niA« v- DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 25 JUNI 1937 No. 18177 113e aargang ZIERIKZEG SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) f i,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. j. BIJ DE VAATE - Tel. 309. VIJFDE KERNPROEF OP TERREIN VAN LAS VEGAS Lichtflits werkte verblindend LAS VEGAS, 24 juni. De vijfde kernontploffing, de grootste In de huidige serie, is maandag op het proef terrein van Las Vegas in de V.S. teweeggebracht. Er was een harde knal te horen. Het licht van de ontploffing van het kernapparaat, dat aan een bal lon, die op 200 meter hoogte hing, was bevestigd, was als een tweede zonsopgang, aldus waarnemers, die op een afstand van ruim 60 km stonden. Er ontstond een wolk, die de vorm van een bloemkool aan nam. 835 varkens werden aan de ont- SA.S.-vliegtuig maakte tussenlanding voor gewonde jongen Het S.A.S.-vliegtuig van de lijn dienst Los Angeles-Kopenhagen heeft een tussenlanding op Groen land gemaakt teneinde een jongen, die door een jachtongeval ernstig was gewond, aan boord te nemen en naar Kopenhagen te vervoeren. Jacob Kristensen, een jongen van elf jaar, uit Upernavik, werd en kele dagen geleden ernstig gewond tijdens een jacht. Door een samen loop van omstandigheden kreeg de jongen tien schoten in het hoofd. De geneesheren in het ziekenhuis van Upernavik achtten het van het grootste belang, teneinde het leven van Jacob te redden, om de jongen zo spoedig mogelijk naar een zie kenhuis in Kopenhagen over te brengen met de bedoeling daar een operatieve ingreep toe te passen. Met boot en watervliegtuig werd de zwaar gewonde Jacob naar Söndre Strömfjord gebracht, waar een vliegveld is. Aan de gezagvoer der van het toestel van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij, dat zondag uit Los Angeles vertrok, werd verzocht een tussenlanding te maken voor dit noodgeval op het veld van Söndre Strömfjord. Aldus geschiedde en onmiddellijk na aan komst van het vliegtuig, maandag morgen in de Deense hoofdstad, werd de jongen naar een der zie kenhuizen overgebracht. Grootste schroef wordt verscheept Phs. van Ommeren N.V. te Rot terdam zal, als agente van Lips Schroevengieterij N.V. te Drunen, de grootste schroef verschepen, die ooit in ons land werd gemaakt. De scheepsschroef heeft een gewicht van 25 Vz ton met een diameter van 7010 mm., is vijfbladig en gemaakt van cunialbrons. De schroef is be stemd voor een van 's werelds grootste tankschepen, nl. een van 84.730 ton daedweight, die in op dracht van de National Bulk Car riers Ltd." te New York in aan bouw is bij de „Kure Dockyard" te Kure (Japan). Aangezien het binnenlands ver voer met het oog op de grootte van de schroef niet over de weg mag geschieden, wordt zij heden, 25 juni per zolderschuit van Heusden naar Rotterdam vervoerd, vanwaar de verscheping naar Norfolk (Virginia) volgt. ploffing blootgesteld. Een aantal was bedekt met materiaal, dat in militaire kleding wordt gebruikt. Er waren schuilplaatsen gebouwd. Men zal bestuderen in hoeverre deze bescherming kunnen bieden. Er was ook voedsel blootgesteld. De lichtflits was zo sterk, dat zij zelfs bij daglicht verblindend werkte. Door de kracht van de ontploffing werden op een afstand van meer dan 20 km deuren uit de hengsels gerukt. KRISJNA MENON OP SCHIPHOL Minister van Defensie van India, Krisjna Menon, is gistermiddag, vergezeld van zijn particuliere se cretaris, de heer Bahandary, ko mende met het K.L.M.-toestel uit Cairo, een kwartier op Schiphol geweest. Menon was op weg naar Londen, waar hij zich voegt bij premier Nehroe, die reeds enige tijd in Europa is. Nehroe en Menon zullen India vertegenwoordigen op de conferentie van landen van het Britse gemeenebest, waarvan de eerste vergadering op 26 juni be gint. Krisjna Menon deelde op Schip hol mede, dat hij in Cairo een on derhoud met president Nasser ge had heeft, dat vijf uur duurde. Verscheidene problemen, het midden-oosten betreffende, kwa men tijdens dit ondprhoud tor spra ke, o.m. is aangeroerd de huidige gang van zaken ten aanzien van de vaart door het Suezkanaal. De minister van Defensie van In dia zal na afloop van de gemene best-conferentie in Londen naar zijn land terugkeren. Hij zal Nehroe niet vergezellen op diens reis naar Nederland, waar de premier van India, naar bekend "is, op 8 en 9 juli de gast zal zijn van onze