Afsluiting zeegaten bedreigt bestaan der Zeeuwse vissers DE ZIERIKZEESCHE COURANT SAMENWERKING IN RAAD VAN VAKCENTRALEN HERSTELD DE AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN IN HET BUITENLAND Negentigjarig bestaan Nederlandsche Roode Kruis Uitgifte van bijzondere postzegels MAANDAG 24 JUNI 1957 No. 18176 113e jaargang ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin Opgenomen 1797-5 1884 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraal 6, Zierikzee, Postbus nr. f, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. N.V.V. kan en wil geen beletsel vormen De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft te Utrecht een verklaring goedgekeurd, die be sluit: „Het verbondsbestuur heeft zich opnieuw uitvoerig en diepgaand beraden over de situatie" (ont staan na het besluit van het N.V.V. van 17 juli 1954 tot be ëindiging van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen, op grond van passages in het man dement van het R.K. episcopaat „de katholiek in het openbare leven van deze tijd" aan het N.V.V. gewijd) „en het is tot de conclusie gekomen, dat een her stel van de samenwerking tussen de bonafide vakcentralen een zo danig belang vertegenwoordigt, dat, indien enigszins mogelijk, het N.V.V. daartoe geen beletsel kan en wil vormen". In de vergadering heeft de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, verslag uitgebracht van enige besprekingen, die de toenmalige voorzitter, de heer H. Oosterhuis en hij zelf, namens het Prinsessen zagen ballet De prinsessen Irene en Margriet hebben zaterdagavond in het Haag se Gebouw voor K. en W. de uit voering bijgewoond, welke werd gegeven door het „Royal Ballet". In de geheel gevulde zaal waren voorts aanwezig de minister-pre sident, dr. W. Drees, de ministers Struycken en Cals, alsmede zeer vele leden van het corps diploma tique. Minimumprijzen voor kleinfruitprodukten Ook voor het komende seizoen zullen voor een aantal kleinfruit produkten op de veilingen weer minimumveilingprijzen gelden. De ze zijn vastgesteld door het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen. Voor frambozen en zwarte bessen bedraagt deze minimumvei- lingprijs 60 cent per kg. Beneden deze prijs zal dit produkt niet ver kocht mogen worden. Bij eventuele doordraai krijgt de kweker 60 ct. per kg. vergoeding voor de kwali teiten 1 en 2. Er zal voor deze pro- dukten verder resp. 2 en 3 ct. per kg. heffing worden ingehouden dit jaar. Voor bramen geldt de mini mumprijsregeling alleen voor Zee land. De minimumprijs is 40 cent per kg. Onverteerbaar By de Lofoten aan de kust van Noorwegen werd een dezer dagen een vette vis gevangen. In zijn buik vond men de resten van een plaatselijke krant van de Lofoten. Een artikel was duidelijk herkenbaar, het handelde over het dienstbo- denvraagstuk in Noorwegen en dat heeft de vis waar schijnlijk niet kunnen ver teren. Zweeds zangkoor te Rotterdam Ontvangst ten stadhuize Zaterdag is het Zweedse „Hem- bygdkör" afkomstig uit Rattvik- Boda door de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen en toegesproken. Daarna sprak de echtgenote van de burge meester, mevr. van Walsum-Quis- pel, de koorleden in hun eigen taal toe, waarna de dirigent. Ake Sund- berg woorden van dank sprak en ter herinnering aan dit bezoek een schildje overhandigde. Zowel in de Burgerzaal als buiten op het bordes heeft het koor, dat in klederdracht optrad, zich enige malen laten ho ren. Zoals bekend heeft het koor ook op Schouwen-Duiveland enkele concerten gegeven. