Ve Amerikaanse shag. 1^ ^//emeet Reisje O. L. school 1 Óosterland „Stad en Lande" van Schouwen=Duiveland verkende de oude stad aan Jde Eendracht tiïï" pIPTjO 7 luim De stichting van een Voor het lot der Heden, 24 juni, is, gevestigd te Middelburg, tot stand gekomen de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland", zo wordt verno men van de „Federatie van Ver pleeginrichtingen voor Langdurig Zieken" te Utrecht. Deze stichting is ontstaan door uitbouw van de stichting „Ver pleeg- en Rusthuizen Walcheren", die haar arbeid reeds over geheel Zeeland uitstrekte en al sinds 1949 met medewerking van velerlei groeperingen pionierswerk voor dit project verrichtte. In de stichting zullen, na met de geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid voor Zeeland ge pleegd overleg, met het provinciaal bestuur van Zeeland, samenwer ken: de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, die zich daartoe tot de ge meente- en kerkbesturen in Zee land wendde, de Walcherse Ge meentelijke en Sociale Diensten, J; Vereniging van Burgerlijke Arm besturen op Zuid- en Noord-Beve land, en de Hervormde, Gerefor- Zeeuws Verpleegtehuis langdurige zieken" meerde en andere protestantse ker ken op deze eilanden. Doel van de nieuwe stichting zal zijn naast de vijf tehuizen, die reeds onder de stichting „Verpleeg- er Rusthuizen Walcheren" werden ge sticht, te komen tot een: Zeeuws verpleeghuis op de „Bevelanden' Dit tehuis hoopt men, tezamen met de reeds op Walcheren bestaande, te gebruiken voor de diverse cate gorieën van „langdurig zieken" in Zeeland. BURGH-HAAMSTEDE Veldboekettenwedstrijd van „Floralia" Voor de laagste drie klassen van de lagere scholen in Burgh er Haamstede organiseerde de Flora- liavereniging vrijdagmiddag een veldboekettenwedstrijd, die uitste kend geslaagd is. Deze keer moes ten de kinderen van meegebrachte bloemen een boeketje maken, waar voor ze een uniform kopje kregen, zodat het ook voor de jury, be staande uit mevr. van Citters, me vrouw Röell en mevr. Klompe ge makkelijker was de stukjes te be oordelen. Met grote ernst werd door de kinderen gewerkt en er waren dan ook verschillende aar dige boeketjes bij, waarvoor kleine prijsjes beschikbaar waren gesteld. De uitslag van deze wedstrijd was: lagere school Burgh: le klasse: 1. Jenny de Meij, 2. Magda Steur, 3. Willy Kenters; 2e klas: 1. Wim Barendse, 2. Nella Boot, 3. Simon de Feiter, 4. Marco Lysen, 5. Nel- leke Slager; 3e klasse: 1. Ria Krij ger, 2. Leendert Blom, 3. Huib Boogerd. Bijzondere school: le klasse: 1. Henk Jonker, 2. Cor van Dongen, 3. Jeremike Boot; 2e klas se: 1. Jopie van Dongen, 2. Lia van Dijk, 3. Henny Jonker, 4. Kees Lan- degent; 3e klasse: 1. Ella Jonker, 2. Jaap Jonker, 3. Ria Dingemans, 4. Nella v. d. Graaf, 5. Inge van Leeuwen. Beatrixschool Haamste de: le klasse: 1. Dick de Glopper, 2. Albert de Haas, 3. Janny Quist, 4. Rientje Kok; 2e klasse: 1. Chiel Landegent, 2. Jan v. d. Velden; 3e klasse: 1. Overbeke, 2. Henny Kramer. De kinderen van de o.l.-school maakten hun jaarlijkse schoolreisje dit keer naar Noord-Brabant. Waar ze het meest genoten, in de Efte- ling of in Rommeldam is moeilijk te zeggen, daar beide inrichtingen aan de kinder-fantasie tegemoetko men. Dat heer Bommel en Tom Poes in levende lijve verschenen en verlof gaven in de Oude Schicht te klimmen, werd bijzonder ge waardeerd. Een schoolreisje pleegt het aan gename aan het nuttige te paren. Zo ook dit. De bekende Basiliek te Oudenbosch en Burgers Dierenpark te Tilburg werden grondig bestu deerd. Geen wonder, dat