rege ring. Boerderijbrand Gisteren is brand uitgebroken in een hooiberg achter de woning van de heer C. den Hartog aan de Lo- pikerwer-oost te Lopik. Het vuur greep snel om zich heen, het sloeg in korte tijd over op een schuur en vandaar naar de woning. Drie brandweerkorpsen uit Lopik be streden met assistentie van de IJs- selsteinse brandweer het vuur. Men slaagde er in de inboedel voor het grootste deel in veiligheid te brengen, doch men kon niet ver hinderen, dat de hooiberg, de schuur en een gedeelte van de wo ning in de as werd gelegd. De eige naar was niet verzekerd. Het na- blussingswerk was om half twaalf gistermorgen nog in volle gang. ONVOORZICHTIG .KNAAPJE VEROORZAAKT ERNSTIG ONGELUK Gewonden bij gecompliceerde aanrijding In Amsterdam is op de Nieuwe Hemweg ter hoogte van het hout veem een bestuurder van een scoo ter bü een gecompliceerde aanrij ding ernstig gewond geraakt. Voor zover de politie thans bekend is, zou een 8-jarige scholier, die met zfói» fiets de wag onvoorzichtig overstak, het ongeluk veroorzaakt hebben. Een personenauto moest daar door nl. plotseling hard remmen, BOUWEN IS EEN WERELDVRAAGSTUK Aclit van «1e tien families op de wereld zijn ongeschikt ■behuisd Groot tekort aan ziekenhuizen en scholen Bouwen is een wereldvraagstuk. Want hoewel er over de hele we reld per jaar 150 miljard gulden voor bouwwerken worden uitge trokken, leven acht van de tien fa milies van de wereldbevolking in ongeschikte behuizingen. Deze cijfers zijn genoemd te De venter door de directeur van het „Bouwcentrum" te 'Rotterdam, ir. J. van Ettinger, die de deelnemers aan een congres van de Vereniging van Handelaren in Bouwmateria len toesprak. a in minvtcK. in ivurmumDerland kreeg een moeder de schrik van haar leven. Ze had een baby gekre gen en tien dagen in het ziekenhuis gelegen. Het was een Jekker jonge tje, zoals de verpleegsters in het ziekenhuis zeiden en vol trots toon de moeder de baby aan haar man. De vader was blij een stamhouder te hebben, maar wie beschrijft hun verbazing, toen zij bij de thuis komst merkten, dat hun kind geen zoon maar een dochter was? Maandagmiddag zijn de Nederlandse wielrenners voor de Tour de France met de trein uit Roosendaal vertrokken. - Op de foto ziet men de wiel renners bij de douane van het station Roosendaal. HET C.N.V. EN DE N.V.V.-VERKLARING Verbondsbestuur heeft geen bezwaren tegen samenwerking Het verbondsbestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft, naar het aan het A.N.P. meedeelde, met waardering kennis genomen van de verklaring van het N.V.V., dat het geen beletsel kan en wil vor men voor herstel van de samen werking tussen de bonafide vak- centralen. In 1954 bestreed het C.N.V. het naar zijn mening ten onrechte te gen dit verbond gerichte deel van de N.V.V.-motivering voor de ver breking van de gereglementeerde samenwerking in de Raad van Vak- centralen, maar bleef steeds tot sa menwerking tussen de drie vak- centralen bereid. Overigens stelt het C.N.V. in verband hiermee vast, dat de sa menwerking tussen de drie vak- centralen in belangrijke aange legenheden steeds heeft plaats ge vonden, ook nadat in 1954 het N.V.V. de gereglementeerde samen werking verbrak. Een voor de toekomst geldige regeling voor de samenwerking, ontmoet bij het verbondsbestuur van het C.N.V. dan ook geen be zwaar. De vorm van zulk een re geling zal naar zijn mening echter nader overwogen moeten worden. Het verbondsbestuur wacht de ont wikkeling van de dingen af en zal de zaken in de eerstkomende ver gadering van de verbondsraad van het. C.N.V. aan de orde stellen. Aangereden en overleden Gistermiddag heeft een 34-jarige walbediende, die volgens de poli tie „onder invloed" was, de 82-ja- rige Jacobus Lak wijk, verpleegde van het St. Antoniusgesticht aan de Westkruiskade te Rotterdam, aangereden. Het gevolg was dat de oude man een schedelbasisfrac- tuur opliep en inmiddels in' het Westerzizkenhuis is overleden. Eventuele getuigen van deze aan rijding wordt verzocht zich te mel den aan het hoofdbureau van po litie te Rotterdam. Een autobestuurder in Schreve- port in Amerika wilde wat benzine in de vergasser van zijn wagen pressen, waarvoor hij door de ben zineleiding van zijn auto moest heenblazen. De bestuurder vraagt zich nu af op welke wijze hij zijn kunstgebit uit de benzinetank zou kunnen krijgen. Miljoenen