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Ziaken, Dulles, heeft de leiders van de Senaat vrijdag verzocht een delegatie van senato ren te benoemen, welke de ontwa peningsbesprekingen te Londen bij wonen. Hij voegde er echter aan toe, dat het nog te vroeg zou zijn om de senatoren thans reeds naar Londen te laten gaan. verbondsbestuur, met de aartsbis schop van Utrecht, mgr. dr. B. Alfrink, hebben gevoerd over het besluit van het N.V.V. van 17 juli 1954 tot beëindiging van de samen werking in de Raad van Vakcen tralen. Mgr. Alfrink is aldus het ver bondsbestuur namens het hoog waardig episcopaat met de (ont- werp)verklaring als een juiste weergave van het besprokene ac- coord gegaan. Nieuwe Canadese regering John Diefenbaker, leider der Ca nadese gematigd-conservatieve par tij, die bij de jongste algemene ver kiezingen in Canada het grootste aantal stemmén behaalde, heeft een nieuw kabinet gevormd, dat uitsluitend uit leden van zijn partij is samengesteld. Het uit zeventien ministers be staande kabinet is vrijdag beëdigd Het komt in de plaats van de libe rale regering onder St. Laurent. De liberalen waren in Canada al geruime tijd aan de macht. Hun verkiezingsnederlaag kwam als een verrassing. ECONOMIE V olkswagenf abrieken staatsbezit (nog) De voorgestelde verkoop van de volkswagenfabriek aan particuliere aandeelhouders stuit op onover winnelijke moeilijkheden en zal waarschijnlijk niet voor de in het najaar te houden verkiezingen plaats vinden. Het desbetreffende wetsvoorstel is in het begin van deze week naar een sub-commissie van het Westduitse parlement ver wezen, die echter nog geen pro gramma voor de behandeling van het voorstel heeft opgesteld. klei/xtjes uit£i? ket ROTTERDAM. In de Ooievaar straat te Rotterdam is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee kinderen op slag werden gedood en drie personen werden gewond, van wie twee ernstig. Een vrachtauto met open laadbak botste tegen een bestelauto, waardoor de chauffeur, die aan het oefenen was om zijn rijbewijs te halen, op een groepje mensen inreed met het noodlottige gevolg. 's-GRAVENHAGE. Het negentig jarig bestaan van het Nederland sche Roode Kruis zal op 20 juli a.s. in Den Haag gevierd worden. De algemene vergadering en de natio nale Rode Kruis-wedstrijden wor den 's morgens gehouden. 's-GRAVENHAGE. Prins Bern- hard heeft het voornemen aanwe zig te zijn bij de officiële opening van het nieuwe gebouw van de ambassade van Canada te Den Haag op 1 juli. DELFT. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft na mens het Carnegie Heldenfonds, op het stadhuis een vulpenhouder met inscriptie uitgereikt aan de twaalf jarige Kees Bakker, Tak van Poort - vlietstraat 20 te Delft. De jongen heeft op 19 april van het vorige jaar zich moedig gedragen bij het redden van een driejarig knaapje, dat in de wetering langs de Kuy- perweg was geraakt. 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen werd door een groep leden van de Nederlandse vereniging „Prinses Marijke" uit Bonn tijdens een twee daags verblijf in Nederland een ge schenk aangeboden aan prinses Marijke. Dit geschenk bestond, be halve uit een doos chocolade voor de prinses, op verzoek van H.M. de Koningin uit een gift, bestemd voor de stichting „Het vierde Prin senkind". De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, is vrijdag gescheiden van zijn vrouw, Elizabeth, met wie hij iij 1951 ge huwd was. Duizenden militairen naar huis Het Amerikaanse besluit om alle landstrijdkrachten uit Japan terug te trekken is het gevolg van een de gehele wereld omvattende her ziening van de Amerikaanse defen siebehoeften, welke tot resultaat zal hebben, dat duizenden andere mUitairen naar huis zullen terug keren, aldus is zaterdag in officiële kringen te Washington verklaard. Men zei niet precies te weten wat de studie op den duur zou opleve ren, maar zeker is, dat de Ame rikaanse verplichtingen in het bui tenland steeds worden verminderd. De operatie wordt zodanig uitge voerd, dat zij zoveel mogelijk tege moet komt aan de wensen van de bevriende regeringen, die een we zenlijke beperking in de westelijke defensie willen vermijden, maar ook zodanig, dat zij met de bezui- niging.in de Amerikaanse uitgaven overeenkomt. Functionarissen zeiden, dat de vermeerdering van Amerikaanse strijdkrachten in Europa niet gro ter zou zijn dan gerechtvaardigd is door de heruitrusting van de Ame rikaanse devisies in Duitsland met de modernste wapens. De gestroom lijnde strijdkrachten zouden min stens evenveel stootkracht hebben als tevoren. Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis zal de P.T.T. een serie Roode Kruis-postzegels uitgeven die van 19 augustus tot 19 oktober op alle postkantoren in Nederland verkrijgbaar zal z(jn. De serie bestaat uit een zegel van vier cent met een toeslag van drie cent, waarop een afbeelding voor komt van een pelikaan met jongen (het symbool van de bloedtransfu siedienst), een zegel van zes cent „Sibajak" aan de grond in het Suezkanaal De 12.342 ton metende „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is in het Suezkanaal, 95 mijl ten noorden van Suez, aan de grond gelopen. Een duiker heeft de scheepsromp onderzocht. Het schip, dat onderweg is naar Nederland, had reeds vertraging doordat het te Suez 20% uur moest wachten voor dat het het kanaal kon binnenva ren. De „Willem Ruys", die van Nederland onderweg is naar Indo nesië en zaterdag Suez is gepas seerd, heeft over de vaart door het kanaal 26 uur gedaan in plaats van twaalf zoals gewoonlijk. met een toeslag van vier cent met een afbeelding van het vakantie schip voor chronische zieken en invaliden, een zegel van zeven cent met een toeslag van vijf cent met het embleem van het Rode Kruis- korps (een rood kruis tussen twee lauwertakken op een lint met een devies „Interama Caritas"), een ze gel van tien cent met een toeslag van acht cent met een rood kruis en de jaartallen 1867 en 1957 (dit is de eigenlijke jubileumzegel) en ten slotte een zegel van dertig cent met een toeslag van acht cent, waarop voorkomt een wereldbol met een rood kruis om het internationale karakter van het Rode Kruis te symboliseren. De opbrengst.van de toeslag zal ter beschikking van het Rode Kruis worden gesteld. In Frankrijk opereert thans een bende, die tenten van buitenlandse kampeerders met scheermessen open snijdt, de daarin slapenden met een bedwelmend middel ver dooft en hen vervolgens berooft. Kampeerders uit Nederland, Duits land, de Noorse landen en Groot- Brittannië zijn reeds het. slachtof fer van deze bende gewprden, die vooral in de omgeving van Lyon oporwrt. Nieuwe regeling ondervangt bezwaren De A.O.W.-premie en meer dan één dienstbetrekking Van hen die meer dan één dienst betrekking vervullen of wier echt genoot eveneens een dienstbetrek king vervult, wordt de A.O.W.- premie ingehouden op het uit iedere dienstbetrekking afzonder lijk genoten loon tot een maximum van f 465,per dienstbetrekking. Dit heeft ten gevolge, dat in ver schillende gevallen in totaal meer dan f 465,per jaar wordt inge houden en dat dit meerdere pas kan worden teruggegeven bij de later op te leggen definitieve pre mie-aanslag. Teneinde aan dit bezwaar tege moet te komen, heeft de minister van Financiën thans goedgekeurd, dat de inspecteurs der belastingen voorlopige aanslagen in de inkom stenbelasting over het jaar 1957 op verzoek van de belastingplichtige verlagen met het bedrag dat in 1957 vermoedelijk boven f 465, aan premie zal worden ingehouden. Aangezien de definitieve premie aanslag en de definitieve aanslag in de inkomstenbelasting gelijktij dig zullen worden opgelegd, wordt daarmede bereikt dat de belang hebbenden voor een gelijk bedrag uitstel van betaling van inkom stenbelasting genieten als zij voor lopig aan premie A.O.W. te veel betalen. Bij de redactie van toekomstige aangiftebiljetten zal met deze re geling rekening worden gehouden. Kapitein Vet overleden Held van de „Zwarte Zee" Een van de beroemdste en meest onderscheiden sleepbootkapiteins van de wereld, Teunis Vet, is zon dag op 63-jarige leeftijd te Maas sluis overleden, juist nadat even tevoren het vlaggeschip van L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst, de „Zwarte Zee", waar hij bijna 24 jaar lang kapitein op was geweest, weer van een lange reis in de haven van Maassluis terug keerde. Teun Vet was reeds enige tijd ernstig ziek, daarom is zijn gouden jubileum indertijd niet in het open