alle leer lingen 's avonds 8 uur, vermoeid misschien maar voldaan en vrolijk, bij hun wachtende ouders terug keerden. Het hoeraatje voor de chauffeur was verdiend. Vieuuerkerk „Hier 's ek weer" en Herv. Vrouwenvereniging op reis De mandolineclub „Hier 's ek Weer" heeft haar jaarlijks uitstap je gemaakt. Reeds 's morgens vroeg vertrok men van het dorp. Achter eenvolgens werd getoerd naar Grave, Nijmegen, Berg en Dal, Arnhem, waarna een bezoek volg de aan het dierenpark te Rhenen. Via Rotterdam werd de terugtocht gemaakt. Het is een volle dag ge weest, doch men heeft veel gezien en veel genoten. Met een comfor tabele bus en een vertrouwd chauffeur van de firma Gebr. de Jonge, werd de reis gemaakt. Ook de Herv. vrouwenvereniging ging dezelfde dag op stap. *s Mor gens 7 uur vertrok men van het dorp. Bergen op Zoom was de eer ste pleisterplaats, waar een bezoek aan de markt werd gebracht. Het hoofddoel was een bezoek aan de Efteling. Hier heeft men genoten van de prachtige natuur en van de uitgebeelde sprookjes. In Tilburg werd nog wat gewinkeld en via Steenbergen werd de terugtocht aanvaard., waarna men ongeveer half negen weer op het dorp terug keerde. De reis ging per bus van de heer van Oeveren, met aan het stuur een prima chauffeur. Tweede schrik Het echtpaar Hooper, dat vo rige maand een vreselijk et maal heeft doorgemaakt toen hun 7-jarige zoontje Benny beneden in een smalle put, waarin hij al spelende ge vallen was, bekneld zat, kreeg vrijdag een nieuwe schok: de doktersrekening, ad vijftienhonderd dollar. De dokter verklaarde zelfs ge rechtigd te zijn het dubbele bedrag te declareren, daar hy in totaal honderd uren b\j Benny heeft doorgebracht, eerst tijdens de reddings werkzaamheden bij de put, en later in het ziekenhuis, waar de jongen van zijn angstig avontuur bekwam. Zijn tarief is dertig dollar per uur, zei hij. Twee Russische onderzeeboot jagers zijn zondag bij Port Said het Suezkanaal binnengevaren op weg naar de Rode Zee. De alhier gehouden collecte ten bate van het Rode Kruis heeft opgebracht het mooie bedrag van f 343,05. Hervormd Kerkkoor bezocht Schiphol Het Hervormd kerkkoor te Brui- nisse opende de rij der zomerreis- jes van de Bruinisser verenigingen met een trip naar Amsterdam. Hoofdpunten van het bezoek waren het bezichtigen van de vlieghaven Schiphol, waar tevens werd gedi neerd en een rondvaart door de grachten, met de bekende water taxi's. Onnodig te zeggen, dat de reis uitstekend slaagde. Het enige spijtige was, dat enkele mannelijke leden van het koor hun voornemen om de luchtdoop te ondergaan, op moesten geven, omdat men op Schiphol het organiseren van rond vluchten heeft gestaakt. Souvenir- jagerij, waarbij het verschil tussen mijn en dijn al te veel uit het oog werd verloren, schijnt de oorzaak hiervan te zijn. Fietster contra auto De kistdam moet Bruinisse bevei ligen tegen het water, maar de nauwe doorgang Oudestraat-Haven is zeker geen verkeersbeveiliging. Dit ondervond de kraamverzorg ster mej. K. Haeck, die per fiets ter plaatse in onzacht aanrijding ter plaatse in onzachte aanrijding de heer de H. Beider tegenwoordig heid van geest voorkwam erger. Met lichte ontvellingen aan handen en gezicht kon mej. Haeck naar huis terugkeren. De fiets was ech ter lelijk beschadigd. B.B. en E.H.B.O. oefenden Onder leiding van blokhoofd H. Dobbelaar trad de B.B. groep Brui nisse, alsmede de E.H.B.O., onder leiding van de heren dokter Quaak Bruinisse en van der Kloot uit Zie- rikzee in de openbaarheid, door een oefening te houden aan de Noord- dijk. Tot dusver