J. Labzowski STEUNZOLEN Tweed mantelcostumes CULTURELE VERENIGING NOORDGOUWE ORGANISEERDE SCHUTTERSFEEST „Willem Teil" demonstreerde boogschieten Zaterdagmiddag en -avond zijn op een speciaal voor die gelegen heid afgestane (prachtig gelegen) weide op het terrein behorende bij het landgoed „Heesterlust" onder auspiciën van de Culturele Vereni ging te Noordgouwe demonstraties in boogschieten gegeven door de boogschuttersvereniging „Willem Teil" uit Ovezande. Hiertoe was een 22 meter hoge mast opgericht met aan de top de verschillende soorten vogels die het voorwerp vormden van de geani meerde schietlust van de schutters. Geschoten werd met bogen met een spanvermogen variërend van 20 tot 30 kilogram. Vrolijke klanken van de muziekvereniging „Con Amore" zetten een pittig accent op deze dag, waarvoor helaas een te geringe be langstelling bestond om hem ge heel geslaagd te kunnen noemen. De schutters werden omstreeks half drie ontvangen door burge meester N. A. van Wijk en het be stuur van de Culturele Vereniging in café den Hollander. De wedstrij den werden geopend met een fraai proefschot door de burgemeester. Ook burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester van Zierikzee gaf tijdens de demonstraties blijk van belang stelling en waagde zich aan een schot op de hoofdvogel. Na afloop van de demonstraties was er een feestelijk samenzijn in de verlichte tuinen van café den Hollander. Ter verhoging van de stemming was hier een zweefmolen en een snoep- tent opgesteld. Als eerste van de schieting werd genoteerd de heer A. de Jonge Pz. uit Ovezande. Amerikaans voorstel aan tie Sowjet-Unie WASHINGTON, 24 juni. In een memorandum aan de Sowjet-Unie stellen de Verenigde Staten een regelmatige uitwisseling van onge censureerde radio- en televisie-uit zendingen voor. Daardoor zou men tot een vrijere uitwisseling van nieuwe en ideeën over belangrijke ontwikkelingen in de wereld kunnen komen. Amerika heeft in deze met zijn bondgenoten overleg gepleegd. Inenting kintlerverl amming De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst van Hilversum heeft, samen met de huisartsen vereniging „Gooi en Eemland", aan b. en w. van Hil versum een plan voorgelegd dat de inenting mogelijk zal maken van 7.000 kinderen van 2 t/m 5 jaar tegen kinderverlamming in de ko mende herfst. De inenting zal ge schieden op basis van vrijwillig heid. Watersnood-gift voor Wit-Gele Kruis- afdelingen Het provinciaal bestuur van het Wit Gele Kruis in Noord Brabant heeft aan zijn afdelingen in het watersnoodgebied opgave gedaan van de grootte van de bijdragen in de stichting van wijkgebouwen, die na de watersnoodramp van 1953 werden toegezegd. Het grootste deel van de gift waaruit deze bijdragen afkomstig zijn wordt gevormd door buiten landse schenkingen en uitkeringen uit het Rampenfonds. De bijdragen voor de wijkgebou wen die gesticht worden met het geld der buitenlandse schenkingen variëren van 36.000 tot 42.000 gul den. Het rampenfondsbedrag wordt verdeeld in uitkeringen van 30.000 gulden. De wijkgebouwen die gebouwd worden met het geld uit buiten landse schenkingen moeten in hun exterieur herinneren aan het Ita liaanse Rode Kruis door een Itali aanse bouwtrant en een Rode Kruis embleem in de gevel. Een andere voorwaarde is dat de rest van de bouwsom alleen verstrekt mag worden door de gemeente. Jaarverslag C.B.T.B. Verschenen is het verslag over 1956 van de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond. Het verslag zal worden besproken op de algemene vergadering van de C.B.T.B., die op 2 juli te Arnhem in „Musis Cacrum" zal