er RANG op staat Een ongezond leven? B iTOTilFl'Pil ZIERHCZEESCHE NIEUWSBODE DIN8DAG 25 TONI 1957 N«. 19177 Ingezonden mededeling: HQ3 SfeE 3S£5 Het kinderbijslagfonds op lange termijn Vermogen fonds beliep eind '56 f 158 mHjoen Tegen het eind van dit jaar zal het aantal kinderen, waarvoor kin derbijslag wordt uitgekeerd, bijna 1.930.000 bedragen. Het uitkerings bedrag over 1958 zal dan ruim 400 miljoen gulden belopen. Deze cijfers zijn ontleend aan een artikel in „De Katholieke Werk gever" van de hand van de heer B. C. J. C. Ruygrok, adjunct secre taris van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging. In dit artikel wordt een prognose gegeven van het verloop van het kinderbij slagvereveningsfonds in verband met het plan om de kin derbijslagpremie te verlagen met 0.4 In deze prognose is tevens verwerkt, dat de kinderbijslag, als onderdeel van de huurcompensatie, met 3 zal worden verhoogd. Het vermogen van het kinderbij slagfonds beliep tegen het eind van het afgelopen jaar f 158 miljoen. In de komende jaren zal dit ver mogen geleidelijk kleiner worden tot het, naar berekening in 1961, AMERIKANEN BEZOCHTEN EUROPA Zij gaven 473 miljoen dollars uit Blijkens een bekendmaking van het Amerikaanse departement van Handel hebben in 1956 in totaal 521.000 Amerikanen Europa en het gebied van de Middellandse Zee bezocht, waar zij tezamen 473 mil joen dollar uitgaven, vergeleken met de 430 miljoen dollars, die door de 482.000 Amerikaanse reizigers van 1955 werden uitgegeven. Het meeste profiteerde Italië van het Amerikaanse bezoek Dit land werd bezocht door 300.000 Ameri kanen, die er 94 miljoen dollar be steedden. Frankrijk ontving 85 mil joen dollar van 300.000 Amerikaan se bezoekers en in Engeland gaven 279.000 Amerikanen tezamen 82 miljoen dollar uit. Ongeveer 13 pet. van het totale aantal Amerikaanse bezoekers kwam voor zaken naar Europa, terwijl ongeveer een kwart van de reizigers voor familiebezoeken kwam. Ruim de helft van de Ame rikaanse bezoekers waren vakan tiegangers. Dertig doden bij brand in Poesan Bij een brand in de Zuidkoreaan- se haven Poesan, die tien uur ge duurd heeft, zijn volgens de politie van Seoel dertig personen om het leven gekomen en 55 gewond. Vele slachtoffers zijn omgekomen in de zestig huizen, die door de brand werden vernield. Burgemeester wegens ontvoering gearresteerd De veertigjarige burgemeester van Roghudi, bij Reggio di Cala bria in Italië, is gearresteerd op beschuldiging van ontvoering van een 28-jarige onderwijzeres, die hij op een muilezel naar een grot in de bergen gevoerd zou hebben. Bij een verhoor trok de onder wijzeres, Francesca Zavattieri, haar eerdere verklaring in dat zij de burgemeester, Pietro Nucera, had willen trouwen. Dat had zij gezegd toen zij door de politie, die met 150 man de omgeving had afgezocht, was ontdekt Zij zei nu er slechts in toegestemd te hebben met de burgemeester te trouwen omdat zij bang was voor weerwraak op haar zelf of haar familie. Nucera, een christen-democraat, zou de onderwijzeres twee weken geleden, met de hulp van een troep gewapende mannen, overrompeld hebben. Israëliërs doden Arabische infiltrant Het hoofdkwartier van het Isra ëlische leger heeft medegedeeld dat een Israëlische patrouille ten wes ten van de nederzetting TJrim, na bij de grens met Gaza, een Arabier, die poogde op Israëlisch gebied door te dringen, heeft doodgescho ten. Twee Arabieren poogden op Is raëlisch gebied door te dringen. Een Isra&ische patrouille, die hen zag, riep hm aan, doch de Arabie ren gaven &een gehoor aan de op roep om te blijven staan. Hierop schoot de patrouille, waardoor een der Arabierm