werd voor zover bekend, steeds in een zaal ge oefend. Verondersteld werd een ca lamiteit bij de -oude Stoof, waarbij slachtoffers worden weggedragen, wonden moesten worden verbon den, gebroken armen en benen moesten worden geheeld, van on der omgevallen muren moesten slachtoffers worden wegedragen, waarbij het oesterpakhuis van de firma wed. A. Jumelet-Vijverberg als gewondennest werd ingericht. Hoofdwonden en wonden aan de handen moe'sten worden verbonden en ten slotte moesten bij drenke lingen door toepassing van kunst matige ademhaling de levensgees ten weer worden opgewekt. Alle medewerkenden verichtten hun taak met élan, zodat de oefening goed geslaagd mag heten. De heer Rottier, Kringhoofd van de B.B. op Schouwen-Duiveland, betuigde dan ook zijn tevredenheid, al was het natuurlijk wel noodzakelijk dat gemaakte fouten werden besproken, wat dan ook op geanimeerde wijze gebeurde. Kerk en stadhuis der stad Tkolen vormden dit jaar het doel van „Stad en Lande". Koos men vorig jaar het oude Veere uit, ditmaal richtte zich de aandacht op de oude veste aan de Eendracht, omsloten door een groene gordel, waarin de straks te herstellen stellingmolen domineert. Met een twaalftal auto's, waarin 47 personen aan de tocht, koerste men zaterdagmorgen door de zon overgoten landen van Brabant, om tegen elf uur Tholen te bereiken, waar het gezelschap in het ver enigingsgebouw door de burge meester, mr. A. J. van der Hoeven, werd verwelkomd namens het ge meentebestuur. Het verheugde hem zeer dat dit gezelschap dit jaar zijn gemeente had uitverkoren voor een bezoek, er op wijzend dat Tho len en Zierikzee vele dingen ge meen hebben. Hun beider groot heid ligt in het verleden. Zierikzee is thans, wat de verbindingen be treft, minder ruim bedeeld; het is meer een centrum en een eenheid. Tholen heeft sinds dertig jaar een vaste verbinding met Brabant, waardoor het minder geïsoleerd is komen te liggen, Daartegenover heeft Zierikzee meer monumenten, die een grote aantrekkingskracht uitoefenen op de vreemdelingen. Eén ding hebben beide steden ge meen: de liefde voor eigen 'stad. Waar sprekers aandacht elders werd gevraagd, droeg hij de rond leiding over aan de secretaris, de heer V. Laban, die zich van die taak voortreffelijk heeft gekweten in gezelschap van de wethouder, de heer H. Jansen. Klokken bleven behouden De voorzitter van „Stad en Lande", dr. J. J. Westendorp Boer- ma, stelde het zeer op prijs dat de vereniging door de Thoolse magi straat werd ontvangen. Voor velen van het gezelschap betreft het hun eerste bezoek aan Tholen. Voor heen liep de weg van Zierikzee naar Holland over het eiland Tho len, toen postkoetsen als vervoer middel dienst deden. Thans ligt Tholen niet meer in onze verkeers- route. Spr. had een persoonlijke herinnering aan Tholen, omdat in 1943, in een loods te Zierikzee, de inbeslag genomen klokken van dat eiland waren ondergebracht en spr. een beschrijving kon geven van de gelukkig gespaarde klokken.. Ingezonden mededeling ANNA-JACOBAPOLDER Medewerker werving beroepspersoneel Door het ministerie van Oorlog te 's-Gravenhage is de heer R. Wesdorp te Anna Jacobapolder be noemd tot medewerker bij de wer ving beroepspersoneel. Inlichtingen over de Koninklijke Marine, Koninklijke Luchtmacht en Koninklijke Landmacht worden door hem verstrekt door géheel Zeeland. Ook valt de Luwa, Marva en Milva daaronder. Er zijn plannen om in 't najaar een grootscheepse aktie te begin nen in Zeeland, waaronder voor lichting en legerfilms. Ouders kunnen zich ook nu al met de heer Wesdorp in