worden ge houden. De algemene economische situa tie in 1956 vergelijkend met de ont wikkeling in de landbouw in dat zelfde jaar, begint het verslag met de opmerking, dat de gang van za ken in de landbouw een voortge zette dalende lijn vertoonde. Deze ongunstige ontwikkeling, waarbij gevoegd de voor de landbouw zo slechte weersomstandigheden in 1956, stelden de C.B.T.B. voor een omvangrijke taak. De organisatie zelf kan over het verslagjaar wel tevreden zijn. Het ledental liep iets op ten opzichte van het vooraf gaande jaar. Men heeft verder vor deringen gemaakt op het gebied van het christelijk landbouwonder wijs. OOGSTTAXATIES tengevolge van de watersnood 1953 De Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap ves tigt bij deze de aandacht op de ge troffen regeling t.a.v. de oogst- taxaties in de overstroomd geweest zijnde gebieden. Deze regeling houdt in: le. Dat, wat Schouwen en Duive lend. betreft, aan alle daarvoor in aanmerking komende telers van landbouwgewassen een en quêteformulier zal worden ge zonden. De inhoud van dit formulier behoeft geen nadere toelich ting, zodat wordt geadviseerd de gegeven aanwijzingen zo nauwkeurig mogelij ic op te vol gen. 2e. Dat aan telers in de overige overstroomd geweest zijnde ge bieden, die van mening zijn dat de te verwachten opbrengst, als gevolg van de watersnood 1953, niet voldoende zal zijn om de gemaakte kosten te kunnen dekken, de gelegenheid wordt geboden daarvan aangifte te doen bij de Plaatselijk Bureau houder in hun district. Geadviseerd wordt in voorko mende gevallen tijdig opgave te doen, opdat taxatie op het juiste moment kan plaats heb ben. Gromyko over outwapeningsbesprekingen RUSSISCHE KRITIEK OP N.A.V.O.- OPPERBEVELHEBBER De Hongaarse mevrouw Piroska Janko is, blijkens een bericht in het Hongaarse blad „Esti Hirlap", tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij de kolonel van het Hongaarse leger, die na een gevecht in de oktobex-opstand van 1956 gewond voor het hoofdkwar tier te Boedapest van de Hongaar se communistische partij lag, met een dolk in het hart had gestoken. MOSKOU, 25 juni. De Sowjetrussi- sche minister van buitenl. zaken Gromyko, heeft dinsdag op een persconferentie te Moskou een be roep gedaan op de Amerikaanse autoriteiten om „geen tot oorlog aanhitsende redevoeringen meer te houden", indien zij wensen dat de Londense ontwapeningsbesprekin gen succes opleveren. Gromyko had vooral kritiek op de opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten, de Amerikaanse ge neraal Aluris Norstad. Sprekend over de uiteenzetting over de NAVO-strategie die gene raal Norstad kortgeleden voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gehouden, ver klaarde Gromyko: „Een Ameri kaanse wens tot overeenstemming op de Londense ontwapeningscon ferentie verdraagt zich niet met agressieve en tot oorlog aanhitsen de redevoeringen .als die van gene raal Norstad". Hij voegde hieraan toe: „Het was vooral na het indienen door de Sowjet-Unie van nieuwe ontwape ningsvoorstellen, dat het er te Lon den op begon te lijken dat even tueel overeenstemming zou kunnen worden bereikt over een gedeelte lijke ontwapening. Onder deze omstandigheden moe ten allen, die aan de besprekingen SCHOOLMAATSCHAPPELIJK WERK IN NEDERLAND Hulp voor kind met leer- en aanpassings moeilijkheden op school AANDACHT voor jonge tak van maatschappelijk werk „Het schoolmaatschappelijk werk wil het kind met leer- en aanpas singsmoeilijkheden op de school in direct of direct hulp en bijstand verlenen, waardoor het kind niet alleen zich beter kan handhaven, maar