baar gevierd en werd hem op zijn ziekbed de gouden medaille van de rederij voor een halve eeuw trouwe dienst uitgereikt. Ga waar de moeilijkheden zijn: zij hebben u hard nodig. ierikzee Vergadering gemeenteraad Naar wij vernemen is de voor dinsdag 25 juni a.s. uitgeschreven raadsvergadering bij nadere over weging verschoven naar woensdag 26 juni, te 20 uur. De heer C. J. M. Nolet te Zierik zee is te Arnhem geslaagd voor het cand. examen voor chemisch tech nicus. De heer L. P. van de Zande, eveneens te Zierikzee, slaagde te Utrecht voor het semi-arts examen. ~^jj Jtoordudki Opbrengst Roode Kruiscollecfe De opbrengst voor de Rode Kruis collecte alhier bracht het mooie bedrag van f 115 op. Vorig jaar lag het bedrag iets lager. Jaarvergadering ZEVIBEL Visserij „met de rug tegen de muur" De jaarvergadering van Zevibel; zaterdag te Goes gehouden, was heel wat drukker bezocht dan ge woonlijk het geval is. Van de 79 in Zeeland door het ondoordachte be sluit van het Produktschap voor de Visserij getroffen mosselkwe- kersbedrijven, hadden zeker 80 °/o een of meer vertegenwoordigers gezonden, om te protesteren tegen verlaging van hun standaard-ca- paciteitscijfer en dat woord is za terdag j.l. meer uitgesproken en besproken dan anders In v(jf jaar het geval Is. De „mosselsector" was dan ook ver in de meerderheid en overvleu gelde de „garnalen" geheel toen voorzitter A. L. S. Lockefeer, bur gemeester van Hulst, als voorzitter de jaarlijkse toogdag van Zevibel opende en het welkom toeriep aan de vele opgekomenen, aan vele visserij-autoriteiten en aan de he ren van Poelje als lid van Ged. Staten en Sjef van Dongen, burge meester van Aardenburg, als lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Donkere wolk De afsluiting der zeegaten was voor de heer Lockefeer de grote donkere wolk, die het bestaan der Zeeuwse vissers bedreigt. Iedere fase in het Deltaplan wordt nauw lettend gadegeslagen. De visser is van nature een strijder die wel een stootje velen kan, wanneer het gaat tegen de krachten der natuur. De strijd die thans op een ander front moet worden gevoerd, schijnt onafwendbaar te voeren tot een omschakeling, waarvan nog niet te zien is, waar zij zal eindigen. De regering doet moeite om de vissers tegemoet te komen, maar de geper foreerde dam in de Oosterschelde, die een gedeelte van de visserij zou kunnen redden, wordt afgewe ken wegens de hoge kosten. Dit f 250.000.000 kostende projekt zou door de verlangde perforatie f 50 tot f 125 miljoen gulden meer gaan kosten. Het laboratorium te Wemeldinge zoekt in de theorie naar mogelijk heden, maar de definitieve toezeg ging, dat een aantal in de theorie naar voren gekomen mogelijkheden in de praktijk ook zullen worden uitgevoerd, doet de drang zich in het noorden te vestigen toenemen, vooral wanneer zou blijken dat in het noorden mogelijkheden konden worden geschapen om de mosselen te verwateren. Spr. herinnerde aan de door hem in het Kurhaus te Scheveningen geslaakte hartekreet toen hij op het gehouden Deltacon gres aldaar uitriep: „Maak van het door de Deltawerken te maken pa radijs voor de Oosterscheldevissers geen paradijsvloek". Eenheid De visserij staat met de rug te gen de muur, maar zij moet door eenheid haar saamhorigheid bewij zen en alleen door eenheid, aldus spreker, zal bij de uitvoering van de Deltawerken, ook rekening ge houden moeten worden met de be langen van de Zeeuwse visserij. De Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie in de visserij achtte de voorzitter een stap in de goede richting van het medezeggenschap in het bedrijf, hoe weinig bemoe digend de eerste ervaringen op dit gebied ook zijn. Ten slotte besprak hij de nieuwe status van het Mosselkantoor on der het Produktschap dat 1 febru ari in werking is getreden en dank te hij voor de medewerking die èn van dat Mosselkantoor èn van de zijde van de Vismijnen ondervon den was om de organisatie Zevibel financieel sterker te maken. De in het afgelopen verenigings jaar overleden