AARDBEIEN Stad en Lande" naar THOLEN Tropen adel Prins Bernhard reikte zilveren anjers 1957 uit Vier personen mochten onderscheiding in ontvangst nemen Prins Bernhard heeft gistermor gen als regent van het zijn naam dragend fonds in het gebouw van de Nederlandse Handel Maatschap pij N.V. te Amsterdam de zilveren anjers voor 1957 uitgereikt. De volgende personen werden onderscheiden: de 70-jarige heer Joh. M. Coffeng, conservator van „Het Toneelmuseum" te Amster dam; de 77-jarige mr. S. Baron van Heemstra, oud-commissaris der ko ningin in de provincie Gelderland te Arnhem en de 69-jarige prof. dr. J. van der Poel, hoogleraar directeur van de Rijksbelasting academie te Rotterdam. De vierde onderscheiding is toegekend aan de Amerikaanse mevrouw A. Singer- Brugh, stichtster van de „Singer Memorial Foundation" te Laren (N.H.), die echter door ziekte ver hinderd was de plechtigheid bü te wonen. Het was de achtste keer dat de prins de zilveren anjers uitreikte. De uitreiking van de anjers werd o.m. bijgewoond door: de minister van Financiën, de heer H. J. Hof- stra; de Amerikaanse consul-gene raal in Amsterdam, de heer Robert P. Chalker, namens de ambassa deur der V.S.; de commissarissen der koningin in de provincie Zuid- DE TOESTAND IN HONGARIJE Het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij heeft de partij-afdeling in de juridische faculteit van de Oetvoes Lorant- universiteit te Boedapest ontbon den wegens „rechtse oppositie" en omdat „anti-Marxistische elemen ten" het heft in handen„hadden, zo heeft radio-Boedapest donderdag bekend gemaakt. De opposanten hadden een socia listische beweging gevormd, die toetreding van „betrouwbare com munisten" onmogelijk maakte. Het centrale comité heeft een partij functionaris belast met de oprich ting van een nieuwe afdeling, aldus de radio. Ingezonden mededeling 3 x zo snel de kroontjes eraf! Gn toch gave aardbeien, scho ne handen en nagels I Ja, dat kan! Dankzij een vinding van TOMADO: de haodige, verchroomde aardbei- ontkroner. Daar zult u juist nti plezier van hebben. Overal verkrijgbaar, prijs slechts 35 cent! Illllllllllllllllllllllllllllll Holland en Gelderland, mr. J. Klaasesz en mr. H. W. Bloemers; het lid van Ged. Staten van Noord- Holland, de heer A. B J. Prakken, als vertegenwoordiger van de com missaris der koningin dezer pro vincie; de directeur-generaal voer de kunsten en de buitenlandse cul turele betrekkingen; mr. H. J. Rei- nink, namens de minister van O., K. en W. en als vertegenwoordiger van de minister van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef der directie kabinet en pro tocol. Ingezonden mededeling Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zuurbrand dadelijk. Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook èen ware uitkomst - ook in de hardnekkigste gevallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. Leven op Mars mogelijk Op Mars regent het en mogelijk bestaat er ook organisch leven, zij het dan in een vorm, die wij op aarde niet kennen, zo heeft dr. Slipher, voorzitter van de interna tionale commissie voor onderzoek van de planeet Mars verklaard. De commisie heeft een verslag opgesteld over de waarnemingen die vorig jaar zijn verricht toen Mars bijzonder dicht bij de aarde kwam, d.w.z. tot op een afstand van 56 miljoen kilometer. Dr. Slipher zei te Flagstaff in de Amerikaanse staat Arizona in een toelichting op dit rapport, dat de atmosferische omstandigheden op de rode planeet gelijken op die van de aarde, maar dat de temperatuur schommelingen veel groter zijn. In het poolgebied van Mars zijn mi neralen die ook op aarde voorko men, bedekt door een dikke laag ijs. Boven het poolgebied zijn witte wolken waargenomen. De donkere vlekken die men soms op Mars kan waarnemen worden vermoedelijk door regen veroorzaakt. Van tijd tot tijd wor den bepaalde stukken van Mars door een geheimzinnig blauw schijnsel verlicht, waardoor de waarnemingen worden vergemak kelijkt. Het rapport is gebaseerd op tien duizenden foto's die vorig jaar in alle delen van de wereld van Mars zijn genomen. j^j Óosterland Boerderij verdwijnt Ingezonden mededeling EIST NU NATUUR-MARGARINE j Tropen adelj Neemt niet met minder genoegen. Kerknieuws plakteh-margarihm Zó üit de Natuur. Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker. herverkaveling, zijn ook in onze gemeente, zowel als in de polder overal te bemerken. Het is niet al leen dat bijna alle wegen zijn of worden verlegd, ook verschillende opstallen worden verplaatst of gaan geheel van de kaart. Het laatste is nu weer het geval met de boerderij, welke sedert onheuglijke tijden be woond geweest is door de familie Viergever, staande op het eind van het Blinde weegje. Deze hofstede, tot voor de ramp bewoond door de heer Jan Viergever, wordt met de grond gelijk gemaakt. Woning, zo wel als de schuur werden door het water zwaar beschadigd, en daar de heer V. een boerderij toegewe zen kreeg in de Noord Oost Polder vertrok hij uit onze gemeente. Men heeft thans een aanvang gemaakt om de laatste resten van deze boer derij te slopen, zodat binnen enige tijd zelfs de plaats niet meer te vinden zal zijn waar zij gestaan heeft. Sic transit gloria mundi. Molen krijgt mechanische hulp Mede in het kader van het her stel van de windkorenmolen alhier wordt aan de achterkant van de molenberg een gebouw geplaatst van 14 meter lang, dat dienst moet doen voor de éne helft als garage, terwijl in de andere helft 'n maal inrichting zal worden geplaatst, welke bij windstilte de wieken zal moeten vervangen. Zoals bekend, werd vroeger de schuur van mevr. de wed. D. Vijverberg gebruikt als garage voor de molenaar. Deze is thans nog steeds bij molenaar Hoek in gebruik. Feest op 29 juni Ter gelegenheid van de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden op 29 juni a.s. zal on der auspiciën van de Oranjevereni ging alhier een Oranjefeest worden georganiseerd. Er zijn van huis tot huis feestprogramma's verzonden, waarop echter de tijdsaanduiding voor de meeste mensen niet dui delijk staat aangegeven. Daarom geven we het programma hier nog door: 2 uur n.m. Rondgang door hetjdorp met „Oosterlands Fanfare". 2.30-4 uur: Kinderspelen opj het sportveld. 4-5 uur: Voetbalwedstrijd tussen veteranen-elftal en het elftal van de sportvereniging „Duiveland" 5-6.30 uur: Volksspelen. f 6.30-7.30 uur: Pauze. 7.30-8.15 uur: Zang in de tent:door de zangvereniging „V.Z.O.S." 8.15-9.30 uur: Concert in de tent door de muziekvereniging „Oos terlands Fanfare". De veranderingen, die een gevolg 9.30 uur: Opstellen lampionoptocht zijn van de watersnoodramp en de bij de Conferentiekamer. if Kerk en stadhuis de voornaamste bezienswaardigheden der oude stad aan de Eendracht Morgen - zaterdag - houdt „Stad en Lande van Schouwen-Duive- land" haar zomerexcursie en ver gadering in de stad Tholen, waar de congressisten welkom zullen worden geheten door de burge meester, mr. A. J. v. d. Hoeven, onder wiens bestuur de vaste oeververbinding met Brabant tot stand kwam. Onder de oude steden van Zee land is Tholen reeds vroeg bekend als vierde plaats innemend in de Staten van Zeeland. Tholen heeft haar naam ontleend aan een grafelijke tol, waar de schippers, die door de Eendracht voeren, moesten aanleggen om tol te offeren. In oude archieven komt de stad ook voor onder de naam van Tolna, ook wel als Thelonium en Tholina, door Aelbrecht van Beieren met vele bijzondere voor rechten begiftigd. Tholen was vroeger een ver sterkte stad met een drietal poor ten, n.l. de Waerpoort, de Oude- landpoort en de Vosmeerpoort. Het wapen der stad is een veld van keel, met onderaan een koggeschip van zilver en naast de mast vier klimmende leeuwen van goud. Rampen teisterden de oude stad Ook deze Zeeuwse plaats bleef in de historie niet voor rampen ge spaard. Zo was het jaar 1452 