waardoor ook alle mogelijk heden ten goede die in het kind zelf en in de omgeving van het kind aanwezig zijn, worden benut voor een zo gunstig mogelijke ont wikkeling van het kind". Aldus het rapport over het schoolmaatschappelijk werk in Ne derland, dat is uitgebracht door een commissie, ingesteld door het dagelijks bestuur van de Neder landse vereniging voar Maatschap pelijk Werk, thans Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk ge heten. Prof. dr. L. J. M. Beel heeft tij dens een ter gelegenheid van de verspreiding van het rapport te 's-Gravenhage gehouden perscon ferentie, wegens verhindering van de voorzitter, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, in zijn hoeda nigheid van vice-voorzitter van de Nationale Raad voor Maatschappe lijk Werk, medegedeeld, dat het doel van de publikatie, welke ge heel voor rekening van de commis sie blijft, o.m. is meer aandacht te vragen voor deze nog jonge tak van maatschappelijk werk en voor de mogelijkheden, die hierdoor gebo den worden voor een goede func tionering van het onderwijs en voor de oplossing van spanningen tus sen school- en gezinsmilieu. De Zierikzeese Avondvierdaagse startte met een record aantal deelnemers Buitjes en frisse wind konden de goede stemming niet bederven Bleek bij de inschrijvingen voor de 12de Zierikzeese Avondvier daagse dat het aantal deelnemers behoorlijk groter zou zijn dan het vorige jaar, bij de start - maan dagavond - bleken de stoutste ver wachtingen te zijn overtroffen, want toen bleek dat zich voor de 15 km-tochten 285 en voor de 8 km-tochten 403 tippelaars hadden opgegeven. Drie kwamen niet op, zodat 685 de tocht, die de eerste avond door Duiveland voerde, aan vaardden. Het overgrootste deel hunner liep in clubverband, zodat het aantal verenigingen goed vertegenwoor digd was. De plaatselijke gymnas tiekverenigingen „Rust Roest" en „Olympia" waren er weer met een groot aantal leden, maar ook de S.v. „Brouwershaven" was goed vertegenwoordigd. Verder waren er twee groepen van de padvin derij, de C.J.M.V., de s.v. „MEVO" en - voor het eerst deelnemend - „Vlijtige Handen" uit Zierikzee. In dividueel liepen 14 deelnemers 15 km en een dertigtal 8 km. Imposant gezicht Ondanks de grote deelname werd slechts enkele minuten over tijd" gestart en het was een imposant gezicht de stoet, die niet ver van het Kraanplein begon en aan het eind van het Havenplein eindigde, voorafgegaan door enige tamboers, te zien vertrekken. Het tempo was deze eerste avond vrij rustig, al waren er - als steeds - enkele „uitlopers". De eersten van de 8 km kwamen omstreeks half 9, de eersten van de 15 km precies 9 uur binnen. Geen uitvallers Ondanks enkele buitjes en de frisse wind waren allen hoogst voldaan over de mooie wandeling, die over goede wegen voerde. Niet temin moesten de Rode Kruis-co- lonnisten toch in actie komen, want enkelen bleken blaren te hebben opgelopen. Uitvallers waren er niet en hopenlijk zullen allen vanavond weer aan de start verschijnen. Dan gaat het Schouwen in, via de Oude weg, langs Kerkwerve en over de Provinciale weg terug naar Zie rikzee. (De jeugdige deelnemers werden op de eerste tocht getrak teerd door de firma L. Uijl te Zie rikzee). Woensdagavond gaat het weer Duiveland in, waarbij de 15 km- tocht langs Bellaert door Saspol- der voert. Donderdag - de laatste avond - voeren de tochten weer door Schouwen. Het criterium voor het school maatschappelijk werk is, aldus het rapport, dat de leer- en/of gedrags moeilijkheden zich op school heb ben voorgedaan. In de meeste ge vallen zal de schoolarts als eerste