kidneren, zo vervolgde de heer van Ettinger, krijgen het voor hen geschikte onderwijs niet, omdat schoolgebouwen ontbreken. Er is een groot tekort aan zieken huizen en andere bouwwerken, om van de achterstand in de wegen bouw nog maar niet te spreken. Sprekend over de woningnood in Nederland, zei de heer van Ettin ger, die de bestedingsbeperking overigens noodzakelijk vond, dat Nederland moet oppassen, dat het „miracle Hollandais" geen „debacle Hollandais" wordt. Beter bouwen en meer bouwen hoeft echter niet alleen een kwestie van grotere ma teriële investering te betekenen. Tot de geestelijke investering voor bouwprobleem rekende hij bij- VÓOrlredU Oc ïvwcaiii. u- terialenstudie. Bezuinig niet op de hoeveelheid melk De verhoging van de melkprijs is een feit geworden en in vele gezin nen zullen de vragen gerezen zijn: Kunnen we deze verhoging zonder meer opvangen; moeten we dan maar minder melk gebruiken of op andere dingen bezuinigen? Laten we het geval nemen dat een hogere uitgave voor de voeding onmogelijk is. Uit alles wat er de laatste tijd over melk geschreven en gezegd is, zal het wel bekend zijn, dat een vermindering van het melkgebruik in de meeste gevallen ongewenst is. Om voldoende van bepaalde mineralen en vitamines en ook van de eiwitten op te ne men, mag gerekend worden dat vol wassenen dagelijks Vz a liter melk nodig hebben, kinderen bene den de leeftijd van 10 jaar Vz liter, boven tien jaar liter en aan staande moeders en zij die haar ba by zelf voeden 1 liter. Degenen die nèt deze porties gebruiken of min der, mogen dus feitelijk om wille van de gezondheid niet op de hoe veelheid melk beknibbelen. Wel kan de verhoging van de uit gaven voor melk in vele -gevallen beperkt worden: wie gewend was om geregeld gesteriliseerde flesse- melk en koffiemelk te nemen, zal goedkoper uit zijn wanneer zij op gepasteuriseerde „losse" of flessen- melk overgaat. (Op het goed bewa ren van „losse" en flessenmelk zul len wij nog terugkomen in een vol gend bericht). Ook het vervangen van een deel van de melk door kar nemelk kan de post „melk" lager houden. Uit oogpunt van voedings waarde zijn deze maatregelen zeker niet bezwaarlijk en wat de smaak betreft is een friszure drank voor al in de zomer niet te versmaden. Yoghurt is een duurdere vorm van melk, waarvan de voedingswaarde niet veel hoger is. n B. en w. van Neudorf (Duits land) wrijven zich nu in de handen. Willi Wiggert, een vroegere inwo ner van het dorpje, die destijds naar Amerika was vertrokken, en daar een succesvol zakenman was geworden, overleed onlangs bij een verkeersongeval en daar zijn hu welijk kinderloos was gebleven ver maakte hij zijn vermogen rond 130 duizend gulden aan zijn geboorte plaats, waar de burgemeester nu met arendsogen uitziet naar de giro-overschrijving. met het gevolg, dat twee achter de auto rijdende scooters tegen de wagen opbotsten. De bestuurder van de eerste scooter, de 43-jarige B. Griede, liep daarbij een schedelbasisfraetuur en diverse snijwonden op. Hij werd met zijn echtgenote, die op de duo zat, na haar val over pijn in de rug klaagde en bovendien aan haar kin verwond was geraakt, naar het Wilhelminagasthuis gebracht en daar opgenomen. De 20-jarige D. van Dijk uit Am sterdam, die op de andere scooter reed, kon na behandeling in het Wilhelminagasthuis naar huis wor den gebracht. Hij had een hersen schudding en schaafwonden aan het gezicht. Zijn duo-passagiere kwam er met de schrik af. Stakingen in België Op het einde van maandagoch tend staakte naar schatting negen tig procent van de bouwvakarbei ders te Brussel. Op het terrein van de wereldtentoonstelling wordt in het geheel niet gewerkt. Maandag ochtend zijn ook vijftienhonderd metaalarbeiders in de noordelijke voorsteden van Brussel in staking gegaan. Wereld-oudstrijdersdag Voor noord-Nederland heeft de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers ter gelegenheid van de zaterdag gehouden wereld- oudstrijdersdag, de herdenking ge houden te Appingedam. Bij het n*TJc T1""1 lenen op net erekerkhof m het cen trum van Appingedam woonden tal van militaire en burgerlijke auto riteiten deze herdenking bij, o.a. de commandant van de vierde divisie der Koninklijke Marechaussee, lui tenant-kolonel .Jhr. A. J. F. M Egter van Klein Wissekerke. De bouwvak- en schoolvakanties De besturen