verbinding stellen. Jongens en meisjes kunnen kosteloos worden getest en opge leid. ST. PHILIPSLAND J Georganiseerde midden stand naar Limburg Nu de Fliplandse middenstanders zich georganiseerd hebben bleek, dat niet alleen een vakantieweek de instemming der meeste leden had, maar ook bleek de behoefte te bestaan clubsgewijs één dag'een gedeelte van ons mooie Nederland te bezichtigen. Had men de eerste keer niet de weersgesteldheid die men hiervoor wenste, toch gaven ook dit jaar weer zovelen zich op dat een bus afgehuurd kon worden. Nu ging de reis, begunstigd door prachtig zomerweer, naar Zuid- Limburg, met name Valkenburg en Vaals, waar enkele bezienswaardig heden werden bezichtigd. Reeds op de heenreis kon men opmerken dat men ojider de indruk was van-het moois dat de natuur ook ons land biedt. Vond men bij de beziens waardigheden een en ander wel min of meer griezelig, het mooie natuurschoon dat men op het laat ste trajekt te zien kreeg, had toch de overhand. Ook het tijdschema, door het bestuur opgesteld, verliep keurig, zodat ieder, kort na mid dernacht, zijn „eigen home" weer bereikte en in een rustige droom de reis nog eens kon maken. Waar dr. S. W. Unger, oud-rijks archivaris, niet aanwezig kon zijn, miste men een historisch relaas van stad en eiland, dat later in het „Ar chief" van het Zeeuws Genoot schap zal worden opgenomen. Evenals in Zierikzee was in de geschiedenis de meekrapcultuur, de zeinering en de visserij van eminent belang en de Ooster- schelde voor beide plaatsen van de grootste betekenis. In de Spaanse tijd had de uit belegering van Zie rikzee bekende veldheer Mondra- gon een garnizoen in Tholen ge legd, waar hij de troepen groe peerde voor de befaamde tocht door het Zijpe. In die periode was het ds. Gerardus van Cuilemburg, predikant te Zierikzee, later de eerste „pastor-loei" van Tholen, die het initiatief nam de dijk bij Bor- rendamme door steken, waardoor de landen rondom Zierikzee wer den geïnundeerd, zodat de stad het beleg negen maanden heeft kunnen volhouden. Dr. Boerma besloot met de hoop uit te spreken dat de Tho- lenaars ook eens een tegenbezoek aan Zierikzee zullen brengen. Stadhuis en molen in restauratie Onder leiding van de heer V. La- ban maakte het gezelschap hierna een verkenningstocht door de plm. 4 Vz ha grote Wandeling, die aan gelegd is op de plaats waar zich tot 1840 de vestingmuren zich ver hieven. In deze groene gordel ver heft zich de fraaie stellingmolen van 26 maart 1736, thans buiten be drijf, eigendom van de gemeente, die het monument zal laten res taureren door de molenbouwer J. d. Hamer te Brouwershaven. (Aankoop en restauratie zullen plm. 85.000,vergen). Op prettige wijze heeft de heer Laban het gezelschap rond en dooi de stad geleid, telkens de aandacht vestigend op markante bijzonder heden van stad en omgeving. Ook de oestercultuur en de kreeften vangst werden in de aandacht be trokken. In het in restauratie zijnde stad huis, dat door de deskundigen on der het gezelschap met aandacht werd bekeken, gaf de- heer Laban een kort historisch overzicht van het oude raadhuis, dat in 1640 door de Mechelse bouwmeestersfamilie Keldermans werd ontworpen. En kele bezienswaardigheden zijn in de loop der jaren uit dit „der stede huijs" verdwenen, o.a. een fraai schilderij, voorstellend „Het laatste oordeel", dat voor f 250,aan het Rijksmuseum te Amsterdam werd verkocht. Thans tracht men het doek terug te krijgen teneinde het vernieuwde interieur te verfraaien. Een ander schilderij, van C. W. Eversdijk, voorstellend „Het oor deel