met het kind met leer- en aanpas singsmoeilijkheden in aanraking komen. Het contact met het school-so- ciale bureau kwam in de regel tot stand door de scholen, de onderwij zers dus. Dit blijkt uit het onder zoek, dat de commissie heeft inge steld bij de ongeveer 20 bureaus die thans in Nederland reeds prak tisch werkzaam zijn. Boerderij uitgebrand Te Hoogeveen is maandag een boerderij uitgebrand. Omstreeks half vijf ontdekten buren de brand in de afgelegen boerderij aan de Wolfsbosstraat, die werd bewoond door het jonge gezin W. De brand weer slaagde er niet in, het bedrijf te behouden. De gehele landbouw- inventaris, meubelen enz. werden door het vuur vernietigd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Twee kleine kinderen van de boer waren bij het uitbreken alleen thuis. De moeder was de plaats in, terwijl de vader op het land werkte. De heer W. had juist verleden jaar het bedrijf van zijn vader overgenomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Schenking schilderij aan de Ver. Staten Mevr. Muller-Vorenkamp heeft ter nagedachtenis aan haar broer, dr. Alphons P. A. Vorenkamp (van 1947 tot 1949 directeur van het Mu seum Boymans en daarna van het museum te Groningen), een schil derij geschonken aan het „Smith College Museum of Art" te Nort hampton, Massachusetts, daar dr. Vorenkamp van 1926 tot 1946 pro fessor is geweest in de kunstge schiedenis (Hollandse kunst) en conservator van de tekeningen en prenten van het „Smith College Museum". Dit schilderij een stilleven van planten, dieren en bloemen, rechts beneden gesigneerd op een rots: Ab Mignonfe, is een variant van een eveneens gesigneerd stilleven van Mignon in het Koninklijk Mu seum voor Schone Kunsten te Brussel. De regering van Guatemala heeft bekend gemaakt dat er in de havenstad San José een „comrhu- nistisch komplot" is ontdekt. Maan dag had een groep gewapende man nen getracht de militaire basis van deze stad aan te vallen, waarbij men het vooral op het vliegveld had gemunt. Bij een schietpartij tussen de groep en een militaire patrouille wairen drie aanvallers gedood en verscheidene aangehou den. deelnemen, ernaar streven bijzon der voorzichtig en gematigd in hun uitlatingen te zijn, opdat een gun stige atmosfeer voor voortzetting der besprekingen worden gescha pen". Volgens Gromyko had generaal Norstad verklaard, dat de N.A.V.O. de Sowjet-Unie van alle zijden kon aanvallen en alles in Rusland, wat militaire waarde had, kdn vernie tigen. „De Amerikaanse generaal ver geet blijkbaar, dat vliegtuigen in twee richtingen kunnen vliegen, namelijk van de bases van de aan valler naar het aangevallen land, maar ook in omgekeerde richting. Dit feit zou ook de meest heethoof dige N.A.V.O.-bevelhebbers duide lijk moeten zijn", aldus Gromyko, die hieraan toevoegde dat, indien generaal Norstad en andere mili taire N.A.V.O.-leiders niet het standpunt hunner regeringen zou den hebben weergegeven, hun uit latingen door hun regeringen weer sproken zouden zijn, „hetgeen ech ter niet is geschied". De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken besloot: „Zelfs indien wij aannemen, dat Norstad c.s. niet ten volle de mening van de poli tieke leiders der N.A.V.O. weer geven, maakt dat hun tot oorlog aanhitsende redevoeringen niet minder gevaarlijk. Juist dergelijke toespraken tonen het gevaar voor de vrede en voor de bevolking der N.A.V.O.