werd gedood. De an dere wist te ontkomen. H.M. de Koningin heeft maan dagmiddag in het paleis Soestdijk de deputatie \an Italiaanse oud strijders ontval,gen. De deputatie bestond uit een vijftigtal officieren, oud-strijders van he\ Italiaanse co mité „Lamp van de Broederschap". rond de 68 miljoen gulden zal lig gen. Daarna zal het weer stijgen om in 1965 ruim 120 miljoen gulden te bedragen. Deze cijfers worden verklaard, doordat men na 1961 minder zal moeten gaan uitkeren, omdat het aantal kinderen beneden de 16 jaar - nu hoog door de na oorlogse geboortepiek - kleiner zal zijn en doordat de loonsom, waar over dan premie zal worden gehe ven groter zal zijn, omdat het re latief grote aantal kinderen van nu dan in het produktieproces zal zijn opgenomen. De opbrengst van de kinderbij slagpremie wordt voor 1957 geschat op ruim 375 miljoen gulden. Nieuwe „waanzinnige bommenlegger" Een nieuwe „waanzinnige bom menlegger" baart de Newyorkse politie zorgen. In een ongebruikt trappenhuis van een station van de ondergrondse, werd tijdens het af gelopen weekeinde een eigenge maakte bom gevonden, de tweede in een week. Er was een briefje bij, waarop te lezen stond: „is deze nog primitief?" De politie had van de eerste bom gezegd, dat hij pri mitief van constructie was. De oorspronkelijke „waanzinnige bommenleger", George Metersky, die in vijftien jaar 32 bommen neerlegde, bevindt zich thans in een krankzinnigengesticht. Door het ontploffen van 22 bommen wer den vijftien mensen gewond. Examinatoren tegen boom Toen de leraren Brouwer, Praagman, Oosterdijk en Hoekstra uit Drachten, maandagmorgen per auto op weg waren naar Heerenveen om daar als examinatoren bij de u.l.o.-examens op te treden is de auto door nog onverklaarbare oorzaak te gen een boom gereden. Zij werden naar een ziekenhuis in Drachten overgebracht, waar bij alle vier een her senschudding werd geconsta teerd. Een van hen bleek bo vendien een gebroken been te hebben opgelopen. In Hee renveen, waar de examens dreigden niet door te kunnen gaan, moesten extra voorzie ningen worden getroffen. Een viertal Heerenveense u.l.o. leraren werden gere- quireerd, die de taak van hun Drachtster collega's hebben overgenomen. kleintjes uitjfc Ket binnen LEIMUIDEN. Het vijfjarig zoon tje van de heer E. de Jong, direc teur van de melkfabriek N. V. Hol land, is met de autoped te water gereden en verdronken. Na enig dreggen was het kind spoedig ge vonden, maar de ontboden genees heer, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. AMSTERDAM. De 58-jar. arbei der J. A. Dijkstra is, toen hij bij de afbouwpier van de N.D.S.M. te Amsterdam aan boord van het zee schip „Viva-Para" werkzaamheden verrichtte, over boord gevallen. Enige uren later is het stoffelijk overschot opgehaald. ZWOLLE. Prinses Margriet heeft de naar haar genoemde school voor schipperskinderen te Zwolle ge opend. De school is ondergebracht in een gedeelte van de Marnix- school aan de Westerlaan. Tevoren had de prinses een bezoek gebracht aan het internaatsehip voor schip perskinderen, dat bij de Turfmarkt in het Almelose kanaal ligt en dat eveneens haar naam draagt. Franse intellectuelen wenden zich tot Kadar Vooraanstaande communistische intellectuelen hebben, samen met Franse schrijvers, premier Kadar van Hongarije verzocht het leven van twee Hongaarse schrijvers, Joszef Cali en Cyula Obersovszky, die ter dood zijn veroordeeld, te sparen. De communistische schilder Pa- blo Picasso, de communistische dichter Louis Aragon en Denis de Rougement, voorzitter van het con gres voor culturele vrijheid, beho ren tot degenen die telegrammen aan Kadar hebben