van Salomo", nog aanwezig, wordt momenteel te Dordrecht ge restaureerd. Het carillon (1627) werd vervaardigd door M. Bur- gherhuijs. De pinakels waren ver dwenen aan de gevel, evenals de leeuwen met schilden. Deze zijn thans weer op hun plaats gezet. De speeltrommel verblijft op het ogen blik in Utrecht, waar ze geëxpo seerd wordt op de tentoonstelling „Van speeldoos tot pierement". Jammer genoeg was de raadszaal niet te bezichtigen. De totale kos ten van het herstel, dat men in september e.k. gereed hoopt te heb ben, worden op een half miljoen gulden geschat. Ingezonden mededeling 28 juni opening &U&»uUiona/e AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijk* van 10-22 uur londagi van 12-22 uur entree SO cent (toegang luchthaven inbegrepen) Grote kerk een juweel Na het bezoek aan het stadhuis werd de uitstekende koffietafel ge bruikt in het hotel Engelvaart, waarna de bezichtiging van de grote, fraaie kerk volgde. Hier was het dat de heer C. J. Zachariasse enkele mededelingen deed. over de bouw en restauratie van deze uit zonderlijk fraaie preekkerk en schitterend orgel, dat, na de uiteen zettingen, eerst bespeeld werd dooi de heer W. P. L. Bakker te Zierik zee en daarna door de plaatselijke organist. Het instrument met drie klavieren, is afkomstig uit een in 1800 afgebroken kerk te Leeuwar den. Van de stichtingsdatum der kerk is niets officieels bekend, maar ze dateert waarschijnlijk uit de late middeleeuwen. In 1404 werd de kerk tot kapittelkerk van de vierde rang verheven. Ze was aan O.L. Vrouwe gewijd. In 1559 kwam ze onder het ressort van het toen nieuw gevormde bisdom Middel burg. De beeldenstormers hebben in 1570-71 het fraaie bedehuis niet ongemoeid gelaten. Kerkschatten kostbaarheden werden ont vreemd en door de rovers te Ant werpen te gelde gemaakt. De algehele restauratie, in 1946 begonnen, wordt op f 1.5 miljoen geschat, waaraan het Rijk 85 bijdraagt. Zierikzee, wat eenmaal - voor 1832 - de grootste kerk in Zee land bezat, de St. Lievensmonster- kerk, maar die na de noodlottige brand in oktober van dat jaar door het toen levend geslacht werd ge sloopt, kan Tholen's prachtig bede huis benijden, alhoewel het gaarne zijn prachtige kerk gunt. Teruggekeerd in hotel Engelvaart riep wethouder H. Jansen het ge zelschap namens het gemeentebe stuur een vaarwel en tot weerziens toe, waarop dr. Westendorp Boer ma dankte voor de prettige ont vangst in Tholen en het uitstekend verloop der excursie, die door prachtig weer werd begunstigd. Dank bracht spr. ook aan de auto mobilisten die welwillend hun wa gens afstonden en de deelnemers aan deze geslaagde tocht weer vei lig in Zierikzee bracht, een her innering rijker aan een der merk waardige Zeeuwse steden. JAark.1- allll|fl V&UcMi24\ Eierprüzen V.E.C.E. In de periode van 17 juni tot 24 juni werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren V.E.C.E. uitbetaald aan pluimvee houders f 1,76 per kg. Voor gewas sen en vuilschalige eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. .:~:~X„X„X„;~X„;„;„X«:~X„X~XK"X*X"X«X"X~x«X~X~X«X~X^X"X~XK~X~:~X~X*X*X":~X"X":'X~:'-:":*-:- FEUILLETON lllllll :::i llliill Hij. keek haar nog steeds verwon derd aan. „Vakantie?" herhaalde hij opnieuw. Toen schudde hij energiek zijn hoofd. „Vakantie neem ik nooit, dus u krijgt het ook niet". „Maar, meneer. „Een ogenblik. Wat moet u met vakantie doen? Hebt u soms ver kering?" ,Nee, meneer, ik heb u al eerder „Ja, dat zal wel. Maar wat moet u dan in 's hemelsnaam met va kantie doen? Een mens gaat toch niet alleen met vakantie?" „Meneer, er