-landen aan, dat ligt in het bestaan van een militaire kliek, met haar oorlogszuchtige plannen". ierikzee Verlaging entree-gelden zomeravondfeesten In een schrijven aan de raad der gemeente delen b. en w. mede dat zij voorstellen het verzoek van Z. O.V. in te willigen wat betreft de entreegelden voor de komende zo meravondfeesten. Z.O.V. heeft de entreegelden in haar begroting te ruggebracht van f 9.000 tot f 6.150. Zulks is mogelijk geworden door dat de bijdragen van de midden stand zelf zijn meegevallen. Opbrengst collecte De gehouden collecte voor „Het Zonnehuis" heeft het mooie bedrag van f 288,72 opgebracht. Een wöord van dank aan de collectan ten en gevers en geefsters is hier zeker op zijn plaats. ■ouuersAave/i Vergadering gemeenteraad Donderdag 27 juni a.s. komt de raad der gemeente Brouwershaven in openbare vergadering bijeen, des avonds 8 uur ter behandeling van de volgende agendapunten: Aanbieding gemeenterekening 1953; vaststellen He wijziging der begroting 1956; verlenen premie in gevolge de premieregeling woning verbetering en -splitsing; garande ren geldleningen t.b.v. de vereni ging „Het Groene Kruis" te Brou wershaven; verhogen subsidie ver eniging „Het Groene Kruis" te Brouwershaven; verhoging van het krediet in rekening-courant voor het jaar 1957; vaststelling vergoe ding ex art. 101 L.O.-wet 1920 t.b.v. de Bijz. school te Brouwershaven voor het jaar 1955; idem over het jaar 1956; vaststelling verordening als bedoeld in artikel 5, le lid der Winkelsluitingswet 1951; wijziging Algemene Politieverordening; aan wijzing vertegenwoordiger naar de vergaderingen van de Stichting Werkplaats Schouwen-Duiveland; verlenen van eervol ontslag aan mej. L. A. Verheijke als hoofdleid ster aan de gemeentelijke kleuter school; benoemen van een leidster aan de gemeentelijke kleuterschool welke belast zal worden met de waarneming van het hoofdschap. Opbrengst collecte De opbrengst van de in de ge beente Brouwershaven gehouden Emmabloem-kollekte t.b.v. het Groene Kruis bedroeg f 166,29. LorvxGmairG Vocaal concert Bij gunstig weer hoopt, op uit nodiging van de plaatselijke zang vereniging „Sursum Corda", d.v. zaterdag 29 juni a.s., 's avonds 7 uur, de Chr. Gem. Zangvereniging „V.Z.O.S." en het Mannenkoor „Zang en Vriendschap" van Sint Annaland, een vocaal concert op de muziektent te geven. Tussen het optreden van deze koren hoopt ook „Sursum Corda" enkele nummer tjes ten gehore te brengen. óuu&rkerk Zoontje van ds. Kuin verdronken Het anderhalf jarig zoontje van ds. en mevr. Kuin te Winkel is maan dagmorgen jammerlijk verdronken in de sloot achter de Ned. Herv. pastorie aldaar. Een ouder broertje bleek het touw waarmee de kleuter vast zat te hebben losgemaakt. De plaatselijke arts heeft nog geruime tijd getracht de levensgeesten op te wekken doch helaas tevergeefs. Zoals bekend heeft ds. Kuin vroeger te Ouwerkerk gestaan. Hij heeft zich tijdens de watersnood ramp zeer ingespannen bij het red den van medemensen. Tireisckor Opbrengst Roods Kruis-collecfe De opbrengst van de zakjes-col lecte ten bate van het Rode Kruis in deze gemeente bedroeg f 318,25, Oe jaarlijkse kermis Naar wij vernemen zullen op de jaarlijks te houden kermis op za terdag, maandag, dinsdag woensdag a.s. de volgende verma kelijkheden aanwezig zijn, t.w. een zweefmolen, een kindercarous- sel, een schiettent, een ballenrol- tent. Voorts is vergunning aange vraagd voor suikergoedkraam, fri- tés en oliebollenwagen, paling- kraam. Sirjatislatxci Bij het te Bergen op Zoom ge houden examen voor kantoortypiste slaagden de dames Cobi Noorthoek en Toos Kraak. Voor het examen typiste Engels, Rie Heule, alle leer lingen van de heer K. Koetsdijk. I Óosfertand - Bij de op 21 juni j.l. te den Haag gehouden staatsexamens voor de akte kleutergymnastiek slaagde