zeer noodlottig voor de stad. Een hevige brand verwoestte niet alleen het prachtige gasthuis, maar ook nog een aantal huizen en twee poorten, zodat nauwelijks een zesde deel der stad gespaard bleef. Philips van Bourgondië gaf om de geteisterde stad te hulp te komen in september van dat jaar te Rijssel een privile gie uit, waarbij aan de vroedschap van Tholen vergund werd lijfren ten van f 300,uit te geven, waar toe de hertog het maken van een zegelstempel vergunde, dat na het verkopen der lijfrenten in het open baar moest worden verbroken. De indijking van verscheidene aanwassen zal wel mede bijgedra gen hebben tot leniging der opge lopen schade, maar Brabantse ede len en kooplieden zullen wel het grootste voordeel van de inpolde ringen hebben genoten. Fraai gerestaureerde kerk Tholen heeft een zeer mooie kerk, maar van het jaar der stichting is niets bekend, volgens wijlen de ar chivaris de heer A. Hollestelle. Het tegenwoordige gebouw is een kruis kerk. Het middelpunt vormt het kruiskoor of het transept. Het oos telijke gedeelte, het verlengde der eigenlijke preekkerk, is een veel hoekig priesterkoor, dagtekenend uit een later tijdperk dan de kerk met het transept. Hollestelle meent dan ook dat bij de stichting van het koor in velerlei opzicht van het oorspronkelijke bouwplan is afge weken. De kerk was eenmaal ge wijd aan de Maagd Maria en, voor de Hervorming, rijk voorzien van beelden, fresco's en muurschilde ringen. Stadhuis zonder beelden Niet alleen de kerk, maar ook het stadhuis vormt een beziens waardigheid in de oude stad. Het is opgetrokken in Oudhollandse re naissancestijl. Het bevat een sche penzaal, thans vergaderzaal van de raad, waar voorheen kostbare schil derijen hingen. Een fraaie schil derij, voorstèliende „Het laatste oordeel", werd door het gemeente bestuur in 1905 voor f 250,ver kocht aan het Rijksmuseum te Am sterdam. In het oostelijk front van het stadhuis ziet men acht nissen, waar in volgens de oorspronkelijke plan nen beelden zouden worden ge plaatst en wel van de adellijke heren en jonkvrouwen van Tholen, o.a. van Jan v. Beaumont, Jan van Blois, Frank van Borsselen en Ja- coba van Beieren. Tholen heeft als andere steden ook een Waag bezeten, een gebouw dat in 1562 werd gesticht. In 1819 werd deze Waag afgebroken en vervangen door een r.k. kerk. TONEEL EN FILM In de sloppen van een wereldstad Drama der asfaltjeugd In een der arme wijken van New York zijn twee clubjes straatslij pers, die voortdurend met elkaar overhoop liggen, vnl. door de schuld van de club onder aanvoe ring van Frankie Dane, een verbit ter jongmens van 18 jaar, voortko mend uit een milieu dat weinig verantwoordelijkheid kon opbren gen. Door gebrek aan liefde was Frankie een verwaasloosd jongetje geworden en had zich een houding van hardheid en onverschilligheid aangemeten. Frankie wordt de schrik van de buurt en leider van het clubje bestaande uit jongens die door de levensomstandigheden of door een te slappe opvoeding der ouders niet veel beter zijn gewor den dan Frankie en zich graag on der zijn leiding plaatsen. Als Mac Allister zich aan het gedrag der knapen ergert en op een dag ont dekt dat een der jongens een zelf- vervaardigd pistool draagt, geeft hij de jongen bij de politie aan, waarop arrestatie volgt. Frankie roept Mac Allister hierover ter verantwoording en als hij brutaal optreedt geeft Allister de knaap een klap in zijn gezicht. Fel laait de haat op en al spoedig staat zijn besluit vast: hij zal Mac Allister van het leven beroven, een plan dat hij aan de clubgenoten meedeelt. Dat gaat de meeste clubleden toch een beetje te ver zodat velen zich terugtrekken. Tenslotte blijven er maar twee over die Frankie bij het volvoeren van zijn daad zullen hel pen. Wanneer Mac Allister van zijn kegelclub terug zal keren zullen ze hem in een donkere steeg lokken en daar van het leven beroven. Mitchie, het broertje van Frankie, heeft