van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, van de Katholieke Bouwbedrijfsbond „St. Joseph" en van de Neder landse Christelijke bond van werk nemers in de bouw- en houtnijver heid, hebben zich tot burgemeester en wethouders van Hilversum ge wend met het verzoek om onthef fing van de leerplichtwet van kin deren van werknemers in de bouw nijverheid in de periode dat de va kantie valt in de bouwvakken. B. en w. hebben hierop geant woord, dat de betrokken bestu ren zich in verbinding moeten stellen met de hoofden van scho len. Het college acht het verzoek evenwél redelijk en heeft aan de besturen van de genoemde organi saties kenbaar gemaakt, dat bij het vaststellen van de schoolvakanties voor de zomer van 1958 met de verlangens rekennig zal worden gehouden. In een dorp nabij Lamarka, in het noordelijke gedeelte van het door Engeland bestuurde voorma lige mandaatgebied Togoland (een voormalige Duitse kolonie in Afri ka), heeft zich een botsing voorge daan tussen betogers en politie, waarbij zeven demonstranten wer den gedood en drie gewond. We zijn tot veel meer in staat, als we minder vaak dachten, dat het onmogelijk is. Dit nummer bestaat uit G pagina's Eerste verkoop De „Ruyter-zegels" Ter gelegenheid van de De Ruy- ter-herdenking zal de P.T.T. twee postzegels uitgeven, één met de beeltenis van luitenant-admiraal M. A. de Ruyter, de andere meteen afbeelding van zijn vlaggeschip, 's lands schip „De Zeven Provin ciën". Dinsdag 2 juli omstreeks 11 uur zal de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" (liggende ter rede van Vlissingen) de eerste De Ruyter-postzegels aan de comman dant van deze bodem, kapitein ter zee G. J. Platerink officieel ver kopen. De plechtigheid zal geschieden ten overstaan van de commandant Maritieme Middelen Vlissingen en het college van b. en w. van die stad. REGEN - HAGEL ONWEER In het Franse alpengebied is maandag opnieuw veel regen gevallen. Het treinverkeer moest worden omgeleid. Honderden automobilisten en motorrijders, die door het noodweer werden overvallen, - 1 Persoonlijke ongelukken zijn niet gemeld. Onweders, ver- gezeld van hagel, hebben veel schade aangericht. Ook in de omgeving van Toulouse heeft het hard ge regend. Sinds 1829 heeft men daar niet zo veel neerslag 1 gemeten. 1 Verder wordt slecht weer ge- meld uit noord-Italië, Enge- 1 land en Texas. In dit laatste gebied raakten twintig men sen gewond door hagelstenen die zo groot als tennisballen waren. Een tweede eiland in de Po- delta, Adria, wordt met overstroming bedreigd. Laag gelegen stukken van het eiland staan reeds blank, maar het water heeft de be volkte gedeelten nog niet be reikt. Op het zwaarst getroffen eiland in de delta, Ariano, gaat de evacuatie van onge veer 30.000 mensen voort. Iets meer dan de helft van het eiland staat onder water. Granaten op Quemoy De Chinese, communisten hebben maandag 9.000 granaten afgevuurd op de nationalistische Quemoy- archipel. Het was de zwaarste be schieting tot dusver. Verwacht wordt, dat de nationalisten drasti sche vergeldingsmaatregelen zullen nemen. Zaterdag werden 1889 gra naten afgeschoten. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat de communisten een invasie zullen proberen. Tweemaal hebben zij al een vergeefse poging gedaan om de eilandengroep te bezetten, namelijk in oktober 1949 en in september 1954. PERSONENAUTO RAAKT UIT DE BOCHT IN DE KOM VAN RENESSE Meisje werd aangereden Maandagavond heeft in de kom van de gemeente Renesse een ver keersongeval plaats gevonden, dat - afgezien van de materiële schade - nog goed is afgelopen. De heer J. H. te Renesse kwam met zijn personenwagen gereden uit de richting Noordwelle en be merkte in de bocht Korte Reke- Hogezoom tot zijn grote schrik dat de remmen weigerden. Hierdoor verloor hij de macht over het stuur, ging uit de bocht en ramde een ijzeren hek voor de winkel van de heer Krijnse Locker. Een daar ge plaatst rijwiel werd eveneens be hoorlijk gehavend. Het dochtertje van de heer V., welke juist de winkel verliet, werd nog door de auto gegrepen en tegen de grond gesmakt. De auto van de heer H. kwam tenslotte tot stilstand tegen een langs de weg geparkeerde auto van de heer E. Naar wij vernemen vallen de verwondingen van het aangereden meisje nogal mee. Door de rijkspolitie werd proces verbaal opgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1