o.m. mej. M. K. Beije, hoofd van de Chr. kleuterschool te Oosterland. TOELATINGSEXAMEN PROFESSOR ZEEMAN-LYCEUM Geslaagd: M. Bax, J. S. N. Boot, M. Boot, J. Bruin, B. N. Buursink, P. H. C. Dogger, C. van Eldik, J. H. van Eldik, L. van der Have, P. A. van der Hulle, W. A. D. Keuning, W. H. Klaassen, G. J. Klompe, M. A. Koevoets, G. F. Laan, W. A. K. Laurense, P. J. Noordermeer, H. J. van den Ouden, E. Pots, E. O. Salzherr Krips, A. M. Schibker, J. L. Schoof, C. J. Struijk, J. J. van 't Veer, H. Verschuur, M. Vijverberg, P. L. van der Wejjde en K. C. van Zuijen. Afgewezen 6 kandidaten. Veemarkt ROTTERDAM, 25 juni. Aanvoer 2433 stuks vee, (weektotaal 4162), 300 vette koeien en ossen, 499 ge- bruiksvee, 361 vette kalveren, 35 graskalveren, 545 nuchtere kalve ren, 73 varkens, 127 biggen, 92 paarden, 9 veulens, 45 schapen, 325 weidelammeren, 22 bokken of gei ten. Prijzen per kg: vette koelen en ossen f 3,10-3,35 f 2,75-3,00 f 2,60- 2,70; vette kalveren f 2,70-2,30 f 2,45-2,60 f 2,05-2,20; slachtpaar- den f 2,40-2,20-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 525-425-300; nuchtere kalveren f 65-58-48; biggen f 55-48-43; scha pen f 105-90-80; weidelammeren f 75-65-55; kalf- en melkkoeien f 1190-990-790; vare koeien f 900- 800-670; vaarzen f 875-775-575; pinken f 625-525-400. ADVERTENTIES_ Met dankbare vreugde geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter THEODORA CATHARINA G. J. RIJKS W. S. RIJKS-RUYS Herv. pastorie, Oosterland 24 juni 1957 In plaats van kaarten Verloofd: WILLY VAN DOMMELEN en LEO J. KOSTERS Nieuwerkerk, Zeeasterstr. 11 Zierikzee, Varremarkt 14 25 juni 1957 In plaats van kaarten Het diepe droefheid geven wij kennis dat heden door een noodlottig ongeval van ons werd weggenomen onze lieve PIET in de leeftijd van bijna 2 jaar E. P. KUIN T. E. KUIN-DE HAAN ALBERTJE KLAARTJE MARCO Winkel (N.H.), 24 juni 1957 Herv. pastorie De teraardebestelling zal plaats vinden op donderd- dag 27 juni e.k., namiddags 2 uur te Winkel (N.H.). Voor uw blijk van deelneming ontvangen na het overlijden van onze lieve man en vader EVERT VAN DER LANS betuigen wij onze hartelijke dank. J. J. VAN DER LANS VAN DER DOE André en Corneille Zierikzee, juni 1957 Voor de vele blijken van be langstelling, voor en bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij u hartelijk dank. J. J. DE KAM P. A. DE KAM-KODDE Zierikzee, Grachtweg juni 1957 Zij, die iets te vorderen heb ben van - of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wij len mejuff. ADRIAANTJE BRABER, gewoond hebbende te Renesse en aldaar overleden 7 juni 1957, worden verzocht daarvan opgaaf te doen ten kantore van notaris M. C. VAN DEN BOUT te Renesse, vóór of op 5 juli 1957. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland roept hierbij sollici tanten op als pachter van het restauratiegebouw te Kruiningen. Slechts diegenen, die voldoen aan de bij de Vestigingswet gestelde eisen, komen in aan merking. Aan gegadigden wordt op aan vraag een exemplaar van de pachtvoorwaarden verstrekt. Reflectanten dienen binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad een schriftelijke sol licitatie te richten aan de heer Commissaris der Koningin in Zeeland, Dam 6 te Middelburg. Speciale aanbieding in in de maten 36 - 38 - 40 - 42 - 44 en 46 voor 39,75 en f 46,50 Firma Havenpark 5 - Telef. 65 Dagelijks aan te meten Levering binnen 10 dagen vStia l legange Verloren: Tussen Brouwershaven en Re nesse: fietstas met zwempak. Terug te bezorgen bij I. Bolijn, „Ypenhove", Gouweveer, Zie rikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3