gezonden. Het verzoekschrift van de schrij vers is o.m. getekend door Francois Mauriac, Jean-Paul Sartre en Louis Massignon. De nationale landbouw- expositie te Utrecht De nationale landbouwexpositie. tevens internationale landbouw- beurs, die heden (dinsdag) door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzieninng, dr. S. L. Mansholt, officieel wordt geopend, maandag reeds begonnen, 's Mor gens begon de aanvoer van de le vende have. Op het 26.000 vierkante meter aan expositie-oppervlakte metende buitenterrein van de Jaarbeurs aan de Croeselaan, geven 218 deelne mers uit binnen- en buitenland een overzicht van de nieuwste machi nes, werktuigen, gereedschappen en benodigdheden, welke ten behoeve van akkerbouw, veeteelt, tuinbouw en fruitteelt aan de markt worden gebracht. Tijdens de tentoonstel ling behandelen deskundigen actu ele vraagstukken met betrekking tot de mechanisatie in de landbouw. Tot en met vrijdag zullen keur- collecties van de Nederlandse paarden- en veestapel worden ge ëxposeerd op het aangrenzende veemarktterrein, met dagelijkse keuringen en demonstraties met deze dieren, 's Middags is er con- cours-hippique. Onder zand bedolven en gedood In het duinterrein van Meyen- del is de 15-jarige R. B. uit 's-Gra- venhage, toen hij probeerde in een hol in een duintop te kruipen, on der neerstortend zand bedolven en gestikt. De jongen bevond zich met een 16-jarige vriend in het voor het publiek afgesloten terrein. Ondanks de waarschuwing van zijn metge zel kroop hij in het hol. Toen hij door grote hoeveelheden neerstor tend zand werd getroffen, heeft de vriend tevergeefs een kwartier lang geprobeerd hem te bevrijden en daarna alarm gemaakt. Tal van voorbijgangers kwamen te hulp. Politie en personeel van gemeente werken groeven het lichaam uit, terwijl zuurstof werd toegediend. Drie artsen hebben daarna nog ge ruime tijd getracht, onder meer door zuurstoftoediening, de levens geesten op te wekken, echter tever geefs. Bejaardencentrum voor Bergen op Zoom Door de architect C. Effers uit Rotterdam is voor de gemeente Bergen op Zoom een bejaardencen trum ontworpen, dat 56 woningen omvat met 6 logeerkamers voor de gasten der bejaarden, een hal, een kantoortje en een ontvangkamer, benevens centrale verwarming. De kosten van de bouw van dit cen trum, dat in het noordoosten van de stad zal verrijzen zijn geraamd op f 621.271, terwijl de grondkosten f 105.548 zullen bedragen. De ge middelde huur van deze woningen, verwarming inbegrepen, zal f 15,10 per week bedragen. RECORD AANTAL OVERNACHTINGEN IN JEUGDHERBERGEN IN 1956 Bezoek van buitenlanders gestegen Ondanks het koude voorjaar en de minder gunstige weersomstan digheden in de zomer, vermeldt het jaarverslag van de Nederland se Jeugdherberg Centrale over '56 een stijging van ruim 17.000 over nachtingen vergeleken bij 1955. Hierdoor bereikte de N.J.H.C. een tot op heden nog niet gehaald aan tal van totaal 435.230 overnach tingen. De dalende tendens die verschei dene instanties menen te moeten constateren ten opzichte van het vreemdelingenbezoek, geldt, aldus het verslag, zeker niet voor het jeugdherbergwerk, want in 1956 werden in de gezamenlijke Neder landse jeugdherbergen 136.739 bui tenlandse overnachtingen geboekt door 39 nationaliteiten, tegenover 125.175 in het voorgaande jaar. Het aantal individueel ingeschre ven jongens en meisjes bij de N.J. H.C. steeg van 70.127 tot 73.566. Ook de lagere, middelbare, technische en bedrijfsscholen, jeugdorganisa ties en verenigingen maken steeds meer van jeugdherbergen gebruik. Met 4737 leiderskaarten (vorig jaar 4522), werd door hen totaal 167.852 maal in