leden, als P. de Baere, de onvergetelijke voorzitter van de vissersvereniging voor wie binnenkort een gedenksteen in de vismijn te Breskens zal worden onthuld alsmede de heer Heime- rikx, directeur van het Mosselkan toor werden herdacht. Burgemeester Willemse van Yer- seke kon, als penningmeester, maar een somber geluid laten horen. Met een uitgaaf van f 13.140,31 tegen over een ontvangst van f 9.706,38 was het alleen te danken aan het grote batige saldo waarmee het jaar was begonnen, dat zonder te kort kon worden gesloten. Jaarverslag De bespreking van het jaarver slag van de secretaris, de heer.R. Cambier, was voor de heer L. de Waal te Bruinisse aanleiding om vragen te stellen over de verhou ding van het wel in werking zijnde Produktschap voor Visserij produk- ten en het nog niet in werking zijn de Visserijschap. Zijns inziens wer den nu door het Produktschap be slissingen genomen, die in feite thuis hoorden op de agenda van het Visserijschap, met name het wijzi gen van de standaardcapaciteitscij- fers der mosselkwekers noemde de heer de Waal geen zaak voor het Produktschap. Hij vroeg zich af waar straks het Mosselkwekers- fonds terecht zou komen. Ook de heer Albert Rammeloo uit Philip pine noemde het onjuist dat het Produktschap nu wel beslissingen neemt, terwijl het Visserijschap er nog niet is. Van bestuurszijde was men van mening dat de inwerkingtreding van het Visserijschap niet lang meer op zich zal laten wachten omdat de voorzitter al is benoemd en voor de secretaris de sollicitaties al binnen zijn. Voorzitter van dit schap is de heer Pronk te IJmuiden. Alleen het feit dat het Produkt schap direkt beschikte over een bestuur, was oorzaak dat dit. vlug ger tot stand kwam dan het Visse rijschap. De heer van Eek uit Stellendam, voorzitter van de vissersvereniging aldaar hield een pleidooi voor nau were samenwerking tussen Zevibel en de Nederlandse Visserijbond. De heer van Erp, inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e dis trict (Waddenzee), had bezwaar te gen enkele passages in het verslag van de secretaris, waarbij het ging over het overbrengen van mosselen uit het noorden naar de Zeeuwse wateren. Het waren de biologen die bezwaren hadden tegen het over brengen van deze mosselen, niet de Inspectie der Visserijen zoals in het jaarverslag wordt gezegd. Over de correspondentie indertijd hierover gevoerd, ontstond tussen de heren van Erp en drs. Cambier enige dis cussie. Rondvraag Bij de rondvraag werd door de heren de Koning (Bruinisse), B. W. Schot (Zierikzee) en L. Jumelet Wesdorp (Bruinisse), gesproken over de verlaging of wijziging der standaardcapaciteitscijfers in de mosselsector, door de voorzitter in zijn openingswoord enkele maleji genoemd, doch niet besproken. De heer de Koning noemde de betreffende circulaire voor de ge troffenen een rouwcirculaire. Hij vroeg zich af of het Produktschap "bevoegd was geweest deze beslis sing te nemen. Uitvoerig zette hij uiteen hoe hard werkende mossel kwekers, die de natuur tegen had den of die van de Inspectie der Visserijen niet voldoende percelen toegewezen kregen, thans gedu peerd worden door een maatregel die zeker niet genomen zou zijn als degenen die hadden beslist het in trinsieke van de zaak hadden ge weten. De heren Schot en Jumelet spra ken in gelijke geest. Het bestuur verwierp de stelling dat Zevibel niet genoeg activiteit had ontwikkeld op dit gebied en wees er op wat men wel had ge daan. De vertegenwoordiger van Zevi bel in het Produktschap, de heer J. H. Bal uit Tholen, was door alle sprekers hulde gebracht voor de verdediging van de belangen dei- mossel kwekers, nadat de beslissing gevallen was heeft men onder meer een request aan H.M. de Koningin gezonden, terwijl men in een in de namiddag te houden vergadering over de verdere maat regelen uitvoerig overleg wilde ple gen. De meerderheid van het be stuur besloot dat deze vergadering een besloten karakter zou dragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1