zijn in augustus maar enkele zittingen van de vakantie kamer. Is het nu niet mogelijk, dat ook u een gehele week uw kantoor sluit en zelf ook eens wat ontspan ning zoekt?" ,Wat moet ik zoeken?" „Ontspanning. U zoudt naar zee kunnen gaan bijvoorbeeld. Of naar de Friese meren". „Wat moet ik déér doen?" „Wel: zeilen, en zwemmen en zo". „Al die dingen heb ik niet ge leerd. Déérvoor ben ik geen mees ter in de rechten geworden". ,Ja, maar meneer, een mens mag toch wel eens vakantie hebben?" „Dus u wilt een week vrij?" „Als het mogelijk is, heel graag". „Voor zover ik me kan herinnè- ren, is juffrouw. Derks nooit met vakantie geweest. Of wacht eens ja, een jaar geledeno riee, toen was u er al.dus twee jaar geleden. Is ze met die verloofde van haar veertien dagen naar zee ge weest. Maar toen kwam ze iedere middag even op het kantoor". „Maar dat is toch geen vakantie?" „Nee? Ik weet dat zo niet. Ik heb nog nooit vakantie genomen". „Maar uw confrères dan, meneer; Gaan die nooit met vakantie?" „Die? O, dat weet ik niet. Of wacht eens.... Dingemansja, die gaat een maand naar Italië. Dat heeft hij me gisteren verteld. Wat- ie daar moet zoeken, is me een raadsel". „Ik veronderstel rust, meneer" „Rust? Wat heb je daar aan? Het is hier toch ook altijd rustig?" Ze glimlachte. „Ik zou toch wel graag een week verlof willen heb ben, meneer". „Ja? Nou, ik moet er eens over denken. Ja, de moderne tijd vraagt dat, als ik me niet vergis. Ik heb wat gelezen van vakantie-spreiding en zo. Van al die bijzonderheden heb ik weinig verstand". „Meneer, ik ben hier nu vijftien maanden. Mag ik u eens een goede raad geven?" „Vooruit, laat horen. Je maakt me nieuwsgierig". „Kijkt u eens na op uw lijstje, welke zittingen u op het ogenblik genoteerd hebt in augustus. Laat het zo en noteer er geen nieuwe bij. En zoekt u dan een periode uit tus sen twee zaken, waarin u zelf ook eens enkele dagen met vakantie leunt gaan". Hij dacht na. „Er zit wel wat in, juffrouw Schoneveld. Help me er morgen maar aan herinneren. Het is nu te laat. Anders nog iets?" „Verder niets, meneer' „Mooi, dan een goede avond. Eh zijn de stukken voor morgen klaar?" „Alles zoals gewoonlijk, in de map. Hier is uw tas, meneer". door X JOKE DE VALK Y 10 I „Natuurlijk, dat had ik kunnen weten. Wel, dan nogmaals goede avond". „Goede avond, meneer". Hanneke Schoneveld won het pleit. Ze kreeg vakantie, en niet een week, maar tien dagen. De vol gende morgen bekeken ze samen het lijstje van de komende zittin gen, waprop meester Dubois moest pleiten. En zo kwam de periode 4 tot 14 augustus er uit, waarin wel zittingen waren, maar geen van alle met cliënten van de advocaat. En na ampele bespreking vond hij het nog zo gek niet, om gedurende die periode het kantoor te sluiten en er op uit te trekken. Op Han- neke's advies liet hij in enkele dag bladen een advertentie opnemen, waarin mededeling werd gedaan van de sluitingsperiode van het kantoor van mr. Dubois, advocaat en procureur. De avond voor de sluiting vroeg Hanneke, of haar werkgever al plannen had. „Hoegenaamd niet. Waar gaat u eigenlijk heen, juffrouw Schone veld?" „Ik heb een pension in Lunteren besproken, meneer". „Lunteren?" Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Waar ken ik Lun teren van? Wacht eens, ik heb er een cliënt gehad. Een politieke zaak. Was meen ik een n.s.b.-er". „Dat is geweest, meneer. Lunte ren heeft prachtig natuurschoon". „Heb ik niets aan. M'n slechtste cijfer op school had ik voor kennis der natuur". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2