jeugdherbergen overnacht. Ontevredenheid onder belastingambtenaren Salariëring biedt weinig levensruimte In Amersfoort is gisteren de al gemene vergadering van de bond van administratief personeel bij 's Rijksbelastingen gehouden. Hoewel het lijkt of de ambtena ren niets te kort is gedaan, zo be toogde de voorzitter van de bond, de heer J. H. van der Meer, in de jaarrede - immers zij kregen hun deel in alle loonronden - blijkt toch dat men alle rangsalarissen met ongeveer 25 zou moeten verho gen om ze eenzelfde koopkracht te geven als voor de oorlog. Spr. ge loofde, dat de moeilijkheid school in de handhaving van het oude rangenstelsel bij de belastingdienst. Voor de oorlog verdiende de onder wijzer zonder hoofdakte iets min der dan de adjunct-commies, thans verdient hij ruim f 225,meer per maand. De heer Van der Meer zeide, dat de salariëring van de lagere amb tenaars-rangen niet veel levens ruimte biedt. De hogere ambtena ren werd door de minister van Binnenlandse Zaken een salaris ge geven, dat hen veroorloofd van de toegenomen welvaart mede te ge nieten, aldus spr., die zeide, dat de positie van de lagere en middel bare ambtenaar daarbij toch wel zeer schriel afsteekt. Noodwet kinderbijslag zelfstandigen De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het vol gende bepaald over de voorschrif ten ter bepaling van het inkomen van een zelfstandige voor de nood wet kinderbijslag kleine zelfstan digen: Inkomsten, welke in natura wor den genoten, worden door de Raad van Arbeid op haar geldswaarde geschat, met dien verstande, dat de geldswaarde voor vrije woning, vrije inwoning en vrije kost geacht wordt onderscheidenlijk f 150, .f 75,en f 475,per jaar te be dragen. Indien de vrije kost wordt genoten door een echtpaar, wordt de daarvoor geldende geldswaarde verhoogd met 50 procent. Tweede veerboot te Zijpe gedurende Z.L.M.-dagen Tijdens de Z.L.M.-dagen, 4, 5 en 6 juli e.k., zal door de R.T.M. een tweede veerboot aan Zjjpe worden gestationeerd, teneinde het te ver wachten drukke verkeer op te van gen. Deze tweede boot heeft even wel maar een beperkte capaciteit en zal alleen laden aan die zijde van het veer waar het op een ge geven moment het drukst is. De veertienjarige Mary Spen cer uit het Engelse plaatsje Halt- whistle wordt een goed huisvrouw tje. Want toen haar moeder naar 't ziekenhuis moest gaf haar vader haar zijn loonzakje met tachtig gulden en daarmede moest zij het huishouden doen. Zij deed dit zo perfect, dat zij na drie weken reeds zestig gulden had gespaard. En toch had zij de zorg voor vijf fami lieleden en zij betaalde alles con tant wat zij kocht. Toch was Mary stout, want in die drie weken bleef zij van school weg en dat wist haar vader niet. Toen moeder terug kwam besloot het hoofd van de school het kind niet te straffen. k-zee ■leri De heer E. W. Cashoek 40 jaar Rijksambtenaar Maandag 1 juli a.s. zal het veer tig jaar geleden zijn dat de heer E. W. Cashoek te Zierikzee in dienst trad bij 's Rijks belastingen. Zoals in die tijd gebruikelijk was begon de heer Cashoek zijn ambte lijke loopbaan (1 juli 1917) als par ticulier klerk bij de Ontvanger der Registratie en Domeinen te Zierik zee. Na gedurende ongeveer vijf jaar in deze functie te zijn werk zaam geweest volgde op 4 septem ber 1922 aanstelling als Rijksklerk, waarna de eerste april 1932 de be noeming volgde tot adjunct-com mies. Op 1 oktober 1938 werd de a s. jubilaris benoemd op de inspectie der Domeinen te Rotterdam, doch deze benoeming werd op eigen ver zoek ingetrokken. Toch was hij nog werkzaam op de inspectie Domei nen te Rotterdam, zij het dan niet vrijwillig. Dat was in de