een deel van het gesprek tus sen de jeugdige onverlaten gehoord en waarschuwt, 's Avonds kort na middernacht ontmoet Frankie zijn beide vrienden in de steeg. Frankie die zijn kamer deelt met zijn broer tje is met de grootste omzichtigheid weggeslopen. Mitchie echter, wak ker geworden, ontdekt dat Frankie het huis heeft verlaten. Hij kleedt zich snel aan en gaat er op uit Frankie te zoeken.Als hij in de steeg komt ziet hij nog juist hoe Frankie Mac Allister met een mes bedreigt. In wanhoop trekt Mitchie aan de kleren van zijn broer en deze - ontsteld dat iemand hem plotseling beetpakt - laat Mac Al lister lopen. Deze loopt weg om de politie te waarschuwen. Razend omdat hij zijn plan niet heeft kun nen volvoeren heeft Frankie zijn broertje beetgepakt en bedreigt hem met zijn mes. In zijn doods angst kan Mitchie maar enkele woorden uitbrengen: „Frankie je bent mijn broer". De angst van het kind en deze woorden brengen Frankie tot inkeer. Snikkend valt hij Mitchie om de hals en laat zich dan gedwee wegvoeren. A en C in stofzuigers Als A. en C. slaan Abbott en Cos- tello alle records op het gebied van stofzuigers aan de vrouw te bren gen. Het is het dwaze verhaal van een simpele ziel die stofzuigers tracht te verkopen met een moed een betere zaak waardig. De popu lairste komieken van het witte doek komen met een zot verhaal en een reeks ongekende dwaze avonturen. Aanbestedingen Riolering Kadeweg-Zuidwellebrug ZIERIKZEE, 20 juni. Ten stad- huize werd aanbesteed de riolering Kadeweg-Zuidwellebrug, waarvoor werd ingeschreven door: C. en A. v. Velthoven voor f 94.800; J. A. v. Housselt, Bergen op Zoom f 94.300; Gebr. Everaers en v. d. Berg, St. Philipsland f 87.200; J. W. Ver doorn, Papendrecht f 86.700; M. de Oude en K. T. de Jonge f 84.500; H. Stouten, Zierikzee f 84.300; P. de Raat, St. Philipsland f 84.100. Ger. Gem. in Nederland ZIERIKZEE. Dinsdag 25 juni, des avonds half acht ds. v. d. Ketterij, van Alblasserdam. Ingezonden mededeling Uitslag opinie-onderzoek N.O.C. Het Nederlands elftal voor de Olympische dag Het door het Nederlands publiek gekozen voetbalelftal dat op de Olympische Dag zal uitkomen te gen Schalke '04 is als volgt samen gesteld: Doel: Pieters Graafland fAjax); Rechtsachter: Wiersma (P.S.V.); Linksachter. Kuys (N.A.C.); Rechts half: Notermans (Fortuna '54); Mid- half: v. d. Hart (Fortuna '54); Linkshalf: Klaassens (V.V.V.); Rechtsbuiten: v. d. Kuil (Ajax); Rechtsbinnen: Wilkes (V.V.V.); Middenvoor: v. Melis (Rapid J.C.); Linksbinnen: Lenstra (Enschedé); Linksbuiten: Carlier (Fortuna '54). De reserves zullen nog nader be kend gemaakt worden. Als scheidsrechter is aangewezen de heer Lucien van Nuffel (België). Ingezonden mededeling Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland.' ARAM - DE HEER DER SLANGEN 18. Verrast staakt Samson zijn krachttoer als hij de edelman bemerkt, die zijn paard tussen de toeschouwers naar voren dringt. „Heer Cribegint hij, maar de Hertog schreeuwt driftig: „Zwijg kerel!" en springt haastig uit het zadel op het podium. „Het is beter, dat men hier mijn naam niet hoort!" fluistert hij de ander toe. „Ik kan een knaap als jij bent wel gebruiken voor mijn lijf wacht", vervolgt hij dan op luide toon, „laat ons in de tent gaan om tot zaken te komen". Samson begrijpt de opzet van de Hertog onmiddellijk. „De voorstelling wordt uitgesteld", schreeuwt hij tot de verbaasde poorters voor het podium, „Deze edelman wenst mij te spreken!" En haastig verdwijnt het tweetal achter het tentzeil. „Waar is Sylvia?" barst de Hertog driftig los, „breng mij snel bij haar; zij dient vanavond nog te verdwijnen!" Even later wordt de voorhang van El-Kazars tent opzijgetrokken. Het meisje dat daar alleen binnen is, springt met een kreet van schrik op van haar rustbank. „Crimo van Barlettade hemel zij mij genadig stamelt zij, schor van ontzetting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6