evacuatie periode van februari 1944 tot juni 1945. Van september 1944 tot mei '45 was de heer Cashoek belast met de functie van waarnemend hoofd van die inspectie. In januari 1948 volgde de benoeming tot commies titulair bij 's Rijks belastingen Zo als uit dit overzichtje wel blijkt is de heer Cashoek een getogen Zie- rikzeeënaar. In deze stad heeft hij gedurende de jaren 1919-1950 zit ting gehad in het bestuur van de Zierikzeese IJsvereniging. Veel dankbaarheid heeft hij zich ver worven in de kringen der Zierik zeese bejaarden als ijverig mede organisator en -oprichter van de jaarlijkse rijtoer voor de ouden van dagen. Vanaf het begin was hij ook lid van de commissie Nationale Re serve en sinds 1930 vervult hij de functie van waarnemend griffier bij het kantongerecht. Ongetwijfeld zullen maandagmiddag tijdens de feestelijke huldiging velen gebruik maken van de gelegenheid de jubi laris te fêteren en zullen vele goe de woorden gesproken worden. Russische televisie uitzending in Nederland ontvangen Op het scherm van het televisie- apparaaat in hotel „De Koerheu- vel" te Rhenen heeft men Russi sche televisie-uitzendingen ontvan gen. Zaterdag werd er een Russische oorlogsfilm uitgezonden en zondag middag een aantal Russische kunst werken (schilderijen) en een film over het leven in de steppen. Naar werd medegedeeld was het verhaal duidelijk te volgen en waren de aankondigingen in het Russisch duidelijk te zien. In Rhenen en overal in het oosten van het land, worden regelmatig Duitse uitzen dingen opgevangen. De ontvangst van de Russische uitzending werd gekwalificeerd als een slechte Duit se ontvangst. Ledenwinst A.N.W.B. In 1956 40.000 nieuwe leden Het A N.W.B.-jaarverslag 1956 biedt wederom een uitgebreid over zicht van de veelomvattende acti viteiten van de A.N.WB. in het vorige jaar. In dit kader wijdt dit jaarverslag uitvoerige aandacht aan de uiterst snelle groei van het mo- torwegverkeer, waarbij helaas het tempo der verkeersvoorzieningen sterk achterblijft. De resultaten van de verkeerstellingen van de rijks waterstaat in december 1956 geven een duidelijk beeld van de zo sterk gestegen verkeersintensiteit, welke door vergelijkende indexcijfers nog wordt versterkt. De fiscale druk op het gemotori seerde wegverkeer, welke weer werd verzwaard, wordt opnieuw aan een beschouwing onderworpen. Onder het hoofdstuk Centrale Commissie Verkeersveiligheid wor den verschillende verkeerspro blemen behandeld, waarbij de wen selijkheid bepleit wordt onze ver- keerswetgeving zo spoedig moge lijk aan te passen aan de gewijzig de inzichten en gebleken behoeften. Uiteraard wordt ook de verkeers technische voorlichting, welke de A.N.W.B. al sinds jaren verricht, in het licht gesteld. De A.N.W.B, boekte in 1956 een netto aanwas van 40.000 leden, waardoor het totaal op 31 decem ber 1956 tot boven 375 000 steeg, terwijl het aantal Wegenwachtle den in hetzelfde jaar met 35.000 tot ruim 218.000 opliep. Ingezonden mededeling Velen lelden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen: slappe werking der orga nen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistje», aambeien enz. HE RB ES AN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug 1 Verkrijgbaar bij apotheker of drogist d f. 1.80 per groot pak. voldoende voor maandeni FEUILLETON ,0, maar het is er zeldzaam mooi". „Bent u er al eens geweest?" „Vroeger, als jong meisje". „Zo? Wel, misschien ga ik er dan ook wel heen. Zal ik wel zien". „Maar als u nog niet hebt be sproken, zal het niet meevallen. Alles is natuurlijk volgeboekt". „Dat zien we dan wel weer. Er zullen toch wel hotels zijn?" „U kunt het natuurlijk proberen". „We zullen zien. Laat eens kij kenis er nog iets? Hebben we alles?" „Verder is er niets meneer". „Wel, dan wens ik u een prettige vakantie. Ehzijn de stukken voor morgen klaar?" Hanneke schoot in een lach, maar hield zich meteen weer in. „Mor gen is er toch geen zitting, meneer. U bent morgen toch gesloten? Ge durende tien dagen". „Dat is waar ook. Gek, dat ben ik natuurlijk niet gewend. Dus morgen geen zitting. Wat een op luchting. Wel, dan tot over tien da gen, juffrouw Schoneveld". „Ik wens u eveneens een genoeg lijke vakantie, meneer". „Dank u wel". Diezelfde avond nog reisde Han neke naar Lunteren, waar ze vrien delijk werd ontvangen en de eige naresse van het pension haar kamer wees. „U hebt geluk gehad, juffrouw. De meneer, die deze kamer bespro ken had, is plotseling ziek gewor den. Anders zou ik niets voor u ge had hebben". Hanneke bekeek het vertrek, dat niet veel meer was dan een dak kamertje. Maar er was tenminste één groot raam, dat uitzag op de heide, en dat vergoedde veel. Zelfs de schandelijk hoge pensionprijs. Ze maakte nog een korte wande ling door het dorp, maar keerde al spoedig huiswaarts, omdat ze moe was van de lange reis in een stamp volle trein, die bovendien veel te laat was vertrokken en zo laat in Ede arriveerde, dat ze haar aan sluiting had gemist. Dus kroop ze vlug in het bed, dat tenminste goed was en fris rook. De volgende morgen werd ze wakker, doordat een zonnestraal in haar gezicht scheen. Even moest ze zich realiseren, waar ze was. Toen lachte ze naar de zon en stak het puntje van haar tong uit. Heerlijk, vandaag geen meester Dubois en geen schrijfmachine. Zelfs geen tas met stukken en geen telefoon. Van daag was de eerste dag van haar vakantie. Nu zou ze eindelijk eens heerlijk kunnen doen, wat ze wil de. Wandelen en luieren, in de hei de liggen met een boek, of grasdui nen dwars door de bossen. En er was hier een mooi bosbad, dus zou ze naar hartelust kunnen zwemmen Ze rekte zich uit en kruiste daar na haar armen onder haar hoofd. Heerlijk, tien dagen van zalig niets doen. Geen vast-omlijnd program ma maken, maar genieten zoals het uitkomt. Misschien ging ze eens een dagje toeren met de bus En na tuurlijk ook naar Harderwijk en Lelystad. Ze had er zoveel van ge lezen in de krant, dat ze er ook wel eens hen wilde. door JOKE DE VALK 11 Enkele minuten lag ze zo te kij ken, toen gooide ze resoluut de de kens van zich af. „Er uit, Hanneke, en genieten van je vrijheid". Ze keek op haar polshorloge: half zeven. Misschien te vroeg voor het ontbijt, maar dat was niet erg. Ze zou zich eens heerlijk gaan wassen en dan aankleden. Voor het eten kon ze dan wel een kleine wande ling maken. Een half uur later liep ze de trap af en zag tot haar verwondering, dat de tafeltjes al gedekt waren voor het ontbijt. De grote voorka mer was blijkbaar ingericht als een soort eetzaal en een blozende dien ster liep af en aan. Zo, er waren waarschijnlijk wel meer zomergas ten matineus. Mevrouw Overbeeke, de pension houdster kwam uit een ander ver trek de grote kamer binnen en lachte, toen ze het meisje zag. „Goede morgen, juffrouweh o ja, Schoneveld, nietwaar? Hoe hebt u geslapen?" „Uitstekend. Als een roos. Ben ik niet te vroeg opgestaan?" De ander lachte. „U bent onge veer de laatste. De meeste gasten zijn al een wandeling maken. Ja, doorgaans komt de eerste al om een uur of vijf beneden Als u wilt, kunt u meteen ontbijten. Of wilt u liever eerst het dorp in?" „Ik lust best wat, dus eerst maar ontbijten". „Dat doet de buitenlucht, juf frouw Schoneveld. Het zal u hier best bevallen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5